Print Page | Close Window

Обнова на Офицерскиот дом

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Проекти
Forum Discription: Административни, станбени, резиденцијални...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1138
Printed Date: 03-Aug-2020 at 21:24


Topic: Обнова на Офицерскиот дом
Posted By: dejan
Subject: Обнова на Офицерскиот дом
Date Posted: 20-Nov-2007 at 03:51
Od Dnevnik

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ

Виолета Аларова ја блокира изградбата на Градска куќа

Со новиот урбанистички план, наместо Градска куќа, на плоштадот е предвидено да се гради комерцијален објект, велат од Градот

Со новиот детален урбанистички план за Малиот ринг, маркичката за изградба на Градска куќа на плоштадот е пренаменет за објект за комерцијални цели, па неизвесно е дали проектот ќе биде реализиран - на ова предупреди архитектката Љубица Петревска, претставничка од Градот Скопје на трибината посветена на изградбата на Градска куќа. - Градот Скопје ја изгуби моќта да одлучува за локациите откако, со децентрализацијата, надлежностите од областа на урбанизмот им се пренесени на општините. Моментно, во ниту еден детален план на територијата на Град Скопје не е предвиден простор за изградба на Градска куќа - рече Петревска на трибината што градските власти во петокот ја организираа во Музејот на град Скопје, во рамките на одбележувањето на празникот 13 Ноември.

Најновиот урбанистички план за строгиот центар на Скопје, чиј предлагач е градоначалничката Виолета Аларова, Советот на Општина Центар го донесе пред три недели. Нејасно е како Градската куќа се претворила во комерцијален објект, кога веќе се изработува главен проект за обнова на Офицерскиот дом, според конкурсот што во јануари годинава го распиша Министерството за култура. Во обновениот Офицерски дом треба да се смести кабинетот на градоначалникот на Град Скопје, Матична служба за венчавање итн.

Архитектите што учествуваа на трибината заклучија дека Градската куќа треба да биде изградена на плоштадот Македонија, според примерот на многу европски метрополи и дека е срамно за Скопје што веќе 40 години не успева да го реши прашањето за објект за градската администрација.

- Јас се прашувам дали ние имаме Град, односно некаква градска функција. Можеби имаме служби и градоначалник, но градската функција едноставно како да е перманентно тргана настрана. Политиката на делење на градот на десет општини, всушност, ја растури идејата за јака градска функција - рече архитектот проф. Ѓорѓи Константиновски.

Претставничката на Градот, Петревска, истакна дека иницирале измени на Законот за Град Скопје, за да вратат некои надлежности, со што очекуваат дека состојбите ќе се сменат.

Архитектката Анета Христова потенцираше дека кај нас не постои основна стратегија на едно ниво за да се осмисли и организира просторот.

Обидите на Градот да го решат прашањето за свој објект датираат од 1966 година, кога е распишан меѓународен конкурс за урбанистичко-архитектонско решение на Градската куќа. Првонаграден бил трудот на архитектот проф. Едвард Равникар, но не дошло до реализација бидејќи, по земјотресот, приоритет имале шесте капитални објекти: Транспортниот центар, Универзитетскиот кампус, Културниот центар, Домот на спортистите - кој требало да се гради кај денешниот Олимписки базен, Поштата и зградата на ЦК, односно на Владата. Во 1978 година повторно е распишан анонимен конкурс за Градска куќа, на кој првата награда била доделена на група автори предводени од проф. Ѓорѓи Константиновски, но објектот не се реализирал.

Амбицијата за објектот стагнира до 2004 година, кога е распишан конкурс за реконструкција на Старата железничка станица, во која поранешниот градоначалник Ристо Пенов сакаше да ја смести градската администрација. Тогаш немаше прва награда. Советот на Град Скопје во 2005 година донесе Одлука за изградба на Градска куќа, за која беа понудени четири локации, од кои плоштадот е избран како најповолна. Годинава обврската за изградба на Градската куќа ја презеде државата, односно Министерството за култура.

Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 00:34
Еве да го ставиме и каталогот што го објави министерството за култура. Имате краток вовед со корисни информации и ги имате сите трудови, вклучувајќи го и победничкиот.

http://img64.imageshack.us/my.php?image=picture1243ab8.jpg"> http://img246.imageshack.us/my.php?image=picture1244uq4.jpg"> http://img338.imageshack.us/my.php?image=picture1245zo4.jpg"> http://img260.imageshack.us/my.php?image=picture1246yd5.jpg">

http://img260.imageshack.us/my.php?image=picture1247vi8.jpg"> http://img235.imageshack.us/my.php?image=picture1248yy5.jpg"> http://img402.imageshack.us/my.php?image=picture1249vo3.jpg"> http://img186.imageshack.us/my.php?image=picture1250gg3.jpg">

http://img264.imageshack.us/my.php?image=picture1251te5.jpg"> http://img264.imageshack.us/my.php?image=picture1252xe2.jpg"> http://img177.imageshack.us/my.php?image=picture1253cj5.jpg">


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Dec-2007 at 15:36
Воопшто не ми значи кое место го освоил проектов, зашто изгубив секаква доверба во „жирито“ после оној испадот со Меморијалната куќа за Мајка Тереза... Вреди да се спомне, иако личи на хибрид на ајпод и random форма...
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 15:57
Originally posted by La Linea

Воопшто не ми значи кое место го освоил проектов, зашто изгубив секаква доверба во „жирито“ после оној испадот со Меморијалната куќа за Мајка Тереза... Вреди да се спомне, иако личи на хибрид на ајпод и random форма...


Јас сепак ќе ти кажам, тоа е словенечкиот проект, кој беше откупен ради тоа што (пази го сега ова), првонаградениот труд на Мангаровски (кој е практично реплика на офицерски + една стаклена купола) немал добро решен ентериер... Па сега ќе правеле комбинација од надворешноста на офицерски и ентериерот на словенечкиов проект Nuts Мене ова никако не ми е јасно... Се сомневав дека е воопшто вистина, ама тогаш сите извори така пренесоа...

Инаку според мене словенечкиов проект е дефинитивно добар сам по себе, ама пак ги имаме старите проблеми околку неговото вклопување, зашто немаме генерален концепт како треба да изгледа ниту главниот плоштад, туку само нафрламе разноразни објекти околу. Без никаква визија... Ohno


А за мајка тереза боље не ме чепкај Suicide


Posted By: kire85
Date Posted: 08-Dec-2007 at 20:41

На нет најдов еден проект.....перфектен би бил за градска куќа у Скопје. Можеби не би се вклопил во околината толку....али знаете како му пасуе на трифчо ко градски татко? уфф....милина....а башка има и патриотски бои Smile

http://home.arcor.de/d-m/aarhus/pix/zirkus01.jpg - http://home.arcor.de/d-m/aarhus/pix/zirkus01.jpg


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 20:46


LOL


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 20:46


Па навистина, Вангел Божиновски (спорниот проект за спомен куќа на Мајка Тереза), веројатно би кокурирал со нешто такво. Само малце повеќе би го накитил со разноразни детали од неговиот арсенал...

Stern%20Smile


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Dec-2007 at 04:06
Дали Вангел Божиновски вклучил и WC во спомен куќата? Зошто кога ке ја видам таа наказа, ќе морам да се олеснам некаде.
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Dec-2007 at 16:08
Originally posted by La Linea

Дали Вангел Божиновски вклучил и WC во спомен куќата? Зошто кога ке ја видам таа наказа, ќе морам да се олеснам некаде.


Нејќам ни да помислам дека тој проект навистина ќе се гради. Тоа архитектонско чудовиште мора некако да се спречи!


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Dec-2007 at 16:10
Ќе го пуштиме Велија Рамковски да напраи некоја нова брутална петиција, да им влезе со багер дома на луѓето и да им земе потпис. Си има он методи


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Feb-2008 at 09:07
Добра вест . Се надевам дека Министерството за култура ќе има што повеќе проблеми од овој тип па може во меѓувреме ќе ни дојде памет. Посебно држам палци за Мајка Тереза и за Црквата.

ОФИЦЕРСКИ ДОМ НЕМА ДА биде обновен ГОДИНАВА

Заглави изградбата на Градска куќа

Од Министерството за култура велат дека чекаат да заврши процесот за денационализација на мала соседна парцела, по што ќе почне изградбата

Проектот за обнова на Офицерскиот дом е готов, но никој годинава не предвидел пари за почеток на изградбата. Во буџетот на Министерството за култура нема ставка со доволно средства за воскреснување на репликата на овој објект, кој беше оштетен, а потоа урнат по земјотресот во 1963 година.  Предвидени се само два милиона денари, односно 32.000 евра. Новиот Офицерски дом, како што најави Владата, треба да биде Градска куќа, односно седиште на градската администрација, која со децении работи во бараки на „Илинденска“, кај Градски парк. Како можен датум за почеток на изградбата беше најавен ланскиот септември, но работите заглавија. Од Министерството за култура не велат дека немаат пари, туку дека целата работа заглавила кај денационализација на соседна парцела. Останаа куси за одговор до каде е предметот и дали скоро ќе заврши, а не објаснија ниту дали денационализацијата ја зафаќа и парцелата на која треба да се гради Градската куќа. Александар Ѓорѓиевски, советник за односи со јавност во Министерството изјави дека проектот според кој треба да се гради е приспособен по забелешките што лани му беа дадени на авторот.

- Сега во Министерството за финансии се решава сопственоста на мала парцела во постапка за денационализација. Изградбата ќе почне по завршувањето на постапката - кажа Ѓорѓиевски.

