build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Легализирање на доградба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
moongose View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moongose Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Легализирање на доградба
    Posted: 27-Oct-2009 at 15:29

Се работи за куќа (барака) која е доградена без дозвола. Доградбата е во должината на куќата на сметка на дворот од задната страна. Бидејќи истата сакаме да ја купиме, пред да се одлучиме на тоа, би замолил некој кој е упатен во ова, а од останатите теми гледам дека има такви, да ми каже каква е процедурата за легализирање на оваа доградба?

Каде треба да се бара таква дозвола и колку отприлика тоа би чинело и траело како процедура. Истата е доградена пред некои 8 години

Исто така, кои би биле консеквенците ако доградениот дел не се легализира?


Благодарам многу.



Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Oct-2009 at 15:43
ова е вистинската нишка за твоеото прашање а и одговорот го имаш во неа! http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=734
Back to Top
moongose View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moongose Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Oct-2009 at 15:59

Ја прочитав нишката, ама конкретни одговори на прашањата ненајдов.

Некој друг?

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Oct-2009 at 19:05

ајде еве поизџвакано  дивоградба си е дивоградба и истата нема никаква купопродажна вредност се додека не се внесе во катастар! за да се внесе во катастар општината треба да ја легализира а тоа ќе се случи само доколку советниците одобрат измена на дуп, во случајов локација т.е. одредена маркичка. и сето тоа е во ред доколку законски имаше простор вакви пеглања да се прават поединечно, но тоа не е дозволиво, евентуално со колективен закон за легализација кој ќе ги опфати само оние објекти кои плански ќе можат да се внесат во дупот, вклучително и доградби и надградби. 

сега со новиот закон за урбанистичко планирање се зголеми процентот на искористливост на градежното земјиште, со што се отвора можност за потенцијално ревидирање и зголемување на маркичките http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=588&PID=48074#48074 па евентуално по тој основ да се смилува општината да ви ја легализира доградбата, но сепак законски ова важи само за прекројување на маркичка од парцела врз која нема никаков објект изградено, незнам дали ова ќе може да се примени и врз постојно изграден објект кој ете во случајов проектно т.е. статички  и енергетски би ги иполнувал условите и не би влијаел негативно  поосновниот објект.        

откако ќе се согласат во општината да ја легализираат дивоградбата било тоа да е според долгоочекуваниот закон за легализација или пак според новиот закон за планирање во случај да станува збор за козметички промени, но пред да добиете употребна дозвола најверојатно прво ќе треба да си ги платите комуналиите, а потоа инспекторите ќе ви состават  записник за извршен технички преглед според кој и ќе добиете решение за употреба на објектот. потоа одите со се' цела документација во катастар да го впишете објектот или промените на истиот со што станувате и сопственик и на доградбата. значи за еден објект да се внесе како имот во катастарот, тој мора да биде целосно изграден, да има заверен изведбен проект, да биде извршен технички прием и да се издаде употребна дозвола.

мислам поизџвакано од ова здравје сега уште да го дочекате законот за легализација на дивоградби кој еве веќе десет години го подготвуваат и да завршите работа доколку за тоа има простор во дупот земено планско-урбанистички, затоа најдобро е уште веднаш да се обратите до општината и да ви посочат дали на одредената локација за која сте заинтересирани постои правна можност за легализирање на дивиот објект во случајов доградба, и ова само во случај да е објектот постар, ако е понов сметајте дека самото откривање на дивата градба може со себе да повлече инспекција и демолирачи понив... а зошто не земете нешто легално или не си изградите нешто легално!? малку е смешен муабетов од позиција на легалитет но како велат подобро плати дупло и мирен да спиеш него да платиш со стресови и здравје понатака далеку повеќе или пак доколку сте упорни да ја земете по секоја цена таа куќа тогаш размислете која варајанта повеќе ви се исплати да чекате легализација или наново да почнете со легална доградба! плус не заборавај дека кај дивоградба макар била таа и делумна тешко дека ќе дозволи некоја банка куќата да можете утре да ја искористите како хипотека, за ова не сум сигурен, но кога знаат банките да цепидлачат за далеку побални работи за вакво нешто сигурно нема да останат рамнодушни! затоа ново односно легално  па макар било и од слама!             



