Print Page | Close Window

Aquapura Prespa

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Хотели и одморалишта
Forum Discription: Хотели, хостели, одморалишта, кампови...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=43
Printed Date: 04-Dec-2020 at 00:05


Topic: Aquapura Prespa
Posted By: pbanks
Subject: Aquapura Prespa
Date Posted: 27-Sep-2007 at 22:49
...Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2007 at 22:50

za nekoe cudno padnal kamen temelnikot bez nekoja pompa?

АКВА ПУРА ЈА ОФИЦИЈАЛИЗИРА НАЈГОЛЕМАТА ТУРИСТИЧКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА


Педесет милиони евра за Отешево


Ќе се следат климатските промени за да се одлучи дали да се инвестира и во зимски скијачки центар


Претставата за елитниот туризам во светот е сменета и луѓето трагаат по поинаква егзотика од порано, при што Македонија идеално се вклопува во новите тренови, гласи кусиот заклучок на португалските инвеститори кои вчера поставија камен-темелник за новиот хотелски комплекс на брегот на Преспанското Езеро. Денот на започнување на работите бил одбран да биде истиот кога почнува бербата на јаболката, поради што тие беа гости и на седмата манифестација Преспански јаболкобер, каде што добија признанија "златно јаболко".
Претседателот на Управниот одбор на Аква Пура, Диого Ваз Гедеш изјави дека инвестицијата на компанијата ќе има огромно влијание врз локалната економија во Преспа.

- Туристите кои доаѓаат од цел свет не сакаат да останат затворени во хотелот, туку ќе сакаат да посетат и некои други ресторани, да прошетаат со брод, да видат нови работи. Со своите трезори од илјадници години, со своето магично езеро и со фреските на Ангелот од Курбиново, Преспа ќе биде препознатлива на сите меридијани - порача Гедеш на свеченоста, велејќи дека услугите на Аква пура ги користат туристи од цел свет, но очекува оние од Европа да бидат најбројни во Отешево.

Почесниот конзул на Македонија во Португалија, Педро Кудел, кој исто така беше награден заедно со Гедеш, потсети дека првите контакти биле направени во јануари 2004 година, кога тој заедно со амбасадорот Плевнеш организирале посета на претседателот Борис Трајковски, при што тој ги поканил бизнисмените со визија да инвестираат во Македонија.

- Мојот омилен херој Александар Велики од Македонија пред 2300 години се одушевувал од Хераклеа, Лихнидос и Преспа. Тој сонуваше за светска заедница на народите. Со Аква пура во Преспа, светската заедница ќе ја открие земјата на Александар,- изјави Кудел, за што доби аплаузи од многубројните гости.

На површина од педесет хектари ќе биде изграден комплекс во кој ќе има бутик-хотел со 50-70 соби и уште 50-70 вили. Автор на проектот е Мануел Аирес Матеош, за кого е најавено дека "ќе ја започне ренесансата на Преспа, ставајќи ја на врвот од светскиот елитен туризам. Предвидено е комплексот да се гради три години и првите гости да ги дочека во 2011 година.

(А.Т.)Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Mar-2008 at 00:09
Знаев дека овдека нешто не штима, инаку ќе слушневме до сега нешто повеќе Ohno Wallbash


Единствено работите засега не се развиваат со саканото темпо со познатиот проект „Аквапура“ на Португалците, поради нерасчистени имотноправни односи. Бузлески и за овој проект е голем оптимист и вели дека сите пречки наскоро ќе бидат надминати. „Португалците до сега имаат инвестирано околу 3 милиони евра за купувањето на старите објекти и по нивното уривање наскоро ќе почнат да го уредуваат теренот и да градат. „Аквапура“ е голем проект не само за Преспа, туку за цела Македонија. Се предвидува да се градат 52 резиденции. Од нив 20 ќе им бидат понудени на продажба на познати бизнисмени во светот“, подвлекува градоначалникот Бузлески.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8005A752FB1FAC4B97E1B1D13D52EA35
Posted By: La Linea
Date Posted: 03-May-2008 at 11:36
Ова е од презентацијата на нацрт урбанистичкиот план за Аквапура. Многу малку може да се види, а тоа што може да се види не е многу јасно.


1.


2.


3. Eeek2 Колкаво ли е ова?


http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4031&Itemid=230


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-May-2008 at 12:02
А ова некогаш вооппшто ќе почне да се гради или 10 години само ќе го промовираат? Почнува да ми заличува на ЕРА сити.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-May-2008 at 12:54
Во најновата Порта 3 читав дека треба да се досреди урбанистичкиот план и наводно нема веќе пречки. Еве ја сега оваа вест од Prespa Sky, јавната анкета завршува на 13.05 така да дефиитивно во текот на мај планот би бил усвоен... Па ќе видиме што после ќе измислат.

Само не ми е јасно зошто поставуваа камен темелник кога проектов немал абер

Еве го урбанистичкиот план во голема резолуција (иако не врши премногу работи бидејќии скенот е лош)

http://www.build.com.mk/docs/akvapura_plan.jpg - http://www.build.com.mk/docs/akvapura_plan.jpg

Еве и интервју со архитектот (од Теа Модерна) старо цели две ипол години Ohno. Има и некои мали рендерчиња таму

На официјалниот сајт на Аквапура од скоро Македонија е тргната. Сепак тоа немора ништо да значи бидејќи колку што гледам тргнати се сите планирани локации а оставени се само оние каде веќе имаат изградено комплекси.

http://www.aquapurahotels.com


Posted By: vardar
Date Posted: 25-Jun-2008 at 06:46
 

МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО ПОРТУГАЛИЈА

Аквапура ќе донесе елитен туризам во Преспа

Набрзо по завршувањето на административните постапки ќе почне изградбата на комплексот „Аквапура Преспа-Македонија“, изјави за португалските медиуми претседателот на„Аквапура“,ДиогоВас Гедеш

Интернационалната португалска корпорација за елитен туризам „Аквапура“, која одбра 12 најубави точки на планетата за да ги гради своите архитектонски бисери, пред три години го прогласи Преспанско Езеро за седма точка на светските убавини. Таа ангажира еден од најголемите архитекти на Европа, Мануел Ајрес Матеош, да го направи архитектонскиот проект за елитен туристички комплекс од хотел и вили на брегот на Преспанско Езеро. Во Министерството за транспорт и во Општина Ресен во завршна фаза е процесот на усвојување на урбанистичкиот проект за овој комплекс, со што Македонија ќе се запише на мапата на светскиот елитен туризам.На изворите на митската река Доро во Португалија, која е прогласена за светско природно наследство од УНЕСКО, никна првата од 12-те Аквапури во светот, „Аквапура-Доро“, проект штоја освои престижната награда за елитен туризам „Златен клуч“ за 2007 година, која ја доделува весникот „Еспресо“ , за најоригинален архитектонски комплекс во светот. По тој повод, македонската делегација што престојуваше во Португалија од 18 до 22 јуни и му врачи Светска награда за хуманизам на португалскиот синеаст Маноел де Оливеира, го посети овој бисер на светскиот елитен туризам. Претседателот на „Аквапура“, Диого Вас Гедеш, изјави за португалските медиуми дека очекува набрзо, по завршувањето на законските административни постапки, да почне изградбата на комплексот „Аквапура Преспа-Македонија“.

Амбасадорот Јордан Плевнеш, од името на Интернационалниот саем за туризам во Охрид, му го додели на Диего Вас Гедеш високото признание „Св. Климент Охридски“, кое свечено ќе му биде врачено на Водици 2009 г. во Охрид. Градоначалникот на Општина Ресен Димитар Бузлевски ја предаде скулптурата „Љубовта на апостол Павле“, дело на академскиот скулптор Андреј Митевски, како благодарност на граѓаните на Преспа за инвестицијата што ќе ја прероди сликата на Македонија во светот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=201DE3983117CA43963623D120A89DBE - dnevnik
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Jun-2008 at 08:10
Originally posted by vardar

Во Министерството за транспорт и во Општина Ресен во завршна фаза е процесот на усвојување на урбанистичкиот проект за овој комплекс, со што Македонија ќе се запише на мапата на светскиот елитен туризам.Н


Каква проклета завршна фаза па ова го зборуваат веќе година дена. Борис Трајковски беше жив кога се навести овој проект побогу. Bash


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jun-2008 at 16:00
Originally posted by pbanks


Каква проклета завршна фаза па ова го зборуваат веќе година дена. Борис Трајковски беше жив кога се навести овој проект побогу. Bash


Истото си го помислив...

Мада со градоначалник како Бузлевски, не е ни реално да се очекуваат баш некои добри вести од Ресен и Преспа.


Posted By: beTon
Date Posted: 27-Jun-2008 at 00:40
http://www.volkskrantblog.nl/bericht/93952 - Lake Prespa gets Architect Manuel Rocha De Aires Mateus
to Introduce it to the WorldWay back in June, during the very last days of his premiership (Macedonia was all brewing with general election frenzy) Vlado Buckovski, the incumbent till July 6th, attended one warm Sunday the promotion of an impressive tourist investment project in a traditionally supporting region - the Prespa. SDSM, the former communists, have had the bordering territory as their backyard for decades. Passive (mainly agriculture: apple orchards) and emigration prone, Prespa also proliferated the middle and low-rank types for the party and the police. Now it was getting something big in return. An unbelievably prestigious €70-million heavy luxury tourist settlement to be built by the Portuguese firm Aquapura International right on the west shore of the lake next to http://faq.macedonia.org/travel/lakes/prespa.html - Otesevo , an derelict trade-union "resort" of substandard hotels and matching facilities. Buckovski and the CEO of Aquapura International Diego Vas Gedes, probably for PR reasons, signed the project.

Last week the Portuguese were again in Macedonia. Buckovski has lost both the elections and the leadership of the party that made him a PM. So the 10-strong-team of guests from Lisabon went to see the new prime-minister, Nikola Gruevski, for whom they had brought the author, Manuel Mateus, to show and explain the project. That fact made me dig into this investment Manuel is one of the http://www.airesmateus.com/?lop=conteudo&op=98f13708210194c475687be6106a3b84&id=1ff1de774005f8da13f42943881c655f - two brothers Mateus who produce (often together with their friend) stunning architecture acclaimed all the world round. If his design is built - more people will go to see it as a piece of architecture then a place to spend their vacation eating apples or trekking around the national park of Galicitsa. Macedonia gets another Kenzo Tange interested in building something special there. Manuel Rocha De Aires Mateus (1963) and Francisco Aires Mateus (1964) are a great team and superb architects. But then, there are others in Portugal too: http://www.fernandoguerra.com - and here you are with some stunning views taken by Fernando Guerra

The project "Otesevo" suddenly emerged in a very new light. I now the region and the particular locality. There, personally, I would not build a barn. But then - I am not any of the Aires Mateus brothers. What the hell could they see on that piece of shallow, stony shore that inspired them? I doubt that the motive could be the money from Aquapura because they are on the top-wanted designer lists. It is like having a Mell Gibson for a full season at the nearest (35 km.) local theatre in Bitola.

Diego Vaz Guedes from Aquapura can bullshit what he wants once he had secured the €70 million: their brand of exclusive facilities is totally marginal. The architect not him will include the characteristics of Macedonia in the project if they fit in his concept and the investor cannot much dictate to this profile of authors. Whatever the project will be it will carry the stamp of De Aires Mateus. The money-manager thinks of guests, of exclusivity, perfection and originality. The architect, then, dreams of the project.

It will be spread on 50 hectares on the coast of http://allcoop.org.mk/TheRegion.html - Prespa Lake (Otesevo and Carina) and includes a hotel with 70 rooms and suits, 50 villas, spa centre at 2.000 square meters, business centre, next-generation conference room, ski centre and a hunting reservation.

