build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - отворен или затворен град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Mar-2015 at 23:05Originally posted by beTon

На најголемиот број студенти не им паѓа на памет по завршеното школување во универзитетските центри да се вратат во родниот крај. Оти? Оти тој град те имагинира и ти го крева прагот на чувствителност на друго, покомфорно ниво

интересно се прашувам што ќе биде доколку се стави забрана за нови доселувања во Скопје односно неиздавање нова скопска адреса за секој новодоселен, та макар бил повратник роден в Скопје односно нема имот од претходно, што ќе ги имагинира тогаш, можеби помислата дека ќе им ја препраќаат поштата домашните в Скопје или по огласи да купуваат скопски тв пакети и интернет

можеби решение ќе биде да дозволат нови населувања само околу Петровец и Драчево нови доселувања (односно адресирања) а со тоа и да го рашират побрзо градот, нормално сето тоа врзано со лрт за градот, сепак овите трендови се апропо ново гетоизирање на масите [1]
Originally posted by beTon

Една од главните причини за настанокот на градовите е рајата да се собере на купче, да е при рака за контрола и за манипулација, поевтино да живурка, за максимално да се експлоатира. Познат е некогашниот случај, а сегашен бумеранг, со африканските робови во Америка и во Европа.


но реално треба услови за запирање на емиграцијата, а не па дисперзија и реемиграција, пред се здраво и јако земјоделие, реално ние сме земјоделска земја, посекако денес земјоделието е на цена, НО ни за земјоделска реемиграција или задржување на останатите по дома ТРЕБА цел фокус да се насочи кон планска аграрна реформа каде државата ќе подигне Индустриски Комбинати кои ќе го преработуваат произведеното, а од продажбата директен ќар да имаат производителите на суровината, налик индиректна субвенција за да се потикнат младите на реемиграција, ова да биде особено достапна опција за оние кои немаат никаков имот ил агро-механизација а не па имот а сакаат да се вратат или населат на село, просто да им се осигура брз и профитабилен старт, јасно тука се неопходни и машинските гругови јасно по можност за ваквите групи реемигранти исто така државни, веројатно за многумина ќе биде неопходна и одредена станбена политика односно субввенционирано населување а воедно и спасување на онаа стара селска архитектура чии сопственици кренале раце од неа, ова освен што би го растеретило Скопје би им дала шанса на многу кои и сакаат да побегнат од него а неможат или немаат каде
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=185391#185391

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=176192#176192


дефакто долгорочно ако се знае дека храната енормно ќе поскапува и дека нејзината органска варијанта ќе им биде достапна само на оние кои имаат услови за живот на село, ваквата рурална реемиграција мора и треба да се истера на мускули и да се полакоми народ директно за живот на село, налик градската индустријализација да биде второстепена а цела политика и сите сили на власта да се насочат кон масовна аграризација на земјата, да се смени гледиштето дека градските средини треба да бидат единствен мотор на економијата, бар оваа земја за ова има услови, но потребно е државен интервенционизам по социјалистички модел но денес преку филантропски изговор сред капитализмов
For example, urban networks as urban areas are described as the engines of economic growth and employment generators. The components of the urban areas were “urban regions”, the flows of goods, people and information, and the hard as well as the soft links between them.

file:///C:/Users/Dobro%20Selo/Downloads/URN-NBN-SI-doc-DF7JELZG.pdf


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-Mar-2015 at 08:29oc-DF7JELZG/e7132551-9a4a-4063-aae6-aa093e4d26d7/PDF">http://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SIoc-DF7JELZG/e7132551-9a4a-4063-aae6-aa093e4d26d7/PDF

~

исто не е довршена реченицава

сепак новите трендови кои се апропо ново гетоизирање на масите [1] ни на сон не го дозволуваат ова

