build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти кои го бележеа Скопје пред земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Објекти кои го бележеа Скопје пред земјотресот
    Posted: 18-Jun-2010 at 23:41
Топиков ке го започнам со Старате Железничка Станица која беше еден од најимпозантните градби во тогашно време,иако денеска постои дел од него, сепак мислам дека вреди да го имаме цел додека не се узурпирал и тој дел што останал.

Мислам дека железничката станица е еден од главните обележја на Скопје.

1.


2.


3. После земјотресот.


4.


5.


6.Некаде 70-тите години


7.И Железничката денес како музеј.
Edited by mitatos - 19-Jun-2010 at 22:17
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Jun-2010 at 03:17
Сликата (6-тата) не е од 70-ти, мислам дека овие типизирани киосци се донесени некаде касни 80-ти.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jun-2010 at 22:07
Скопје со голема.

Правопис Police.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jun-2010 at 15:34

Ќе беше поинтересно доколку имавме фотки и од внатрешноста на железничката..

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jun-2010 at 15:48
Има две-три на форумов во тие сликите од старо Скопје. Побарај во фото нишката за старо Скопје. Или гледај некој филм на YouTube за Тито во Скопје
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-May-2011 at 20:41
Ај малку да ја освежам темав , како објект бр два ја додавам зградата на народна банка, која беше ремек дело во тогашно време, јас лично сметам дека е голема штета што не се изготви оригиналниот проект:
Еве неколку убави разгледници како изгледаше тогаш:
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-May-2011 at 21:02
golema steta sto ovoj objekt ne se gradi kako sto izgledal nekogas, dokolku se izgradi i oficerski mnogu ubavo bi izgledale dvete zgradi

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Jun-2011 at 17:18
мене ми е жал што планот кој ги предвидел овие објекти, не се развил и понатаму како целосен план за организација на градските простори, иако има големо значење за градот
дури и овие прекрасни објекти не можат да ме фасцинираат поради фактот дека околу нив имало селски куќарки и сокачиња без душа, а градот бил тотално неорганизиран, традицијата на таквото „планирање“ продолжила се до земјотресот, па и после него и до денес имаме лузни и чирови од тоа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jun-2020 at 05:31
Zabe сакаш да кажеш штета што не сме се шитнале на месоните и ние, конкретно овие објекти се кренати со заемите од марсејската ложа, според тебе излегвит дека е попаметно да си шитне Чоек душа за да добие некакви минливи архи филмои кои заради хир би ги нарачувал и плаќал скапо виа туѓи архитекти!? оние помалите Фрактални сокачиња бар се наша иновација, во кои сме си ги пуштале нозете колку ни е долга чергата ...

но ето некој нагости потпуштил нешто вишок и за нас, си велиш убо било потпуштенот, хм, земено земно ето освежило визура, но духоносно не фрлило во долгорочно бунило, хм, си знаат оние кои работеле или престојувале во тие објекти, а сигурно и остали скопљани, како не би кога плоштадо т.е. проширувањето на ул.КаПе било најелитнио ориентално-европски сквер-бордел!
Originally posted by spaceman091

golema steta sto ovoj objekt ne se gradi kako sto izgledal nekogas, dokolku se izgradi i oficerski mnogu ubavo bi izgledale dvete zgradi


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jun-2020 at 18:22
сакам да кажам дека Скопје за прв пат после неколку века станува град со урбанистичките планови кои се носени во тоа време, ама традицијата на пуштање на нозете до кај што е чергата останува, со фракталните сокачиња, додека не се угушиме во сопствените гомна
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jun-2020 at 18:32

па види нам не ни е средена проста работа како регулација на отпадните води во Вардар, а ти ми кажуеш требало да си ги пуштиме незнам како нозете кон незнам каков урбанизам, точно треба едно по едно низ приоритети да се тера угоре, кај нас наопаку од угоре удоле на сите нивоа! фракталноста од овој аспект е само бекство за Народ од елитистичкио башибозук, конечно до вчера пола административни згради немаа ни градежна дозвола а не пак употребна односно на хартија си беа дивоградби та покрај нив мораше легислативно да се припушти кај сите останати! никако не разбравме кои се’ беа тие државни објекти може и некоја која го бележела Скопје пред земјотресот!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Jun-2020 at 18:36

бреј од ракав лапсус заради мелозвучност во последната реченица, просто анблок се што е изградено до 1962-ра е легализирано, зато и паметно е ако сака некој в Село да гради нешто ново, тоа да го чини врз темели од стара распадната Куќа со оглед дека речиси ниту една Општина нема планска документација топтан за сите Села во својо атар ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Jun-2020 at 18:41

он топик ...

има многу кандидати кои би рекол се за во нишкава, но мислам овие од линков се помалку познати ... а би биле и добра постковидна поука дека натака главен акцент ќе треба да стаиме на Здравство и Земјоделие ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=228811#228811

Edited by Zelenikovo - 19-Jun-2020 at 18:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.