Print Page | Close Window

Хералдика и вексилологија

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Останати теми
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1496
Printed Date: 26-Apr-2024 at 16:03


Topic: Хералдика и вексилологија
Posted By: SkyBoy
Subject: Хералдика и вексилологија
Date Posted: 29-Apr-2010 at 23:19
ПОРАДИ НЕПРАВИЛНА УПОТРЕБА НА СИМБОЛИ ВО ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА
Орелот и „Вергина“ ќе летаат од општините

Игор Чавески

Министерството за локална самоуправа ќе ги проверува симболите на општинските знамиња бидејќи било утврдено дека на поголем дел од нив се истакнати симболи на соседни земји, а освен тоа, се и во спротивност со сите хералдички правила, дознаваме од извори во Министерството. Наредбата да се направи ревизија на грбовите и на знамињата, кои покрај државното знаме се веат пред општинските згради, дошла од Владата по оценката дека е недозволиво да се истакнуваат симболи на странски држави, како што е двоглавиот орел што го има на знамето на Албанија, или, пак, сонцето на Вергина, на што Грција е особено чувствителна.
Барањето за ревизија на општинските симболи Владата го спроведува на дискретен начин бидејќи се плаши да не биде обвинета дека се меша во нивната работа, а и од Европската унија секојдневно стигнуваат апели заедниците на локалната самоуправа да имаат што поголема независност во своето дејствување.
Дознаваме дека кај првите луѓе во општините веќе имало незадоволство од најавената акција на Владата поради тоа што сметаат дека ќе имаат селективен пристап и ќе бидат опфатени само тие општини во кои градоначалниците се од опозиција.
На тапет не се само општините во кои живеат етнички Албанци, туку и тие со доминантно македонско население, претежно во источниот дел на земјата, во кои се форсираат симболи од античкиот период.
Јован Јоновски, претседател на Здружението на хералдичари, вели дека, навистина, е потребна ревизија на сите знамиња и грбови на општините за да се среди целиот хаос што владее и дека од 85 општини, само неколку ги исполнуваат сите потребни услови.
- Грбот и знамето треба да бидат симбол за идентитетот на луѓето што живеат во таа општина. За жал, поголем дел од тие симболи не ги исполнуваат тие норми и секој поставува, буквално, што сака - вели Јоновски.
Таков случај има и во скопската општина Бутел, каде што избраните решенија за грб и за знаме не ги исполнуваат основните критериуми, па општината беше принудена да објави конкурс за нови симболи.
Според хералдичарите, грбот на општината Бутел целосно отстапува од меѓународноприфатените и пишани хералдички норми за потребните елементи на еден грб, а сонцето земено од македонското знаме во неодредена позиција директно го крши законот за локална самоуправа бидејќи грбот и знамето треба да се разликуваат од знамето на Република Македонија.
До пред некое време и во општината Чучер Сандево биле истакнати српски симболи, кои не им се допаднале на другите жители во општината, па сега пред општинската зграда нема никакво знаме. Од Македонското хералдичко здружение велат дека и грбот на општина Аеродром е надвор од сите прописи, кои треба да ги исполнуваат симболите на заедниците на локалната самоуправа.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=14&tabid=1&EditionID=2008&ArticleID=139661 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=14&tabid=1&EditionID=2008&ArticleID=139661



Replies:
Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2011 at 20:52

Хералдика и вексилологија  

Хералдиката е наука за грбовите која се занимава со правилата кои владеат при нивното дизајнирање, спојување, наследување, како и блазонирање (опишување, читање) на грбовите.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Хералдика - Хералдика

Vexillology is the scholarly study of flags. The word is a synthesis of the Latin word vexillum, meaning 'flag', and the Greek suffix -logy, meaning 'study'. The vexillum was a particular type of flag used by Roman legions during the classical era; its name is a diminutive form of the word velum meaning 'sail', and thus literally means 'little sail'. Unlike most modern flags, which are suspended from a pole or mast along a vertical side, the square vexillum was suspended from a horizontal crossbar along its top side, which was attached to a spear.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vexillology - Вексилологија (на англиски)

На кратко.

Хералдика е наука за грбовите, а Вексилологија е наука за знамињата.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2011 at 21:05
НОВИОТ ГРБ И ЗНАМЕ ЌЕ ГО ИЗБИРААТ ЖИТЕЛИТЕ НА ОПШТИНА АЕРОДРОМ

01.12.2011 14:20

Општина Аеродром одлучи да им даде можност на нејзините жители да учествуваат во изборот на новите симболи на Општината, поточно на новиот грб и на новото знаме, за чиј избор неодамна имаше распишано конкурс.

Имено, со цел да му се даде транспарентност на овој процес, четирите најдобри решенија од пристигнатите предлози ќе бидат објавени во наредниот број на весникот на Општина Аеродром што ќе излезе од печат на 01.01.2012 година.

Со тоа, жителите на Општина Аеродром, кои бесплатно го добиваат општинскиот весник во нивниот дом, ќе имаат можност да го заокружат редниот број на симболот што најмногу им се допаѓа и на тој начин директно да учествуваат во изборот. Страницата од општинскиот весник, на која ќе бидат објавени четирите симболи ќе треба да им ја предадат на претседателите на Заедницата на сопственици (куќни совети), или пак, на најблиските урбани или месни заедници.

Грбот и знамето, кои ќе добијат најмногу гласови од граѓаните, Комисијата за избор на нов грб и ново знаме на Општина Аеродром ќе ги предложи на Советот на општината како најсоодветно решение.

Инаку, изборот на нови симболи на општината се врши поради тоа што постојните не се во согласност со хералдичките и вексиолошките стандарди.

http://www.aerodrom.gov.mk/novosti-zhivot.213/items/noviot-grb-i-zname-e-go-izbiraat-zhitelite-na-opshtina-aerodrom.html - Општина Аеродром


~~~~~~~~~~ Прв предлог - решение ~~~~~~~~~~



~~~~~~~~~~ Втор предлог - решение ~~~~~~~~~~


 


~~~~~~~~~~ Трет предлог - решение ~~~~~~~~~~

 

 


~~~~~~~~~~ Четврт предлог - решение ~~~~~~~~~~

  

 


Да чујам ваши мислења... 



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2011 at 21:15
Еве го мојот избор...

Подредени според моја проценка:

Број 1 - Вториот предлог - решение

Број 2 - Првиот предлог - решение

Број 3 - Третиот предлог - решение

Број 4 - Четвртиот предлог - решение.

Најмногу ми се допаѓа вториот, потоа идат првиот и третиот, а најмалку ми се допаѓа четвртиот предлог - решение.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2011 at 22:03

Сегашните грб и знаме на општината...  Во споредба со мојот најдобар избор, се слични, но новиот е пософистициран и најверојатно поправилен

Сегашен грб:

Предлог грб:

Сегашно знаме: 

Предлог знаме:



Posted By: гитардемон
Date Posted: 04-Dec-2011 at 22:08
Само да те поправам, вексилологија.

P.S. Да бев жител на Аеродром би гласал за првиот предлог.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2011 at 22:14

Поправено... благодарам за забелешката... мене поубаво ми звучеше, ама изгледа и погрешно...

Инаку и јас на некој начин се двоумам помеѓу првиот и вториот. Првиот ми лежи зашто е минималистички. А вториот бидејќи е сличен на сегашниот, а е и добро среден.

Првиот предлог се забележува авион. Јас би земал би го осцртал авионот кој би бил во бело, а другото останато се‘ во црвено. Уште поедноставно, но мислам дека би било подобро.



Posted By: N23
Date Posted: 04-Dec-2011 at 22:48
За сите 4 предлози Suicide До толку ли немаше инвентивен некој у населбава? Све ми изгледа ова намерно за да остане стариот, само малку модифициран. Првиот ми изгледа као симбол од СССР, а останативе три не знам преку што ја симболизираат општината. Ај можда третиов со авионите. У секој случај ја барем нема да гласам.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Dec-2011 at 00:46
Првиот е интересен поради едноставноста, но многу ми е некако скандинавски, не толку типичен, аи би му ги нагласил крилата на впишаниот авион. Третиот е интертесен, со што би скратил еден пар од крилата. Другите не ми се нешто посебни.

Очекував дека овие споменициве, Јане Сандански, Ѓорче Петров, нејзнајниот во Кисела Вода, да се најдат на грбовите, ама они повеќе идат на амблеми. Уствари и општини се нема некоја причина да имаат некои којзнае какви грбови и да се организираат акции како да е некое битно прашање од значење.

Алекс во кој дел стариот грб не е во согласност со хералдика?


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 05-Dec-2011 at 00:59

Јас мислам дека можам да одговарам на ова.

Најверојатно поради тоа што краците на А-то излегуваат надвор од штитот, а исто така и делот од сонцето кое пак влегува во штитот. Се гледа во преработката (така може и слободно да се нарече) дека овие два најверојатно спорни елементи се остранети. Односно дека се соодветно решени со таа бела гранична линија. И со таа релјефна трака, позади која се затскрива сонцето.

Не гледам измени во самата форма на штитот, што значи дека и претходниот бил добар, само што елементите на и околу него не биле правилно поставени.

Поправете ме ако грешам.

А околу знамето, па промената на самиот елемент-грбот на него... и најверојатно некоја мала поправка во размерот и во аглите на дијагоналните пресеци, односно премини од боја во боја...



Posted By: zabegan
Date Posted: 05-Dec-2011 at 01:50
мене како прво не ми е јасна потребата од сето ова, сепак се работи за општински грб, а не лого на некоја приватна компанија која се ребрендира на секои неколку години...

мене ништо не ми смета стариов грб, па да го менувам сега, може да се направи некаква помодерна 3Д варијанта со малку сјај и сенка, се друго ми е онака, замарање со споредни работи додека општината си има други проблеми...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-Dec-2011 at 10:04
Originally posted by lslcrew

Првиот е интересен поради едноставноста, но многу ми е некако скандинавски, не толку типичен, аи би му ги нагласил крилата на впишаниот авион. Третиот е интертесен, со што би скратил еден пар од крилата. Другите не ми се нешто посебни.

