build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 01-Mar-2016 at 18:30
=====>>>>>
ULPIA SERDICA=======>>>>>>>

Edited by Galileo - 01-Mar-2016 at 18:31
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 01-Mar-2016 at 18:40
======>>>>>>


======>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 01-Mar-2016 at 18:51
Откритото пространство пред ЦУМ.
Тази част предизвика най-много полемики и спорове ,поради начина на надстрояване и консервиране на останките.


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 01-Mar-2016 at 19:12
=====>>>>>>


======>>>>>>


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 01-Mar-2016 at 19:21
=====>>>>>>>

======>>>>>>
Back to Top
Калоян View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote Калоян Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 01-Mar-2016 at 19:31
Уникатно е, пред две седмици имав можност да разгледам, во склоп со централната метро-линијата и експонатите кои можат да се видат низ коридорите е создадена извонредна композиција. Чудесен проект!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 01-Mar-2016 at 19:33
Убаво изгледа! Браво!
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 01-Mar-2016 at 19:34
ULPIA SERDICA

Пространството под булевард ,,Мария Луиза,,.

Това е най-голямата и най-интересната според мен час от музея. Останките са оставени в автентичният им вид , и намесата по тях е минимална.=====>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 01-Mar-2016 at 20:12
======>>>>>>


======>>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 01-Mar-2016 at 20:25
=====>>>>>>

Под найлона е най-голямата мозайка намерена на обекта .Под стъклото са истински римски оловни тръби от пред почти 1800 години ,част от подовата отоплителна исталация.

Край.
Надявам се да ви е било интересно.
Back to Top
Prelibiton View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 15-Nov-2014
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Prelibiton Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 13-Mar-2016 at 11:24
За жал не мал дел од проектот е кич.
Тоа се прави от Министество за култура.
Не ми е страв од министерот за култура, а од културата на министерот.

ПредПо

ПредПо

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 28-Mar-2017 at 15:16
Не знам дали знаете,но от Jaнуари 2018 година Бугариja ке председателства со ЕУ и сите собири ке бидат во Бугариja на 27-те држави. Поради тази причина започнува маштабна реконструкциja на Националниот Дворец на Културата (НДК) во Софиja,каде ке биде големиот дел от настаните. Другото официално место ке биде резиденциja Боjaна.
Очекуват се тамо да се собират около 20 000 луге.
Интересен детаjл е дека НДК има повеке челик во конструкциjaта си от Аjфиловата кула во Парис.

Еве свика от изградбата во почетокот на 80-те
Еве проектто за НДК

Сала 3 ке е основната сала
Централниот влез


Задниот влез,откаде ке бидат делегацииве


Балконот
Edited by ink - 28-Mar-2017 at 15:26
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 25-May-2020 at 16:07
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 25-May-2020 at 16:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.