Edited by Max - 28-Oct-2009 at 19:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Oct-2009 at 19:37
Originally posted by moongose

Исто така, кои би биле консеквенците ако доградениот дел не се легализира?


За жал немам некој совет да споделам, но во контекст на твоево прашање ми падна во очи дека новиот закон за градење пропишува некаква национализација на дивоградби од страна на државата. Во какви случаи може да се повикаат на ова и дали би имало врска со твојот случај незнам...

Експресно изгласан законот за градба

28.10.2009 13:00

„Не се сите улици како улицата Македонија во Скопје. Сте биле во некое помало населено место? Сте биле во некое село? Зошто не го донесовте законот за дивоградби? Значи селската задруга треба да плати 2.000 евра, заради тоа што нема фасади.“, изјави Никола Ќуркчиев, СДСМ.

Опозицијата критикуваше - пратениците од владејачкото мнозинство молчеа. Не проговорија ниту во одбрана на решенијата - со кои базни станици на мобилните оператори ќе се поставуваат без одобрение за градба, казни за ненавремено завршени објекти. Од ВМРО-ДПМНЕ се огласи само пратеничката Димовска, не кажа ниту збор за фасадите и конфискацијата, туку за постапките на одредени проекти.

„Има постапка, има ревидиран проект, и заради тоа морав да реплицирам, во делот каде што кажавте дека не е потребен проект и дека секој ќе прави што сака“, нагласи Катерина Димовска, ВМРО-ДПМНЕ.

Молчеше и заменик министерот за транспорт. Кажа само кои амандмани ги прифаќа а кои не. За опозицијата ова е начин законот да се донесе без да се крева фама.

„Гледаа што побрзо и поедноставно, бе никаква реплика, без посебна дебата овој закон да помине незабележано“, истакна Томе Чингоски од СДСМ.

Останува и најконтроверзното решение - државата да конфискува објекти и земјиште.

„Замислете си да му се одземе нешто што го наследил од својот татко, од својот дедо, прадедо“, вели Чингоски.

Тоа за експертите е спротивно на Уставот.

„Се знае во какви ситуации, под какви околности може да биде конфискуван имот. Тоа се одредби од кривичниот закон на Република Македонија, каде што точно се прецизираат условите под коишто може да биде конфискуван имот. Заради извршено кривично дело итн“, изјави Никола Тупанчевски, универзитетски професор.

Министерство за транспорт тврдеше дека Уставниот суд ја оценил - уставна одредбата за одземање на земјиште од страна на државата - оттаму пак тврдат дека оценувале други прашања. Опозицијата очекува ова решение да се најде пред Уставниот суд.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115515


Edited by pbanks - 28-Oct-2009 at 19:37
Back to Top
moongose View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moongose Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Oct-2009 at 12:30

Фала многу, сега ми е појасен патот низ бирократските лавиринти

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Oct-2009 at 23:49

бирократија? бирото го скратија, но информација во секоја општина даваат! дури и да не е донесен дуп во општината секогаш постои гуп според кој и оној ете што се решил на дивоградба под претпоставка од немукает, истиот можел да се информира дали и што е воопшто зацртано некогаш да постои на локацијата каде планира да се распостели, доколу е на локација која не ремети некој коридор или општествена инфраструктура, сигурно од општината ќе му излезат во пресрет подоцна кога ќе се носи дупот за таа околија, во спротивно ќе остане со куси ракави!

