build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот и од светот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 13-Sep-2015 at 05:16
А сега знам од каде дојде идејата со палмите низ скопје 😂
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 13-Sep-2015 at 12:29
Vo Tirana pokraj bulevorat koj izleguva kon avtopatot za Drac ima posadeno iljadnici palmi isto taka i vo gradot gi ima vo ogromen broj kako iraznorazni drugi drva i rastenija.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 13-Sep-2015 at 13:04
Пак ќе кажам, Модернизација на ГТЦ, модернизација на градските ѕидови и кули како изградба на висок модерен објект кај холидеј ин со парк би го спасил центарот дури симпатично би испаднал со MIXOT.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 13-Sep-2015 at 14:03
Originally posted by kultuzin

Vo Tirana pokraj bulevorat koj izleguva kon avtopatot za Drac ima posadeno iljadnici palmi isto taka i vo gradot gi ima vo ogromen broj kako iraznorazni drugi drva i rastenija.

Да, ама кај нас се знаеше во која минута каде се садеше палма, во која минута каде се палеше некоја палма, кога се ставаше систем за полевање на палмите, иако такви системи има низ цел град и во секоја жардињера. Садењето на палми беше доведено до ниво на национална катастрофа, мислиш канабис се садеше. Хистерија од општи размери ги фати платениците на социјалните мрежи, таква кампања имаше само McCarthy во САД по втората светска војна насочена против комунистите.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 13-Sep-2015 at 18:44
Originally posted by King

Originally posted by kultuzin

Vo Tirana pokraj bulevorat koj izleguva kon avtopatot za Drac ima posadeno iljadnici palmi isto taka i vo gradot gi ima vo ogromen broj kako iraznorazni drugi drva i rastenija.

Да, ама кај нас се знаеше во која минута каде се садеше палма, во која минута каде се палеше некоја палма, кога се ставаше систем за полевање на палмите, иако такви системи има низ цел град и во секоја жардињера. Садењето на палми беше доведено до ниво на национална катастрофа, мислиш канабис се садеше. Хистерија од општи размери ги фати платениците на социјалните мрежи, таква кампања имаше само McCarthy во САД по втората светска војна насочена против комунистите.


Доста драмиш бе трол
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 23-Oct-2015 at 14:34
Cофия - Capital Fort -126 m.

Exterior

Благодарение на racata от SSC BulgariaBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 23-Oct-2015 at 14:49
Оваа зграда е завршена и пуштена во употреба, така?

Имаше уште една висока зграда (кула) во изградба, заборавив како се викаше... Таа завршена ли е?

Edited by Џоле - 23-Oct-2015 at 14:51
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 23-Oct-2015 at 14:55
Capital Ford

Interior

Благодарение на iuziud от SSC Bulgaria


====>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 23-Oct-2015 at 15:07
==== >>


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 23-Oct-2015 at 15:23
Originally posted by Џоле

Оваа зграда е завршена и пуштена во употреба, така?

Имаше уште една висока зграда (кула) во изградба, заборавив како се викаше... Таа завршена ли е?Да,завършена е напълно и вече се нанасят първите наематели.

Предполагам имаш впервид Милениум Център .

Там нещата вървят много бавно и не се очаква в близките 2 години да бъде готова.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 23-Oct-2015 at 16:02
На страна интериерот кој е прва класа, мене оваа слика ми превлече внимание. Говори многу за развојот на Софија.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 23-Oct-2015 at 19:36
едно нешто што не е дискутабилно е што комплексов облакодери изгледа импресивно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
steevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Apr-2013
Location: BG
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote steevo Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 25-Oct-2015 at 10:25
Еве до каде е стигната изградбата на еден от облкодерите во центарот на Софиjа - Милениум центарA ова се два от новите облакодери кои исто се во изградба во центарот на метрополата на плоштадот МакедониjаEdited by steevo - 25-Oct-2015 at 10:26
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 25-Oct-2015 at 20:04

City Tower - сградата с наклонения покрив се строи и са достигнали 9 етаж.

iTower - втората сграда все още не е започната. Стартирането на строителните работи се очакват в началото на 2016.Проекта с тъмните стъкла не е вече актуален.
Това е новият рендер.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 31-Oct-2015 at 00:50
Ексклузивно.....