~

Скопје Отворен Ко Спонзоруша за пари и во МСУ може да се купи гарсоњера а


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Mar-2015 at 08:40

не дека е битен но корисен текст е

а за активен линк на горната адреса смајлитo сменете го со   : и d

DISPERSED AND DECENTRALISED SETTLEMENT SYSTEM - a15921ffc0c7de909ccced6c963dd9a">https://www.openaire.eu/search/publication?articleId=doajarticles:a15921ffc0c7de909ccced6c963dd9a
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Mar-2015 at 08:47не ми се верува пак зицер, до словенскиве модели лесно не се доаѓа

http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=SEARCH&base=50001&select=%28ID=27203426%29
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Mar-2015 at 09:21

ме изненади денеска темата на сителовата утринската програма - Скопјанизација на Македонија или обратно, но не толку темата колку абер од еден гледач дека и кај нас социјалистички имало ограничување за населување во Скопје, но индиректно, односно човек неможел да фати работи по ОЗТеата доколку не е жител на Скопје, а фирми кои морале да ангажираат луѓе од внатрешноста плаќале пенали за тоа, иако претпоставувам дека и ваквата политика не ја спроведувале доследно или немало кој да ја спроведе имајки го предвид опуштениот табиет

но сега во капиталистички околности ова е речиси неизводливо, освен ако не се направат нови бизнис и индустриски јадра надвор од градот каде и индустријата и бизнис секторот би смееле да инвестираат а со тоа и единствени места каде би се дозволиле нови доселувања, веројатно и тоа идејата за нов град Македон би можело да помогне во овој правец [1]

без алтернативи Скопје останува единствена за повеќето, но истото е и во Србија и во Хрватска та и во Бугарија каде на два милиона имаат плус минус по еден магнет за економија и популација
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Mar-2015 at 13:08
Originally posted by beTonдефакто долгорочно ако се знае дека храната енормно ќе поскапува и дека нејзината органска варијанта ќе им биде достапна само на оние кои имаат услови за живот на село, ваквата рурална реемиграција мора и треба да се истера на мускули и да се полакоми народ директно за живот на селоТи нели гледаш дека и малите градови сакаат да ги сотрат, а да не зборуваме за селата? Сè се гради и се инвестира само во Скопје. Ама ќе речеш имаш ТИРЗ-ови во Кавадарци, Виница и слично. Да, навистина атрактивни работни места со плата од 150 до 200 евра и со 100 саати прекувремена работа месечно.

Погледни ги податоците за североисточниот регион:

http://prizma.birn.eu.com/%D0%BC%D0%BA/%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%BE

-Во наредните 25 до 35 години прети опасност Крива Паланка, Кратово, Демир Хисар и Македонски Брод да бидат избришани од список на градови во Македонија, а во Берово, Свети Николе, Дебар и Кушево бројот на население ќе се намали за повеќе од дупло.
-Над 35 проценти од вкупното население во државата е преселено во Скопје со тенденција на пораст од 1-1.5% годишно.
-За последните десет години од две соседни општини, Крива Паланка и Кратово се иселиле скоро 7000 жители, предупредуваат од регионален Центар за одржлив развој во Кратово.

http://aleksandarpisarev.blogspot.com/2014/07/0.html

http://www.malesh-net.com/index.php?option=com_content&view=article&id=177%3A-e-&Itemid=119


Куманово

Има локална самоуправа што не е способна да смени прегорена светилка на семафор, да не зборуваме за нешто повеќе.

Св. Николе

Иако поврзано со асфалтни патишта од сите страни, има само 4 автобуси дневно до Велес и Скопје и по 2 до Штип и Куманово. На територијата на општината не постои локален автобуски превоз кон селата.

http://dnevnik.mk/?ItemID=CF92290066325447A079DE47B2E5B4E9

Edited by phenomenon - 05-Mar-2015 at 13:16
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Mar-2015 at 15:12

мислам доволно сум јасен дека се залагам се аграризација, а не индустријализација, но денес за реемигранти пари на село се наоѓа само во форма на социјална помош, евентуално по некоја нива ако можат да закачат... а дури и факултетлии биле бадијала доколку немаат волја за инвестирање, макар имале и пари и план, просто кога си оставен сам на себе со декларативна помош од државата ко за секој еден веќе впрегнат земјоделец, просто човек се демотивира уште од старт, она немам трактор, немам вода-пумпа, немам гноиво, немам расадник, просто треба 20 години за да се стигне до еден хектар самоодржлива фарма, капак никој не ти уира рецка од комшии