The land is already bought (the local press does not say either from whom nor for how much, which is rather fishy) and presently it is being cleared. The construction permit procedure is in process and if Dimitar Buzlevski the undisputed local boss and mayor of the borough of Resen, appears interested the construction to start next year, which is months from now. Aquapura is expected to publish the project on their web site. Presently they say the whole thing is still in design stage. The project is to be completed by the end of 2009.

I was most impressed with, what I still consider a flattery, the architect's statement that he was so much inspired by the local landscape and the beauty of Macedonia that he has incorporated the geographic, the historic and the overall multi-civilization-related values of the location. http://www.irish-architecture.com/tesserae/000010.html - Mateus was quoted as saying that the place was splendid. The Government of Macedonia is the owner of the property in question. No details about the arrangement with Aquapura International were released.
http://www.volkskrantblog.nl/bericht/93952 - http://www.volkskrantblog.nl/bericht/93952

Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:47
Originally posted by beTon

http://www.volkskrantblog.nl/bericht/93952 - http://www.volkskrantblog.nl/bericht/93952


Инстересен текст. Но сепак две години стар. Очајно ни треба некоја свежа информација околу проектов (оние штури генерички објави по македонските медиуми не ги сметам за информации)


Posted By: blejdsk
Date Posted: 27-Jun-2008 at 13:14
Treba da se otvori edna niska paralelna na Gotovi proekti- PROPADNATI PROEKTI.....

Mislam deka ke ja napolnime )))


-------------

Posted By: beTon
Date Posted: 27-Jun-2008 at 13:47
еве мал демант blejds
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8292&mid=303&tabId=1&tabindex=0 - Преспа се подготвува за отпочнување на изградбата на Аквапура
На 27 септември во Преспа ќе биде удрен камен-темелникот на хотелскиот комплекс “Аквапура”...
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8292&mid=303&tabId=1&tabindex=0 -


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 13:53
Originally posted by beTon

еве мал демант blejds
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8292&mid=303&tabId=1&tabindex=0 - Преспа се подготвува за отпочнување на изградбата на Аквапура
На 27 септември во Преспа ќе биде удрен камен-темелникот на хотелскиот комплекс “Аквапура”...
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=8292&mid=303&tabId=1&tabindex=0 -


beton за жал мислам дека се работи за стара објава на Тотал од лани. Ако го погледнеш вториот пост во оваа нишка (објавен на 27 Септември 2007) ќе видиш дека имам објавено вест дека камен темелникот е поставен.

Во продолжените, вестите наведуваат дека сепак проектот не отпочнал и дека има проблеми (наведени се имотно-правни односи и урбанистички проблеми)


Posted By: beTon
Date Posted: 27-Jun-2008 at 14:05
ок во право си се залетав по датумот на веб страната бидејќи во статијата нема година на отпочнување... http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=78 - мислам дека може да се избрише мојот демант...


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 14:09
Originally posted by beTon

ок во право си се залетав по датумот на веб страната бидејќи во статијата нема година на отпочнување... http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=78 - мислам дека може да се избрише мојот демант...


Нема потреба да го бришеме. Нека стои како сведоштво на неефикасноста на македонските институции. И онака ја немавме постирано објавата тука. Thumbs%20Up

Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 27-Jun-2008 at 14:29
еве нешто потазе:
http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4173&Itemid=230 - Португалија вложува во Преспа
PrespaSky,
18/06/2008

Posted By: beTon
Date Posted: 28-Jun-2008 at 17:15

http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4181&Itemid=71 - Аквапура ќе донесе елитен туризам во Преспа
PrespaSky,
25/06/2008


...се будат преспани само да не заборават дека тоа трае веќе две години

Posted By: beTon
Date Posted: 29-Jun-2008 at 01:10
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=50857&EditionID=776 - Бучковски лани му ја ветил Преспа на „Л’ематион“, а денес доби тужба - Време -  21.06.2006

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=59B24A78EB5DB74A9DE6BDBC7FCE5782 - Бор инжинеринг ги тужи Владата и Општина Ресен -  Вечер -  12.12.2006

а за ова има некој абер или се чека локални избори да дојдат па да се полни муниција... работава излезе дека Бучко ја сардисал уште од почетокот, добро е што немаме агилни судови инаку и во загуба ќе отидеме со приказнава... Posted By: pbanks
Date Posted: 31-Jul-2008 at 11:27
Ohno

ПРЕСПА УМРЕ ЧЕКАЈЌИ ЈА ПОРТУГАЛСКАТА ИНВЕСТИЦИЈА
Елитниот туризам фати плевел
Во Отешево не се ни насетува монденскиот туристички комплекс што португалската компанија

Во Отешево не се ни насетува монденскиот туристички комплекс што португалската компанија "Аквапура" уште пред две години најави дека ќе го гради. Во остатоците од опожарените и веќе руинирани хотели Европа и Југославија се населиле ластовици, а долу, плажата е се поширока, а Езерото е повлечено барем уште метар. Никој досега не ги расчистил ни рушевините, иако површината од околу 50 хектари е оградена и долж оградата на растојание од неколку метри поставени се табли со напис - "Аквапура". Во туристичката населба "Царина" се уште се сместени 165 лица кои во 1991година во Македонија пребегаа од Мала Преспа во Албанија.
Освен хотелот Отешево, поранешен "Кјуби", и Центарот за рехабилитација на постари лица ништо друго не работи.
Амбасадорот Јордан Плевнеш вели дека е вообичаено за толку голем турстички комплекс процедурата за обезбедување на потребните дозволи и согланости за изградба да трае вака долго.
"По двегодишна одисеја низ македонските институции се надеваме есенва да стартува изградбата. Изминативе две години теренот е заграден и во него се купени сите објекти. Секојдневно има активности на теренот за подготовки на изградбата.
Градоначалникот на Ресен Димитар Бузлевски вели дека ги добиле потребните мислења и елаборати од Управата за заштита на културно наследство, и согласно добиените одговори во тек се измени на урбанистичкиот план. Управата дала согласност и предложила заштита на локалитетот, поради што се прават и измените.
"ИМПУМА ги внесува измените на урбанистичкиот план согласно мислењето што го добивме од Министерството за култура. Урбанистичкиот план потоа го испраќаме на мислење во Министерството за транспорт и врски, по што и Советот на Општината Ресен треба да се изјасни дали се прифатливи направените измени. Потоа ќе се пристапи кон издавање на потребните градежни согласности и очекуваме да стартува изградбата на проектот", вели Бузлевски.
Но на терен сликата изгледа дури и полошо од пред две години, зашто тогаш двата хотели уште стоеја нечепнати од пожарот.
Проектот на "Аквапура" во Отешево беше најавен со фешта непосредно пред парламентарните избори 2006 година. "Аквапура" на 11 јуни 2006 година најави дека во период од 2007 до 2011 година на брегот на Преспанското Езеро ќе изгради луксузен хотел, скијачки и ловечки центар, педесетина вили и други луксузни објекти што се очекува да чинат и до 50 милиони евра.
"Целта е да ја зачуваме специфичноста и автентичноста на Преспа, создавајќи атмосфера на ексклузивности и совршенство. Хотелите што ќе ги градиме ќе бидат интегрирани во рамките на заштитените области", рече Диего Ваз Гедеш, тогашен претседател на групацијата "Аквапура".
Португалската хотелска групација се пофали дека досега изградила вакви комплекси во прашумите на Амазон, на брегот на Пацификот, во долината на реката Доро во Португалија, во Тоскана во Италија.
Тогашниот премиерот Владо Бучковски најави: "Во изградбата ќе бидат вклучени македонски градежни фирми, а ќе се отворат и места за 350 до 400 нови вработувања. Од нив, 160 ќе бидат вработени во хотелските објекти. Тоа ќе биде импулс за нов економски поттик за локалниот и регионалниот економски развој".
Градоначалникот на Ресен Димитар Бузлевски тогаш забележа дека комплексите во Царина и во Отешево биле во очајна состојба, неатрактивни, оставени на забот на времето. "Конечно ќе ставиме крај и на голготата на македонските бегалци од Албанија, кои десет години живеат во туристичките згради во Царина" изјави тогаш Бузлевски.
Португалците земјиштето го купија по едно евро по квадрат оти тоа секаде во светот е начин за привлекување на гринфилд инвестиции.
Но во јануари 2007 министерот за транспорт и врски уште не знаеше за проектот, и изјави дека до Министерството не се доставени такви проекти. Претставници на "Аквапура", лани во септември, на Крстовден кога почнува и јаболкоберот, ставија и камен-темелник за новиот комплекс на брегот на Преспанското Езеро. И толку.
Тогаш претседателот на бордот на директори на португалската компанија "Аквапура Интернешнал", Диего Ваз Гедеш кажа:
"Хотелскиот комплекс во Преспа ќе биде уште еден бисер на картата на компанијата Аквапура за кој ќе слушне не само Европа туку и цел свет"
Нивниот архитект Мануел Аирес Матеуш кажа дека Преспа ќе ја стави на врвот од светскиот елитен туризам и дека со тоа ќе започне ренесансата на регионот.
Од тогаш досега работите не се помрднаа од место, а туризмот во Преспа речиси целосно замре.
Т. Јовановска

***

Аквапура ветува реставрација на археолошкото наоѓалиште

На локалитетот на "Аквапура" пронајден е и археолошки локалитет, Камари што е евидентиран во Македонската археолошка карта. Локалитетот е веднаш под хотелот Европа и е пронајден кога со багери расчистувале.
Паско Кузман од Управата за заштита на културното наследство вели дека е постигнат договор со инвеститорот на Аквапура да го заштитат археолошкиот локалитет.
"Станува збор за вила рустика од 4 век, односно најдени се остатоци од хипокауст што е греење за бања. Што точно постои на локалитетот ќе се знае кога тој целосно ќе се истражи. За да добијат дозвола за градба ќе треба да го заштитат локалитетот и да ја финансираат реставрацијата. Инвеститорот вели дека тоа за него нема да биде проблем", вели Кузман.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=154965&idg=8&idb=2438&rubrika=Makedonija - http://www.vest.com.mk/default.asp?id=154965&idg=8&idb=2438&rubrika=Makedonija


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Aug-2008 at 01:22
нешто чув но не дочув на вести вчера-завчера дека дефинитивно почнува изградбата на Отешево Турбо Мултикомплекс? оваа кованицава е мој мастраф бидејќи аквапурците, не само што ја имале земено туристичката населба туку ги зеле под рака и ски терените и Ловечкиот парк на Галичица. инаку неофицијално разбрав дека досега се влечеле нештата заради експроприација на земјиштето во Отешево па така повторно распеаните Ресенчани дури и за смешни површини од 1м2 добивале екстра надомест (конечно некој да види аир ко што треба).