Очекував дека овие споменициве, Јане Сандански, Ѓорче Петров, нејзнајниот во Кисела Вода, да се најдат на грбовите, ама они повеќе идат на амблеми. Уствари и општини се нема некоја причина да имаат некои којзнае какви грбови и да се организираат акции како да е некое битно прашање од значење.

Алекс во кој дел стариот грб не е во согласност со хералдика?


Тоа што го кажа Фосил после тебе е горе долу точно. Хералдиката дава основни правила и има малку ограничувања, но и покрај тоа сегашниот грб успева да ги прекрши и нив.

Првиот предлог е блатантна копија на знамето и грбот на Швајцарија, само симболот е малку променет со тоа што внатре има "пресечен" авион. Погледнете, дури и штитот ја има истата форма.



Во однос на самиот симбол, потребно е да може да биде опишан со блазон (хералдички јазик). Хералдиката не налага како ќе се исцрта грбот, дали притоа ќе користиме градиенти, дали ќе биде накосен за 15 степени и слично, така што еден грб може различно да биде претставен од различни цртачи ( http://goodhealth.freeservers.com/uk-coat-of-arms.jpg - ова , http://www.crwflags.com/fotw/misc/gb%29c1649.gif - ова и http://www.newprophecy.net/UK_Royal_coat_of_arms.jpg - ова се исти, хералдички гледано).

За другите предлози немам особено позитивно мислење. Не ми е јасно зошто сите форсираат црвена и жолта. Зарем сите општини треба да ги имаат тие бои за да се знае дека се македонски?


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-Dec-2011 at 10:06
Originally posted by zabegan

мене како прво не ми е јасна потребата од сето ова, сепак се работи за општински грб, а не лого на некоја приватна компанија која се ребрендира на секои неколку години...

мене ништо не ми смета стариов грб, па да го менувам сега, може да се направи некаква помодерна 3Д варијанта со малку сјај и сенка, се друго ми е онака, замарање со споредни работи додека општината си има други проблеми...


Ако не ти е тебе јасна работата, немора да значи дека не треба да се доведе во ред. Точно, грешката е кај општината што во почетокот не избрала хералдички грб, но поарно да се поправи веднаш отколку да се чека уште незнам колку време.

Тоа што тебе ништо не ти смета, што да кажеме ние во МХЗ што се нервираме секојдневно што нехералдички грбови се усвојуваат? Значи, ако не те тангира, тргни се на страна и уживај. Немој да пишуваш твој став за да имаш напишано твој став.

На крај, повторувам, дали ќе има 3Д сјаеви и сенки, воопшто не е грижа на хералдиката, туку на уметничката репрезентација. Овде се работи за суштината на грбот. За блазонот.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Dec-2011 at 00:24
Originally posted by alexgizh

Originally posted by zabegan

мене како прво не ми е јасна потребата од сето ова, сепак се работи за општински грб, а не лого на некоја приватна компанија која се ребрендира на секои неколку години...

мене ништо не ми смета стариов грб, па да го менувам сега, може да се направи некаква помодерна 3Д варијанта со малку сјај и сенка, се друго ми е онака, замарање со споредни работи додека општината си има други проблеми...


Ако не ти е тебе јасна работата, немора да значи дека не треба да се доведе во ред. Точно, грешката е кај општината што во почетокот не избрала хералдички грб, но поарно да се поправи веднаш отколку да се чека уште незнам колку време.

Тоа што тебе ништо не ти смета, што да кажеме ние во МХЗ што се нервираме секојдневно што нехералдички грбови се усвојуваат? Значи, ако не те тангира, тргни се на страна и уживај. Немој да пишуваш твој став за да имаш напишано твој став.

На крај, повторувам, дали ќе има 3Д сјаеви и сенки, воопшто не е грижа на хералдиката, туку на уметничката репрезентација. Овде се работи за суштината на грбот. За блазонот.
е ова е веќе друго, не знаев дека се работи за неправилност на грбот, мислев дека ова е уште една „занимација“ која си ја нашла општината
ако има потреба да се смени грбот според некој правила кои не ми се познати и не можам да ги коментирам, тогаш немам никаков проблем со тоа

затоа и пишав дека не ми е јасна потребата од промена и наведов идеја која е чисто од естетски карактер, за недоразбирање се работи


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-Jan-2012 at 20:22
ОПШТИНА АЕРОДРОМ ДОБИ НОВИ СИМБОЛИ

30.01.2012 10:40


Советот на Општина Аеродром на 58-та седница, која се одржа на 27.1.2012 година, донесе Одлука за утврдување на новите симболи на Општина Аеродром, со која практично се усвои мнозинското мислење на граѓаните како најсоодветно решение предлогот на авторот Љупчо pbanksвски што во последниот број на општинскиот весник „Аеродром“ беше објавен под реден број 3.

Станува збор за решение слично на старите симболи, но кое овојпат ги задоволува основните хералдички и вексилолошки критериуми.

Имено, идејното решение за грб претставува штит во триаголна форма, во бордо црвена боја, обрабен во сребрена боја. Во центарот на штитот е поставен стилизиран монограм „А“ во сребрена боја. Над штитот се наоѓа челенка од златен појас со стилизиран флорален приказ во мозаик, а врз него златен сончев полудиск со мноштво зраци.

Идејното решение за знаме, пак, претставува апликација на грбот во центарот на знамето врз златно-жолто ромбоидно поле обрабено со два црвени триаголници горе лево и долу десно.

Новите симболи на Општина Аеродром ќе се применуваат по уписот во регистарот на грбови и знамиња на општините во Република Македонија, кој го води Министерството за локална самоуправа.

Исто така, со авторот на утврденото идејното решение Општина Аеродром ќе склучи Договор за авторски права, со кој ќе се пренесат правата од авторот на Општина Аеродром.

Инаку, покрај ова, во конкуренција за избор на нови симболи беа уште 3 други идејни решенија, за кои жителите на Општина Аеродром во транспарентна постапка имаа можност директно да се изјаснат.

Конкурсот за избор на нови симболи на Општината беше распишан поради тоа што старите не беа во согласност со хералдичките и вексилолошките стандарди.





http://aerodrom.gov.mk/novosti-zhivot.213/items/opshtina-aerodrom-dobi-novi-simboli.html


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 31-Jan-2012 at 21:33
Дајте да покренеме иницијатива за да го смениме државниот грб, срам ми е што само нашата држава остана со ваков амблем од социјализмот..

-------------
ಠ_ಠ


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Apr-2012 at 20:59
Отворен е официјалниот форум на Македонското Хералдичко Здружение. Кој го интересира хералдика, вексилологија, амблематика, добредојден е да се зачлени.

http://www.heraldika.org.mk/forum - http://www.heraldika.org.mk/forum

На форумот преферираме освен задолжителниот nickname, да го користиме и нашето вистинско име и презиме, бидејќи тоа е практика во FOTW (Flags of the World), и слични мејлинг листи и форуми. Како аватари би ги користеле нашите лични грбови (ако ги имаме). Тие што немаат регистрирано грб во регистарот на МХЗ нема да имаат право на аватар.

Целта е да привлечеме што повеќе членови во МХЗ, но можете и да бидете обичен повремен форумски член.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: gjoko
Date Posted: 05-Dec-2014 at 19:29
АЛФА ексклузивно: Македонија ќе добие нов државен грб – еве како ќе изгледа

Македонија ќе добие нов државен грб. Црвен разгневен лав во златно – жолт штит а во горниот дел со мурална круна во форма на тврдина. Ова е предлогот доцна попладнево го усвои Владата кој наскоро ќе отиде на јавна расправа, ексклузивно дознава Алфа.



Македонија ќе добие нов државен грб. Црвен разгневен лав во златно – жолт штит а во горниот дел со мурална круна во форма на тврдина. Ова е предлогот доцна попладнево го усвои Владата кој наскоро ќе отиде на јавна расправа, ексклузивно дознава Алфа. За да се промени симболот потребна е измена на Уставот односно двотретинско и бадентерово мнозинство, кое според нашите извори, веќе е договорено меѓу коалициските партнери.

Причините, кои се образложени во предлогот, се враќање кон историските симболи. Македонија и Белорусија биле единствените земји во Европа кои се уште користат амблеми инспирирани од советска хералдика.

„Сегашниот грб на Република Македонија е во целост дизајниран според грбот на Советскиот Сојуз, според кој беа дизајнирани и грбовите на сите Советски Републики... Задолжителните елементи на сонце, ѕвезда петокрака, житни класје поврзани со лента со народни мотиви, го симболизираа ‘посветлото општество на комунизмот’ до кое се доаѓа преку трудот на работничката класа и земјоделците“ стои во предлогот.

Новиот дизајн на црвениот лав е базиран на историските грбови, илустрациите на Верланд од 1481 и грбовникот на Бароад од 1581 кој преку стемографиите на Витезовиќ во 1694 и Жерафовиќ во 1741 станал и земски грб на Македонија. Златно - жолтата круна која е украсена со бисери и рубини треба да го симболизира републиканското уредување на државата.

Новиот грб со лав на него, не ги претатвува само Македонците, туку во минатото лавот на сите нивни грбови го користеле и Албанските феудалци. Така што новиот грб треба да биде обединувачки.

„Со донесување на овој грб, Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји, како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори“ стои во предлогот.

Ова би била втора, овој пат подрастична промена на државниот грб. Првата во 2009-та само ја отстрани црвената петокрака, но во најголем дел го задржа изгледот утврден уште во времето на Југославија.

Никола Крстиќ
http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=86195#.VIH5M9LF8rU - http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=86195#.VIH5M9LF8rU


Posted By: gjoko
Date Posted: 05-Dec-2014 at 19:29


Posted By: one1
Date Posted: 05-Dec-2014 at 19:38
Дефинитивно одма треба да се изврши промената без никакви одолговчелувања. Македонија како идна земја членка на НАТО, ЕУ, Шенген и Евро зона заслужува нова перспектива.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 05-Dec-2014 at 19:51
Конечно.


