Print Page | Close Window

Комерцијален објект наместо црква на плоштадот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1447
Printed Date: 26-Apr-2024 at 18:13


Topic: Комерцијален објект наместо црква на плоштадот
Posted By: axel
Subject: Комерцијален објект наместо црква на плоштадот
Date Posted: 21-Oct-2011 at 13:22

Тодоровиќ призна: Наместо црква на плоштад ќе никне барокна зграда


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/10/21/crkva.jpg

Според новите измени во Деталниот урбанистички план на централното градско подрачје, се брише маркичката за црквата која што беше предвидено да се гради на плоштадот „Македонија“, а на нејзино место влегува во игра административна зграда, која најверојатно ќе биде изведена во стилот што се наметна како бренд на проектот „Скопје 2014“. 


За црквата е предвидена друга локација, во близина на споменикот на Мајка Тереза, пред платото на Домот на армијата.
Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, денеска ги потврди гласините за новите измени на ДУП-от „Мал Ринг“, но бидејќи изработката на измените во планот е во тек, не даде прецизни информации за корегираната визија на проектантите за центарот на градот, во однос на црквата која во јавноста предизвика доста контроверзии, па дури и меѓуетнички тензии. Тој не коментираше ни за потребата од изградбата на уште една зграда за државна администрација, покрај оние две кои ќе се градат во зелениот појас спроти хотелот „Бристол“.


- Во урбанизмот сега се изработуват тие идеи и најверојатно црквата ќе се дислоцира, но не е дефинитивно. Има идеја на местото на црквата да се гради административна згрaда, но сепак, не се конечни ни работните верзии. За стилот сè уште е рано да се каже, но убаво би било да се вклопи во концептот на „Скопје 2104“ - рече Тодоровиќ.

http://www.time.mk/read/NONE/913f5fb983/index.html



Replies:
Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 21-Oct-2011 at 14:32
Три пати ура за Тодорович!

Има место за уште една „зебра“ меѓу воинот и камени мост...таа за тројка ја спрема веројатно...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Oct-2011 at 15:39
не ми се верува колку многу се извитоперија првичните идеали за противењето на таа црква, за на крај да се добие резултат, тотално непроменет од претходниот
и на нив им е битно на таа локација да лупнат објект по секоја цена, па после да се разработува се друго, и тоа си го кажуваат со ноншалантност, како да е сосема легитимна процедура таквиот начин на инвестирање, градење и урбанизирање...
навистина не знам дали воопшто да се замарам во иднина да размислувам на вакви теми, бидејќи се изгуби било каква смисла и осет за било што

и смешно ми е што воопшто Ск2014 се спомнува како концепт, ама тоа е веќе друга тема


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 21-Oct-2011 at 15:40
OhnoNe treba nikakov objekt da nikne tamu! Aee urbana katastrofa.....
Kje go butnat nekako....Wallbash


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 21-Oct-2011 at 16:33
Хаха информацииве од денес се за у архива дефинитивно.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: mladen_s
Date Posted: 21-Oct-2011 at 16:49
..убаво би било да се вклопи во концептот на „Скопје 2104“ - рече Тодоровиќ.

И навистина се вклопи.

Само да ве потсетам дека црквата беше голем аргумент за придобивање подршка за СК2014, а протестите на ПАБ беа токму против било каков објект на тоа место...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171&PN=42#821 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171&PN=42#821


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Oct-2011 at 00:44


Апсолутно, се протестираше против било каков објект на таа локација и тоа е документирано навистина обемно, но што вредат фактите во оваа земја, кога има толку многу луѓе кои дозволуваат да бидат манипулирани со најефтини и најпростачки трикови. Но не само ПАБ, туку и воопшто 99% од немуслиманите кои се противеа на фамозната маркичка 1.5 (подоцна 1.5.1) тоа го правеа против било каков објект на таа локација. Ама инаетот на обмислувачите на СК2014 е легендарен, па секако таму ќе се потрудат да спикаат било каков објект, односно затка... а на таков начин можеби мислат и дека ќе одвлечат внимание од фактот дека капитулираа токму пред оние сили кои се противеа заради причини кои немаат врска со урбанизмот и архитектурата, па сега кога не можат по коњот, удираат по самарот.

Во целава работа има уште нешто интересно. Земјиштето и беше практично подарено на МПЦ. Каков е сега планот? МПЦ едноставно ќе го врати?


А да... и што стана со веќе прославениот поглед врз Александар низ триумфалната капија? Се изначитав коментари дека тоа не било случајно, туку дека било резултат на добро и прецизно осмислување... Тогаш резултат на што е „разгледувањето“ на можноста да се насади административен објект на место каде што после нема да може да се види ниту мачот на Александар, па макар се качиле и на кровот на капијата?


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 22-Oct-2011 at 01:42
PreviousЗар се сомневаш дека МПЦ ќе прави проблеми??? Па МПЦ е сеуште една задруга, види ги само "чесните" попови од врвот, со чест на исклучоци. Јас искрено не се сомневам дека работата се завршува со еден телефонски разговор.Wink


-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: OCB
Date Posted: 22-Oct-2011 at 15:08
Originally posted by Cloverstack

Во целава работа има уште нешто интересно. Земјиштето и беше практично подарено на МПЦ. Каков е сега планот? МПЦ едноставно ќе го врати?

Единствен начин ова да се случи ќе биде преку донација на име јавен интерес. Ова ќе повлече даночни олеснувања за МПЦ. За годината во која ќе биде дадена донацијата, данокот на добивка на МПЦ во износот на дадената донација ќе и се признае како расход во даночниот биланс во вкупна висина до 5% од вкупниот нејзиниот годишен приход.

Ќе биде интересно да се види дали имотот ќе се процени по повластената сума по која бил купен (околу 45.000 евра за 1.500 м2) или по пазарна цена. Не можев да најдам колкава добивка остварува МПЦ годишно. Со тој податок ќе дознаевме колку точно изнесува ослободувањето од данок до 5% од вкупниот приход.


Posted By: tomi_z
Date Posted: 22-Oct-2011 at 15:16
Originally posted by OCB


Единствен начин ова да се случи ќе биде преку донација на име јавен интерес. Ова ќе повлече даночни олеснувања за МПЦ. За годината во која ќе биде дадена донацијата, данокот на добивка на МПЦ во износот на дадената донација ќе и се признае како расход во даночниот биланс во вкупна висина до 5% од вкупниот нејзиниот годишен приход.


Колку знам, МПЦ не плаќа данок, не издава фисклани, до скоро и придонеси за пензија не плаќаа...

Има некој повеќе информации за ова?


Posted By: OCB
Date Posted: 22-Oct-2011 at 19:25
Originally posted by OCB

Originally posted by Cloverstack

Во целава работа има уште нешто интересно. Земјиштето и беше практично подарено на МПЦ. Каков е сега планот? МПЦ едноставно ќе го врати?

Единствен начин ова да се случи ќе биде преку донација на име јавен интерес.

Да се поправам - донацијата не е единствен начин. Втора можност би било преку експропријација. Овој метод мислам дека повеќе им оди во корист и на МПЦ и на властите затоа што полесно би се договориле за надоместокот кој би бил ист како и уплатената сума за земјиштето. „На ти го дај ми го“ просторно планирање.   


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 24-Oct-2011 at 15:03
Тотално е небитно како ќе се префрла земјиштето. Црквата како го доби, така и ќе се опрости од него. Додека луѓе се тепаа, МПЦ мудро си ќутеше и си одигра една типично подредена улога која е очигледно израз на нејзина силна политичка обоеност за што овде не вреди да се дискутира. Логично е по сите измени на плановите, трансфери на сопственост, поклонувања, истите да продолжат во добро познат нетранспарентен, полу-легален стил како досега и никој да не смее да се занимава со тоа или ако сака, да биде маргинализиран, заќутен, па и нешто полошо да му се случи...
Туку како ли ќе реагираат сега „верниците-тепачи“ кога стварно нема да им се изгради црквата каде што претходно на ктиторот му си имаше сонето!? Ќе го спукаат ли ТодоровиЧ сега како асистентките од АФ!?

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: xnx
Date Posted: 24-Oct-2011 at 15:28
haha kakvi vernici kakvi gluposti, kako sto bea plateni da se blamiraat taka sega ke im naredat da si sedat doma...


Posted By: nenad
Date Posted: 24-Oct-2011 at 15:31
Lugeto vo vlasta se navistina odlicni manipulatori! Protestite bea nasoceni kon nedozvoluvanje na izgradba na BILO KAKOV OBJEKT na plostadot! No tie ja nasocija diskusijata kon toa deka lugeto se protivat na izgradba na crkva na plostadot so sto gi motiviraa kontra-protesite.
A sega naednas, nema da ima crkva na toa mesto!
Treba povotrno da se demonstrira, protiv toj objekt sto sega sakaat da go gradat! Da vidime dali ke ima kontra-miting!
Moze (sarkasticno) da se bara na pr. da se vrati crkvata! Podobro i toa odkolku nekakov trgovski ili sto veke!


Posted By: zabegan
Date Posted: 25-Oct-2011 at 18:57
Originally posted by nenad

Lugeto vo vlasta se navistina odlicni manipulatori! Protestite bea nasoceni kon nedozvoluvanje na izgradba na BILO KAKOV OBJEKT na plostadot! No tie ja nasocija diskusijata kon toa deka lugeto se protivat na izgradba na crkva na plostadot so sto gi motiviraa kontra-protesite.
A sega naednas, nema da ima crkva na toa mesto!
Treba povotrno da se demonstrira, protiv toj objekt sto sega sakaat da go gradat! Da vidime dali ke ima kontra-miting!
Moze (sarkasticno) da se bara na pr. da se vrati crkvata! Podobro i toa odkolku nekakov trgovski ili sto veke!
не само власта, мораме да признаеме дека со таа црква буквално сите општествени сили си истурија страсти поради разни инспирации... мислам, да сумираме, прво се протестираше против самиот објект, па се создаде тепачка со недефинирани контрапротестанти, па мир, па се побунија од ИВЗ, па мир, за на крај сето тоа да се сведе на конфликт меѓу политички партии и проблемот да го „решат“ нивните лидери, што е апсулотно смешно...
и на крај власта ја обвинувам само поради тоа што се обидуваат проблемов да го пикнат под тепих и да најдат решение кое барем нема да разгорува етнички конфликти, за на крај да си продолжат со своето урбанистичко дивеење низ центарот...
стварно е срамота целата приказна околу тоа проклето делче од плоштадот...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 25-Oct-2011 at 20:40
Originally posted by zabegan


не само власта, мораме да признаеме дека со таа црква буквално сите општествени сили си истурија страсти поради разни инспирации... мислам, да сумираме, прво се протестираше против самиот објект, па се создаде тепачка со недефинирани контрапротестанти, па мир, па се побунија од ИВЗ, па мир, за на крај сето тоа да се сведе на конфликт меѓу политички партии и проблемот да го „решат“ нивните лидери, што е апсулотно смешно...и на крај власта ја обвинувам само поради тоа што се обидуваат проблемов да го пикнат под тепих и да најдат решение кое барем нема да разгорува етнички конфликти, за на крај да си продолжат со своето урбанистичко дивеење низ центарот...стварно е срамота целата приказна околу тоа проклето делче од плоштадот...