инаку сето ова почнало премногу случајно (или не) бар така велат Преспани, добар бизнис пријател на Diogo Vaz Guedes (CEO на аквапура) кој бил родум од Битола го поканил човеков да на гости во Македонија, а ако бендиса нешто во Охрид и да инвестира... тргнале за Охрид од Битола по патот преку Галичица, но некаде Отешево на Диего му дошло зорт па застанале човекот да се испразни но кога вдишил аквапурецов од тоа воздухот му се отворил умот и плуќата Yes инаку човекот бил асматичар, кој носел со себе и сензор-апарат за мерење на квалитет на воздухот па кога видел како излегла мерката константирал дека најквалитетен воздух во европа е тој преспанскиот, така освен вишок течности решил и џебот да го испразни во Отешево на некаков проект кој на почетокот бил замислен како ребрендирање на возушната бања за белодробни болести, но прераснал подоцна и во природно-културолошки проект со отварање на музеи и вклопување на ловот и зимските спортови во својата понуда. најпрво Диего планирал 50ка за на крај да се официјализира договорот со општината и државата на 82 милиона евра... но го обврзал Грујо да го врати нивото на езерото како што било некогаш или бар приближно, што ќе биде прилично голема работа, нивото во последната деценија-две е отидено 8 метри во аут што во кубикажа е еквивалентно на две дојрански езера.
пред некое време имало проект финансиран од нато на кој работеле јапонски стучњаци до лани кои изработиле физибилити студија за санација на езерото, она што тие го откриле е навистина феномен, под Галичица има канали и езеро поголеми во кубикажа од самото Преспанско кои се на пониска надморска висина од истото но на повисока од Охридско па така многу вода апсорбирале и тие а воедно освен двата постоечки понора од кои се излева водата од Преспа во Галичица во последно време се појавил нов двапати поголем понор од двата заедно бидејќи Галичица е варовник па затоа со тек на време и се создало тоа средно езеро и еден куп канали под планината сето тоа било документирано и со видео материјал, влегле доле тоа јапонците па пуштале и боја во каналите која по 15 саати излегла кај Свети Наум... но во студијата констатирале дека најголем проблем бил неконтролираното влечење вода од езерото од страна на Албанија, која за разлика од двата капацитета преку кои влечат вода од Преспанско - Македонија и Грција (нормален капацитет на црпење), Албанија влечела 600 пати повеќе од останатите, некој вели за наводнување за некоја нивна рамница отаде Галичица а некои велат за полнење на некое ново вештачко езеро во Албанија, како и да е имаат и благослов од Љубчо со договор со кој ние им одобруваме турбо црпење мислам 2 или 3 години, договор кој истекува 2008 (Дојран го оправи, Преспа ја искриви?), а некои велат дека малото Преспанско езеро е на повисока надморска висина од големото па Грците го полнело влечејќи од поголемово, како и да е Грујо многу тешко ќе излезе на крај со ветувањето за полнење на езерото, освен ако УНЕСКО не го стави како Охридско под своја капа па колку толку работите да се нормализирааат со константното повлекување на езерото, велат Преспани...

ова со подземното езеро сигурно ќе им биде екстра мотив на аквапурци, а тука воедно се и http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=0 - натписите во форбс за патот на Галичица кој е вброен во листата 20 најатрактивни дестинации за патување на европскиот џет-сет , како и историската местоположба на крепоста Девол која се смета дека била лоцирана на потегот меѓу селото Евла и Отешево (каде е првобитно е возобновена Архиепископијата Јустинијана Прима па од тука подоцна седиштето е префрлено во Охрид), додека Диего додава http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=9206&kategorija=7 - Преспа е едно од најубавите места на светот што ќе ја пренесе славата на земјата на Александар Велики на сите меридијани .
а тука се и најголемиот резерват на птиците преселници во европа како и богатата флора и фауна за која никој не води никаква сметкани кај нас ни кај комшиите, па така во Преспа пример мрестот е по природен пат но во исто време и најекслузивен период за ловење бидејќи езерото е дадено на концесионер кој освен годишната такса од 600 евра ништо друго не го интресира ни дали некој лови во време на мрест ни дали се вадат мали парчиња или крап сосе икра, или дали заради тоа водата станува се поматна и попразна, абе греота е таа работа да се дава под концесија посебно кога концесионерите немаат ни еден брз чамец или воопшто немаат дневен надзор, прашање е дали излегуваат во контрола и еднаш неделно...

работата со аквапурци ќе ја биде кога државата под полна пареа ќе се заземе за Преспа како што се тресе за Охридско, па еве покажуваат и нешто реално она со отворањето на граничниот премин Маркова Нога кај Долно Дупени и проширувањето на патот дотаму со плус две ленти, но нема да видиме резултати се додека не се крене галама и надвор пр. по унеско и европскиот совет за превоспитување на Грција а посебно Албанија за неконтролираното празнење на езерото како од вода така и риба.
ај ако ништо друго за утеха ќе го имаме средното (Галичко) езеро под Галичица кое го лоцирале јапонците...

за јапонците се испостави дека имале македонски имиња и презимиња, во подолниот текст на утрински само наши научници се спомнуваат, што незначи и дека немало вклучено јапонци, но се додека не излезе целосната студија за проектот ќе се расфрламе со чаршиски муабети...Posted By: beTon
Date Posted: 09-Aug-2008 at 11:16
еве потврда за нато проектот за ревитализација на Преспанско езеро...
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8AD1F18E70C08342A8165AA40A0CB344 - Под Галичица има огромно подземно езеро  - утрински 01 август 2008

а еве и една интересна констатација на германски тим кој работи на Охридско езеро...
http://www.turkishweekly.net/news.php?id=56439 - Studies showed that Ohrid basin is characterised with three tectonic forces. For now there is no danger from their activation and to move the lake’s surface. - turkishweekly 19 June 2008

ете ти, природна стапица или туристичка атракција...
ако удриме на интензивно истражување по цела Македонија ќе никнат аквапурци на секој чекор, ај да бидам поскромен на секој трет чекор Yes


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Aug-2008 at 14:34


Јас пак знам дека Борис Трајковски бил пријател со португалецов од Аквапура па така тргнала работата.

Нема врска сето ова што го велиш ми звучи добро само да тргне конечно работата.

А за езерото дефинитивно треба нешто да се превземе. Како го решија проблемот со Дојран од каде ја преусмерија водата што го полни езерото? Има ли такви можности во Преспа?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Aug-2008 at 14:54
Никој неможе да бие битка со природата, но сепак она што човечкиот фактор го заебал, можеме да го надоместиме. Во преспа делумно можеме да го вратиме она што отишло за наводнување јабуки во ресен, а не е малку тоа.

А тоа што понира вода према охридско, тоа е природен тек и неможеме да го спречиме, освен ако не ја затнеме галичица со некои потпорни ѕидови под вода слични како што се спречува ерозија, што и не е баш изводливо.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Aug-2008 at 14:58
Originally posted by lslcrew

Во преспа делумно можеме да го вратиме она што отишло за наводнување јабуки во ресен, а не е малку тоа.


Ја колку што знам, нема систем за наводнување од езерото, така да ако некој наводнува, тоа се оние што имаат овоштарници непосредно поред езерото, а тоа е занемарливо и плус таа вода пак се враќа у езерото.

Мене ме загрижува ако е вистина она со Албанија и тоа што потпишувал таму Љубчо...
Posted By: beTon
Date Posted: 10-Aug-2008 at 16:18
Originally posted by pbanks


А за езерото дефинитивно треба нешто да се превземе. Како го решија проблемот со Дојран од каде ја преусмерија водата што го полни езерото? Има ли такви можности во Преспа?


дека ќе се преземе нешто тоа е сигурно, бидејќи Грујо се обврзал со договор, но без слога со останатите комшии тешко ќе оди работата, освен како што кажав предходно под итно да се издејствува статус од УНЕСКО посебно сега со ова комбинацииве со систем на сврзани садови и три тектонски појаси, а ако ништо друго Преспанско ќе се повлече до надморска висина со Галичко(новото езеро под Галичица) и ќе се стабилизира што најверојатно брзо ќе се случи...
има и во близина на Преспа има едно Ѓавато (превојот кон Битола кој нон-стоп го реферираат на временска кога има извештаи за снег на Баба) кое е повеќе револуционерно него хидролошки богато место, туку цела работа е што реките од Баба планина посебно од Преспанската страна скоро сите претежно се пресушени бидејќи снегот на Пелистер и останатите врвови многу брзо се топи, па така зафат сличен на тој како во Гевгелиско Ѓавато е неизводлив.
евентуално може да се крене вештачко езеро под Бигла или Плакенска планина над Ресен но сигурно ова како проект ќе биде исцрпувачки и за езерото и за владата а и за месното население кое не по своја вина и за пиење и за наводнување влече вода од Преспанско, тука се и албанија и грција кои ич уво не ги боли бидејќи тие си имаат доволно мака со морињата па сега уште за некое езеро да му ја мислат...ќе видиме што решение ќе фрли од ракав Грујо но посекако ќе мора истото да биде мегаломанско и како идеја а посебно како изведба но со боксерски грб како америка се е можно, па тие ја финансираа преку нато физибилити студијата за спас на Преспанско езеро која неодамна заврши.....


Posted By: beTon
Date Posted: 13-Aug-2008 at 19:20
чисто заради континуитет а плус во текстов се спомнуваат фамозните јапонци, сепак опстоеле...

Тихи нестанак Преспанског језера

За непуне три деценије ниво воде опао је безмало девет и по метара а још нико није пронашао прави разлог и пут њеног отицања


Преспанско језеро – Кад је почетком године ниво воде у Охридском језеру опао за два сантиметра, у Македонији је подигнута медијско-политичка халабука као да је преполовљено. Од локалних власти је затражено да затворе испусте кроз које из језера у Црни Дрим отиче вишак воде, и када је то учињено одахнули су и они који на Охриду никада нису били. На тридесетак километара од охридског бисера је Преспанско језеро. Оно се „празни” великом брзином, али се на то овде готово нико и не осврће.

С времена на време, у рубрици „писма читалаца”, огласи се понеки забринути љубитељ Преспе, помињући алармантно да је од 1978. ниво воде у Преспанском језеру опао за 9,40 метара. Сликовитије речено, у том периоду из Преспанског је испарило девет Дојранских језера. Због конфигурације терена, нестајање језера мање је уочљиво на његовим југозападним обалама, али на североисточној страни је видљиво голим оком и очитава се у мочварном појасу ширине 1.200 метара.

Одговора на питање: где је ишчезло толико воде, нема. Једни веле да су криви македонски и грчки земљорадници који воду из језера користе за наводњавање огромних површина засађених јабукама, док други сматрају да вода понире у кречњачке пукотине испод планине Галичице. Ни једни ни други немају ваљаних доказа за своје тврдње, а језеро отиче.

Ову претпоставку су наводно, потврдили стручњаци НАТО, који су дубинским снимањем, у утроби Галичице открили огромно подземно језеро. Ова информација није званично потврђена, али се темељи на резултатима истраживања која је овде, између два рата, извршио чувени српски научник, хидробиолог и природњак Синиша Станковић.

Станковић се за Преспанско језеро заинтересовао док је истраживао воде Охридског језера. Откривши Биљанине изворе у подножју Галичице, на њеној западној страни, заинтригирала га је природа тих извора. Константна количина воде у њима током целе године навела га је на помисао да вода из Преспанског језера, које је на већој надморској висини, управо преко њих дотиче у Охридско. Своју претпоставку је и доказао тако што је у воде Преспанског језера, тамо где су мештани причали да она клокотом понире, сипао боју, која се потом појавила у води Биљаниних извора.

Откриће Синише Станковића нема додирних тачака са пражњењем Преспанског језера. Наиме, у време када је ниво воде у њему опадао и по 70 сантиметара годишње, он није у тој сразмери растао у Охридском језеру.

Мештани преспанског села Стења, у чијем атару се налази „казан” одакле вода понире, причају да је отицање језера почело после катастрофалног земљотреса који је задесио Црногорско приморје. За понирање језера заинтересовали су се јапански стручњаци, који су, наводно, предложили да се у „казан” спусте балони напуњени ваздухом, помоћу којих би се затвориле пукотине на дну језера.

