build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Железница низ филмови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железница низ филмови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Sep-2011 at 23:30
во петокот околу пладне кај с,Колари-Кичево на маг.пат Скопје-Кичево изгоре камионот со вграден агрегат што тргнал за Охрид каде требало да се снима филмот `Трето полувреме` .помина целата техничка екипа таму и беа доста вознемирени.се недевам дека ќе најдат резервен агрегат и ќе настават со снимање на филмот
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Sep-2011 at 23:37

За агрегат ќе најдат но што пропагат денови и што нервоза ја преокупира екипата.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 20-Sep-2011 at 19:59
Од денешното снимање од филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на железничката станица Овце ПолеКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Sep-2011 at 20:27
црвениве вагони изгледаат некако пластично, но сепак е супер,и кај нас да се направи реставрација на нешто старо,а обично завршуваат каде што нетреба
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 20-Sep-2011 at 21:50

Вагоните се донесени од Србија од нивниот туристички воз „Романтика“
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Sep-2011 at 21:47
После три дена на гостувањето на вагоните од „Романтика“ во Македонија за потребите на филмот дојде и разделбата.

Се појави несекојдневна композиција на станицата во Скопје.

на чело дизелка MZ 661-236,
вагони од Романтика:парна локомотива MZ 33-090
дизел маневарска лок MZ 642-006Само што се заустави композицијата еве ја и електрицната локомотива.Почнува откачувањето на парнатаКоја се одалечува кон депото во Лисиче

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Sep-2011 at 21:51
Последен преглед на вагонитеМЖ 462-001 веќе е прикопчанаПапирите се спремниИ догледањеДо некој следен филм, бидејки за жал во Македонија немаме сочувано оваков тип на патнички вагони.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Sep-2011 at 22:00
Владимир да не си ти нема да дознаеме за ниту еден настан поврзан со железницата кај нас, убави фотки си извлекол .

Вакви вагони мислам дека имаме во земјава, ама потребно е да ги модернизираме... ама претходно ќе треба да ги модернизираме патничките вагони што во моментов сообраќаат.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Sep-2011 at 22:10
Толку години се беше заборавено или искасирано во железницата така да сега мора да плаќаме на други држави за нивните услуги.

А патнички вагони се се прават, да бидеме реални погледајте по постовите и да не заборавиме дека преку ноќ неможе се одеднаш.

П.С. Во следните неколку дена ќе имаме и фотоси од тоа.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Sep-2011 at 17:41
Originally posted by Vladimir P

Од денешното снимање од филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на железничката станица Овце Поле

Од која причина железничката станица Овче Поле се избира за снимање на филмови? Имаме и други филмови снимено на таа станица, дали можеби е слична со изгледот на првобитната станица во Скопје, на онаа изградена пред Старата железничка станица?

Edited by BOJAN - 23-Sep-2011 at 17:43
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Sep-2011 at 18:17
Ама ако дејството е во втора светска војна тогаш зашто оваа желензичка станица кога ни од далеку неможе да ја долови стара железничка од Скопје. Или може би монополот треба да го долови. За тоа може да се сними во Прилеп на желеничката одлична локација е.


Edited by lslcrew - 23-Sep-2011 at 18:18
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Sep-2011 at 19:10
Сигурно филмот е приказна пред 1930-та година ,пошто некаде 1929 е градена сегашната стара железничка станица ,порано имало друга,па таа изгледа ја земале за пример и личат на оваа во овче поле.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Sep-2011 at 20:48
Да ги разјасниме фактите,

Транспортот на евреите се случува од 22-29 март 1943 година. Околу 7000 скопски евреи се однесени со 5 воза од Државниот монопол каде биле прибирани а до кој идела директна пруга од железничката станицата. Денеска тоа е Тутунскиот комбинат кај рампа.

Тогашната железничка станица (денешен Музеј на град Скопје) е почната со градба 1937 а е завршена 1940 год.

Сето друго е УМЕТНИЧКО ИЗРАЗУВАЊЕ како сакат да речат филмаџиите т.е. уметниците.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Sep-2011 at 23:01
Sekoja cest za filmadziite i za tebe Vladimir!
Da ne bea tie i Ti, nikogas nemase da se vidi edna 33-ka i Baat-vagoni vo MKD (za zal)!
ApplauseApplauseApplause
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Sep-2011 at 23:07
Originally posted by monSekoja cest za filmadziite i za tebe Vladimir!
Da ne bea tie i Ti, nikogas nemase da se vidi edna 33-ka i Baat-vagoni vo MKD (za zal)!
ApplauseApplauseApplause


Се сложувам!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Nov-2011 at 13:55
Вечерва скопска премиера на филмот „Митот за Сара“ на СИНЕДЕЈС

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Jul-2020 at 01:31

да не отворам нова нишка за страначка, еве ќе помине ситен абер и во оваа
чуди зошто ко лајв спешл ефектс не зеле некој од расходованите кајнас
ко за карамбол сцени, може така попиларноста на МЖ ќе се зголемеше ")

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_set_on_trains [1]

од наведениве има и метро упади ко Money Train
кусур за поубавио одјавен фон!
има ли Абер некој, во кој Воз си ги возат парите наште удбалитичари!?

https://filmschoolrejects.com/the-8-coolest-in-camera-movie-train-crashes-7d38464e87d9/


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.