build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Православни цркви од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 17-Dec-2015 at 20:23
Някои от построените последните 2 години - 2014/2015 храмове в България.

Село Стряма – ПловдивскоСофияBack to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 17-Dec-2015 at 20:30
Ловеч - епископската катедрала.

Село Долни Лозен - Софийско


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 17-Dec-2015 at 20:36
Католическата църква в град Раковски.


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 17-Dec-2015 at 20:41
ЯмболПловдив

...следва.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 17-Dec-2015 at 22:36
Originally posted by hcitrS.....

А инаку Galileo, без никаква доза на национализам, онака информативно констатирам, дека според моите сознанија ниедна од позначајните охридски цркви не е изградена од бугарски цар... Макар и Самуил да го сметаме за таков.
За жал, скоро дури и да нема Словени по потекло меѓу ктиторите на најважните охридски цркви.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 12-Mar-2016 at 14:42
Црна Гора, Бар, Соборен Храм Свети Јован Владимир.

Интересен податок во исто време се градат и една Католичка Катедрала, и Џамија во стариот дел, сите три во големи размери.
Инаку оваа ме потсеќа на онаа во Тирана...


Масштабный недавно построенный храм Йована Владимира в городе Бар (~36 км от Бечичи). by Vladislav Vorzopov, on Flickr
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 12-Mar-2016 at 16:11
Ми личи на некаков модерен грчки стил, иако морам да признам дека не знам кој стил е традиционален во Црна Гора.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 20-Mar-2016 at 17:02
Руска православна црква СВ.Тројца, дел од Рускиот Културен Центар во Париз.

Се гради на место на поранешниот објект на "Метео-Франција", купен во 2013 година.

Сликите се од денеска, преземени од RT.Исто од денес:
https://www.youtube.com/watch?v=xDLNmDsbWfw

Edited by JovanOdGjorche - 20-Mar-2016 at 17:05
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 21-Mar-2016 at 02:52
Мислев дека православните храмови мораат да следат некаков канон во поглед на изгледот? Ова не ќе да се вклопува во него, а мене ми делува баш современо и интересно.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 22-Mar-2016 at 16:55
^ Мислам дека ваквиот модерен изглед е избран поради тоа што во непосредна близина веќе постои стара руска црква од 1861, во руски стил. Интересно е за новиот храм е тоа што и името на Путин се јавува позади овој проект диру и некои ја нарекуваат Св.Владимир .. Но како и да е златните куполи мислам дека доволно ќе симболизираат и проектираат моќ онаму каде што е потребно..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 06-Apr-2016 at 19:27
Реновираната католическа църква във Варна.Снимки - Terziev
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 06-Apr-2016 at 21:45
Кога сме кај католичките цркви во регионот, еве неколку фотки и од онаа во Приштина:

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 02-May-2016 at 14:14
Четири православни цркви ширум светот зафатени од пожари

Во четири православни цркви ширум светот избија пожари за време на велигденските празници.Српската црква „Свети Сава“ на Менхетен е уништена во пожар, кој избувна само неколку часа, по завршувањето на велигденската литургија.

Пожарот брзо за зафатил црквата, изградена во 1855 година. Црквата во 1968 година е прогласена за знаменитост на Њујорк, а во 1982 година е впишана во американскиот Национален регистер на историските места.

„Њујорк тајмс“ објави дека пожарникарите првата дојава за пожар во црквата, која се наоѓа на 25. улица меѓу Петтата и Шесттата Авенија, нешто пред 19 часот. Во гасењето на огнот, кој брзо се проширил, учествувале дури 168 пожарникари и пожарот по три часа е ставен под контрола.

Портпаролот на противпожарната служба Френк Грибон изјави дека во тек е истрага за причините за пожарот, но дека големата штета, која ја претрпела црквата, би можела да ги искомплицира тие напори.

– Штетата е толку голема, што не може да се најде точката од која избил пожарот. Покривот бил дрвен и повеќе го нема, додаде Грибон.

На Велигден силен пожар целосно ја уништи македонската црква во Сиднеј и при тоа се повредени двајца верници и неколку пожарникари.

Сведоците велат дека пламенот почнал да се шири од кулата на храмот, кој и припаѓа на Македонската православна црква, пред почетокотг на велигденската литургија, во неделата околу десет часот.

Околу 60 пожарникари од 15 станици се повикани за да го изгаснат пожарот, кој траел неколку часа. Околу 60 жители на соседниот дом за старци се евакуирани за време на пожарот, јавија австралиските медиуми.

Во Австралија пожар изби во уште една православна црква, во грчката црква во Мелбурн кој за среќа е брзо изгаснат.

Во текот на гаснењето се евакуирани 200 луѓе од соседните згради. Во пожарот нема повредени.

Пожарот избувнал само еден ден по велигденската литургија, а полицајците се повикани на лице место, откако минувачите забележале чад од покривот на црквата.

Црквата во источен Мелбурн е најстарата грчка православна црква во австралиската држава Викторија, изградена во 1901 година.

Пожар избувна и во комплексот манастири Валам, на остров во езерото Лагода, во северна Русија.

Чадот и огнот се забележани во неделата изутрината додека православната заедница го прославувала Велигден и зафатил околу 800 метри квадратни од зградата од 19. век, покрај самиот манастир.

Нема информации за повредени, а руските медиуми јавија дека сите присутни биле навреме евакуирани.

kurir.mk

Македонската црква во Сиднеј


rts.rs
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 30-Oct-2016 at 11:45
Руска православна црква СВ.Тројца, дел од Рускиот Културен Центар во Париз.

Целиот центар е веќе завршен и пуштен во употреба пред една недела. Немаше официјален настан, бидејќи присуството на руската делегација беше откажана поради политички причини.Центарот е опремен со библиотека, помошни простории за културни настани, ќе има курсеви по руски јазик и прогласен е за официјален центар на сите православни верници на територијата на Франција.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 17-May-2018 at 17:02
храм "света Гликерија" - Солун
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 17-Sep-2019 at 23:46
Букурешт, Романија

За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 04-Feb-2020 at 14:53
Да се надоврзам, неколку слики кои ги пронајдов на skyscrapercity форумот.

Навистина импресивен објект е катедралава.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 09-May-2020 at 19:20
Нов храм на „Руските воени сили“ официјално отворен денеска. (кој знаке како, нека го постира видеото од линкот )

https://youtu.be/x_lDNvwTx6Q
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 09-May-2020 at 19:33
[tubе]x_lDNvwTx6Q[/tubе] (е-то тука е на кирилица)

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Online
Posts: 888
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 03-Jan-2021 at 18:11
Катедралата в Букурещ ,която като се построи ще отнеме първенството на Св.Сава за най-голяма православна църква в света.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.