Проектот за изградба на Градската куќа на плоштадот Македонија лани по јавниот конкурс му беше вратен на доработка на професорот Коста Мангаровски. Објаснувањето беше дека неговиот предлог не соодветствувал доволно со намената што треба да ја има објектот, како седиште на градските власти. На конкурсот не беше доделена прва награда, затоа што Комисијата што ги разгледуваше осумте проекти оценила дека ниту еден предлог не ги задоволува барањата за автентичност и за функционалност на објектот. За проектот на Мангаровски беше кажано дека е најдобро решение кое потсетува на стариот Офицерски дом. Идејата за изградба на нова Градска куќа потекнува уште од 1966 година, кога бил распишан и првиот меѓународен конкурс. Имало првонаграден труд, но до реализација не дошло, бидејќи Градската куќа не влегла во шесте капитални објекти за кои политичките власти во тоа време сметале дека треба да се градат. Првонаградениот труд предвидувал репрезентативно здание на плоштадот Македонија. Оттогаш биле распишани уште неколку конкурси, а имаше идеја Градската куќа да се смести во објектот на Старата железничка, кој требаше да биде обновен за таа намена. Во новата Градска куќа освен кабинетот на градоначалникот на Скопје и дел од градската администрација, предвидена е и матична сала за венчавање и други содржини.

Јорданка Ивановскаhttp://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2518A8EB2A994843977B7C7511D3EF0D


Posted By: JoAnS
Date Posted: 18-Apr-2008 at 19:45
Puke
 Dali ima nekoj pretstava koj e genijalecot na ova delo, koj go utnal vremeto so rimskata imperija. Ovaa "unikatnost" se najde, ne znam kako na ovogodinesnoto bienale i pretstavuva resenie za gradskata kuka.
Nekako vo guzva go pominav bienalevo i ne go zabelezav imeto na avtorot, ako nekoj ima takov podatok ke ve molam da mi go prati.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Apr-2008 at 19:49


Не знам кој стои зад ова дело, ама наслушнав дека всушност се работи за некој вид протест, потсмев, нешто во тој стил...

Не знам дали навистина е така.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-Apr-2008 at 20:20
ај римско ама и американско е пази друго

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: JoAnS
Date Posted: 18-Apr-2008 at 20:25
Добро со оглед на тоа дека американското е од римското.......
пошо фала богу они немаат свое.....


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-Apr-2008 at 20:30
е имат, ама мислам дека сенатот во форма на tepee (оние шаторчињата индијански) немаше да ги собери сите сенатори па зато римското решение...


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: JoAnS
Date Posted: 18-Apr-2008 at 20:36
Rollin


Posted By: mitatos
Date Posted: 18-Apr-2008 at 21:02
mene mi se dopaga objektov, ali ne na toa mesto ) , obicno sum ljubitel na starata rimska arhitektura ne za drugo 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Apr-2008 at 01:08
@Clover Мене ми личи ко типов да прави пародија. А доби 3 место хахаха

Така ми изгледа или оние столбови измеѓу само седат така колку да пополнат простор. Како да не подржуваат ништо. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: JoAnS
Date Posted: 19-Apr-2008 at 13:37
Previous
Да се надоврзам на коментарот на Митатос.......
Римската архитектура си има свои премногу големи удели во севкупната денешна архитектура, така да не ни сакам да коментирам за нејзината убавина...........сакам да кажам дека како што кажа (не на тоа место), секако се согласувам дека не треба да стои на тоа место.....туку 2000 и кусур години уназад.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 13:38
@Joans doticniot proekt e na Slobodan Zivkovski

@mitatos rimska arhitektura e ubava no koga e od rimsko vreme . Vakva novokomponirana pripadja vo nekoj tematski park ili vo Las Vegas eventualno. Sigurno ne na nasiot glaven plostad


Posted By: JoAnS
Date Posted: 19-Apr-2008 at 13:42
Фала за информацијата Smile


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Apr-2008 at 14:00
Интервју со Слободан Живковски. Сега сум сигурен дека станува збор за пародија http://www.forum.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=172&EditionID=118&ArticleID=3762&Page=1 - http://www.forum.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=172&EditionID=118&ArticleID=3762&Page=1


ЕДИТ: Какво разочарување. Си имаме работа со уште еден Вангел Божиновски уствари.
http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=65&EditionID=561&ArticleID=12610
  • Кажете ни нешто повеќе за вашиот проект. Што треба да претставува тој?

Живковски: Композицијата на објектот е составена од три волумена кои треба да ги  симболизираат трите периоди на македонската државност –античка Македонија, Самоиловото царство и современа Македонија. Тие треба да го симболизираат континуитетот на македонскиот идентитет и покрај сите неповолни историски околности.

Архитектонскиот стил е избран од повеќе причини. Неопходноста да се изгради и афирмира свеста кај граѓаните дека овој стил не е е туѓ, туку е дел од нашата градителска и естетска традиција.  

Тоа е стил кој во својата основа ја има идејата за вечноста и константните вредности, стил кој воедно симболизира моќ, елеганција и дисциплина. Поради тоа целокупната западна цивилизација, кога имала потреба од објекти од вонвременски карактер со константни естетски вредности.

Содржински овој примарно треба да биде национален музеј. Секундарната содржина треба да биде мултимедијален простор.
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 19-Apr-2008 at 14:50

Живковски: Композицијата на објектот е составена од три волумена кои треба да ги  симболизираат трите периоди на македонската државност –античка Македонија, Самоиловото царство и современа Македонија. Тие треба да го симболизираат континуитетот на македонскиот идентитет и покрај сите неповолни историски околности.

Архитектонскиот стил е избран од повеќе причини. Неопходноста да се изгради и афирмира свеста кај граѓаните дека овој стил не е е туѓ, туку е дел од нашата градителска и естетска традиција.  

 
Doh Suicide 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Apr-2008 at 16:52
Crazy

Bonk


Posted By: shyes
Date Posted: 21-Apr-2008 at 10:21
Мене ми изгледа супер,  


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jun-2008 at 15:13
Офицерскиот дом бил место за забава на српските офицери

Некогашниот Офицерски дом во Скопје го изградила српската војска како место за забава на офицерите, другите воени лица и на нивните пријатели. Камен-темелникот на Офицерскиот дом бил ставен во 1925 година, а бил комплетно изграден во 1929 година на местото на Бурмали џамија. Бил граден по проект на рускиот архитект Вилием Баумгарген. Тој претставувал најимпозантна градба со многу сали, простории за забава и разонода, раскошен инвентар и опрема, лустери со огромни димензии кои биле подарок од кралот Александар Караѓорѓевиќ и со саатен механизам на кулата што можел да се чуе и види од цел град.
Офицерскиот дом бил еден вид градска куќа со огромна и светла сала во која се организирале најубавите забави и балови. Во него обично се свирела воена музика, но имало и забави со џез-музика и модерни танци. Гости во Офицерскиот дом биле луѓе кои во градот важеле за елита, кои биле претставници на градската класа. За да можат скопјани да влезат во Офицерскиот дом требале да бидат негови членови. За зачленување пријавите морале да бидат заведени од одредени комори и признати здруженија. Сите членови при доаѓањето на забавите во Офицерскиот дом морале да ја носат со себе членската карта. Членовите можеле со себе на баловите и матинеата да носат и свои гости.
Скопјани во Офицерскиот дом оделе и да играат шах и билијард. Во него имало и читалница со странски и домашни весници.
Офицерскиот дом бил урнат во катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Наскоро Владата ќе почне да гради нов Офицерски дом на местото на поранешниот. Надворешно новиот Офицерски дом ќе биде идентичен на стариот, различен ќе биде внатре. Во него ќе се смести Градска куќа, сала за матично, а ќе има и други простории за свечености.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=153503&idg=8&idb=2411&rubrika=Skopje -
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=153503&idg=8&idb=2411&rubrika=Skopje


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 16:55
Na toa mesto srpskite oficeri se zabavuvale so prostitutki, i toa e ok. Ama deneska vo Makedonija ne postoi nikakva vojska, pa i da receme deka postoi, taa pak si ima go ima Domot na ARM (koj go iskoristuvaat "maksimalno"), taka da ne znam koja bi bila pricinata da se vozobnovi toj objekt? Ako se gradi nesto na ovaka vazno mesto, neka bide nesto sto pod itno mu e potrebno na gradov, a ne da vozobnovuvaat bezvredni spomenici...

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 03:36
Daj pazi si gi zborovite plz.
Posted By: evolutionary
Date Posted: 01-Jul-2008 at 04:36
Vo red, se izvinuvam. Dobro e sega?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 05:51
Dobro e fala!


