build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 25-May-2020 at 14:57
За урбанизацијата на помалите градови, мислам дека лидер во регионот е Грција, особено Егејска Македонија. Очигледно е дека комунистичките режими го оштетија развојот на помалите градови и села во соседните земји.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 25-May-2020 at 15:10
Originally posted by macedonia

За урбанизацијата на помалите градови, мислам дека лидер во регионот е Грција, особено Егејска Македонија. Очигледно е дека комунистичките режими го оштетија развојот на помалите градови и села во соседните земји.


Кавала/Морунец, Комотини/Ѓумурџина, Ксанти/Искече, Науса/Негуш, Верија/Бер, Килкис/Кукуш, Драма/Драма, Серес/Сер, Касторја/Костур, Козани/Кожани, Јоанина/Јовановград (ваљда) - повеќето со по 40.000 - 70.000 жители, и сите со многу живи селца наоколу.

Кавала е фантастичен град, а и Јоанина е кул.

Edited by гитардемон - 25-May-2020 at 16:43
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 660
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 25-May-2020 at 16:08
Ај кладба дека намерата ти беше да ги наброиш градовите, кои имаат оригинални словенски имиња, со грчки имиња во кирилична транслитерација.
Да, треба да се почитува договорот кој ја одглави Македонија од калта, ама нема потреба и во колоквијален говор на интернет форум да ги бутаме сега.

Macedonia е во право, долги години системот во Југославија, Бугарија, Албанија, Романија ги запусте руралните краишта со немање свесност на рамномерен регионален развој. Фантастично е на пример што Словенија, Хрватска, Унгарија успеваат да направат на таа тема, да изградат врз рушевините од некое друго време. Интересно е како fun-fact да се спомне само дека кај нас на пример во Македонија се протажира историја и мислење дека Грција незнам колку Македонци разселила од Егејска Македонија и дека којзнае колку села опустошила, а фактите говорат дека Македонците сами на себе си опустошија многу повеќе Македонски села во Вардарска Македонија и многу повеќе Македонско население го набутаа по Аеродром, Карпош и Ново Лисице, него ли било која грчка војна што ги набута луѓето по Топаанско, Автокоманда, Мичурин.

Edited by user8642 - 25-May-2020 at 16:09
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 25-May-2020 at 16:40
Originally posted by user8642

Ај кладба дека намерата ти беше да ги наброиш градовите, кои имаат оригинални словенски имиња, со грчки имиња во кирилична транслитерација.
Да, треба да се почитува договорот кој ја одглави Македонија од калта, ама нема потреба и во колоквијален говор на интернет форум да ги бутаме сега.


Абе мислата ми беше дека пола од нив не ги ни нарекуваме со славјанското име (ако воопшто го има), особено во Битола, ама ете ги сменав оти во право си дека глупо изгледа.

Инаку источно од Солун, Македонец не стапнал (иако и Кавала и Катерини се на глупите мапи на ВардарЕгејПирин), ама ајде ете да ги крстиме Ѓумурџина, Скеча и Дедеагач по бугарско-турска конвенција, да не испадни гркофили дека сме

Edited by гитардемон - 25-May-2020 at 16:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 660
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 25-May-2020 at 16:49
Originally posted by гитардемон


Не, туку пола од нив не ги ни нарекуваме со славјанското име (ако воопшто го има), ама ќе ги сменам оти во право си дека глупо изгледа.

Инаку источно од Солун, Македонец не стапнал (иако и Кавала и Катерини се на глупите мапи на ВардарЕгејПирин), ама ајде ќе ги крстиме Ѓумурџина, Скеча и Дедеагач


Уште еден fun-fact околу именувањава. Никогаш не ми било јасно зашто Југославија/СРМакедонија ги преименуваа Мургашево -> ДемирХисар и Бања -> ДемирКапија, некако обратен процес од тоа што се случувало со детурцизацијата на топонимите како Белимбегово->Илинден, Хасанбегово->Сингелиќ->Ченто или па Ханриево->Ѓорче Петров кој па носи топоним на француски генерал Анри и врска нема со турзизам Хан(Ан).
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 25-May-2020 at 17:56
Originally posted by гитардемон

Originally posted by macedonia

За урбанизацијата на помалите градови, мислам дека лидер во регионот е Грција, особено Егејска Македонија. Очигледно е дека комунистичките режими го оштетија развојот на помалите градови и села во соседните земји.