Заједно са нестајањем воде Преспу су напуштали и туристи, па су хотели, радничка одмаралишта и ауто-кампови, запуштани до затварања и пропадања. Пре три године у пламену је нестао и чувени хотел „Југославија” и ту је стављена тачка на егзистенцију Отешева, некада најуређенијег и најпосећенијег туристичког места у Македонији. Иста судбина задесила је ски лифтове на Галичици, која је од средине минулог века стављена под заштиту државе а и данас слови за највећи природни резерват у Македонији.

Срећом по Отешево, у њему и даље ради болница за лечење респираторних органа а овамо, осим викендаша, залазе и љубитељи природних реткости и историјских знаменитости. Мета намерника из целог света је Голем град, (Змијско острво), једно од два острва у језеру, на ком се налазила летња резиденција цара Самуила и где су македонски археолози открили темеље цркве и других античких и средњовековних грађевина.

У међувремену цело туристичко насеље купила је португалска туристичка корпорација „Аквапура”, чији су стручњаци помпезно представили пројекат супермодерног летовалишта, али је на томе све завршено. Португалци су земљиште оградили, порушили десетак радничких хотела и из непознатих разлога, постављање темеља за хотелско насеље одложили до даљег.

У застоју је и пројекат ЕУ о комплетној заштити Преспанског језера, чије воде деле Македонија, Грчка и Албанија.

http://www.politika.co.yu/rubrike/exyu/Tihi-nestanak-Prespanskog-jezera.sr.html - Политика 05.05.2008
Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Aug-2008 at 11:41
„Аквапура“ туристичка суператракција или нова афера?
Амбициозниот туристички комплекс „Аквапура Македонија“ на истоимената португалска компанија, кој требаше да вработи најмалку 350 работници, се наоѓа пред амбисот на финансиска катастрофа и нови спектакуларни апсења?
Ваквите прашања се наметнаа откако дознавме дека против Владо Бучковски, тогашен премиер, се подготвува кривична пријава токму за договорот „Аквапура“.
Голема афера во најава
Сигурни извори на „Нова Македонија“ велат дека СВР-Битола е при крај со предистражните работи. На поранешниот премиер и претседател на СДСМ не му е непозната работата на полицијата во овој случај, но и тој, како и нашите извори, не можеше да каже што може да биде спорно при изградбата на овој грандиозен туристички комплекс.
- Знам дека нешто испитуваат веќе две години. Не знам што може да биде спорно, освен реакциите на поранешниот министер Боби Спирковски, кој велеше дека негова била идејата за таков туристички комплекс - вели Бучковски.
Тој појаснува дека инвестицијата, тешка околу 70 милиона евра, треба да се реализира на брегот на Преспанско Езеро, кај Отешево, во близината на националниот парк Галичица. Владата пред повеќе од две години, по предолг на тогашниот министер Џемаил Мехази, донела одлука да им се продаде тоа земјиште на Португалците бидејќи било државно.
Сепак, и покрај тие двегодишни активисти на битолската полиција, Бучковски вели дека досега не бил поканет на разговор во МВР.
Официјално МВР, пак, само вели дека не е поднесена никаква кривична пријава во врска со „Аквапура“.
Димитар Бузлевски, градоначалникот на Ресен, смета дека истрагите на полицијата се залудни.
- Сè е чисто со проектот. Знам и јас дека полицијата истражува. За нас ова е многу битен проект, бидејќи ќе отвори 350 работни места, кои во екот на сезоната можат да стигнат и до 450. Ние веќе и бевме во Португалија, во седиштето на компанијата, со нас беше и оперскиот пејач Борис Трајанов. Изградбата на комплексот стои во место бидејќи поднесовме барање до Управата за заштита на културното наследство да провери дали на таа локација има некој стар објект. Тие утврдија дека има, поради што е изменет планот на комплексот, односно нема да се гради на местото каде што се смета дека има некоја античка градба. Тој план е доставен до Министерството за транспорт и врски и се очекува конечно одобрение од нив, по што ќе може да почне градбата - ни објасни ресенскиот градоначалник.
Римски вили под туристиЧките
Од друга страна, Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство, се надева, како што е пропишано со законот, Управата да добие финансиски средства од португалскиот инвеститор за археолошките ископувања.
- Сметаме дека на таа локација се наоѓаат вили рустика од доцната антика, односно од доцноримскиот период, 5 век од нашата ера. Кога ги информиравме општината и инвеститорот за ова, тие многу се израдуваа бидејќи гледаат на вилите како на туристичка атракција. Но за да се извршат археолошките ископувања и истражувања треба инвеститорот да плати. Досега немаме информација дека ќе ги финансираат истражувањата - вели Кузман.
Со оглед на веќе доставениот изменет план на општината Ресен за „Аквапура“ извесно е дека португалските инвеститори немаат намера да го финансираат откривањето на вилите рустика.http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&EditionID=162&top=1&ArticleID=5731

Змијарник наместо монденско летувалиште во Отешево
Две години по големата најава на португалската корпорација „Аквапура“ за изградба на елитен туристички комплекс во Отешево, нема ни трага од проектот.
Овој предел со душа, како што го нарекоа Португалците, сега е обраснат со трева и затрупан во купишта руини, а населбата е во полоша состојба отколку пред две години.
Долу на брегот од езерото, каде што некогаш имаше илјадници капачи, сега трски, грмушки и плевел ја покрија плажата, која е претворена во змијарник.
Шуштењето на змиите ќе ве дочека и по целата патека од 4 километри во некогашната туристичка населба. Пустелија, каде што ќе сретнете понекој заталкан љубопитен турист, кој им се восхитува на убавините што може да ги дарува само природата, а да ги уништи човекот со својата негрижа.
Над брегот се останати траги и купишта камења од некогашните туристички објекти. Со проектот на „Аквапура“, кој требаше да го прероди Отешево, се предвидуваше инвестиција од над 30 милиони евра за атрактивни хотели, рекреативни терени, луксузни вили и конгресни центри на површина од 50 хектари, а беа најавени и 350 вработувања. Португалците го прогласија Преспанско Езеро за една од седумте точки на светската убавина, покрај локации во Португалија, Бразил, Мексико, Тоскана, Будимпешта и Прага, а еуфоричниот старт заглави во административни лавиринти и нерешени имотни односи.
- Вистинска штета е што еден ваков дар од природата е целосно запоставен и уништен. Минатото лето патував за Охрид преку Галичица и вниманието ми го привлече оваа руина. Застанав да разгледам и само по кус престој почувствував неверојатна енергија, ме маѓепса оваа магична убавина. Годинава ги доведов и моите пријатели да го видат ова место. Се прашувам зошто е оставено на милост и немилост - рече Александар Максимовиќ, кој е по потекло битолчанец, а живее во Белград, кого го затекнавме како од терасата на руинираниот хотел „Европа“ со својот фотоапарат ги овековечува убавината на Преспанско Езеро од едната страна и прекрасните предели на Галичица отспротива.
Невообичаената мртва атмосфера во туристичката населба, каде што пред петнаесетина години вриеше како во кошница од туристи, ја оживуваат педесетина пациенти во Центарот за рехабилитација од белодробни заболувања во Отешево и десетината туристи сместени во единствениот хотел што е во функција на овој дел од преспанскиот брег, а кој „Аквапура“ го откупи од осигурителната компанија „Кјуби Македонија“.
- Овде некогаш имаше 12 сместувачки капацитети, сега се сеќавам на имињата на дел од нив: „Младост“, „Пеликан“, „Загреб“, „Балкан“, „Галичица“, „Пелистер“... Останати се само шест. Другите се срушени. Таму горе се и двата опожарени хотела „Европа“ и „Југославија“. Тажна е сликата за Отешево денес. Малку се вакви места на светската карта, каде што природата создала езеро и планина на едно место - вели Игор Наумовски од Ресен.
Тажната слика ја заокружува и повлеченото езеро, кое секоја година сè повеќе му отстапува простор на копното. Го наплаќа ли природата својот данок за вековната негрижа и деструктивност на човекот? Жителите од овој регион, кои одамна заборавиле на туризмот како можност за егзистенција, се едногласни дека мора да се преземат одредени активности за да се спречи континуираното одлевање на водата, зашто во спротивно, наместо на езеро, туристите во иднина ќе можат да уживаат само во природните убавини и воздушните бањи што ги нуди овој дел од преспанскиот брег.


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=162&top=1&ArticleID=5732


Posted By: beTon
Date Posted: 20-Aug-2008 at 04:30
Метар квадратен на Преспанско езеро по 1 евро?

Еден месец пред изборите 2006. година, тогашната СДСМ-ДУИ екипа на власт, експресно продаде околу 40 хектари од најубавиот дел од брегот на Преспанското Езеро, во КО Отешево, за сума од околу 400.000 евра. Или за по едно евро за квадратен метар. Станува збор за прочуената португалска инвестиција - „Аквапура“...

Пред неколку дена, во своето издание од 27. март, „Утрински весник“ на македонската јавност и соопшти мнооооооооогу радосна вест. Имено, според пишувањето на овој дневен весник, португалската компанија „Аквапура интернационал“ добила престижна меѓународна награда за елитен туризам „Златен клуч“ за нивниот проект „Аквапура - Доро“ во Португалија (ЧЕСТИТАМЕ!!!). Нашиот „Утрински“ дневен весник потсетува дека станува збор за фирмата- актуелен инвеститор на брегот на Преспанското Езеро, каде што се очекува да инвестира во изградба на елитен туристички комплекс. Престижната награда на португалската компанија и била доделена од тиражниот весник „Експресо“, медиум кој секоја година доделува награда во областа на елитниот туризам.Најинтересниот дел од радосната вест на „Утрински весник“ се однесува на инвестицијата на „Аквапура интернационал“ во Македонија и објаснувањето дека оваа португалска компанија својата инвестиција во Преспа и на брегот на Преспанското Езеро ја доживува како своја седма точка на светската убавина, од вкупно дванаесет на планетата Земја каде што инвестираат. „Утрински весник“ на крај од својот афирмативен текст посветен на убавите вести поврзани за „Аквапура интернационал“, се осврнува на маките што португалците ги имаат во Македонија. Цитираме: „…по две години присуство на брегот на Преспанското Езеро, каде што ќе се гради туристички комплекс, деновиве се очекува Министерството за транспорт и врски да ја финализира постапката за усвојување на нацрт-урбанистичкиот план.“ Ова на македонски јазик преведено, значи дека деновиве се очекува актуелниот министер за транспорт и врски, Миле Јакимовски, да го заврши криминалниот процес започнат во 2006. година, за време на министерувањето на Џемаил Мехази (ДУИ) и неговите „теренски“ (Скопје-Ресен) СДСМ-асистенти…
За жал во овие две години никој не сака да се посвети на малку потемелно истражување на начинот на кој „португалци“ од Македонија, под закрила на ресенската фирмата-ќерка под назив „АКУАПУРА ХОТЕЛС ВИЛЛАС И СПА-МАКЕДОНИЈА“ ДООЕЛ Ресен, за безобразно смешна сума дошле до 40 хектари од најубавиот дел од Преспанското езеро, лоциран во Отешево. За да сфатите за каква измама и за каков криминален договор се работи, во факсимил го објавуваме договорот на Министерството за транспорт и врски, потпишан на 06. јуни 2006. година во Скопје. Договорот заведен под број 22-8575, тогашниот министер Џемаил Мехази го потпишал како ОТУЃУВАЧ, со „АКУАПУРА ХОТЕЛС ВИЛЛАС И СПА-МАКЕДОНИЈА“ ДООЕЛ Ресен, како КУПУВАЧ. Под името на оваа фирма има потпис, а името и презимето на овластениот потписник не е наведено. Претпоставуваме дека се работи за „португалецот“ од Ресен, Михаил Хаџи Ангелески. Исто така претпоставуваме дека зад него како „инвеститори- КУПУВАЧИ“ на атрактивното земјиште, стојат артисти од некоја патувачка театарска група од Португалија!? Две години по потпишувањето на Договорот, сеуште се вршат подготвителни активности сопствениците на „Аквапура интернационал“ да ја затрупаат Преспа со милиони евра инвестиции. Во меѓувреме, државата потроши скоро двојно повеќе средства од купопродажната сума, за да им го подготви теренот крај Езерото на „португалците“. За тие само да дојдат и да градат.