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 22:01
немаше да биде за АРМ, можам да си го замислам во денешно време како музеј, простор за некои мали свечености, изложби итн , ама тоа само во моите мисли Nuts
-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:19
Originally posted by zabegan

немаше да биде за АРМ, можам да си го замислам во денешно време како музеј, простор за некои мали свечености, изложби итн , ама тоа само во моите мисли NutsПа за тоа ќе му биде и новата намена... Канцеларија на градоначалникот, сала за венчавки и сала за свечености/изложби/приеми.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:54
Sala za vencavki e eufemizam za sala za turbo-folk svadbi od malogragjanska vrsta:(

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:59
Originally posted by evolutionary

Sala za vencavki e eufemizam za sala za turbo-folk svadbi od malogragjanska vrsta:(


Мислев на церемонијалната сала што сега се наоѓа во бараките во парк Не за сала за прослави


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 11:09
Ne sum razbal ubavo. Btw koga sme kaj park, sto e so Kermes?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 02-Jul-2008 at 11:51
Dedomi mi imal kazhano deka vo negovo vreme, koga bese igraorec vo Tanec, mnogu pati bil pokanat da igra tamu.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 04-Jul-2008 at 04:51
More da ne ima posebna nishka za Kermes?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Aug-2008 at 23:27
ГРАДОТ НЕМА ПАРИ ЗА РЕПРЕЗЕНТАТИВЕН ОБЈЕКТ


Градска куќа останува само желба

Градската администрација и градоначалникот останувааат во просториите на старите и дотраените бараки во рамките на Градскиот парк, а изградба на репрезентативен објект засега останува само желба на градските власти. Иако уште од седумдесеттите години се распишуваа тендери за изработка на проекти за нова градска куќа и се утврдуваа можни локации, најава за изградба на нов објект за градската администрација нема.
- Градот не е во состојба финансиски да издржи изградба на една сопствена куќа. Фактот што преземавме низа мерки да го оспособиме функционирањето на градската администрација во рамките на постојните објекти, при што извршивме репарација на бараките, воведување на клима уреди и реконструкција на санитарните јазли, говори дека се уште не сме подготвени да зборуваме за нова градска куќа, изјави вчера Костовски. Тој смета дека услов за изградба на ваков објект е вистинска фискална децентрализација со која треба да се овозможат поголеми приходи за Градот, кој би ја креирал изградбата на градската куќа. Тој потенцира дека во моментот не постои проект, локација ниту идеја за градската куќа.


http://vecer.com.mk/?ItemID=B7D1FBFB0DE3B84A809594C0DC9896C7


Градските власти без идеја и без локација за градска куќа

Проектот за адаптирање на Старата железничка станица беше отфрлен пред повеќе од три години

Сања Наумовска


Градот Скопје нема ниту проект, ниту пак идеја за локација каде би требало да се изгради градска куќа. Градоначалникот Трифун Костовски на последната седница на Советот на Скопје соопшти само дека градската власт не е финансиски моќна да се зафати со ваков проект, поради што и не размислува за тоа. На забелешката на советникот Коле Манев дека годинава се навршија 45 години од катастрофалниот земјотрес, колку што и Скопје е без репрезентативен градски дом, Костовски заклучи дека проблемот лежи во неспроведувањето на финансиската децентрализација.

„За ова прашање не треба ниту да разговараме, затоа што ниеднаш во текот на нашиот мандат проект за градска куќа не влегол во буџетот. Градот нема моќ да се зафати со ваков проект сам, затоа што нема средства. Овие години се занимаваме само со реконструкција на бараките за да им овозможиме на вработените пристојни услови за работа“, истакна Костовски.

Тој го посочи и проектот на Владата градската администрација да се смести во нов објект на местото на некогашниот Офицерски дом на плоштадот „Македонија“, што за него не е добра идеја. „Градска куќа треба да си направи Градот сам, а за тоа услов е да се спроведе вистинска фискална децентрализација и Градот да добие поголем прилив на пари. Иако мандатот ни е на изминување, можеби треба да почнеме да размислуваме за ова прашање“, рече Костовски.

Своевремено, во почетокот на градоначалничкиот мандат, Костовски ја отфрли идејата на неговиот претходник Ристо Пенов, Старата железничка станица да се изгради во нов градски дом. Според идејата, требаше автентично да се обнови урнатиот дел на источната страна на станицата, во големина во која бил поред повеќе од четири децении, но со посовремени материјали и осветление. Фасадата требаше да ги задржи сите одлики на старата станица, влезовите, столбовите, венецот и изведбата на страните, додека внатрешноста да биде приспособена на потребите на градската администрација. Делот на зградата во кој се наоѓа Музејот на Скопје беше предвидено да се вклопи во целината и да биде дел од градската куќа. Објектот, според идејата на тогашните градски власти, требаше да биде и функционален и да остане споменик на културата истовремено.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=09C80FA13A4FD147AD36F81BA8EA53F7


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Aug-2008 at 00:15
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FA08C19349FC224AA6AEC8BBCF0832FB - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=FA08C19349FC224AA6AEC8BBCF0832FB

ДВЕ ГОДИНИ ПРОЕКТОТ СТОИ НА ХАРТИЈА

Нема ниту цигла од новата Градска куќа

Владата требаше да го обнови Офицерски дом за таму да се смести градската администрација, но тоа сега е заборавено и никој не го споменува, вели градоначалникот Костовски

Нема никаков проект, ни локација, ни идеја за изградба на Градска куќа, која требаше да биде во обновениот Офицерски дом, изјави вчера градоначалникот Трифун Костовски, одговарајќи на советничко прашање на седница на Советот на град Скопје.

- Проектот не е ставен во програмата за оваа година бидејќи градската власт нема финансиска моќ да влегува во една ваква авантура - вели градоначалникот Костовски.Градската куќа, потсети градоначалникот Костовски, требаше да ја прави Владата во центарот на Скопје, но тоа прашање е заборавено и сега повеќе никој не го споменува. Сиве овие години се занимаваме само со реконструкција на бараките за администрацијата да има нормални услови за работа. Мандатот е на минување, а немаме ништо од ветената програма за изградба на Градска куќа - рече градоначалникот Костовски. Според него, Градот не е во можност да влегува во ваков зафат поради тоа што не е спроведена вистинска фискална децентрализација. Барањата на Костовски во овие две години беа во градскиот буџет да се слеваат поголем дел од приходите на скопјани, а не да завршуваат во владината каса или во други општини. За ова градоначалникот веќе спроведе и кампања во корист на градот Скопје, но досега ништо не е сменето.

- Доколку се зголемат приходите во нашата каса, ќе имаме можност сами да го реализираме овој проект - вели скопскиот градоначалник.Наспроти изјавите на градоначалникот, од Министерството за култура пред неколку месеци рекоа дека проектот за обнова на Офицерскиот дом е готов, но не најавија негова изградба за годинава. Годинава не се предвидени пари за да почне да се гради. Во буџетот на Министерството за култура нема ставка со доволно средства за воскреснување на репликата на овој објект, кој беше оштетен, а потоа урнат по земјотресот во 1963 година. Предвидени беа само два милиона денари, односно 32.000 евра.Новиот Офицерски дом, како што најави Владата, треба да биде Градска куќа, односно седиште на градската администрација, која со децении работи во бараки на булеварот Илинден, во Градскиот парк. Во обновениот Дом треба да биде сместена и нова матична служба. Како можен датум за почеток на изградбата беше најавен ланскиот септември, но се' остана само на најава.

Проектот за изградба на Градската куќа на плоштадот Македонија лани по јавниот конкурс му беше вратен на доработка на професорот Коста Мангаровски. Објаснувањето беше дека неговиот предлог не соодветствувал доволно со намената што треба да ја има објектот, како седиште на градските власти. На конкурсот не беше доделена прва награда, затоа што Комисијата оценила дека ниту еден од осумте предлози не ги задоволува барањата за автентичност и за функционалност на објектот. За проектот на Мангаровски беше кажано дека е најдобро решение што потсетува на стариот Офицерски дом.

Јорданка Ивановска
Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Oct-2008 at 12:46
ВЛАДИНИОТ ПРОЕКТ ЗАГЛАВЕН ВО СУДСКИ ПРОЦЕДУРИ
Денационализацијата го голтна Офицерски дом
Изградбата на Офицерски нема да почне до крајот на годинава, бидејќи за денационализација на просторот на кој ќе се гради треба да се одговори на пет барања

Изградбата на некогашниот Офицерски дом на плоштад Македонија, кој сега треба да биде градска куќа, нема да почне до крајот на годината, бидејќи парцелата каде што тој треба да се гради е заглавена во процесот на денационализација. Од Министерството за култура, кое од Владата доби задача да го возобнови некогашниот Офицерски дом, велат дека тие нивната работа ја завршиле, односно изработиле идејно решение и главен проект кој е предаден во Министерството за транспорт и врски на одобрување. Во меѓувреме, за парцелата на која ќе се гради Офицерски, во зеленилото пред зградата на "Телеком" веднаш до плоштадот и до кејот, почнат е процес за денационализација, за кој во Министерството за финансии велат дека не можат да кажат кога ќе заврши, бидејќи тој е заглавен во судски процеси.
"За парцелата каде што треба да се гради Офицерски, до Комисијата за денационализација стигнаа пет барања. По едно од овие барања одлучено е сопствениците да бидат обесштетени, бидејќи на земјиштето ќе се гради објект од општ интерес, но тие поднеле тужба до Управниот суд. По останатите четири барања се уште се одлучува", вели Мартин Мартиновски, портпарол на Министерството за финансии.
Тој објаснува дека додека не завршат судските процеси, Министерството не може да ја заврши денационализацијата за парцелата за Офицерскиот дом, а тие тешко дека ќе се решат до крајот на годинава.
Обновата на Офицерски дом Владата ја најави уште во 2006 година кога беше даден рок изградбата да заврши до 2010 година.(Е.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157752&idg=8&idb=2489&rubrika=Skopje

Абе нели имавме нишка за офицерски?! Ја нема!Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Oct-2008 at 22:21
само ако веќе се силат да го градат нека му ја поместат маркицата кон лево за барем неколку метри, бидејќи многу смета на денешната линија на кејот
П.С. Највеќе ми се допаѓаше проектот на Владимир Пота, но ете избраа друг


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: beTon
Date Posted: 19-Oct-2008 at 02:53

знам дека интервјуто е старо, но држи место за мене и како прилог кон трезно размислување за тоа што треба да означува зборот плоштад денес, а и како мислење на еден бунтовник со причина... Thumbs%20Up она каде можеби само претерал неимаров е во преголемиот залак од идејно решение за градска куќа, проект кој дефинитивно е за на кале, но во ваков габарит и форма никако за на плоштад, иако се си мислам дека овој проект го има извадено од фиока само како провокација за долекажаното како би се потикнале надлежните на размислување, јавни дебати и многу прецизно мерење пред сечење и на идеите и на проектите...

