build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

еволуција на архитектура по декади

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zmija1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote zmija1 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: еволуција на архитектура по декади
    Posted: 18-Jun-2023 at 00:36
дали некој можи да ми илустрира со слика,типична архитектура на куќи во македонија например куќи изградени во 19 век например во 1890с и така по декади
до денес на средна класа куќи мози и стамбени објекти ,например
1890s
1900s
1910s
1920s
1930s
1940s
1950s
1960s
1970s
1990s
2000s
2010s
2020s
pred 1900 mislam nema mnogu zacuvani osven nekoi crkvi i pogolemi objekti
mozi i interier ama avtenticen od taa dekada so sliki vistinskiso seuste postajat objektite
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Jun-2023 at 10:48
Ти препорачувам да ги побараш книгите на архитектот Петар Намичев, има повеќе книги за традиционалните куќи во Македонија со негови цртежи:



на овие линкови можеш повеќе да се информираш

https://marh.mk/tag/%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%B2/

https://www.google.com/search?sxsrf=APwXEdcoxpbRoPoXWRHSNuwF6ZupoSu5WA:1687081470612&q=%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80+%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%B2&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjO1YyexMz_AhVYg_0HHTp2COAQ0pQJegQIChAB&biw=1920&bih=937&dpr=1
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Jun-2023 at 20:14
Малку згрешено ми го изваде последниот линк на Џоле. Се работи за Петар Намичев, веројатно најактивен истражувач на историјата на архитекурата во Македонија. На следниот линк негови публикации (пред се статии), голем дел се достапни и онлајн: https://eprints.ugd.edu.mk/view/creators/Namicev=3APetar=3A=3A.html

Од истиот автор има и неколку книги, не знам дали ќе ги најдеш на интернет но секоја поголема библиотека би требало да има по некој примерок. Пребарување на граѓата достапна во скоро сите библиотеки во МК на следниот линк: https://mk.cobiss.net/

На cobiss можеш да најдеш во која библиотека ги има, како и точното бројче (сигнатура) на секоја книга.
Back to Top
zmija1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote zmija1 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jun-2023 at 17:04
не се разбравме со прашањето не ме интересира само пред 19 век ,знам како изгледеале тоа време отомански стил повеќето ,


повеќе ме интересира со текот на годините како стиловите се менувале во почетокот на 20 век са јавува неокласичен грчки стил потоа се до триесетите и четериесетите што нема многу градби ,и за време на комунизамот и сега комунизамот истористики како се менувале стиловите ,кои матријали се употребувале и денес ,кои стилови имале влијание фрнацуски германски англиски и сл.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jun-2023 at 13:55
Погоре ти посочивме извори ода кај можеш да почнеш со истражување, таква лапни-голтни публикација каква што бараш не постои. Прилика за тебе да го пополниш вакуумот. МАРХ е мислам најдобор место за илустративен материјал.

Еве уште една корисна публикација: https://drive.google.com/file/d/1PXO12AH46g81l1SUZOiXcGFHZI1-HbgR/view


Борис Чипан знае да има убави текстови историски, но не можам на конкретен наслов да се сетам, ќе си побараш во библиотека.
Back to Top
zmija1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote zmija1 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jun-2023 at 01:18
супер ги разгледав на марх добро се сортирани и детално документирани ,нешто послабо има градби од 40 до 50 за време на други светки рат.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jun-2023 at 14:46
Originally posted by zmija1

не се разбравме со прашањето не ме интересира само пред 19 век ,знам како изгледеале тоа време отомански стил повеќето ,

Не зна шо ти значит то "отомански стил",освен елементо камен ова ти е класичен азијатски стил на куќа,ако мислиш во та насока за дивите азијати шо владејле овде тогаш ок ама само да знајш за нив то шо го немат украдено/видено од Азија го имат украдено/видено од западна европа,за се не само за архитекутрата.

Малу е трагично колку јаки стилој ја имат заобиколено македонијава ко на пример ART DECO,ART NOUVEAU,да имат некој со мозок да донеси и почни да гради такви стилој овде би било јако.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.