build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 285286287288289 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #5721 Posted: 27-Nov-2015 at 19:32
Originally posted by Dexter26




Previous  Личната убавина што му се допаѓа на некого лично се ликува со лични финансиски средства, а не со народни пари.  Никој не бараше архитектурата да биде ставена во политички контекст, туку одредени индивидуи кои несомнено боледуваат од детинести комплекси, но истовремено за жал се на власт, почнаа не да ги лекуваат, туку да ги задоволуваат своите детинести комплекси со народни пари, а ја искористија и сеуште ја искористуваат архитектурата како алатка за задоволување на истите тие нивни детинести комплекси.  Или со други зборови кажано, исто како кај наркоманите, народните пари се дрогата, а архитектурата е шприцот/џоинтот со кои се самозадоволуваат овие искомплексирани луѓе кои - за жал - се на власт.
Ти за жал не можеш да разбереш дека некој добива мандат за да троши народни пари. Освен тоа, тој што сега има добиено мандат, за разлика од неговите конкуренти, однапред кажал на што ќе ги троши народните пари. Луѓето виделе и мнозинството, на твоја жал, му ја дале довербата. Ако е како што ти пишуваш, во следна прилика народот ќе му го одземе мандатот на истиот тој што неправилно ги троши народните пари. Ама повторно за твоја жал, ќе се случи спротивното.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #5722 Posted: 27-Nov-2015 at 19:47
Previous
 
Не е само за моја жал, туку за жал на сите граѓани и даночни обврзници со чии што пари одредени индивидуи лекуваат детинести комплекси, истовремено изживувајќи се врз архитектурата и врз слободниот простор.
 
Инаку, ти патуваше во иднината или на грав виде дека ќе се случи спротивното ?


Edited by Dexter26 - 27-Nov-2015 at 19:48
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5723 Posted: 27-Nov-2015 at 20:14
Originally posted by Navigator

Ти за жал не можеш да разбереш дека некој добива мандат за да троши народни пари. Освен тоа, тој што сега има добиено мандат, за разлика од неговите конкуренти, однапред кажал на што ќе ги троши народните пари. Луѓето виделе и мнозинството, на твоја жал, му ја дале довербата. Ако е како што ти пишуваш, во следна прилика народот ќе му го одземе мандатот на истиот тој што неправилно ги троши народните пари. Ама повторно за твоја жал, ќе се случи спротивното.


Па што ако добиле мандат да трошат народни пари? Не добиле мандат да ги трошат на непотребни глупости.

Еве ти една хипотетичка ситуација, која се среќава често во животот.

Девојка се мажи и нејзиниот маж не ѝ ја дава неговата плата, ја троши и нејзината, пие, се коцка и ја тепа.

Таа се разведува и се премажува за друг. Овој другиот не ја тепа и не ѝ ги троши парите, туку од својата плата си го тера ќефот, троши по обложувалници, по кафеани, а грижата за децата целосно ѝ ја препушта на сопругата.

Дали сакаш да кажеш дека овој вториот е добар сопруг, бидејќи претходниот е никаквец? Дали сакаш да кажеш дека со самото тоа што дала потпис дека стапува во брак, а згора е и вработена, нејзиниот сопруг добива мандат да си ги троши парите како тој сака без да ѝ положува сметки?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5724 Posted: 27-Nov-2015 at 20:47
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by kultuzin

Проблемот е што ти зимаш страна Кловер.
Да, заземам страна. Ја заземам страната на здравиот разум. Толку на таа тема. Ај сега кажи нешто онтопик, на пример мислење за столбовиве:

Многу лошо изведени, што најдобро се гледа на светло. Никој не го бранеше тој факт, кога нешто не е добро, не е добро.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5725 Posted: 27-Nov-2015 at 20:55
Originally posted by phenomenon

Originally posted by Navigator

Ти за жал не можеш да разбереш дека некој добива мандат за да троши народни пари. Освен тоа, тој што сега има добиено мандат, за разлика од неговите конкуренти, однапред кажал на што ќе ги троши народните пари. Луѓето виделе и мнозинството, на твоја жал, му ја дале довербата. Ако е како што ти пишуваш, во следна прилика народот ќе му го одземе мандатот на истиот тој што неправилно ги троши народните пари. Ама повторно за твоја жал, ќе се случи спротивното.


Па што ако добиле мандат да трошат народни пари? Не добиле мандат да ги трошат на непотребни глупости.

Еве ти една хипотетичка ситуација, која се среќава често во животот.