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=97961&idg=5&idb=1477&rubrika=Kultura - Слободан Живковски - архитект

Плоштадот е идентификација на државата и народот
Урбанистичките решенија во Скопје се рутински и нехумани, неодговорни и без визија. Како најеклатантен пример за тоа би го издвоил планот за плоштадот и малиот ринг.

Основниот идентификационен код на Македонија е фундиран длабоко во историјата, така што македонскиот фактор во креирањето на античките вредности е исто толку значаен колку и египетскиот, грчкиот и сличните во тој период. Можеби најголема заслуга во афирмирањето на античките градителски искуства и вредности има Македонија, кога во својот империјален период го пренсесува своето влијание на многу поголеми пространства од својата географска и етничка територија. Бидејќи се декларираме како Македонци ние мора да бидеме свесни и одговорни кон наследството кое треба да го почитуваме и афирмираме

  • Зошто се одлучивте да учествувавте на конкурсот со креација која воопшто не ја почитува целта и програмските барања?

Живковски: Причините се од морален и професионален карактер. И како граѓанин и како архитект никогаш не ми било сеедно што се случува со мојот град. Особено со најекспонираниот простор во државата во вакви историски околности.
 
Мислам дека секој од нас, посебно луѓето од мојата фела треба да чувствуваат одговорност и да имаат свест за проекти кои се од суштинско значење за нас како држава. Токму таков простор е плоштадот во Скопје.
Кога зборуваме за овој простор особено важно е да се има предвид дека се работи не за градски плоштад, туку за државен плоштад. Тој треба да претставува симбол на нашиот народ, историја, култура и воопшто на нашето битие. Воедно тој треба да ја симболизира нашата државност.
 
Досега, на некој начин голема среќа беше тоа што просторот повеќе од 40 години беше празен, а особено во поседните 15 години кога се случија силни политички турболенции.
 
Слободно можам да констатирам дека многу урбанистички решенија во Скопје се рутински и нехумани, неодговорни и без визија. Како најеклатантен пример за тоа би го издвоил планот за плоштадот и малиот ринг.
 
Секогаш кога се зборува за јавен простор како што е државниот плоштат треба да се гради еден сериозен и одговорен пристап.
 
Тука треба да се употреби методологија која се применува насекаде во светот. Тоа не е нешто ново, туку напротив нешто што функционира повеќе од 2.000 години.

 
На уредувањето на плоштадот треба да се гледа како на нешто што ќе ја симболизира и нашата држава со сите нејзини политички, културни и општествени специфики. Ние на полоштадот треба да го презентираме сопствениот идентитет и идентитетот на нашата држава.
 
На овој простор не смееме да дозволиме примена на комерцијалните принципи. За жал, тоа ни се случува. Кога ќе погледнете што се случува на просторот пред Матицата на иселеници кон потегот на Арапската куќа. Кога и обични лаици ќе го погледнат овој простор јасно е дека тука владее хаос. Дури и стручните лица тешко ќе можат да ги убедат граѓаните дека овој простор треба така да функционира.
 
За жал ваквата урбанистичка матрица треба да се примени и во другиот дел на плоштадот.
Јас преку идејното решение кое го понудив на конкурсот го искажав своето несогласување со ваквиот начин на работење на еден јавен простор кој ни припаѓа на сите нас.

  • Кои се најзначајните принципи за креирање на ваков простор?

Живковски: Основен принцип е принципот за еквивалентност, односно за големината и значењето на јавниот простор- плоштадот.
 
Во дваесетите години на минатиот век кога плоштадот бил проектиран Скопје бил град во секој поглед и бил поразличен од она што е денес. Тие работи мора да ги имате предвид кога ја осмислувате неговата содржина.
 
Тогаш Скопје бил административен центар на една друга држава и имал многу подруго значење. Денес, тој е главен град на држава.
 
Тоа значи дека просторот треба да биде максимално голем, а не да се преполовува како што тоа се прави сега со овој принцип на работа.
 
Во случај да се изгради “Офицерскиот дом” ќе се намали големината на плоштадот и тој ќе добие карактеристики на сквер.
 
Големината на просторот на плоштадот го симболизира и значењето на градот.
 
Скопје е главен град на држава, што значи дека најекспонираниот јавен простор е од државно значење, а не од градско. Затоа не би требало да зборуваме за градски плоштад, туку за државен.
 
Ако се земат предвид овие критериуми кои се воедно и факти, тогаш обидот да се изгради официрски дом станува неаргументиран и бесмислен.

  • Идејата за возобновување на “офицерскиот дом” не беше прифатена со воодушевување од јавноста. За повеќето луѓе тој е објект кои го познаваат само од слика. Па дури и оние кои го паметат не се премногу носталгични. Зошто токму офицерски дом?

Живковски: Таквиот објект, како и да се применува и пренаменува во иднина, повеќе ќе соопштува за отсуство на свест за значењето на просторот и архитектурата и историскиот процес низ кој минува Македонија.
 
Вториот критериум е формата на просторот. Секогаш се тежнее кон тоа формата на просторот да биде правилна. Тоа само по себе ќе симболизира дека се работи за повисок ред на значење и вредности позади кои стои организирана свест и сериозна држава.
 

При креирањето на формата особено се води грижа да се почитуваат природните карактеристики на теренот, значајни објекти од културно историско наследнство и постоечка урбана структура.
 
Во нашиот случај околу плоштадот фигурираат збир на објекти од најразличен карактер и стил и од нив не може да се направи вредносен систем.
 
Највредни елементи во просторот се Калето, Камениот мост и реката Вардар.

 
Формата на просторот е недисциплинирана со многу прекини, упади, испади и тешко се дешифрира. Третиот критериум за вакви теми е содржината на просторот околу него. Идетификацијата на државата со нејзините атрибути и симболички вредности е насока кон која се проектираат, наменуваат и обликуваат објектите.

  • Како го дефинирате моменталниот лик на плоштадот?

Живковски: Постоечкиот простор околу плоштадот е преполн со комерцијални објекти кои сугерираат дека сe е на продажба. Тоа значи дека ако некој има амбиција и доволно аргументи би можел да гради што сака ако претходно си најде друг урбанист.
 
Денешната состојба на полоштадот остава впечаток на улична балканска тезга, каде мора да има сe и сe да е различно и шарено.
 
Тоа е класична негација на идејата за целина и високи вредности, а напротив асоцира на минливост и безвредност на постоењето.
 
Следниот критериум е е архитектонско и стилско единство кое треба да остави добар впечаток дека државата знае да креира во континуитет и високо да вреднува и тоа да го почитува на долг период.
 
За жал, во постоечкиот урбаничтички план има низа недостатоци, па дури и решенија кои се во спротивност со суштинските принципи.
 
Затоа треба да се оспори важешкиот Детален урбанистички план и повторно сериозно да се сфати и креира стратегијата за овој простор.

  • Кажете ни нешто повеќе за вашиот проект. Што треба да претставува тој?

Живковски: Композицијата на објектот е составена од три волумена кои треба да ги симболизираат трите периоди на македонската државност –античка Македонија, Самоиловото царство и современа Македонија. Тие треба да го симболизираат континуитетот на македонскиот идентитет и покрај сите неповолни историски околности.
 
Архитектонскиот стил е избран од повеќе причини. Неопходноста да се изгради и афирмира свеста кај граѓаните дека овој стил не е е туѓ, туку е дел од нашата градителска и естетска традиција.
 
Тоа е стил кој во својата основа ја има идејата за вечноста и константните вредности, стил кој воедно симболизира моќ, елеганција и дисциплина. Поради тоа целокупната западна цивилизација, кога имала потреба од објекти од вонвременски карактер со константни естетски вредности.
 
Содржински овој примарно треба да биде национален музеј. Секундарната содржина треба да биде мултимедијален простор.

  • Што би им порачале на надлежните?

Живковски: Би им порачал да не останат пасивни на ваквиот недоследен начин на кој се планира урбанизација на плоштадот. Тоа би било крајно неодговорно.

http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=65&EditionID=561&ArticleID=12610 - Kapital - број 390 -  10.05.2007

 ApplausePosted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 13-Jan-2009 at 12:45
Originally posted by JoAnS

Puke
 Dali ima nekoj pretstava koj e genijalecot na ova delo, koj go utnal vremeto so rimskata imperija. Ovaa "unikatnost" se najde, ne znam kako na ovogodinesnoto bienale i pretstavuva resenie za gradskata kuka.
Nekako vo guzva go pominav bienalevo i ne go zabelezav imeto na avtorot, ako nekoj ima takov podatok ke ve molam da mi go prati.
Applause Ma bravo navistina e supe.. Puke AA! NE mozam, ne mozam da veruvam do koja merka odi ljudskata GLUPOST!!! WallbashWallbashWallbashWallbash hhhaaaaa!!!!!