јас би калкулирал секогаш што е поевтино дивоградба како цврста градба или дивоградба како монтажна или сламена куќа па во краен случај и барака, бидејќи со закон неможеш да да се буткаш на мускули, досега и некако замижуваа колку да се купува социјален мир и да не се запнува насила, но сега доколку сакаме европа, ваквата досегашна пракса веќе нема надлежните да ја толерираат, евентуално по тоа селата сеуште ќе има луфта, но и таму ќе стават ред, особено ако станува збор за туристичко место, после законот за легализација сигурно ќе ја стегнат работата особено што главен извор на приходи за општини се и самите комуналии, во најмала рака за да се постави канализација и светло по тоа дивите населби односно истите и да се урбанизираат, мора сите сметки да се расчистат, на некој начин со парите што ќе се извлечат преку легализацијата логично е да се урбанизираат тие средини по сите стандарди... патем не верувам дека лесно ќе поминат крпениците, со оглед дека некој треба да издаде за такво нешто употребна дозвола, а тоа значи проект да се приложи и да се уверат властите дека испочитувани се сите ормативи за проектирање и изведба...

навистина има некој абер колку ќе можат да стегнат по селата, сигурно нема да тераат до толку со дупови, но ќе мора да се определи кое се земјиште може да биде градежно и врз основа на кои услови градбата ќе може да се легализира, сега според законот и таму мора да постои дуп, и во повеќето постојат тие куќи што се до '63 внесени се во катастарот и фигурираат по плановите и во општините се што е потоа по селата е дивоградба и најверојатно сега и ќе се легализира но за понатака незнам! фактички доколку човек куќата не му е легализирана истиот неможе да извади и имотен лист, а тоа значи неможе ни да располага со неа во однос на заложување, продавање, изнајмување, а сето тоа да е легално...

  

Back to Top
Corto Maltese View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Oct-2009
Location: U.A.E
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Corto Maltese Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Oct-2009 at 07:35
Како прво здраво на сите на форумот и морам да кажам дека сум пресреќен со некој да си ги споделам маките Big%20smile.
............................................................................................................................................
 
Значи во фаза сум на купување куќа во изградба која е незавршена со досега турени две плочи и двор.
Куќата располога со платени комуналии, одобрено решение за градба и план но од некоја причина не е внесена во катастар. По прегледување на документите од катастар ми е речено дека после првиот премер каде што ќе се премерува само дворот (сопственикот сеуште го нема приватизирано земјиштето) ќе се издаде имотен лист за дворот на куќата. Потоа кога ќе ја префрлам и регистрирам на мое име треба одново да викнам приватен геодет за да направам премер на постоечката куќа и да ја внесам во веќе постоечкиот имотен лист (откако ќе ја купам) како објект во градба притоа ми е речено дека цела процедура чини околу 5000 денари и оди релативно брзо зошто ги имам сите неопходни документации.
 
Како и да е во консулатација со мојот адвокат кој не е стучњак на ова поле ми е речено дека моментално можам да го купам само дворното место додека куќата не можам да ја регистрирам на мое име како објект во градба односно после завршување на градбата морам да го тужам формално постоечкиот сопственик на куќата и тој формално да признае дека куќата сум му ја платил. Од вакви формалности се ежам па сега засега ова ситуација е статус кво од причина што веќе не сум дома иако морам да признам дека ми се допаѓа локацијата и донекаде градбата.
 
Мое прашање е дали можам да си ја регистрирам како објект во градба на мое име или пак морам да ја завршам куќата за да биде направен судски увид за да биде моја.
 
Поздрав
Колни го душманот да има машки деца и куќи да гради
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-Oct-2009 at 08:44

аирлија место готово - вересија ачик не ачик ако ти е по ќеиф ќе најдеш начин да ја осигураш сопственоста па макар тоа одело со дополнителен договор заверен на нотар, јасно со сведоци (ете дека си купил карабина)! но за ова не ме држи за збор дека е идеално решение, бидејќи ако му светне некоја прегорена жичка на стариот газда може да те даде на суд и да се влечкаш по тоа мермерните згради... порано имало чесни луѓе и зборот бил света обврска која било нечуен срам доколку се погази или изврти, додека денес тоа е лудост и повеќе исклучок него правило, затоа и бери памет со кого, што и како договораш! во секој случај превземање на градежна дозвола врз основа на превземање на миот би требало да е остварлива работа а тоа значи и дефакто твое масло изградбата која понатака и така како бројче ќе се води во општина, но реков мора и дополнително човек да се осигура па не е лошо да се завери на нотар и дополнителен договор каде ќе се прошири купо-продажбата? замарање но неопходна претпазливост!