Posted By: stratus
Date Posted: 05-Dec-2014 at 20:20
Да, ја поддржувам промената на сегашниот грб, но дефинитивно не сега на ваков начин, без опозиција и поширока јавна расправа. Сепак грбот е еден од најголемите белези на една земја


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 05-Dec-2014 at 20:45
Оригиналот


Posted By: Max
Date Posted: 05-Dec-2014 at 21:12

дебакл и ај графички па и патриотски!!! зошто сеуште се тера по западноевропски хералдички принципи тоа никако не ми е јасно!? до толку ли бе да се немало самопочит и да се негуваат масонски кодекси и традиции т.е. на оние кои низ вековите не поробувале, делеле и распродавале!? и се додека македонците коленичат еве и симболично пред западот се до тогаш нема ни глава да кренат слободоумно а не па вистински да се осамостојат, ајде бар грците се тука да не ни дозволат доброволно да се одродиме и приклучиме на оние кои на своите чела и рамена ја имаат ѕвездата деница!

во најмала рака требаше да се оди со некој локален а автохтон Лав ко симбол, наместо ова туѓиве предожби по средновековните грбовници, Иако поцелисходно ако не и најидеално би било истиот симболично да се издигне ко средишен наместо само земен симбол - односно ко Крилат Лав...

Originally posted by http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3112&PID=183033#183033 - +Protagorist

]...
интересно е дека како современа симболика на современите македонци комотно можеда се инсталира за државен грб Крилат Лав (не грифон) кој како античка кованица е застапен во Македонија [ https://web.archive.org/web/20140425111307/http://wildwinds.com/coins/greece/thraco_macedonian_tribes/SNGANS_0989.jpg - 1 ] а што би било и некој вид компромис за албанците [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=156&PID=48639#48639 - 2 ] тука дополнителен бонус е и Христијанската претстава за Светиот Евангилст Марко кој ширум средновековните Цркви во Македонија е преставен како Крилат Лав [ http://catholic-resources.org/Photos/Italy99/Ravenna-24.jpg - 3 ] по панадатифите на куполите...
не дека ова е неопходно, но во спротивно уште долго ќе се тера со постојниot пејсажен грб, бреј последни ем сеуште од сите екс-ју останавме со стариот грб плус сеуште носиме екс-ју референца, ко авној место во јајце во кичево да заседавал!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 05-Dec-2014 at 21:40
Македонското Хералдичко Здружение е креаторот на секој нов грб во државава. Се сложувам дека многу користат западноевропски хералдички принципи, а не се задржуваат кон традиционалните. Ама тоа е, барем конечно ќе се смени сегашниот. Новиот грб не е нешто вау, според мене може многу подобро да се изведе. Најпрво би ја сменил круната која упорно ја ставаат на секој нов општински грб !


Posted By: zabegan
Date Posted: 05-Dec-2014 at 22:10
ок, коментаров го пишувам како тотален лаик кој не познава ни х од хералдика

ама отсекогаш ми доаѓало на памет прашањето, која е потребата од грбови во современиот свет? ...грбот бил начин на обележување на сопственост, во време кога постоеле големи благородни фамилии, или од тоа што можев да прочитам ов Википедија, се користел како начин на идентификација на бојното поле... и немам ништо против тоа тие фамилии денес да си ја чуваат традицијаа со грбовите
ама која е потребата од грб за земја, која и онака има милион други начини на идентификација

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 05-Dec-2014 at 22:54
Па, да се знае чија сопственост е оваа земја, ако разбираш што сакам да кажам...

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 05-Dec-2014 at 23:43
Мераци



Posted By: kultuzin
Date Posted: 05-Dec-2014 at 23:52
Originally posted by Џоле

Па, да се знае чија сопственост е оваа земја, ако разбираш што сакам да кажам...


Разбираме што сакаш да кажеш но овој грб е грб на Македонија а една партија го користи. Кој им е крив на некој други партии што кога се осамостојувавме веруваа повеќе во петокрака и Југословенски системи отколку во македонските. Ако разбираш што сакам да кажам


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Dec-2014 at 00:18
А бе, јас те разбирам, ти ме разбираш, сите се разбираме и сме среќни и весели до крајот на животот.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Dec-2014 at 00:35
Originally posted by Џоле

Па, да се знае чија сопственост е оваа земја, ако разбираш што сакам да кажам...
без разлика, зборам за било која земја... има работи во светов кои се навистина вишок... особено во време кога постојат милијарди логоа на разни организации, компании и бизниси, грбовите се излишна работа
сите си имаме устав, знаме, јазик, граници и документи и онака

инаку, конкретно за нашиов грб, го поддржувам потегот, и покрај тоа што мислам дека можеше нешто пооригинално од лав да се направи... како и да е, подобар е од југословенскиот грб кој ни остана во употреба и со смешен потег му ја отстранија петокраката

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Dec-2014 at 01:14
Во 1991-92 имаше обид да се донеси грб со жолт лав на црвена основа,но немапе шанса да помине во собранието.Дури и тогашниот министер за урбанизам Александар Лепавцев извади на говорницата еден примерок од околу 1 м2 и го развеја,но за малку ќе изедеше ќотек.

Тогашната понуда на вмровците беше доколку се прифати лавот за грб на државата,дека тие ќе го отстранат од партиските симболи.

На крај вистината е некаде дека секоја номенклатура си се држи до својата идеологија преку сите можни облици-монети и пари,грб,боја на партиски симболи.....дури и бојата на мобилните



за жал


Posted By: Max
Date Posted: 06-Dec-2014 at 01:35



без усул еј, абе и деца го читаат форумов, баталете тешка политика, ќе да ви треба http://www.kovach.rs/Hladno_Pivo_-_Aleksandar_Veliki_lyric.html - едно хладно пиво него ако му стават чизми ќе стане ли мачор а доколку му акнат клун ќе бидне ли сокол туку малку тоа јазикот да му скастреле


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 01:46
Мене не ми е јасно само зашто круната, кога никогаш како држава, па и народ, не сме биле кралство или царство, или нема тоа врска?

А патем, што е значењето на грбов? Што претставува?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Dec-2014 at 02:03
се согладувам дека ова решение не е добро финализирано.некако е недоречено и слабо уметнички дотерано


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 06-Dec-2014 at 02:38
Ова ќе биде новиот државен грб на Република Македонија




Повеќе на:

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=D17F399A59B1274D80FC41831D09D456 - http://www.dnevnik.mk/?ItemID=D17F399A59B1274D80FC41831D09D456

http://republika.mk/?p=355656 - http://republika.mk/?p=355656


_

Што мислите за дизајнот? Мене искрено повеќе ми се допаѓа еден постар предлог за грб кој беше дизајн на Мирослав Грчев, т.е. овој



Повеќе на темава:

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B1_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B1_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%93%D1%80%D1%87%D0%B5%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%93%D1%80%D1%87%D0%B5%D0%B2

-

п.с. Еден апел однапред до неупатени и неписмени на темава, немојте да давате политички коментари и да барате ружи и лавови во грбот на Македонија, бидејќи лавот како симбол на Македонија потекнува многу поодамна од било која организација или партија. Збориме стриктно за дизајн бидејќи историјата на симболите на Македонија е јасна и ако не ви е позната може да се образовате на темата пред да пишете било каков глуп коментар. Благодарам.


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Dec-2014 at 03:04
Originally posted by FoSsiL

Мене не ми е јасно само зашто круната, кога никогаш како држава, па и народ, не сме биле кралство или царство, или нема тоа врска?

А патем, што е значењето на грбов? Што претставува?
ги претставува лавовите на мостот Гоце Делчев

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: jyvation
Date Posted: 06-Dec-2014 at 03:10
...На територијата на Македонија некогаш живееле лавови, што е и поткрепено од антички историчари и фосилните наоди од околината на Делчево. Ловот на лавови бил популарен помеѓу Македонците и како резултат на тоа пронајдени се поголем број на мозаици и слики со сцени од лов на лавови...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2

Википедиа и не е некаков извор, ама барем да имаме основа


Posted By: Kid_A
Date Posted: 06-Dec-2014 at 03:19
Мислам дека е ова само пробна верзија. Рекоа дека ќе има јавна расправа, па сигурно дека понатаму ќе се доработува и усовршува. Ова е само почеток, но допрва ќе видиме како ќе реагира албанското, турското и босанското малцинство во државата.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 04:13
Originally posted by jyvation

...На територијата на Македонија некогаш живееле лавови, што е и поткрепено од антички историчари и фосилните наоди од околината на Делчево. Ловот на лавови бил популарен помеѓу Македонците и како резултат на тоа пронајдени се поголем број на мозаици и слики со сцени од лов на лавови...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2

Википедиа и не е некаков извор, ама барем да имаме основа


Ама не можеш да имаш грб на држава што симболизира лов на лавови некогаш кога постоеле. Грбот на државата треба да биде поврзан и да симболизира нешто од идентитетот на државата и народите кои живеат во неа. Да сме „лавови“ ко држава и народ, ајде, ама не сме, поише наликуваме овци.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 04:57
Ова на пример



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Dec-2014 at 11:18
МАКЕДОНСКОТО ХЕРАЛДИЧКО ЗДРУЖЕНИЕ ЗА ПРЕДЛОГОТ ЗА НОВ ГРБ

Лавот е симбол и на Македонците и Албанците и на другите заедници во Македонија

Црвениот лав на златно поле е најдобар хералдички симбол, кој има своја традиција, но и сегашност и иднина на една европска Македонија.



Сегашниот грб на Република Македонија во целост е дизајниран според грбот на Советскиот Сојуз, според кој беа дизајнирани и грбовите на сите советски републики, Југославија со своите републики, како и останатите држави од источниот блок и други земји со социјалистичко уредување како Ангола и Северна Кореја. Задолжителните елементи на сонце, ѕвезда петокрака, житни класје поврзани со лента со народни мотиви, го симболизираа „посветлото опшество на комунизмот“ до кое се доаѓа преку трудот на работничката класа и земјоделците.

