build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 286287288289290 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5741 Posted: 30-Nov-2015 at 18:25
Originally posted by King

Пловдив, пешачка зона, споредбено со нашата ул Македонија денеска



Освен што изгледа е многу топол денов во Пловдив друго нешто треба да се забележи?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5742 Posted: 30-Nov-2015 at 19:04
Грешка си како и обично, 22 степени било, во сенка се разбира.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5743 Posted: 30-Nov-2015 at 19:09
Originally posted by Џоле



Само што си даде автогол - покажуваш згради кое се своевремено изградени, значи не во 21 век. Не знам како со оваа слика сакаш да најдеш оправдување за префасадирање модернистички згради со „неокласичен“ кич кај нас. Освен тоа, можам и јас да ја објавам следнава слика - пешачка зона во Токио, споредбено со нашата ул Македонија денеска:


Не играм фудбал веке 20 години, сликата ја постирав бидејки ми личи на ул Македонија каква што верувам дека ќе биде. За среќа не можам да ја споредам со улицата во Токио, моќеби ќе најдеш некоја слична во Шангај, или во Астана.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5744 Posted: 30-Nov-2015 at 19:52
Originally posted by King

Грешка си како и обично, 22 степени било, во сенка се разбира.


Па малку ли е тоа за ова време од годината?

Башка, Скопје не може да биде Пловдив, и обратно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5745 Posted: 30-Nov-2015 at 21:32
Originally posted by King

Пловдив, пешачка зона, споредбено со нашата ул Македонија денеска

да, точно, вака изгледаат многу градови... која е твојата поента тука?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5746 Posted: 30-Nov-2015 at 21:45
Нема поента, само објавува слика од случајно избран град и тоа го претставува како аргумент. Барем јас така го сфатив.
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5747 Posted: 30-Nov-2015 at 22:53
Originally posted by zabegan

да, точно, вака изгледаат многу градови... која е твојата поента тука?

Да бараш поента во тој пост е како да бараш поента во урбанистичкото планирање на Ск2014.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5748 Posted: 01-Dec-2015 at 02:11
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by zabegan

да, точно, вака изгледаат многу градови... која е твојата поента тука?
Да бараш поента во тој пост е како да бараш поента во урбанистичкото планирање на Ск2014.
морам да најдам, затоа што со истиот коментар го тупат сите уште од кога постои форумов, без разлика која страна на дискусијава ја зафатиле

како бе Скопје не ископира многу други поважни работи од разни други градови? прво нешто за кое што се фати е стилот, пази стилот, а не изгледот, на објектите низ центарот на градот
или можеби копирање е лош термин, затоа што никако не смееме да си дозволиме да копираме, туку само да земаме пример...
и кога сме веќе кај Пловдив... зошто еве да не се споредиме со конкурсот за плоштадот во Пловдив и сериозноста на проектите кои учествуваа, па и главното решение кое беше избрано? ...а уствари знам зошто, затоа што тогаш би изгледале затупени и бедни... мене не ми смета тоа дали ќе имаме современа, барокна или не знам каква друга архитектура, мене ми смета и ме боли што не размислуваме современо и што морам да живеам со таков исфрустриран и неприземјен менталитет

Edited by zabegan - 01-Dec-2015 at 02:12
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5749 Posted: 01-Dec-2015 at 07:56
Што убава дискусија си развивне за една слика од Пловдив, не ја постирав како аргумент, едноставно ми се виде слична на ул Македонија која е дел од ск2014, без претензии дека ова е најдобро решение.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5750 Posted: 02-Dec-2015 at 05:17
Originally posted by King

Што убава дискусија си развивне за една слика од Пловдив, не ја постирав како аргумент, едноставно ми се виде слична на ул Македонија која е дел од ск2014, без претензии дека ова е најдобро решение.
темата за урбани пејсажи ти е далеку од овде... нешто си се изгубил

инаку, двете улици не се ни од далеку слични, ако збориме па за тоа...
еве една посоодветна споредба, ти сам одреди си каде се наоѓа



Edited by zabegan - 02-Dec-2015 at 05:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5751 Posted: 02-Dec-2015 at 07:30
Убава споредба, од секогаш сум го сакал Минхен.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5752 Posted: 02-Dec-2015 at 18:50
И јас го сакав, ама откога почнаа вакви сиви грди лименки да праат некако шузнам, неевропски ми стана. :P
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5753 Posted: 02-Dec-2015 at 19:00
Toj sto go saka München ne bil vo Nürnberg
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5754 Posted: 03-Dec-2015 at 01:13
Originally posted by fichot

