build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улично осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Улично осветлување
    Posted: 01-Nov-2007 at 23:48
За жал ова не е нишка за илуминација на поважните објекти туку за текновно оджување на осветлувањето на Скопските булевари. Дали е проблемот во Трифун или не ќе видиме за година ипол. Полошо мислам дека не може да биде. Не се случува прв пат Bash
 
Црна темница на скопските булевари


За жал, постои голема веројатност замраченоста на скопските булевари да потрае до крајот на годината, со оглед дека парите од градската каса за санирање на уличното осветлување за оваа година се потрошени?!


Повеќето булевари во Скопје, изминатите денови се во целосна темница. Ниту една светилка не работи на Јане Сандански, Партизанска, Видое Смилевски Бато ... Уличното осветлување не се пали при стемнувањето, а граѓаните револтирани од инертноста на надлежните, бараат итно да се реши проблемот. Велат дека директно е загрозена безбедноста на возачите, но и на пешаците.

- Чудно е што досега не реагирал никој од надлежните, ниту се презема нешто иако проблемот не е од вчера. Сепак се работи за најфреквентните сообраќајници во градот каде во ноќните часови минуваат илјадници возила и вистинско чудо е што нема повеќе сообраќајки, бидејќи поради неработењето на светилките е намалена и видливоста. Од друга страна, мрачните улици им одат во прилог и на криминалните групи, кои оперираат по околните паркиралишта, вели револтираниот скопјанец Борче Тасев.

Од ЕСМ велат дека уличното осветлување на булеварите е во надлежност на Градот.

- Проблеми во делот кој е под наша ингеренција немаме. За одржување на уличното осветлување, Градот и општините, имаат склучено договори со фирми. Ние имаме сознанија за проблеми на дел од Партизанска, но поправката на дефектот е во надлежност на Општината, која од нас не побарала услуга. За останатите булевари, немаме пријави, велат од ЕСМ. Оттаму додаваат дека новото сметање на време не предизвикало никакви проблеми при палењето на светилките.

За жал, постои голема веројатност темница на скопските булевари да потрае до крајот на годината, со оглед дека парите од градската каса за санирање на уличното осветлување за оваа година се потрошени?!

- Минатата година, преку јавен повик Градот одбра 3 фирми кои беа задолжени за сервисирање на јавното осветлување. Договорот беше на една година, а тој е во вредност од 15 милиони денари. Средствата беа искористени за сервисирање во почетокот на оваа година, а од Бирото за јавни набавки е одбиено барањето на Градот за дополнителни средства. Во моментов тече јавната набавка за избор на фирми кои ќе го сервисират осветлувањето во 2008 година. Во моментот се обидуваме да најдеме соодветно решение за настанатиот проблем, велат во Градот.

Даниела ТРАЈКОВСКА

 
Извор: Вечер
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Feb-2008 at 23:15

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6F284186D2B35147AB7E847B5C37185B


САНИТАРНАТА ДЕПОНИЈА ДРИСЛА КАКО ЕНЕРГЕТСКИ РЕСУРС


Од сметот, Скопје може да свети!


Скопската депонија Дрисла може да се користи како енергетски ресурс, бидејќи од сметот што се собира во неа може да се произведе струја. Професорот на Машинскиот факултет, Константин Димитров, вели дека од струјата произведена во Дрисла ќе светнат скопските улици, што како проект не е за потценување кога 30 проценти од потребната електрична енергија во земјава се увезува.

- Ако го искористиме, пак, сметот што се собира во сите депонии во државата, тогаш производството на струја би било многу поголемо. Тогаш ќе може да се изгради поголема енергетска постројка за која се потребни над 70 милиони евра. Утврдено е дека во земјава се собираат 560.000 тони смет, а само во санитарната депонија Дрисла од 140 до 160 илјади тони ѓубре - вели Димитров.

Со повеќе издржани трудови и сеопфатни анализи е покажано дека на санитарната депонија би можело да се изгради парна кондензациска турбина со инсталиран капацитет од 11,5 мегавати, која годишно може да произведува 95.000 мегават-часови струја. За ваков објект е неопходна инвестиција од околу 23 милиони евра.