инаку порано за упис во катастар не бараа употребна дозвола и доволно беше и само градежна дозвола со исполните одредени градежни услови, но сега однсно уште со претходната промена на законот за градба во 2006 услов за упис е и употребната дозвола од општината со сите останати технички документи, проект, градежна дозвола, имотен лист итн. ... еве ѕирни ги малку од малку одговориве на катастарот 

http://www.katastar.gov.mk/prasanja_cesti.aspx#prasanje1


Back to Top
Corto Maltese View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Oct-2009
Location: U.A.E
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Corto Maltese Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Oct-2009 at 20:56
Благодарам на одговорот и линкот, во секој случај сум скептик на tet a tet договори и веќе имаме направено преддоговор на нотар во случај ако ги разреши имотно-правните односи(зошто куќата и имотот сеуште фигурира на неговиот покоен татко) ќе му ја исплатам бараната сума.
 
Да ми се допаѓа локацијата Yes и не сум моментално дома па не ми пречи да почекам неколку месеци за да ја видам разврската исто така и градбата е солидна но во секој случај треба да поднесам барање за промена на урбанистички план зошто е од 88 и е демодеBig%20smile но како и што сам реков нема што посебно колку направено и можам да флуктирам со планот (има само две плочи, скривница и нормално е изидана наоколу со блокови) зошто е релативно голем двор и не му пречам на никого со некакви измени.
 
 
Фала уште еднаш но во секој случај треба да се консултирам со адвокат за оваа проблематика сепак се надевав дека некој веќе го имал сличниот проблем и ме интересираше некаков фидбек било позитивен или негативен.
Колни го душманот да има машки деца и куќи да гради
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Nov-2009 at 02:55

нормално правна поука секогаш е добредојдена особено во вакви случаи каде наследниците не ја завршиле оставинската расправа односно превземањето на земјата, прво нека извади 1/1 сетне терајте бизнис, но повторно мора да се осигураш дополнително за карабината бар по откупот на имот и градежната дозовла да ја превземеш на свое име, но и дополнително со сведоци и нов договр кај нотар со кој се потврдува и каква градба во каква состојба ти продава... по сето ова откако ќе ја завршиш куќата и добиеш од општина употребна дозвола конечно и ќе можеш да извршиш упис во катастар на објектот.

а ова со клетвава која ти е фората „Колни го душманот да има машки деца и куќи да гради„ мислам дека ова попрво е благослов него клетва! кој би посакал помалку од машки потомок и сопствен дом? друга работа е ако децата ги рагалиш а куќата сакаш да ти биде замок, тоа веќе може да изгледа на зицер, но и во тој случај животот има своја смисла, зависи само дали човек може да ја фтаса ништо не ни е дадено да носиме повеќе од она што можеме, проблем е кога сами сосила се товариме со бремиња... ко во контекст порано пред некоја година купував имот исто од човек како со твојава ситуација, и пази изгубив пола година тарашкање така речи, премири и околчувања од геодети, тегнење влечење договори преговори, за на крај кога требаше да се потпише договор на нотар, кога нотарката му кажа дека пари нема веднаш да добие туку откако земјата  ќе се огласи месец дена во јавен медиум (законска обврска заради комшилук) човекот откачи и си замина, среќа си заборави дукомент кај нотарката па госпоѓата го натера прво капарот да го врати за да таа му ги врати докумментите... абе фестивали, на крај се испостави чоекот се брзал бидејќи овците не му биле на број, му била оспорена оставинската расправа па и реално доколку ми продал земја утре истата потенцијално може да ја изгубам, а да ми остане со него да се тужам за измама, затоа проверка и во катастар и во централен регистар на рм... поздрав