И јас го сакав, ама откога почнаа вакви сиви грди лименки да праат некако шузнам, неевропски ми стана. :P

Веројатно си ја помешал сликата со онаа од Токио
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5755 Posted: 03-Dec-2015 at 03:04
Originally posted by King

Убава споредба, од секогаш сум го сакал Минхен.
браво за тебе... е како тоа си го сакал Минхен а не го сакаш Скопје?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5756 Posted: 03-Dec-2015 at 07:40
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Убава споредба, од секогаш сум го сакал Минхен.
браво за тебе... е како тоа си го сакал Минхен а не го сакаш Скопје?

И мене тоа отсекогаш ми било енигма.

Edited by King - 03-Dec-2015 at 07:41
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5757 Posted: 03-Dec-2015 at 10:03
БАНАЛНОСТА НА КИЧОТ

Љупчо Поповски

Што бара политичкиот кич од нас во ова време – барокните фасади во Скопје станаа рутина. Тие се лажни како што е лажен животот во ова време. Објаснувањето од каде баналноста на кичот ја прекри оваа езерска земја не е толку комплицирано, иако е повеќеслојно. Главната трансверзала води кон национализмот

Можете ли да изброите колку столбови беа подигнати во последниве неколку години во Скопје – дорски, коринтски, класични; на стари згради, на нови објекти, на колонади, на претенциозни светилишта. Толку многу на толку мал простор веројатно немало ни на римскиот Форум. Архитектурата се претвори во баналност, архитектите во измеќари, а баналноста во кич. Тоа е видливиот дел на „тестаментот на доктор Мабузе“, кој Скопје го претвори во апотеоза на кичот, како божествена и националистичка уметност. Другиот дел на баналноста на кичот е во новоговорот на политичарите од сите ешалони – тој е потценувачки, измислен, груб, исклучив. Тој новоговор не води сметка за луѓето како граѓани, туку тој е наменет за поданици, од кои голем дел сами се понудиле да бидат закрепостени кметови.

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, кој како своевиден кербер ја чува оваа грандиозна фантазмагорија на баналноста и национализмот, е еден од првенците на политичкиот кич (иако не е во првиот круг на најдоверливите на „доктор Мабузе“). Само еден пример е доволен да ви покаже каква е баналноста на политиката со која се води главниот град, кој пропагандните трубадури го сместија на врвот на архитектонската пирамида на Балканот. Трајановски се обидува да ја најде формулата со која како алхемичар ќе ги изврти своите ветувања за подземната улица на Кејот „13 Ноември“, за сега да вели дека решението за неа е на шеталиштето. Пред некоја година проектот за таква улица беше претставуван како еден од новите градителски потфати, а сега Трајановски, како тоа никогаш да не се случило, дава објаснување какво што немаше уште од времето во 1960-тите кога пред маалските бутки се прераскажуваа филмовите со Џулијано Џема. На почетокот од ноември во Советот на Скопје Трајановски го даде следново објаснување: „Улица мора да се гради затоа што тој дел граѓаните и сега не можат да го користат за шеталиште, оти е окупиран од коњопои од кафулињата. Од сите страни летаат келнери и не знаете дали додека шетате ќе ви истурат некое кафе или пијалак“.

Тоа да ти бил клучот за одлуката – „коњопоите на кафулињата“. На што ви изгледа ова? На баналност на кичот или на примитивизам на говорот. Баналноста на политичката измама следува потоа – ако не се изградела улицата за пристап до зградата на „Телеком“, инвеститорот ќе го тужел градот и Скопје ќе платело голема казна.

Примерот може да изгледа банален, но во време на големите баналности тој во многу нешта е вистински. Ако градоначалникот на Скопје на седница на Советот на градот брани една замисла осудувајќи ги „коњопоите“ (сленг кој се појави во младоста на Трајановски), какви тогаш може да бидат очекувањата кога треба да се образложуваат концепти и визии. Данило Киш велеше дека „баналноста е неуништлива како пластично шише“. Може да изгледа парадоксално, но токму поради „неуништливоста на пластичното шише“ и поради незаинтересираноста на овдешниот „доктор Мабузе“, некои градови беа спасени овие години. Онаму каде што не се инвестираше во промоција на кичот (како на пример, Битола – неколкуте исклучоци не се толку битни), градските јадра останаа нечепнати. Истрошени и искршени, тие го зачуваа архитектонското наследство и со тоа треба да се гордеат.