Димитров предлага да се подготви детална студија за Дрисла оти на депониите во повеќето европски земји веќе се инсталирани вакви постојки. Така во овие земји практично и да нема смет за класично депонирање. Досега за вакви проекти биле заинтересирани повеќе странски компании, но ниту еден договор не е реализиран.

Професорот Димитров неодамна ги презентираше можностите на Дрисла и на италијанската корпорација CPL Concordia drup, кои се европски лидери во областа на енергетиката. Тие минатата недела беа во земјава на покана на македонската Агенција за енергетика за да се запознаат со деловната клима во земјава.Edited by Cloverstack - 07-Feb-2008 at 02:51
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Feb-2008 at 23:24
Previous Еј, ова звучи многу интересно! Ме интересира како функционира оваа парна кондензациска турбина и како добива енергија од сметот? Не е прв пат некој вака да предложи напредна идеја, само секогаш поминувале неслушнати од оние што требало да слушнат.

@blejd може да оставиш линк од каде ти е оваа вест?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Apr-2008 at 09:57

НА МОСТОТ КАЈ НАРОДНА БАНКА


Нови столбови за улично осветлување


На мостот кај Народна банка на Р.Македонија, градските власти деновиве поставуваат нови столбови за улично осветлување. Според надлежните се работи за замена на петте веќе дотраени и уништени столбови. Истовремено Град Скопје ќе постави и нови електрични кабли, а ќе се обнови и електричната инсталација на мостот.
Од Градот потенцираат дека фирмите задолжени за одржување на јавното осветлување на градските улици вршат редовни сервисирања на уличните светилки при што се менуваат дотраените и уништени светилки, пригушници и столбови.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2008 at 23:38
БРАВО БРАВО Cheers Мала,но не и незначителна работа. Покажува дека се крева свеста кај луѓето за потенцијалот што го има соларната енергија. Се надевам ова е само почеток на еден бран модернизирање и искористување на обновливите ресурси.

Светлечки тела со соларна енергија во Гази Баба

Општина Гази Баба, со цел заштеда на електричната енергија, започна со поставување светлечки тела со соларно напојување. Првите вакви светилки се поставени на паркингот на улицата „Коце Металец“, во населбата Железарница, каде што има вкупно шест светлечки тела, кои заменуваат светилки со моќност од 120 W.

Соларните панели се поставени на адаптирани метални столбови. Секоја светилка има сопствен панел, акумулатор и електроника. Овој вид светилки може да функционираат четири ноќи без да бидат изложени на сончева енергија, односно дневна светлина. Вакви светилки се планира да бидат поставени на недостапни терени, како и на реони каде што почесто се случуваат испади во електричната мрежа. (В.Д.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=14A1AD02F8D2F14E8CA20F70925D0E61
Статијата е прочитана 23 пати.


Edited by La Linea - 06-Jun-2008 at 23:38
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jun-2008 at 08:14
Имав дилема за каде да ја лоцирам информацијава... грандиозни зафати или улично осветлување Roll%20eyes. Сепак... конечно му текна на некого барем 10 години чекам на овој толку едноставен детал.

Рефлектори за подвозникот на булеварот Гоце Делчев

Градот Скопје постави улично осветление на подвозникот на булеварот Гоце Делчев. Од двете страни се монтирани рефлектори, кои ги осветлуваат коловозите, а пешачките и велосипедските патеки се осветлени со неонски светла.Од Градот велат дека до крајот на август се очекува да заврши постапката за набавка на 2.350 светилки за улично осветление, кои не само што имаат подобар квалитет од обичните туку и трошат помалку електрична енергија.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FBABAF547E9D5E4A9C9CE57266E20D9C
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Jun-2008 at 08:32
Originally posted by La Linea

БРАВО БРАВО Cheers Мала,но не и незначителна работа. Покажува дека се крева свеста кај луѓето за потенцијалот што го има соларната енергија. Се надевам ова е само почеток на еден бран модернизирање и искористување на обновливите ресурси.

