Print Page | Close Window

Реновирање на стари блокови

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Проекти
Forum Discription: Административни, станбени, резиденцијални...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=286
Printed Date: 27-May-2024 at 01:17


Topic: Реновирање на стари блокови
Posted By: pbanks
Subject: Реновирање на стари блокови
Date Posted: 10-Nov-2007 at 14:29
Реконструкција на комиблок ова е зградата точно карши Градежен факултет залепена до трговскиот Буњаковец. Спрема мене одвратно Puke





Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2007 at 22:42


Требало многу подобро, ама со оглед на тоа какви ни се и новите згради, ова не е ништо. Само таму во близина што све нема никнато... Пред некој ден поминав и онаму кај Васил Ѓоргов и Водњанска и што да кажам... Се наежив. Буквално ми се згади. Таму има и 2-3 солидни зградички, така да она што го залепиле до нив изгледа уште поужасно. Треба да се стави ред у тоа како ги прават лепенките, колку им се вклопуваат и просторно и визуелно. За боите да не зборам Nuts Тирана наскоро ќе може вода да ни носи Ohno


Posted By: dejan
Date Posted: 11-Nov-2007 at 03:14
Originally posted by Cloverstack


 За боите да не зборам Nuts Тирана наскоро ќе може вода да ни носи Ohno

hahahaLOL ama da boite ne se ubavi.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 26-Dec-2008 at 14:23

nitu 1 % ne sum siguren sakav samo da prasam ja renovirat, mu ja smenat farbata ili nesto drugo?'

http://img185.imageshack.us/my.php?image=novafarbamm2.jpg">


Posted By: damjanh
Date Posted: 08-Mar-2009 at 07:01
Неколку слики од станбените објекти во населбата Карпош 1 на улица Гиго Михајловски бр.4 и бр.10. Проектот е на Ателје ,,АЈВАР,, а изведбата е на Компанија Х.Р.Р.М.











Posted By: ivopfc
Date Posted: 08-Mar-2009 at 08:38
zgradava izgleda odlicno bravo.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Mar-2009 at 10:07
„Ајварци“ се добри момци Thumbs%20Up

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cibi
Date Posted: 08-Mar-2009 at 10:29
шарена зградичка


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Mar-2009 at 11:05
@ Cibi

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=388 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=388


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Mar-2009 at 00:24
Дамјан, а дали располагаш со фотки од зградата пред реновирањето? Би било добро да направиме една споредба.

Инаку претпоставувам дека се работи за онаа зграда до центар за странски јазици и до градинката. Колку што можам да видам на google earth, на пеесетина метри има уште една зграда која од горе изгледа дека била реновирана по ист или сличен терк. Дали и тоа е дело на Ајвар/Х.Р.Р.М.? И дали во реонот има и други проекти во подготовка, со оглед дека таму има изобилство на такви стари згради?


Posted By: damjanh
Date Posted: 09-Mar-2009 at 03:23
Имам слики и од старите објекти. Ќе ги пронајдам деновиве и ќе ги приложам. Инаку тоа се двата објекти од Ателје Ајвар/Х.Р.Р.М. Сликите се од објектот на улица Гиго Михајловски бр.10, тој е сега скоро завршен. Додека објектот бр.4 е пред 1-2 години... Ќе приложам слики и од тој објект.


Posted By: damjanh
Date Posted: 10-Mar-2009 at 17:50
Еве слики од старите објекти како изгледаа и плус слики до првиот обејкт Гиго Михајловски бр.4.












Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Mar-2009 at 02:20
Туууу ова се дуплирало во висина!

Како се врзува надворешната школка со старата зграда? Зарем не се нарушува статиката на објектот?