Отстранувањето на црвената петокрака во 2009 година воопшто не го промени социјалистичкиот изглед на грбот, туку незначително го измени. Најкрупните елементи, сонце, житни класје поврзани со лента со народни мотиви останаа и целосно го дефинираат сегашниот грб како социјалистички. Претставата за социјалистичка земја од типот на Ангола и Северна Кореја воопшто не е одговара на реалноста.

Хералдичките грбови се безвременски културолошки симболи за идентификација. Тие ги сплотуваат сите заедници и поединци во државната традиција. Сите европски земји денес поседуваат хералдички државен грб. Дури и земјите од поранешниот источен блок со настапувањето на демократските процеси се навратија на своите историски грбови.

Македонија заедно со Белорусија е една од двете последни земји во Европа кои сè уште користат амблеми по урнек на советската амблематика.

Од друга страна, Македонија е една од ретките земји во Европа која има конзистентен симбол кој неоспорно се проткајува низ целата нејзина историја, и кој евидентно ги спојува заедниците кои живеат во земјата и се прифатливи за нив.

Предлогот за грб на Република Македонија е базиран на традицијата на грбови поврзани со Македонија, почнувајќи од илустрациите на Вилем Верланд (+1481) и грбовникот на Жером де Бара од 1581 год., кој преку Стематографиите на Витезовиќ (1694) и Жефаровиќ (1741), ќе стане и земски грб на Македонија.



Жером де Бара (1581 год.)

Во европските грбовници најконзистентна претстава е црвениот лав на златно поле. Најпознати претстави од него се дадени во грбовниците на Жером де Бара (1581 год.) и Жан Робен (1639 год.), кои претходат на илирските и потекнуваат од европски земји со развиена хералдичка традиција.



Жан Робен (1639 год.)

Блазонот на овој грб гласи: На злато-жолто поле разнгевен црвен лав. Штитот е крунисан со златно-жолта градобранска круна со пет кули, поставени на златна дијадема, украсена со рубини и бисери од Македонија.

Градобранската круна на грбот го претставува републиканското уредување на државата. Кулите на круната претставуваат графички израз на бројот пет, кој пак е симбол на државноста. Со тоа се цели да се истакне и прикаже суверенитетот и интегритетот на државата. Рубинот и бисерот се симболи со кои се поврзува државата со земјата како природно тло.

Ваквиот предлог е во согласност со историските факти, а воедно одговара на народната перцепција од преродбеничко време. Лавот како симбол може да биде обединувачки на сите заедници и граѓани, како што е тоа докажано и во низа европски земји. Лавот е несомнено симбол и на Македонците, Албанците и другите заедници во Македонија кој преставува и земски симбол на земјата, територијата, државата.

Затоа црвениот лав на златно поле, е најдобар хералдички симбол, кој има своја традиција, но и сегашност и иднина на една европска Македонија. Со донесувањето на овој грб, Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори.

Македонско хералдичко здружение

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/lavot-e-simbol-i-na-makedoncite-i-na-albancite-i-na-drugite-zaednici-vo - http://www.mkd.mk/makedonija/politika/lavot-e-simbol-i-na-makedoncite-i-na-albancite-i-na-drugite-zaednici-vo

-------------
За сè има вторпат


Posted By: phenomenon
Date Posted: 06-Dec-2014 at 12:59
Originally posted by Kid_A

Мислам дека е ова само пробна верзија. Рекоа дека ќе има јавна расправа, па сигурно дека понатаму ќе се доработува и усовршува. Ова е само почеток, но допрва ќе видиме како ќе реагира албанското, турското и босанското малцинство во државата.



Затоа новиот грб на Македонија веројатно ќе биде ваков:



-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 06-Dec-2014 at 13:08
Originally posted by FoSsiL

Originally posted by jyvation

...На територијата на Македонија некогаш живееле лавови, што е и поткрепено од антички историчари и фосилните наоди од околината на Делчево. Ловот на лавови бил популарен помеѓу Македонците и како резултат на тоа пронајдени се поголем број на мозаици и слики со сцени од лов на лавови...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2

Википедиа и не е некаков извор, ама барем да имаме основа


Ама не можеш да имаш грб на држава што симболизира лов на лавови некогаш кога постоеле. Грбот на државата треба да биде поврзан и да симболизира нешто од идентитетот на државата и народите кои живеат во неа. Да сме „лавови“ ко држава и народ, ајде, ама не сме, поише наликуваме овци.
Намерно не се нафатив да ти објаснувам зошто знаев каков ќе беше крајниот резултат. Секоја чест за juvation што се нафати , мн просто ти објасни. Но тоа е кога не сте учеле историја во средо, не сфаќате некои работи. Паметен дечко си ти Fossil, не пливај во малограѓанските води, земи некоја книга прочитај или пак гуглни, најчиста работа. Не не терај да ти објаснуваме некои основни работи кои требало да ги научиш во средно !


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 06-Dec-2014 at 13:24
Ова е од 1741 година (Сликава ја имавте во учебникот по историја од 3та година)



Рилски манастир




Posted By: martind
Date Posted: 06-Dec-2014 at 13:40
Еве и мое мислење за Грбот.

1. Менување на грбот ќе придонесе непотребни трошоци. Менувањето на грбот пред се е иницирано повеќе од Власта односно со тоа сакаат да стават одреден печат на нивното владеење. Ова било случај многупати во историјата на другите земји и сосема очекувано беше ова да се случи.
2. Не ми е јасно зошто упорно се вадат на тоа "комунистички" кога комунизмот е дел од Македонија и македонската историја колку и да сака некој тоа да го оспорува или оцрнува (при тоа забораваат дека Јане Сандански, Никола Карев и останатите биле комунисти т.е. социјалисти).
3. Грбот треба да биде поврзан со македонската традиција и воопшто не е потребно да се внесуваат антички симболи бидејќи македонската традиција не настанала за време на антиката, а ниту антиката е поврзана со македонската традиција (Античка Македонија и Македонија освен територијално немаат некоја поголема поврзана допирна точка).
4. Предлогот што беше на Алфа вести воопшто не отсликува ништо со македонската традиција и историја пред се поради corona muralis.

И едно прашање за крај, дали овие што ќе го сменат грбот ќе имаат исти третман како оние што го сменија знамето во 90тите?


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 15:43
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by FoSsiL

Originally posted by jyvation

...На територијата на Македонија некогаш живееле лавови, што е и поткрепено од антички историчари и фосилните наоди од околината на Делчево. Ловот на лавови бил популарен помеѓу Македонците и како резултат на тоа пронајдени се поголем број на мозаици и слики со сцени од лов на лавови...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2

Википедиа и не е некаков извор, ама барем да имаме основа


Ама не можеш да имаш грб на држава што симболизира лов на лавови некогаш кога постоеле. Грбот на државата треба да биде поврзан и да симболизира нешто од идентитетот на државата и народите кои живеат во неа. Да сме „лавови“ ко држава и народ, ајде, ама не сме, поише наликуваме овци.
Намерно не се нафатив да ти објаснувам зошто знаев каков ќе беше крајниот резултат. Секоја чест за juvation што се нафати , мн просто ти објасни. Но тоа е кога не сте учеле историја во средо, не сфаќате некои работи. Паметен дечко си ти Fossil, не пливај во малограѓанските води, земи некоја книга прочитај или пак гуглни, најчиста работа. Не не терај да ти објаснуваме некои основни работи кои требало да ги научиш во средно !


Значи јас не реков дека не постоел таков грб и дека денешниот потекнува од него, јас друго прашав... Зошто ваков грб ДЕНЕС, кога реално си нема врска со ДЕНЕШНА Македонија? Почнувајќи од лавот... ве молам дајте ми објаснување ако можете? За неговата употреба денес секако... зашто тоа објаснување дека... „Лавот како симбол може да биде обединувачки на сите заедници и граѓани, како што е тоа докажано и во низа европски земји. Лавот е несомнено симбол и на Македонците, Албанците и другите заедници во Македонија кој преставува и земски симбол на земјата, територијата, државата.

Затоа црвениот лав на златно поле, е најдобар хералдички симбол, кој има своја традиција, но и сегашност и иднина на една европска Македонија. Со донесувањето на овој грб, Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори. “... ми е колку да се каже нешто кое не е поткрепено со реалната ситуација... и патем еве што означува лавот во хералдиката... „It traditionally symbolises bravery, valour, strength, and royalty, because historically it has been regarded as the king of beasts.“... Ако ова соодвествува со Македонија и народите тука... тогаш сите се лажеме... и ќе носиме грб кој не сме достојни да го носиме... ама добро...

Или допрва ќе измислуваме нешто?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: phenomenon
Date Posted: 06-Dec-2014 at 16:15
Moже нешто вакво, само наместо едреник ќе ставиме некоја од галиите на Вардар?




-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Dec-2014 at 16:19
Ми се допаѓа... Може наместо написот Desite the Right да стои „Република Недојдија“.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 16:30
Ама не стварно... многу пореално и побрзо е да дадеш објаснување за поврзаност со овца отколку со лав...



Еве како би било: Овцата најдобро ја отсликува природата на македонскиот народ. Таа претставува вредности на сталоженост, смиреност, трпеливост, покорност и зависност од својот владетел. Овцата ја интересира само да пасе и ништо друго посебно, освен кога ќе удри гром па малку ќе се вознемири. Овцата е кротко животно, но е поставена во исправена позиција затоа што македонскиот народ многу сака да се дига, но само за кратко, потоа пак си се враќа на пасење. Доминантна овца во Македонија е црвената (ги има и сини ама кој ги... нив), а и по мерка на владетелот кој омилена боја му е црвената. Секако освен пасење, овцата посетува и редовно стрижење. А кога ќе и здосади да биде овца се преобразува во галеб и одлетува од Македонија, ама тоа сега не е важно.

ПС: А тоа горе круната онака е ставена, за украс.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: citizenK
Date Posted: 06-Dec-2014 at 18:51
Фосил не мислам дека овцата го отсликува македонскиот народ. Сепак мислам дека треба да има мала сликичка до лавот од говедо пошто има еден мал дел од македонскиот народ кој со векови кења кај што не треба.


