build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 271272273274275 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #5441 Posted: 28-Jul-2015 at 20:03
Зар уште има луѓе што го поддржуваат и оправдуваат овој проект и власт?

АЛООООооооо?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5442 Posted: 29-Jul-2015 at 07:06
Originally posted by stratus

Зар уште има луѓе што го поддржуваат и оправдуваат овој проект и власт?

АЛООООооооо?


АЛООООооооо, над твојот пост има анкета која ти дава одговор за проектот, за власта ке се види на избори.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #5443 Posted: 29-Jul-2015 at 10:09
Се разбира дека мнозинството ќе подджуваат, кога клиентелизмот на големо владее во нашата ни држава.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5444 Posted: 29-Jul-2015 at 10:26
Originally posted by stratus

Се разбира дека мнозинството ќе подджуваат, кога клиентелизмот на големо владее во нашата ни држава.


Не потпаѓај на пропагандата на King. Поставената анкета на форумов не е репрезентативна и служи за нас самите да си го кажеме својот глас за „Скопје 2014“.

Е сега, тоа што еден убав сончев ден власта се одлучи да создаде мал милион профили на форумов и сите да гласаат позитивно на анкетата, е тоа е друга работа. Идентично како гласачите од Пустец. Едноставно, по налог формираш профил на форум, се вклучуваш еднаш во живот за да гласаш, и никаде те нема потоа.А најдобро е ако гласа еден човек едно десет пати. Впрочем, така се изгласа „спонтано и со слушан народен глас“ и новата фасада на владиниот објект!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5445 Posted: 29-Jul-2015 at 10:36
Originally posted by King

Originally posted by stratus

Зар уште има луѓе што го поддржуваат и оправдуваат овој проект и власт?

АЛООООооооо?


АЛООООооооо, над твојот пост има анкета која ти дава одговор за проектот, за власта ке се види на избори.


Oстави ти анкети и слични тракатанци. Дај ми одговор зошто за реконструкција на главната железничка станица во Скопје се предвидени едвај 3 милиони евра, а за изградба на панорамското тркало - 18 милиони евра. Си ја видел ли железничката станица на што личи и колку „темелно“ е реконструирана? Отиди, види ја, направи неколку фотографии и сподели ги со нас на форумов, па да дискутираме.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5446 Posted: 29-Jul-2015 at 10:49
Абе што вие анкетава е од 2010 таму некоја... јас гласав За тогаш... да направиме сега нова анкета бројките сигурно ќе бидат многу повеќе Против, и многу малку За.

Имаше една што ја направив пред некое време баш знам... повеќето беа против

Еве: Скопје 2014: Анкета 2013
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #5447 Posted: 29-Jul-2015 at 13:03
Originally posted by BOJAN

Originally posted by stratus

Се разбира дека мнозинството ќе подджуваат, кога клиентелизмот на големо владее во нашата ни држава.


Не потпаѓај на пропагандата на King. Поставената анкета на форумов не е репрезентативна и служи за нас самите да си го кажеме својот глас за „Скопје 2014“.

Е сега, тоа што еден убав сончев ден власта се одлучи да создаде мал милион профили на форумов и сите да гласаат позитивно на анкетата, е тоа е друга работа. Идентично како гласачите од Пустец. Едноставно, по налог формираш профил на форум, се вклучуваш еднаш во живот за да гласаш, и никаде те нема потоа.А најдобро е ако гласа еден човек едно десет пати. Впрочем, така се изгласа „спонтано и со слушан народен глас“ и новата фасада на владиниот објект!


Obsesirani ste so propagandi .... mozda i zato poveketo lugje ne komentiraat, zatoa sto site razgovori se polni so frustacii i propagandni materijali.

Proektot go podrzuvam, zatoa sto bese edinstven proekt za rekonstrukcija na Skopje koja so godini mu bese potrebna... Dali  ovaa rekonstrukcija bese izvedena efikasno i kvalitetno e druga rabota...
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #5448 Posted: 29-Jul-2015 at 15:44
Originally posted by iGi_PoP

^ Ne se sekiraj za 5 - 10 godini ke imame pak SDSM na vlast vie ke bidete 10 godini postari a ovde ke ima prestavnici na pomladata generacija koi sto ke se zalat za novite BULSHIT-ERI...Smesno e sto nekoi raboti ne se menuvaat... Tragi-komedija



здраво рокер, дај бар претстави се од кој Месен Комитет те испратија да ни твориш тука демагогии ...

него незнам по што ме етикетира дека сум СДСМовец ?! дај појасни ми, пошо сум збуњен до јаја

Него за тоа по 5-10 години, каква власт ќе имаме, и какви генерации ќе имаме да ти појаснам подобро:
1. генерации ќе има, осакатени - оние генерации што ќе ги враќаат кредитите од сегашнава малоумна влада.
2. ако во моментов има у најмала рака 250.000 иселени (од тие 2.000.000), за 5-10 години, таа бројка сигурно ќе е дупла.
3. искрено се надевам и посакувам да е така, па да останете вие античките-македонци да ги враќате кредитите, и да објаснувате на младите генерации додека ги шетате по пропаднатите објекти и фасади од СК2014, како една владеачка гарнитура уништи секаков можен поредок и систем во една државава за помалку од 10 години (извадок од незнам која бомба: -„Г.Ј: Ние не сме истата држава од 2008-ма“!

поздрав и се најдобро
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5449 Posted: 29-Jul-2015 at 15:48
Originally posted by phenomenon

Originally posted by King

Originally posted by stratus

Зар уште има луѓе што го поддржуваат и оправдуваат овој проект и власт?

АЛООООооооо?


АЛООООооооо, над твојот пост има анкета која ти дава одговор за проектот, за власта ке се види на избори.