Инаку разликата во изгледот и квалитетот на живеење е сигурно квантен скок. Оние стари објекти се Puke


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Mar-2009 at 02:40
Па уствари не се нарушува статика кога има две посебни статики објектот. Мене ми се малку одбивни овие згради функционално, незнам како да ви објаснам,  не би купил стан во ваква зграда. На изглеад се добива многу, ама внатрешно се трулеж. Суп имал прилика да влезам во една вака слично реновирана. Внатре пак се истите стари проблеми со стари инсталации, со стари тесни влезови, има/нема лифт дограден, меѓукатовите се узурпирани за спој со новиот дел кој практично ништои ново не донел освен прстор за уште едно буре зелка (пошто подруми многу многу немаат).


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 11-Mar-2009 at 12:10
И јас имам некои недоумициво врска со статиката на доградбиве. Дали може да се случи, при земјотрес да се сруши само старото јадро на зградата? Бидејќи тоа се два сосема различни конструктивни системи, од различен временски период, и не знам како меѓусебно (и дали воопшто) се врзани. Друга работа е фундирањето, односно како се пренесуваат товарите од новиот објект и дале воопшто се пренесуваат на стариот. Ако некој може да не просветли би било супер.

А иначе за функционалноста на зградиве... Доградениот дел е веројатно соодветно решен (не знам) но становите од старата зграда имаат загубено доста, иако се всушност проширени. Стандардот за прозорски отвори вели дека светлата површина на отворот треба да биде минимум1/8 од површината на станот, а како што гледам, становите се проширени но прозорските отвори се исти, ако не и помали. Знам дека звучам ко дедовците што се бунат дека им го зимаат светлото и воздухот ама стварно мислам дека во конкретниов случај тоа е вистина. Сличен ми беше муабетот и со кулите кај трговски... Не може да се шлепаш на стандардите што важеле за стариот објект и директно да ги примениш на новото решение. На тој начин, не  само што не се решава ништо, туку се отвараат нови проблеми. Еве конкретно за скалите, што ги спомна ЛСЛ... Тие се проектирани за (евентуална) евакуација на двоспратна зграда со Х-број жители, а сега треба истото тоа скалишно јадро да опслужува 7 ката (значи здрадава не е дуплирана туку зголемена за трипати!). Скалите не се тесни за оргиналната зграда, тие се сосема соодветни, но за сегашната состојба тие во најмала рака се несоодветни (да не речам опасни)

Естетски се добро спакувани(колку што може да дозволи транзициониот вкус ) но и јас би ги рипнал зградиве доколку би купувал стан.


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Mar-2009 at 12:16
Originally posted by Cloverstack

Туууу ова се дуплирало во висина!

Како се врзува надворешната школка со старата зграда? Зарем не се нарушува статиката на објектот?

Инаку разликата во изгледот и квалитетот на живеење е сигурно квантен скок. Оние стари објекти се Puke


Старите објекти воопшто не делуваат лошо спрема мене, само што е потребно претемелна реконструкција за да се доведат во ред поради неодржување. Од фасада, па до инсталации....

Естетски мислам дека оригиналните зградички доколку убаво биле реновирани би биле поубави од новите. Сепак комерцијалниот момент со право си надвладеал...


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 11-Mar-2009 at 14:15
Originally posted by pbanks

... Естетски мислам дека оригиналните зградички доколку убаво биле реновирани би биле поубави од новите. Сепак комерцијалниот момент со право си надвладеал...

Да бидеме реални тиа згради додека сами не паднат никој од станарите нема ни да помисли да се реновира фасадата, така да едина шанса да нешто заличи е овакво или слично решение.

И нешто „аналогно“, Сан Франциско има закон сејоја 3 година (можда беше втора) мора сопственикот да ја обнови - бојадиса фасадата, но, за тоа градските власти ву враќаат од годишниот порез, плус добива бонуси.

Добро но тоа е San Francisco или SF - film.



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Mar-2009 at 16:00

Originally posted by ArchiTechTone

Друга работа е фундирањето, односно како се пренесуваат товарите од новиот објект и дале воопшто се пренесуваат на стариот. Ако некој може да не просветли би било супер.

...

Не може да се шлепаш на стандардите што важеле за стариот објект и директно да ги примениш на новото решение. 

...