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Dec-2014 at 19:08
пасошите и личните документи сигурно нема да се менуваат се додека не им истече важноста,барем досега било така .еве една варијанта како би изгледало



Posted By: Max
Date Posted: 06-Dec-2014 at 19:35

вака ко силуета на шарпланинец ми личи уште боздоганот на крали марко в рака му фали


Posted By: jyvation
Date Posted: 06-Dec-2014 at 23:06
Originally posted by FoSsiL

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by FoSsiL

Originally posted by jyvation

...На територијата на Македонија некогаш живееле лавови, што е и поткрепено од антички историчари и фосилните наоди од околината на Делчево. Ловот на лавови бил популарен помеѓу Македонците и како резултат на тоа пронајдени се поголем број на мозаици и слики со сцени од лов на лавови...

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BB%D0%B0%D0%B2

Википедиа и не е некаков извор, ама барем да имаме основа


Ама не можеш да имаш грб на држава што симболизира лов на лавови некогаш кога постоеле. Грбот на државата треба да биде поврзан и да симболизира нешто од идентитетот на државата и народите кои живеат во неа. Да сме „лавови“ ко држава и народ, ајде, ама не сме, поише наликуваме овци.
Намерно не се нафатив да ти објаснувам зошто знаев каков ќе беше крајниот резултат. Секоја чест за juvation што се нафати , мн просто ти објасни. Но тоа е кога не сте учеле историја во средо, не сфаќате некои работи. Паметен дечко си ти Fossil, не пливај во малограѓанските води, земи некоја книга прочитај или пак гуглни, најчиста работа. Не не терај да ти објаснуваме некои основни работи кои требало да ги научиш во средно !


Значи јас не реков дека не постоел таков грб и дека денешниот потекнува од него, јас друго прашав... Зошто ваков грб ДЕНЕС, кога реално си нема врска со ДЕНЕШНА Македонија? Почнувајќи од лавот... ве молам дајте ми објаснување ако можете? За неговата употреба денес секако... зашто тоа објаснување дека... „Лавот како симбол може да биде обединувачки на сите заедници и граѓани, како што е тоа докажано и во низа европски земји. Лавот е несомнено симбол и на Македонците, Албанците и другите заедници во Македонија кој преставува и земски симбол на земјата, територијата, државата.

Затоа црвениот лав на златно поле, е најдобар хералдички симбол, кој има своја традиција, но и сегашност и иднина на една европска Македонија. Со донесувањето на овој грб, Македонија ќе се вброи во семејството на европските земји како земја со европски стремежи, кои се грижат за своето минато, но и за својата иднина, промовирајќи заедништво и врзувајќи се за симбол кој не носи никаква поделба по ниту еден основ во себе, туку напротив создава единство на сите што живеат на овие простори. “... ми е колку да се каже нешто кое не е поткрепено со реалната ситуација... и патем еве што означува лавот во хералдиката... „It traditionally symbolises bravery, valour, strength, and royalty, because historically it has been regarded as the king of beasts.“... Ако ова соодвествува со Македонија и народите тука... тогаш сите се лажеме... и ќе носиме грб кој не сме достојни да го носиме... ама добро...

Или допрва ќе измислуваме нешто?


А зошто Норвешка не постави нафта и нафтени полиња на својот грб.Нели они се некако посебни и тоа ги отсликува во денешно време?Мислам ако сакаш да се зезаме за вакви работи тоа може да го правиме и на собиранките.

Ете има рубини и бисери горе.Првите ги има во Прилеп а вторите во Охрид.Доле е поставен лавот кој пастирав поназад зошто е поставен.Ете ти некој микс.
Па и мене не ми се допаѓа до некаде, ама ова ќе претрпи сигурно измени.Не е ова конечно решение


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2014 at 23:33
Норвешка е кралство (со традиција), Македонија не е, а не ни била.

Србија и Бугарија на пример... имаат исто лавови и орли... ама биле кралства некогаш и ги задржале, односно повратиле од таму... Не дека морале или е оправдано или соодвествува со денешните држави... ама колку толку повеќе има смисла од нашиов грб...

Мислам дека на Македонија и требаше некој грб налик хрватскиот, босанскиот, кипарскиот, словенечкиот, словачкиот, швајцарскиот, па дури можеби и италијанскиот и португалскиот.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:09
Кралствата имаат грб со круна,а републикански ориентирани држави имаат круни во обил на трвдини(кастели).Така имам читано


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:14
Не зборам за круната... зборам за целокупното значење на грбот.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: kultuzin
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:22
Originally posted by FoSsiL



Мислам дека на Македонија и требаше некој грб налик хрватскиот, босанскиот, кипарскиот, словенечкиот, словачкиот, швајцарскиот, па дури можеби и италијанскиот и португалскиот.


Фосил ти друже имаш проблем да разбереш што е историја, традиција, минато. Грбот не е уметничко дело па да го црткаш како сакаш. Тоа е што е. Овој грб не е од денес, има своја историја, симболика, значење. Не е тоа бел лист и ај сега цртај шо сакаш.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:28
Добро. Прашувам: Која е историјата, симболиката и значењето на овој грб и како е поврзана со Република Македонија?

Одговорете ми на прашањето и ќе престанам да критикувам.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:33
доста историја,еве ви малку `практика`:





Posted By: FoSsiL
Date Posted: 07-Dec-2014 at 00:42
Све све... ама оваа сериозна е?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: kultuzin
Date Posted: 07-Dec-2014 at 01:02
Originally posted by FoSsiL

Добро. Прашувам: Која е историјата, симболиката и значењето на овој грб и како е поврзана со Република Македонија?

Одговорете ми на прашањето и ќе престанам да критикувам.


Еве ако те интересира читај


http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/ - http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 07-Dec-2014 at 12:51
Се навлажнила Брколинда на новиов државен грб, сигурно не спие од возбуда

-------------
ಠ_ಠ


Posted By: jyvation
Date Posted: 07-Dec-2014 at 15:33


http://www.mkd.mk/makedonija/politika/makedoncite-i-albancite-se-soglasija-za-grbot-sega-bufarite-se-bunat - http://www.mkd.mk/makedonija/politika/makedoncite-i-albancite-se-soglasija-za-grbot-sega-bufarite-se-bunat

Еве ти Бугарска работа


Posted By: gjoko
Date Posted: 07-Dec-2014 at 17:31
истото го кажуваа и за врмровскиот жолт лав на црвена основа


Posted By: jyvation
Date Posted: 07-Dec-2014 at 17:57

Што очекуваш од држава која присвојува туѓа историја.А ништо поразлично не е и во денешно време, посебно за музиката.


Posted By: one1
Date Posted: 07-Dec-2014 at 19:25
А што очекувате од страна на нашите квази новинари кои имаат за цел да ја зацрнат Бугарија и да поттикнат омраза. Бугарите немаат проблем со тој грб, тоа е натпис на медиум.

Многу важно: На Македонија по отворањето на преговорите со ЕУ ќе и беше наложена промена на социјалистичкиот грб. Така што со ова само штедиме време бидејќи и онака знак прашање е до кога ќе биде замрзнато отворањето на преговорите. Тоа го знаат од ЕУ и веројатно е оти на нашава влада и е советувано сега да ја направи промената. Исто така за тие што не знаат а ги има многу, Македонија уште сега воведува одредени закони во склад со Европските со цел побргу да се исполнат преговорите во моментот кога ќе бидат отворени за да се влезе побгру во ЕУ па потоа и во Шенген.


Posted By: martind
Date Posted: 07-Dec-2014 at 20:09
Originally posted by one1

А што очекувате од страна на нашите квази новинари кои имаат за цел да ја зацрнат Бугарија и да поттикнат омраза. Бугарите немаат проблем со тој грб, тоа е натпис на медиум.

Многу важно: На Македонија по отворањето на преговорите со ЕУ ќе и беше наложена промена на социјалистичкиот грб. Така што со ова само штедиме време бидејќи и онака знак прашање е до кога ќе биде замрзнато отворањето на преговорите. Тоа го знаат од ЕУ и веројатно е оти на нашава влада и е советувано сега да ја направи промената. Исто така за тие што не знаат а ги има многу, Македонија уште сега воведува одредени закони во склад со Европските со цел побргу да се исполнат преговорите во моментот кога ќе бидат отворени за да се влезе побгру во ЕУ па потоа и во Шенген.


Причината не е ЕУ и преговорите со ЕУ. Причина за промената е уништување и на последното комунистичко нешто. Исто така како што кажав и претходно со ова Владата т.е. поедини луѓе си ја покажуваат моќта на дело и оставаат свој печат на владеењето.


Posted By: Џоле
Date Posted: 07-Dec-2014 at 21:43
Мое мислење е дека се крева голема врева околу ништо. Имам впечаток дека некои луѓе во Бугарија се опседнати со Македонија и со работите што се случуваат тука, и притоа не гледаат што им се случува во својот двор, а го пикаат носот во туѓ двор. Од друга страна, во Македонија има суптилна антибугарска пропаганда во одредени медиуми. Истото го има и во Бугарија (антимакедонска). Поради тоа што одредени луѓе не можат да прифатат одредени факти, обата народи страдаат, наместо да се продлабочуваат економските, културните, туристичките и другите врски.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Max
Date Posted: 07-Dec-2014 at 21:57



јас ко истакнат антибугараш пример една од првите девојки ми беше бугарка и тоа од Софија затоа и тие и ние да не глумиме посесивност кога и ним и нам Овој лав ни го накршиле европејците, иако оправдано пошто сами сме си го барале, не дека тука немало некогаш лавови или нема основа ние да ги употребуваме симболично, напротив [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=85&PID=26822#26822 - 1 ] но проблемот е кога тоа го правиме понесени по туѓи фантазмагорични кодекси, а капак па тоа и грдо изгледа, мислам нека му стават на концептов ролшуи а може и една даска под рака, та ако веќе глумиме западноевропско лудило бар глумата да биде оригинална


Posted By: one1
Date Posted: 07-Dec-2014 at 23:26
Originally posted by Џоле

Мое мислење е дека се крева голема врева околу ништо. Имам впечаток дека некои луѓе во Бугарија се опседнати со Македонија и со работите што се случуваат тука, и притоа не гледаат што им се случува во својот двор, а го пикаат носот во туѓ двор. Од друга страна, во Македонија има суптилна антибугарска пропаганда во одредени медиуми. Истото го има и во Бугарија (антимакедонска). Поради тоа што одредени луѓе не можат да прифатат одредени факти, обата народи страдаат, наместо да се продлабочуваат економските, културните, туристичките и другите врски.