БРАВО Applause полека благодетот од сонцево треба да го искористиме до максимум
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jun-2008 at 12:08

ПО 4 ДЕЦЕНИИ СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ НОВИ ЕКОНОМИЧНИ УЛИЧНИ СВЕТИЛКИ


Скопските улици, конечно, ќе куртулат од темници


По четири децении градските улици конечно ќе добијат нови светилки кои нема да прегоруваат на неколку дена, а скопјани ќе се движат по сообраќајници кои нема да бидат повеќе во делумна, па и целосна темница како досега. Од септември ќе започне менување на 2.350 светилки од уличното осветлување во нашата метропола


По четири децении градските улици конечно ќе добијат светилки кои нема да прегоруваат на неколку дена, а скопјани ќе се движат по сообраќајници кои нема да бидат повеќе во делумна, па и целосна темница како досега. Од септември ќе започне менување на 2.350 светилки од уличното осветлување во нашата метропола. Според надлежните ќе бидат опфатени 18 улици, а новите светилки не само што имаат подобар квалитет од досегашните, туку и ќе трошат помалку електрична енергија.

- На повеќето улици во градот, како како што е булеварот "Партизански одреди" светилките не се менувани 40 години, односно од кога првпат се пуштени во употреба. Ништо подобар случај не е и на останатите сообраќајници каде светилките се постари и од 20 години. Ако сегашните светилки трошат околу 400 вати, новите ќе трошат 250, што значи дека ќе бидат многу поекономични. Ќе имаат посовремен облик на изведба, како и подобар ефект на осветлување. Тие се од странски произведувач и имаат 10 години гаранција на лустерот, односно 3 години на сијалицата. За овој период Градот нема да потроши ниту денар за одржување, објаснуваат во Секторот за комунални дејности на Град Скопје.

Инаку, под надлежност на Градот во моментот се околу 6.000 светилки, и како што велат надлежните кога би се смениле сите одеднаш, по основ на потрошувачка на електрична енергија инвестицијата би се вратила за 5,5 години. Ако на тоа се додадат и средства за одржување, тогаш инвестицијата, велат, ќе се исплати за 2 години. Иако беше намерата интензитетот на светилките да се намалува по полноќ, и на тој начин уште повеќе да се заштеди, тоа во ова фаза нема да се случи. Според надлежните тоа може да се направи ако светилките се поврзат на еден центар од каде би се намалувал или зголемувал нивниот интензитет, што би чинело околу 3 милиони евра.

Сепак, постои можност на некои од булеварите, како што е Кузман Јосифовски Питу, по полноќ да се изгаси секоја втора светилка. Веќе идната година се очекува да се реализира и втората фаза, односно да се заменат и останатите светилки, со што целосно ќе се обнови уличното осветлување, а како што велат во Градот - после може да се размислува и за ценатрот за намалување на интензитетот на тие светилки.

Даниела ТРАЈКОВСКА


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=DAC574FBF856E94EAAEFC7D533601704
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jul-2008 at 13:25

Од Утрински

Осветлени улици во Волково и во Ново Село

Улиците во Волково и во Ново Село добија осветление по долгогодишно инсистирање на жителите од овие населени места. Општина Ѓорче Петров ги осветли улицата „22“и улицата зад поштата во Волково . Осветлени се и улицата „3“ и таа што води од центарот кон реката Лепенец во Ново Село.

Работите на уличното осветление ќе продолжат и натаму, со што ќе бидат опфатени сите барања што стигнале на општинска адреса. Граѓаните можат да ги доставуваат своите забелешки до Општината, каде што службата задолжена за тековно одржување на уличното осветление во најбрз можен рок ќе ги отстранува сите дефекти. Средствата за редовното одржување и за инсталирање нови улични светилки ги обезбеди општината.

БравоSmile

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Aug-2008 at 02:02
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=31299782181C2A4B89FFE6260EEB17A9

Дебар Маало се осветлува со штедливи светилки

На четири улици во Дебар Маало се поставени светилки кои заштедуваат електрична енергија. Реконструкцијата на осветлувањето е извршено неодамна, при што на педесет столба се монтирани 84 натриумови штедливи светилки. За потребите на новата електрична мрежа е изведена нова подземна инсталација во должина од 1.300 метри. Со штедливи светилки се подновија улиците „Ленинова“, „ Пиринска“, „Наум Наумовски - Борче“ и „Антоние Грубишиќ“.

