build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Огради

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Jul-2010 at 11:07
Max Гремлини дане ти се во соседство LOL
 
Колку што знам,електрични огради се поставуваат на воени објекти,аеродроми,гранични премини,зоолошки градини и некои загрозени објекти од најразлични фактори.Колку тоа има право да го постави приватно лице Dunno
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Jul-2010 at 23:26

  не само таму, се поставуваат и на фарми, а бидејќи имам во план нешто слично па барам абер http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_fence#Uses  
Edited by Max - 02-Jul-2011 at 21:10
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-May-2011 at 14:31
Ve molam za informacija dokolku nekoj znae koj trguva, proizveduva ogradi od trska za vo dvor od kukja? 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Jul-2011 at 18:37
немам сретнато кај нас, но може имаат по расадниците, евентуално прашај  http://floraskop.com.mk а ако не,  по барите и езерцата летово бери-суши-врзувај... 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Jul-2011 at 14:55

во флораскоп немаат на лагер, но има по нарачка (од негде кај нас) со висина од 1,2м максимум 1,5м, за повисока трска нарачка од надвор прават... 

но затоа залиха имало во Јасен од Прилеп 1 ролна е 400 денари (5м ширина 2м висина - 10м2)   

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Sep-2011 at 21:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Oct-2011 at 14:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Oct-2011 at 15:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Feb-2012 at 15:33

The whole point of stainless steel is that things don’t grow on it.http://inoxarabia.com/products.html
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Feb-2012 at 02:03
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Mar-2012 at 01:33

корисен кич, но не најдов ништо оригинално(едноставно ковано железо) ко по староградската па и селската архитектура, ова денес скоро да е дисфункционално

   


___________________________________________________

барокна ограда, разлика помеѓу цевкасти профили и ковано железо т.е. имитација и оригинал

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=113643#113643

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Fences_of_bridges_in_Saint_Petersburg

таа на Гоце Делчев како форма ми е позната од негде но немам сеуште абер, слична е на оваа http://jivi.ucoz.ru/Pictures/13077-14.jpg

патем интересни думи од комшилук http://www.dvoribalkon.eu/articles/fence.htm
Edited by Max - 20-Mar-2012 at 12:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Mar-2012 at 23:53
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Mar-2012 at 16:10

Types of Garden Fencing - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=106683#106683

ДРВЕНИ ОГРАДИ - http://www.woodworkersworkshop.com/resources/index.php?cat=394 [1][2][3][4] следното видео е токму освен што им фали на столбовите импрегнирање со катран, моторно уље или товатна маст на вкопаниот дел, како поспоро би скапувале [5] или ископот може да се налие со течна полиуретанска пена наместо бетон [6] која кај нас ја има како hyperdesmo или altropolBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-Mar-2012 at 14:14http://www.ozcobuildingproducts.com/ на тјуб каналот има споредба во однос на останатите техники и столбови како ozpost vs http://www.youtube.com/user/OzPostMan а прилично корисна појава е и Oz-Puller [1][2]

http://www.homedepot.com/webapp/catalog/servlet/Search?keyword=Oz-Post
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-Mar-2012 at 23:44

T-Post експлоатирани по фарми на запад, со оглед дека лесно се вадат и ставаат, корисни додатоци се t-lock [1] и t-extension [1] но и t-puller [1]Edited by Max - 20-Mar-2012 at 23:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Mar-2012 at 00:00


Edited by Max - 25-Mar-2012 at 00:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Mar-2012 at 00:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Mar-2012 at 23:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Mar-2012 at 01:51

 

Користењето електрична ограда - исплатлива инвестиција

Оградувањето на нивите и пасиштата во минатото се правело со дрва, жица или шилеста жица, прицврстена со метални шипки, за физичка и психичка заштита на домашните животни, како и нивна заштита од напаѓачите. Шилестите жици се користат малку, поради нивната висока цена. Развојот на технологијата нуди електрично оградување (статично и подвижно), кое претставува голем напредок во однос на минатото, бидејќи има одредени предности, флексибилност и значителни заштеди

Најчесто поставуваното прашање во врска со електричната ограда е "кога да започнете со нејзино користење?". Кога ја избирате оградата која ги задоволува потребите за вашиот имот и вашите потреби, колку повеќе знаете пред да започнете со нејзиното користење, толку поедноставно и поисплатливо ќе Ви биде нејзиното поставување.

Постојат два основни вида на електрична ограда: статична и подвижна, како и три начини за нејзино напојување со струја: класично, на батерии и на соларна енергија. Статичната ограда е економична и едноставна за поставување, додека подвижната електрична ограда е ефективен начин за привремена заштита на животните и при ротационо напасување. Доколку не сте се решиле за подвижната електрична ограда, статичната ограда е подобар избор. Следуваат основните карактеристики на статичната и на подвижната електрична ограда.

Електричната ограда е заснована на едноставен принцип: акумулаторите имаат два терминала, маркираната "Ограда" и "Земјата/Почвата". Тенката изолирана жица се полни со струја од терминалот "Ограда". Втората тенка жица е пикната во земја. Кој и да е, што и да е тоа што ќе ги допре жиците низ кои поминува струјата, ќе добие значаен, но безбеден електричен (високоволтажен) шок.

"Срцето" на електричната ограда е акумулаторот. Повеќето модерни акумулатори генерираат околу 5.000 волти. При внимателното избирање на акумулаторот, треба да се земе предвид употребата на оградата (безбедност и организација на напасувањето) и видот на животни/растенија кои се оградуваат. Што се однесува до оградите што моментно се користат, целосно изолирана жица (со 2,5 мм дијаметар) е најпрактична за привремена употреба (до шест месеци) или речиси редовна употреба (до две години). Високонапонска челична жица (2,0 х 2,6 мм) е препорачлива за постојана употреба (од 2 до 10 години). Целосно изработена најлонска жица, опколена со шест помали нерѓосувачки челични жици, се препорачува за подвижна ограда при напасување.

При поставувањето на конструкцијата на оградата, мора да се запазат одредени правила. Столбовите-држачи на оградата секогаш треба да бидат паралелни со почвата и меѓусебно, а празнината помеѓу секој паралелен држач треба да биде доволна за животното да не може да се заглави, туку да се врати назад. Волтажата секогаш треба да биде поголема од 3.000 волти за овци, 2.000 волти за крупен добиток и 1.500 волти за свињи. Како и да е, за добра контрола не е потребно да имате ограда повисока од 900 мм - 90 см над почвата. Проблеми што може да настанат од електричната ограда најчесто се поврзани со погрешната јачина на струјата, неправилна поврзаност со почвата или неисправен акумулатор, што може да се јави при појава на грмотевици или снемување на струја.

Електричната ограда е практична за користење и како додаток на веќе изработената ограда. Доколку е прописно поставена и одржувана, таа е многу поприлагодлива, задоволителна и исплатлива во споредба со сите останати огради што се нудат во денешно време.
http://ffrm.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=534:koristenjeto-elektrichna-ograda-isplatliva-investicija&catid=51:stocarstvo&Itemid=106


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Mar-2012 at 20:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.