build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улично осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Jan-2010 at 19:37
Cheers

ВО КАРПОШ
Команди за улично светло

Половина од вкупниот број трафостаници на подрачјето на општина Карпош до крајот на месецов ќе се издвојат од системот на ЕВН и ќе работат со сопствена команда. Со тоа општинските власти ја завршуваат првата фаза од проектот за издвојување на командите за улично осветлување од трансформаторите на ЕВН. 
- Половина од вкупно 128 трафостаници ќе бидат со посебен команден ормар, со командни склопки и астрономски вклопни часовници кои секојдневно вршат корекција на времето за вклучување и за исклучување на уличното осветлување. На тој начин нема да има потреба од интервенции за одржување на уредите и нема да се трошат пари за таа намена. Овој систем покажа и заштеди од 30 до 35 проценти од потрошената електрична енергија на месечно ниво, при истата потрошувачка – објаснуваат во Карпош. 
Дел од ормарите се поставени, а дел се монтираат во населбите Жданец, Влае 1 и 2, Карпош 1, 2, 3 и 4. 
Во втората фаза општинарите ќе постават уште 60 ормари, со што Карпош очекува да стане првата општина што ја завршила оваа обврска, која произлегува од договорот меѓу ЕВН и ЗЕЛС.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1920&ArticleID=131675
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Jan-2010 at 20:27
Никако не ми е јасно зошто мора вклучувањето да се синжронизира со „атомски часовник“ кој ама баш ништо не значи секој месец стемнувањето е во друг термин.

Зошто не се постават едноставно светлосни сензори па кога ќе падне сумрак светлата се вкучуваат, далеку поевтино и сигурно со мнооогу поголема заштеда.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Jan-2010 at 20:36
Претпоставувам дека софтверски е регулирано тоа поместување на распонот на дневна светлина. Мада ова што велиш ти прави поголема логика, бидејќи така ќе може да се прилагодува и на променливите метеоролошки фактори, но ќе треба барем минимално одржување - тие сензори повремено да се чистат од нечистотија.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Jan-2010 at 20:46
Originally posted by Cloverstack

... тие сензори повремено да се чистат од нечистотија.

Тие што треба да ја одолжат казната за фрлање ѓубре или пикавци
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Jan-2010 at 00:00

РАДИШАНИ


Улицата 62 доби 10 канделабри


Општина Бутел деновиве постави ново осветлување на улицата "62" во Радишани. Станува збор за последната улица од ова населено место на потегот кон село Љубанци, што досега не беше осветлена.
Поставени се десет електрични столбови со моќни светилки што комплетно ја осветлуваат целата улица.
- Овие активности се дел од големиот проект на Општина Бутел ,,Светлина наместо темнина" чија реализација продолжува и натаму со несмален интензитет, информираат одговорните. (Е.А.)
                                                                                          http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C260674B0BD9C04A9AC08B11B0E0528E     
                                            

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-Mar-2010 at 19:20

Гевгелија ја осветлија еколошки светилки

Нови еколошки светилки се поставени во централното градско подрачје на Гевгелија, во рамките на проектот за заштеда на енергетските потенцијали на општината. Станува збор за натриумови светилки од 110 вати, кои ги заменија постојните живини од 125 вати. Основниот придонес од проектот е заштеда на електрична енергија и долготрајна експлоатација на новите светилки, кои треба да ги намалат трошоците за одржување на јавното осветлување, но и да ја заштитат човековата околина.

Освен на шеталиштето „Маршал Тито“, новите еколошки расветни тела ќе бидат поставени и во другите делови од градот. Досега се набавени 400 еколошки светилки, за кои пари одобрија општина Гевгелија и Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ) во вкупна вредност од 600.000 денари. Во заедничкиот проект учество зеде и Центарот за невладини организации од Гевгелија.