Џоле грешка си. Ние со Бугарија делиме заедничка историја. Тоа е единствен сосед и близок народ со кого имаме многу долга заедничка историја. Нешто слично како Франција и Белгија што слават заеднички историски, политички и не знам какви се не личности од минатото. Проблемот е во тоа што на овие простори народот си е таков каков што си е и тоа си се користи во профит. Ако може да гледаме толку многу турбо фолк српски квази канали може и националниот канал БНТ да се гледа во Македонија и обратно.


Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Dec-2014 at 23:46
Originally posted by kultuzin

Originally posted by FoSsiL

Добро. Прашувам: Која е историјата, симболиката и значењето на овој грб и како е поврзана со Република Македонија?

Одговорете ми на прашањето и ќе престанам да критикувам.


Еве ако те интересира читај


http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/ - http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/
препоставувам фосил прашуваше како овој грб кој го има и во грбовницата и овој грб кој се вади сега, е поврзан со земјата и народот кои ги имаме денес?
земјава постои кратко време, не е нити царство, нити благородништво кое постои долго време... само поради тоа што некој негде пишал Македонија, не значи дека треба да се палиме на се што е старо
очигледно си имаме историски комплекси... грб не мора да е лав, може да биде и грб во две бои, и тоа е се

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2014 at 01:04
Exactly.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 08-Dec-2014 at 01:46
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by FoSsiL

Добро. Прашувам: Која е историјата, симболиката и значењето на овој грб и како е поврзана со Република Македонија?

Одговорете ми на прашањето и ќе престанам да критикувам.


Еве ако те интересира читај


http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/ - http://forum.kajgana.com/threads/%D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BA%D0%B0.26652/
препоставувам фосил прашуваше како овој грб кој го има и во грбовницата и овој грб кој се вади сега, е поврзан со земјата и народот кои ги имаме денес?
земјава постои кратко време, не е нити царство, нити благородништво кое постои долго време... само поради тоа што некој негде пишал Македонија, не значи дека треба да се палиме на се што е старо
очигледно си имаме историски комплекси... грб не мора да е лав, може да биде и грб во две бои, и тоа е се
Види Македонците се народ со традиција, неможеш ти да ставиш грб како на квази косоварите, кипарците или босанците. Фактот што демохристијаните се на власт ти говори дека сепак овде народот си е конзервативен, си ги негува обичаите од своите предходници. Точно треба да се гледа кон иднината, но не треба да се заборави и минатото. Е сега јавна тајна е дека сакаат да остават белег од своето владеење (за грбов требало некој многу порано да остави), но не се сложувам дека ова се прави за да се избрише комунистичкото. Денес нема ниту еден од бившата држава кој го чува стариот, но нели нив неможеш да им замериш. Убаво пиша еден член погоре, во Македонија одсекогаш имало говедо што кака кај што не му е местото


Posted By: markoboj
Date Posted: 08-Dec-2014 at 12:06
На овој линк подготвив кратко-долга историја на моменталниот владин предлог. Кој сака да се запознае со целата приказна:
http://marpedia.blogspot.cz/2014/12/the-new-coat-of-arms-of-rep-of-macedonia.html - http://marpedia.blogspot.cz/2014/12/the-new-coat-of-arms-of-rep-of-macedonia.html

Мое мислење е дека гдин. Јоноски има право кога вика дека златниот лав на црвена основа не можеме да го искористиме за официјален грб, оти Бугарија веќе го стори тоа со законот од 1997. Друга работа е што со ставањето на македонскиот земен грб како официјален знак на ВМРО-ДПМНЕ, Македонски конгрес и другите десничарски организации, македонското население се подели на за и против, исто како што се поделивме партиски во државава. А да не збориме дека истиот знак се поврзува денес и со македонскиот национализам... Десничарските организации нанесоа штета на македонскиот земен грб.

Сегашниот предлог е грд според мене, но е подобар од социјалистичкиот грб кој мора да го смениме, со нов кој има историски континуитет.

-------------
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков


Posted By: gjoko
Date Posted: 08-Dec-2014 at 13:05
партиите ради популизам некогаш нанесуваат ненадомесливи штети


Posted By: one1
Date Posted: 08-Dec-2014 at 17:12
На Македонија и треба европски грб. Овој е најблизу до европските грбови. Со овој грб Македонија ќе биде членка на НАТО, ЕУ, Шенген и Евро.


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Dec-2014 at 17:29
Originally posted by one1

Џоле грешка си. Ние со Бугарија делиме заедничка историја. Тоа е единствен сосед и близок народ со кого имаме многу долга заедничка историја. Нешто слично како Франција и Белгија што слават заеднички историски, политички и не знам какви се не личности од минатото. Проблемот е во тоа што на овие простори народот си е таков каков што си е и тоа си се користи во профит. Ако може да гледаме толку многу турбо фолк српски квази канали може и националниот канал БНТ да се гледа во Македонија и обратно.


Заедничка историја делиме со сите соседи. Тоа е и повеќе од очигледно. Со Бугарија и со Србија делиме повеќе поради тоа што во основа сме ист народ (Словени, за тие што веруваат во словенското потекло на Македонците) и имаме слични јазици. За жал (или за среќа, зависи како гледаш на работите), поради одредени причини последниве 100 години повеќе сме зближени со Србите одошто со Бугарите. Но и тоа може да се смени. Ние, пред сè, треба да си ги гледаме сопствените интереси во односите со сите соседи. А односите се такви какви што се - секоја соседна држава оспорува нешто кај нас. Затоа и не може да се очекува да ги сакаме премногу. Исто е и со грбот - се крена голема врева во одредени бугарски медиуми, божем „еве, Македонците им се враќаат на своите корени“. Тој став преовладува во денешното бугарско општество, и одредени факти не можат да се прифатат таму исто како што други факти не се прифаќат овде. Да не го тапам премногу, сè додека со својот светоглед ќе бидеме заглавени во минатото, а не во иднината, вечно ќе чмаеме на маргините од секој напредок, и културен, и економски, и туристички, и општествен, и еволуциски, итн.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Dec-2014 at 17:44
Зевзек која црна традиција жити све, немаме еден нормален период во историјата со доследен тек, во кој може да се наречеме македонци или Македонска држава, освен оној античкиот, со кој само господ знае колку сме поврзани
за мене овој рандом грб кој го има во некоја книга, ништо не значи, и не намеравам да значи, само затоа што на него пишувало Македонија
смачено ми е од тој квази историски патриотизам во кој се бара нешто што не може да се најде само колку да пумпаме гради... и смачено ми е од тоа да излеуваат некои филозофи кои мислат дека го откриле светиот грал и да попуваат за тоа во медиуми
Косово и Босна барем се помирени со тоа дека се нови земји и дека не може да се докаже посебност на некоја нација кај нив и така помирено си живеат, за разлика од нас, што постоиме 20 и кусур години и уште не може да се помириме со тоа што не сме некоја супериорна библиска нација пред која треба да клекнат сите... ако сакате нација, прво изградете си ја, не ја барајте во некоја хаотично испомешана историја каде секој се обидува да присвои нешто

и дека треба да се избрише социјалистичкото од земјава треба, и фала богу што им текна дека тоа се прави преку законите, симболите, сопственоста на имотот и државното уредување... за жал сеуште сме заглавени во некои од тие системи, додека некој верува дека промена на фасада и уништувањето на градителската оставштина на градов, е некоја голема општествена промена, а властите се користат со сите средства кои се користеле порано комунистите

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: gjoko
Date Posted: 08-Dec-2014 at 18:06
Originally posted by Џоле



Заедничка историја делиме со сите соседи. Тоа е и повеќе од очигледно. Со Бугарија и со Србија делиме повеќе поради тоа што во основа сме ист народ (Словени, за тие што веруваат во словенското потекло на Македонците) и имаме слични јазици. За жал (или за среќа, зависи како гледаш на работите), поради одредени причини последниве 100 години повеќе сме зближени со Србите одошто со Бугарите. Но и тоа може да се смени. Ние, пред сè, треба да си ги гледаме сопствените интереси во односите со сите соседи. А односите се такви какви што се - секоја соседна држава оспорува нешто кај нас. Затоа и не може да се очекува да ги сакаме премногу. Исто е и со грбот - се крена голема врева во одредени бугарски медиуми, божем „еве, Македонците им се враќаат на своите корени“. Тој став преовладува во денешното бугарско општество, и одредени факти не можат да се прифатат таму исто како што други факти не се прифаќат овде. Да не го тапам премногу, сè додека со својот светоглед ќе бидеме заглавени во минатото, а не во иднината, вечно ќе чмаеме на маргините од секој напредок, и културен, и економски, и туристички, и општествен, и еволуциски, итн.


Се согласувам целосно со ова мислење.

ќе надополнам само за делот за словенските народи.Сум разговарал со претставници на `античките македонци` и нивната теза е дека сме словенски народ,но тие разликата ја рпават во тоа што словените по нивно мислење никогаш не дошле од зад карпатите туку биле староседелци на овие простори,и со тек на времето го менувале името на народот/племињата:венети-пелазги-словени.