Тоа не е делче од плоштадот, тоа е делче надвор од плоштадот, не е плоштад - ако збориме прецизно.

Инаку ни јас не ја поддржувам идеата да има таму обејкт, но некои работи уште предвеме се утнати во планирањето на објектите кои треба да го обликуваат плоштадот.
Ако Лумикс е градежно земјиште, тогаш не гледам причина зашто на тоа место кај што се планираше прво црквата да нема објект ...?


Posted By: gjoko
Date Posted: 25-Oct-2011 at 21:54
со тој објект ќе се затвори видикот на вероватно најпосакуваната фотографија од Скопје,споменикот низ пролазот на капијата


Posted By: tomi_z
Date Posted: 25-Oct-2011 at 22:02
Originally posted by HugoGoulding


Тоа не е делче од плоштадот, тоа е делче надвор од плоштадот, не е плоштад - ако збориме прецизно.



Ако може објасни ми како тоа делЧе не е дел од плоштадот??


-------------


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Oct-2011 at 22:10
Не само тоа, ако добро се сеќавам и авторката на портата а и здравата логика ни кажува дека локација на портата може да се оправда само со тоа што нуди одличен поглед кон Александар и Центарот од една и Собранието од друга страна. Со затварање на едната страна секако се губи и намената на платформата која е предвидена на врвот на портата. Втора работа е намената на портата која беше оправдувана со поминување на кошаркарите низ портата која дирекно води кон плоштадот, вака поминувањето низ портата ќе води кон зграда. Останува да се надеваме дека оваа идеја нема да се реализира.
Што се однесува до црквата веќе имам кажано дека многу ми се допаѓа идејата да се изгради до куќата на Мајка Тереза и мислам дека е тоа најдобра локација за овој објект.


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 25-Oct-2011 at 23:14
Originally posted by tomi_z


Originally posted by HugoGoulding

Тоа не е делче од плоштадот, тоа е делче надвор од плоштадот, не е плоштад - ако збориме прецизно.

Ако може објасни ми како тоа делЧе не е дел од плоштадот??



E таа дебелата светла зелена линија е регулационата линија на плоштадот и ги означува границите на плоштадот, се' што е надвор од неа не е веќе плоштад. Toа делче за кое збориме е надвор од регулационата линија на плоштадот, т.е. не му припаѓа во плоштадот.



Инаку да не бидам погрешно разбран, јас не ја подржувам идеата за објект на местото каде што беше претходно планирана црква, мислам дека тој дел е доволно убаво да се среди со нови плочници и тротоари, дрвореди и клупи, и ете заедно со шминкањето на околните фасадите тој простор би изгледал одлично.


Posted By: tomi_z
Date Posted: 25-Oct-2011 at 23:19
Previous

Фала за планов и за објаснувањето. Сепак, не би ставил таму зграда... и споменикот на Самоил е премногу, а не па зграда...


-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 26-Oct-2011 at 00:36
всушност, мене една работа не ми е јасна тука
зошто, кога веќе планираат по секоја цена да стават објект таму, барем не го прилагодат на формата која ја диктираат улиците (триаголник максимално) и висината на Лумикс
може палам касно, ама тој просто ќе беше совршен за објект со мала основа, како на пример меморијален центар на мајка тереза со малку по друг дизајн Big%20smile

за мерка го земам Лумикс, кој совршено ја следи линијата на двете улици и зградата на ЕВН


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Oct-2011 at 00:57
Дилемите за локацијава се јавуваат од тоа што постојат двојби во замислата и визијата на разни луѓе за овој "плоштад" или дел од него. Кај некои постои перцепција дека се работи за два коридора кои се споени и сега треба со содржина да се разделат, па во корист на таа содржина малку се стеснуваат коридорите. Од идеи за црква, еве деловен, до споменик, спомен дом и што се не. А кај други постои перцепција во која ова е дел од плоштад или градежната линија завршува со линијата на лумикс, која па е зададена со изградбата на самиот лумикс и ништо предходно не ја навестувало таа линија. Така ако може да го речеме, проблемот се јавува со тоа што лумикс е некако недоволно долг. Да беше малку поиздаден нанапред и предната фасада со тоа да беше малку помала, ќе ги решеше сите дилеми дали тука треба да има нешто или не. Јасно ќе ги одвоеше двата коридора, ќе го задржеше просторот како плоштад, а ќе дадеше до знаење дека нема повеќе простор за било што вметнување меѓу двата коридора.

Тука за да кажеме конечно дека сме го дооформиле овој простор може би треба да се најде некој архитект што ќе испроектира совршена надоградба нанапред на лумикс или евентуално некаква модификација во стилот на објект да го уклопи новиот, што тешко да така лесно би се спровело и од аспект кога ќе почне да се дебатира за се и сешто, или па да се најде некој кој ќе го испроектира ќошот што фали од лумикс доволно добро и блиску до лумикс така што ќе биде втор дел од лумикс на некој начин, само толку мал објект освен трафика што друго може да биде.

Се додека оваа така недоречена ситуација ја има на терен, овој простор ќе збунува и ќе отвара секакви идеи радикално спротивни една од друга што ќе биде простор за дебати од малку пожустар карактер.


Posted By: fichot
Date Posted: 26-Oct-2011 at 02:03
Најубо портата да ја преместат на таа локација и да завршиме со тоа.

-------------


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 26-Oct-2011 at 02:12
Мое мислење е (веќе кога не се гради црква) да се помести и повлече назад споменикот на цар самоил да дојде во линија со другите објекти, а со тоа и да се одделат тие „коридори“.

Не гледам како таму би спикале функционален објект (освен нешто како црква, летниковец, мала меморијална хала... нешто такво). Администрација да работи така незнам како би изгледало.

Сепак форсирањето на објект тука го гледам како елиминирање на просторни површини во центарот на кои би можело во некоја иднина да се вметнат објекти од други структури.

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 26-Oct-2011 at 11:54
Konecno!

РЕАKЦИИ ОД ГРАЃАНИ И ОД АРХИТЕKТИ

На плоштадот да не се гради ни црква ни зграда

Стручната јавност бара дебата на која ќе дискутира за предлогот на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за бришење на маркичката за црква на плоштадот и изградба на деловен објект на нејзино место

Граѓани и архитекти упатуваат низа негативни реакции по најавата на градоначалникот на Центар Владимир Тодоровиќ дека на местото на планираната црква на плоштад Македонија можна е изградба на деловен објект. Многумина го поздравуваат потегот на Општина Центар да ја избрише маркичката за црквата „Свети Kонстантин и Елена“ од плоштадот, односно да ја дислоцира пред домот на АРМ. Но, затоа пак реакциите се жестоки во врска со идејата на местото на црквата да се зацрта деловен објект, конкретно пред сегашната зграда „Лумикс“, кај ЕВН.

Просторот да дише

Никола Велковски, поранешен главен градски архитект и сегашен претседател на Групацијата за градежништво при Стопанската комора, смета дека со каква било нова градба плоштадот ќе се затвори, не ќе може да дише, бидејќи од другата страна е планирана изградба на Градска куќа, а и хотел. Поради овие причини, неговата порака е таму да не се гради ништо.

- Kако професионалци, првостепено, уште на почетокот укажувавме дека на тоа место воопшто не треба да се стави нова маркица, без разлика за каков објект станува збор, дали за црква или за нешто друго - изјави Велковски.

И архитектот Минас Баклачев е на иста линија.

- Лично сметам дека тој простор треба да остане празен, без физички објект. И визуелно не би било убаво доколку таму има некаков објект - кусо искоментира Бакалчев.

За архитектот Вангел Божиновски, пак, е неоправдано дислоцирањето на црквата од градскиот плоштад, на платото на Домот на АРМ.

Стручната јавност мора да дебатира

- Мислам дека промената на урбанистичкиот план „Мал ринг“ во врска со црквата, поради кои настанаа општествени турбуленции, е неоправдана. Треба да се размисли околу таа работа. Според мене треба да се собере пошироката стручна јавност и таа да ја донесе конечна одлука. Црквата „Свети Kонстантин и Елена“ на таа локација беше предвидена уште пред повеќе години. Не треба да се брза само заради тоа што се појави општествен проблем што нема врска со архитектурата- изјави архитектот Божиновски.

Воедно смета дека тој простор веќе има функција, парк, и дека не треба да зафаќа со нешто ново.

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, Даница Павловска, предлага студија со цел да се види дали е можно на тој простор да никне деловно-административна зграда.

- Таа студија која ја спомена градоначалникот Тодоровиќ ќе даде одговори дали е оправдана изградбата на таков објект на плоштадот Македонија. Потоа, би се дебатирало и разговарало. Потребен е постојан дијалог со стручната јавност. Бараме стручно и аргументирано да се разговара на оваа тема - потенцираше Павловска.

Од Општината Центар, пак, повторија дека измените на урбанистичкиот план „Мал ринг“ се во тек и дека идејата не е конечна.

- Идејата се разработува, а потоа ќе следи јавна презентација на измените и дополнувањата, како и јавна расправа - одговорија од одделението за односи со јавноста.