Девојка се мажи и нејзиниот маж не ѝ ја дава неговата плата, ја троши и нејзината, пие, се коцка и ја тепа.

Таа се разведува и се премажува за друг. Овој другиот не ја тепа и не ѝ ги троши парите, туку од својата плата си го тера ќефот, троши по обложувалници, по кафеани, а грижата за децата целосно ѝ ја препушта на сопругата.

Дали сакаш да кажеш дека овој вториот е добар сопруг, бидејќи претходниот е никаквец? Дали сакаш да кажеш дека со самото тоа што дала потпис дека стапува во брак, а згора е и вработена, нејзиниот сопруг добива мандат да си ги троши парите како тој сака без да ѝ положува сметки?

Ако не и чини ке се разведе и ке се омажи за трет, ама веројатно и е добро штом останува со него 10 години. Е сега, на комшијата не му е јасно зошто после толку години за него несфатлив брак, она и понатака го сака својот маж, мислејки дека тој самиот е подобра опција за неа. Ама не, жената си е сигурна дека овој маж е нејзината најдобра опција, посебно споредено со комшијата. Хипотетички нели.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5726 Posted: 28-Nov-2015 at 06:07
Originally posted by Navigator

Originally posted by Dexter26




Previous  Личната убавина што му се допаѓа на некого лично се ликува со лични финансиски средства, а не со народни пари.  Никој не бараше архитектурата да биде ставена во политички контекст, туку одредени индивидуи кои несомнено боледуваат од детинести комплекси, но истовремено за жал се на власт, почнаа не да ги лекуваат, туку да ги задоволуваат своите детинести комплекси со народни пари, а ја искористија и сеуште ја искористуваат архитектурата како алатка за задоволување на истите тие нивни детинести комплекси.  Или со други зборови кажано, исто како кај наркоманите, народните пари се дрогата, а архитектурата е шприцот/џоинтот со кои се самозадоволуваат овие искомплексирани луѓе кои - за жал - се на власт.
Ти за жал не можеш да разбереш дека некој добива мандат за да троши народни пари. Освен тоа, тој што сега има добиено мандат, за разлика од неговите конкуренти, однапред кажал на што ќе ги троши народните пари. Луѓето виделе и мнозинството, на твоја жал, му ја дале довербата. Ако е како што ти пишуваш, во следна прилика народот ќе му го одземе мандатот на истиот тој што неправилно ги троши народните пари. Ама повторно за твоја жал, ќе се случи спротивното.
ај малце да седнеме да продискутираме сериозно, наместо со кафански пропагандни глупости...
...како прво не знаеш кои од какви причини и за кого гласал... ако некој гласал за тоа да се изгради објект на МНР, тоа не значи дека гласал за тоа да се изгради на сред патека на кеј, во некој квази барок стил, со значително повисока сума на средства од нормалната... и да не заборавиме дека во целиов процес, Ск2014 (барем 10% од него) ни беше сервирано во неколку минутно неквалитетно клипче на youtube, без никакви информации за самиот предлог проект како целина и без информации за посебните проекти (а веќе беа внесени во урбанистички план) од таму, се изгуби секаква контрола над било што... и само ова е доволен фактор да укаже дека ако некој гласал за нешто, тоа сигурно не било Ск2014

и затоа, не мора да ја внесуваме демократијата во сетоа ова, затоа што политиката злоупотребува све... Ск2014 ти е класичен пример за злоупотреба на барањата на народот за сопствени цели... на пример факт е дека 90% од народот во Скопје не бил задоволен од тоа како изгледа градот, ама од друга страна и јас можам да тврдам дека не сакал да се изгради Ск2014 исто како што ти тврдиш дека тоа му била желба број еден и дека тоа особено се барало од владата како институција, а не од општините, чија надлежност е ваквата работа...

а да не збориме за тоа колку сомнителни процеси досега сме имале во политичка сфера на пример...

или да зна збориме за тоа што некој што живее во некое забутано градче во земјава, сигурно не гласал за тоа Скопје да има „убави“ фасади... фактот што некој победил на избори, не докажува ништо, што се однесува до мене, народот може и да е поткупен со лични задоволства

и пошто знам на која сељачка страна би ја свртел дискусијава, изгледа ќе морам да напоменам дека не ти индицирам кој како победил на избори, само ти укажувам дека ирелевантен и незаснован ти е коментарот за тоа колку е некој поддржан на избори, ако не ти се на увид сите фактори

Edited by zabegan - 28-Nov-2015 at 06:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5727 Posted: 28-Nov-2015 at 06:17
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

   
и ќе повторам нешто слично како што ти посочил кловер погоре... со кое право па ти си земаш слобода да критикуваш и оцрнуваш се што е направено пред денешниве величенствени уметници???