Инаку, договорот е составуван и потпишуван како ИТЕН, бидејќи се работи за период од еден месец пред парламентарните избори 2006. година. Во секоја нормална и цивилизирана држава, во предизборен период вакви договори не се потпишуваат, што не е случај со Република Македонија чии највисоки функционери залетани по кеш, во „минута до 12“ – ги продаваат 40-те најубави хектари земјиште крај Преспанското Езеро, за цена од 62 денари за метар квадратен. Или 399.422 квадратни метри крај езерото, во КО Отешево се продадени за 399.422 евра. Ова можете да го прочитате од член 3 од договорот. Ама ако договорот не бил потпишан тогаш во тој момент, имотот ќе паднел во рацете на “клетите вмровци“ (кои на изборите месец дена подоцна и победија!!!), па немаше да биде искористена приликата „реномираната португалска компанија што добива престижни туристички награди од тиражни европски весници, да го купи најубавиот дел од Отешево за 400.000 евра“.
Сепак да не бидеме неправедни кон „инвеститорите“ и кон нивните ресенски домаќини-супортери, нема да ги обинуваме за доцнење на инвестиционите активности на „Аквапура“. За доцнењето се виновни министерот Миле Јакимовски и неговите од министерството со кое раководи. Ептен споро „ја финализираат постапката за усвојување на нацрт-урбанистичкиот план.“ Затоа, ресенчаните со португалски табиет и европски манири, во меѓувреме се организирале, си направиле своја приватна истрага и успешно ги лоцирале главните „кочничари“ на процесот на финализација. Сфатиле дека работата не им оди заради дрскоста на сопствениците и управителите на приватните фирми „Евротурс Мако“ и „Европа 2002“, Миле Тановски и Симо Стојчевски. Овие двајца се всушност последните Мохиканци во Преспа кои на јавноста и отварале очи за направениот криминал во Преспа и за македонската „природа на португалската инвестиција“. Воедно, Стојчевски и Тановски се единствените кои јавно им се спротивставиле на градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски и на „португалците“ правно формално предводени од Михаил Хаџи Ангелески. Затоа, неодамна, меѓу другото и ги снајде притвор и кривична пријава за затајување данок од страна на полицијата и на Обвинителството. Осомничени се дека како сопственици и управители на фирмите „Евротурс Мако“ и „Европа 2002“, врз основа на избегнување на плаќање на ДДВ во износ од 9.959.935 денари, ја оштетиле државата за исто толку пари. Врз основа на ова обвинение, Стојчевски и Тановски од страна на Основниот суд од Битола добија мерка притвор од 30 дена.

ПРОДОЛЖУВА

  

http://mkdlife.com/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=272&Itemid=89 - Автор: Зоран Божиновски
Објавено: 03.04.2008 12:03
portal mkdlife


тешко дека бучето ќе одговара за ваква клевета а бузле уште помалку бидејки нормално ке се извадат на муабетот стратешка инвестиција за МКД како главна локомотива за развојот на Преспа, приказна чуена многу пати досега, но она што боде очи во целава приказна се неколку навидум безначајни случајности како темпираната продажба претходно проследенаа со пожар кој го дообезвреднува овој комплекс и како капак малку суеверно но делува ептен невозможно случајно договорот да се потпише на 06.06.’06 колку пати во еден милениум ќе се поклопат волку нули и волку шески, абе марти мистерија не и рамен на португалскава атракција а има таман прилог на сето ова како наслов Змијарник наместо монденско летувалиште во Отешево, да видиме каков расплет ќе има во наредните месеци околу запршката од пријави, инаку португалците не се откажуваат од проектот дури и во музеи нели ке инвестираат а и да сака некој да ги одврати нема да успее бидејки со месони ке си има работа  http://www.namebase.org/xvan/Diogo-Vaz-guedes.html - Vaz Guedes Diogo - Trilateral Commission. List of Members. 2002-01 (6) а јас се чудам од каде нато финансира проект за ревитализација на езерото вака изгледа појасно дали, останува само мистерија дали го градат комплексот за нивните војски или за некаков елитен туризам, да не биде работава забранет пристап во и околу отешево LOL


Posted By: shyes
Date Posted: 09-Sep-2008 at 05:30
Има ли нешто ново обај наш АКВАПУРА Ouch


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2009 at 13:01
ПОРТУГАЛСКИОТ ЕЛИТЕН ТУРИЗАМ ДО 2011 ЌЕ СТИГНЕ ВО ПРЕСПА
"Аквапура" на Галичица ќе гради ски-центар

Португалскиот компанија "Аквапура" очекува годинава да стартува изградбата на елитниот туристички комплекс во Отешево, кој треба да чини до 50 милиони евра. Според претставникот на "Аквапура" Јордан Плевнеш, урбанистичкиот план е финализиран и наскоро ќе стартува изработката на главниот проект.
"Изработката на главниот проект за туристичкиот комплекс се очекува да трае до три месеци. Проектот ќе биде презентиран на Архитектонскиот факултет во Скопје, по што ќе стартува и изградбата", објаснува Плевнеш.
Изградбата на монденскиот комплекс се одложува веќе две години, но според Плевнеш одолжувањето нема да влијае врз износот на инвестицијата. Напротив, португалската компанија планира до 2011 година, кога се очекува да биде завршена градбата, комплексот да биде проширен со нови содржини во ски-центарот кој ќе се наоѓа во Националниот парк "Галичица".
"Комплексот ќе биде збогатен со нови содржини во зимскиот центар, кој ќе се наоѓа во Националниот парк 'Галичица'. Има повеќе експертски фондации од Европската унија кои ќе работат на хармонизирање на она што го нуди Националниот парк 'Галичица' и она што може да го направи 'Аквапура', со што ќе го стави Отешево на светската туристичка мапа", вели Плевнеш.
Агенцијата за развој и поддршка на туризмот денеска во хотелот "Младост" во Отешево на претседателот на "Аквапура хотелс вилас енд спа" Диего Ваз Гедеш ќе му ја додели наградата "Свети Климент Охридски 2009" за еден од најголемите елитни туристички проекти во Југноисточна Европа. Архитектот Мануел Аирес Матеуш ќе го презентира и проектот "Аквапура Преспа, Македонија".
Португалците во јуни 2006 година најавија дека до 2011 година на брегот на Преспанското Езеро ќе изградат луксузен хотел, скијачки и ловечки центар, педесетина вили и други луксузни објекти кои ќе бидат категоризирани со шест sвезди. Во септември 2007 година, на Крстовден, кога во Преспа почнува и јаболкоберот, инвеститорот го постави и камен-темелникот за новиот комплекс на брегот на Преспанското Езеро, но досега нема никакви активности околу реализацијата на проектот.
Португалската хотелска групација вакви комплекси има изградено во Бразил, Португалија, Панама, Чешка и во Унгарија.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162336&idg=9&idb=2577&rubrika=Makedonija


Posted By: vardar
Date Posted: 21-Jan-2009 at 05:29
 

НАЈАВИ ЗА ПОЧЕТОК на ПРОЕКТОТ СТАР ТРИ ГОДИНИ

Португалската преродба на Преспа се актуализира

Поради обемноста на проектот и специфичната локација, административната процедура трае подолго, велат од фирмата „Аквапура“


Португалците го прогласија Преспанско Езеро за една од седумте точки на светската убавина, иако плажите се обраснати во трски, а многу е паднато и нивото на водата

На два месеца пред избори повторно се актуализираа проектот за туристичката преродба на преспанската населба Отешево. Преродбата досега не почна иако поминаа три години од најавата на општина Ресен дека португалската компанија „Аквапура“ ќе изгради ексклузивен туристички центар. Инвеститорите велат дека со оглед на обемноста на проектот и специфичниот карактер на локацијата, која се смета за природно богатство, нормално е административната процедура да трае подолг период.

- Кога се работи за вакви посебни места, секогаш процесот трае подолго. Треба да разбереме дека многу владини установи треба да го анализираат детаљно проектот. Урбанистичкиот план е во тек на одобрување и се надеваме дека ќе се финализира годинава, по што ќе почнеме со првите градителски активности - изјави Мигел Симуел Делмеида, менаџер на проектот „Аквапура“. Португалците планираат во изградбата на елитната туристичка населба да вложат 70 милиони евра. Таа ќе се протега на 50 хектари распослани директно пред езерото и ќе содржи хотел со 70 соби, спа-центар и 50 вили. Се очекува работа да добијат 300 лица.
Во сопственост на „Аквапура“ е и стариот хотел „Европа“, кој пред неколку години беше оштетен од пожар. Инвеститорите соопштија дека го купиле и поранешниот хотел на Кјуби, кој деновиве почнува да работи. Сепак, менаџерскиот тим не прецизира колку пари од најавените милионски суми вложил досега во Отешево.

- Ги завршивме работите со добивање на земјиштето, а во текот на годината ќе почнеме со инвестициите во градбата - додаде Делмеида. Според градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски, се работи за капитален проект важен не само за државата, туку и за регионот.  Ќе значи видоизменување на туристичката понуда на Република Македонија кон светот. Тоа значи мапирање на Преспа на картата на најелитните дестинации за туризам во светот - изјави Бузлевски. Запрашан дали очекува поддршка или проблеми од централната власт во заокружување на сите формалности, со оглед дека е кадар на СДСМ, Бузлевски одговори дека проектот зафаќа голема површина и треба да се испочитува цела процедура.

- При крај се активностите во Министерството за транспорт и врски од каде треба да се добие согласност. По ова надлежностите се на општината. По поднесувањето на идејниот проект ќе ги дадеме одобренијата за градба - додаде Бузлевски. Португалците го прогласија Преспанско Езеро за една од седумте точки на светската убавина. Плажите во Отешево се обраснати во трски, а е паднато и нивото на езерото. Спречувањето на одливот на езерските води во иднина треба да претставува еден од главните приоритети на државната и на локалната власт, како и на инвеститорите во регионот. Во спротивно, туристите во иднина ќе можат да уживаат само во природните убавини и воздушната бања, која е многу погодна за пациенти со белодробни заболувања.