Не изнесоа став дали по секоја цена мора на местото на црквата да се гради нешто сосема друго. Не дадоа ни одговори на колкава површина ќе биде предвиден новиот објект, како и детали за катноста и висината.

Анела Петрова

 

Никола Велковски: На тоа место воопшто не треба да се стави нова маркица

Даница Павловска: Студијата ќе даде одговори дали е оправдана изградбата на таков објект на плоштадот Македонија

АНKЕТА: Шеталиштето да остане широко и светло

- Ова е пијана држава. Нема врска што прави. Kако прво, нема место на плоштадот да се гради ваков објект. Kакви се тие проектанти што го загадија Скопје. Се претера, на секој метар скулптура, па сега и административна зграда. Не доаѓа предвид на тоа место да никне таков објект. Денеска градовите се бели, светли, со широки улици. Ние напротив, го стеснуваме просторот.
Цане Јанкуловски, академски сликар и вајар во пензија

- Според мене, на тоа место треба да си остане црква. Тоа е свето место, каде што некогаш постоел храм. Добро е што нешто воошто се гради. Менка Трнинковска, пензионер

- Сметам дека плоштадот го начичкаа. И сега е тесно. Имаме еден огромен споменик и сметам дека е доста. Не се потребни дополнителни објекти. Марика Рангелова, дипломиран економист

- Не е пожелно да се гради што било повеќе на плоштадот. Треба да се остави повеќе простор. Плоштадот треба да биде поотворен.
Иван Сандев, студент

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B3256D6035A3AF408194299B48EC95C7


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 26-Oct-2011 at 12:30

- Не треба да се брза само заради тоа што се појави општествен проблем што нема врска со архитектурата - изјави архитектот Божиновски. 

Прашањето е колку Вангел има врска со архитектурата. Ај архитектурата... ама урбанизмот, просторното планирање... е тука сигурно врска си нема...

- Ова е пијана држава. Нема врска што прави. Kако прво, нема место на плоштадот да се гради ваков објект. Kакви се тие проектанти што го загадија Скопје. Се претера, на секој метар скулптура, па сега и административна зграда. Не доаѓа предвид на тоа место да никне таков објект. Денеска градовите се бели, светли, со широки улици. Ние напротив, го стеснуваме просторот.
Цане Јанкуловски, академски сликар и вајар во пензија

Точно така. Ова е пијана држава и не знае што прави.

И се согласувам дека градовите треба да бидат просторно широки и оптимално просторно планирани. Секако, кој го разбира тоа... и наместо широки површини, ние го стеснуваме просторот. Што во секој случај не е природна одлика за човекот. Освен кога чуствува страв и несигурност.

- Според мене, на тоа место треба да си остане црква. Тоа е свето место, каде што некогаш постоел храм. Добро е што нешто воошто се гради. Менка Трнинковска, пензионер
 

WTF??? Како прво тоа место не е свето, Константин и Елена се наоѓала кај ГТЦ, Жена парк, тој простор. А на ова место била куќата на семејството Бојаџиу.

Втора работа. Тој простор мора да остане празен, од многу причини.

Трета работа.  Добро е што нешто воошто се гради.

Ова е веќе застарена фора... така да не се лажеме. Јас не ја купувам и кај мене не пали.

Добро е да се гради. НО, прво треба да се обработат некои работи. 

1. Зошто се гради, која е потребата од некој објект и дали воопшто треба да се изгради.

2. Која е функцијата и намената на тој објект.

3. Која е исплатливоста и ефикасноста од таков објект.

4. Колкава е приоритетноста на објектот и колкав е придонесот за целата држава, целиот град, но и за непосредната околина, зависно за каков објект се работи.

5. Каде се гради, дали е просторно (како местоположба, но и како дизајн) прифатлива и дали предизвикува или не предизвикува конфликти во просторот и природните коридори, како пешачки површини, осветленост, вентилација и слично. И евентуално оптимално можна просторна транспарентност.

6. Како се гради.

7. Кој ќе биде социолошкиот и општествениот ефект (позитивен или негативен) од објектот.

8. Сигурност и безбедност.

9. Самиот дизајн и изглед на објектот.

10. Достапност за граѓаните до секаков вид на информации за објектот, односно таа многу зборена, а ретко практикувана транспарентност на информации и постапки.



Posted By: N23
Date Posted: 26-Oct-2011 at 12:45

Искрено не ја гледам поентата зошто си губите повеќе време и нерви за ваквите "проекти". Едноставно луѓето си шетале по европските метрополи, гледале панорамски слики како сите градови се збиени со куп згради околу нив, како секој средновековен плоштад е опколен со низа згради и луѓето си решиле ајде сеа да иаме и ние таква ситуација. Плус аргумент од типот дека ќе се загуши плоштадот е тотално ирелевантен во ваква ситуација, затоа што секогаш ќе се појават поддржувачи на оваа идеја кои ќе дадат аргументи дека воопшто нема да се загуши плоштадот. Како што Лумикс некако го збутаа и се повеќе се склапа у околината и е прифатен од народот, како што Цветен го изградија во Загреб,  а притоа деноноќно група на луѓе протестираше, за на крај Цветен да е преполн со купувачи на кои не им е битна местоположбата на истиот, така и тука ќе си се направи објектот, вработените ќе се радуваат што си работат ем у строг центар ем одма до десетина кафичи, а после тоа и секој останат граѓанин приќутно ќе го прифати.

Едноставно за градба на ваква местоположба многу е потешко да се најдат аргументи против, отколку што треба сите релевантни архитекти во Скопје да станат на бунт против Дебар Маало и Водно. Мене не ми е гајле што ќе прават со плоштадот, мене ми е гајле за тоа што го уништија Водно, го уништија најстарото урбано јадро во Скопје, Дебар Маало, а одеднаш секој се појаував да протестира за вакви објекти. 

Е затоа е пијана државата, затоа што секој по малку допринесува да ја доопијани.



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 26-Oct-2011 at 13:23
Steta sto sekade gi butkaat objektite! Ne se sto se gradi e dobro, zavisi lokacijata i objektot, a zalosno e sto politicar resava kade sto kje se gradi dodeka arhitektite moraat da se soglasuvaat.
N23 ima pravo, vekje se umorivme od vakvi diskusii sto nema nikakvo vlianije.
Edistveno resenie e, da ima miren protest i da pokazeme deka toa sto se planira da se gradi ne e vo red. Narodot kako sekogas spie, koga kje se razbude vekje docna e


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 26-Oct-2011 at 13:36
Дрн-дрн Милојке работава, значи стварно не можам да ги сфатам нашиве архитекти и стручњаци.
Да не посочувам со име но, некои од овие стручњациве што говорат како тоа не треба да има градежна маркица на тоа место и просторот да "дишел" учествуваа со проекти на конкурсот за црквата за истава локација...

За останатото, потполно се сложувам со коментарот на N23, така да, да не се повторуваме.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Nov-2011 at 18:46
Originally posted by HugoGoulding

Ако Лумикс е градежно земјиште, тогаш не гледам причина зашто на тоа место кај што се планираше прво црквата да нема објект ...?

Воопшто не е ист случај. Лумикс не опструира ништо и ги почитува оформените коридори и линии, а потенцијалниов административен објект оди контра ситуацијата на терен и делува како класична затка во секој смисол. Меѓудругото потенцијалниов административен објект се наоѓа и на трасата на предвидена битна подземна сообраќајница и ќе претставува изведбена компликација и финансиски товар за нејзина изведба.

Исто така незаобиколна е и разликата во висина. За разлика од Лумикс, административниот објект би бил многу повисок (логично 29 метри како што е предвидено со ДУП-от, што исто така се предвидува и за останатите згради околу плоштадот поради униформност во поглед на висините). Таа висина комбинирана со тесните пролази покрај објектот, би резултирала со оформување на „кањони“ и уште повеќе би го потенцирало ефектот на затка. Вакво збутување на објекти правеле во средниот век, ваљда од тогаш до сега урбанизмот напреднал барем троа.

Триаголниот простор пред Лумикс отсекогаш сум го гледал како локација погодна за споменик. Ионака сега во околината има споменици кои се многу лошо сместени и им треба подобра локација.


1
Логични, веќе оформени коридори


2
Поставеноста на Лумикс и на потенцијалниот нов административен објект во однос на коридорите. Нема споредба...



Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 05-Nov-2011 at 21:39
Во ред, но овие зелени коридори што ги исцрта биле од негогашните улици, кои биле користени за моторен сообраќај а не за пешачки како сега, и тоа улиците се со 4 ленти.

Сега по таа траса не поминуваат коли туку луѓе, функционалните и просторни барања не се воопшто исти на овие зелени коридори.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Nov-2011 at 21:50
Точно, но и како пешачки коридори се многу значајни. Се разбира не велам дека со објектов ќе се закрчат коридорите и дека луѓе нема да можат да се разминат, но сепак би било лошо урбанистичко решение, за ова верувам се сложуваме.

Всушност со постот и со скиците повеќе сакав да илустрирам дека Лумикс каков-таков ги испочитувал тие некои природни линии што постојат таму и дека не ја упропастил ситуацијата, па сега да сме рамнодушни дали ќе има административен објект пред него.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 05-Nov-2011 at 23:41

Една молба. Дали може некој да ми го нацрта местото на кое била куќата на Бојаџиу. Го има во живо... ама неможам да се снајдам преку гугл ‘рт. Па ако некој може да ми го нацрта на ‘рт и да пушти слика тука би било супер...



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Nov-2011 at 17:32

Ова е прилично добар пример за тоа како треба да се уреди овој простор. 

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=278&PID=21036#21036 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=278&PID=21036#21036



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Nov-2011 at 01:01
Originally posted by FoSsiL

Една молба. Дали може некој да ми го нацрта местото на кое била куќата на Бојаџиу. Го има во живо... ама неможам да се снајдам преку гугл ‘рт.