Со каков новоговор и со каква визија може да се објасни проектот во постмодерниот кампус на скопскиот универзитет да се градат две нови „барокни“ згради за два факултета. Од кои една ќе биде за Факултетот за физичка култура, иако за неговите студенти се потребни поинакви услови, поинакви простори, поинакви широчини. Ова не е аномалија, тоа овде стана правило – во кампусите на модерната архитектура треба да се гради барокот, а не обратно. Но баналноста на политичкиот кич има друг концепт, кој не е случаен. Американецот Клемент Гринберг, писател и сликар, во 1939 година го напиша клучниот есеј на 20 век за раѓањето и функционирањето на кичот. Во текстот насловен „Авангардата и кичот“ тој објаснува:

„Кичот ја симулира вистинската култура, ја поздравува и култивира рамнодушноста. Кичот е механички и оперира со формули. Кичот е изведено искуство и лажна сензација. Кичот се менува сообразно на стилот, но останува секогаш ист. Кичот е олицетворение на сето она што е лажно во животот на нашето време. Кичот се преправа дека не бара ништо од своите клиенти, освен нивните пари – дури ни нивното време“.

Што бара политичкиот кич од нас во ова време – барокните фасади во Скопје веќе станаа рутина. Тие се лажни како што е лажен животот во ова време. Сега за „барокните“ факултети троши пари од нас, неговите клиенти. За тој лажен проект треба да се потрошат 20 милиони евра. „Алтернативата на Пикасо не е Микеланџело, туку кичот“, напиша Гринберг. Тоа во уметноста може да изгледа како културен феномен – онака како што уметникот Џеф Кунс ја продаваше прочуената порцеланска скулптура каде што Мајкл Џексон седи во златни алишта опколен со златни цвеќиња и го гушка своето милениче, шимпанзото Баблс. Луѓето поминуваа покрај неа не знаејќи дали да се смеат или да се плашат, или едноставно да му се восхитуваат на невиниот омаж на генијалецот. Оваа скулптура на Кунс, која предизвика големи расправии во уметничкиот свет, беше дел од целата серија наречена „Баналности“, на која за уметникот работеше студио од 100 луѓе во Њујорк и која му донесе десетици милиони долари секоја година.

Кога поминувате низ скопскиот центар новите фасади може да ви изгледаат како културен феномен кој си поигрува со вашата сентименталност. Тие изгледаат привлечни, па дури може да заличат на архитектура, но немаат никаква уметничка вредност затоа што тие се сентиментални. Хероината на Милан Кундера во „Неподносливата леснотија на постоењето“, Сабина, вели: „Мојот непријател е кичот, а не комунизмот“.

Терминот „kitsch“ има германско потекло и првпат е споменат во една германска поема од 1878 година за сатирично да се опишат сликите кои имаат сомнителен квалитет. Тој се роди во тоа време на минхенските уметнички пазари, каде што уметнички скици им се продаваа евтино на американските буржуи кои доаѓаа да купат уметност во Европа. Овде кај нас тоа не е на сомнителните уметнички пазари, туку е политика спонзорирана од државата. Тоа е уметничко подземје. Ако не е така, неколкуте архитекти кои го унаказија Скопје ќе излезеа во јавноста барем еднаш да соопштат која била водилката за нивното градителство. Но тие се таинствено скриени како соблазната од Шентфлоријанската долина. Нивниот страв не е од јавноста, туку од соочувањето со она што го создале кога работеле според фотографии од места на некои други меридијани. Дали тие можат да се соочат со „прекрасната лага“ и да го поделат кичот како дел од слатките емоции на луѓето. Да можеа ќе се појавеа, а не да се кријат во опскурно засолниште со политичка заштита.

Објаснувањето од каде баналноста на кичот ја прекри оваа езерска земја не е толку комплицирано, иако е повеќеслојно. Главната трансверзала води кон национализмот. Народот е стожерот околу кој треба да се редат лажни фетиши. Гигантски скулптури за лажна историја и лажна сегашност. Прамајка која го дои и го расне детето кое треба да биде нова идентификација на нацијата. Национализмот, подгреан или измислен, е последното прибежиште на комунизмот. Во јадрото на политичкиот кич се лажните повици до народот дека тој, наводно, ќе бил креатор на програми и визии. Измама до измама, но тоа е она што се продава, како баналните скулптури на Џеф Кунс.