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 13-Jan-2009 at 12:47

Ok, se smiriv sega, ali WTF?? Sto sakal ovoj da stori od Skopje? RIM??? ali, hahahahah! Ovj bil 100 procenti na nesto koga mu padnalo na pamet ova CrazyPosted By: La Linea
Date Posted: 13-Jan-2009 at 22:50
Originally posted by dimme.von.macedonia

Ok, se smiriv sega, ali WTF?? Sto sakal ovoj da stori od Skopje? RIM??? ali, hahahahah! Ovj bil 100 procenti na nesto koga mu padnalo na pamet ova Crazyhttp://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=91&PID=8599#8599 - Ovde е интервјуто на типот и го објаснува својот проект.
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 13-Jan-2009 at 23:06
симболизираат трите периоди на македонската државност
античка Македонија, Самоиловото царство и современа Македонија

Во потполност


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 13-Jan-2009 at 23:55

па лошо сте го прочитале, но ајде нормално кога нашиве новинари воопшто и не се интересираат зошто баш ваков проект има предложено човеков!

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=91&PID=18574#18574 - еве едно интервју една страна поназад каде може да се извлече заклучок дека "архитектов" целиот овој проект го подразбира  поинаку, па преку историско просторни примери ја исмева потребата од возобновување на офицерскиот дом, и јасно тоа го прави на најоригинален начин.

мене од досега јавените и прозваните околу плоштадот човеков е најтрезен и најпрецизен од сите анализа на оваа тема што ги имам чуено!Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Jan-2009 at 00:02
Значи, возобновуваме објект, а не возобнуваваме некое си општествено уредување. Без разлика на тоа за што бил користен објектот, сега може да биде користен за нешто друго. Еве ја ќе дадам, преддлог армијата од сегашниот дом на арм да се префрли у офицерскиот па така ќе си ја има ~основната функција.

Е сега една опција е дом на арм да биде градска куќа, што и не е така лоша идеја, но јас не сум толку за тоа.

Јас ипак сум за опцијата градска куќа да биде стара железничка, со тоа што би се направила онаа нивелација на две нивое на третиот дел од улица Македонија.

Кога веќе нишкава носи наслов градска куќа тогаш мора да прокоментираат и тие што не се слагаат со офицерски да биде градска куќа.

Сега малце ги тераме два муабета паралелно во нишкава па малку е проблем. Значи кога дискутираме за обнова на офицерскиот е еден муабет, а градска куќа е тема на друг муабет. Случајно некако се зацрта градската куќа обавезно да биде во офицерски па затоа и тргнавме вака.


Posted By: zabegan
Date Posted: 14-Jan-2009 at 13:33
јас те поддржувам во идејата градската куќа да биде во железничка, ипак ја држи една од најголемите симболики на градот
а офицерски дом може да биде и музеј на град скопје, како што е сега железничката


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Jan-2009 at 13:43
Па идејата е градска куќа и музејот на Скопје да се во иста зграда односно стара железничка, а сегашниот дом на арм може да биде за било каква намена, а добро ќе му дојде некој младински центар или нешто слично, пошто ионака има свечена сала и слични простории. Од тамо филхармонијата скоро треба да си оди пошто ќе се гради посебна зграда, така да ионака ќе му опадне фукцијата, а ќе биде премногу за арм.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 16-Feb-2009 at 15:18
najdov nesto prekrasno ako se gradi ova togas ...super samo da ima 2 kati poveke
 

http://gradotskopje.blogspot.com/2008/03/blog-post.html - Храбро ново Скопје 15.3.08

Блогов стои отворен веќе некое време, а никако да почне. Но, денес се најдов на отварањето на БИСТА (Биенале на студентите по архитектура) и ми се чини најдов доволно добра приказна за почеток на ова место.

http://www.flickr.com/photos/novica/2336136696/">Храбро%20ново%20Скопје

На БИСТА се изложени трудови на студенти со интервенции низ градот. Една од поентите на изложбата е да се претстави можна архитектура за градот која ќе биде одраз на своето време, наспроти тековни тенденции за реизградба на срушени згради.

http://www.flickr.com/photos/novica/2335314519/">Идеја%20за%20градска%20куќа

Можна градска куќа?

За оние кои сакаат да ја видат изложбата е во Мала станица.

(П.С. Замислата зад овој блог е замислен како место каде блогери од Скопје ќе можат да зборуваат за градот онака како тие го гледаат (по примерот на http://www.metblogs.com/ -


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 16-Feb-2009 at 15:55
luge sto molcite ....LOL
nemate da komentirate dali vi se sviga kolku se sansite itn..................


Posted By: Vbruten
Date Posted: 16-Feb-2009 at 16:33
pogodite koj ja crtashe salata na sobranieto...Cheers...samo nikakva sloboda...kako mi rekoa desnite race na trifun-azha taka i napraviv....najako e sho kabinata na tipot sho prozhektirashe morav vo proektov da mu ja namalam od 5 kvadrati na 4...chichkoto me prokolnuvashe...mu objasnav deka vo sluchajot sum samo crtachPosted By: beTon
Date Posted: 16-Feb-2009 at 16:45
LOL а која им била инспирацијата на деснаците на ГТТ , реплика на германскиот кинески ѕид кај градски!  добро а само оваа нарачка беше или имаше и други нарачки што не завршиле на бимас?


Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Feb-2009 at 23:26
Недоволно успешен обид.

ЕДИТ: Сега гледам доле како сум зафркнал доле кај дрвата кога сум сечел. ЈБГ, ни перспективата не е фатена добро...Има ли некој од вас подобар рендер од победничкиот проект за градска куќа?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Feb-2009 at 23:55
Originally posted by La Linea

Недоволно успешен обид.
Сосема солидно, дури и супериорно према бројни „професионални“ трудови.


Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Feb-2009 at 00:06
Доволно е добро да си види како ќе се вклопи во просторот.

   Дури и да го направат најдобро и најдоследно до рендерот, пак контрастот што ќе го има помеѓу зградата на Македонски телекомуникации и Градската куќа ќе биде преголем. Инаку офицерскиот дом јас никогаш не сум го сметал за објект со добар изглед. Напротив, Ристиќева, Народна банка и Театарот секогаш ми биле пред него.

 Но, тоа што ме плени кај Офицерски и Народната банка е тоа што оформуваат некаква грандиозна „порта“ низ која се влегува преку Камениот мост во еден убав оформен плоштад. Тој ефект може да се постигне и со модерни објекти. Проблемот е што кај нас овој збор „модерни“ некој го сфатил пресериозно...

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 17-Feb-2009 at 07:38
@ la linea
1.bravo
2.dali e ova zgrada pobednikot, ili nekoja druga ?'
3.ako e nekoja druga zgrada mozes li da ja stavis vo plostadot (taka kako si ja stavi vo slikava gore)  ?
 


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Feb-2009 at 15:12
Originally posted by my Macedonia

@ la linea
1.bravo
2.dali e ova zgrada pobednikot, ili nekoja druga ?'
3.ako e nekoja druga zgrada mozes li da ja stavis vo plostadot (taka kako si ja stavi vo slikava gore)  ?
 
ова е победникот на последниот конкурс, но ништо не гарантира дека во иднина нема да го сменат (се надевам на подобро), со оглед дека додека да започнат со проектот има време


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 24-Jun-2009 at 10:23
barav nesto vo net za skopje, i slucajno najdov nesto:
 

http://directorioarco.blogspot.com/2009/05/multiplan-architekticity-hall.html - MULTIPLAN ARCHITEKTI,City hall Skopje,Project Year 2007,Macedónia

http://4.bp.blogspot.com/_U4PwlzFqHnU/SgrhchW5XeI/AAAAAAAAPSo/EPp6WFG3GBs/s1600-h/7.jpg">

http://1.bp.blogspot.com/_U4PwlzFqHnU/Sgrhc8qNWjI/AAAAAAAAPS4/VMVSCPKlyN8/s1600-h/QWQQ.jpg">

http://4.bp.blogspot.com/_U4PwlzFqHnU/SgrhcyrgcuI/AAAAAAAAPSw/n1N47KxW1HM/s1600-h/QWQ.jpg">
Architects:Multiplan Architekti

http://directorioarco.blogspot.com/2009_05_01_archive.html - directorioarco.blogspot.com/2009_05_01_archiv...
 
ima i drugi proekti od regionov.....


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jun-2009 at 10:34
Еве ги и другите слики од овој проект...

01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.Posted By: my Macedonia
Date Posted: 24-Jun-2009 at 10:41

ova e pouba od taa drugata od posledniot konkurs

mi se dopaga i se nadevam deka ova ke se gradi


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jun-2009 at 12:43
И оваа е од истиот конкурс. Која се планира да се гради за жал нема никакви дилеми.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jun-2009 at 01:59

Бурмали џамија ја исфрли Градска куќа од плоштадот

Додека Исламската верска заедница бара реизградба на урнатата Бурмали џамија на плоштадот, градоначалникот Коце Трајановски бара нови локации за седиштето на градската власт

По барањето на Исламската верска заедница (ИВЗ) за денационализација на локацијата на плоштад Македонија за возобновување на Бурмали џамијата, неизвесна е изградбата на Градска куќа. Таа требаше да се гради на местото на урнатиот Офицерски дом, како негова реплика, односно на истото место каде што до дваесеттите години на минатиот век се наоѓала и џамијата. По последните искрења во јавноста меѓу ИВЗ и Владата, кои произлегоа од најавата за изградба на црква на плоштадот, се' поголем е впечатокот дека сите институции што ја најавуваа изградбата на Градската куќа, па дури и нарачаа проект, како да „атерираат“ во однос на оваа идеја. Сомневањата дека Градската куќа ќе остане само проект на хартија се зголемија и со написите во некои медиуми дека премиерот Никола Груевски не се противи на идејата за возобновување на џамијата. Неизвесноста стана поголема, откако градоначалникот Коце Трајановски на последната седница на Советот на Град Скопје рече дека од првиот ден на мандатот размислува за изборот на најсоодветна локација за Градска куќа. Тој во игра ја стави и онаа на Илинденска, каде што веќе неколку децении се наоѓаат градските бараки, но, не ја спомена локацијата на плоштадот.