Тоа еднаш премиерот го кажа како -нема антички и словеннски македонци,има само македонци


Posted By: jyvation
Date Posted: 08-Dec-2014 at 19:54
Originally posted by zabegan

Зевзек која црна традиција жити све, немаме еден нормален период во историјата со доследен тек, во кој може да се наречеме македонци или Македонска држава, освен оној античкиот, со кој само господ знае колку сме поврзани
за мене овој рандом грб кој го има во некоја книга, ништо не значи, и не намеравам да значи, само затоа што на него пишувало Македонија
смачено ми е од тој квази историски патриотизам во кој се бара нешто што не може да се најде само колку да пумпаме гради... и смачено ми е од тоа да излеуваат некои филозофи кои мислат дека го откриле светиот грал и да попуваат за тоа во медиуми
Косово и Босна барем се помирени со тоа дека се нови земји и дека не може да се докаже посебност на некоја нација кај нив и така помирено си живеат, за разлика од нас, што постоиме 20 и кусур години и уште не може да се помириме со тоа што не сме некоја супериорна библиска нација пред која треба да клекнат сите... ако сакате нација, прво изградете си ја, не ја барајте во некоја хаотично испомешана историја каде секој се обидува да присвои нешто

и дека треба да се избрише социјалистичкото од земјава треба, и фала богу што им текна дека тоа се прави преку законите, симболите, сопственоста на имотот и државното уредување... за жал сеуште сме заглавени во некои од тие системи, додека некој верува дека промена на фасада и уништувањето на градителската оставштина на градов, е некоја голема општествена промена, а властите се користат со сите средства кои се користеле порано комунистите


А што е уствари контрадикторно во овој грб?


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Dec-2014 at 20:17
Веројатно што потсетува на бугарскиот државен грб, и на грбот на партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Ако ме прашувате мене, јас повеќе би сакал да имаме грб со сонцето, каков што го има на изводите од матичната книга на родените. Не мора да е токму ваков, но да биде некоја варијанта на ова.



-------------
За сè има вторпат


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2014 at 20:50
Мене пак на пример ова, ми е соодветен, можеби не идеален, ама соодветен грб за РЕПУБЛИКА Македонија.





-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: phenomenon
Date Posted: 08-Dec-2014 at 21:02
Originally posted by FoSsiL

Мене пак на пример ова, ми е соодветен, можеби не идеален, ама соодветен грб за РЕПУБЛИКА Македонија.





А со таков грб, оди и вакво знаме:



-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2014 at 21:04
А со лавот што иде како знаме?

Дај не се заебавајте...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Dec-2014 at 22:41
Originally posted by jyvation

Originally posted by zabegan

Зевзек која црна традиција жити све, немаме еден нормален период во историјата со доследен тек, во кој може да се наречеме македонци или Македонска држава, освен оној античкиот, со кој само господ знае колку сме поврзани
за мене овој рандом грб кој го има во некоја книга, ништо не значи, и не намеравам да значи, само затоа што на него пишувало Македонија
смачено ми е од тој квази историски патриотизам во кој се бара нешто што не може да се најде само колку да пумпаме гради... и смачено ми е од тоа да излеуваат некои филозофи кои мислат дека го откриле светиот грал и да попуваат за тоа во медиуми
Косово и Босна барем се помирени со тоа дека се нови земји и дека не може да се докаже посебност на некоја нација кај нив и така помирено си живеат, за разлика од нас, што постоиме 20 и кусур години и уште не може да се помириме со тоа што не сме некоја супериорна библиска нација пред која треба да клекнат сите... ако сакате нација, прво изградете си ја, не ја барајте во некоја хаотично испомешана историја каде секој се обидува да присвои нешто

и дека треба да се избрише социјалистичкото од земјава треба, и фала богу што им текна дека тоа се прави преку законите, симболите, сопственоста на имотот и државното уредување... за жал сеуште сме заглавени во некои од тие системи, додека некој верува дека промена на фасада и уништувањето на градителската оставштина на градов, е некоја голема општествена промена, а властите се користат со сите средства кои се користеле порано комунистите


А што е уствари контрадикторно во овој грб?
па за почеток, некој напорно копал за да најде нешто во историјата на кое пишува Македонија, за одма да го присвои како национален симбол... не викам дека грбот нема никаква основа, туку дека таа основа му е лабава, а ние ја земаме со толкава сигурност
мислам дека освен историчари и фанатици на теории за тоа како словените потекнуваат од Македонија, никој друг везе нема дека воопшто постои грбов, уште помалце па од каде потекнува, кој го направил и чиј бил

и како што кажав, сета фрустрација ми потекнува од тоа што наместо да градиме нација како релативно млада држава, ние упорно се однесуваме како да треба да му се докажуваме на некој, а со тоа само се деградираме и придонесуваме за тоа никој да не не сфаќа сериозно... секоја нација, царство или фамилија морала да измисли свој грб во некој момент во историјата... не знам што е толку срамота ако ние го направиме тоа во 21-ви век... битно е да се познава и двои твојата нација од другите, а не да биде супериорна во старост или култура


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 08-Dec-2014 at 22:56
Originally posted by zabegan

Зевзек која црна традиција жити све, немаме еден нормален период во историјата со доследен тек, во кој може да се наречеме македонци или Македонска држава, освен оној античкиот, со кој само господ знае колку сме поврзани
за мене овој рандом грб кој го има во некоја книга, ништо не значи, и не намеравам да значи, само затоа што на него пишувало Македонија
смачено ми е од тој квази историски патриотизам во кој се бара нешто што не може да се најде само колку да пумпаме гради... и смачено ми е од тоа да излеуваат некои филозофи кои мислат дека го откриле светиот грал и да попуваат за тоа во медиуми
Косово и Босна барем се помирени со тоа дека се нови земји и дека не може да се докаже посебност на некоја нација кај нив и така помирено си живеат, за разлика од нас, што постоиме 20 и кусур години и уште не може да се помириме со тоа што не сме некоја супериорна библиска нација пред која треба да клекнат сите... ако сакате нација, прво изградете си ја, не ја барајте во некоја хаотично испомешана историја каде секој се обидува да присвои нешто

и дека треба да се избрише социјалистичкото од земјава треба, и фала богу што им текна дека тоа се прави преку законите, симболите, сопственоста на имотот и државното уредување... за жал сеуште сме заглавени во некои од тие системи, додека некој верува дека промена на фасада и уништувањето на градителската оставштина на градов, е некоја голема општествена промена, а властите се користат со сите средства кои се користеле порано комунистите
Како што тебе ти е смачено од квази патриоти, мене ми е смачено од некакви си квази универзалисти што немаат прочитано два реда историја и како таква ја сметаат истата за непотребна. Смачено ми е од луѓе што мирисаат сегде кај што западот ќе прдне и луѓе што ја сметаат Македонија за на исто ниво со Косово и другите такви држави. За традиции ме мрзи да ти објаснувам и набројувам, само ќе ти кажам дека Ајвар имам секоја година Ако за тебе грбот со лавчето нема никакво значење, за мене и за многу други има. Нашата драга држава си има наметнат проблем со идентитетот, а лавчето на некој начин е среден прст за тие што ни го наметнале. Зошто? Затоа што тој натпис под лавчето ти што го зборуваш (Македонија) ги пробива сите тези што произлегуваат од нашите драги соседи и малоумни граѓани дека македонците се креација на дедо Тито.

Е сега што правиме со грбот ? Овој сега е на некаков си фушерски начин нов, (со републиканска круна и други чуда) но запази содржи лав. zabegan ти не сакаш лав, јас сакам. Ти пишав погоре само ЕДНА причина зошто грбот со лав е значаен и како таков зошто треба новиот грб да произлегува од стариот. Дали ти ако седнеш и направиш нов грб по твој вкус, ќе можеш да го вметнеш и лавот ? ... Зошто не ???


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:06
Чек чек малку... Ако јас добро сфатив... менуваме грб и ставаме лав на него само за да покажеме среден прст на некому? Сериозно? Поентава на сето ова е покажување среден прст некому... оооо... отвори се земјо и голтни ме...

Ако е тоа што го збориш точно... тогаш државава ни се сведува на заебанција... не на држава...

А патем, таа е една причина... другите кои се?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:16
Originally posted by FoSsiL

Чек чек малку... Ако јас добро сфатив... менуваме грб и ставаме лав на него само за да покажеме среден прст на некому? Сериозно? Поентава на сето ова е покажување среден прст некому... оооо... отвори се земјо и голтни ме...

Ако е тоа што го збориш точно... тогаш државава ни се сведува на заебанција... не на држава...

А патем, таа е една причина... другите кои се?
Партизанче друг пат читај малце подобро. Јас пишав ЕДНА најпроста причина зошто е значаен тој грб со лав. Не ти е проблем вака што те викам Партизанче нели ? Ќе си седиш мирно ? НОВИОТ ГРБ ТРЕБА ДА ПРОИЗЛЕГУВА ОД СТАРИОТ !


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:19
Во Корчагин Петранка ќецови ставаше на тие што не го учеа Разловечко востание



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:26
Доволно е да е причина... Се слушаш ли што збориш воопшто?

Јас добро си прочитав... и се запрепастив од твоето несериозно размислување... Алоооо, ова е држава... или барем така си мислев... Требаше да биде држава на цивилизирани, интелегентни, мудри, созреани и сериозни луѓе... наспроти тоа... гледам да кое дереџе сме стигнале и не можам а да не речам дека сме за жалење...

Патем, особено после ова... Сигурно сум поголем Македонец од тебе... така да, нема потреба да ме нарекуваш партизанче.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:39
Originally posted by FoSsiL

Доволно е да е причина... Се слушаш ли што збориш воопшто?

Јас добро си прочитав... и се запрепастив од твоето несериозно размислување... Алоооо, ова е држава... или барем така си мислев... Требаше да биде држава на цивилизирани, интелегентни, мудри, созреани и сериозни луѓе... наспроти тоа... гледам да кое дереџе сме стигнале и не можам а да не речам дека сме за жалење...

