build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба и надградба на куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
4o View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доградба и надградба на куќа
    Posted: 19-Feb-2010 at 15:50
Zdravo,

Ve molam da mi dadete gruba cena-informacija za toa kolku bi me cinelo m2 dogradba (gradba). 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Feb-2010 at 16:00
Здраво 4о

За да може да се направи проценка, треба да дадеш малку повеќе податоци, на пример што ќе доградуваш, каква доградба, какви материјали би користел и слично...
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Feb-2010 at 16:02
Бидејќи побара „груба“ проценка, еве ти една
од 250Е до 800Е м2.
Back to Top
4o View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Feb-2010 at 16:07
Se raboti za dogradba na +1 sprat na kuca. Okolu materijalite nemam blage veze. Sega za sega imam zelba da dogradam uste eden sprat no za da ja realiziram taa zelba sakam da znam odprilika kolku sredstava bi mi bile potrebni. (prosecna cena za m2 za vakov tip na gradenje)

Fala
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Feb-2010 at 17:13
Многу ќе зависи дали имаш плоча (сега што ти е плафон) или пак допрва треба да се прави плоча. Ако имаш плоча, може да се помине доста поевтино некаде околу 300Е м2 (ама ова онака од ракав од некое искуство).
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Feb-2010 at 17:41
Ако постои плоча, тогаш надградбата (со дрвена конструкција) чини 300-350 евра/м2, клуч на рака.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Feb-2010 at 18:04
Originally posted by ArchiTechTone

Ако постои плоча, тогаш надградбата (со дрвена конструкција) чини 300-350 евра/м2, клуч на рака.Најбрзо, најчисто, без нервози и „мајсторишта“    
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
profa View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote profa Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Feb-2012 at 23:00
Ме интересира кои опции имам во врска со поставување на плоча на куќа (втор спрат), и препокрвање на истата бидејќи покривот е веќе стар.
Веќе имам монти и цигли за истите, но се прашувам дали мора да се направи плоча или може да се направи некоја дора изолација и без тоа.
Однапред благодарам!
Back to Top
rotonas View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Feb-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rotonas Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Feb-2012 at 23:43
Почитувани
Незнам дали ке го поставам прашењето на вистинско место , но ако има некој информација околу истото ве молам да ми одговорите.
Имам изградена куќа со дозвола П+2, над вториот спрат имам чатија на 2 води .
Прашањето е :како можам да добијам дозвола за уредување на просторот во чатијата, дали е постапката како за добивање на дозвола за поткровје или е полесна ??
П.С. Неможам да добијам дозвола за поткробје бидејки во локацијата имам 10 квадрати од комшијата кој не ми ги два ни продава а за дозвола бараат 1000% чиста локација .
ФАЛА ВИ ОДНАПРЕД
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Mar-2012 at 20:40
ротонас соба внатрешно да уредиш можеш и без дозвола бидејќи употребната дозвола е за цел објект вклучително и кровот, само за дополнителни измени од типот доградување ти треба дозвола

Originally posted by profa

Ме интересира кои опции имам во врска со поставување на плоча на куќа (втор спрат), и препокрвање на истата бидејќи покривот е веќе стар.
Веќе имам монти и цигли за истите, но се прашувам дали мора да се направи плоча или може да се направи некоја дора изолација и без тоа.
Однапред благодарам!


ако претходно столбовите не се испроектирани за продолжување односно поголема носивост, ќе треба да одиш на безгредов систем - кибрит конструкција, што би рекол медо да го јавнеш стариот објект, во спротивно уште една плоча екстра ќе ја измести статиката, затоа ако немаш услови за плоча оди со гредоред но гледај дрвото да е добро обработено, денешниве греди немаат ни пола трајност од оние кои се користеле порано! едно се избичени што од старт ја намалува еластичноста на влакната во дрвото, а и ретко се импрегнираат кај нас sr.wikipedia.org/wiki/Импрегнација како поефтини ќе ги најдеш во бугарија или види во хотихот кај нас мислам импрегнираат на пареа...