Локацијата е оваа, ако тоа прашуваше:
41°59'43.24"N  21°25'55.17"E


Posted By: xnx
Date Posted: 07-Nov-2011 at 10:59
Originally posted by zabegan

всушност, мене една работа не ми е јасна тука
зошто, кога веќе планираат по секоја цена да стават објект таму, барем не го прилагодат на формата која ја диктираат улиците (триаголник максимално) и висината на Лумикс
може палам касно, ама тој просто ќе беше совршен за објект со мала основа, како на пример меморијален центар на мајка тереза со малку по друг дизајн Big%20smile

за мерка го земам Лумикс, кој совршено ја следи линијата на двете улици и зградата на ЕВН

apsolutno. linijata na lumiks odkaj portata mora da se zapazi, sto bi se dobilo nekoja ulica kako taa novata kaj trend koja vizuelno i nepreceno ke gi povrzuva spomenikot so portata. linijata pak na lumiks kon city plaza ne bi mi smetalo da se skrati, odnosno da se dobie potesna ulica pomegu city galery i noviov objekt i edno pravoagolno malo plostadce pred vlezot na gtc.


Posted By: damjan4o
Date Posted: 08-Nov-2011 at 21:37
Previousотприлика вака:
 
 
 
 
- ширина на објект 10м
- должина 30м
- висина 20м, катови П1+П2+4 и евентуално еден кат подземја (иста со висината на соседните пелистер и цити-галери како и ристиќева) 
- површина 1800м2 плус евнтуалниот подремен простор
- дистанца од цити-галери 10м, дист. од лумикс 15м, дист. од пелистер 20м
*неопходно би било мало поместување на ознаката за куќата на Бојаџиу за неколку метри кон исток како на првата слика (дали сегашната локација е сосем точна?) ако тоа не смее да се прави објектот би се скратил во должина, би бил 25м а вкупната површина би била 1500м2 но така ќе се отскрие лумикс.


Posted By: gjoko
Date Posted: 08-Nov-2011 at 21:45
дамјан,дали со оваа концепција(најдобра досега) ќе се задржи погледот на воинот низ окното на портата?вака или така овој призор ќе биди симболика на МК


Posted By: FT
Date Posted: 08-Nov-2011 at 22:10
wow, вака да го презентираа целиот проект можеби ќе го засакав.


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 08-Nov-2011 at 22:14
Секоја чест damjan4o, ова можеш да го пратиш во општина Центар како предлог идеја, најсериозно.


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 08-Nov-2011 at 22:19
Дефинитивно изгледа убаво, па уште улиците да се уредат како Максим Горки, би дошло се совршено. Секоја чест и од мене.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: xnx
Date Posted: 08-Nov-2011 at 23:51
tokmu na ova mislev so postot predhoden, samo me mrzese da skiciram .


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 09-Nov-2011 at 00:58
http://en.wikipedia.org/wiki/Flatiron_Building skicata me potseti na ovaj objekt .... sepak mislam deka nepotrebno e da se ufrla na toa mesto bilo kakov objekt .. ubaj si se vizurite od gtc kon risticeva .. vaka nikakvi vizuri ke nema toj del ...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Nov-2011 at 01:15
[imghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Edificio_Fuller_%28Flatiron%29_en_2010_desde_el_Empire_State_crop_boxin.jpg[/img]













Фаворит




Posted By: damjan4o
Date Posted: 09-Nov-2011 at 02:28

Фала ви! да се надеваме дека некој од надлежните го чита форумов и дека објектот нема да биде како на маркицата (досадна коцка која ги блокира погледите од портата кон споменикот и обратно) туку ќе биде како некој од објектите на сликите што ги дадовме кои се доста интересни...

 
G.I.Joe: јас мислам дека треба тука да има некој објект бидејќи визурата од гтц кон ристиќева е веќе упропастена од лумикс а за нејзина сметка ќе се создадат поубави визури од плоштадот кон гтц, од плоштадот кон портата и обратно, и ќе се затвори и таа дупка на линијата на плоштадот која ако остане ќе изгледа многу лошо кога ќе се изградат двата хотели и офицерскиот- ќе имаме објект до објект и само на тоа место размак и поглед на лумикс. 
 
Ѓоко: секако, таа визура ми беше основна цел, се гледа и на сликата од гугл рт, отприлика ваква би била: 
 
 
 
колку за споредба како би било ако објектот е во форма на маркицата која е вцртана во дуп-от:


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 09-Nov-2011 at 02:33
Овие објекти што ги давате за примери погоре,да, наликуваат на маркицата од скицата на Дамјан, но треба да се земе во предвид дека на овие објекти што ги посочивте, предната фасада т.е. широчина на предната фасада им е од 1.5м до 2м максимум.

Пример објект од скицата на Дамјан е со широчина на предна фасада(кон плоштадот) од 10метри, голема визуелна разлика.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 09-Nov-2011 at 09:13
Originally posted by lslcrew



Ниеден од примериве не е адекватен, затоа што сите овие ја следат градежната линија на блокот во позадина. Во случајов, линијата оформена од зградата на Лумикс, ЕСМ, ГТЦ, а тука не е така, не се запазени уличните коридори, поточно логично е тие во врвот да се спојат во логичната пјацета, која првично ја растури Лумикс...овде се работи за класичен offset (кој црта у AutoCAD ќе ме сфати) од фасадите на околните објекти и тоа оставени се коридори со смешни профили за толкав секојдневен проток на луѓе, посебно во викенди и за време на големи собири...
Овде нема место за објект...урбанистички, природно, никако...

Originally posted by damjan4o

Фала ви! да се надеваме дека некој од надлежните го чита форумов и дека објектот нема да биде како на маркицата (досадна коцка која ги блокира погледите од портата кон споменикот и обратно) туку ќе биде како некој од објектите на сликите што ги дадовме кои се доста интересни...


Во урбанизмот, прво се решаваат проблеми со проточност, оформување на сообраќајни коридори и оформување на пристапност до урбанистичките парцели, па после со визури, висини исл....по истава твоја логика се поставува објектов за да бидат засекогаш избришани од ликот на плоштадот зградата на ЕСМ и Лумикс, затоа што на некој „античко-македонски“ „урбанист“ му бодат очи...најсоодветен пример е прекривањето на зградата на Комерцијална банка и МОБ со онаа завеса од „барокни“ тортици формирана од згради со неартикулирана градежна површина и катастрофално мала ширина на површината за градење...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 09-Nov-2011 at 11:14
PreviousДобро што ти е поентата, не те разбирам. Ко Дамјанчо да ќе го гради објектот, па сеа му викаш твојата логика,не знам што, а-у. Гледаш дека дечкото дал некоја солуција како да се избегне комплетно сјебување на просторот, не знам зошто тоа би го сфатил некој лошо. Властиве како што тргнале никој не може да ги спречи да го изградат објектов и баш затоа ме радува дека пробува некој да даде некоја опција која би била посоодветна за таа локација.
Имено моето мислење е дека предната основа од 10 метри ако е точно толку, воопшто не е мала, а на база на тоа се запазуваат линиите што ги наметнуваат другите објекти.


-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 09-Nov-2011 at 11:22
Originally posted by Dave Gahan


Овде нема место за објект...урбанистички, природно, никако...


Генерално, ова ми е поентата...сите решенија во кои таму има објект се според мене неиздржани...тоа е некое гледиште кога урбанистички ќе се постават работите, без емоции, носталгии, популизам и слични неурбанистички и неархитектонски теории кои се косат околу тој плочник...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: xnx
Date Posted: 09-Nov-2011 at 13:29
jas mislam deka tesen objekt kako sto predlozi damjan e podobro otkolku nisto. ke se dooformi ubava aleja sto ke gi povrze portata i spomenikot. vaka e nekako nedefinirano. ima nekoj cuden prostor sto se formira od strana na plostadot... no mislam deka treba da e moderen objekt so mnogu cisti konturi namesto baroken... no sepak poverojatno e da padne meteor utre otkolku da ne bide barokna zgradava taka da nema potreba da se diskutira za toa. inaku pogledot kon aleksandar e najubav od ulica makedonija, od mostot i od portata... taka da ako se zatvori ova ke se izgubi mnogu....


Posted By: OCB
Date Posted: 09-Nov-2011 at 14:35
Се приклучувам кон честитките упатени кон Дамјанчо. Би те замолил да не се надеваш дека некој од Општина Центар следи што се случува на форумов туку твоите скици и размисли да ги испратиш до надлежните. Тоа можеш да го сториш на следниве адреси:

urbanizam@opstinacentar.gov.mk
planiranje@opstinacentar.gov.mk

Лично сум против узурпација на јавните површини во централното градско подрачје. Просторот пред Лумикс сум го замислувал како платформа за збиднувања од јавен карактер при што скалите од објектот можат да се употребат како дел од амфитеатар чие плато треба да се уреди. Сепак, упорноста на властите по секоја цена да изградат објект, фактот што Лумикс е во приватна сопственост (што значи дека за јавни збиднувања ќе треба да се бара дозвола за нивно одржување) и веќе постоечкиот амфитеатар кај Куќата на Мајка Тереза, сметам дека твојот предлог е најиздржан.

Поздрав и се надевам дека ќе имаме можност твојата креативност да ја видиме и за други државни или општински проекти за кои се дискутира на форумов.


Posted By: Petar
Date Posted: 09-Nov-2011 at 14:49
Uste eden interesen dizajn od Japanskata kompanija vo Kjoto "Eastern Design Office"







http://www.eastern.e-arc.jp/p17_On_the_CornerE.html - http://www.eastern.e-arc.jp/p17_On_the_CornerE.html

Iako mi se dopagja predlogot na Damjanco.


Posted By: damjan4o
Date Posted: 06-Mar-2012 at 23:08
eve go objektot sto go postirase stratus, vo nishkata za narodnata banka, a za koj jas smetam deka e posoodvetan za tuka.

fala mnogu pbanks. tocno, gi iskopirav od upatstvoto i ne ni pomisliv na ova za se ima prvpat


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Mar-2012 at 23:32

Грешката е бидејќи ги си ги ископирал таговите веројатно од упатството за постирање. Ако подобро приметиш буквата м во img тагот е напишана на кирилица бидејќи ако ја напишевме на латиница немаше да може да се прикаже да ја прочитате. Да појаснам

Значи потребно е да го искуцаш тагот комплетно на латиница според „формулата“ подоле.