Ти си во тотална заблуда, никогаш досега не сум критикувал нешто досега направено, освен лименката на владата, ама баш никогаш, е сега веројатно имам право да не ми се допага конзервата, колку и да добила комунистички награди, па вие се испосравте на се што е направено во ск2014, па никому ништо.
и ти му викаш на Кловер дека тресе глупости []
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5728 Posted: 28-Nov-2015 at 06:29
Originally posted by King

Originally posted by Cloverstack

Не треси глупости.Пиши некоја влада што плаќа такви цени со народни пари, а не некакви екцентрични милјардери, кои во најлош случај ќе треба да се објаснат со женичките им.
Originally posted by King

Со кое право вие ја потценувате вредноста на делата на нашите уметници, и нивната работа ја нарекувате криминал.
Со кое право? Со ПОЛНО право, ете со тоа. Преку глава ми е од целиот тој дијапазон криминалци и соучесници во криминал. Ако се толку добри уметници, ако нивните дела се толку вредни, нека пробаат да заработат нешто на слободен пазар. Еве од примериве што ги наведе се гледа дека тоа може да биде исклучително лукративно. Ама поради некоја мистериозна причина, Валентина Стевановска и другарчињата, своите милиони ги заработуваат исклучиво од буџетот на Република Македонија.П.С.Гледам сите три примери ти се современа уметност... Многу е симпатично кога некој барокен бот како тебе, кога околностите налагаат ќе почне да ја величи современата уметност со зборови како:„ова е пристапот кон уметноста низ светот, пристап со кој уметноста не се мери со метри, туку со импресии, доживување и емоции“Де бре Кинг, до толку ли не можеше да најдеш нешто идеолошки поприкладно, некаков барок или неокласика  LOL


Ти не треси зелени, ова беа примери за тоа дека уметноста нема цена, дали ја плаќале милионери, влади, сиромашни или богати, таа е непроценлива и немерлива како ти што ја мериш на кило, дали статуите биле од злато или од бронза. Каква глупост е тоа дали едно модерно склуптуриче од два метра го споредувам со неокласичен 20 метарски споменик, дали е модерно или е неокласично е апсолутно небитно, се е уметност. Полна уста со тешки зборови за криминал, глупости невидени, Жерновски стана градоначалник, ниту еден доказ не извади, Призма зема огромни пари, ниту еден доказ не извади, еве го сега Спасовски е министер, ке извади ташаци. Само истите бројки сите ги лупетаат по стопати, млатат празна слама, ниту од телефонските разговори ништо нема на оваа тема, само магла, уствари вам ви е убаво да си живеете во маглата.
ја вртиш дискусијата онаму каде што ти одговара, кловер конкретно ти посочи дека несоодветноста на примерот се содржи во тоа што се работи за аукција... извини, ама од државниот буџет зависи иднината на многу луѓе и тоа се средства кои се трошат рационално и на кои треба да се гледа да се зголемуваат
не збориме за тоа колку вреди уметноста... може на пример споменикот на Александар да вреди и дупло повеќе, ама тоа е причината зошто ќе се одбере друг проект, ќе се пронајде полесно решение или воопшто нема да се изгради и ќе се остави за времиња кога би можеле да се луксузираме за уметност

и сега што праиме со коментаров? демек го спомна Жерновски и ја треба да ти кажувам за Груевски и тука да расправаме политика, и тоа на најпростачко митиншко ниво?
сам си се заглавуваш во сопствени лајна, ако немаш нешто паметно да кажеш, ќути си поарно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5729 Posted: 28-Nov-2015 at 11:08
Најголема глупост е изјавата дека народот гласал за Скопје 2014. Луѓето на избори гласаат за подобрување на животниот стандард и ред други работи, а не за политичари што си играат архитекти и урбанисти. Дајте, ве молам, не користете такви евтини аргументи кои не вредат ни колку кучешки измет.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5730 Posted: 28-Nov-2015 at 12:04
Originally posted by Џоле

Најголема глупост е изјавата дека народот гласал за Скопје 2014. Луѓето на избори гласаат за подобрување на животниот стандард и ред други работи, а не за политичари што си играат архитекти и урбанисти. Дајте, ве молам, не користете такви евтини аргументи кои не вредат ни колку кучешки измет.

