build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7879808182 87>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [37.11%]
10 [10.31%]
9 [9.28%]
9 [9.28%]
3 [3.09%]
14 [14.43%]
2 [2.06%]
4 [4.12%]
5 [5.15%]
5 [5.15%]
You can not vote in this poll
Total votes: 97   Average: 7.30

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #1581 Posted: 06-Apr-2012 at 23:22
Одлично видео и слики Applause  Едвај чекам и делот преку камени мост да се заврши.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1582 Posted: 09-May-2012 at 20:42
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1583 Posted: 10-May-2012 at 10:16
konecno edna logicna upotreba na boite na fontanata. mislam deka tie treba da se koristat samo vo specijalni denovi: praznici, slavenja, festivali i sl. vo obicnite denovi koga trepkaat vo site boi se samo nevkusen suvishok...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1584 Posted: 02-Jun-2012 at 02:08
New monument was installed in Corinth, Greece "Alexander the Great visiting the philosopher Diogenes"

This was based on the famous story

Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #1585 Posted: 02-Jun-2012 at 12:37
антиквизација, веднаш да влезе во европските извештаи.
настрана иронијата, спомениците во грција наменети за македонизација се со подпросечен квалитет, обично набрзина произведени неосмислени и ставени, овој не е исклучок иако напреднале од штанцањето во 90те, Александар е замрзнат и вкочанет , бурето као залепено со силикон на подлогата, на филозофон му се вкочанила раката од гилозофирање а постаментот и пропорциите се шала на страна

ако нека се будалат
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #1586 Posted: 02-Jun-2012 at 21:07

Инако споменикот е интересен, но навистина стои малко неестествено.


Edited by Cloverstack - 03-Jun-2012 at 12:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1587 Posted: 03-Jun-2012 at 12:48
Дебатата за бојата на косата на Александар ( Ohno ) е префрлена во меана

Edited by Cloverstack - 03-Jun-2012 at 12:50
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1588 Posted: 08-Jun-2012 at 18:36

DohBash

Фонтаната под Воинот на коњ стана базен (ФОТОГАЛЕРИЈА)

08 Јуни 2012 15:58

Само што најавија топлински бран, сите одеднаш почнавме да мислиме на разладување. Некои се расоблекоа и право во фонтаната на плоштадот „Македонија“. Деца од различна возраст, се задеваат, се прскаат, нурнуваат, се фрлаат ласта. Озгора будно ги следат окото и опашот на Воинот на коњ.

Случајните минувачи зачудено ги набљудуваат, понекој и ги поткарува, мавта со прстот. Залудно.

Значи, ептен сме за во Европска Унија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Извор: МКД.мкEdited by FoSsiL - 08-Jun-2012 at 18:37
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1589 Posted: 08-Jun-2012 at 18:57
Џабе, не бидуе од нас држава.Unhappy
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #1590 Posted: 08-Jun-2012 at 19:32
да се согласувам малите ромчиња се за во европаската унијаPeople cooling off at the Trocadero fountain in Paris, France during August


зошто кога има некоја девијантна појава веднаш ја препишуваме како ексклузивно наша?
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #1591 Posted: 08-Jun-2012 at 19:36


Children cool off in the fountain inside of Washington Square Park on a hot summer day in New York July 12, 2011. The National Weather Service has issued a heat advisory for New York City, with temperatures expected to top 95 degrees Fahrenheit (35 degrees Celsius), as an intense heat wave sweeps central and eastern parts of the country.
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #1592 Posted: 08-Jun-2012 at 20:03
Добро нели беше ангажирана и приватна агенција за обезбедување за воинов и другите споменици на плоштад? Е сега ако не реагираат ради тоа што ова го сметаат за прифатливо тогаш океј ама мене глетката ич не ми се свиѓа, поготово што вакво нешто затекнав и у живо и да ви кажам у живо тоа изгледа и многу полошо него што можат да доловат оние сликите од плоштад.

Edited by oTeget - 08-Jun-2012 at 22:01
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1593 Posted: 08-Jun-2012 at 20:07
И што ако се бањаат во Њујорк и Париз? Ако се*рат во Париз во нив, може и тука ќе го оправдаш истото ако се случи ? 
 Плус, нашата фонтана е далеку поскапа и со сосема друга вредност од овие француски и амерички импровизации од базени што ги споредуваш.

Edited by HugoGoulding - 08-Jun-2012 at 21:43
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1594 Posted: 08-Jun-2012 at 22:27
Во Париз и Њу Јорк се работи и за друг тип фонтани и на поспецифични локации...Но овде имаме деца кои се фрлаат како во базен ,се прскаат со шишиња на сред главниот плоштад а башка што се работи за малцински групи кои не ја представуваат државата во најдобри светла.

Edited by Block - 08-Jun-2012 at 22:29
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1595 Posted: 08-Jun-2012 at 23:47
Мене не ме загрижува сликата... нема ништо лошо во тоа... ме загрижува што можат и веројатно ги оштетуваат/оштетиле прскалките, светлата и мозаикот...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1596 Posted: 09-Jun-2012 at 01:01
Originally posted by Filip777

ако нека се будалат


Та покусо од нас да останат ли?