Edited by Max - 08-Mar-2012 at 20:42
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Mar-2012 at 19:41

I always seem to make mistakes because I rush things but usually I am able to recover without too many problems! To show that things do not always go as you expect here are some of my mistakes or problems in building my extension... http://myhouseextension.com/outtakes.htm


http://www.diyhomeextension.co.uk/the-slab.html [1]Edited by Max - 27-Apr-2012 at 16:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Apr-2012 at 01:10
Back to Top
Petar1701 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Mar-2013
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Petar1701 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Mar-2013 at 20:53
Здраво, имам куќа на два спрата, стара градба. 1-ви спрат  ѕидовите се целосно со камен и  дебелина од околу 70см. на горниот спрат е цигла, а носечките ѕидови се околу 50см. изафаќаат многу простор. она што планирам да го направам е да го турнам 2-ри спрат целиот, бидејќи нема плоча, да ставам монте плоча и одново да го доградам... и прашањето ми е:кој ми е наједноставен и најефтин начин да го изведам тоа, при тоа разгледувам изолациски материјали како изоспан и сл, дали можат да се изведат на монте плоча и кој е најдобар/најефтин? Некој предлог???Edited by Petar1701 - 28-Mar-2013 at 20:57
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Apr-2013 at 22:17
да не отварам нова тема,
како може да се стабилизиираат да не пукаат зидовите внатрешно и надворешно?
гледав на нет има како мрежи се ставаат на цел зид,слично на пластичната мрежа на фасадите ама оваа метална и после се премачуваат со малтер.
имате ли некое инфо плус во врска со заштида од пукање на зидовите.
куќата ми е 40 год но не е правена толку јако,па сега се познаваат последиците од тоа.
Back to Top
rotonas View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Feb-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rotonas Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-May-2013 at 15:30
Почитувани форукџии
Имам една мака ве молам за помош
Имам куќа П+2 ја легализирав , по ДУП е П+2 со висина 9.2 и така е направена и легализирана
Сакам сега да направам поткровје
Имам 10 квадрати доделени ми се во локација од соседот и не ми ги продава
Во општина ми викаат доколку не е локацијата 100 на мое име неможам да отпочнам со барање за поткровје т.е. нема да ми дадат одобрение
И второ како е постапката за да се добие поткровје ако по ДУП е без поткровје , сите околумене имаат добиено П+2+пк.

Многу ке ви бидам благодарен ако добијам некој совет
Back to Top
Toni72 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Toni72 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Jul-2013 at 13:42
Здраво

Нов сум и имам прашања
Живееме во заедница како на сликата, е сега се откажавме од идејата да правиме надградба, мислиме да преградиме врз плочата и да ја споиме едната соба како на сликата.

http://www.flickr.com/photos/99700302@N08/9408933736/
Прво не знаеме цени и што се треба за да направиме соби, пример мала кујна купатило детска на плочата

А второ документите би сакале да биде на мое име, зошто сега е објектот на име од татко ми, но сакаме ако градиме да бидеме на сигурно да не ми прават пределби подоцна. Кои документи ни се потребни? дали треба да ни ја препише таа една соба која е веќе изградена?

Edited by Toni72 - 31-Jul-2013 at 13:57
Back to Top
nenadsk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jul-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nenadsk Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Jul-2017 at 23:05
Здраво

Ова е мој прв пост и се извинувам однапред за грешките при постирање на текстов. Имам прашање на кое барам одговор одамна и постојано сум упатуван на некои интернет портали за издавање на електронски дозволи за градба на кои ништо не е објаснето убаво и само ме оставиле збунет и без одговор. Дали може некој да ми каже/опише кои се потребните документи кои треба да се поднесат, извадат и сл. за да се добие дозвола за градба на куќа. Моментално се работи за надградба на куќа.

Ви благодарам
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.