build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 136>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 25-Oct-2010 at 19:06


Браво за оваа вест. Одавна се прашувам кога мислат да се зафатат со оваа улица и со тоа овој дел од центарот конечно ќе добие нов лик во прилог на сите нови згради кои се изградија во последните неколку години.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 25-Oct-2010 at 19:18

Да бидеме прецизни, најголемиот проблем на оваа улица се големите нермнини и подлогата, а не дупките. Веста е малку конфузна, прво се зборува за крпење на дупки, но потоа се спомнува целосно раскопување, исто така и интервенција врз инсталациите. Ваљда вишок во веста е токму „крпењето“, а М.Х.Јасмин ќе биде среден така како што му личи.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 25-Oct-2010 at 19:20
Konecno nesto!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 25-Oct-2010 at 19:58
Originally posted by Cloverstack


Да бидеме прецизни, најголемиот проблем на оваа улица се големите нермнини и подлогата, а не дупките. Веста е малку конфузна, прво се зборува за крпење на дупки, но потоа се спомнува целосно раскопување, исто така и интервенција врз инсталациите. Ваљда вишок во веста е токму „крпењето“, а М.Х.Јасмин ќе биде среден така како што му личи.


Да, и мене прво ме изиритира делот дека ќе се крпат дупки, но по читање на целито текст, задоволен сум од навестувањето и едвај чекам да почнат активностите.

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 25-Oct-2010 at 21:19
Originally posted by pbanks


...задоволен сум од навестувањето и едвај чекам да почнат активностите.
И јас сум задоволен...само дури сега ќе биде заглавен градов. Не знам веќе овие вести дали се за радување или не. Ако се работи експресно би било многу добро, ама досегашното искуство е многу лошо...најтазе пример со улицата Васил Ѓоргов (што е ситница во однос на оваа) и нејзиното епско 200-метарско реконструирање, кое којзнае кога стварно ќе заврши...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 25-Oct-2010 at 21:59
Мора да се стегнеме некогаш Да се надеваме дека ќе биде брзо, но побитно е да биде квалитетно.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 25-Oct-2010 at 23:06

Васил Ѓоргов, иако епски ја градат во 100 продолженија, ми се чини дека конечниот резултат ќе биде доста солиден. Откако завршија со асфалтирање на делот од стариот трговски Капиштец до Зебра, и добар дел од шахтите не беа баш најдобро нивелирани, денес сите една по една ги исправија сите нерамнини, и ми се чини дека крајниот ефект ќе биде поприлично рамен коловоз со солидна атмосферска канализација и сливници и најважно од се без дупки од безбројните шахти. За ова Коце има секаква пофалба од мене, па само напред со Мито Х. Јасмин.

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 25-Oct-2010 at 23:09
А што е со проширувањето кај раскрсницата со Климент Охридски нели тамо има едни стари куќи што плачат за рушење и таман да се прошири за да не се чека на семафор? Пак со привремени решенија.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 25-Oct-2010 at 23:51
Супервисор погледни наназад имаме некаде постирано. Васил Ѓоргов привремено излегува на Климент Охридски/Водњанска. Тоа ќе се смени со изградбата на Јужен булевар.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 26-Oct-2010 at 00:30
Асфалтирање на Центар!? Да видам да не верувам дека ќе им остане пари за тоа после сите овие силни споменици!
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 26-Oct-2010 at 00:58
Џабе пробваш да се вклопиш во друштвото, знајме дека не ти беше меѓу првите нешта на ум горенапишаното, ама ајде
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 26-Oct-2010 at 01:33
Originally posted by гитардемон

Џабе пробваш да се вклопиш во друштвото, знајме дека не ти беше меѓу првите нешта на ум горенапишаното, ама ајде
Ој ти, редно беше и јаска да се смешам меѓу љуѓе! Smile
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 28-Oct-2010 at 12:30

Асфалтирањето на улицата Васил Ѓоргов во завршна фаза

Асфалтирањето на улицата Васил Ѓоргов во населбата Капиштец е во завршна фаза. До сега таа требаше да биде готова, но лошите временски услови ја одложија работата.

Се реконструира коловозот на улицата, во должина од 770 метри, а се обновуваат и тротоарите со павер-елементи. Вкупната сума за сите активности, односно изградба на атмосферска канализација и асфалтирањето, чинат околу шест милиони денари, од кои половина инвестира Општината Центар, а половина Градот Скопје.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=7094C9541313C14199B58456CA583CDC
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 01-Nov-2010 at 17:33
Васил Ѓоргов е неофицијално пуштена за сообраќај. Фали сигнализиција.

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 01-Nov-2010 at 17:35
Улица во даден ирачки провинцијален град. Само тоа ќе кажам...
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 01-Nov-2010 at 23:11

Прилично добро изрботено, ќе видиме....

еве нешто со закаснување... од пред две недели...

И за жал на враќање го забележав ова....

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 01-Nov-2010 at 23:12
Да прашам... Дали ќе прават проблем регистрациите... Ако прават да ги средам на фотошоп.... сега ги забележав...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 03-Nov-2010 at 22:21

ПРОМОЦИЈА НА „ВАРШАВСКА“ ВО НОВО РУВО

Денес, во 12 часот, градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски и г-дин Евтим Евтимов, кметот на збратимената општина Триадица од Софија, Република Бугарија, со свечено сечење на лентата, традиционална погача и сол, пред бројни присутни гости, ја пуштија во употреба целосно реконструираната улица „Варшавска“ во населбата Тафталиџе 1.

Станува збор за инвестиција вредна 20 милиони денари, која опфати , реконструкција на тротоари, изградба на приклучоци за фекална канализација, изградба на приклучоци за атмосферска канализација-сливници како и комплетно асфалтирање на коловозот. Улицата„Варшавска“, целосно во ново руво се промовираше пригодно по повод Денот на Општина Карпош 3-ти Ноември.

http://karpos.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=922:vest&catid=3:vesti
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 03-Nov-2010 at 23:56

Ваква треба да стане и Дрезденска во тафталиџе... Иначе браво конечно со конкретни долгорочни решенија освен убаво средените тротоари се зафатија со целосна реконструкција на асвалтот на овие важни улици во Тафталиџе и воопшто во Карпош.


Edited by Supervisor - 03-Nov-2010 at 23:57
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 06-Nov-2010 at 12:48
Што се најавува за другата година со буџетот.
На градоначалникот Коце Трајановски му остануваат за довршување втората фаза од булеварот Македонска војска, третата фаза од „Србија“, почетокот на градбата на мостот кон Сарај, подземните и надземните пешачки премини,
....

Во 2011 година ќе почне проширување на булеварот Христијан Тодоровски-Карпош (од Општина Бутел до обиколницата) и проширување на улицата Теодосиј Гологанов од НИП „Нова Македонија“ до студентскиот дом „Гоце Делчев“, за што ќе се потрошат околу 750.000 евра. Ќе почне изведбата на прва фаза од изградба на улицата Индустриска, зад ФОН, а планирано е продолжување на градежните работи на булеварот Илинден, и тоа од „Никола Парапунов“ во Карпош 4 до булеварот 8 Септември во Карпош 3.

Ќе се реконструираат улиците Визбегово, Козле, Првомајска (кај Маркова Река), Самоилова (на Кале).

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E105806E4027124E8360BB12BAA3AC3F

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 136>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.