Oстави ти анкети и слични тракатанци. Дај ми одговор зошто за реконструкција на главната железничка станица во Скопје се предвидени едвај 3 милиони евра, а за изградба на панорамското тркало - 18 милиони евра. Си ја видел ли железничката станица на што личи и колку „темелно“ е реконструирана? Отиди, види ја, направи неколку фотографии и сподели ги со нас на форумов, па да дискутираме.


Незнам зошто влегуваш во материјална расправа со мене, јас само реплицирав на општи тези околу проектот и политичките памфлети. Инаку на железничка станица ќе појдам кога ке биде готова, баш сакам да видам на што ќе личи поранешниот објект, а за тоа колку пари за каде се предвидени е непринципиелен муабет.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5450 Posted: 29-Jul-2015 at 15:51
Originally posted by FoSsiL

Абе што вие анкетава е од 2010 таму некоја... јас гласав За тогаш... да направиме сега нова анкета бројките сигурно ќе бидат многу повеќе Против, и многу малку За.

Имаше една што ја направив пред некое време баш знам... повеќето беа против

Еве: Скопје 2014: Анкета 2013


Епа ајде да правиме анкети на месечно ниво, додека не стигнеме до посакуваните проценти. Ја видов и новата анкета солидни 34% се сеуште ЗА.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5451 Posted: 03-Aug-2015 at 12:48
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5452 Posted: 03-Aug-2015 at 12:56
Поскапа е работната рака тука. Таму работат Романци и Бугари бедни заебани што влегле во ЕУ, а тука работи надалеку познатиот Македонец со просечна плата од 250.000 денари неделно каде Дрекселмаер и Кромберг & Шуберт ја создаваат новата средна висока класа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5453 Posted: 03-Aug-2015 at 13:01



барок увек крева на цена плус нашиве сега плаќаат и гаранција и транспорт

патем кај нашава има ли бар едно 300 ледои, и дали на цена крева можеби што е нарачка од елитна фирма, чинам итаљаните што го китеа Алексо ја склепаа и оваа фонтана
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5454 Posted: 03-Aug-2015 at 13:20
никој не кажува дека во сумата влегува и препоплочувањето на целиот плоштад
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #5455 Posted: 03-Aug-2015 at 13:22
И мене тоа ми фати око. Не е само поплочувањето ,сите нови дренажи, новите кабли за осветлување итн се вклучени во таа цена. Зашто кај нас се приложува само како цена за фонтаната е сосема друга тема.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5456 Posted: 03-Aug-2015 at 15:36
Секој си ја смета по негово, важно е да се исплука или да се одбрани некој проект, зависно од политичките убедувања. Овде се работи за комплетно ново поплочување на плоштадот, а во таа цена е и фонтаната.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #5457 Posted: 03-Aug-2015 at 18:47
Originally posted by gjoko

никој не кажува дека во сумата влегува и препоплочувањето на целиот плоштад
Не е важно тоа. Важно е да се направат фенси иконографици за да може самопрогласената македонска политичко-уметничко-хуманистичка авангарда полесно да ги проголта "фактите".
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5458 Posted: 03-Aug-2015 at 20:18

потполно се согласувам, површноста и кај власта и кај опозицијата е норма, а просечноста ни е императив, нели што би рекол Ристо само Златна Средина му ет мајката
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5459 Posted: 03-Aug-2015 at 20:44
Originally posted by gjoko

никој не кажува дека во сумата влегува и препоплочувањето на целиот плоштад


Да, затоа што во Лондон само ја донеле фонтаната со камион и ја истовариле на плоштадот. Додуша не на плоштадот, затоа што тој простор претходно бил паркинг, ама со самото истоварување станал плоштад, без да го поплочуваат.

Ама ништо не ме чуди од коментариве, веќе ве навикнаа на цени кои се х20 од реалните, ве навикнаа дека просечен споменик чини 1 милион евра, ве навикнаа дека 1 километар ограда за мост чини 9 милиони евра, ве навикнаа дека да поставиш три мали фонтани и три мали параклиси на пешачки остров чини 600 илјади евра, ве навикнаа дека поставување на 3 дрвца во метални саксии во Вардар чини 280 илјади евра. Па нормално дека фонтанава и поплочувањето ви се чинат евтини. На некој начин се согласувам, со цена која е само 2-3 пати повисока од реалната, тоа е секако многу поевтино отколку да е 20 пати повисока од реалната. Сега ни останува само уште да испратиме телеграми со сочуство до сите што мораа да се задоволат со помали провизии, тие души напатени.

Туку има нешто друго што не се кажува, а тоа е дека нашиов плоштад беше темелно реконструиран и поплочен пред десет години. Која воопшто беше потребата повторно да се поплочува за толку краток период? Каде се наоѓаме ние, во Дубаи? Свртете се малку околу себе и видете во каква состојба ни е државата и најголем дел од граѓаните, ставетге прст на глава и можеби ќе сфатите дека овој Ск2014 циркус не е само криминал и невкус, туку една трагедија од огромни размери. Некои се смеат со Грција, а тоа е како посраниот да му се смее на помочаниот. И Македонија наскоро ќе го добие цехот, па после Цацко ќе е крив и ќе бладаме за меѓународни завери за уништување на библиската земја.


Edited by Cloverstack - 03-Aug-2015 at 21:09
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5460 Posted: 03-Aug-2015 at 22:09
Досега најскап изграден објект по М2 е сокакот на Жерновски, ама малку пишувавме за тоа. Се согласувам дека немаше потреба да се менува целиот гранит, иако истиот пишуваше дека ке се искористел кај Пресвета Богородица, ако веке требаше да се прави фонтана можеше да се замени само тој дел. Инаку споредбата со Грција во најмала рака е несериозна.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 271272273274275 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.938 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.