Кавала/Морунец, Комотини/Ѓумурџина, Ксанти/Искече, Науса/Негуш, Верија/Бер, Килкис/Кукуш, Драма/Драма, Серес/Сер, Касторја/Костур, Козани/Кожани, Јоанина/Јовановград (ваљда) - повеќето со по 40.000 - 70.000 жители, и сите со многу живи селца наоколу.


LOL

In all seriousness though, the villages in northern Greece are in a better state than the villages in the neighboring countries. It's ironic, that in the past Greece was committed to erasing our language there, but after investing in rural development in the 1980s and "saving" village life, they indirectly "saved" our language from going completely extinct. If our villages were in the same state as the villages in Macedonia/Bulgaria, our native dialects/songs/culture would have been completely wiped out by the 80s.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 660
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 25-May-2020 at 18:03
Good point! Both Yugoslavia and Greece actually experienced the same opposite of the results they were intended to achieve so. As the great economist Milton Friedman once said "One of the great mistakes is to judge policies and programs by their intentions rather than their results". Greece's intention was to assimilate Macedonians and achieved exactly the opposite result by indirectly preserving partially the Macedonian culture, and Yugoslavia intention was to bring economic development of the country but the resulting achievement was exactly the same opposite in some regions by destroying the chances for rural development.

Edited by user8642 - 25-May-2020 at 18:11
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 25-May-2020 at 18:32
Do we really need to preserve every single village though? Spending lots of money bringing proper electricity and sanitation and building decent roads and public infrastructure (schools, health) to, say, Topolnica (pop. 36) is pointless, costly and, in some cases, impossible.

It would be far better to let v. small, isolated mountainous villages die off and focus on reviving relatively mid-size, more accessible ones. Actually it'd be much more beneficial for rural areas than the 'save all' approach, as a significant amount of villages would get appropriate infra that'd make people stay. 'Save all' means wasting money on smaller projects in every village without making a significant difference.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 25-May-2020 at 20:22
Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
потпис

крајот на дискусијава е накаде тука
поентата е да се споредат Скопје и Софија како главни градови, не е битно колку жители има и колкав е градот по површина, туку каква е еконоската клима, кои инвеститори градат и какви им се урбанистичките планови и кавлитетот на архитектурата, не дискутирајќи ни за стилови

ама ок, тешете се дека некој 8-ми град по големина во Бугарија по големина бил пропаднат, додека во Скопје чекаме 40 години да се изгради нов булевар и врвот на архитектурата ни се елени луки и адори
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 25-May-2020 at 20:46
Originally posted by user8642

Ај кладба дека намерата ти беше да ги наброиш градовите, кои имаат оригинални словенски имиња, со грчки имиња во кирилична транслитерација.
Да, треба да се почитува договорот кој ја одглави Македонија од калта, ама нема потреба и во колоквијален говор на интернет форум да ги бутаме сега.

Macedonia е во право, долги години системот во Југославија, Бугарија, Албанија, Романија ги запусте руралните краишта со немање свесност на рамномерен регионален развој. Фантастично е на пример што Словенија, Хрватска, Унгарија успеваат да направат на таа тема, да изградат врз рушевините од некое друго време. Интересно е како fun-fact да се спомне само дека кај нас на пример во Македонија се протажира историја и мислење дека Грција незнам колку Македонци разселила од Егејска Македонија и дека којзнае колку села опустошила, а фактите говорат дека Македонците сами на себе си опустошија многу повеќе Македонски села во Вардарска Македонија и многу повеќе Македонско население го набутаа по Аеродром, Карпош и Ново Лисице, него ли било која грчка војна што ги набута луѓето по Топаанско, Автокоманда, Мичурин.


Грција раселила многу македонски села низ Егејска Македонија. Доволен факт е тоа што во Егејска Македонија нема останато ниту еден Македонец денес.

Цела Егејска Македонија денес е населена со Грци од Мала Азија, па затоа и грчката држава вложуваше огромни средства да се средат тие места.

Истото се случува и со Вардарска Македонија. Западна Македонија веќе има минимален број Македонци, а Источна се иселува. Во Скопје се буткаат во 4-5 населби и тоа е. Територијално ќе бидеме како Бошњаците во БиХ. Набуткани во гета, без никакви ресурси, без никаква шанса за развиток и опстанок. Толку беше можноста на оваа држава.