Општинарите велат дека со новите светилки не само што значително ќе ја намалат потрошувачката на електрична енергија, туку истовремено новото осветлување ќе ја зголеми сигурноста во сообраќајот и движењето на граѓаните во Дебар Маало.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Aug-2008 at 21:22
http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2003&mid=24&tabId=1&tabindex=0

ПРОДОЛЖУВААТ АКТИВНОСТИТЕ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ ШТЕДЛИВИ СВЕТИЛКИ НА ГРАДСКИТЕ УЛИЦИ

Градот Скопје, согласно најавата за детално и навремено информирање на граѓаните за динамиката на промена на светилките на дел од магистралните и собирни улици, ги известува граѓаните за досегашните и следните активности.
Во изминатиот период комплетно се сменети светилките на ул. Ѓорче Петров, бул. 8-ми Септември, ул. Методија Андонов Ченто, ул. Босна и Херцеговина, бул. Гоце Делчев, бул. Крсте Мисирков, бул. Кочо Рацин, бул. Цветан Димов и ул. Христијан Тодоровски Карпош..
Во наредните денови, доколку временските услови се поволни за целодневна работа, се планира да се работи на следните сообраќајници: бул. Партизански одреди, ул. Митрополит Теодосиј Гологанов, бул. Св. Климент Охридски, ул. Димитрије Чуповски, ул. Даме Груевул. Војвода Васил Аџиларски и ул. Стив Наумов.
Заради непречено одвивање на активностите за промена на светилките, неопходно е пристапот до нив да биде слободен. Апелираме до граѓаните да не ги паркираат своите возила на тротоарите и во близина на светилките на сообраќајниците на кои ќе се врши промената, заради побрзо и поефикасно одвивање на активностите. Ова особено се однесува за паркирање на возилата на бул. Партизански одреди и бул. Свети Климент Охридски, на кои е забележана појавата на паркирање на возилата на десната лента од коловозот. Во случај при промената на светилките да се наиде на паркирани возила кои пречат во одвивањето на планираните активности, ќе мора да биде побарана асистенција од пајак службата и возилата ќе бидат отстранети.
Градот Скопје на ден 12.08.2008 година (вторник) повторно детално ќе информира за реализираните активности во претходните и за предвидената динамика за промена на светилките за наредните неколку дена.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Aug-2008 at 14:25
Cheers

Мора да се признае дека во последно време уличното осветлување е навистина добро. Уште еден плус пред крај за Трифун Thumbs%20Up

При крај поставувањето на штедливите светилки

При крај е поставувањето на штедливи светилки низ Скопје, информираат градските власти. Во текот на изминатава недела променети се светилките на булевар Партизански одреди, на потегот од крстосницата со улицата Париска, па до крстосницата со булевар ВМРО, на улица 11 Октомври, на дел од булевар Александар Македонски, на булевар Кузман Јосифовски Питу, како и на улиците Московска, Љубљанска и на Џон Кенеди.Во наредните денови, ако овозможат временските услови, е планирано да се работи на булеварот Александар Македонски и на улиците Лазар Личеновски, Коце Металец, Шеснаесетта македонска бригада, Бутелска и на Востаничка - велат во градот.Градските власти апелираат до граѓаните да не ги паркираат возилата на тротоарите и во близина на светилките на сообраќајниците на кои ќе се врши промената.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4D6030AED6B6FD4DBDA2C462F050524E
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Aug-2008 at 23:34
Previous

Градските власти апелираат до граѓаните да не ги паркираат возилата на тротоарите и во близина на светилките на сообраќајниците на кои ќе се врши промената.


Ма нема што апелираат, со пајаците под рака и безмилосно нека собираат. Мада не е за оваа тема постот ама страшно дебилно звучи, демек само деновиве не паркирајте додека се мењаваат сијалиците после бркајте работа.Crazy

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Sep-2008 at 08:54
Улиците во центарот тонат во мракАвтор:  Р.З.

Улицата Македонија, главната пешачка зона во центарот на градот, тоне во мрак оти нема кој да го програмира тајмингот на нејзиното осветлување. Жителите од центарот упорно бараат тоа да се реши, но надлежните си ја префрлуваат топката.
 
Во општината Центар велат дека службата за улично осветлување на ЕВН не работи веќе три месеци и нема кој да ги програмира вклучувањето и исклучувањето на светилките според времето кога се стемнува и се разденува.
 