Естетски се добро спакувани(колку што може да дозволи транзициониот вкус ) но и јас би ги рипнал зградиве доколку би купувал стан.

колку што мене ми е познато ова е систем зграда во зграда, и меѓусебно освен евентуално во темелите да имаа некакво оптоварување на друго место нема  слаби точки. значи главен момент е околу добро пресметана механика на тло, но  бидејќи истата би требало да се пресметува врз основа на повеќе фактори неѓу кои сеизмички точки во ск, за што мислам дека треба да се консултира изис...

а за стандардите главен момент се широко затворените очи на бирократијата!    

инаку заради естетика во СК веќе никој не купува стан, обично гледаат поефтино да поминат и местоположбата да им е блиску до центар, јасно зградата да е тазе искречена и да имаат лифт до врата. 



Posted By: beTon
Date Posted: 11-Mar-2009 at 16:56

инаку гледано обратно, новиот сегмент статички е многу ранлив,  гледано и од геомеханички  и од конструкциски аспект.  постои и реална опасност во случај на колабирање на внатрешната зграда, која доколку истата не е дополнително зацврсната и стабилизирана може потенцијално утре да ги прекрши носачите на кибритната надградба... 

можеби и нема волку опасно да звучи  заклучоков доколку  законот односно институциите функционираат беспрекорно, но за тоа ќе почекаме уште некое време!    

Originally posted by http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=33300#33300 - beTon

]
- Стана практика да се градат таканаречени безгредови системи. Тоа се опасни објекти, само со столбови врз кои има само плоча. Без греди, без скелетна конструкција и со рамни тавани. Ваквиот начин на градење е евтин и го применуваат и инвеститорите во Турција - вели Гаревски.


Гаревски предупредува дека ваквото градење во изминатата деценија станало мода меѓу скопските инвеститори, која може да биде фатална за главниот град и за луѓето што живеат во вакви објекти во случај на силен земјотрес.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Mar-2009 at 16:59
Во контекст на дискусијава околу концептот "зграда во зграда" ќе потсетам и дека во Тифани има енкапсулирано една стара куќа!


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Mar-2009 at 17:06
Originally posted by lslcrew

Во контекст на дискусијава околу концептот "зграда во зграда" ќе потсетам и дека во Тифани има енкапсулирано една стара куќа!


И во МТ Алмако (На телеком зградата кај италијанска амбасада)


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Mar-2009 at 17:08
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

Во контекст на дискусијава околу концептот "зграда во зграда" ќе потсетам и дека во Тифани има енкапсулирано една стара куќа!


И во МТ Алмако (На телеком зградата кај италијанска амбасада)

прв  ваков експеримент во СК што го направија е куќа во куќа во деведесетите, мислам беше она автосалонот на даеву на почетокот од Бутел 1.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Mar-2009 at 18:03
Пошто од мојот пост потекна целава дискусија, еве да појаснам што поточно мислев кога спомнав за статиката.
Претпоставувам дека стариот објект нема никаков капацитет да биде потпора на новиот. Значи новиот се гради буквално како школка околу стариот, без значајни или можеби никакви структурни врски со стариот. Тоа би значело дека значително поголемата висина на новиот објект на некој начин оди во прилог на нејзината стабилост бидејќи има простор за повеќе хоризонтални врски помеѓу столбовите на новата конструкција, но столбовите долу мора да се значително посилни.
Овде сум на тенок мраз, па ако нешто грешам молам некој архитект или градежен инжењер да ме поправи