затоа неопходно е државата да застане зад една ваква иницијатива, особено формирајки државни машински кругови и нормално делејки им земја на плодоуживање на сите заинтересирани реемигранти, но без едукација и колективизација во коперативи и тоа е бадијала, конечно ко што велам треба и да се здомат, а што е најизводливо преку државна програма за селски туризам т.е. обновувајки полураспаднати селски куќи чии домакини ги нема или немаат чиста сопственост да им се обезбеди нормален рурален дом на повратниците, а такви села има во недоглед за среќа со сеуште колку толку недораспадната архитектура која во ист момент и би ги здомила реемигрантите ем брзо би се ставила на располагање јавна рурална туристичка мрежа, логично проиводството на ваквите фарми би било логично да биде бар 50% органско

или во најмала рака нека направат вакво нешто во форма на израелските Кибоци бар за луѓе кои немаат навистина каде, дал сиромашни или банкротирани, или за оние на кои им е неопходен живот во природа ко пациенти и тешко заболени, просто колективен живот е секогаш полесен и поподнослив


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Mar-2015 at 11:54

наспроти ова се стимулансите за скопско гетоизирање на масите

како страв од сиромаштија http://www.siromastija.mk

или можност за самовработување и занаетчиство со оглед дека вакво нешто ко инстант намера е исплатлива само за в Скопје

http://www.mtsp.gov.mk/content/AKCIONEN%20PLAN%202014-2015%20V8.pdf

~

не дека не би сакал да има нови вработувања и перспектива во градов ѕа младите, но сметам дека треба да се искористат околностите, и материјалните и еколошките, и да се соѕдадат услови за рурална реемиграција на сите оние кои би сакале или би можеле да и скубнат на центрифугава, бар сеѕонски ако не целосно, она од пролет до есен да имаат каде да живејат здрав и мирен рурален живот
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=22416#22416

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=28300#28300

за линковите од вториов линк користете ја архивата на https://archive.org/web/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Mar-2015 at 11:56Скопје не е криво што народот е без Алтернатива
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Mar-2015 at 15:44
Originally posted by beTon


мислам доволно сум јасен дека се залагам се аграризација, а не индустријализација, но денес за реемигранти пари на село се наоѓа само во форма на социјална помош, евентуално по некоја нива ако можат да закачат... а дури и факултетлии биле бадијала доколку немаат волја за инвестирање, макар имале и пари и план, просто кога си оставен сам на себе со декларативна помош од државата ко за секој еден веќе впрегнат земјоделец, просто човек се демотивира уште од старт, она немам трактор, немам вода-пумпа, немам гноиво, немам расадник, просто треба 20 години за да се стигне до еден хектар самоодржлива фарма, капак никој не ти уира рецка од комшии

затоа неопходно е државата да застане зад една ваква иницијатива, особено формирајки државни машински кругови и нормално делејки им земја на плодоуживање на сите заинтересирани реемигранти, но без едукација и колективизација во коперативи и тоа е бадијала, конечно ко што велам треба и да се здомат, а што е најизводливо преку државна програма за селски туризам т.е. обновувајки полураспаднати селски куќи чии домакини ги нема или немаат чиста сопственост да им се обезбеди нормален рурален дом на повратниците, а такви села има во недоглед за среќа со сеуште колку толку недораспадната архитектура која во ист момент и би ги здомила реемигрантите ем брзо би се ставила на располагање јавна рурална туристичка мрежа, логично проиводството на ваквите фарми би било логично да биде бар 50% органско

или во најмала рака нека направат вакво нешто во форма на израелските Кибоци бар за луѓе кои немаат навистина каде, дал сиромашни или банкротирани, или за оние на кои им е неопходен живот во природа ко пациенти и тешко заболени, просто колективен живот е секогаш полесен и поподнослив
Благородно од тебе што се залагаш за аграризација и за здрав живот во природа, но за човек треба да се грижиш дури е на почетокот на болеста, а не кога веќе легнал на смртна постела.