- Сегашната локација каде што се наоѓаат бараките не е најсоодветна. Најблиска автобуска линија е онаа на булеварот Партизански одреди, што значи дека сообраќајно нема да биде добра како за вработените, така и за странките - изјави Трајановски.Неделчо Крстевски, раководител на Одделението за односи со јавност, тврди дека локацијата на плоштадот како идеја не е напуштена. Тој рече дека во моментов градската гарнитура е фокусирана на финансиската конструкција за изградбата, а локацијата ќе се избира потоа.

- Претпазливоста околу локацијата е поради тоа што треба да се изгради зграда која би ја собрала целата градска администрација, а воедно во тој објект треба да има и резиденцијален дел. Тој нема да се користи за живеење, туку само за официјални приеми - вели Крстевски.Најавите за обнова на Офицерскиот дом како Градска куќа беше издигната на сериозно ниво пред три години, кога Министерството за култура распиша конкурс за идеен проект за објектот. По изборот на првата награда, проектот беше на доработка, со објаснување дека предлогот на авторот не соодветствува доволно со намената што треба да ја има објектот, како седиште на градската власт. Според финалниот проект задржана е целата архитектура на Офицерскиот дом, со таа разлика што горе е предвидена стаклена купола. Во рамките на Градската куќа беше планирана и матична сала за венчавки. Од Министерството за култура не кажаа дали и кога ќе ја финансираат изградбата, само изјавија дека проектот сега се наоѓа во Министерството за транспорт и врски.

- Министерството за култура, во однос на изградбата на Градска куќа, имаше обврска да распише меѓународен конкурс за идејно архитектонско-урбанистичко решение за објектот, на локација на градскиот плоштад. Беше избран проектот на професор Коста Мангаровски. Проектот е предаден на понатамошна доработка во Министерството за транспорт и врски - изјави портпаролот Анита Јованоска. Од Министерството за транспорт потврдија дека проектот е кај нив, поради тоа што пред три месеци распишаа конкурс за идејно решение за изградба на хотел со пет ѕвезди на плоштадот и тоа во рамките на комплексот Градска куќа.

- Според деталниот урбанистички план за Мал ринг на плоштадот во рамките на шест парцели е предвидена изградба на комплекс во кој се предвидени повеќе содржини. Едниот дел ќе биде Градска куќа, а другиот - хотел - изјавија тогаш од Министерството за транспорт.

Тогаш најавија и дека голем дел од земјиштето на овој простор е државно и дека ќе го отуѓуваат по изборите, но досега не е распишан конкурс за продажба. Изминативе години во јавноста имаше уште неколку идеи за локации за Градска куќа, и тоа во објектот на Старата железничка станица, на „Илинденска“, како и зад Општина Центар, односно на слободното земјиште на Министерството за одбрана.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A2A86EADE069514A840309C37C49CD70Posted By: my Macedonia
Date Posted: 28-Jun-2009 at 17:51

spored formata sto e nacertena na planot mal ring ova moze da bide pobednikot:


http://img264.imageshack.us/my.php?image=picture1251te5.jpg">
 
taka mislam jasRoll%20eyes


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Jul-2009 at 14:01

Нема абер од изградбата на Офицерски дом

Приватниот инвеститор кој на лицитација ќе ја купи парцелата за изградба на хотел на плоштад Македонија, треба да го изгради и Офицерскиот дом, а потоа да му го отстапи на Градот делот предвиден за Градска куќа

Офицерски дом на плоштад Македонија ќе го гради приватен инвеститор, кој покрај овој објект ќе гради и хотел во строгиот центар на Градот. Приватниот инвеститор кој на лицитација ќе ја откупи парцелата за изградба на хотел во зеленилото на плоштад Македонија пред управната зграда на "Телеком" должен е во склоп на комплексот да го изгради и Офицерски дом, а потоа да му го отстапи на Градот делот од објектот каде е предвидено да се смести Градска куќа. Но никој од надлежните не кажа кога ќе почне изградбата на овој објект, кој се најавува веќе три години.
Возобновувањето на Офицерски дом по налог на Владата, го почна Министерството за култура, кое досега успеа да избере само идејно-архитектонско решение за новиот објект. Изградбата на објектот беше планирано да почне уште пред две години, но реализацијата на проектот постојано беше одложувана поради тоа што за дел од парцелата се води постапка за денационализација.
Во меѓувреме Исламската верска заедница побара државата да им ја отстапи парцелата и место Офицерски дом, на тоа место да се возобнови некогашната Бурмали џамија. ИВЗ побара и измена на деталниот урбанистички план "Мал Ринг" во кој побара маркичката за Офицерски дом да се пренамени за верски објект.
Од Министерството за култура велат дека реализацијата на проектот ја презело Министерството за транспорт и врски, а дека нивна обврска било само да распишат меѓународен конкурс за избор на идејно архитектонско-урбанистичко решение за"Градска куќа".
" На конкурсот беше избран проектот на професор Коста Мангаровски", велат од Министерството за култура.
Од Министерството за транспорт и врски велат дека на конкурсот за идејно -архитектонско решение за хотел во комплексот "Градска куќа", се јавиле четворица понудувачи, и дека комисијата одлучила да откупи три прокти, но оти главна награда не е доделена. Изведбениот проект за хотелот, како што велат од Министерството, треба да се развива од овие три откупени понуди, и дека нема да распишат нов конкурс за идејно решение. "По спроведување на постапка за продажба на земјиштето избраниот најповолен понудувач треба да го изгради хотелот согласно насоките од конкурсот за идејно решение, а Градската куќа да ја изгради согласно одбраниот проект од Министерство за култура. Инвеститорот кој ќе ја реализира оваа градба ќе има обврска да го отстапи делот кој е предвиден за Градска куќа", велат од Министерството за транспорт и врски.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=2C2DD16551DB2D4E918D3E1C645079E6


Posted By: vendetta
Date Posted: 26-Jul-2009 at 19:14
Мислам дека тука на тоа место треба да се изгради градска куќа.
Немам ништо против муслиманската заедница, меѓутоа мислам дека добро би изгледал тој објект тука баш на тоа место. Не ми се допаѓа погоре проектот, некако ми е ептен футуристички. Ко парна локомотива изгледа LOL


-------------
------------------------------


Posted By: macedonia
Date Posted: 12-Oct-2009 at 21:07
Hi, I just wanted to know if there is any update on this project, and any update on the hotel project proposed for the land beside it. Thank you.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Nov-2009 at 01:47

Ќе има ли Градот две градски куќи

Освен на плоштадот, предвидено е да се гради и втора градска куќа, на се' уште непозната локација, која би служела за прием на странски гости и делегации

Градските власти, кои со години останаа во трулите бараки на „Илинденска“, размислуваат за изградба на уште еден објект со намена за градска куќа, покрај оној што е предвиден на плоштадот Македонија, на местото на некогашниот Офицерски дом. Иако пред неколку месеци од изјавите на Градот се доби впечаток дека ќе бараат сосема нова локација за преселба на целокупната градска администрација, од последните информации е јасно дека за потребите на Градот ќе се градат две различни згради. Едната на местото на стариот Офицерски дом, а за другата допрва ќе се бара локација и ќе се распише конкурс за идејно решение.

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, повторно не беше прецизен во објаснувањата кој се' ќе биде сместен во градската куќа на плоштадот, а кој во вториот објект. Според неговите претходни објаснувања, замислата е вториот објект да служи како резиденцијален дел, каде што би се примале странски гости и делегации. Не е јасно дали во тие простории ќе заврши и дел од градската администрација. Трајановски објасни дека по изготвувањето на проектот ќе се знае каде ќе биде изградена новата зграда.

- Размислуваме за локација - изјави тој.

Во Министерството за транспорт и врски немаат информации дека Градот има потреба од дополнителна локација.

- До Министерството не е пристигнато барање од Градот Скопје за доделување локација за изградба на градска куќа - изјавија од Службата за односи со јавност.

За изработка на проектот за резиденцијалниот дел во Предлог-буџетот на Градот за 2010 година се предвидени четири милиони денари, односно околу 60.000 евра.

Проектот за градска куќа на плоштадот е од 2007 година, кога Министерството за култура распиша конкурс за идејно решение. Првата награда ја доби архитектот Коста Мангаровски. Проектот беше и на доработка кај авторот, со објаснување дека „предлогот не соодветствувал доволно со намената што треба да ја има објектот, како седиште на градските власти“. Според финалниот проект, задржана е целата архитектура на Офицерскиот дом, со таа разлика што горе има стаклена купола.

Од Министерството за култура потврдуваат дека на плоштадот ќе има градска куќа, но веќе две години не кажуваат кој ќе ја финансира изградбата. Кажуваат дека проектот се' уште е на доработка, овој пат во Министерството за транспорт и врски.

Од Транспорт објаснуваат дека доработката подразбира во комплексот на плоштадот наречен „Градска куќа“, да се вклопи и хотел со пет ѕвезди.

- По распишаниот конкурс за избор на идејно-архитектонско решение за изградба на хотел на плоштадот, комисијата одлучи на три анонимни понуди да им биде доставено барање за откуп. Од нив е избрана една анонимна понуда за изготвување на идејното решение - изјавија од Министерството.