Originally posted by lslcrew

Па уствари не се нарушува статика кога има две посебни статики објектот.
И јас би рекол дека тоа може да се дефинира како две посебни статики, но токму тоа ме буни. Имено две статики на едно исто место = проблем. Памтам податок за замјотресот во Мексико Сити дека најголеми разрушувања претрпеле ојекти кои се допирале а имале различни карактеристики, па наместо релативно синхронизирано, различно се движеле во текот на потресот и се рушеле еден со друг.
Еве тргам од претпоставката дека во нашиов случај нема битни структурни врски помеѓу двете конструкции кои би довеле до ваков исход. Но тоа во најмала мерка значи дека во случај на земјотрес, подовите и ѕидовите во просторот помеѓу старата и новата конструкција се слаби врски кои би попуштиле, па дури и со најдобар исход - да издржат и двете конструкции, со рушење на содржината помеѓу нив би настанала прилично голема штета и би имало доста жртви.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 18-Mar-2009 at 16:01
Тоа се вика премостување на конструкцијата, никако не смее надградбата да се натовари на постоечката конструкција (освен во случаи кога во првичната пресметката на конструкцијата е предвидена поголема катност, а е изведена со помала катност, при што треба да се земе предвид и намената на објектот и состојбата на конструкцијата). Не верувам и дека станарите (старите) дозволиле да им порасне зградата а да не биде санирана старата конструкција на зградата. Ова е пракса насекаде во светот и јас не се сомневам во познавањата на нашите конструктори, дури и мислам дека се премногу претпазливи, ама инвеститорите богами и од лично искуство гледам дека само парите им се на прво место и тоа главното прашање е што вградуваат во конструкцијата и дали материјалите се со потребниот квалитет и во доволна количина.
Сакав да ја пофалам зградава на Ајвар, барем за екстериерот, не знам што се случило со становите внатре, ама партерот и фасадите се за пофалба, барем за овој тип објекти или  надградби...


-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Jun-2009 at 21:49
42° 0'12.48"N 21°24'50.33"E
Ова се едни доста стари згради што беа update-ирани по онаа веќе некоја запоставена пракса, додади два три ката и реновирај фасада. Барем овие згради изгледаа доста солидно изработени, барем на изглед, а статички колку се справни и колку е труло тоа внатре неможам да просудам.




Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 02-Jun-2009 at 21:53
Добро но може на цела зграда новите катови се на посебни столбови? или постоечките се појачани


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Jun-2009 at 21:55
Раисинлоаф тоа многу јасно дека се на посебни. И погоре во дебата делумно ги подрасчистивме тие работи, јас го нафрлив прашањево конкретно колку овој објект е изведен пошто тука приметувам повеќе доградени катови одколку другите згради кои се доградувале па затоа наметна прашање конкретно за објектов.


Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Jun-2009 at 22:13
Конкретно за овој објект имам само најлоши зборови! Распоредот на становите е хаотичен и без смисла, како на пример, кога влегуваш во станот всушност влегуваш во  дневната Crazy. Ѕидовите се толку тенки што можеш со бокс да направиш дупка, слаба звучна изолација, многу незгодни и стрмни скали кои па се поставени веднаш до излезот на лифтот и ти доаѓаат во некоја слепа точка од видното поле, па ги здогледуваш секунда пред потенцијална незгода. Низ целата зграда е очигледна желбата да се скрати на цена, почнувајќи од кинеските врати па до ужасната осветленост во влезовите. Нема ни да почнам да зборам за лифтовите.

Единствен плус ми е што сега наместо домафони, има видеофони


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Шпер
Date Posted: 20-Jun-2009 at 20:30

Инаку, еве ви и една фотографија од новата зграда (поточно две згради) на полициската станица, кои беа дел од касарната ''11 Октомври''. Беа во многу лоша состојба додека беше АРМ, сега комплетно ги реновираа. Во нив беа сместени првата и втората артилериска батерија. Сум бил многупати внатре бидејќи татко ми таму работеше. Кога ќе биде официјалното примопредавање не знам.

Новите%20згради%20за%20полицијата%20во%20Струмица


-------------


Posted By: Шпер
Date Posted: 20-Jun-2009 at 20:32

Втората зграда е зад новата портирница, може да се забележи. Има и убав двор со нови фонтани, навистина е закон! Голема површина е не можев цела да ја опфатам на објективот.



-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Jun-2009 at 00:22
41°26'23.14"N  22°37'51.08"E

Дали се работи за оваа локација?