[iмg]link[/iмg]




Posted By: antiuser
Date Posted: 07-Mar-2012 at 18:59
Previous

Takov objekt bas ubavo bi se vklopil..mislam na taa forma Applause


Posted By: axel
Date Posted: 03-Jul-2012 at 19:26

Народна Банка се сели на плоштадот Македонија

вторник, 03 јули 2012, 17:01

Народната Банка се сели на плоштадот Македонија. Новиот дом на монетарната власт ќе биде објект висок до 40 метри, лоциран до „Воинот на коњ“, односно на маркичката каде до неодамна беше планирана црквата Св. Константин и Елена.

Од НБРМ велат дека потреба и план за нов простор имало подолго време. Пред пет години ја побарале локацијата на старата Народна банка. Но бидејќи таа била продадена во 2004-тата, потоа се планирало нова кула на сегашната локација, се до минатата година.

„ Поради повеќе причини подготовките се уште не беа започнати до пред крајот на 2011-та година кога ни беше понудена соодветна локација близу до старата локација на НБРМ. Тоа беше прифатено од НБРМ по што со одлука на Владата локацијата на плоштадот и беше доделена на НБРМ. Сметаме дека со тоа се создадени услови Народната Банка да добие соодветен репрезентативен објект кој доликува на една централна банка како што впрочем е и секаде во светот“, одговорија од НБРМ.

Изгледот на објектот, НБРМ ќе го бара преку конкурс за идејно решение. Истиот веќе е објавен.

Еден од проблемите да се смести десеткатница на овој простор, како што е предвиден во урбанистичкиот план, е што објектот ќе го блокира погледот од „Портата“ кон „Воинот на Коњ“ и обратно. Токму во конкурсот, се бара обезбедување на оваа визура, но само доколку тоа е возможно од аспект на статиката и конструкцијата.

Како ќе изгледа новата зграда на Народната Банка и дали ќе се обезбеди погледот меѓу двата споменика, ќе се знае кон крајот на годинава. Крајниот рок за пријавување идејни решенија е 1 Октомври, по што ќе следи нивно оценување. Евентуален почеток на градбата, според процедурите, може да се очекува најрано во почетокот или на средината на идната година.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51869


Posted By: gjoko
Date Posted: 03-Jul-2012 at 19:30
конечно нешто да има влијание од надворешните сугестии


Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Jul-2012 at 19:54
Незнам како можат да речат дека постојната зграда не е соодветен репрезентативен објект. Точно е дека околината не е репрезентативна, но самата зграда е, според мене.

Инаку, незнам како ќе изведат и волкот да биде сит (зграда на плоштад) и овците да се на број (погледот и коридорите да бидат задржани)...


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 03-Jul-2012 at 22:26
Епа за се има решение да видиме колку се генијални нашите архитекти.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-Jul-2012 at 23:10
Важно е што воопшто помислиле за погледот кон александар кога се зема во предвид деке само бизнисот е важно! Е сега баш ми интересира што ќе прават нашите архитекти, едвај го чекам изгледот иако за тоа треба долго да чекам. Можно е да се брани погледот кон слександар мислам еве чист пример е скицата на алексгж


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jul-2012 at 02:14


Прилично сум убеден дека сите Ск2014 конкурси се спроведуваат чисто ради форма, откако веќе е избрано некое решение зад затворени врати и вон сите нормални процедури.

Во секој случај и јас со нетрпение ќе чекам да видам што избрале... И дали барем во овој специфичен случај (кога под закана е погледот од триумфалната капија кон споменикот на Александар, што претпоставувам сепак им е битно дури и на фантомите кои го креираат Ск2014) преовладал разумот и всушност тивко ја прифатиле идејата на alexgizh (иако неговата забелешка за време на јавната анкета за ДУП-от беше ладно отфрлена). Или сепак повторно слепо се стрчале по што поголема квадратура и на локацијава ќе треснат една голема затка во секој смисол на зборот.

Еве да ги имаме и скиците на alexgizh во нишкава, моментално токму овде се најрелевантни:
















Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jul-2012 at 03:10

Инаку навистина ми е многу чудно како и зошто баш НБРМ треба да се смести на оваа локација.

Пред се, малку ли концентрација и гужва се направи околу плоштадот со сите досега предвидени објекти, па сега фалеше уште оваа институција? Плус тоа за НБРМ требаат ваљда подземни трезори мезори бункери и други простории, кои постоечкиот објект ги има. Овдека треба наново да се прави таква скапа инвестиција, а меѓудругото дали тоа значи и дека конечно се затвораат сите можности за реализација на предвидениот подземен сообраќаен коридор што треба да се надоврзе на булеварот 11 Октомври и дека веќе засекогаш можеме да му туриме пепел?!? Ако е така, некој треба дебело да образложи зошто се прави тоа. Исто така некој треба да образложи какво ќе биде сообраќајното поврзување на оваа важна институција, со оглед на фактот што за објект насила насаден на оваа локација токму подземниот коридор е последна шанса за асален сообраќаен пристап.

И уште една работа делува многу чудно. Од НБРМ тврдат дека потреба и план за „нов простор“ имало подолго време и дека откако отпаднала од игра локацијата на старата народна банка, сакале да доградат уште една кула на постојната локација во Маџир Маало. И сега одеднаш оооооп преселба на плоштад. Доколку НБРМ има потреба од дополнителна квадратура, локацијава на плоштад Македонија е значително поограничена од постојната (дури и ако се батали погледот од триумфалната капија кон Александар и наместо тоа се оди на максимално искористување на насила набутаната и максимално напумпаната градежна маркичка).

Не знам колкава квадратура има постојниот објект во Маџир Маало и колку од тоа и припаѓа на НБРМ, но објектот е прилично голем и малку е чудно како тоа бараат подобри просторни услови на една чир локација со скромна површина. Плус тоа во краен случај објектот во Маџир Маало има отворен потенцијал за повеќекратно проширување, при што без проблем би можеле да бидат задоволени сите логични урбанистички барања. Така да мислам дека многу провидно делува „објаснувањето“ дека преселбата во извесно „барокен“ објект на плоштад се прави поради обезбедување на просторни услови. Јасно е дека мотивите се сосема поинакви и веќе и мало дете може да ги препознае. Останува прашањето дали тој на кого што му се сонило дека треба да има ваква преселба, барем малку се грижел дали ефектите врз функционирањето на НБРМ ќе бидат позитивни или негативни, или таквите критериуми се небитни кога се игра SimCity?



Енивеј, еве да го евидентираме овој проект за проширување на постојниот објект на НБРМ, мада не можам да се сетам каде и кога беше презентиран:


Originally posted by Cloverstack

Доградба и надградба на блок Д
Комплекс Народна Банка на Република Македонија

Автори:
Радомир Лаловиќ, диа
Маја Лаловиќ Блажевска, диа

Соработници:
М-р Сашо Блажевски, диа
Мери Батакоја, диа









Posted By: my Macedonia
Date Posted: 04-Jul-2012 at 08:52
Колку за формата можеби ќе премислуваат а за висината на објектот( значи како во скицата неколку делови пониски а другите повисоки) сум сигурен дека нема да се случи.
ПС: Ако има некој архитект во форумов нека го презема формата и висината ако алексгиж и групата се согласуваат


Posted By: xnx
Date Posted: 04-Jul-2012 at 10:11
mnogu mi e interesen delot vo textot od alfa: ako dozvoli statikata... kakva crna statika??? ova e izgleda za luge sto pojma nemaat od arhitektura... tuka se raboti za grabanje kvadratura sto poveke. prvo ja smenija visinata od 29 na 40, i site mislevme deka e so cel da se stesni markicata, a mozebi i so taa ideja trgnale, no potoa im se videlo fino kolku kvadrati se dobiva, pa si rekle more ostaj ja vakva, kakva porta kakov konj
edinstveno mi e milo i krivo vo isto vreme sto samite sebe si se unistija, od alcnost i strvnost si ja unistija idejata... istoto vazi i za spomenikot na padnatite borci so site tie neskladni spomenici od strana...
potpolno ist e slucajot so majka tereza spomenikot... ama chuv dka razmisluvaat da go stavat na kruzniot tek kaj vlada, sto mislam deka e mnogu podobro resenie...


Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-Jul-2012 at 11:33
Тоа со статиката мене ми мириса на многу висок пасаж под дел од објектот...

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: N23
Date Posted: 04-Jul-2012 at 11:37
Овие се до толку заинатени да искоренат све што е остаток од социјалистичкото време, особено зградите во кои они се сместени, само за да означат нов белег на градов и да им се повлече алергијата од престој во социјалистички згради.
Во нормално земји, централната банка е таа која најчесто го стопира претераното трошење од страна на централната власт, но од кога си ставија пион на позицијата гувернер очигледно веќе НБРМ не служи како контролор, туку како место за пикање нови војници, затоа и немаат доволно простор. Ако веќе толку сакаа можеа у Маџир Маало на местото на постојните штали да ја убацат зградата, плус ќе имаа одлично средено плато и мизерната околина ќе ја снемаше. Ама не, како што напишав и во нишката за Туризам во Ск, они ќе ја остават околината очајна, ама затоа све друго ќе стават на површина од километар квадратен и ќе глумиме бизнис парадоксално јадро во центарот на Скопје, кое наместо со приватни објекти и институции, како што е ред во нормалниот свет, ние ќе правиме финансиски центри со ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ (НБРМ де факто не е, ама се понаша ко да е). И не можам да сфатам како на тоа место, освен ако не прават 20-катница, ќе добијат порепрезентативен објект со поголема кваратура.
А чуди и зошто вие од провинција не се буните за ваквото спи*кување на народните пари, или и вие со девизата што има везе коа за некое време и ја ќе живеам у Скопје.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 04-Jul-2012 at 11:38
Како тоа им треба простор а ќе се селат во помал објект ? Laugh Може мислат да држат две згради, стара и нова, што е без врска. Напишаното во пост 63 е во целост точно плус солидно делува проектот за надградба. Енергично сум против зграда на тоа место пошто го задушува плоштадот. Нека си ги стават парите во џеб без да градат, само нека престанат со глупости и сакатење на Скопје.  