Така е, ама ако на луѓето им пречи тоа да политичари си играат урбанисти и архитекти, нема гласа за тие политичари на избори. Но ако убедливо мнозинство од народот секои две години гласа за истите тие архитекти, индиректно ги подржува делата на архитектите.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5731 Posted: 28-Nov-2015 at 14:26
Ко да не знаеме како се гласа кај нас и од кои причини. Ако 1% од гласачкото тело ја има прочитано изборната програма (на било која партија) еве на.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 678
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #5732 Posted: 28-Nov-2015 at 16:58
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by Dexter26




Previous  Личната убавина што му се допаѓа на некого лично се ликува со лични финансиски средства, а не со народни пари.  Никој не бараше архитектурата да биде ставена во политички контекст, туку одредени индивидуи кои несомнено боледуваат од детинести комплекси, но истовремено за жал се на власт, почнаа не да ги лекуваат, туку да ги задоволуваат своите детинести комплекси со народни пари, а ја искористија и сеуште ја искористуваат архитектурата како алатка за задоволување на истите тие нивни детинести комплекси.  Или со други зборови кажано, исто како кај наркоманите, народните пари се дрогата, а архитектурата е шприцот/џоинтот со кои се самозадоволуваат овие искомплексирани луѓе кои - за жал - се на власт.
Ти за жал не можеш да разбереш дека некој добива мандат за да троши народни пари. Освен тоа, тој што сега има добиено мандат, за разлика од неговите конкуренти, однапред кажал на што ќе ги троши народните пари. Луѓето виделе и мнозинството, на твоја жал, му ја дале довербата. Ако е како што ти пишуваш, во следна прилика народот ќе му го одземе мандатот на истиот тој што неправилно ги троши народните пари. Ама повторно за твоја жал, ќе се случи спротивното.
ај малце да седнеме да продискутираме сериозно, наместо со кафански пропагандни глупости...
...како прво не знаеш кои од какви причини и за кого гласал... ако некој гласал за тоа да се изгради објект на МНР, тоа не значи дека гласал за тоа да се изгради на сред патека на кеј, во некој квази барок стил, со значително повисока сума на средства од нормалната... и да не заборавиме дека во целиов процес, Ск2014 (барем 10% од него) ни беше сервирано во неколку минутно неквалитетно клипче на youtube, без никакви информации за самиот предлог проект како целина и без информации за посебните проекти (а веќе беа внесени во урбанистички план) од таму, се изгуби секаква контрола над било што... и само ова е доволен фактор да укаже дека ако некој гласал за нешто, тоа сигурно не било Ск2014

и затоа, не мора да ја внесуваме демократијата во сетоа ова, затоа што политиката злоупотребува све... Ск2014 ти е класичен пример за злоупотреба на барањата на народот за сопствени цели... на пример факт е дека 90% од народот во Скопје не бил задоволен од тоа како изгледа градот, ама од друга страна и јас можам да тврдам дека не сакал да се изгради Ск2014 исто како што ти тврдиш дека тоа му била желба број еден и дека тоа особено се барало од владата како институција, а не од општините, чија надлежност е ваквата работа...

а да не збориме за тоа колку сомнителни процеси досега сме имале во политичка сфера на пример...

или да зна збориме за тоа што некој што живее во некое забутано градче во земјава, сигурно не гласал за тоа Скопје да има „убави“ фасади... фактот што некој победил на избори, не докажува ништо, што се однесува до мене, народот може и да е поткупен со лични задоволства

и пошто знам на која сељачка страна би ја свртел дискусијава, изгледа ќе морам да напоменам дека не ти индицирам кој како победил на избори, само ти укажувам дека ирелевантен и незаснован ти е коментарот за тоа колку е некој поддржан на избори, ако не ти се на увид сите фактори
Забеган, знам дека имаш високо мислење за себе, ама немој да мислиш дека твоите стандарди за сериозна дискусија се вистинските и универзални. И кога се впушташ во дискусија и реплики, фер е да ги оставиш луѓето да пишуваат како што мислат и знаат, не како што сакаш ти.