Така и овде, огромен број села се начисто раселени и огромен број се со по едвај 10 жители, а ти мислиш да ги ревитализираш.

Погледни ги податоците од пописот во 2002 година:

http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf

Цели региони во Македонија се буквално празни. Имаш огромен број на раселени села на Плачковица и Конечка Планина, во валандовско, во Мариово, на Караорман, Стогово и Бистра, во мавровско, на Бабуна итн.

Села со многу мал број жители има во регионот кајшто се влева Пчиња во Вардар, на планината Манговица помеѓу Свети Николе и Пробиштип, во кратовскиот дел од Осогово итн.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 06-Mar-2015 at 17:04

se smeev chesto so komshiite - Vrati che se rode ubeden sum deka pri slednata ekonomska kriza, voena ili prirodna katostrofa, narod i te kako kje se vrati na selo, iako ova popoleka kje se sluchuva shtom pochne enormno da poskapuva hranata vo slednata decenija

ako se ima predvid deka ova kje bidne sluchaj, normalno e da se ramisluva kako da se otvori prostor za masovna reemigracija na i taka zachmaenite, prenaseleni i prezasiteni skopski geta, a kako poubavo nego so drzavna programa za reemigracija, prosto da gi polakomat lugjeto da biraat na koja planina bi sakale da se naselat so drzavna pomosh, em vmrezeni vo turistichki i agro kooperativi koi povtorno kje bidat menadzirani od drzavata

a toa shto selata se ispusteni tokmu e prilika za vakva inicijativa, odnosno najnanpred kolektivizacija na sekoja poluraspadnata a napushtena kukja, a potem i nivna revitalizacija za reemigranti
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Mar-2015 at 18:56

Oбјасни ми ги противречностите и недоследностите во твоите ставови доколку сакаш да те сметам за сериозен соговорник понатаму.

Во темата за Скопје 2014 тврдиш:


Originally posted by beTon


мислам повторив 10тина пати дека е нарачка, која независно кој и да беше на власт ќе мораше да ја испорача, дефакто со тоа требаше и се дефокусира одродувањето


Originally posted by beTon


она што на повеќето им изгледа дека е случајно и лесно решливо, или пак одговорност на овој или оној, се излажал дебело, но не е мое да ве учам дека ништо не е случајно а уште помалку дека е апла испреплетено и кармично и причинско последично, или пак да ве убедувам дека сите се пиони и мариони во сосем други раце


A oвде го тврдиш следново:

Originally posted by beTonako se ima predvid deka ova kje bidne sluchaj, normalno e da se ramisluva kako da se otvori prostor za masovna reemigracija na i taka zachmaenite, prenaseleni i prezasiteni skopski geta, a kako poubavo nego so drzavna programa za reemigracija, prosto da gi polakomat lugjeto da biraat na koja planina bi sakale da se naselat so drzavna pomosh, em vmrezeni vo turistichki i agro kooperativi koi povtorno kje bidat menadzirani od drzavata

a toa shto selata se ispusteni tokmu e prilika za vakva inicijativa, odnosno najnanpred kolektivizacija na sekoja poluraspadnata a napushtena kukja, a potem i nivna revitalizacija za reemigranti


Дали ти навистина мислиш дека на власт на која ѝ е наредено да спроведува нечии илуминатски агенди, ќе ѝ биде допуштено од истите да стимулира повраток на своите граѓани на село, кадешто би станале производители на храна и лека-полека би се осамостоиле и не би биле понатаму толку зависни од државата колку што се сега?

Теоретичарите на заговор тврдат дека целта на светските моќници е да се направат луѓето што е можно позависни прво од локалната држава, а со текот на времето и од светската држава. А тоа најдобро се постигнува така што луѓето ќе бидат дестимулирани да произведуваат сопствена храна и да бидат принудени да чекаат милостина од државата. За таа цел се оди кон уништување на селата.