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: xnx
Date Posted: 04-Jul-2012 at 11:58
prikaznite so potreba od prostor i statikata se nameneti za luge sto gi mrzi da proverat dali e toa taka i dali ima logika. kolku od lugeto i novinarite se setija da vidam dali navistina prostorot tuka e pogolem?... ova e isto kako dihtanjeto na prozorite na vladata, zalenjeto na dukandziite od gtc deka im furalo promaja pa moralo da se zatvori, kako i menuvanjeto na site fasadi vo centarot posto ne se vklopuvale vo okolinata... prikazni za mali deca, na koi sekoj sto ja razbira temava slatko bi se iznasmeal...


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 04-Jul-2012 at 12:26
Имам впечаток дека владата сака сите институции да ги сели во центар односно мал и голем ринг! За мене селењето на банката в плоштад е без логика пошто се трошат пари вез везе мислам со тие пари може да си ја реновираат старата зграда па ако треба ќе
може и надградба. Незнам ама како што гледате многу институции се селат а центар како центар треба да има кафулиња, шопингцентри се што треба да има еден центар а не 70% државни институции. Како и да е, се надевам дека ова лудило ќе има крај.


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:02
Originally posted by xnx

prikaznite so potreba od prostor i statikata se nameneti za luge sto gi mrzi da proverat dali e toa taka i dali ima logika. kolku od lugeto i novinarite se setija da vidam dali navistina prostorot tuka e pogolem?... ova e isto kako dihtanjeto na prozorite na vladata, zalenjeto na dukandziite od gtc deka im furalo promaja pa moralo da se zatvori, kako i menuvanjeto na site fasadi vo centarot posto ne se vklopuvale vo okolinata... prikazni za mali deca, na koi sekoj sto ja razbira temava slatko bi se iznasmeal...
тоа си го помислив и јас, некој очигледно ја мути работата
дури и да се каже дека навистина на НБРМ им требал некаков нов простор, проектот кој погоре го посочи кловер, е далеку попаметна инвестиција од оваа... а тоа дека постоечкиот објект не им штимал, се новинарски глупости, исто како што е новинарска глупост дека има требал некој репрезентативен објект, како да постоечкиот не е, и како да репрезентативноста на објектот е најбитно нешто за банката...

мене само сеуште не ми се јасни зошто толкави напори се вложуваат по секоја цена на таа локација на плоштадот да се залепи објект, било каков, со било каква намена...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:05
Originally posted by my Macedonia

Имам впечаток дека владата сака сите институции да ги сели во центар односно мал и голем ринг! За мене селењето на банката в плоштад е без логика пошто се трошат пари вез везе мислам со тие пари може да си ја реновираат старата зграда па ако треба ќе
може и надградба. Незнам ама како што гледате многу институции се селат а центар како центар треба да има кафулиња, шопингцентри се што треба да има еден центар а не 70% државни институции. Како и да е, се надевам дека ова лудило ќе има крај.
не е проблемот тој, баш напротив , вакви институции многу често се сместени во центар... проблемот е што банката е институција со посебни потреби кога се работи за објектот во кој се наоѓа, локацијата на плоштад е далеку неадекватна за намената на објектот... плус да не збориме што на банката на тацна и е веќе даден објект специјално дизајниран за намената, кој само требаше да се надградува со тек на потребите


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: гитардемон
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:10
Originally posted by N23

А чуди и зошто вие од провинција не се буните за ваквото спи*кување на народните пари, или и вие со девизата што има везе коа за некое време и ја ќе живеам у Скопје.



Ти го имаш читано оној блогот на комита со провинцијалците ама Може тоа е така бидејќи репрезентативниот примерок на „провинцијалците“ е просечен слеп гласач и полтрон, ништо поразлично од просечниот скопјанец.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: xnx
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:11
mene licno niti mi se sviga vaka kako sto e pazno, mi e nedefiniran toj prostor, niti kako sto ja postavija markicata. najveke mi se sviga kako sto go predvidi alexgizh...
ocekuvam sega napadi deka e najubavo vaka i deka ne mora sekoe prazno mesto da se popolni, megutoa taka mislam.
vaka niti e definiran prostorot, niti ulicata sto gi spojuva spomenikot i portata, niti pa lumiks mi se dopaga kako e vklopen vo ovoj del...
zatoa ke recam poddrzuvam gradba tuka, no so duplo pomala markica. visinata voopsto ne mi smeta da e 40.
isto taka ja poddrzuvam i markicata za merriot, i pokraj toa sto mi se sviga san marko vaka kako sto e mi e nedefiniran toj prostor.


Posted By: gjoko
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:17
единствена придобивка од завземањето на НБРМ на оваа маркица е што ќе се гради државен објект а не објект на некој новопечен богаташ-транзиционен бизнисмен,бидејќи сум 109,5 % сигурен дека за 10-20 години во Скопје како и во сите поголеми и помали градови во РМ,сите можни места каде може да се набута насила објект,ќе се набута и тука нема спас.доаѓа времето на парите и моќта,за жал,а не на правото и правдата.

за оваа маркица само да се избориме да остани глетката према плоштадот и споменикот,без обзир дали го сакаме или несакаме споменикот


Posted By: N23
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:26
Originally posted by гитардемон

Originally posted by N23

А чуди и зошто вие од провинција не се буните за ваквото спи*кување на народните пари, или и вие со девизата што има везе коа за некое време и ја ќе живеам у Скопје.



Ти го имаш читано оној блогот на комита со провинцијалците ама Може тоа е така бидејќи репрезентативниот примерок на „провинцијалците“ е просечен слеп гласач и полтрон, ништо поразлично од просечниот скопјанец.


Прочитав само дел од блогот и го исклучив табот Не дека сакам да навредам, ама овој просечен скопјанец се радува затоа што тоа е во "неговиот" град, ама не можам да разберам како со ова се согласува поголемиот дел од прилепчани, битолчани, велешани град у кој три бекатон коцки не се ставени последните 3 години, штипјани кои освен универзитет остана да живеат во заостанат транзициски град, па и дел од граѓаните на приградските населби во Скопје кои и ден денес коли паркираат у кал, немаат улици, ама битно многу се горди у центарот кога ќе отидат.
Точно е за најголем дел од работите е задолжена локалната власт, ама ако у Скопје централната дава пари и за тротоари и за улици и за мостови и за споменици, ондак истото може да го прави и во провинцијата. Ама изгледа некој опасно си игра со животот на тие граѓани.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Jul-2012 at 15:27
Originally posted by xnx

mene licno niti mi se sviga vaka kako sto e pazno, mi e nedefiniran toj prostor, niti kako sto ja postavija markicata. najveke mi se sviga kako sto go predvidi alexgizh...
ocekuvam sega napadi deka e najubavo vaka i deka ne mora sekoe prazno mesto da se popolni, megutoa taka mislam.
vaka niti e definiran prostorot, niti ulicata sto gi spojuva spomenikot i portata, niti pa lumiks mi se dopaga kako e vklopen vo ovoj del...
zatoa ke recam poddrzuvam gradba tuka, no so duplo pomala markica. visinata voopsto ne mi smeta da e 40.
isto taka ja poddrzuvam i markicata za merriot, i pokraj toa sto mi se sviga san marko vaka kako sto e mi e nedefiniran toj prostor.
и јас нешто слично размислувам... според мене на таа маркица не мора да има објект, поради тоа што е многу комплицирано да се вклопи со сите линии на неговата хаотична околина
што све не ми текна како идеја за тој простор и пак ништо од тоа не одговара на околината, што и да се изградеи, ќе треба да се батали барем една градежна линија


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 04-Jul-2012 at 16:06
Originally posted by Cloverstack


Инаку навистина ми е многу чудно како и зошто баш НБРМ треба да се смести на оваа локација.

Пред се, малку ли концентрација и гужва се направи околу плоштадот со сите досега предвидени објекти, па сега фалеше уште оваа институција? Плус тоа за НБРМ требаат ваљда подземни трезори мезори бункери и други простории, кои постоечкиот објект ги има. Овдека треба наново да се прави таква скапа инвестиција, а меѓудругото дали тоа значи и дека конечно се затвораат сите можности за реализација на предвидениот подземен сообраќаен коридор што треба да се надоврзе на булеварот 11 Октомври и дека веќе засекогаш можеме да му туриме пепел?!? Ако е така, некој треба дебело да образложи зошто се прави тоа. Исто така некој треба да образложи какво ќе биде сообраќајното поврзување на оваа важна институција, со оглед на фактот што за објект насила насаден на оваа локација токму подземниот коридор е последна шанса за асален сообраќаен пристап.

И уште една работа делува многу чудно. Од НБРМ тврдат дека потреба и план за „нов простор“ имало подолго време и дека откако отпаднала од игра локацијата на старата народна банка, сакале да доградат уште една кула на постојната локација во Маџир Маало. И сега одеднаш оооооп преселба на плоштад. Доколку НБРМ има потреба од дополнителна квадратура, локацијава на плоштад Македонија е значително поограничена од постојната (дури и ако се батали погледот од триумфалната капија кон Александар и наместо тоа се оди на максимално искористување на насила набутаната и максимално напумпаната градежна маркичка).

Не знам колкава квадратура има постојниот објект во Маџир Маало и колку од тоа и припаѓа на НБРМ, но објектот е прилично голем и малку е чудно како тоа бараат подобри просторни услови на една чир локација со скромна површина. Плус тоа во краен случај објектот во Маџир Маало има отворен потенцијал за повеќекратно проширување, при што без проблем би можеле да бидат задоволени сите логични урбанистички барања. Така да мислам дека многу провидно делува „објаснувањето“ дека преселбата во извесно „барокен“ објект на плоштад се прави поради обезбедување на просторни услови. Јасно е дека мотивите се сосема поинакви и веќе и мало дете може да ги препознае. Останува прашањето дали тој на кого што му се сонило дека треба да има ваква преселба, барем малку се грижел дали ефектите врз функционирањето на НБРМ ќе бидат позитивни или негативни, или таквите критериуми се небитни кога се игра SimCity?



