build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Впечатоци од вашите патувања

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 23-Jul-2011 at 21:38
Applause
Ne sum bil skoro 3 godini!Ne mi se veruva kolku ubav grad stana Smile
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Nov-2014 at 02:59

dali e ova vo Blagoevgrad snimano, samo ednas imam tamu kratko prosetano na shoping, no mi lichi ko za pirinska makedonija, ustvari Raina e pirinka dali bar dikcijata ja izdava celosno no i stavata i e ko za pirinsko momedzemperot shto go bev togash kupil mislam deka seushte go imam negde po ormari, nalik ispletena postenska razglednica od Pirina
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Nov-2014 at 05:49eve avtentika tocna i od tradicionalna arhitektura a i od tradicionalni milozvucni dumi tokmu na krajot a osobeno vistinita uka i nauka za Blagoevgrad dovolna samo i preku posledniot kadar i posledniot stih od videovo

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Nov-2014 at 06:43

da ne se lutat bratja i sestri blgari shto velam Pirinska Makedonija bidejki toa neli e i taka, sepka ova gore ne go iylevam so nacionalistichki poriv ami strogo od srce, inaku nemashe da recham Blagoevgrad ami ko go vikame nie makedoncite Gorna Djumaja

navistina cel Pirinski region e nedoprena ubavina, slichno ko Kosovo vo Srbija ili Dalmacija vo Hrvatska, prosto granicite i etnichkite ogradi se suvishni, IZVORNATA muzika arhitektura i folklor site niv gi odvejuvaat bidejki na ovoj Balkon imaat ist zaednichki koren


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 06-Jan-2015 at 12:15
Не се лично мои, но се впечатоци на еден Русин што неодамна ја посетил Атина. Главно фотографиите се од центарот на грчката престолнина, а репортажата е на руски јазик, но со помош на преведувачот на Гугл мислам дека ќе ја сфатите поентата на авторот (а и сликите зборуваат доволно)...

Прекрасная Греция, которая умирает на глазах (Прекрасната Грција која умира пред нашите очи)Повеќе на линкот http://puerrtto.livejournal.com/661318.html
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 06-Jan-2015 at 12:30
Ова е или ромаски кварт или се ова избеглици од Сирија и Авганистан.не ми се верува дека е ова вистинската слика на Атина
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 06-Jan-2015 at 16:38
Не знам зошто ве чудат сликиве од Атина. Како пазар, летно време, Грција претставува рај на овие луѓе кои се трудат да заработат за живот. Островите се преплавени од истите, кои во зимските периоди се селат во одредени населби во Атина, или ако успеат одат во западна Европа, преку Македонија.

Претпоставувам сте биле, во Рим околу главната железничка станица Термини има повеќе црнци него во Африка, буквално. На километар од истата, започнува кинескиот кварт, кој е распослан на доста голема површина, таму италијански и не се говори воопшто. Тука се и Индијците, Пакистанци, Бангладеши итн.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 06-Jan-2015 at 16:51
Во Париз било бетер
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Jan-2015 at 17:25
Originally posted by gjoko

Во Париз било бетер


Берлин и Лондон исто така. Но најмногу е погодена Италија, поради местоположбата, а исто така и Грција.

Лани на Миконос, бев запрепастен кога правев муабет со еден црнец, продавач на саати. Прво бев изненаден од неговиот англиски, а најмногу поради тоа што знаеше каде е Македонија и дека бил дури два пати во таа земја. Го запрашав од каде знае и што барал тука. Ми кажа дека транзитирал преку МК, одејќи за Берлин. Исто така кажа дека сме имале многу добри полицајци, имало разбирање со нив, за разлика од грчките . Истиот нема пасош, нема никаков документ за идентификација, а доаѓа од Сомалија. Најбитно му е да излезе во Грција, односно да влезе македонска територија, а после тоа се' било полесно. Во претходните наврати платил по 700 евра на Македонец, да го пренесе во багажникот преку граница и да го однесе до село близу Куманово.

Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 24-Jan-2015 at 15:14
Јас бев во Атина пред нова година и за воља на вистината има многу вакви дупки каде што претежно престојуваат Африканци, а не помалку и Азијци. Градот како град во глобала е прљав, веројатно поради бројните штрајкови на јавните претпријатија задолжени за одржување на чистотата.
Солун ми е по пријатен.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 03-Feb-2015 at 10:05
Вчера бев во Софија...
За прв пат го разгледав градот подеталано во текот на ноќта и забележав дека има хроничен недостаток на осветлување,дури некои големи булевари се половично осветлени.Искрено повеќе ме нервираше половичното осветлување кое беше присутно на многу места отколку тоа да нема никакво осветлување.
Пе подсеќа на атмосферата што ја имав дома во една соба со една плафоњерка која поради украсната школка произведуваше некаква зачмаена светлина што на човек му создаваше замор во очите.
Такво чувство имав и во Софија.

Градот навистина има уште ДОСТА да работи на градската инфраструктура,на основните работи како тротоари,улици,фасади,зелени површини.
На помалите нешта,бидејќи видов работи како распукани плочки,големи вирови вода и стебла од веќе бивши дрвја дури и во најстрогиот центар на градот.

Друго кое сакам да го подвлечам како лоша забешелка,кажете дека и премногу очекувам но забелешката ми е во однос на урбаната мафија,дел од поновите објекти се изградени хаотично,во никаква корелација во ниту еден спектар со околината.

Незнам дали е до зимскиот период,но огромен дел од Софија изгледаше повеќе како типичен комунистички транзиционен-индустријски град (вакво чувство добив и во некои делови на центарот) отколку како на еден стар главен град на европска држава,ЕУ членка,со свои ете да кажам историјски,царски и архитектурни традиции.Дури на моменти го немаше шмекот на главен град.
Сигурно оваа доба,зимата допринесува некои 50% во лошите впечатоци,ова го подкрепувам со тоа што сум ја посетувал Софија и во пролет,лето и есен.

Мислам ќе треба повеќе напор и време нештата да дојдат на некои задоволително ниво,сега разбирам дека метрото е приоритет и баш е штета што толку пари и време ќе се изгубат конкретно на него,но сепак кога има ограничени средтва и јас не би постапил поразлично.

Edited by kiriOK - 03-Feb-2015 at 10:19
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 31-Mar-2015 at 08:04
Кон прилогот за Атина.

Малку расистички ми делува текстот и некои објаснувања на фотките, ама квартот Омонија кај што се правени фоткиве е одамна озлогласен.
Се сеќавам, во 2002 кога бев Атина ми беше напоменато да го избегнувам. А ја ко за беља со колегата баш таму се симнавме од метрото, и то беше последниот воз вечерта.. и никому ништо, пешки до хотелот. Прилично пусто и мрачно дури и на главната улица по која одевме, мада онака, не се осеќавме нешто загрозени.. па и во Скопје има делови кај што не би поминал навечер, а не Атина, повеќемилионски град.

Edited by fichot - 31-Mar-2015 at 08:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 28-Sep-2016 at 10:32
Нека отвори некој нова тема во Патеписи, насловена „Скијатос, Грција“, не можам никако да отворам ни од Мозила ни од Гугл Хром, а сакам да објавам фотографии од мојот престој таму.

Однапред благодарам!
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 07-Oct-2017 at 08:13
Нека отвори некој нова тема во Патеписи, насловена „Гозо и Малта“, не можам никако да отворам ни од Мозила ни од Гугл Хром, а сакам да објавам фотографии од мојот престој таму.

Однапред благодарам!

И дај нека се реши овој проблем, смачено ми е веќе од овие технички недостатоци на форумов.