Оттаму објаснуваат дека работата околу изградбата на комплексот е пролонгирана бидејќи дел од земјиштето на плоштадот е приватно, односно денационализирано. Министерството планира да го продаде земјиштето на јавно наддавање, во соработка со приватните сопственици, во согласност со Законот за облигационите односи и со Законот за градењето.

- Според детаљниот урбанистички план за Малиот ринг, на плоштадот во рамките на шест парцели е предвидена изградба на комплекс во чии рамки има хотел и градска куќа - изјавија од Министерството за транспорт и врски.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5DD74D444F639F44A15D1BC3E6C80B28Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Nov-2009 at 01:50
Ваљда не мислат дека сме до толку наивни и ќе поверуваме дека ќе се направат две градски куќи. Неможат една да направат, а не па две! Јасно е дека се кокетира со земјиштето, пробни балони. Сепак, не викам, дека не би сакал градот да обие два такви објекта. Како на пример стара железничка и офицерскиот, иако со оглед на тоа што се работи за плоштад повеќе прилега градската управа да биде централно поставена.

Јас дури би направил и еден експеримент што сега ми дојде на памет, незнам колку е изводлив, но мислам дека треба во тие/таа идна/идни градска/и куќа/и да има канцеларии сите општини од градот Скопје како би можела да се врши поголема координација на проекти, сепак е ова еден град и е компактна средина.


Posted By: micko_v
Date Posted: 11-Nov-2009 at 12:34
Сте забележале дека во последно време многу „новинари„ користат материјали од форумов, како слики и текстови. Погледнето го долниот лев агол на сликата од натписот !Bash
Прашањето ми е, дали воопшто бараат дозвола за објавување или барем информираат дека преземаат материјали од форумов ?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Nov-2009 at 12:50
Една од целите на форумов е да придонесе во колективната свест кон урбаниситчките прашања, така да од страна на билд воопшто нема проблем за дистрибуцијата на слики од форумов, впрочем и за тоа се наменети и тоа треба да не радува.

Инаку во печатеното издание сликата е со друг формат па целосно е скртатено името одоздоле.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 11-Nov-2009 at 13:34
Мислам дека е баш позитивно да го има watermark-от, промотивно за сајтот...штета само што го скастриле вака простачки...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lupo
Date Posted: 14-Nov-2009 at 18:17

Dali znaci deka poroektov e zamrznat?Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Nov-2009 at 18:19
De facto замрзнат, de jure нема ништо со години, било какво, макар и спомнување неакде во некој ќош.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Mar-2010 at 17:37
Ма­тич­но ќе го че­ка "Скоп­је 2014"

Скоп­ја­ни уш­те нај­мал­ку че­ти­ри го­ди­ни ќе го ка­жу­ва­ат суд­бо­нос­но­то "да" во ам­би­ент со ис­кр­ше­ни про­зор­ци, про­пад­нат пок­рив, про­кис­на­ти олу­ци и ужас­на­та смр­деа на мув­ла ко­ја се ши­ри во нај­фрек­вен­тна­та са­ла за вен­чав­ки. Про­кис­на­ти­те олу­ци се при­чи­на за мув­ла­та и вла­га­та во нај­го­ле­ма­та са­ла за вен­ча­ва­ње­во глав­ни­от град

Скоп­ско­то Ма­тич­но е очај. Нај­го­ле­ма­та и нај­фрек­вен­тна са­ла за вен­ча­ва­ње, смес­те­на кај Град­ски парк, 20 го­ди­ни не е ре­но­ви­ра­на. Ис­кр­ше­ни про­зор­ци, про­пад­нат пок­рив и про­кис­на­ти олу­ци се сли­ка ко­ја не се ме­ну­ва го­ди­ни на­на­зад. Пр­ва ра­бо­та ко­га ќе се вле­зе во ру­и­ни­ра­на­та ба­ра­ка е ужас­на­та смр­деа ко­ја се ши­ри низ це­ли­от прос­тор. Ми­ри­сот на мув­ла и ре­а­та од не­ис­чис­те­ни­те то­а­ле­ти бук­вал­но ду­ши. И пок­рај мно­губ­рој­ни­те ве­ту­ва­ња де­ка ма­тич­но ќе се ре­но­ви­ра, до­се­га ни­кој ниш­то не сто­рил.
Ако прет­ход­но оп­рав­ду­ва­ња­та за ло­ша­та сос­тој­ба на Ма­тич­но беа де­ка се не­ма па­ри, се­га ве­ту­ва­ња­та се де­ка но­ва са­ла за вен­ча­ва­ње ќе има со за­вр­шу­ва­ње­то на про­ек­тот "Скоп­је 2014". Спо­ред овој про­ект, но­во­то ма­тич­но ќе би­де во сос­тав на Офи­цер­ски­от дом. До­то­гаш ос­та­ну­ва ид­ни­те мла­ден­ци бра­ко­ви­те да ги склу­чу­ва­ат во са­ла ко­ја ска­пу­ва и се рас­па­ѓа.
Од Оп­шти­на Цен­тар и од Град Скоп­је ин­фор­ми­ра­ат де­ка Ма­тич­но­то ве­ќе три ме­се­ци не е под нив­на над­леж­ност ту­ку е под Ми­нис­тер­ство за прав­да, од­нос­но под Уп­ра­ва за во­де­ње ма­тич­ни­те кни­ги.
От­та­му ве­лат де­ка за оваа го­ди­на се пла­ни­ра­ни единс­тве­но поп­рав­ки на во­до­вод­на­та мре­жа и на елек­трич­на­та ин­ста­ла­ци­ја, до­да­вај­ќи де­ка пос­ле­ден пат ма­тич­но се ре­но­ви­ра­ло пред 20 го­ди­ни.
"Во го­ди­неш­ни­от бу­џет на Уп­ра­ва­та има став­ка во ко­ја се оп­фа­те­ни поп­рав­ки и ин­тер­вен­ции, по пот­ре­ба, за си­те под­рач­ни од­де­ле­ни­ја и кан­це­ла­рии на УВМК, а ме­ѓу нив е и са­ла­та за вен­чав­ки. Но са­мо во де­лот на ин­ста­ла­ци­и­те", об­јас­ну­ва Ка­те­ри­на Бит­ров­ска, со­ра­бот­ник за ко­му­ни­ка­ции при Уп­ра­ва­та.

http://vest.com.mk/?ItemID=6C128CB51BC35746ABA5DF99B377BCD3


Posted By: LouReed
Date Posted: 17-Nov-2010 at 16:39
Nevidov poseben topic za oficerskiot dom pa pisuvam tuka... Dali nekoj znae koga ke pocni toj proekt da se gradi?

Gledav nekoi stari sliki od Skopje i stvarno izgleda dobro pokraj mostot.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 17-Nov-2010 at 16:44
izgleda dobro ako zivejme vo 1800 god.... od taa strana na vardar poddrzuvam samo moderni objekti


Posted By: LouReed
Date Posted: 17-Nov-2010 at 16:52
Pa da donekade i si vo pravo. Dobro e da ima balance Nov/Star grad... ali krivo mi e sto polno zgradi bea unisteni i nikogas obnoveni posle zemjotresot. Edna od niv i Starata zeleznicka Stanica..... Gi gledav denes slikite od staro Skopje, pred zemjotresot i stanav malce nostalgicen...


Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Nov-2010 at 17:56
@LouReed, ова е нишката за офицерски дом

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: LouReed
Date Posted: 17-Nov-2010 at 18:06
Fala La linea!

Eve citav od pocetok i mi se dopadna stariot proekt sto pbanks go linkuvase na post#14 za obnova na starata zeleznicka Stanica vo objekt na novata Gradska Kuka.
Posted By: leonid23
Date Posted: 17-Nov-2010 at 20:07
Во ред , а за Официрски е предвидена стаклена купола ,
се согласувате ?
Јас лично не!


Posted By: LouReed
Date Posted: 17-Nov-2010 at 20:15
Zvuci glupo za takov stil staklena kupola da stavaat.....
Imas nekoja slika od toj model?


Posted By: toasumjas
Date Posted: 17-Nov-2010 at 20:23
еден од ретките т.е еден од двата класични објекти кој ги подржував да се изградат(заедно со театрот) поради нивниот убав изглед и за разлика од другиве чуда што се градат овие имаат и историско значење за градот (али да не експериментираа во изградбата). Како и да ја така замишљав само тие два класични објекти кој веќе биле изградени и имаат какво такво историско значење да бидат изградени а другото да биде модерно, футуристичко, ново со кое ќе може и ние да се такмичиме на полето на архитектурат со другите напредни земји.


Posted By: toasumjas
Date Posted: 17-Nov-2010 at 20:31
погледај ја темата градска куќа сигурно ке најдеш слика а ако не кај ск2014 сто посто.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Dec-2010 at 03:40
Dali ovie navistina ke go vozobnovuvaat srpskiot "Oficerski dom"?Ohno


Posted By: Plugger
Date Posted: 08-Dec-2010 at 15:53

Denko, A zosto togas go obnovija Turskiot Kameni Most i Turskata Charshija? Zar ne gledas deka staroto Skopje pred zemjotresot se gradi? Crkvata Sveta Bogorodica ja izgradija, Narodnata Banka ja gradat,stariot teatar kako sto bese taka go pravat.
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 08-Dec-2010 at 16:20
Тие се сепак објекти со културно, духовно и туруистичко значење. Офицерскиот дом (или Дом на Армијата на СХС) бил централата на окупаторските војски во Македонија и треба длабоко да се размисли дали вреди да се обнови, иако несомнено е најубавиот објект на предземјотресно Скопје. Само да додадам дека Камениот Мост не го обновија, а го УНИШТИЈА, треба да се прави разлика!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Dec-2010 at 16:32
И мене ми е тоа една од дилемите, бил дом на окупаторски војски, српска, бугарска, ама сепак не треба да заборавиме дека офицерскиот тука бил до 63-та што е прилижно дваесетина години југословенска, односно Македонска ослободителна војска.