Енивеј, еве да го евидентираме овој проект за проширување на постојниот објект на НБРМ, мада не можам да се сетам каде и кога беше презентиран:


Originally posted by Cloverstack

Доградба и надградба на блок Д
Комплекс Народна Банка на Република Македонија

Автори:
Радомир Лаловиќ, диа
Маја Лаловиќ Блажевска, диа

Соработници:
М-р Сашо Блажевски, диа
Мери Батакоја, диа




Одлични пеонти Кловер! Апсолутно треба да се земат во предвид следните од тебе нарбојани фактори, по следниот редослед на важност:
-Транспортниот тунел од пл. Македонија кон бул. 11 Октомври. Ќе го има или не и зошто?
-Сигурноста на самата банка (во смисла на трезори и други непознати за мене критериуми), како и достапот до истата. Во Централна банка одат важни луѓе, на кои мора да им се овозможи директен достап со автомобил до објектот. Едно решение е да се влегува со автомобил преку плоштадот, за што јас сум апсолутно против! Во тој случај зошто ни е плоштад, дајте да пуштиме насекаде улици! Друга можност е да се пушти тунел само до овој објект, што повторно е претеризам. За секој вештачко насаден објект ли ќе градиме по едно тунелче за сметка на транспортен коридор кој го премостува центарот и е во функција на сите граѓани на Скопје?!? Тоа е скапо и глупаво решение.
-Гушење на просторот и узурпација на пешачките коридори! Тука во целост се согласувам со Кензо-Фан, апсолутно сум против градење на било каков објект на оваа локација!
-Тек на последно место би го ставил погледот од првиото кич-гомно, кон второто такво (читај Воин на коњ и Портата).

И всушност дојдовме до точка кога ќе беше подобро да се градеше црквата на оваа локација отколку објект на Централната банка. Така барем ќе беше спасен паркот кај АРМ и немаше да се мисли за транспортниот достап ниту безбедноста на објектот. Тоа е очекувана појава, ако се земе во предвид фактот дека тенденцијата е континуирана деградација на идеите кои се изведуваат со се поголема глупост, дрскорт, агресивност, безидејност и незнаење, нанесувајќи се поголеми штети на Скопје и Македонија на многу полиња.

Сума сумарум, ние тука се утепавме од брбљање, тони значајни и валидни аргументи изнесовме при секоја додатна глупост што ја замислиле незнајковциве, но нема никаков ефект. Се се прави без градм транспарентност, дискусии помеѓу интересните групи, експерти, јавност... За жал нашето општество е заглавено во 16 век и не се интересира од ништо значајно! Капацитетот и критичната маса е многу мала и константно е во процес на дефанизва и уништување! Како пример би ги дал новинарчињата кои несомнено о читаат форумов, но ниту еднаш не сум видел да ги пренесат тезите во своите медиуми и со тоа да покренат вистинска дебата.
Јас сум краен песимист за сите настани во Македонија, едноставно не се гледа крај на глупостта!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Dexter26
Date Posted: 04-Jul-2012 at 17:46
По кој знае кој пат ќе повторам:
 
Секоја им чест на Алфа ТВ !!!
 
Applause Applause Applause Applause Applause
 
А верувам дека и форумов и должи благодарност на Алфа ТВ за бесплатниот маркетинг што му го прави.
 
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51900 - http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51900
 

Архитекти: Маркичката за зграда на плоштадот да се преоцени

 
среда, 04 јули 2012, 17:35
 
Маркичката за зграда на плоштадот Македонија, која треба да биде ново седиште на монетарната власт, целосно да се преоцени. Ова е мислењето на стручната комисија во општина Центар, на чие чело е професорот Андреј Токарев, дадено при последните измени на деталниот план- Мал Ринг. Комисијата забележала, но не и било прифатено, дека 40- метарскиот објект ќе го наруши и погледот и движењето на пешаците.
 
- „Предвидената површина за градба ... целосно да се преоцени бидејќи спречува една од најзначајните аксијални визури ... од Собранието на Р.М. преку Портата и кон споменикот на Воинот на коњ, а го пренасочува и непреченото пешачки движење кон плоштадот Македонија.“- се вели во забелешката
 
- „ Забелешката од стручната комисија не се прифаќа, потребата од поставување на градба е утврден во одобрена планска програма и вградена во претходен план“. – гласи одговорот на надлежните.
 
Со оглед на ставот на надлежните урбанисти, задржувањето на погледот од Собранието и Портата до Воинот на коњ, ќе зависи од идеите во конкурсот за идејно решение кое го објави монетарната власт.
 
Во него се бара обезбедување на визурата, но само доколку тоа е возможно.
 
На темата веќе има повеќе мислења на форумот на интернет страната за архитектура и градежништво „Билд“. Во двете нај репрезентативни, членовите предлагаат помал габарит на зградата и помала висина од предвидената, за да се обезбеди и погледот и протокот на пешаци.
 
40 метарската зграда на плоштадот беше вметната на почетокот на годинава, на местото на претходно предвидената Црква. Маркичката за верскиот објект пред три години беше причина за судир на Плоштадот, меѓу група студенти на архитектонскиот факултет кои беа против и друга група поддржувачи на изградбата на храмот.
 
Александар Димитриевски



Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 04-Jul-2012 at 17:52
Александар Димитриевски Cheers
Напротив, и форумот и медиумите (во овој случај Алфа, но би било одлично доколку и другите го следат нејзиниот пат) имаат двострана корист од ваквата соработка. Медиумите црпат идеи и замисли и го скенираат јавното мнение преку билд, додека форумот добива гласност преку медиумот. Подобра комбинација здравје и пример како треба да се работи професионално.
Инаку би бил многу среќен доколку се повеќе новинари ни се приклучат и пред да направат некаква репортажа јавно тоа го најават на форумов, за да може претходно да се продискутира и извлечат најползотворните идеи.


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: gjoko
Date Posted: 04-Jul-2012 at 17:55
јас го фатив крајот на репортажата на Алфа Тв ,но како што приметив скиците што ги прикажуваа се од alexgizh


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 04-Jul-2012 at 22:02

Почнувам да мислам дека ова со селење на банката е фарса, никаква банка тоа нема да биде, утре ќе се пренамени и некој приватник ќе си добие деловна зграда на плоштад, ако не и со по некое станче во неа. Проблемот всушност им е како да го оправдаат поставувањето на зграда таму откако “општото добро“ наречено црква отпадна и сега не лажат со термини како “репрезентативен објект“ за банката каков што имало “секаде во светот“. 

Како некој одбива да види дека со зградава се блокира пристапот кон ГТЦ кој де факто е улица  и главен коридор од плоштад кон (условно) Аеродром, ма колкав и да е размакот од Типо? И ме интересира кој е тој што одбива мислење на стручна комисија? Која е неговата стручност?



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-Jul-2012 at 22:49
Забелешката на стручната комисија е потполно иста како мојата, а и одговорот „се одбива бидејќи зградата е предвидена со планска програма“. Смешки...

Поздрав до Алфа ТВ што го објавија мојот предлог (иако посакувам да не се изгради ништо).


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Gjorgjiev Jr.
Date Posted: 04-Jul-2012 at 22:59
Еве го линкчето до видеото. Некаде при крајот, говорат за него.
<http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51900>


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jul-2012 at 23:08
Originally posted by Andrej_LJ


Напротив, и форумот и медиумите (во овој случај Алфа, но би било одлично доколку и другите го следат нејзиниот пат) имаат двострана корист од ваквата соработка. Медиумите црпат идеи и замисли и го скенираат јавното мнение преку билд, додека форумот добива гласност преку медиумот. Подобра комбинација здравје и пример како треба да се работи професионално.
Токму така, само штета што и некои други, дури и побитни теми, идеи и предлози кои сме ги разглабале на форумов (за инфраструктура, јавен превоз итн) засега немаат шанса да бидат експонирани на ваков начин. На тоа поле на новинарите и редакциите реално не можеме да им замериме, затоа што во моментов народов нема ниту иницијален интерес да се занимава со такви теми и никој не е луд да пополнува програма со содржини кои ќе побудат практично нула интерес. Моментално Македонците се опседнати со најступидни теми кои секојдневно се наметнуваат од партиските кујни и додека не си ја извадиме главата од задникот, ова ќе си тера вака. Во меѓувреме суштински јавни дискусии за исклучително битни прашања како урбаното планирање, инфраструктурата и слично ќе бидат можни само на ваков специјализиран простор како Билд, иако длабоко ги засегаат практично сите граѓани. Ама добро, ние ќе дискутираме и ќе архивираме, а некој убав ден на дневен ред на ова општество ќе мора да дојдат и тие теми, тоа е прашање на кога, а не дали. Тогаш во полза на еден далеку пошироко пројавен интерес во јавноста, ќе има навистина што да се црпи од овде, тоа ме теши во овој моментален мрачен период.


„Забелешката од стручната комисија не се прифаќа, потребата од поставување на градба е утврден во одобрена планска програма“
На бирократите од општина Центар овој краток празен одговор им е универзален за одбивање на претставките од граѓаните, ама не очекував дека и на стручна комисија ќе и го изрецитираат до буква истото...





Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 04-Jul-2012 at 23:22
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Andrej_LJ


Напротив, и форумот и медиумите (во овој случај Алфа, но би било одлично доколку и другите го следат нејзиниот пат) имаат двострана корист од ваквата соработка. Медиумите црпат идеи и замисли и го скенираат јавното мнение преку билд, додека форумот добива гласност преку медиумот. Подобра комбинација здравје и пример како треба да се работи професионално.
Токму така, само штета што и некои други, дури и побитни теми, идеи и предлози кои сме ги разглабале на форумов (за инфраструктура, јавен превоз итн) засега немаат шанса да бидат експонирани на ваков начин. На тоа поле на новинарите и редакциите реално не можеме да им замериме, затоа што во моментов народов нема ниту иницијален интерес да се занимава со такви теми и никој не е луд да пополнува програма со содржини кои ќе побудат практично нула интерес. Моментално Македонците се опседнати со најступидни теми кои секојдневно се наметнуваат од партиските кујни и додека не си ја извадиме главата од задникот, ова ќе си тера вака. Во меѓувреме суштински јавни дискусии за исклучително битни прашања како урбаното планирање, инфраструктурата и слично ќе бидат можни само на ваков специјализиран простор како Билд, иако длабоко ги засегаат практично сите граѓани. Ама добро, ние ќе дискутираме и ќе архивираме, а некој убав ден на дневен ред на ова општество ќе мора да дојдат и тие теми, тоа е прашање на кога, а не дали. Тогаш во полза на еден далеку пошироко пројавен интерес во јавноста, ќе има навистина што да се црпи од овде, тоа ме теши во овој моментален мрачен период.



