build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 294295296297298 325>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #5901 Posted: 03-Mar-2016 at 19:01
во целиов проект 2014 има работи што ми се допаѓаат и што не ми се допаѓаат, али преку ова не се поминува со статуиве и скратената фасада, кој си е надлежен нека удри по џеб или на архитектите или по уметникот, нека си го решат чива грешка е ...
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #5902 Posted: 04-Mar-2016 at 16:33
700 милиони евра ќе ги отплаќаат идните генерации на долг рок. А замислете кога ќе дојде период за реновирање на овие фасади, колку ќе биде трагикомична ситуацијата. Среќа па набргу треба да се стави крај на лудило со нови фасади, панорамско тркало и карусели.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5903 Posted: 14-Mar-2016 at 10:00
Da se potsetime zosto sme dojdeni do tuka? Ona sto Britancite so svojata graditelska tradicija i definirani urbani matrici i nacin na zivot vo soodnos so potrebite na svoite ziteli javno go izkazuvaat kako stav, e istiot ,,tivok,,otpor kaj nas, kon ona sto se narekuvase ,,modernizam,, se do pocetokot na 90tite a koe tolku bezdusno se menuva denes.
https://www.facebook.com/ArchMMXII/videos/1011500088921386/
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5904 Posted: 15-Mar-2016 at 00:16
Смешно е видеото. 5 тетки/баби мрчат наоколу за се ново што се случува.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5905 Posted: 15-Mar-2016 at 04:04
секогаш истиот проблем, архитектурата/науката/инжињерингот/уметноста треба да се соочи со судот на „простата раја“ и нејзините нерационални барања
нормално дека ќе ги критикуваме лошите страни на еден објект, ама лесно е да се заборават сите бенефиции добиени од него... нормално дека ќе заборават дека во денешно време во одреден објект треба да спикаш милијарда инсталации, системи за контрола на поголеми маси луѓе, да биде енергетски ефикасен, да биде статички издржан и што уште не... а они се бунат зашто не им бил објектот по личен вкус бе... ок
истите луѓе се бунат за уништување на „традиционалното“ а 90% од нив немаат две благе везе со културата и историјата на нивниот град и кон неа се однесуваат крајно неодговорно... истите луѓе менуваат навики и начин на живот постојано со текот на времето и промената на трендовите

а има многу аспекти од кои можеш да пофалиш или искритикуваш одреден објект, ама ретко кој го знае тоа... сите се водат како овци по некоја масовна незаснована омраза по све живо и диво што на момент не им фатило око

затоа омразата е насочена кон стилот или архитектонското движење, ама не онаму каде што треба, а тоа е кон конкретните архитекти, инвеститори и политичари кои учествуваат во тоа... не е Корбизје, ниту модернизмот ниту самиот објект виновен за тоа што на одредена локација срушиле неколку објекти и на нивно место изградиле нешто ново... ако новиот објект е достоен да влегува во културно наследство според сите научни проценки, не знам каде е проблемот тукада не бидам погрешно сфатен, тоа што ме фрустира е што најголем дел од протестите или се насочени на погрешно место, или се крајно контрадикторни сами на себе


edit: само што ја разгледав страната на фејсбук каде што е постирано видеото... полна е со еден куп хејтерски аматери кои воопшто не се разбираат од културно наследство и како тоа се негува... целата страна е насочена кон хејтање на современата архитектура (која тие ја нарекуваат модернизам) и оргазми кон класичната архитектура... без никаква основа или аргументација
...како да е создадена од поддржувачи на Ск2014...