Мислам дека не е коректно да имаме некој двоен стандард и во некои случаеви да гледаме на архитектруата како на политички контекст, а друг пат како на уметнички. Македонија нема проблем со труското наследство, не па со ваков објект кој бил репрезентативен и прифатен од скопјани. Неможам сега да ја најдам таа дискусија, можно е и да сме ја избришале ако избегала во политика, ама во секој случај Офицерскиот без разлика на политичката истроија тоа е пред се објект кој денеска се реконструира да биде градска куќа.


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 08-Dec-2010 at 16:33
Денко сакаш да кажеш дека, да не се случеше земјотресот и сега уште да си стоеше офицерскиот дом, дека немаше да се користи од нашите институции и дека требаше да се урне. Не може така да се гледа на работите, тука станува збор за архитектура, а кој и како ги користел објектите низ историјата не треба да биде база на нашето гледање на работите. Од моја гледна точка офицерскиот дом е една од најубавите градби од проектот СК2014, а плус тоа што ќе се користи за сосема спротивни работи од тоа за што го користеле во минатото.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 16:38
Originally posted by lslcrew


Мислам дека не е коректно да имаме некој двоен стандард и во некои случаеви да гледаме на архитектруата како на политички контекст, а друг пат како на уметнички. Македонија нема проблем со труското наследство, не па со ваков објект кој бил репрезентативен и прифатен од скопјани. Неможам сега да ја најдам таа дискусија, можно е и да сме ја избришале ако избегала во политика, ама во секој случај Офицерскиот без разлика на политичката истроија тоа е пред се објект кој денеска се реконструира да биде градска куќа.


Со сложувам лсл. Многу ми е лицемерна таа дистинкција која некои ја прават според личните убедувања. Турскиот окупатор бил тука 500 години и иако денеска сме прифатиле многу од работите кои ни биле наметнати како наши, факт е дека тие ни биле наметнати, вклучувајќи го и изгледот на старото јадро на градот. Истиот аршин треба да се има кон се. Сите тие слоеви од Скупи па до старата чаршија и официрскиот дом се дел од историјата на овој град која е наднационална.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:14
Za onie koi ne razbiraat: Srusen objekt od istorisko znacanje se obnovuva samo dokolku ima direktna vrska so nacionalniot identitet. Hipoteticki primer: Ako toj "Dom" pred 150 ili poveke godini bil sediste na Generalite na Makedonskata Vojska ili na Makedonskiot Car, Pretsedatel i sl. a poradi vojna, zemjotres i sl. vo meguvreme e urnat, togas so negovoobnovuvanje se ojacuva sekavanjeto na nasite direktni pretci a so toa i samiot nacionalen identitet. Takvi primeri ima mnogu vo Evropa...
Sosema e druga prikaznata dokolku ovoj objekt ostanal citav. Vo takov slucaj objektot ne se rusi, bidejki toa bi pretstavuvalo uste pogelema glupost od segasnata so obnovuvanjeto na "Oficerski". Takov primer e zgradata na Sobranieto na RM, izgradena (1937g. ako ne se lazam) vo kralska Jugoslavija za potrebite na Vardarskiot Ban.


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:45
@Denko
Работата е што погрешно се толкува целата работа. Уште еднаш ќе повторам дека обновувањето не е во контекст на користење на објектот за првичната/претходната намена, туку се користи истиот архитектонски изглед и стил за сосема поинаква намена. Затоа и сега многумина, се изразуваат со градска куќа мислејќи на офицерскиот дом, баш поради нагласувањето на намената за која што ќе се користи. Ајде да размислиме од друг аспект ако вака не одговара...што би било ако се изгради градската куќа со сосема друг изглед и ако тој изглед е многу полош во однос на офицерскиот дом, да не речам комиње, а ќе биде за истата намена како за таа за која се прави објектот, мислиш ли дека сите би биле посреќни. И фала за објаснувањето, бидејќи многу не разбираме, само во тој контекст, да кажам дека нашиот национален идентитет е доволно јак, за да се водам од таа гледна точка.Нас турците не не покориле за 500 и нешто години, не па србите. Не значи дека ако јадам сарми,баклави,бурек и кузнај колку турски јадења се осеќам како турчин, па исто така не значи дека ако се изгради офицерскиот дом, ги величам србите и ќе се осеќам како србин. Не бе брат националното чувство се крие во нас самите, а ако се тресеме на вакви работи, покажува само како знаеме непотребно да се поткопуваме и да навлегуваме во некои работи што на крај ништо нема да сменат и да докажат.Барем нема да го сменат нациналното чувство и идентитет на обичниот човек.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Dec-2010 at 18:35
StreetStruck, vidi vaka prijatele, ovaa tema e mnogu siroka i bara mnogu pisuvanje, no eve na kratko, kolku sto mozam ke se obidam da kazam uste nekoj zbor. Nacionalniot identitet e nadvoresen i toj ne se cuva vnatre vo nas. Toj se olicetvoruva vo pravenje drzava, a nie nasata sve ja napravile 1945. Pred toa sme si go cuvale vnatre i zatoa ne porobuvale koj kako stignal (Turci, Srbi, Bugari...), i tuka veke ne stanuva zbor za nacionalen, tuku za naroden identitet. Zatoa e mnogu bitno da ne gi obnovuvame istoriskite objekti, koj otslikuvaat tuk nacionalen identitet, (stanuva zbor za oficerski dom na tuga vojska, a ne za most ili bordel), bidejki so toa (ne svesno) prakame poraka deka taa vojska i ne bila toklu tuga! Eve kolku fino si izgradivme nova "Pretsedatelska Rezidencija" na vodno, i sekogas koja ke ja vidam direktno me asocira na "Makedonskata Drzavnost", sto ne e slucaj so "Oficerski Dom". Pozzz


Posted By: Observer
Date Posted: 08-Dec-2010 at 19:00
Денко те разбирам што сакаш да кажеш но не се согласувам. Не се чувствувам загрозен од два три објекти што постоеле во друго време (несакано време), но кои се интересни архитектски гледано, дотолку повеќе што градот Скопје и не изобилува со некоја богата арихтектура од минатото. Покрај тоа овој стил на градби се општо европски, значи не е некаков вид српска архитектура, туку европска.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 19:04
Denko има поента, но и јас како и други тука не се чувствувам загрозен, ниту сметам дека изградбата на офицерскиот може да го загрози нашиот национален идентитет. Напротив, може да покаже дека сме над тие работи и дека баш ни е гајле.

Од друга страна сум против изградба на овој објект од Х други причини постирани толку многу пати на форумов.


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 08-Dec-2010 at 19:13
Во глобала не сум за реконструкции,повеќе налагам да се оди на комплетно нови творби,со што би се освежил просторот и би се менувале цивилизациски придобивки.

Од архитектонска гледна точка,премногу радикално би било размислувањето за окупаторски творби.Да ги занемариме овие од не така далечната историја,Што е со најразноразните Римски аквадукти,капитални патишта,бањи,урбанистички целини,кои иако во тогашно време изградени од окупаторски сили,несомнено беа основите на денешните балкански градови.

Во тој контекс би рекол,дека може да се работи само за придобивки и никако за аномалии.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 19:19
Originally posted by Buliwyf

Во глобала не сум за реконструкции,повеќе налагам да се оди на комплетно нови творби,со што би се освежил просторот и би се менувале цивилизациски придобивки.

Од архитектонска гледна точка,премногу радикално би било размислувањето за окупаторски творби.Да ги занемариме овие од не така далечната историја,Што е со најразноразните Римски аквадукти,капитални патишта,бањи,урбанистички целини,кои иако во тогашно време изградени од окупаторски сили,несомнено беа основите на денешните балкански градови.

Во тој контекс би рекол,дека може да се работи само за придобивки и никако за аномалии.


Одлично кажано Cheers


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Dec-2010 at 19:37
Originally posted by Observer

Денко те разбирам што сакаш да кажеш но не се согласувам. Не се чувствувам загрозен од два три објекти што постоеле во друго време (несакано време), но кои се интересни архитектски гледано, дотолку повеќе што градот Скопје и не изобилува со некоја богата арихтектура од минатото. Покрај тоа овој стил на градби се општо европски, значи не е некаков вид српска архитектура, туку европска.
Toa e veke druga tema. Sto e tolku strasno ako Skopje ne izobiluva so bogata arhitektura od minatoto? Postojat istoriski spomenici koi privlekuvaat turisti (Kaleto, Starata Carsija, Kameniot Most...) Tezata deka se raboti za evropski stil voopsto ne drzi voda. Denes vo Evropa nikoj poveke ne gradi vo barok- ili klasicizam-stil. Ne e zabraneto, no odamna e pominato. Kako sto kompozitorite npr. ne komponiraat vo stilot na Betoven ili Mocart (a ne e zabraneto,), slicno e i so arhitekturata, modata (garderobata, nikoj poveke ne se oblekuva kako pred 250g.), a kako sto gledam denes nikoj ne odi so pajton na rabota. Znaci, ne sum protiv da se izgradat objektite "Ustaven Sud", "MNR", "Gradska Kuka" itn. samo veruvajte deka stilot definitivno e utnat! (isklucok e samo objektot na "Makedonskata Filharmonija")Print Page | Close Window