- Во центарот на градот има три трафостаници од кои се контролираат уличните светилки. Ние немаме пристап до нив затоа што тие се приватни објекти на ЕВН. На некои места светилките се приспособуваат автоматски, но доколку се појават вакви проблеми, ние мораме да ги чекаме екипите на ЕВН. Општината има проект за поставување командни ормани надвор од трафостаниците, досега се поставени 40, а потребни се уште 143 ормани. Тоа е голема инвестиција за чија реализација е потребно време. Но ќе најдеме начин побрзо да го решиме осветлувањето на улицата Македонија - објасни Лазар Калков, одговорен за одржувањето на јавното улично осветлување на сервисните и станбените улици во општината Центар.
 
Од ЕВН велат дека тие не се одговорни за уличното осветлување и дека сите дефекти ги отстрануваат по барање од општините. Оттаму додаваат и дека на некои трафостаници автоматски се извршуваат вклучувањето и исклучувањето според времето кога се стемнува или разденува, бидејќи тајмерите така биле програмирани.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=190&ArticleID=7693
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Sep-2008 at 15:02
Општината има проект за поставување командни ормани надвор од трафостаниците, досега се поставени 40, а потребни се уште 143 ормани.


Зарем на секоја посебно морало?!? Нели може да се контролира на излез од трафостаниците?


Edited by Cloverstack - 23-Sep-2008 at 15:02
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Sep-2008 at 05:23
Cheers
 
 

Новите светилки поекономиЧни за 100.000 евра годишно

Градот ем ќе светне ем ќе штеди

Надлежните велат дека инвестицијата ќе се врати за три-четири години

Со извршената промена на старите уличните светилки на дел од магистралните и собирните улици,Градот Скопје ќе заштеди околу 105.000 евра годишно според сегашната цена на електричната енергија. Само по оваа основа на заштеда, инвестицијата за промена на светилките ќе се врати за 4 години. Но, ако се земе предвид и тоа дека ќе се заштеди и преку трајноста и гарантниот рок на новите светилки, односно поради тоа што нема потреба од сервисирање на јавното осветлување, периодот за враќање на инвестицијата се намалува на 3 години.Градот од 25 јули до 25 август смени 2.350 светилки на дел од улиците во градот.

Демонтирани се старите светилки, променети се каблите во столбовите, монтирани се новите светилки и испитана е нивната работа. Гарантниот рок на новите светилки, т.н. арматури е 10 години, а на старите - 3 години. Набавката, демонтажата и монтажата на светилките го чинеше Градот вкупно околу 450.000 евра.Светилките се набавени од компанијата Mienel-Schreder од Белград по распишаниот јавен оглас, на кој учествуваа четири понудувачи. „Електроизградба“, избрана исто така меѓу четири понуди, ги изврши демонтажата и монтажата и промената на каблите.

При промената, старите светилки со моќност од 400 вати се заменети со нови со моќност од 250 вати и 150 вати, и е добиен ефект на поголема осветленост на сообраќајниците, а со самото тоа е подобрена безбедноста на учесниците во сообраќајот, истакнуваат од Градот.Оттаму велат дека со ова, во период на отежнато производство на енергија и напорите за нејзино штедење, значително ќе се подобри енергетската ефикасност, а ќе помогне и за зачувување на животната средина.

(А.П.)

 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Oct-2008 at 11:55
Бакшиш стари светилки од градот за општинитеАвтор:  Г.Т.
Вкупно 1.000 стари светилки што градот ги отстрани од булеварите и од магистралните улици ќе им бидат подарени на четири општини. Оваа одлука за донација градскиот совет треба да ја усвои на седницата што ќе се одржи задутре. Општината Карпош треба да добие најмногу, 400 светилки, 300 се наменети за Бутел, 200 за Кисела Вода и 100 за Шуто Оризари.
Градските власти летово спроведоа акција за да го подобрат и да го осовременат јавното осветлување на главните сообраќајници според важечките законски прописи. Со неа се заменија 2.350 улични светилки и се поставија нови, кои даваат посилна светлина, а трошат за околу 30 отсто помалку електрична енергија. Од градот велат дека со поставувањето на новите светилки значително се подобрила осветленоста на улиците и се зголемила безбедноста во сообраќајот, а со заштедата на струјата се постигнала и поголема економичност во функционирањето на јавното осветлување.
Светилките што се отстранија се со јачина од 250 до 400 вати. Старосната граница за некои од нив е до 40 години и се уште можат да се употребуваат.
- Тие не се вклопуваат во концептот за ефикасно и за квалитетно осветлување на магистралните и на собирните улици на подрачјето на градот. Поради нивната старост не може да се утврди ниту вредноста што ја имаат. Затоа со допис се обративме до сите општини и ги информиравме дека имаме намера да ги дадеме овие светилки како донација. Тие се уште можат да ги задоволат барањата за осветлување на споредните и на станбените улици, кои се во надлежност на општините. Рокот за пријавување заврши до 31 август, до кога само овие четири општини покажаа заинтересираност да им се донира бараниот број светилки - објаснуваат од градот.
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=200&ArticleID=8544