Ќе бидам краток затоа што не сакам да дебатирам со некој што ме смета за сељак. Секако дека не секој што гласал за актуелната власт го поддржува проектот. Уште помалку секој поединечен објект од проектот. Но, овој проект е еден од носечките во програмата на владеачката партија. И луѓето што се категорично против проектот, едноставно нема да гласаат за партијата што го реализира. Поприлично едноставно е. И велиш дека луѓето немале доволно информации за проектот кога беше промовиран во 2009г, демек биле во заблуда. И да е така, како ќе ги објасниш резултатите од следните избори (2011, 2014, ...) откако почна "сквернавењето" на убавото сиво Скопје? И пак, не е точно дека со урбаниситичкиот план се изгубила секаква контрола. Ако имаше критична маса, ќе се сменеше власта, проектот ќе заминеше во историјата.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5733 Posted: 28-Nov-2015 at 17:22

А ради што МВРО ја изгуби власта во Центар ако не ради СК2014?
Оние граѓани кои уствари се најзасегнати на проектот му кажаа НЕ.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5734 Posted: 28-Nov-2015 at 17:51
Најголем проблем на оние што го мразат СК2014, или се опозиционо настроени е што неможат да разберат како е можно некој, а камоли мнозинството да го подржуваат овој проект. Епа можно е, луѓето од разни причини го сакаат овој проект, тој процент на подржувачи е посебно голем кај етничките Македонци. Тезата за победата на Жерновски не држи вода бидејки истовремено во Центар на истите избори Коце Трајановски убедливо го победи Макрадули, а Коце е многу повеќе експониран со ск2014.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5735 Posted: 28-Nov-2015 at 18:06
Seriozno sk 2014 go smetate za faktor vo anketite ili rezultatite izborni? Faktor e samo i iskluchivo sds-dpmne; amorfnata masa narechena "narod" ne e vo sostojba da procenuva i odluchuva samata, trezveno ili pak vo najmala racionalno.Odvreme-navreme, najverovatno pod vlijanie na magnetnoto pole na zemjata kje mu se zgreshi da glasa za edniot ili drugiot del na istata partija.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5736 Posted: 28-Nov-2015 at 20:38
Originally posted by fichot


А ради што МВРО ја изгуби власта во Центар ако не ради СК2014?
Оние граѓани кои уствари се најзасегнати на проектот му кажаа НЕ.
ама ти не сфаќаш... изборите во центар се бизнис, а кај другиве све е поштено и чисто како солза...

...е ради такви муабети дискусиите за демократскиот избор на Ск2014 ви се крајно безвредни...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5737 Posted: 28-Nov-2015 at 21:03
а што правиме со фактот дека владата зема одговорност да се справува со изгледот на градот? извинете, ама не знаев дека ова не е децентрализирана држава, туку една огроман општина...
тоа што толку ноншалатно се зема фактот дека државните институции не си го знаат своето место во политиката на земјава, е стварно страшно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5738 Posted: 29-Nov-2015 at 03:26
Navigator, во која носечка програма го имаше „проектот“? и кога точно беше проект кој може да биде запишан како таков во било која програма, план или стратегија? ...не знам зошто воопшто се нафаќаш да дискутираш од ој аспект, кога допирот на овој проект со јавноста (стручна и лаичка) е една од неговите најголеми фалинки

кога еден најобичен рендер ни е презентиран едвај кога веќе градилиштето е отворено, за какви избори збориме таму?

сте виделе ли бре луѓе како се презентираат предлози на избори? дали воопшто имате гледано избори во било која друга поразвиена земја? и дали сте виделе воопшто кои се демократските процедури за изготвување на еден проект? ...дали воопшто Ск2014 го пронаоѓате во сето тоа?
...ви се молам...


да не збориме дека урбанизмот и архитектурата се во тенка линија со демократијата... точно треба да е одредено каде учествува јавноста, а каде не, кај нас јавноста сегде не учествуваше, освен на избори и референдуми, кои се се само не јасни...
дури и Ск2014 да е главната причина за гласот на народот, проектот повторно има процедури да се поминат

Edited by zabegan - 29-Nov-2015 at 03:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5739 Posted: 30-Nov-2015 at 12:30
Пловдив, пешачка зона, споредбено со нашата ул Македонија денеска

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5740 Posted: 30-Nov-2015 at 13:53


Само што си даде автогол - покажуваш згради кое се своевремено изградени, значи не во 21 век. Не знам како со оваа слика сакаш да најдеш оправдување за префасадирање модернистички згради со „неокласичен“ кич кај нас. Освен тоа, можам и јас да ја објавам следнава слика - пешачка зона во Токио, споредбено со нашата ул Македонија денеска:

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 285286287288289 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.813 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.