build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Водовод

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Водовод
    Posted: 30-Apr-2010 at 13:27
После неполни 3 години корисење на 10 л. бојлер

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Apr-2010 at 18:53
Скопската вода важи за тврда вода, односно вода со големо присуство на минерали и бигор што знае да направи вакви проблеми. Особено до израз доаѓа ако водата проаѓа преку локален хидрофор, како на пример во згради кадешто дали поради притисок иоли поради друго незнам што, веројатно минералните супстанцни што се сврзани за водни молекули се разбиваат и се слободни честички низ водата (нешто слично како после замрзнување во чашата доле што се таложи едно како прашина), па доаѓа до вакви појави. Јас после само неколку месеци 5-литарско бојлерче за кујна кога го отворив беше речиси комплет затнато.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Apr-2010 at 19:24
Сите во Скопје сме се соочиле со ова

Има ли било какво решение за омекнување на водата веднаш чим го помине водомерот, макар и поскапо ?


Edited by Cloverstack - 30-Apr-2010 at 19:25
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Apr-2010 at 19:42
Само со статичен или електро магнет

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Apr-2010 at 19:47
Вакво нешто не би ставил никогаш. Тотален дисбаланс на минералната слика на водата. Што станува со нејонизирани минерали. Пак си остануваат. Од друга страна целосно разбивање на било какви молекуларни форми, и она малку што останало природно во водата се уништува. Практично после овој филтер се добива едноставна малтретирана х2о и ништо повеќе. Прашање е и дали може да се нарече питка вода.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12397
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Apr-2010 at 19:53
Не мора за пиење, совршено е за бољери и машина за перење. Владимир, колку чини ова?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Apr-2010 at 20:40
Основните од 50$ - 200$, или homemade безпари

@lslcrew, за деградација на водата незнам. Дали имаш некоја потврда ?

Нешто што јас најдов

Magnetized water: Universal Source of Health?

http://www.yourhealthbase.com/mag_water.htm

Edited by Vladimir P - 30-Apr-2010 at 21:02
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-May-2010 at 00:37
Гледам една руска документарна од продукција на Мастерскаја и некако ме заинтересира да прочитам нешто повеќе. Отвара нови погледи од она што сме го знаеле за водата и составот на водата е многу повеќе од само обичен хемиски состав. Е сега може филмот да не е толку интересен за некого особено поради тоа што има уфрлено доста духовни аспекти во анализата на водата, но е доста интересна. Имам нешто плус прочитано и дополнително некои заклучоци од она што досега го имам учено физика и слични области.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-May-2010 at 07:21
Го имам тој документарец, за неупутените во два збора - пренос и запис на податици на водата, се понаша ко ДНК.

Но ....
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-May-2010 at 17:43
минералната слика на водата воопшто не е некој фактор кој особено ја зголему нејзината вредност, напротив што почиста толку подобро, со оглед дека овие минерали ги калцифицираат не само цевките туку и крвните садови... магнетизирана вода според доста укажувања е корисна работа, но дали и колку на овој начин се растура идеалната структура на водата како што се наведува во документарецот на мастерскаја тоа незнам, битно магнетизацијата се форсира како позитивен момент http://health.indianetzone.com/magnetic_therapy/1/magnetized_water_oil.htm
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jul-2011 at 17:09потврда вода значи поалкална односно поздрава за организмот, но  доколку истата поминала низ варовнички карпи насобира ситен талог честици  кои долгорочно се причина за кариес или нефролитиаза(бигор по заби и бубрези)...

всушност ако не  е каменецот, односно водата не е природно алкализирана и има помала  ph вредност односно поголема киселост, да, нема да има бигор, но ќе има рѓа, коризија итн.

Most city tap water is alkalized(OH added) to raise the pH to about 8.5 on average. This is because low pH water tends to dissolve things like concrete drain pipes and copper piping in while high pH tends to form deposits which actually thickens the same pipes. The reason is that thicker pipes rupture less often but plug over time http://www.apswater.com/article.asp?id=198&title=Alkaline_Water_Hoax_-_It_Is_Simple_Science.
one of the most common causes of copper pipe corrosion is low pH, also known as acidic water. A low pH is water with a pH of less than 7.0 pH. Signs of acid water are corrosion of fixtures, leaking water heater tanks, pinhole leaks, blue staining (from copper pipes) or rust staining (from iron pipes) http://echievements.com/How-Homeowners-on-Well-Water-Use-Calcite-Crushed-Marble-to-Neutralize-Corrosive-Well-Water/33195/92.html

за решавање од ситниот талог кај тврдата вода(пр.  скопската) решение се  филтри со реверзибилна осмоза[1][2][3], а за зголемување на квалитетот на водата односно алкализација на истата(меки води) чаре се јонизирачки филтри[4][5][6]... инаку она погоре за магнетизирана вода иако постои како опција за третирање на талогот ете на тоа 1000зошто-1000затоа викаат дека ги решава поголемите но не и поситните честици[7]

сепак целосно исфилтрираната вода има свои лоши страни

Edited by Max - 08-Feb-2012 at 15:35
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jul-2011 at 17:29
ако некој фатил камен на бубрег,нека ми пиши приватна порака,има излез за 2 дена
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jul-2011 at 18:00

незнам зошто но нема на нет  тековни резултати од мерења за квалитетот на водата  од скопски водовод, ајде бар на рашче ако ништо друго, исто прашање е колку и каков хлор користат за биолошко третирање на водата двовалентен или едновалентен, вториов поефтин и поопасен,  велат дека користат гасен(стр.16) и како таков е безбеден[1][2]  иако не е, заради што сметам дека мамат,  не ми е јасно како може првиот боен отров во светот[3]  да е корисна работа и за пиење[4] и за пливање[5]... секако има начини како  водата третирана со хлор дополнително да се дехлорира односно хлорот да се неутрализира, или за пливање(аквариуми, базени итн)[6] или за пиење[7]... 

 нема тековно инфо ни за тектонските езера, кои ни се алкални[1] т.е. имаат вода од прва категорија(над  8ph(стр.5), интересно вардар по целиот тек низ скопје   во 2003та имал 8ph на водата[1],  ова малку збунува со оглед дека скопската канализација и тогаш истекувала во него...

инаку алкалноста  односно киселоста може да се мери со лакмусова хартија(oдредувањето на рH вредноста со помош на лакмусова хартија е процес доста често користен во лабораториската пракса. Лакмусовата хартија е обоена хартија што ја променува својата боја во зависност од рH вредноста на средината. Со едноставно натопување на хартијата во раствор може да се детерминира каква е средината, базна или кисела, но не и доволно точно да се утврди рH вредноста)[1], но попрактично е ph вредноста да се одредува со сензори[2][3][4

 

Originally posted by gjoko

ако некој фатил камен на бубрег,нека ми пиши приватна порака,има излез за 2 дена
има побрзо и од два дена, она ласерско кршење камења Smile 

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jul-2011 at 23:00
јас зборувам за пиење една шоља чај и за два дена нема ништо внатре,ама кој сака да знае повеќе на приватни пораки,да не труеме со муабетов за џабе на ова место
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.