build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотограметрија на објeкти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фотограметрија на објeкти
    Posted: 20-May-2010 at 19:23
Има ли некој искуство со оваа област?
Софтвер, препораки, снимање постоечки објкети, трансфер на објект од фотографија во CAD, ласерски мерачи на растојанија, должини....

Edited by medo - 20-May-2010 at 19:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jun-2010 at 20:48
најлезет што има кај нас е http://www.leica-geosystems.com/en/79411.htm т.е. го има во http://www.scan.geowildmak.com.mk/ значи до 300 метри ласерско скенирање на објекти и директно проектирање во кад!што е за вадење приближни димензии од контури на слика лично имам искуство со скечапот (делот со пресликување фото) та евентуално после објектот да го пренесеш во кад, додека за истава функција во кад немам абер!

Edited by Max - 22-Jan-2012 at 23:27
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Jul-2011 at 13:44

еве нешто  3d scan за мали објекти 

еве HDS-от  на лајка за градби и терен

.

идеално за гугл рт бар за археолошки локалитети, историски објекти и слично, но некој треба и да се замара а и да плаќа, освен ако тоа не го прават како семинарски по факултетите...

штом вакви системи се продаваат на физички лица, прашање е што се имаат од скенери тоа разузнавачите по сателити [1], знам за сателитско скенирање на површината на земата како терен, но за милиметарска рекреација тоа ми звучи филмски иако ете го има http://en.wikipedia.org/wiki/LIDAR само што е јавна тајна...   Edited by Max - 08-Jul-2011 at 13:55
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Jul-2011 at 20:18
Има многу поефтин (џабе) систем којшто моментално го тестирам. Ако биде успешно ќе го објавам
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jul-2011 at 06:43
Кој систем и да го тестираш, би било фино да ни кажеш малку детали да имаме претстава за што се работи.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2011 at 07:51

Ова мора да се види:Edited by UrbanFreak - 11-Jul-2011 at 07:55
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Sep-2012 at 17:24

иако најнапред по комерцијални ситнурии, ова во иднина ќе биде сигурно екстра појава и за сезонско, месечно па и неделно освежување фасади, јасно прво се скенира објектот а потоа на ретуширање http://vimeo.com/42321149 [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Sep-2012 at 20:43

MK Hexakopter with Leica Photogrammetry Suite (LPS) најкорисно за археологија [1] особено за недостапни или комплицирани објекти [2]

Pointclouds / Aerial Photogrammetry / UAV / Small Sensor Digital Camera - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279223/Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Sep-2014 at 12:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.