„Забелешката од стручната комисија не се прифаќа, потребата од поставување на градба е утврден во одобрена планска програма“
На бирократите од општина Центар овој одговор им е универзален за одбивање на претставките од граѓаните, ама не очекував дека и на стручна комисија ќе и го изрецитираат до буква истото...



A bit too long stucked in the Dark age, hey?

Па да, шаблонски одговор. Толку им сече кликерот - толку им е капацитетот. Каков народ, таква власт убаво си кажал Аристотел!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: 4skopje
Date Posted: 05-Jul-2012 at 07:55
И што сега ќе се вреѓаме ! Не чинела власта ,не чинел народот,абе ајде .Со таков капацитет да си седиш у Словенија и у Бугарија и ич да не се вракаш во Македонија.Го направивте форумов,петпарачки. Место да дискутирате зошто толку години сме изгубиле во неповрат зошто ич ништо не се правело или без врска се правело,сега НЕЧИНЕЛ НАРОДОВ !!!


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 05-Jul-2012 at 08:46
Originally posted by 4skopje

И што сега ќе се вреѓаме ! Не чинела власта ,не чинел народот,абе ајде .Со таков капацитет да си седиш у Словенија и у Бугарија и ич да не се вракаш во Македонија.Го направивте форумов,петпарачки. Место да дискутирате зошто толку години сме изгубиле во неповрат зошто ич ништо не се правело или без врска се правело,сега НЕЧИНЕЛ НАРОДОВ !!!


Да ти кажам ќе си седам токму заради тоа! А тоа е само моја одлука и волја, а не твоја! Всушност што тебе те интересира кој каде живее и зошто треба да биде лошо тоа што живеам на страна? Тоа значи дека немам право да коментирам или дека моето мислење е помалку релевантно или точно? До кога ќе го има овој комплекс кон оние кои живеат на страна и секој месец ќе слушаме глупости од типот седи си таму, ич не се враќај, ич не ни требаш...?! Дај ти се молам уозбили се, само даваш поткрепа на напишаното од нас погоре!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Jul-2012 at 09:09
Originally posted by 4skopje

И што сега ќе се вреѓаме ! Не чинела власта ,не чинел народот,абе ајде .Со таков капацитет да си седиш у Словенија и у Бугарија и ич да не се вракаш во Македонија.Го направивте форумов,петпарачки. Место да дискутирате зошто толку години сме изгубиле во неповрат зошто ич ништо не се правело или без врска се правело,сега НЕЧИНЕЛ НАРОДОВ !!!


...и апсолутно ќе се продолжи во тој правец, овдека жалопојки за минатото и фалби за сегашноста како шаблон не проаѓаат Cheers


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Jul-2012 at 11:28
"Во двете нај репрезентативни, членовите предлагаат помал габарит на зградата и помала висина од предвидената, за да се обезбеди и погледот и протокот на пешаци"
koj spomna pomala visina ziti sve? kako vaka si dodavaat i sto ima vrska visinata so pogledot i dvizenjeto na pesaci? jas mislam deka i 50 metri da ja napraat nema da e tolku loso kolku gabaritot.

stvarno gi nateraa site sto protestiraa za crkvata da se pokajat za toa sto go napravija... vaka em duplo pogolema zgrada em parkot kaj majka tereza go unistija. pa sega neka razmisli nekoj pred pak da protestira za nesto...


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 05-Jul-2012 at 12:07
Originally posted by xnx


stvarno gi nateraa site sto protestiraa za crkvata da se pokajat za toa sto go napravija... vaka em duplo pogolema zgrada em parkot kaj majka tereza go unistija. pa sega neka razmisli nekoj pred pak da protestira za nesto...


Баш неточен и бесмислен коментар! Пак би протестирал бидејќи сум апсолутно против градење на објет од такви габарити на тоа место, особено не со специфична намена како Централна банка. Под габарити спаѓа и висина на еден објект!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: N23
Date Posted: 05-Jul-2012 at 13:23
Originally posted by 4skopje

И што сега ќе се вреѓаме ! Не чинела власта ,не чинел народот,абе ајде .Со таков капацитет да си седиш у Словенија и у Бугарија и ич да не се вракаш во Македонија.Го направивте форумов,петпарачки. Место да дискутирате зошто толку години сме изгубиле во неповрат зошто ич ништо не се правело или без врска се правело,сега НЕЧИНЕЛ НАРОДОВ !!!


Ти се согласуваш овде да има зграда, а со истите тие пари може да се изградат крупни инфраструктурни проекти долж целата држава и осбено во период кога ги имаш шталите во Маџир Маало, Крњево и Ново Маало? Или секогаш се "наоѓаш" погоден па мораш портпаролски да се испонашаш?

И да, лудост е да се согласува народов со се и сешто, особено што тоа се негови пари, додека истиот тој народ живее во затуцани градчиња низ државава.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: M. A. de Voltaire
Date Posted: 05-Jul-2012 at 13:28
Кога ќе почне да се гради чудово? Има инфо?


Posted By: damjan4o
Date Posted: 05-Jul-2012 at 16:09
alexgizh, isprazni si go sandacheto - sakam da te izvestam za neshto


Posted By: xnx
Date Posted: 06-Jul-2012 at 12:07
Зградата на плоштадот нема да блокира, мисли Трајановски

четврток, 05 јули 2012, 18:01
Првиот човек на Скопје, Коце Трајановски, мисли дека предвидената 40 метарска зграда на плоштадот, нема да го блокира погледот од Портата кон Воинот на Коњ. Тоа било и интенција на градската власт кога го одобрувале урбанистичкиот план, објасни Градоначалникот, и покрај тоа што директната надлежност за решенијата во урбанизмот е на општините.

- „Ние ДУП на одредени општини не може да блокираме доколку тој ги исполнува стандардите и прописите кои што се бараат во Генералниот Урбанистички План и оние стандарди кои што ги бара Градот Скопје. Значи при ова, тие стандарди се постигнати со тоа што нашата интенција беше и мислам дека е задоволено, пред се да не се оневозможи погледот од Портата према централниот дел т.е. плоштадот“- изјави меѓу другото градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски

Својот став, Градоначалникот го соопшти прашан дали како градски татко, се заложил новата зграда да не предизвика блокирање на погледот и движењето на пешаци на плоштадот. На можноста од такво нешто забележа експертската комисија во општина Центар. Целосно преоценување на маркичката, барал но не добил, тимот на чие чело е Андреј Токарев инаку советник токму на Градот за новиот Генерален урбанистички план.

Маркичката за 40 метарска зграда беше вцртана на плоштадот на местото каде претходно се предвидуваше црквата Св. Константин и Елена. Сега таму се планира да биде новото седиште на Народната Банка на Република Македонија. На сите останати слободни парцели околу плоштадот се предвидени објекти, пред се хотели.

Александар Димитриевски

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51970


kaza i ostana ziv.... kako be ova si proaga kaj nas... utre ke kaze deka ustavniot sud ne ja blokiral komercijalna. pa daj ve molam, tie se profesionalen tim sigurno podobro znaat od obicniot narod. ostaj sto taka deluva, ne se ludi oni da ja blokiraat...
ke si povratam od vakvi luge i izjavi...
bas vcera edni stranci me prasaa: a postoi li kaj vas zavod za urbanizam?


Posted By: xnx
Date Posted: 06-Jul-2012 at 12:09
„Ние ДУП на одредени општини не може да блокираме доколку тој ги исполнува стандардите и прописите кои што се бараат во Генералниот Урбанистички План и оние стандарди кои што ги бара Градот Скопје. Значи при ова, тие стандарди се постигнати со тоа што нашата интенција беше и мислам дека е задоволено, пред се да не се оневозможи погледот од Портата према централниот дел т.е. плоштадот“

izjava na vekot... ova mu doaga kako

„Забелешката од стручната комисија не се прифаќа, потребата од поставување на градба е утврден во одобрена планска програма“

ama so drug recnik

http://www.youtube.com/watch?v=lj3iNxZ8Dww


Posted By: mladen_s
Date Posted: 06-Jul-2012 at 12:58
И ете, на крај, ќе се гради според проект кој нема да го блокира прелелепниот поглед (пошто нели, коридорот не е ни важен) и ќе испадне дека „ние ви велевме, ќе биде во ред, вие само дигате паника, не ви чини, а ние ви градиме за да биде убаво“. Уште и благодарни ќе испаднеме. Само да не се заинаети некоја идна власт, сопственик на земјиште и слично, па да си ја искористи цела градежна површина.

Според мене, изборот на НБРМ паднал после долго размислување по неколку критериуми:

- која државна институција е сместена во објект со несоодветен стил?
- која државна институција има потреба од подземни простории, за да се искористи остатокот од парцелата?
- која државна институција ќе биде најсложена за преместување, за да се направи најголем можен циркус од сево ова?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Jul-2012 at 14:11
Originally posted by mladen_s


- која државна институција е сместена во објект со несоодветен стил?


Мене ме чуди една работа... зарем прозорците на НБРМ дихтуваат добро?   Stern%20Smile

Ако побрзаат веројатно ќе се смислат нова фасада и за тој објект. Државни административци се повеќе, треба да им се најде простор... и тоа во објекти со соодветен стил!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Jul-2012 at 14:21

Па таму нели е Централниот Регистар, уште по некоја банка, а мислам дека и УЈП има некој простор таму... 

НБРМ држи само дел од просторот...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: mladen_s
Date Posted: 06-Jul-2012 at 14:29
Не го бива.. Многу се комплементарни. Предлагам на во новиот објект да се сместат следниве институции:

- Трезорот на НБРМ
- Агенција за сточарство
- Поштенски музеј

Добриот познавач на стиловите веднаш ќе забележи дека доцниот барок е тоа што ги обединува нивните функции



Print Page | Close Window