build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автобуски постојки и терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Dec-2010 at 16:35
Originally posted by Djole88

Според мене има две „објаснувања“

1. Надоместокот кој ќе се исплаќа на оваа компанија е најнизок, 4500еур x 18 години = 81000 еур и после тоа автобуските се на ЈСП.Јас, како и неколку други членови, имавме заклучено дека фирмата треба да плаќа толку на ЈСП, а не ЈСП толку на фирмата.

Значи овие всушност нудат најмалку, а не најмногу. Значи Керавнос ќе плаќа по 4500 евра годишно за тоа што ги стопанисува постојките, а не ЈСП да им плаќа ним.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 24-Dec-2010 at 17:23
Да не се работи за утната „нула“, па бројката да е 45000?

4500 е навистина смешно. И тоа годишно! Како кирија за еден стан, па тоа можеле да се јават 1200 фирми со овакви услови.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Dec-2010 at 17:31
И 45.000€ и 450.000€ се премалку, имајќи предвид дека ЈСП може по само пет години (ако прифати друга понуда) да прибира големи пари од рекламите, вака 13 години плус ќе кубури со по само толку пари годишно.

Ама ај да не солиме памет, јас не сум убеден дека е точна веста дека Грците победиле.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Dec-2010 at 20:29
Originally posted by гитардемон

И 45.000€ и 450.000€ се премалку, имајќи предвид дека ЈСП може по само пет години (ако прифати друга понуда) да прибира големи пари од рекламите, вака 13 години плус ќе кубури со по само толку пари годишно.

Ама ај да не солиме памет, јас не сум убеден дека е точна веста дека Грците победиле.


НЕ знам дали навистина се работи за „големи“ пари од реклами. Погледни ги например оние паноата (не билбордите туку оние што се во портрет формат и стојат на партизанска и други улици... Речиси сите зјаат празни, не можат да ги издадат.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 25-Dec-2010 at 02:48
Па не сум го анализирал толку нашиот пазар и потребите од рекламен простор, ама имав впечаток дека со оглед на тоа што никнуваат билборди како печурки на секој чекор, дека и сити-лајтовите или како и да се викаат овие на постојките би требало да се многу побаруван простор. Ама ако размислам, навистина има многу неиздадени вакви, или пак со реклами од пред 3 години, така што ќе да си во право.

Веројатно не сакам да поверувам дека ЈСП немаат поим што прават, и си бројат ени-мени-сени за да одлучат кому ќе ја дадат концесијата. Сигурно (или не?) имаат некоја проценка колку приход ќе има концесионерот во првите години, и по завршувањето на концесијата што ќе ќари ЈСП.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3644
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jan-2011 at 13:42

Пропадна тендерот за автобуските стојалишта

Пропадна меѓународниот тендер за поставување 292 нови автобуски стојалишта во централното градско подрачје кое го распиша Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“-ЈСП. Управниот одбор донесе одлука да се распише нов тендер поради тоа што биле утврдени одредени технички недостатоци, обелодени Мишо Николов, директор на ЈСП.

На тендерот имаше понуди од четирите фирми: „Виа сигнал“, „Лазов груп“ и „М-6 Светлана и останати ДОО“ од Скопје, како и грчката „Керавнос“ од Атина, која од Комисијата за јавни набавки, според информациите на ЈСП, имаше најповолна понуда според поставените услови во тендерот, иако конечниот збор требаше да го даде Управниот одбор на ЈСП.

- Во секој случај тендерот ќе се повтори. Во текот на јануари 2011 година ќе треба да се отстранат забележаните технички недостатоци, а веќе во февруари ќе биде распишан нов тендер - изјави Николов. #

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=20683009152D0E41A2D1914F48FAB704
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 28-Mar-2011 at 13:33


Уништени се и столбовите за осветлување

Edited by dule - 12-Oct-2011 at 20:05
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 28-Mar-2011 at 19:13
Срамно е пред се` поради патниците, јас на вакво место не би сакал да чекам автобус во 21 часот навечер, на пример.