Ти со кој памет очекуваш илуминативе да ѝ дозволат на нашава влада да спроведе ревитализација на селата и да поттикнува миграција град-село така што ќе дава помош и државни кредити на повратниците, што би било во директна спротивност на интересите на светските владари во сенка!?

Edited by phenomenon - 06-Mar-2015 at 19:11
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Mar-2015 at 19:17

прво за каков аоговорник ќе ме сметаш тоа мене не ме засега, а потем противречност во овие предожби нема, капак токму оваа власт се труди Скопје да го олабави од пренаселување дали преку дисперзираните студии, дали преку индустриските зона по другите градови, а посекако преку дебело субвенционирање на земјоделието

но проблемот е друг како градски луѓе да ги направиш руралци, е а тоа треба навистина инвентивен и долгорочен проект, кој и при промена на власт би опстанал, пример машинските кругови кои би ги формирала државата да ги остави во раце на реемигрантите односно без нивна согласност да неможе утре некој да ги раскрчми, или куќите кои ќе им се отстапат на уживање да им се дадат доживотно но под услов да се постојано отворени а рурален туризам, или евентуални ЗИКови кои би им помагале во преработката и пласманот на соровините да се префрлат во општински раце но со строга контрола од АПРЗ само компоти и слатка од дињи да прават ќе неможат да кренат глава од профит односно ќе имаат сигурна работа, јасно за секој регион треба од агенцијата да стимулираат кај реемигрантите подобни култури и насади

~

офтопик

незнам само од кај изввлече заклучок дека илуминати стојат зад нарачката на Ск'14 мислам добро потецирав дека тоа се нашите служби
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Mar-2015 at 19:30

доплнителен мотив е ова со руралните патронажни - медицински служби што профункционира лани

исто би било корисно да се субвенционираат во овој правец и лизинг за стари возила на реемигрантите, а покрај тоа и да им се овозможи да имаат на распогање при машинските кругови и возила ко теренци покрај сета останата земјоделска механизација, пример во контекст селскиот туризам ко понуда, во принцип секој ваков машински круг би требало да има и теренец и комби - односно пикап и там...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Mar-2015 at 19:32
Originally posted by beTonно проблемот е друг како градски луѓе да ги направиш руралци, е а тоа треба навистина инвентивен и долгорочен проект,


Mногу лесно. Нека направат до селата асфалтни патишта, нека има редовен и квалитетен автобуски превоз, нека направат водовод и канализација, нека спроведат телефонски линии, Интернет и кабелска, нека формираат комунално претпријатие кое ќе го собира сметот по селата, нека изградат амбуланти и аптеки, градинки, селски домови на културата, селски библиотеки, нека отворат добро снабдени продавници во кои нема да се продаваат производи со изминат рок на траење, нека обезбедат редовно и квалитетно снабдувањње со електрична енергија.

Нема да веруваш колку луѓе би отишле да живеат во такво село. За многу кратко време ваквите села би нараснале до ниво на паланки.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Mar-2015 at 20:00

како ги пореди небаре без ова ништо, да знаеш колку народ би скубнал доколку само струја има,а што би се покрило и во најрурални место дал со ветерници или соларни панели

градинки во рурални места тоа мислам склет комбинација, за такво нешто на село се баба и дедо, евентуално да се самоорганизираат самите дојденци за солидарночување на деца кој за што и колку е слободен, но штом посреди е селски туризам посекако мајките ќе мора да бидат дома, додека татковците 'евентуално' на нива доколку избрале таква опција за преживување, може би терале медно или занаетчиски, уметнички итн.