Edited by Kid_A - 25-May-2020 at 20:48
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 25-May-2020 at 20:51
Originally posted by zabegan

Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
потпис

крајот на дискусијава е накаде тука
поентата е да се споредат Скопје и Софија како главни градови, не е битно колку жители има и колкав е градот по површина, туку каква е еконоската клима, кои инвеститори градат и какви им се урбанистичките планови и кавлитетот на архитектурата, не дискутирајќи ни за стилови

ама ок, тешете се дека некој 8-ми град по големина во Бугарија по големина бил пропаднат, додека во Скопје чекаме 40 години да се изгради нов булевар и врвот на архитектурата ни се елени луки и адори


Македонија е грда земја. Градовите ни се грди. Ја сфативме поентата. Но, ниту Бугарија не е далеку од тоа. Провинцијата им е на македонско ниво.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 25-May-2020 at 21:36
Makedonija ne e grda zemja, naprotuv taa e mnogu ubava! Gradovite ni se grdi tocno. No sporedbava ne e za da si dokazeme koj e pogrd tuku da ucime edni od drugi i da se sozdade pozitiven natprevar koj ke izleze od taa grdosija pobrzo. A so luge so si ja smetaat zemjata za grda napred idenje nema. Ako vi e grda od mene imate karta u eden pravec za kaj sakate u evropa pa da vi e ubavo.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 25-May-2020 at 21:48
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
потпис

крајот на дискусијава е накаде тука
поентата е да се споредат Скопје и Софија како главни градови, не е битно колку жители има и колкав е градот по површина, туку каква е еконоската клима, кои инвеститори градат и какви им се урбанистичките планови и кавлитетот на архитектурата, не дискутирајќи ни за стилови

ама ок, тешете се дека некој 8-ми град по големина во Бугарија по големина бил пропаднат, додека во Скопје чекаме 40 години да се изгради нов булевар и врвот на архитектурата ни се елени луки и адори


Македонија е грда земја. Градовите ни се грди. Ја сфативме поентата. Но, ниту Бугарија не е далеку од тоа. Провинцијата им е на македонско ниво.
не знам колку постови се потребни да сфатите дека не е на дискусија македонија или бугарија, туку Скопје и Софија, или поточно што се гради од деловни објекти кај нив, а што кај нас
можеби во Бугарија во некое предградие на Софија нема канализација, ама дискусијата е за капитални деловни проекти, што кај нас ги нема ни за да се споредиме, плус сол на рана, во Бугарија има слични проекти на оние во Софија и во останатите големи градови

Edited by zabegan - 25-May-2020 at 21:50
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 25-May-2020 at 22:02
Originally posted by MKDSTRUGA

Makedonija ne e grda zemja, naprotuv taa e mnogu ubava! Gradovite ni se grdi tocno. No sporedbava ne e za da si dokazeme koj e pogrd tuku da ucime edni od drugi i da se sozdade pozitiven natprevar koj ke izleze od taa grdosija pobrzo. A so luge so si ja smetaat zemjata za grda napred idenje nema. Ako vi e grda od mene imate karta u eden pravec za kaj sakate u evropa pa da vi e ubavo.


Очигледно немаш прошетано многу во светот, за да споредиш што е убаво, а што не.

Македонија не е убава земја. Тоа што е убаво и плодно во земјава таму не ни живеат Македонци. Источна и Централна Македонија е пустелија. Освен струмичко малку.

За да излезеш од таа грдосија треба се да срушиш, а тоа е невозможно.Edited by Kid_A - 25-May-2020 at 22:09
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 25-May-2020 at 22:12
Originally posted by zabegan

Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
потпис

крајот на дискусијава е накаде тука
поентата е да се споредат Скопје и Софија како главни градови, не е битно колку жители има и колкав е градот по површина, туку каква е еконоската клима, кои инвеститори градат и какви им се урбанистичките планови и кавлитетот на архитектурата, не дискутирајќи ни за стилови

ама ок, тешете се дека некој 8-ми град по големина во Бугарија по големина бил пропаднат, додека во Скопје чекаме 40 години да се изгради нов булевар и врвот на архитектурата ни се елени луки и адори


Македонија е грда земја. Градовите ни се грди. Ја сфативме поентата. Но, ниту Бугарија не е далеку од тоа. Провинцијата им е на македонско ниво.
не знам колку постови се потребни да сфатите дека не е на дискусија македонија или бугарија, туку Скопје и Софија, или поточно што се гради од деловни објекти кај нив, а што кај нас
можеби во Бугарија во некое предградие на Софија нема канализација, ама дискусијата е за капитални деловни проекти, што кај нас ги нема ни за да се споредиме, плус сол на рана, во Бугарија има слични проекти на оние во Софија и во останатите големи градови


Залудно им се сите стакленици кои ги градат кога остануваат без народ и плус една огромна ненаселена територија.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 26-May-2020 at 01:29
Originally posted by Kid_AГрција раселила многу македонски села низ Егејска Македонија. Доволен факт е тоа што во Егејска Македонија нема останато ниту еден Македонец денес.