 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4DF8E0789DD00645BA32B5EC5BC14D79 - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4DF8E0789DD00645BA32B5EC5BC14D79


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-Jan-2009 at 23:23

„АКВАПУРА“ ПРОЕКТ ЗА ЕВРОПСКА ПРЕСПА

За Португалците од „Аквапура“, Македонија е „земја на ангели, езера и планини“, а со нивниот хотелски комплекс Преспа ќе биде „седма точка на светската убавина“

пишува: СИНИША СТАНКОВИЌ

mailto:s.stankovic@globusmagazin.com.mk - s.stankovic@globusmagazin.com.mk

фото: АНДРЕЈ ГИНОВСКИ

Македонија веќе има своја историја. Дозволете ни тука да создадеме уште едно место со душа!, побараа сопствениците на португалската хотелска групација „Аквапура“, чиј проект „Аквапура – Македонија“, според нив и нивните домаќини во Преспа, треба да ја внесе Европа во Македонија и да ги прикаже убавините на Преспанскиот регион низ светот. Идејата за ваков проект била иницирана за време на првата посета на Лисабон на тогашниот македонски претседател Борис Трајковски во јануари 2004 година и, според португалските инвеститори, кои слични проекти за елитен туризам, покрај во Португалија (во „познатата долина на виновата лоза, која е прогласена за природно наследство на УНЕСКО“), досега граделе и во Чешка, Унгарија, Бразил, Панама и Италија, Преспа со него ќе стане „седма точка на светската убавина“. Сопствениците на „Аквапура“ се убедени дека нивната инвестиција во разнишаниот македонски туризам ќе биде од многукратна корист и за нив, и за Преспа, и за Македонија. Големиот комплекс „Аквапура - Македонија“ ќе се гради на педесетина хектари на брегот на Преспанско Езеро, во него ќе бидат вработени 300-350 лица, од кои дел ќе се обучуваат во центрите на „Аквапура“ во светот, и според локалната самоуправа, сигурно ќе ја подобри економската состојба во општината и во регионот. Според градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлески, „Аквапура - Македонија“ не е само проект на Преспа туку и на Република Македонија, па и на регионот. „Знам што значи името ’Аквапура‘ во светот и сигурен сум дека таквиот третман им е даден со право, поради сето она што го имаат направено досега. Овој проект во Преспа ќе значи видоизменување на туристичката понуда на Македонија кон светот и лоцирање на Преспа, но и на целата држава, на мапата на најелитните туристички дестинации“.

Оптимизмот на преспанци го дели и власта. Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот минатата недела, на Водици, на претседателот на „Аквапура хотелс, вилас енд спа“, Диего Ваз Гедеш, му ја додели наградата „Свети Климент Охридски“ за неговите заслуги за инвестирањето во еден од најголемите туристички проекти во Југоисточна Европа. Самиот Ваз Гедеш, кој по доделувањето на наградата замина од Македонија, во своето писмо, кое беше прочитано утредента на промоцијата на календарот за изградба на објектите од македонскиот проект, потенцираше дека е длабоко поврзан со Македонија, дека „оваа библиска земја на Александар Велики и на апостол Павле, на св. Климент и св. Наум, на Охрид и Преспа, на Хераклеја и Курбиново, на прекрасните фрески и манастири“, го освоила неговото срце и дека затоа ги мобилизирале сите сили за Преспа да биде седма точка на светската убавина.  КАПАЦИТЕТИ Според последните најави, комплексот „Аквапура - Македонија“, чија изградба беше најавена уште во 2006 година, ќе почне да се гради уште напролет. По усвојувањето на урбанистичкиот план, главниот проект за комплексот ќе биде презентиран на Архитектонскиот факултет во Скопје. Комплексот ќе има хотел од 70-ина соби и апартмани (проект на португалскиот архитект Мануел Аирес Матеуш, кој според Ваз Гедеш е „постмодерно чудо“ и „спаѓа во врвот на модерната екстравагантна визија - кога совршено убавата природа влегува во совршеноста на архитектонската имагинација“), 50 вили, спа-центар на 2.000 квадратни метри, ски-центар и ловиште. Пролонгирањето на административните работи, според еден од промоторите на проектот, амбасадорот и писател Јордан Плевнеш, не се одразило врз оптимизмот на инвеститорите, кои очекуваат до 2011 година да бидат завршени сите градежни работи, вклучувајќи го и ски-центарот во Националниот парк „Галичица“. „Има повеќе експертски фондации од Европската унија што ќе работат на хармонизирање на она што го нуди Националниот парк ‘Галичица’ и она што може да го направи ‘Аквапура’, со што Отешево ќе биде ставено на светската туристичка мапа“, изјави Плевнеш. Инвеститорите од „Аквапура“ не се премногу загрижени ни за квалитетот на патот Охрид – Отешево, по кој ќе треба да ги транспортираат гостите од охридскиот аеродром до идниот монденски комплекс, и веруваат дека извонредната локација на брегот на највисокото езеро на Балканот (близината на аеродромот, Битола и Грција), ултрамодерниот хотел и особено природните убавини во Националниот парк „Галичица“, 115-те видови птици во орнитолошкиот парк „Езерани“ и бројните културни знаменитости во регионот се доволен предизвик за елитните туристи од Европа.

На минатонеделната промоција во објектот на „Кјуби“ во Отешево, на која присуствуваа и германската амбасадорка и претставничката на француската амбасада во Скопје, менаџерот на проектот „Аквапура - Македонија“, Мигуел Симоес де Алвеида, изрази разбирање и за македонската администрација и за досегашното пролонгирање. „Урбанистичкиот план за проектот е во Министерството за транспорт и врски, од каде што чекаме одобрување. Свесни сме дека кога станува збор за вакви посебни места, чија убавина е позната секаде во светот и кои се наоѓаат во заштитена зона, процесите може да траат подолго, оти поголем број владини агенции се вклучуваат во работата за да ги издадат сите одобренија за проектот. Не сметаме дека процесот е премногу долг и се надеваме дека ќе биде завршен на заедничко задоволство“.

И според првиот човек на Ресен, Бузлески, планирањето на „Аквапура - Македонија“ е во финална фаза и веќе деновиве се очекува согласноста од Министерството за транспорт. „Ресорното Министерство досега не' следеше во сите наши активности, но лиценцата за планирање во Македонија ја има агенцијата ’Инпума‘, која бавно работеше. Затоа бараме да се избегне монополот во планирање на просторот со доделување повеќе лиценци. ’Аквапура – Македонија‘ веќе е сопственик на земјиштето, на хотелот ’Европа‘ што го купи на тендер, како и на објектот на ’Кјуби‘ и на останатите помали објекти. Треба да докупат уште еден хектар земјиште од познати сопственици - приватници и со тоа се' ќе биде подготвено за почеток. Во првата фаза веќе е определен буџет од 34,9 милиони евра, а со градежните работи ќе се започне штом ќе се заврши со целосната документација. Јас сум оптимист, се' што е сработено досега ме уверува дека ова ќе биде извонреден проект кој навистина ќе ја приближи Преспа до Европа“. 

ЕВРОПСКИ ПАРИ Иако ЕК во последниот извештај не предложи датум за почнување преговори за пристапување, со статусот земја-кандидат добиен уште во 2005 година Македонија има пристап до европската помош, како за транзиција и за јакнење на институциите така и за прекуграничната соработка со земјите-членки на ЕУ и со други држави, за регионален развој во сферите на транспортот, животната средина и економскиот развој, за развојот на човечки ресурси и за руралниот развој. Барајќи ја таму својата шанса, локалната самоуправа во Преспанскиот регион интензивно работи на промоција на сопствените капацитети и на сегментите во кои со европска помош постои голема можност за понатамошен развој. Така, Општина Ресен, со помош и на „европските пари“, досега подготви извонредно спакувани пропагандни материјали за „убавата Преспа“, која ги повикува гостите да уживаат во летните авантури на „длабоката душа на езерото“ и во топлото „добредојде од се' срце“, кое го нудат жителите на селата Брајчино, Долно Дупени, Претор, Сливница, Стење, Љубојно..., чии сместувачки капацитети се презентирани како дел од туристичката понуда на регионот.

Според првиот човек на Ресен, Бузлески, локалната самоуправа прави се' што е во нејзина моќ да ја подобри економската слика во општината и во регионот но иако верува во успехот на проектот „Аквапура - Македонија“ и го истакнува постигнувањето на ЗЕЛС со Заедничкиот комитет „ЕУ - Македонија“, тој се жали дека во Македонија се' уште не функционира Законот за локална самоуправа. „Законот едноставно и не може да се операционализира, зашто нема национална стратегија за развој на регионите, а Брисел, јасно, негативно го оценува тоа. Не профункционираа центрите за развој на регионите, не се добиени акредитациите за платежната активност за средствата од фондовите... Се трудиме да воспоставиме адекватна комуникација со ЕУ, но истовремено се обидуваме да ги поттурнеме активностите во Владата, а тука нема битен исчекор. Немам одговор зошто Владата не се ангажира повеќе на тој план, иако концептот на развиена локална самоуправа значи и економски постабилна држава.

Наместо тоа, локалната самоуправа во Македонија е најцентрализираниот дел од процесот на децентрализација! Засега не можеме да понудиме локации и градежно земјиште, на пример, зашто сето тоа е во надлежност на министерствата. Бавно се реализираат урбанистичките планирања во општините и во секоја фаза плановите мораше да се усогласуваат со министерствата за животна средина и за транспорт и врски. Локалната самоуправа има ингеренции, ама нема можности да провлекува странски инвестиции. Еве, ’Аквапура – Македонија‘ е извонредна шанса за Преспа, но генерално, економската моќ на општините во Македонија е слаба и локалната самоуправа тука не може многу да помогне ако не се сменат околностите“.

Од друга страна, според првиот човек на „Аквапура“, Ваз Гедеш, оптимизмот околу проектот на неговата групација во Македонија се должи и на фактот дека петте последни години без проблеми соработувале со четири македонски влади од различни политички провиниенции, со разни министерства и институции и со Советот на Општина Ресен. Според Бузлески, пак, и во ЗЕЛС, главно, градоначалниците кои имаат слични проблеми ја маргинализираат партиската припадност. Уште кога на сите нивоа во државава така би се смениле околностите...

Ѓомлезе и шеќерпаре за елитни туристи

Стратегијата за рурален развој, со која познатиот печалбарски крај, користејќи ги и природните убавини, треба да стане пријатно место за живеење и за дочекување на гостите од светот, е една од опциите на кои работи локалната самоуправа во Преспа. Покрај туристичката мапа на Преспа и претставувањето на ризницата на културно-историските споменици во регионот, локалната самоуправа на компакт-дискови на потенцијалните гости им нуди пешачки патеки и можности за откривање на „непозната Преспа“, но и промотивни материјали за преспанската кујна, сосе рецептите за нивно приготвување: од сушените пиперки и полжавите од Љубојно, преспанскиот крап и „циронките“, преку сушените пиперки со праз, сармите од лозов лист, зелниците, млечникот и питулиците, до ѓомлезето и шеќерпарето...

Според градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлески, општинскиот проект за развој на агротуризмот се совпаѓа со концепцијата на сопствениците на „Аквапура“ за развој на елитниот туризам во Преспа. Гостите на „Аквапура - Македонија“ би имале и адекватна понуда од индивидуалните даватели на услуги од Преспа, за чиј квалитет гарантира Општината со самото вклучување на домаќинствата и нивните сместувачки капацитети во мапата на понуди.


http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=494ED860F2135E41B6B79C0FDB3291D3-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Mar-2009 at 01:48

Битката за прва фотелја во Ресен не ја поштеди „Аквапура“

Во меѓупартиските пресметки втурнат и португалскиот инвеститор кој треба да гради во Отешево

РЕСЕН - Битката за градоначалничката фотелја во Ресен не го поштеди ниту португалскиот инвеститор „Аквапура“, кој планира да вложи околу 70 милиони евра во елитен туристички комплекс на брегот на Преспанско Езеро. Во трката за освојување гласови од избирачите се разгоруваат страстите меѓу двајцата кандидати од власта и од опозицијата кои ќе ги одмерат силите на 5 април. За вториот круг од локалните избори, со тесна разлика од околу 600 гласа, се пласираа актуелниот градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски од СДСМ, и Михајло Волкановски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.

Волкановски на вчерашниот прес, покрај брегот на туристичката населба Отешево, обвини дека неговиот ривал Бузлевски три години ги лажел и ги убедувал ресенчани дека португалскиот инвеститор ќе гради туристички комплекс. Но, како што рече тој, наместо да се гради нешто, брегот на Преспа личи на руина.