Koza Square/4x55 fl/~170m
Вчера стана ясно за плановете на турската компания ,,Гаранти Коза,, за нов,втори мегапроект в София.......Първият сигнал за мегапроекта на Garanti Koza дойде през юли тази година. Тогава на церемония, на която държавата обяви подкрепата си за "Гранд каньон" (получи сертификат за приоритетен инвестиционен проект), от компанията заявиха, че ще кандидатстват и за нов сертификат заради предстояща втора инвестиция. Осман Билгинер обяви, че "проектът ще бъде четири пъти по-голям от "Гранд Каньон" както по мащаб, така и по инвестиции", заяви Билгинер. Тогава той отказа да съобщи къде ще се намира комплексът, като единствено уточни, че ще бъде в центъра и ще е със "смесено предназначение"......

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2015/10/30/2640187_novite_nebosturgachi_na_sofiia/

Benoy Announces the Launch of New Mixed-use Scheme in Sofia – Koza Square

Benoy, the international award-winning studio of Architects, Masterplanners, Interior and Graphic Designers, has announced this week the launch of its exciting new scheme in Sofia, Bulgaria, Koza Square with developer Garanti Koza.

The 535,000m2 development will provide a new place for the residents of Sofia to entertain and dine. The project features three residential towers, office space, a 300-Key hotel and serviced apartments as well as an entertainment centre. The towers will be set around a bio-lagoon and will include a two-story retail podium with a restaurant and café offer throughout the complex designed by Benoy.

The brief was to create a new hotspot for the city which would be the venue for all public celebrations. At the heart of Koza Square will be an artificial beach acting as the focal point, drawing people in with a dazzling water feature performance adding to the spectacle.

“Our instruction was to highlight the best of Sofia and offer those living in and visiting the city a new place to relax and enjoy. We achieved this by imagining the shopping and F&B components as parts of a metropolis rather than as extensions of the masterplan,” said Benoy Director Jacqueline Beckingham.
“The vision we have brought to this complements and raises the overall offer of Koza Square.”

By celebrating Sofia’s organic evolution as a city, each element is unique yet integrated in a cohesive blend.

The elegant new build scheme has now completed the Concept Stage and is currently undergoing Detailed Design.

This is one of three projects Benoy is now doing with Garanti Koza. The developer is actively improving the mixed-use offer in Southeast Europe.


http://www.worldarchitecturenews.com/project/2015/25888/benoy/benoy-mixed-use-scheme-in-sofia.htmlEdited by Galileo - 31-Oct-2015 at 14:27
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 31-Oct-2015 at 13:15
a kade trqbva da se namira tozi koza square?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 31-Oct-2015 at 14:21
На раскрсницата помеѓу Борис 3 и Гешов.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 31-Oct-2015 at 14:24
Точно. На около 500 м. от Руски паметник и Хотел Родина.

Два нови рендера.


Edited by Galileo - 31-Oct-2015 at 14:32
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 31-Oct-2015 at 14:31
Не сакам да се залетувам да честитам со оглед на големината на проектот дур не го завршат, ама ако вакво нешто се изгради во Софија, тогаш навистина е за секоја чест.

Во споредба со нашите на Џеваир ако воопшто може да се споредува е дупло поголем и далеку поубав. Вакво нешто можеше и кај нас, ама за жал ќе почекаме изгледа на ваков проект уште долго време.Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 31-Oct-2015 at 23:06
@Fossil
Не е коректно да се сравняват двата проекта - този в София е със смесено предназначение - офисна част ,хотелска част , жилищтна част. Докато Джавар си е класически жилищен проект и като такъв аз го намирам за много добър.
Другата съществена разлика е че вашият проект е всъщност проект на правителството ви под една или друга форма. Аз си спомням публикациите в македонските медии от 2008 година ,когата се говореше че на тази локация ще се строят небостъргачи,без да има какъвто и да е инвеститор- отначало бяха 100 етажни ,после 70 .. и така нататък.След това се тръгна на лов за инвститор ,правителството ви даваше всякакви девиденти и обещания,докато накрая се стигна до Джавар Груп.Не знам какво са се договорили ,но аз не смятам че това е нормалния начин за правене на инвестиции.Както и да е проекта се реализира и аз както казах го намирам за добър.
Докато в София практиката е съвсем обратна , и държавата и правителството няма никаква активност ,освен в даването на разрешителни за строеж.
Освен това в София всичките високи сгради които се строят или се предвижда да се строят, са преди всичко офиси от най-висок клас А,впредвид недистига на такива.
Затова и архитектурата и визията са различни от тези на Джавар.
Според мен проблема при вас е че няма проекти и не се строят офисни сгради от висок клас, но явно пазара няма нужда от такива.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.