Цела Егејска Македонија денес е населена со Грци од Мала Азија, па затоа и грчката држава вложуваше огромни средства да се средат тие места.


For the most part you are right. Но, оште сме мнозинство во леринскиот крај, и голем малтинство во Костурско, Воденско, и неколку села околу Негуш. Грците инвестирале на овие места од фондовите на ЕУ, без разлика дали селаните биле Македонци или Понтијци. На пример, еве едно село со надморска височина од 960 метри, со 300 луѓе, поеќето (свесни) Македонци, и сепак селото беше вклучено во проектот за рурална ревитализација.   
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 26-May-2020 at 08:30
Originally posted by user8642

Ај кладба дека намерата ти беше да ги наброиш градовите, кои имаат оригинални словенски имиња, со грчки имиња во кирилична транслитерација.
Да, треба да се почитува договорот кој ја одглави Македонија од калта, ама нема потреба и во колоквијален говор на интернет форум да ги бутаме сега.

Macedonia е во право, долги години системот во Југославија, Бугарија, Албанија, Романија ги запусте руралните краишта со немање свесност на рамномерен регионален развој. Фантастично е на пример што Словенија, Хрватска, Унгарија успеваат да направат на таа тема, да изградат врз рушевините од некое друго време. Интересно е како fun-fact да се спомне само дека кај нас на пример во Македонија се протажира историја и мислење дека Грција незнам колку Македонци разселила од Егејска Македонија и дека којзнае колку села опустошила, а фактите говорат дека Македонците сами на себе си опустошија многу повеќе Македонски села во Вардарска Македонија и многу повеќе Македонско население го набутаа по Аеродром, Карпош и Ново Лисице, него ли било која грчка војна што ги набута луѓето по Топаанско, Автокоманда, Мичурин.


Тоа што во време на комунизмот доаѓа до празнење на многу селски средини тоа се должи поради преголемата концентрација на селски единици...што пак се должи на време турско кога секој род на разно разни затуцани планински предели си формирал свое живеалиште што прераснувало во селиште и привлекувало други родови. То ест самиот број на села кои постојат во Македонија е резултат на неприроден тек на историјските процеси и настани.
Така да сосема е нормално многу од селата денес во мирнодобски услови да изчезнат,а и ако сакаш да имаш градови кои по население ќе бидат навистина градови (зборам за нешто од сорта 50-100,000 жители) нема како да се случи ако не дојде до празнење на селата.

Селата се опустошени со политиките кои се водат од 90 тите наваму...
Затоа денес имаш и села со илјада и повеќе жители, на плодно и обработливо земјиште, покрај значајни патни правци кои масовно губат население кое се насочува не кон градовите него во странство,тотална безперпективност и понуда на содржини, некои дури ни канализација немаат.
Уште 30 години такво водство ти нема само што села нема да има во РСМ, нема да има ни градови како Виница,Пехчево,Кратово,Кочани...
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 26-May-2020 at 11:41
Originally posted by kiriOK

Originally posted by user8642

Ај кладба дека намерата ти беше да ги наброиш градовите, кои имаат оригинални словенски имиња, со грчки имиња во кирилична транслитерација.
Да, треба да се почитува договорот кој ја одглави Македонија од калта, ама нема потреба и во колоквијален говор на интернет форум да ги бутаме сега.

Macedonia е во право, долги години системот во Југославија, Бугарија, Албанија, Романија ги запусте руралните краишта со немање свесност на рамномерен регионален развој. Фантастично е на пример што Словенија, Хрватска, Унгарија успеваат да направат на таа тема, да изградат врз рушевините од некое друго време. Интересно е како fun-fact да се спомне само дека кај нас на пример во Македонија се протажира историја и мислење дека Грција незнам колку Македонци разселила од Егејска Македонија и дека којзнае колку села опустошила, а фактите говорат дека Македонците сами на себе си опустошија многу повеќе Македонски села во Вардарска Македонија и многу повеќе Македонско население го набутаа по Аеродром, Карпош и Ново Лисице, него ли било која грчка војна што ги набута луѓето по Топаанско, Автокоманда, Мичурин.


