build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Double Tree Hilton - Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 19-Dec-2015 at 16:53
hotelov izglea nikad nema da se zavrshi
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 19-Dec-2015 at 17:40
Originally posted by Dzeksi

hotelov izglea nikad nema da se zavrshi


Врв на македонската неписменост е зборот „никад“.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7546
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 19-Dec-2015 at 21:48
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Dzeksi

hotelov izglea nikad nema da se zavrshi


Врв на македонската неписменост е зборот „никад“.
мене па врв на неписменост ми е тоа што дозволуваме 20 до 30 години да ни стојат карабини и мочуришта низ градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 20-Dec-2015 at 19:40
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Dzeksi

hotelov izglea nikad nema da se zavrshi


Врв на македонската неписменост е зборот „никад“.


Vrv na makedonskata nepismenost e vodenjeto po kodifikaterot i tvorec na sovremeniot makedonski literaturen jazik Blaze Koneski koj go osakatuva spored mene ama ne e toa temata tuka
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 13-Mar-2016 at 08:42
Ima li nekoj napredok vo izgradbata,nekoja fotka
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 13-Mar-2016 at 09:55
Тука подолго време нема никакви градежни работи.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 26-Apr-2016 at 15:59
Denes vidov 2-3 rabotnici so edno kombe kako izleguvaa od gradilisteto. Neznam dali dosle po greska ili nesto ke rabotat.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 05-Jun-2016 at 21:14
Ima li nekog pomaka?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 05-Jun-2016 at 21:30
Нема, за жал.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 19-Sep-2016 at 17:15
Ima li nekakov napredok kaj hotelot i salata do nego. Odamna ne sum pominal tuka.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 02-Oct-2016 at 13:42
На хотелот најверојатно не се работи ништо но денеска видов 3-4 работници на градилиштето.Незнам можно е да работат на некој од придружните објекти околу хотелов.Би било убаво доколку наскоро почне нешто да се работи.Фоткава е денешна.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 04-Dec-2016 at 10:58
Од минатата недела повторно се изведуваат градежни активности, местото е раздвижено после долга пауза.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 04-Dec-2016 at 19:22
да да и јас забележав пред некој ден шлепер со и тонг цигли истовараа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 04-Dec-2016 at 20:58
Da se nadevame deka konecno ke go zavrsat. A se raboti li na tie objektite okolu hotelot mislam deka imase i nekakva pomala sportska sala ili nesto drugo.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 12-Jan-2017 at 11:03
САМО КАРАБИНА ОД ХОТЕЛОТ „ХИЛТОН“
Абер нема од хотелот од синџирот „Хилтон“ што почна да се гради пред речиси четири години на кејот во Аеродром. Објектот веќе требаше да биде готов и пуштен во функција. Но, ситуацијата на терен е далеку од оптимистичка дека тоа ќе се случи во брзо време. Хотелот е стасан само до фаза на отворена карабина. Веќе неколку месеци не се изведуваат градежни активности, иако на градилиштето има еден кран и по некоја градежна машина. Сега, пак, во овие временски услови, на објектот воопшто не се работи. А, според најавите на инвеститорот Ајдован Адемовски, сопственик на „Стоун бриџ“, хотелот требаше да биде готов најдоцна до крајот на минатата година. Дури, на поставувањето на камен темелникот беше кажано оти се размислува на отворањето на хотелот да биде поканета и Парис Хилтон, светски познатата џетсетерка и ќерка на сопственикот на синџирот хотели „Хилтон“.
И покрај напорите, не успеавме да обезбедиме контакт со инвеститорот за да каже кои се причините за пробивањето на најавените рокови за завршување на проектот кој беше најавуван на голема врата. На поставувањето на темелите, присуствуваа тогашниот премиер, Никола Груевски, владини претставници, дипломатски кор... На свеченоста беше и потпретседателот за развој на „Хилтон“, Урлих Видмер, кој тогаш истакна дека хотелскиот бренд е соодветен за Македонија и оти нуди извонредни капацитети за граѓаните и за развој. „Имаме голема верба во иднината на Македонија и го очекуваме развојот во следната година. Сигурни сме дека ’Хилтон’ ќе биде успешен“, истакна Видмер на поставувањето на камен-темелникот во 2013 година.
Официјално објаснување за доцнењето на проектот немаат ниту од Општина Аеродром, на чие подрачје се гради хотелот, ниту, пак, од Министерството за транспорт и врски кое го има потпишано договорот за отуѓување на земјиштето на кое се гради објектот. Општинарите за сите детали упатуваат во Министерството. Оттаму, пак, само информираат дека инвеститорот обезбедил дозвола за градење во 2012 година.

„Во однос на градежните активности на терен, Министерството следи дали инвеститорот ги исполнува обврските што произлегуваат од договорот за отуѓување на градежно земјиште“, велат од ресорното Министерство, без да прецизираат дали и што констатирале на терен, имаат ли комуникација со инвеститорот, дали можеби тој веќе плаќа пенали за пробивањето на утврдените рокови за изградба.На поставувањето на темелите на објектот, беше кажано дека хотелот ќе зафаќа површина од околу 25.000 квадратни метри, а ќе има и 1.400 квадрати простор за организирање настани, поделени на два големи салона, три конференциски сали, спа-центар од 2.000 квадрати, бизнис-центар и центар за здравје. Хотелот на „Хилтон“ ќе има капацитет од 172 соби, вклучувајќи 20 апартмани. Инвестицијата е тешка околу 30 милиони евра.http://www.vesti.mk/read/news/11629592/4073027/samo-karabina-od-hotelot-hiltonEdited by stef4o - 12-Jan-2017 at 11:04
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1642
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 31-Jan-2017 at 08:49
Вчера пројдов неможев да сликам, почнува да се работи нешто, и скеле се монтираше на јужната страна - лева половина, а имаше и неколку работници на градилиштето како и камиони и камион-кран.

Да се надеваме дека конечно ќе стартуваат со доизградбата на хотелот.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 02-May-2017 at 18:07
Овде некако бавно се одвиваат работите......и до хотелов, заборавив што требаше да биде ова:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10048
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 02-May-2017 at 18:27
Pa vo sporedba so prethodnite fotki ima kakov takov napredok. Imase li rabotnici na gradilisteto?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 02-May-2017 at 18:49
Се слушаа звуци на некаква работа.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2003
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 02-May-2017 at 22:37
До хотелот е спортска сала.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.211 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.