библиотеки, домови, аптеки тоа е лесно решливо, амбулантите за сега се врзани за бројност на население, додека патронажните служби ги покриваат помалите места

она за водата лино сум поборник за артериски бунари,комотно по една бушилица во секој машински круг или бар општина и нека редат цевки, со оглед дека треба и за наводнување и за пиење

додека за асфалтирање патишта да и тоа треба, но лично заради автентичност и онаму каде има за тоа консензус освен услови, да се оди само со чакал, односно само тампон, веројатно субвенции за теренци би завршиле работа, а зошто не и за кросови па и за мтб


Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Mar-2015 at 20:50
Нека изгради Владата вакви села, па да видиме дали нема да се најдат кандидати за преселба од град в село:

Груијер, Швајцарија

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/20020808_gruyeres_01.jpg

Ширакава-го, Јапонија

http://jornadakamoi.com/wp-content/uploads/2014/12/Shirakawa-go_from_Shiroyama.jpg">http://jornadakamoi.com/wp-content/uploads/2014/12/Shirakawa-go_from_Shiroyama.jpg

Санта Мадалена, Италија

http://photos.wikimapia.org/p/00/03/96/50/08_full.jpg

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 06-Mar-2015 at 21:07

dovolno e da obnovat nasite poluraspadnati kameni kukji po starite sela, klasichno so chardak, erker, plevna i ne treba povekje, glavniot moment e organiacijata i kooperativnost...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Mar-2015 at 22:26
Originally posted by beTon


dovolno e da obnovat nasite poluraspadnati kameni kukji po starite sela, klasichno so chardak, erker, plevna i ne treba povekje, glavniot moment e organiacijata i kooperativnost...


Зошто досега не обновија? Нивните претходници, а и оние од СР Македонија и НР Македонија наместо да инвестираат во селата, тие на секој начин гледаа да ги запустат, а сега ваму ќе ми продават рог за свеќа.

Еве ти линк од пописот на ФНР Југославија во 1961 година. Спореди ги селата што ги знаеш во '61 година колку жители имале, па спореди со претходниот линк кадешто е пописот од 2002, истите села колку жители имаат сега. Во кумановско има села што се намалиле за повеќе од 10 пати. НР Македонија ти започнува од 241 страница!

http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1961/Pdf/G19614001.pdf
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 06-Mar-2015 at 23:27

кај го тераш у аут муабетов, зошто, јасно е зошто, индустријализацијата и тогаш и сега им е императив на сите власти, така полесно ќе можат да ги сервисираат процесите, иако факт е дека наскоро ова ќе им биде особен проблем штом почне да расте цената на нафтата а со тоа и на храната, а особено доколку удри повторно некое економско цунами, комотно може и да извлечеме инспирација ем поука од комшилук Србија ги преживеа санкциите и војната со нато само бидејки селото им беше јако па имаше храна и покрај невидената инфлација, дури и сега дише на шкрги ради сеуште живите села, иако голем дел население исто ко и кај Скопје се има населено околу Белград, со оглед дека во Белград дури и во периферните Батајница и Борча или е скапо или нема место за окупирање

разликата е што кај нас има многу испустени села чии сопственици и така ги нема или нивните наследници неможат да ја префрлат сопственоста на себе бидејки се премногу, ова земено за градбите, а и земјата кој не плаќал данок во титоизмот веќе и така му е одземена, сепак и државата има на претек земја која колку и да е здивена доколку се има машински кругови со тешка агро механизација лесно сето тоа ќе го припитоми, поентата е да се активираат и селата и земјата а како истите би биле атрактивна опција за сите кои сакаат да се тргнат од градов

за ваков проект, треба прилична волја и консезус со оглед дека е нешто што би требало долгорочно да се турка, иако добро би било на јуриш ова да се направи та на едно 100к луѓе односно 20к семејства да им се овозможи лесна реемиграција, по семејство да имаат по 5 хектара тоа е озбилна работа, и неопходни се машински кругови со огромни инвестиции пр. еден машински круг на (идеално) 20 семејства а и така законски ова е веќе во игра за секој кооп [1] но за истите да можат лесно да се одржуваат би било корисно на општинско ниво да функционираат ко такви, ем да нема кавги и ситничарење околу распоредот макар истиот бил и дигитално менаџиран [1]


   
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.