Тоа што во време на комунизмот доаѓа до празнење на многу селски средини тоа се должи поради преголемата концентрација на селски единици...што пак се должи на време турско кога секој род на разно разни затуцани планински предели си формирал свое живеалиште што прераснувало во селиште и привлекувало други родови. То ест самиот број на села кои постојат во Македонија е резултат на неприроден тек на историјските процеси и настани.
Така да сосема е нормално многу од селата денес во мирнодобски услови да изчезнат,а и ако сакаш да имаш градови кои по население ќе бидат навистина градови (зборам за нешто од сорта 50-100,000 жители) нема како да се случи ако не дојде до празнење на селата.

Селата се опустошени со политиките кои се водат од 90 тите наваму...
Затоа денес имаш и села со илјада и повеќе жители, на плодно и обработливо земјиште, покрај значајни патни правци кои масовно губат население кое се насочува не кон градовите него во странство,тотална безперпективност и понуда на содржини, некои дури ни канализација немаат.
Уште 30 години такво водство ти нема само што села нема да има во РСМ, нема да има ни градови како Виница,Пехчево,Кратово,Кочани...


Селата се опустешни со политиките на комунистите и нивните поколенија, кои сеуште владеат со Македонија. Масовна индустријализација, масовно доселување на луѓето да живеат во тие бруталистички септички јами. Наместо по селата, со голем имот, плодна земја, храна, чист воздух. Тоа што го одржувало овој народ со векови.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 26-May-2020 at 11:45
Originally posted by macedonia

Originally posted by Kid_AГрција раселила многу македонски села низ Егејска Македонија. Доволен факт е тоа што во Егејска Македонија нема останато ниту еден Македонец денес.

Цела Егејска Македонија денес е населена со Грци од Мала Азија, па затоа и грчката држава вложуваше огромни средства да се средат тие места.


For the most part you are right. Но, оште сме мнозинство во леринскиот крај, и голем малтинство во Костурско, Воденско, и неколку села околу Негуш. Грците инвестирале на овие места од фондовите на ЕУ, без разлика дали селаните биле Македонци или Понтијци. На пример, еве едно село со надморска височина од 960 метри, со 300 луѓе, поеќето (свесни) Македонци, и сепак селото беше вклучено во проектот за рурална ревитализација.   


Сум бил во Егејска Македонија. Освен неколку села што гравитираат кон битолско и Пелагонија, се останато горе-долу се Грци и Власи. Егејците се во Австралија, САД, Канада, а нивните поколенија немаат никаква намера да се враќаат да живеат во тие села.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 26-May-2020 at 20:11
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
потпис

крајот на дискусијава е накаде тука
поентата е да се споредат Скопје и Софија како главни градови, не е битно колку жители има и колкав е градот по површина, туку каква е еконоската клима, кои инвеститори градат и какви им се урбанистичките планови и кавлитетот на архитектурата, не дискутирајќи ни за стилови

ама ок, тешете се дека некој 8-ми град по големина во Бугарија по големина бил пропаднат, додека во Скопје чекаме 40 години да се изгради нов булевар и врвот на архитектурата ни се елени луки и адори


Македонија е грда земја. Градовите ни се грди. Ја сфативме поентата. Но, ниту Бугарија не е далеку од тоа. Провинцијата им е на македонско ниво.
не знам колку постови се потребни да сфатите дека не е на дискусија македонија или бугарија, туку Скопје и Софија, или поточно што се гради од деловни објекти кај нив, а што кај нас
можеби во Бугарија во некое предградие на Софија нема канализација, ама дискусијата е за капитални деловни проекти, што кај нас ги нема ни за да се споредиме, плус сол на рана, во Бугарија има слични проекти на оние во Софија и во останатите големи градови


Залудно им се сите стакленици кои ги градат кога остануваат без народ и плус една огромна ненаселена територија.
ама јас не им завидувам на Бугарите како нација или како држава, туку на архитектурата во Софија и во некои од другите градови
пак ќе речам, не ми менува ништо фактот дали Бугарија е без народ, кога ќе видам некој од комплексиве кои се градат кај нив, и паралелно ќе го погледнам Настел што е во сред центар на град, во комплекс што е стар 100 години, во центар каде деловниот простор е во станбени единици, а најголемата градежна офанзива на градот се состои во изградба на станбени кокошарници
кај нас тоа што не се прави во Бугарија во руралните средини, не се прави ни во главниот економски и административен центар на државата, и тоа е тажничко, и не ме теши во каква ситуација била Бугарија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.