„Во 2006 година, само неколку дена пред парламентарните избори, Бузлевски, со непосредна спогодба, продаде 400.000 квадратни метри од брегот на Преспанско Езеро на ‘Аквапура‘ за само 62 денара квадрат. Овде се кријат криминални активности за што ќе се вклучи и Обвинителството“, најави Волкановски.

Според опозицијата, во оваа матна продажба како зелена површина била отуѓена дури и болницата за белодробни заболувања во Отешево.

За оваа продажба се водел и судски спор меѓу Министерството за здравство и Министерството за транспорт и врски, потврдува и директорката на болницата, Мирјана Коцовска-Гулевска.

„Во 2006 година се соочивме со проблем, дека болницата не постои како објект при продажбата на земјиштето на ‘Аквапура‘. Тие ја презеле болницата преку катастар заверен на нотар. Ние, вработените, решивме да тужиме и да ја бараме сопственоста на објектите. Сега чекаме одлука од судот во Битола“, изјави Гулевска.

За кандидатот на СДСМ и актуелен градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски, обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ се лаички и без аргументи.

„Во Македонија постојат закони. Надвор од сите ингеренции на општинско ниво е располагање со земјоделско и градежно земјиште. Ако сака да биде сериозен противкандидат, нека се подготви кога дава изјави за медиуми, а не да изгледа смешен пред јавноста“, возврати Бузлевски на обвинувањата на Волкановски.

Според Бузлевски, градежните работи во Отешево се' уште не започнале, бидејќи и по една година, инвеститорот нема дозвола од Министерството за транспорт и врски за изградба на туристичкиот комплекс.

„Како општина, ја даваме само логистичката поддршка. Работите во Отешево ќе почнат кога Министерството за транспорт ќе даде согласност на урбанистичкиот план кој чека на одобрување цела година“, нагласи Бузлевски.

Со жалење дека без вина биле втурнати во изборната каша, по ваквите меѓупартиски пресметки се огласија и од „Аквапура“. Оттаму се убедени дека португалската инвестиција во Отешево ќе биде гордост за сите граѓани на Преспа.

„Инфраструктурните зафати се веќе започнати на терен. Кога ќе биде усвоен урбанистичкиот план, тогаш ќе започне и градбата на објектите. Тимот на ‘Аквапура‘ направи гест, со предлог до болницата се' што е нејзин терен да биде бесплатно вратен на Република Македонија, за неограничен период. Не сакам да навлегувам во она што се нарекува локални избори, бидејќи тоа е далеку од она што значи ‘Аквапура‘. Би било жалосно оваа инвестиција да се злоупотреби на брутален начин“, изјави Јордан Плевнеш, интернационален координатор на „Аквапура“.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=16BC3457F6C3FA45B7DC66142DF7B478


Posted By: Makedonij
Date Posted: 10-Apr-2009 at 16:47
Еве и а адресата,можеби вака некако ке изгледа и во Преспа?

http://www.aquapurahotels.com/homepage-1.aspx


Posted By: Max
Date Posted: 14-Sep-2009 at 02:44

без разлика на партиската рокада во Ресен, португалците се во лер заради светската економска криза, ова јасно може да се прочита од дописов на аквапурци...  

сепак главниот куршлус, јас сум убеден дека е заради невлегувањето на МКД во нато, исто како што е случај и со аеродромите и со ред други готови, а сепак одложени инвестиции!


De: Zoran Stojkovski [z_stojkovski@yahoo.com]
Enviado: segunda-feira, 16 de Marco de 2009 15:48
Para: geral aquapura
Assunto: info question
Dear Sir/madam

I am a resident of Prespa area, which is in Macedonia and I was wondering the following.
A local politician is talking about the great Aquapura project for some years now and it is pointing toward your company. To be more precise he says that any day now the company Aquqpura from Portugal is going to start with the building of luxury hotels and it is going to employ from 300-350 people. And this all leads to your company.
Would you be so kind and answer me is any of this true?

Thank you in advance
Mr.Zoran Stojkovski
Resen
Macedonia

Почитуван Г-дине/ Г-ѓо,
Јас сум жител на Преспа, која се наоѓа во Македонија и ме интересира следното:
Еден локален политичар веќе неколку години зборува за постоење на голем проект на Аквапура и ја посочува Вашата компанија. Да бидам попрецизен, вели дека во секој момент се очекува компанијата Аквапура од Португалија да отпочне со градење на луксузни хотели и дека че бидат вработени 300-350 луѓе. И сево ова води кон Вашата компанија.
Дали ќе бидете љубезни и ми одговорите дали ова е вистина?
Однапред Ви благодарам,
Г-дин Зоран Стојковски
Ресен
Македонија


~----Original Message----
: msalmeida@aquapurahotels.com
: 23.3.2009 11:09
: "z_stojkovski@yahoo.com"<z_stojkovski@yahoo.com>
: "jordan Plevnes (aquapura@mt.net.mk)"<aquapura@mt.net.mk>
: FW: info question

Dear Mr. Zoran Stojkovski,

I must apologize for the delay in our answer to your question but your message was classified as SPAM in our server.

Just a quick note to say Aquapura is fully committed to carry on the Aquapura Prespa project in lake Prespa. Mr. Dimitar Buzlevski the Mayor of Resen is a great enthusiast and supporter of this important project for the future of the Resen region but mainly for the whole Macedonia.

As you know, the current economical situation is not helping any company with strategic and substantial investments but we hope to start the basis of the project during the course of this year. The political and economical stability of the region and the country will be critical for this and any other investments the country will need to join the EU.

Let me thank your contact and hope you could be one of the many supporters of this project. I'm copying our aquapura representative in Skopje so you can have more information.

Kind regards

Miguel Simoes de Almeida
Administrador / Managing Director


Почитуван Г. Зоран Стојковски,
Морам да Ви се извинам за доцнењето на нашиот одговор на Вашето прашање, но причините се технички.
Би сакал накратко да забележам дека Аквапура е целосно посветена на спроведувањето на Аквапура Преспа проектот на Преспанското Езеро. Г-нот Димитар Бузлевски, Грарадоначалникот на Ресен е голем ентузијаст и поддржувач на овој важен проект за иднината на ресенскиот регион, но пред се за цела Македонија.
Како што знаете, моменталната економска ситуација не им оди во прилог на ниту една компанија со стратешки и значајни инвестиции, но се надеваме дека ќе отпочнеме со базата на проектот во текот на оваа година. Политичката и економската стабилност на регионот и на целата земја ќе биде критична за оваа, како и за сите други инвестиции кои и се потребни на земјата за влез во ЕУ.
Би сакал да Ви се заблагодарам за контактот и се надевам дека Вие ќе сте еден од многуте поддржувачи на проектот. Повеќе информации можете да добиете од нашите претставници во Скопје.
Со почит,
Miguel Simoes de Almeida
Администратор /Менаџмент директор

http://mk-mk.facebook.com/topic.php?uid=48358729382&topic=9177 - http://mk-mk.facebook.com/topic.php?uid=48358729382&topic=9177Posted By: kire85
Date Posted: 14-Sep-2009 at 16:03
Previous

ako navistina moze da im se veruva deka ovaa godina ke pocnat, togas e ova odlicna vest. Ama dosegasnoto iskustvo so proektite vo makedonija me ostava so rezerva.....prvo da vidime bageri na teren posle ke se raduvame.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Feb-2010 at 18:55

Владата бара поништување на договорот за Аква пура


Грандиозниот туристички проект Аква пура на суд. Владата дознаваме бара да се поништи зделката со португалските инвеститори кои од заборавеното и обраснато со троскот Отешево требаше да направат рекреативен центар на Преспанското Езеро. Тужбата веќе се разгледува во Битолскиот суд, потврдуваат од судот. Според информациите на јавното правобранителство власта тужи оти Португалците не го исполниле договорот, но и поради противречности во самата зделка. Од министерството за транспорт немаат коментар за тужбата. Само не упатуваат на јавното правобранителство. Сепак дознаваме дека освен неисполнување на договорот, министерството образложило дека Аква пура е и контра законите за заштита на природата и водите. 
Не се откажуваме од инвестицијата, која е најголема португалска инвестиција во Југоисточна Европа, велат претставниците на Аква Пура. Пошироко образложение ќе дадат в понеделник. 
Проектот Аквапура чија вредност се проценува на 50 милиони евра е од времето на поранешниот градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски. Околу 50 хектари земјиште Португалците го платија по цена од 61 денар по метар квадратен. За четири години откако е потпишан договорот, на терен не се гради, купени се само неколку од постојните хотели. Изградбата на Аква пура се најавуваше како ренесанса на Преспа, ставајќи ја на врвот на светскиот елитен туризам. Проектот предвидуваше изградба на хотел од највисока категорија, 50 вили, спа центар на 2000 квадратни метри, бизнис центри и ловен резерват на Галичица. 
26.02.2010, 17:53
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=58092


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Feb-2010 at 01:44
Обично се залагам доколку може да се најде "политичко" медијаторско решение. Не знаеме дали имало некоја комуникација пред да следи судска постапка, веројатно имало без некој значаен исход па затоа се пристапува кон вакво решение. Сепак проектот факт е дека беше заташкан, причините како по обичај не ни се познати. Четири години и не се така мал периодот па дури и кога е оправдување светска криза. Очекувам да се одчитаат маргините на проблемот со оглед на тоа кои медиуми во иднина ќе го следат процесот, да добиеме некое појдовно сиже. Друга работа за која сум сигурен дека ќе се наметне во јавност е, односно очекувам да слушнеме протажирање на теза дека треба да им се прогледува низ прсти на вакви на прв поглед несериозности. На некој начин атрактивно земјиште стои така со нерешен статус, а инвеститорите не си ја земаат за сериозна најават на проектот. А па од друга страна има толку слободно место покрај езерото, да не верувам дека неможе да им се остави уште простор на инвеститорите. Порака требаше да биде пратена, но сепак мислам дека требаше да биде тоа во поблага форма од тужба. Или што знам, можеби владата има некој воневропски адут во џебот па затоа игра на оваа карта по брза постапка да ги стави пред сврпен чин португалците и да треба да одговорат конечно со да/не.


Posted By: krale
Date Posted: 27-Feb-2010 at 09:31
Инвестицијата ќе беше една од најубавите. Но мислам дека многу се мали шансите таа да се реализира, од проста причина што Португалците досега очекуваа дека Македонија ќе биде во НАТО и ЕУ (или барем веќе близу до ЕУ), во кој случај туристичкиот потенцијал драстично се зголемува за една земја.

Но сум против тужба, од причина што и да ги избркаме нив, не верувам дека други би дошле на нивно место со така добар проект.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Feb-2010 at 11:55
Не е тоа ништо пресудно дали сме дел од еу или не. Ионака тие аранжмани после се организириаат преку агенции и не ми се верува да воопшто, макар биле и блиски исток, тие капацитети да останат празни.

А колку е добар или не добар проектот воопшто не е мерило дали треба да се придржуваат до одредниците од договорот.

Како што кажав предходно, владата убеден сум дека има нешто на лагер кога веќе ваква постапка покренува.


Posted By: krale
Date Posted: 01-Mar-2010 at 00:05
Може за некој хотел со три ѕвезди не е толку важно дали сме во ЕУ, но бизнис моделот на Португалците изгелда е направен со прогнози за одлична економска состојба во ЕУ и доста подобрена економска состојба во МК. Ниедна од двете во моментов не се исполнети, па логично е инвестицијата да се одложува/откажува.