Ако не, молам за исправка Smile



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Jul-2009 at 21:04
se naoga vo centarot na kicevo i mislam deka e praven fakultet ama ne sum siguren zatoa go postiram ovde:
porano(od net):
http://img21.imageshack.us/i/pravenfakultetkicevo.jpg/">
 
sega (fotka sto go napraviv jas):
http://img132.imageshack.us/i/dsc01008q.jpg/">
navistina vo poslednoto vreme mozam da se pofalam za kicevo, ulici se asvaltiraat, renovitaat, ne gi postiram posto ne znam kako se vikaat ulicite
 


Posted By: mitatos
Date Posted: 29-Jul-2009 at 21:07
ti pa mislis nie site ulici na pamet gi znaeme , postiraj sve sto mislis deka e za postiranje ))

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Keeray
Date Posted: 16-Dec-2009 at 05:11
Mislam deka bi bilo dosta interesno da se renoviraat starite kancelariski pretezno zgradi na ulicite Maksim Gorki Nikola Vapcarov i Ulica Makedonija. No sepak da ostanat prikladni na stilot na ulicite .


Posted By: krale
Date Posted: 05-May-2011 at 14:49
Најдобро реновирање на коми-зграда што сум видел досега, изведе Олимпус во Прага на еден тотално никаков објект. Со стаклената конструкција му дадоа СКРОС друг лик и излезе одлично.

Еве фотка, не е баш прикажано се, ама се гледа мислам дека доволно.

\\

Еве и некои други примери од Будимпешта и Букурешт.

Пред и потоа.















Posted By: fichot
Date Posted: 05-May-2011 at 18:44

ЛОЛ. Изгледа дека еден од станарите (првата зграда под таа на Олимпус) се противел на реконструкцијата. 

Патем, поголем дел од реконструкцииве се направени од фирми сместени во истите. Станариве кај нас на крај памет не им паѓа молерисување на фасадите, камоли реконструкција. 




-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Oct-2011 at 13:20
Кај Симпо



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Oct-2011 at 14:31


Ова нов објект е или надградба на стара зграда?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-Oct-2011 at 14:44
Previous

Надградба на зградата до Симпо.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Oct-2011 at 15:11
Тогаш еве посоодветна нишка, да не ја заборавиме


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-Nov-2011 at 10:09
Двете згради, лево и десно од Симпо се надградуваат. Го сликав само едниот рендер, од зградата лево од Симпо.




-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 26-Feb-2012 at 19:34

  Неможев да ја најдам нишката за реконструкција/реновирање/доградба/надградба....

Двете згради кај Симпо...




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 19-May-2012 at 15:11

Кај Симпо



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-May-2012 at 15:17
fossil moze koordinati? Inace vo prvata slika izgleda kako da se gradi nova zgrada namesto renoviranje nad/ dogradba? A kaj vtorata slika sto e? Mozes da mi objasnis, ne razbiram sto tamu se desava?!


Posted By: gjoko
Date Posted: 19-May-2012 at 15:18
ми личи кај раскрсницата со рузвелтова,одма до Симпо


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 19-May-2012 at 15:21

Да... се работи кај Симпо... една е десно од Симпо, другата е лево, веднаш на Рузвелтова... И двете се реконструкции и доградби/надградби... има рендери и за двете... ама мислам дека ќе ми треба време да ги најдам со оглед дека нешто не е во ред со старите слики... па треба да чепкам по компјутер...

мМ - ќе направам една мапа за 10 минути да ти покажам точно за кои згради се работи...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 19-May-2012 at 15:33

Повели мМ:



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-May-2012 at 16:29
Одлично, фала ти


Posted By: alexsend
Date Posted: 19-May-2012 at 20:36
На првата слика на FoSsiL мислам дека претерале со доградба, тоа беше едно јадно зградиче од памтивек. Мислам дека сега има 2 или 3 ката +, а и здебелена е цела зграда.
А на втората слика исто, зграда врз зграда... ова првпат гледам, обично се доградувал еден спрат или тераси...