Back to Top
Corto Maltese View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Oct-2009
Location: U.A.E
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Corto Maltese Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Nov-2009 at 10:11

Макс и јас би сакал се да биде чисто и регуларно и да се изведе во неколку дена целата постапка за да бидам рефокусиран на останатите обврски но за жал морам да одам по овој трнлив пат. Јас ги направив по мое сите мерки кој можам и за кој ме советуваа. Бев да се видам со неговиот брат и сестра кој живеат во околните села со него лично и да ги запрашам дали и тие се согласуваат со цената и се согласни да ја продадат куќата зошто и тие се валидни наследници исто како и тој што ја продава конкретно.

 
Притоа им е речено дека за време на судската делба да се префрли куќата само на еден сопственик за да не мора одново да ги повикувам за време на купопродажбата на што се согласија.
 
Направен е договор на нотар каде што јас се обврзувам да му исплатам одредената сума на лицето за парцела таа и таа и објект во градба тој и тој кога ќе се регулираат сите имотни и правни односи ова по инсистирање на сопственикот кој исто сакаше да се осигура дека јас ќе ја купам зошто неопходната процедура е околу 1000 евра да ја регулира од премер, неплатени даноци и останати трошоци.
 
Значи јас во ситуацијава не правам ништо буквално од една причина што не сум физички присутен и друга  не ме интересира зошто тоа се негови обврски колку побрзо ќе ги заврши толку побрзо ќе биде исплатен не ми паѓа ни на крај памет да трчам по катастари и геометри ако веќе не морам односно куќата е на мое име.
 
Значи овде е донекаде чисто теоретски тој го носи имотниот лист, ја правиме купопродажбата по индицираната цена кај нотарот, исплаќам и одиме во кафана да наздравиме.
Заборавив да напомнам дека договорот кај нотарот е валиден 6 месеци односно ако не се заврши дотогаш купопродажбата потоа не сум обврзан да му го купам имотот.
 
Мене ме интересира дали е можно да се внеси како објект во градба во имотниот лист куќата или пак како и што индицира адвокатот мора да биде вселена да се направи судски увид за да се регистрира.
 
Ако е веќе втората опција тогаш договорот отпаѓа зошто кај нотарот е наведено дека купувам објект во градба и ќе морам да размислам дали да ја купам додека во првиот случај ја купувам со сигурност.
 
Знам дека многу од работите ги повторив од првиот пост но сепак сакав чиста квалификација.
 
 
..............................................................................................................................................
 
 
 
Клетвата не е некој мој трејдмарк туку е општоприфатен народен израз за некој кој прави куќа во нашево поднебје, изгледа датира од поодамна кога религијата имале некое позначајно влијание кон животот на тогашните жители па е и во некој таков дух, инаку јас би лично би немал ништо против кога некој би ми поклонил сепак смислата на животот ќе ја побарам на други местаBig%20smile.
 
 
Поздрав
 
 
 
 
Колни го душманот да има машки деца и куќи да гради
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Nov-2009 at 10:43
@Corto

колку што знам катастарот од скоро воведе постапка на "предбележување" како мерка становите од зградите во изградба да не се продаваат по 5 пати. Не ги знам точно деталите но мислам дека тоа би ти го решило проблемот. Значи моменталниот сопственик ја "предбележува" карабината или што и да е тоа што сега постои на терен, ти ја продава тебе и со тоа се минимизира просторот за заврзлами.

Cheers
Back to Top
Corto Maltese View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Oct-2009
Location: U.A.E
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Corto Maltese Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Nov-2009 at 13:22
Фала пибенкс за информацијата ќе го известам менаџментот да провери за измените Thumbs%20Up
Колни го душманот да има машки деца и куќи да гради
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Nov-2009 at 16:53
Предбележувањето беше нешто што излезе како последица од Фиком и останати чуда. Да неможе да се продава на повеќе сопственици, малку поразлично од ова што збореше корто.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Nov-2009 at 16:58
Точно така лсл, но мислам дека е применлива и тука, бидејќи теоретски недвижнина во градба може да се предбележи во катастар и со тоа на некој начин се зголемува правната сигурност не само за тоа дека недвижнината нема да се преподаде 5 пати него и околу сопственоста.