Edited by zabegan - 15-Mar-2016 at 04:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5906 Posted: 15-Mar-2016 at 09:23
ajde ke odgovarame so citati od videovo oti ima tolku sustinski poenti:
pa veli..,,toa bese svoeviden arhitektonski triumfalizam vo mislata deka ako tie(modernistite-se odnesuva na arh.filozofija na korbizje) toa go ,,osmislat,,(novite koncepti)togas toa mora da e dobro za zivotot i rabotata na lugeto vo takvite mesta!
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5907 Posted: 15-Mar-2016 at 21:18
прашањето е дали пред таа ера некој воопшто и размислувал на темата што е добро за животот и работата на луѓето и во какви места.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5908 Posted: 16-Mar-2016 at 10:29
pa vika...,,,Those tower blocks, those giant estates that were created, had nothing to do with what ppl needed to live in. They were pile of giant uptown suitcases, you stack ppl in there. Something was deeply wrong about the way they built these things!..."
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5909 Posted: 16-Mar-2016 at 23:09
Кога веќе сме кај видеата, еве ти едно што е постирано на форумов во нишката „Брутализам“ Клик тука

Поиздржано и поопширно. И наполно се согласувам дека се работи за најголемата и најхрабра, револуционерна етапа во историјата на архитектурата.

Edited by hcitrS - 16-Mar-2016 at 23:09
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5910 Posted: 17-Mar-2016 at 15:01
stilot Brutalizam e ednakov na sr''nje'
Nemam potreban da gledam nesto sto nema nikakva, ama bas nikakva estetska vrednost. Vprocem samiot naslov,,brutalizam,, jasno kazuva se' , neli?
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5911 Posted: 17-Mar-2016 at 15:03
I konecno prifatete deka ima luge so poinakvi vkusovi i gledanja na nestata(umetnost arhitektura urbanizam) od vasite tesnogradi dozivuvanja za prostorot izdelkani od nekakvi minati opstestveni sistemi, a i zamislete toa da mi ti nemalo nikakva vrska so konkretnite dela od Sk14ka! Ke moze malce da gledame na nestata taka? Konecno da dojdeme do nekoi trezveni zaklucoci za fenomenite koi ni se slucuvaat vo neposredniot prostor, oti 300 strani vo krug i ne vrsat mnogu rabota a?

Edited by Newone - 17-Mar-2016 at 15:05
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5912 Posted: 17-Mar-2016 at 16:15
Originally posted by Newone

Vprocem samiot naslov,,brutalizam,, jasno kazuva se' , neli?


Од ова заклучувам дека не знаеш што зборуваш и затоа нема да те сметам за битен соговорник.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2438
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5913 Posted: 17-Mar-2016 at 20:14
Originally posted by Newone

I konecno prifatete deka ima luge so poinakvi vkusovi i gledanja na nestata(umetnost arhitektura urbanizam) od vasite tesnogradi dozivuvanja za prostorot izdelkani od nekakvi minati opstestveni sistemi, a i zamislete toa da mi ti nemalo nikakva vrska so konkretnite dela od Sk14ka! Ke moze malce da gledame na nestata taka? Konecno da dojdeme do nekoi trezveni zaklucoci za fenomenite koi ni se slucuvaat vo neposredniot prostor, oti 300 strani vo krug i ne vrsat mnogu rabota a?Слободно, повели просветли не. Објасни ни ги феномените кои ни се случуваат.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5914 Posted: 17-Mar-2016 at 21:08
Според твоите сфаќања на стиловите и нивните називи, Шопен живеел исклучиво меѓу свеќи и рози, само Достоевски живеел во реалноста, а иднината не посоти оти неа веќе ја изживеал Маринети?
Па добро, уживај си во твојата просветленост, јас се уште не сум дошол до тоа ниво на развој.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5915 Posted: 18-Mar-2016 at 11:36
ti mozes da me smetas za ,,vakov ili takov,, sogovornik, no defakto sum del od ovaa diskusija.Ili si tolku ,,naapan,, na nesto sto ne e del od tvoeto mentalno milje sto bi me isklucil od diskusijava,hm mr demokrat??
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5916 Posted: 18-Mar-2016 at 11:43
Abe decko,Sk 14 vo eden golem del e seriozna utka, od bezbroj pricini.
Od druga strana Sk14ka e rezultanta na edna bezidejnost vo novite tranzicioni vreminja na naseto samostojno opstestvo i arhitekonsko-politicka fela, nadvor od ramkite na ex socijalistickata tvorba vo koja se favoriziralo so seta sila, eden ,,socijalisticki model,, na modernizam .Razlicen od ,,kapitalistickiot model,, baziran na pazarna ekonomija i slobodna volja na graganite.
Tuka e kvakata na problemot. Taka da, zadovoluvanjeto na tvoite prizemni intelektualni strasti, i poznavanja na kviz podatoci od tipot ,,pameten sum videte me cudete se,, ke si gi ostais za po doma.
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #5917 Posted: 18-Mar-2016 at 11:49
No se cini deka ne ja razbirate sustinata na moite komentari.Tuka sum so godini i ve sledam i ucevstvuvam (vo ovaa ocigledno bescelna debata), deka so ogranicuvanje na debatata za ovoj proekt, na nesto sto cini ili necini, samo poveke gi motivirate lugeto da veruvaat deka ako treba da biraat megu staroto i novoto(kakvo i da e toa, sepak lugeto ne se inzineri umetnici i arhitekti) togas tie bi go izbrale sekako ova ,,novoto,,
Znaci , ne postoi debata za klucnite ciniteli koi dovele do sozdavanje na ovoj proekt, za pricinite koi se osnovnata motivacija zad vakva drasticna i nasilna promena, za moznite resenija vo kontekst na nasite uslovi i sovremenite tendecii vo svetot(znaci ne konkretni primeri, vidi kako e vo kanada a kaj nas e katastrofa) I ne me potsetuvajte deka se zboruvalo.Vi velam tuka sum so godini, i glavnata karanica e po linija na ,,partizani i germanci,, najinfantilno i najnisko bez seriozni i odrzlivi argumenti, primenlivi na nasiot prostor.