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Dec-2008 at 23:50
Бетон тука ќе ти одговорам за проблемот што го лоцираше со евн и уличното осветлување. Добро што ти текбна одамна ми виси на врат овој проблем што сами си го создадовме од непромисленост.

Проблемот со евн е сосема друг, малку е смешно што уствари е проблемот. Имено кога е граден системот за улично осветлување тогаш беше едно друго време кајшто немаше енергетски компании и диструбутери приватни, него све еше тоа државно и ѓутуре, па така да тогаш немаше потреба од местење никакви броила за осветлување или слично. Све беше тоа едно. Ја незнам општиниве зашто уште ќутат и не си основаат свои јани претпријатија за осветлување па сами да си купуваат струја од елем?! Сега буквално евн не врши никаква должност, а млати пари само на хартија, буквално никаква улога нема. Струјата од трафостаница иде у локален транформатор посебен за улично осветлување и директно у бандера! Кај е тука евн?! Dunno Сепак не е уште јасно што се продаде со приватизацијата. Башка и пазарот не е либерализиран па да може општините да си имаат свои локални комунални енергетки претпријатија. Незнам до каде е тој процес на либерализација, ама се надевам дека ќе биде брзо, ама како што ми изгледа и судот ќе има тука многу за работа пошто у целиот енергетски систем треба да се знае кое штрафче чиво е, а кај нас не се знае уште чиви се трнасформаторите. Има некои за кои ЕВН вика дека се нивни, Мепсо нивни, а уствари трафото на приватно земјиште па газдата на нивата тврди дека е негов Crazy!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Jan-2009 at 03:40

лсл што е чиво е незнам, но сигурно мора да има броила некаде во кои ќе има увид и градот колку која улица потрошила струја, најверојатно сега има ставено по трансформаторите од каде влече одредена линија, но можно е и да плаќаат некој паушал на евн, навистина незнам, но не верувам дека евн го краде градот, особено не Трифун, па на човекот и благодарам да му кажеш ќе почне да бара да не има во тоа некаков скриен интерес, а не па за ваква работа! одма ќе фрли некое мајагери по медиуми, или ќе бара ферка на суд!

туку гледам градоначалникот ни станал хуман, ова мислам треба да се евидентира бидејќи доволно кажува дека скопјани знаат да бидат дарежливи не само кога по десет пати некој ќе ги отепа рефлекторите на камениот мост, туку и кога ќе се донесе одлука за реанимација на уличното осветлување! но ме чуди зошто истиве овие сијалици не се дадат по скопските општини туку одат по други градови, ова или се работи за некаков пропуст или само мене ми делува тоа така!

Скопје ќе им подари светилки на општините во Македонија

Градот Скопје ќе донира светилки на заинтересираните општини од внатрешноста на Македонија. Ваквата одлука е донесена на последната седница на Советот на градот. Станува збор за 600 улични светилки со вградена придушница. Заради подобрување на јавното осветлување на магистралните и на собирните улици, Градот почна со промена на 2.350 постојни светилки со нови, современи и поекономични.

Дневник - 13.01.2009

   

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Jan-2009 at 07:31
Условно речено "крадењето" не е различно во поедини градови. Сите системи се градени на исти систем. Броила не сум сигурен дали има или па тоа е паушал од некоја статистичка проценка, но таоа е најмалку битно. Друга констатација која ти е погрешна е тоа што го поистоветуваш Трифун со град Скопје. Не зависи кој е градоначалник за тоа кој е моделот на плаќање. Односно трифун е најмалку битен у приказнава. Еве вака, тоа што ние го викаме крадење е уствари неосновано правење профит, коешто е резултат на лоша регулатива, лоша приватизација и недоречености у договорот и легислативата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.