Секако Корто ќе треба да си провери подетално, мојот совет е прилично површен и не ги познавам спецификите и условите за да кажам нешто попрецизно.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Dec-2014 at 08:03

Внимателно при купувањето на недвижности

За да не се остави простор за можна злоупотреба на сопственоста, доколку купувате недвижност побарајте имотен лист од Катастарот, во кој јасно е наведено за која недвижност станува збор, точната квадратура и дали има некакви оптоварувања во вид на хипотека и слично, советуваат стручните лица.

Освен вадењето на имотен лист, следен значаен чекор, откако ќе се склучи купопродажниот договор, е веднаш да се изврши упис на правото на сопственост во катастарската евиденција, потенцира Драган Николоски, адвокат од Охрид .
Често пати се случува граѓаните да извршат купопродажба, но да не извршат упис на правото на сопственост во јавната евиденција, односно во катастарската евиденција. Со тоа, иако лицето платило за недвижноста и склучило купопродажен договор, се остава простор за можна злоупотреба, односно како што веќе се случувало да дојде до продажба на една иста недвижност на повеќе лица. Откако сопственоста ќе се упише во катастарот на недвижности повеќе нема можност за злоупотреба. Препорачувам доколку има некакви нејаснотии кај странката, да се консултира со адвокат околу можните последици од купопродажбата, нагласува Николоски .

Во насока на подобрување на правната заштита на граѓаните, нотарите имаат склучено договори со Агенцијата за катастар на недвижности, со кои се обврзуваат исправите, без разлика дали се тоа договори за подарок, купопродажба, хипотека и слично, истите веднаш по електронски пат да ги доставуваат до катастарот, вели раководителката на охридското одделение на Агенцијата за катастар на недвижности, Ана Димитрова.
- Со тоа се овозможува веднаш во истиот момент кога е составена исправата да биде доставена заради потребно запишување во катастарот. Тоа е многу важно од причина што со правото на сопственост се стекнува оној кој прв тоа право ќе го запише во катастарот, односно согласно начелото на приоритет, запишувањето во катастарот на недвижности се врши според времето на приемот на пријавата за запишување. Електронскиот систем на катастарот функционира и на тој начин што го запазува правото на првенство на поднесена пријава, така што доколку за една иста недвижност се поднесени повеќе правни исправи, се постапува по онаа што е прво поднесена, и се додека не се постапи по таа пријава оневозможено е дури и технички да се работи на следната пријава поднесена за истата недвижност, вели Димитрова.

Таа додава дека особено е важно да се напомене дека при секој поднесен правен основ катастарот цени дали истиот е подобен за запишување, па доколку се утврди дека правниот основ е подобен, а пријавата комплетна, катастарот ќе го изврши бараното запишување.

Димитрова нагласува дека правната сигурност на граѓаните се зголемила и во однос на купувањето на недвижност во објект во изградба со воведувањето на Листот за предбележување на градба. Органот надлежен за издавање на одобрението за градба, по електронски пат доставува пријава кон која приложува правосилно одобрение за градба и заверен основен проект, врз основа на кои катастарот извршува предбележување на градба. Во тој Лист за предбележување на градба се прибележуваат преддоговорите за купопродажба, правото на залог и други правни дела. Тоа значи дека доколку некоја зграда е во фаза на градба, заинтересираните за купување на стан може да извадат лист за предбележување на градба и да проверат дали за истиот стан некој претходно веќе склучил некаков договор, како и да добијат информација дали станот на некој друг начин е оптоварен.

http://www.ohridnews.com/vesti/66273

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.100 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.