Edited by BOJAN - 28-Mar-2011 at 19:13
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 15-Apr-2011 at 19:42

Депонија на последна "5" во Ново Лисиче

Никна дива депонија на терминалот на последна "5" и "15" во Ново Лисиче. Иако стои знак за забрането фрлање шут, на ова место секој ден се трупаат сè повеќе и повеќе ѓубре и градежен шут. Жителите од околните згради се жалат дека со секој посилен ветар се креваат големи облаци од прав.
Од Општина Аеродром објаснуваат дека комуналната инспекција постојано ја следи состојбата и дека секој оној што ќе биде фатен на самото место како фрла шут, ќе биде казнет согласно со законските прописи.
http://vest.com.mk/?ItemID=3A9B2856130BD540BA8B076835FA6022

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 16-Apr-2011 at 00:59
Наместо да кажат дека ќе ја ичистат, викаат ја следат состојбата. Иначе пред некој ден Коце најави дека во скоро време готов ќе биде тендерот и конечно и Скопје да добие асални постојки.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 16-Apr-2011 at 22:18
.

Edited by dule - 09-Sep-2012 at 15:03
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 17-Apr-2011 at 20:11
Може и некоја скулптура да се изработи од ѓубрето:
 
Шмизла
 
 
Trash%20Sculpture
или
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 18-Apr-2011 at 10:16Edited by dule - 09-Sep-2012 at 14:58
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 21-Apr-2011 at 18:09
ЗА ЖАЛ И ПОКРАЈ НАШЕТО ИНСИСТИРАЊЕ И МОЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ  (ОПШТИНА АЕРОДРОМ,ГРАДОТ СКОПЈЕ И КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ) ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ПРОСТОРОТ ОКОЛУ ТЕРМИНАЛОТ  ТИЕ ОСТАНАА ГЛУВИ НА НАШИТЕ ПОВИЦИ.ТЕРМИНАЛОТ ПРЕСТАВУВА И ЗАРАЗА ОД ЃУБРЕТО  ЗА НАС ПАТНИЦИТЕ КОЈ ЧЕКАМЕ АВТОБУС.ЏАБЕ СЕ НАДЕВАВМЕ ДЕКА И СО НОВИТЕ АВТОБУСИ А ПОГОТОВО И СО ДВОКАТНИОТ АВТОБУС СЛИКАТА КЕ СЕ СМЕНИ,НАДЛЕЖНИТЕ НИКАКО НЕ НАЈДОА ЗА ЧАРЕ ДА ГО ИСЧИСТАТ ПРОСТОРОТ.СРАМОТА!!!!

1.

2.

3.

4.

5.
ЗА ЖАЛ СЛИКАТА Е ИСТА КАКО И МИНАТИОТ ПАТ,ЗАТОА УШТЕ ЕДНАШ НИЕ ПАТНИЦИТЕ КОЈ СЕКОЈДНЕВНО СМЕ КОРИСНИЦИ НА АВТОБУСКИОТ ПРЕВОЗ ЗАМОЛУВАМЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ  ДА СЕ ИСЧИСТИ ШТО Е МОЖНО ПОБРЗО ПРОСТОРОТ.


Edited by dule - 21-Apr-2011 at 18:12
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 21-Apr-2011 at 19:40
Кажи ми нешто што ќе ме изненади!
Видете со некое приватно комунално претпријатие, колку ќе ви бара за чистење и да се организирате во вашата месна заедница, да соберете пари за да им платите за чистење. Друго чаре нема!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 21-Apr-2011 at 20:32Edited by dule - 06-Aug-2012 at 20:19
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 22-Apr-2011 at 15:51
Викнете медиум, препорачувам сител или алфа и за некој ден веднаш ќе се среди. Бидете брзи, пратете слики до медиуми, а законски општната мора за 30 дена да ви одговори.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 22-Apr-2011 at 17:47Edited by dule - 09-Sep-2012 at 14:59
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 03-Jun-2011 at 19:20
Јавен повик
За доделување на договор за јавно приватно партнерство за финансирање, инсталирање, одржување и трансфер на систем за автоматска локација и електронски систем за наплата во возилата на јсп скопје

http://jsp.com.mk/proekt.aspx?proekt=9

Јавен повик
За доделување на договор за јавно приватно партнерство за поставување на автобуски стојалишта (постојки) и електронски информациони дисплеи на подрачјето на град скопје

http://jsp.com.mk/proekt.aspx?proekt=8
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Jun-2011 at 19:20
Јавен повик
За доделување на договор за јавно приватно партнерство за финансирање, инсталирање, одржување и трансфер на систем за автоматска локација и електронски систем за наплата во возилата на јсп скопје

http://jsp.com.mk/proekt.aspx?proekt=9

Јавен повик
За доделување на договор за јавно приватно партнерство за поставување на автобуски стојалишта (постојки) и електронски информациони дисплеи на подрачјето на град скопје

http://jsp.com.mk/proekt.aspx?proekt=8
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.