Posted By: gjoko
Date Posted: 19-May-2012 at 23:52
ваква иста доградба е зградата кај кружниот тек кј католичка,мислам дека е тука хрватската амбасада.ставија надворешни столбови покрај зградата и над последниот кат ставија плоча и неколку плус катови.доби и во висина и во ширина и во све по список.да не се понови `63 иначе ќе одат зградите како палачинки една врз друга


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 20-May-2012 at 09:48
Навистина не го разбирам процесот на зголемување на 50% на волумен на зграда која или е монтажна или многу стара. Зошто едноставно не се сруши старата зграда и се изгради нова на нејзина место..........освен нормално вековниот македоснки менталитет дека се ќе функционира без проблеми по „плукни-залепи“ принципот.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:24
При крај е надградбата/доградбата на зградата до Симпо.

Ужасно неинвентивен објект и сосем несоодветен за локацијата.



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:25
Истотака, напредува и надградбата на зградата на ќошот меѓу Партизанска и Рузвелтова (десно од Симпо).



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Aug-2012 at 16:38

Симулација на земјотрес на две згради


 

Целта е да се обезбедат показатели за издржливоста и за стабилноста на објектите, што ќе биде основа за планирање на надградбите и на доградбите

 
 
%20 

Прво во базата на податоци ќе се внесат јавните, а потоа и станбените објекти

Карпош ќе испитува колку им се издржливи објектите

База во која ќе бидат напишани податоците за сите објекти во општината Карпош ќе одлучува дали на еден објект во нивната општина ќе може да се прават надградби и доградби. Базата на податоци ќе се изработи по неколку критериуми што ќе ги одреди Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИС), а сите ќе мораат да ги почитуваат. 

Идејата за овој проект за кој општината Карпош потпиша договор со ИЗИС доаѓа од градоначалникот на општината Стевчо Јакимовски. Тој побарал да се утврди методологија за давање одобренија за доградување и за надградување на некој објект. 

Старите згради, најопасни

Од општината Карпош велат дека на нивна територија има многу згради што се изградени уште пред катастрофалниот земјотрес во 1963 година и се несеизмички изградени, па затоа би било убаво да има ваква програма според која точно ќе се знае каде смее да се прават интервенции. Најчесто вакви згради имало во Карпош 1 и 2.

- Треба да се направи компјутерска програма за аналитичка и експериментална верификација на асеизмичката стабилност и сигурност на постојните објекти на нашата територија. Целта е да се обезбедат показатели за издржливоста и за стабилноста на објектите, што ќе биде основа за планирање на надградбите и на доградбите. Прво во базата на податоци ќе се внесат јавните објекти, училишта, болници, градинки и слично, а потоа и станбените објекти - објаснува Марјан Ивановски, раководител на секторот за поддршка на градоначалникот. 

Процедурата ќе остане иста

Од општината велат дека планираат наскоро да организираат и обука за некои од вработените во секторот урбанизам во општината, за да знаат како да работат со системот. Сето ова ќе придонесе веднаш штом ќе стигне барање за надградба или доградба да се знае дали смее да има надградба и доградба на некој објект. Од општината најавуваат дека за оваа година планираат експериментално да проверат две згради на кои веќе се врши надградба, односно на овие објекти ќе се симулира земјотрес. Тоа се зградата на улицата Гиго Михајловски и зградата до „Симпо“, на булеварот Партизански одреди. 

- Со самото тоа што даваме дозволи за градење, имаме право и да проверуваме дали објектите се исправни. За оваа процедура нема да бидат потребни ниту повеќе документи, ниту пак повеќе пари, а нема да се зголеми ниту времето за добивање градежна дозвола, туку само објектите ќе бидат побезбедни и со поголем квалитетот - додава Ивановски.

 
  
Автор: Александра Денковска  Фотографија: Маја Јаневска-Илиева


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81812816364&id=14&setIzdanie=22659 - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81812816364&id=14&setIzdanie=22659



Print Page | Close Window