Edited by Џоле - 07-Oct-2017 at 08:13
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 28-Oct-2017 at 10:13

во Петербург од два пати нит еднаш не најдов за сходно туристички да скиткам, но да знаев за ова обележје сигурно ќе ојдев да видам како го конзервирале остатокот од ѕидот на зградата ... камо со слични репортажи да ги спремааат нашите туристички агенции своите потенцијални клиенти, бар како опција во случај да сакате да скитате во своја режија наместо со група, пристап кој бибтребало и ние да го имаме обратно односно на странските тур оператори да им понудиме готови приказни за нивните туристички фриленсери, можеби преку национален туристички портал, нешто што сега е покриено само во приватна режија онака од добра волја на мештаните ...

[1] http://www.telegraf.rs/zanimljivosti/zabavnik/2906742-simbol-ruske-srcanosti-ova-zgrada-se-dva-meseca-drzala-pod-nemackom-opsadom-tokom-staljingradske-bitke-foto

што е за твојата репортажа Џоле изгледа си бил во група па затоа волку си се раскитал или!? во секој случај имаш извадено интересен кадар од ѕидината во Ла Валета т.е. ова лифотот од 4-тата фотка видиш, оштроумно, додека сите тераат некакви монореил комбинации за слични локации, малтежаниве се доестиле ова на модерен начин едноставно да го решат, до душа и лифтот срочен екстра како не би нагрдил некако визура, но и технички неопходна КОМБИНАЦИЈА за пристап на инвалиди ил стари лица, а сигурно и млади го користат како опција за со што поголем лезет да се фокусираат кон спуштени впечатоци

евентуално кај нас вакво нешто може да се протне преку тоа подзeмните тунели та и да е замаскирано како окно на лифт, со оглед дека нешто ешко да извадиме архитектонски егземплар од архи-лифт, битно со леснотија би бил достапен за секого кејот кај зградата на Водовод ...


Edited by Zelenikovo - 28-Oct-2017 at 10:19
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 24-Sep-2018 at 16:59
Дечки, дали на форумов единствен начин на прикачување фотки е да бидат подигнати на сервиси како Имгур, или пак може на друг начин?

Сакам да ви ги претставам Осло и Берген како големи градови во Норвешка (гледам нема таков патепис), како и некои помали гратчиња/села во Норвешка.

Инаку, бев како турист, колку и да звучи чудно
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 25-Sep-2018 at 10:27
Хахаха зошто да звучи чудно? Супер би било да ставиш фотки од Норвешка. Колку што знам јас мораш да ги ставиш сликите на друг сервис, па потоа да ги линкуваш тука. Јас моите на фликр ги редам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Sep-2018 at 12:40
Originally posted by ehrlich

Дечки, дали на форумов единствен начин на прикачување фотки е да бидат подигнати на сервиси како Имгур, или пак може на друг начин?

Сакам да ви ги претставам Осло и Берген како големи градови во Норвешка (гледам нема таков патепис), како и некои помали гратчиња/села во Норвешка.

Инаку, бев како турист, колку и да звучи чудно


да единствен начин е. Супер места за посета воопшто не е чудно. Мене ми се на то-до листа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 25-Sep-2018 at 14:41
Само што се вратив од Фарски Острови, и после Исланд сум фасциниран и од двете. Мора да признам дека и мене следни на листата во Европа ми се Берген, Тромзо, Лофотен и Свалбард. Сум бил во Осло, и го добив истиот впечаток како Цирих - ништо поразлично од некое помало германско гратче.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 25-Sep-2018 at 16:11
Добро тогаш, да се средам малку и очекувајте неделава фотки од местава, ќе ги ставам во посебни нишки

Инаку, пишав чудно, затоа што, секогаш кога ќе речев некому дека одам таму, ме правеа дека сум милијардер. Иако навистина е поскапо од друга западноевропска земја, но сепак добрата организација придонесува да не треба да продадеш бубрег
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.