Патем, особено после ова... Сигурно сум поголем Македонец од тебе... така да, нема потреба да ме нарекуваш партизанче.
Не се разбираш од историја, од хералдика, а сега те гледам дека немаш појма ни од политика. Не само што не читаш добро, не читаш воопшто. За еден глуп збор што употребив еве ќе ти го ставам во заграда (среден прст) некаков си безвезен заклучок доби. Да го избришам сигурно ќе ти го промени ахахаха (Потруди се без тоа да го прочиташ и можеби ќе сфатиш). И не знам стварно зошто се мериш кој е поголем македонец, а кој помал. Како малите деца


Posted By: jyvation
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:40
Originally posted by zabegan


Originally posted by jyvation

Originally posted by zabegan

Зевзек која црна традиција жити све, немаме еден нормален период во историјата со доследен тек, во кој може да се наречеме македонци или Македонска држава, освен оној античкиот, со кој само господ знае колку сме поврзани
за мене овој рандом грб кој го има во некоја книга, ништо не значи, и не намеравам да значи, само затоа што на него пишувало Македонија
смачено ми е од тој квази историски патриотизам во кој се бара нешто што не може да се најде само колку да пумпаме гради... и смачено ми е од тоа да излеуваат некои филозофи кои мислат дека го откриле светиот грал и да попуваат за тоа во медиуми
Косово и Босна барем се помирени со тоа дека се нови земји и дека не може да се докаже посебност на некоја нација кај нив и така помирено си живеат, за разлика од нас, што постоиме 20 и кусур години и уште не може да се помириме со тоа што не сме некоја супериорна библиска нација пред која треба да клекнат сите... ако сакате нација, прво изградете си ја, не ја барајте во некоја хаотично испомешана историја каде секој се обидува да присвои нешто

и дека треба да се избрише социјалистичкото од земјава треба, и фала богу што им текна дека тоа се прави преку законите, симболите, сопственоста на имотот и државното уредување... за жал сеуште сме заглавени во некои од тие системи, додека некој верува дека промена на фасада и уништувањето на градителската оставштина на градов, е некоја голема општествена промена, а властите се користат со сите средства кои се користеле порано комунистите


А што е уствари контрадикторно во овој грб?
па за почеток, некој напорно копал за да најде нешто во историјата на кое пишува Македонија, за одма да го присвои како национален симбол... не викам дека грбот нема никаква основа, туку дека таа основа му е лабава, а ние ја земаме со толкава сигурностмислам дека освен историчари и фанатици на теории за тоа како словените потекнуваат од Македонија, никој друг везе нема дека воопшто постои грбов, уште помалце па од каде потекнува, кој го направил и чиј били како што кажав, сета фрустрација ми потекнува од тоа што наместо да градиме нација како релативно млада држава, ние упорно се однесуваме како да треба да му се докажуваме на некој, а со тоа само се деградираме и придонесуваме за тоа никој да не не сфаќа сериозно... секоја нација, царство или фамилија морала да измисли свој грб во некој момент во историјата... не знам што е толку срамота ако ние го направиме тоа во 21-ви век... битно е да се познава и двои твојата нација од другите, а не да биде супериорна во старост или култура


Па мислам дека ништо не е копано, туку тоа било некаде забележано.Можеби не во оваа форма како сега но сигурно со овие елементи.
Ако сме млада држава реално би требало да сметаме историја некаде од 90-та наваму ако добро сфатив.
Тоа што ние дозволуваме некој друг да ни ја присвојува нашата историја, тоа нема никаква врска со националниот грб воопшто.


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Dec-2014 at 23:46
Денешна Македонија постои од 1944 година. Нејзиното уредување се смени во 1991 година. А денешнава власт си мисли дека историјата на Македонија датира од годината кога тие дојдоа на власт, 2008 г.

Реакциите во врска со новиот државен грб на Македонија во некои соседни земји покажуваат дека некои работи не се смениле и нема да се сменат во блиска иднина. И покажуваат дека на Балканов живеат многу исфрустрирани и искомплексирани луѓе. Ова важи и за нашава земја.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: JasLicno
Date Posted: 09-Dec-2014 at 03:39
Здраво на сите,
Јас малку се поиграв, да видам како ќе изгледа чудово на новите документи

Инаку мое мислење е дека грбот треба да се промени, но не преку ноќ, а за самово решение може да се дискутира многу, јас не сум стручњак, но се надевам дека е изработен во соработка со историчари, политолози, хералдичари итн., а не од било кого по принципот на личен вкус.

Мене лично не ми се допаѓаат боите (премногу нијанси) и круната. Покрај тоа што велите дека таа симболизира „републичко уредување„ воопшто не ми е на место во денешно време, а ја немало ниту на инспиративните оригинали од средновековието.




Posted By: markoboj
Date Posted: 09-Dec-2014 at 10:21
Originally posted by gjoko

Originally posted by Џоле



Заедничка историја делиме со сите соседи. Тоа е и повеќе од очигледно. Со Бугарија и со Србија делиме повеќе поради тоа што во основа сме ист народ (Словени, за тие што веруваат во словенското потекло на Македонците) и имаме слични јазици. За жал (или за среќа, зависи како гледаш на работите), поради одредени причини последниве 100 години повеќе сме зближени со Србите одошто со Бугарите. Но и тоа може да се смени. Ние, пред сè, треба да си ги гледаме сопствените интереси во односите со сите соседи. А односите се такви какви што се - секоја соседна држава оспорува нешто кај нас. Затоа и не може да се очекува да ги сакаме премногу. Исто е и со грбот - се крена голема врева во одредени бугарски медиуми, божем „еве, Македонците им се враќаат на своите корени“. Тој став преовладува во денешното бугарско општество, и одредени факти не можат да се прифатат таму исто како што други факти не се прифаќат овде. Да не го тапам премногу, сè додека со својот светоглед ќе бидеме заглавени во минатото, а не во иднината, вечно ќе чмаеме на маргините од секој напредок, и културен, и економски, и туристички, и општествен, и еволуциски, итн.


Се согласувам целосно со ова мислење.

ќе надополнам само за делот за словенските народи.Сум разговарал со претставници на `античките македонци` и нивната теза е дека сме словенски народ,но тие разликата ја рпават во тоа што словените по нивно мислење никогаш не дошле од зад карпатите туку биле староседелци на овие простори,и со тек на времето го менувале името на народот/племињата:венети-пелазги-словени.

Тоа еднаш премиерот го кажа како -нема антички и словеннски македонци,има само македонци


Ѓоко на таквите антиквизирани македонци, многу лесно им се дава проти-теза (извинете на долгиот пост):

1. Како ќе објаснат зошто сите словенски народи говорат јазик со заеднички корени? (Научно е потврдено лингвистички, дека сите словени порано живееле заедно и зборување на еден прото-словенски јазик). Ако тезата им е дека многу се котеле македонците па сме морале да се селиме од Балкан во Чешка, Полска и Русија, тоаквото тврдење е смешно. Нема археолошки ниту историски податоци за селења југ-север-исток. А обратно, и те како има историски пишани извори и археолошки податоци за населувањето на Словените на балканските простори. Многу малку извори има од каде всушност дошле Словените, но и тука лингвистиката помага. Имено имав прочитано за истражувања на сличности меѓу Словенските јазици и прото-Балтичките јазици (денес Латвија, Литванија), и заклучок дека порано овие два јазици биле соседни и дека луѓето имале блиски контакти. Денес општо прифатено е од историчарите дека Словените нивната прататковина ја имале некаде околу Дњепар и Дњестар. Што одлично се совпаѓа со причината зошто словените ја напуштиле својата прататковина (најверојатно поради притисоците на Готите од југ, и воинствените плениња од исток (работи запишани во историјата), но и најверојатно во потрага на подобар живот).

2. После, ако тезата им е дека Кирил и Методиј ги научил другите словени да зборуваат на говорниот јазик на кој се зборувал во околината на Солун (според чиј урнек била создадена глаголицата), тогаш и тука грешат. Прво малку е нелогично дека на голем број на неписмени словени кој живееле релативно селски живот (во феудализмот), со само една посета од неколку месеци, Кирил и Методиј би им наметнале сосема странски говор (читај говор, не писменост). Сигурно дека тие словени во денешна Чешка, Словачка, си имале свој говор на кој комуницирале, и 99% од нив немале поима дека дошол некој Кирил да го посети нивниот владетел (мислам дека се викаше Ростислав).

3. Да, словените се помешале со домородното население до некој степен, и затоа денес во нашите гени имаме и остатоци (30-40-60%) од староседелци. (Но итересно би било тие антиквизатори да ни објаснат, зошто не сме се помешале така лесно со Власите, или пак турците?) Што биле тие староседелци и како се чуствувале во 6 век, нема запишано во историјата, затоа што до 18-19 век, поимањето за етникум и народнот не постоело. Тогаш земјата била идентификувана и во сопственост на кралот. За жал од 4 век до 19 век ниеден локален владетел (сем до некаде Самуил) не успеал да создаде силно и долготрајно кралство, врз чија база подоцна би се создал националниот идентитет - Македонци. Но со популаризацијата на националниот идентитет во 18/19 век низ цела европа, се популаризирала и идејата за Македонски идентитет, највеќе зашто одсекогаш луѓето овде се сметале за различни од Бугарите и Србите, а 100% различни од Грците и Албанците. Голема улога одиграле и притисоците и пропагандите на соседите, но и постојаното менување на властите низ вековите (6-19 век) кои придонеле нешто во нашата уникатност (Бугарска, Византиска со грчка култура, Србска и Турска).

4. Конечно, излишно е некој однадвор да не именува како бугари, срби и тн. Со конвенцијата за човекови права што ја имаат потпишано сите европски држави, идентитетот поизлегува од индивидуата, односно ако јас се чуствувам Македонец, тогаш сум Македонец. Група на луѓе што се чуствуваат исто, и се избориле да создадат сопствена држава се народ/етникум, односно нација. И ние сме Македонски народ, а сите граѓани во државава прават Македонска нација.

-------------
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Dec-2014 at 10:51


-------------
За сè има вторпат


Posted By: markoboj
Date Posted: 09-Dec-2014 at 11:09
Многу добро интервју со со Ванчо Ѓорѓиев, професор на Институтот за историја при Филозофскиот факултет во Скопје. Интервјуто е дадено за МИА. http://marpedia.blogspot.cz/2014/12/blog-post.html - http://marpedia.blogspot.cz/2014/12/blog-post.html

-------------
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков


Posted By: jyvation
Date Posted: 09-Dec-2014 at 11:14
Затоа сега се слави денот на просветителите Кирил и Методиј во Чешка,Словачка,Русија како еден од поголемите празници а воедно е и неработен ден.Бидејќи само поминале низ овие области


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Dec-2014 at 11:22
Друга му беше поентата, не си ја сфатил.

-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window