Локалната самоуправа во годишната програма за уредување на градежно земјиште за 2010 година одвои 2,1 милиона денари. Од нив 1,8 милион денари за изградба за улично осветлување во новите урбани градски зони и изградба на нови линии за улично осветлување во населените места Миравци, Негорци, Богородица, Мрзенци, Давидово, Смоквица, Милетково, Кованец и Смрдлива Вода.
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1BE48516A71D6146BFF3DECBF2BC72CB
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Mar-2010 at 18:56

Светилки ќе штедат пари во Пробиштип

Заштеда од два милиона денари годишно планира Општина Пробиштип со замената на класичните со поекономични светилки за улично осветлување.

Замената на светилките со штедливи почна на главната улица во градот, а се планира сите улици да се осветлуваат исклучиво со овој вид светилки.

- Со сегашните светилки Општина Пробиштип за уличното осветлување годишно издвојува по околу 4 милиони денари. Со замената со новиот вид светилки сметката би се намалила за половина од сегашниот износ - вели Ирена Серафимова, шеф на кабинетот на градоначалникот на Пробиштип.

Замената на уличните светилки ќе се одвива етапно. За реализација на проектот општината ќе инвестира 1,8 милион денари.

Паралелно со замената на уличното осветлување веќе се работи на изработка на проект за заштеда на електричната енергија во јавните институции. (Т.С.)
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F2CAE0B5673E6C418C2CC57D98442E32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-May-2010 at 01:26
Светна патот од Колонија до Идризово
На регионалниот пат од Нова Колонија до село Идризово се поставуваат нови бандери со натриумови светилки. Досега се поставени вкупно 11 бандери, а активностите ќе продолжат и во следниот период, соопшти Општина Гази Баба.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=7C56A2055BCAF54CB1E232E796696A9B
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Jul-2010 at 16:53
Осветлувањето на спомениците на Гоце и Даме шиба преку цел ден  Ohno


Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Sep-2010 at 23:40

Нови канделабри во Центар

Општина Центар постави 18 нови канделабри кај тротоарот на улицата Благоја Давков и на улиците 29 Ноември до Дане Крапчев. Улицата Наум Наумовски-Борче ќе ја осветлуваат 10 декоративни канделабри, на потегот од „Илинденска“ до „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“. На сите канделабри се монтирани штедливо-енергетско ефикасни светилки.

Канделабри се поставени и на крак од улицата 50 Девизија, а во тек е изградба на уште осум декоративни канделабри што ќе ја подобруваат видливоста во текот на вечерните часови. При поставувањето на канделабрите инсталирана е и нова електрична мрежа.
 
Back to Top
NorthWind View Drop Down
Infraction Group
Infraction Group


Joined: 28-Sep-2010
Location: Neighborhood
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NorthWind Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Sep-2010 at 12:40

Фирми ќе го одржуваат осветлувањето во Аеродром

30 септември 2010, 10:28
Извор: Макфакс

Општина Аеродром ангажира три фирми за одржување на јавното осветлување.

Фирмите „Елтра“, „Дигитал“ и „Код инженеринг“ ќе вршат тековно одржување по реони.

За населбите Табак Сити, Мичурин, Острово, 13 ноември, Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“ и населбата Лисиче ќе се грижи фирмата „Елтра“. „Дигитал“ ќе врши тековно одржување на јавното осветлување за населбите Аеродром и Јане Сандански, а за Горно и Долно Лисиче ќе се грижи „Код инженеринг“.

Граѓаните ќе можат да пријават дефект на телефонските броеви 2776 464, 2440 740 и 2650 368.