______________________


Мило ми е што фонтанава/диско/споменик конечно доби некоја практична примена.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1597 Posted: 09-Jun-2012 at 02:46
само кај нас најбитна тема на дискусија се неколку роми што се избањале во фонтана...  сеуште не ми е јасно како може народ да го свари лесно фактот за тоа каква мегаломанија беше целиот тој споменик и дали некој воопшто беше прашан за него, а со огромна жестина да се нафаќа на вакви тотално банални теми...
ако веќе се збори за роми, за сликата што ја даваат и проблемите што ги прават, дајте да дискутираме и да се бориме против нивните запрежни коли, диви живеалишта и депонии кои се далеку поголем проблем од ова

и фонтаната колку што гледам не е потешко оштетена, мислам беше искршен дел од мермерот на коритото или скалите, па никој не реагираше вака...


Edited by zabegan - 09-Jun-2012 at 02:55
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1598 Posted: 09-Jun-2012 at 02:53
Originally posted by HugoGoulding

И што ако се бањаат во Њујорк и Париз? Ако се*рат во Париз во нив, може и тука ќе го оправдаш истото ако се случи ? 
 Плус, нашата фонтана е далеку поскапа и со сосема друга вредност од овие француски и амерички импровизации од базени што ги споредуваш.
дај ти се молам појасни како нашава фонтана е нешто повредна од фонтаните во Париз или Њујорк? фактот што некој решил пола буџет да потроши на фонтана, не и додава културна или естетска вредност (пази, тука збориме за фонтаната, не за целиот комплекс на споменикот)
и не знам која ти е дефиницијата на фонтана, или пак како што милуваш „вредна фонтана“... фонтаната најпрво има практична примена, па тука некаде се уфрлува по пат и естетската, нема потреба да има нешто вредно во неа, само кај нас наопаку се гледа на се
и ве молам, помалце жестоко реагирајте на вакви глупости, градов, како што знаеме и тука на форумов, си има многу поголеми проблеми од тоа кој се бањал во фонтаната и кој го гледал...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1599 Posted: 09-Jun-2012 at 09:45
Прво и основно, никој не спомна Роми тука, го осудивме самото бањање во фонтаната како чин, без разлика кој се бањал во неа.
Инаку, таа фонтана е склоп на повеќе врвни уметнички и технолошки дела. Уметнички: Почнувајќи од Александар, една од највлиателните и највозхитени личност од целокупната светска историјата, неговата изработка, димензии и лик. Импресионивно прикажаната фаланга, и другите македонски симболи во бронза, заедно со лавовите. Врвно изработените релјефи на столбот, и на крај прекрасниот мозаик на дното на фонтаната. Технолошки: најмодерни светлосни и водени ефекти. Друго, не можеш да ми споредиш некои вдлабнатини у бетон во Њујорк, со споменик-фонтана посветена на светски најпознатата  историска личност.

И ова како прво не е фонтана туку првична функција му е споменик, фонтаната е пропратна. И тоа што никој oд народот не го прифатил проектот како "мегаломански", ти ја кажува самата поента дека народот не го ни сфатил така. Единствени со тоа мислење се некои луѓе како тебе и евентуално поддржувачи на СДСМ, чисто од политички причини, да се плука на буквално се' што прави оваа власт.

Стварно ти одговара името zabegan, по коментариве што ги пишуваш.Thumbs%20Up


Edited by HugoGoulding - 09-Jun-2012 at 09:49
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1600 Posted: 09-Jun-2012 at 16:16
Originally posted by HugoGoulding

Прво и основно, никој не спомна Роми тука, го осудивме самото бањање во фонтаната како чин, без разлика кој се бањал во неа.
Инаку, таа фонтана е склоп на повеќе врвни уметнички и технолошки дела. Уметнички: Почнувајќи од Александар, една од највлиателните и највозхитени личност од целокупната светска историјата, неговата изработка, димензии и лик. Импресионивно прикажаната фаланга, и другите македонски симболи во бронза, заедно со лавовите. Врвно изработените релјефи на столбот, и на крај прекрасниот мозаик на дното на фонтаната. Технолошки: најмодерни светлосни и водени ефекти. Друго, не можеш да ми споредиш некои вдлабнатини у бетон во Њујорк, со споменик-фонтана посветена на светски најпознатата  историска личност.

И ова како прво не е фонтана туку првична функција му е споменик, фонтаната е пропратна. И тоа што никој oд народот не го прифатил проектот како "мегаломански", ти ја кажува самата поента дека народот не го ни сфатил така. Единствени со тоа мислење се некои луѓе како тебе и евентуално поддржувачи на СДСМ, чисто од политички причини, да се плука на буквално се' што прави оваа власт.

Стварно ти одговара името zabegan, по коментариве што ги пишуваш.Thumbs%20Up
дискусијава го достигна својот врв, штотуку се по*ра врз све што имаш кажано претходно во врска со проективе... и тоа само со една реченица

и да не остане само на тоа, сето она што го опишуваш како некакво постигнување и импресија, во уметноста и скулптурата е просечна изведба на споменик, не е ништо повеќе од тоа... нема никаква иновација, уметност и техника позади него, со не се докажал како достојно вредно дело

и не знам колку си свесен колкава деградација додаваш на своето мислење со вака склопени реченици, затоа што друже, дупките во бетон за кои збориш, се пет пати поголеми технолошки и дизајнерски постигнувања од твојата преценета светска историска личност, што стои на шајка, обоена во виножито, со дизниленд музика и нископросечна фонтана (само за наши услови грандиозна)... понекогаш криво ми е колку висока оцена му дадов...


Edited by zabegan - 09-Jun-2012 at 16:45
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7879808182 87>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.