Неверојатниот Данило Киш вака го објаснуваше национализмот кој ги обзема народите и без да се свесни: „Национализмот е, пред се', параноја. Колективна и поединечна параноја. Како колективна параноја таа е последица на завист и страв, а над се' последица на губењето на индивидуалната свест... Национализмот е идеологија на баналноста. Национализмот е кич. Тој живее од одрекување и потценување на културните наследства на другата нација“.

Во овие години што ги изедоа скакулците ние постојано ги потценуваме другите и се облекуваме во лажни руби. А најважно од се' е што граѓаните свесно се подложија на групна хипноза на самоизмама. На она што Теодор Адорно го нарекува „фалшлива совест“. Будењето секогаш е ненадејно и трауматично, а главното прашање е дали кај овој народ има останато некаква сила за да се соочи со сопствената вистина. Тоа сега изгледа не како многу тежок потфат, туку речиси и невозможен.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=88D10993636B0E4399F75E89F6AA4983
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5758 Posted: 03-Dec-2015 at 15:38
Originally posted by Џоле

БАНАЛНОСТА НА КИЧОТ

....

„Кичот ја симулира вистинската култура, ја поздравува и култивира рамнодушноста. Кичот е механички и оперира со формули. Кичот е изведено искуство и лажна сензација. Кичот се менува сообразно на стилот, но останува секогаш ист. Кичот е олицетворение на сето она што е лажно во животот на нашето време. Кичот се преправа дека не бара ништо од своите клиенти, освен нивните пари – дури ни нивното време“.

....

Неверојатниот Данило Киш вака го објаснуваше национализмот кој ги обзема народите и без да се свесни: „Национализмот е, пред се', параноја. Колективна и поединечна параноја. Како колективна параноја таа е последица на завист и страв, а над се' последица на губењето на индивидуалната свест... Национализмот е идеологија на баналноста. Национализмот е кич. Тој живее од одрекување и потценување на културните наследства на другата нација“.


http://www.utrinski.mk/?ItemID=88D10993636B0E4399F75E89F6AA4983


Просто неверојатен погодк во сржта на естетското лудило околу нас! Браво, целиот текст е одличен.

А еве едно интересно излагање на Денко Малески, победнички аргумент против застапниците на тезата дека СК '14 е оправдано поради мнозинската поддршка на народот (простете ако веќе било постирано, многу страни се за преглед ЧД):

„Републиката“, исто како и „демократијата“, почива врз владеењето на мнозинството, но само до определена точка. Објаснувањата се толку едноставни и толку разумни – толпа спремна да линчува е „демократија“, и не е голема утеха што човекот ќе биде линчуван со мнозинство гласови.
„Република“, од друга страна, го спасува човекот и му овозможува фер-судење со сведоци и во негов прилог. Значи, „слободата“ се брани и од „демократијата“ преку ограничување на власта на мнозинството со јасни механизми, кои ја земаат формата на овластувања и процедури. Со тие пропишани овластувања и процедури, „републиката“ ѝ става на власта лисици на рацете за да не може да доминира со нашите животи како што ќе посака и каде што ќе посака. Така разбраниот однос помеѓу демократијата и слободата, објаснува зошто мислењето на Здружението на архитектите за тоа како треба да биде уреден центарот на Скопје, на пример, е поважно од мислењето на секакво мнозинство освоенo на демократски избори. Или, зошто ставот на архитектот Петар Муличковски за своето дело, е поважен од ставот на која било влада на Република Македонија.

Извор:http://okno.mk/node/42362
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5759 Posted: 04-Dec-2015 at 05:41
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Убава споредба, од секогаш сум го сакал Минхен.
браво за тебе... е како тоа си го сакал Минхен а не го сакаш Скопје?

И мене тоа отсекогаш ми било енигма.
епа ако не можеш да си ги објасниш сопствените фрустрации, тогаш не ги насочувај...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5760 Posted: 04-Dec-2015 at 06:21
Originally posted by kultuzin

Toj sto go saka München ne bil vo Nürnberg
и тој што го сака Нирнберг не бил во Бамберг, и така натаму, додека не стигнеме до најантичкото нешто што постои...
ама дали Скопје има некоја градителска традиција или презервирана вековна историја на десната страна од Вардар? не... за разлика од горенаведените градови
зошто бараме со сила да има вековна традиција што никогаш ја немало? не ми е јасно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 286287288289290 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.877 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.