 
Што е / Кај е Табак сити, жити се ?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Sep-2010 at 20:29
Да не е оној кршот позади Македонија Табак?
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Sep-2010 at 21:19
Е фала богу што конечно фирми ќе го одржуваат осветлувањето. Уште малку како на запад и приватни фирми ќе го собираат сметот и се останато... Со овој чекор во иднина нема да има светилки што нема да светат или смет што ќе остане не собран.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 30-Sep-2010 at 21:28


Не се работи за ништо ново. Ако не од порано, во Аеродром егзистира барем од пред 3-4 години, кога исти фирми и поставуваа ново осветлување и после го одржуваа. Ама други се предусловите за квалитетно осветлување, а не тоа дали за тоа ќе биле задолжени „приватници“. Всушност во периодот кој го спомнав баш имаше наплив на неквалитет, како на пример бандери поставени меѓу густи гранки кои трошеа струја за да осветлат внатре во крошната на некое дрво, а долу на површината тотален мрак...
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Mar-2011 at 14:39

Светнаа влезовите во Кичево


Во Кичево конечно се осветлени и приодите од Прилеп и од Осломеј, со што е надминат проблемот со кој се соочуваше градот изминативе пет децении

 

 
%20  
- Со сопствени средства успеавме да поставиме нови канделабри, така што впечатокот кога се влегува во Кичево од овие правци е многу поинаков. И што е најважно, движењето на пешаците ноќе е многу побезбедно. Во текот на април комплетно ќе биде осветлена и улицата што води кон СРЦ Крушино - рече Тино Алексов, одговорен за градското осветление при ЕЛС Кичево.

Тој се пожали и на честите кражби на капаците и осигурувачите од канделабрите, поради кои цели улици остануваат во темница.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=3311922353&id=10&prilog=0&setIzdanie=22221
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Mar-2011 at 18:55
Haleluja!!Konecno!
Go pozdravam proektot za osvetluvanje na Krusino sto raspagja, sepak dobro sto kje ima kandelabri
Kje vidam da go slikam Krusino koga kje dojdam
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Mar-2011 at 10:52
Нз кај да го ставам ова, па се решив тука. Предлог како може да изгледаат канделабрите на мостот кај Холидеј ин, кој што најавија дека ќе го реновираат. Бидејќи и сега веќе има слични канделабри.
Или нешто слично на ова. Црната боја некако ми се свиѓа за тоа во каков стил ќе го прават.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Mar-2011 at 12:55
ја мислев предлог за панорамското трка даваш
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Jun-2011 at 15:18
УЛИЦАТА ПРВОМАЈСКА ОСВЕТЛЕНА ДО НАСЕЛБАТА ДРАЧЕВО

Градот Скопје постави ново јавно осветлување на улицата Првомајска, од фабриката ОХИС до мостот пред населбата Драчево. Овој потег повеќе години беше без улично осветлување и претставуваше опасност по безбедноста во сообраќајот.

Град Скопје изготви и реализира решение кое што ќе ги подобри условите за одвивање на сообраќајот на оваа фреквентна сообраќајница.

Поставени се 55 дрвени столбови на делницата долга 1.550 метри. Напојувањето со електрична енергија е решено со воздушно мрежно поврзување на 400-волтните светилки кои што се поставени на столбовите.

Град Скопје обезбеди точки за електрично напојување на осветлувањето, за кои што доби енергетска согласност од ЕВН.

Од Буџетот на Град Скопје се издвоени 840.721 денари за реализацијата на овој проект, а работите во рекорден рок ги изведе фирмата „Електроизградба“ од Скопје.

Град Скопје за да ја подобри безбедноста за сите учесници во сообраќајот на оваа делница од Првомајска во текот на минатата година изведе комплетна реконструкција на коловозот, пришто беа издвоени 14,5 милиони денари за уредувањето на сообраќајницата која претходно долго време беше во лоша состојба.

 http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4271&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Jun-2011 at 15:47
Najlosata ulica za vozenje(a vo zima da ne zboruvame).Arno ama se zakrpija malku dupkite,se asfaltira i najposle se osvetliApplauseUste sinite da gi izvadat kaj Staklara(za nisto ne sluzat)ke bide super(ne bas super ama od 1 na 3+)! 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.