Edited by Newone - 18-Mar-2016 at 11:52
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5918 Posted: 18-Mar-2016 at 12:55
Originally posted by Newone

ti mozes da me smetas za ,,vakov ili takov,, sogovornik, no defakto sum del od ovaa diskusija.Ili si tolku ,,naapan,, na nesto sto ne e del od tvoeto mentalno milje sto bi me isklucil od diskusijava,hm mr demokrat??


Значи, покажуваш основно незнаење за потеклото на називот на архитектонскиот правец „брутализам“ и очекуваш сериозно да те сфатиме? Не ми е намерата да те дисквалификувам како соговорник, ама немој да очекуваш сериозно да ги земам твоите пишувања овде по таква изјава.

Се согласувам дека за причините на СК2014 не е доволно стручно дискутирано тука, зашто повеќето членови на форумов не се поврзани со архитектурата и градежништвото. Добредојден си да дадеш свој придонес на тоа поле, ако сметаш дека имаш што да кажеш на темата.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5919 Posted: 18-Mar-2016 at 18:56
Па токму понекогаш и за тоа станува збор. Дека во последниве години во Македонија сосема се погази архитектурата, како наука и како уметност. Ете и самиот велиш народот не се инженери и архитекти, токму затоа нестручниот став на народот не треба да е критериум врз кој ќе се базира архитектурата и граежништвото.
Моите политички ставови тежнеат кон лево, но сепак не оправдувам дека секоја можна гранка на опшетсвото, од економија, физика, градежништво, уменост, историја, треба да биде потчинета на лаичкиот, а често и апсолутно погрешен став на масата. Го гледаме резултатот од тоа - Македонија.
Ајде нека народот одлучи како треба да се изградат мостовите на еден автопат, годи што ќе се деси? Истото ќе се деси и со ск14 плукни-залепи, само искрено се надевам дека нема да има жртви (освен ако жртвите се политичари од некоја сегашна или мината влада - тогаш нека ги има )

Edited by hcitrS - 18-Mar-2016 at 18:57
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5920 Posted: 18-Mar-2016 at 19:01
п.с. А за тоа дека дебата била бесцелна или не - те молам, без такви бламажи. Фактот дека си тука те прави еден од нас безделничарите, кои немаат подобра работа (или немаат воопшто ) па сме се добрале за да си почаламиме на теми кои ни се заеднички. Освен 2-3ца, не верувам дека тука има луѓе кои си мислат дека ќе го променат светот со киснење на интернет форум, под псевдоним. Така да cut the bullshit и нормално учествувај си во дискусија и не соли памет за целисходноста на дискусииве.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 294295296297298 325>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.749 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.