Posted By: axel
Date Posted: 01-Mar-2010 at 07:59
pa oni ja odlozuvaat veke 3 godini koga nasata drzava ziveese podobri denovi od sega.ocigledno ne e toa problemot.mene mi izgledaat kako krajno neseriozni ovie aquapura


Posted By: Djole88
Date Posted: 01-Mar-2010 at 18:29
Аква пура пропаѓа поради административни бариери?

Аква пура е закочена поради административни бариери, тврдат португалските инвеститори. Застанаа во одбрана на проектот, откако како што веќе објави Канал5 Владата ги тужи на суд поради неисполнување на договорот. Тврдат дека единствената причина што досега не почнала изградбата на грандиозниот туристички центар на Преспанското Езеро е што локалната власт со години не го усвојува урбанистичкиот план.
“Една од најзначајните инвестиции во новата историја на Македонија е блокирана административно. Три години трае процесот на усвојување на урбанистичкиот план, кога ќе биде усвоен тој план и кога општината во Ресен ќе го извести инвеститорот, тогаш ќе започне изградбата на Аква пура“, вели Јордан Плевнеш- дипломатски координатор на проектот Аквапура Македонија
Застапникот на Аква пура во Македонија бара локалната власта итно да го реши проблемот. Контра португалските инвеститори градоначалникот на Ресен, Михајло Волкановски тврди дека досега до нив не стигнало никакво барање за издавање на градежна дозвола. Кој е во право сепак судот ќе реши. Постапката е во тек. Владата тужи за неисполнување на договорот, и на негова спротивност со законите на заштита на природата и водите. Договорот е потпишан 2006-тата. Досега на терен ништо не е изградено, купени се само неколку хотели. Инвестицијата вредна 50 милиони евра, предвидуваше изградба на хотел, вила, спа и бизнис центри со што Преспа требаше да зачекори во елитниот светски туризам.

%20 - http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=58159


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Mar-2010 at 19:07


Хмммм интересно... некој очигледно лаже, а можеби и двете страни!

Во секој случај, симптоматично е како тоа секој втор инвеститор во Македонија испаѓа дека е лош инвеститор. Не може сите да не чинат, да не е случајно до нас а?
Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Mar-2010 at 19:38
Па испаѓа дека е лош инвеститор, кога како црви после дожд излегуваат лоши договори потпишани години наназад, кога како мерки за привлекување се давале делумни монополски позиции. Башка преку тоа за ефтини провизии си ја осигурувале ваквата положба. Како држава некој во наше име превземал обврски што се косат со пазарно стопанство, па дури и со еве нтуални мотивациони политики. Од друга страна имаме инвеститори што тераат повеќе политика одколку бизнис и толку треба. Ај што тераат политика туку може и слободно да се сомневаме дека исплаќале и провизии што де факто ги прави дел од и домашната политика, па сега го берат плодот.

А голема грешка, а гледам голем број луѓе отворено се залагаат, да виткаме кичма пред странски фирми и да си го рушиме домашниот правен систем, да го поплукаме пазарното стопанство и низа други последици со цел да задржуваме некоја компанија по секоја цена. Тоа само говори за нас во негативна смисла, и многу повеќе штета прави одколку што носи моментална корист.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Mar-2010 at 20:56


Ајде да ти кажам отворено, фалинката на овие работи што ги изнесе е дека се тотално политизирани гледишта. Едната гарнитура биле лоши момци, а другиве биле добри момци кои сега ќе не спаселе. А не е прв пат да темелиш дискусија на ваква основа. Треба конечно да сватиш дека во политиката сите се лоши момци и дека тоа се интересни групи кои се во политика ради личен интерес. Единствен начин да се зауздаат е јавноста да биде политички зрела за да ги контролира, а не да си бираме страна и секој домен од животот да им се потчинува на нивните квази-идеологии. Тоа е и разликата помеѓу развиените демократии и ваквите како нас, додека лакомоста и корупцијата се универзални.

Туку ајде постави си неколку логични прашања. На пример кои се тие странски инвеститори што им се исплати да тераат политика наместо бизнис (ти пожелувам да бидеш многу успешен во животот и да се најдеш во ситуација да инвестираш така, па да провериш и сам дали има смисла тоа што го викаш). Понатака, кои се тие странски инвеститори што дале провизии за „монополски“ позиции (иако е екстремно многу чудно што Аквапура ја спомнуваш во ваков контекст), а после дремеле и не ги реализирале. Понатака, ако лошите договори и инвеститори се оставштина од минатото, каде се добрите договори и кои се добрите инвеститори од сегашноста? И конечно, зошто различен аршин во различни случаи? Колку што памтам, јас и ти за ТАВ се сложивме дека државата погази и правен систем и пазарна логика, ама исто така се сложивме дека веројатно така беше најдобро. Ама кога некој договор бил потпишан „години наназад“, одеднаш применуваш поинаква логика.

И ај појасни кој ти е всушност ставот... прееска тврдеше дека Португалците не се придржувале кон договорот (одолговлекувале) па владата со тужбата им вршела притисок за да почнат. А сега тврдиш дека договорот бил лош за Македонија, па претпоставувам сакаш да кажеш дека владава не спасува од штетите што би настанале по државата. Одлучи се...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Mar-2010 at 01:38
Па тоа што ме протолкува дека зборувам од политичко гледиште е исто така друго политичко гледиште. Се работи за случај кајшто никој ништо не спомнува три години  и сега на крај кога една од двете страни повлекува чекор (владата), првата страна одма обвинува државна институција дека ги кочела. Само зборува за несериозност на инвестицијата, со оглед на тоа што предвиден нормален рок за средување документација е пола година. И сега ми викаш дека треба да бидат по дифолт сите национално да се доапатизираме и да мислиме дека се е така лошо во ситуација кога имаме потегнат потег да видиме до каде е статусов и ќе го биде или не. Проблемот барај го кај тој што купил, а повеќе кај тој што продал земјиште со непозната конечна сопственичка состојба, неурбанизирано, тотално непознато што се продава. И некој па уште демек дал пари за него, што само говори дека се работи за матен случај. Биди сигурен дека аквапура може да ги купи "со све пљачки" комплет ресенска управа и пошироко и за пола саат да се среди цела документација, доколку беа навистина сериозни. Најверојатно од целава работа очекувам исходот да биде анекс на договор кој би бил потпишан со оваа тужба што треба да виси како демоклов меч над инвеститорите, а во анексот да се исправат одредници од договорот. Нормално ни јас не би сакал да идат овие работи вака, но понекогаш се потребни неколку потези што ќе ги затруркаат работите. А дека има странски фирми што кокетирале или кокетираат со политички фактори од дома, верувам дека има, што нормално е лошои и за нас и за нив. На ризик се да вмешаат непотребно во домашна политика.

А во политика дали си бираме страна, да сите си бираме на четири години и незнам веќе што во оваа држава е толку табу тоа, башка тоа е менлива категорија а не генетска предопределба. Дајте веќе да се одлепиме од тој табу модел, за да можеме да се залепиме за друг поцивилизиран модел. Па сега што треба, пак да си бидеме со една нога во еден систем, со друга во друг. Ова чисто како договор на твоето прашање пошто го наметна, неповрзувајќи го со темата.

Класичен пример за странски инвеститори што во Македонија си "обезбедиле" монополска позиција со гаранции дека законодавството ќе им биде во нивни прилог се оние инвеститори од недокрај трансформираните сектори, како што беше евн (школски пример), окта (државата си има потпишано статус кво за промена на законодавство, и безвезни обврски). Додека сме тука со законите, ТАВ сега е ранлива инвестиција. Дури и никој да не го покрене тоа прашање наредниве 10 години, и ТАВ да го изгради Штипскиот аердором повторно може некој после тоа да покрене прашањеколку е оштетена држават што 10 години била без еден аердором. Тоа сега беше нај практчно решение и се слагаме, ама останува бележано со делумно килава постапка што може во иднина да биде ахилова пета. А пошто побара добар договор еве земи го телекомот. Една од ретките фирми што работи успешно после тие фамозни времиња, не беше така ефтина цената, немаше глупи обврски кои би биле пречка за дотрансформација на телекомуникацискиот пазар.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Mar-2010 at 02:00
lsl, вака по редоследов на постовите личи дека одговараш на мојот пост, ама впечатокот воглавно завршува таму - кај редоследот


Posted By: Max
Date Posted: 02-Mar-2010 at 03:19

абе сите ја заглавија со кризава и сопстевната ликвидност, а не па хотелиерството, ке наголемо зависи од веселите банкари кои расфрлаат кредити! јасно е како ден дека проектот не успеа прво оти се смени централната власт, па сите евентуални "ветени" бенефиции се одложиле во најдобар случај а со вондредните избори истите и се закопаа, тука јасно е и невлегувањето на земјава во нато, но и светската криза, дополнително и проблемот со водата во езерото! сепак власта е во ред да изврши притисок ваков или онаков кон инвеститорите доколку навистина тие и ја одолговлекуваат иницијативата, не за друго туку да знае на што е!

еве нешто потенденциозни текстови од ресен, но чисто заради весел муабет не е лошо да се пуштат!

Владата откако успеа да го одложи, сега бара поништување на проектот Аквапура - 27.02.2010

Грандиозниот туристички проект Аква пура на суд. Владата дознаваме бара да се поништи зделката со португалските инвеститори кои од заборавеното и обраснато со троскот Отешево требаше да направат рекреативен центар на Преспанското Езеро. 

Тужбата веќе се разгледува во Битолскиот суд, потврдуваат од судот. Според информациите на јавното правобранителство власта тужи оти Португалците не го исполниле договорот, но и поради противречности во самата зделка. Од министерството за транспорт немаат коментар за тужбата. Само не упатуваат на јавното правобранителство. Сепак дознаваме дека освен неисполнување на договорот, министерството образложило дека Аква пура е и контра законите за заштита на природата и водите.

Не се откажуваме од инвестицијата, која е најголема португалска инвестиција во Југоисточна Европа, велат претставниците на Аква Пура. Пошироко образложение ќе дадат в понеделник.

http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=982:2010-02-27-11-40-04&catid=37:2009-02-10-04-21-41&Itemid=112 - http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=982:2010-02-27-11-40-04&catid=37:2009-02-10-04-21-41&Itemid=112

Блокада од општината за Аквапура - 02.03.2010

Аква пура е закочена поради административни бариери, тврдат португалските инвеститори.

Тврдат дека единствената причина што досега не почнала изградбата на грандиозниот туристички центар на Преспанското Езеро е што локалната власт не го усвојува урбанистичкиот план.

“Една од најзначајните инвестиции во новата историја на Македонија е блокирана административно. Три години трае процесот на усвојување на урбанистичкиот план, кога ќе биде усвоен тој план и кога општината во Ресен ќе го извести инвеститорот, тогаш ќе започне изградбата на Аква пура“, вели Јордан Плевнеш- дипломатски координатор на проектот Аквапура Македонија.

Застапникот на Аква пура во Македонија бара локалната власта итно да го реши проблемот. Контра португалските инвеститори градоначалникот на Ресен, Михајло Волкановски тврди дека досега до нив не стигнало никакво барање за издавање на градежна дозвола. Кој е во право сепак судот ќе реши. Постапката е во тек. Владата тужи за неисполнување на договорот, и на негова спротивност со законите на заштита на природата и водите. Договорот е потпишан 2006-тата. Досега на терен ништо не е изградено, купени се само неколку хотели. Инвестицијата вредна 50 милиони евра, предвидуваше изградба на хотел, вила, спа и бизнис центри со што Преспа требаше да зачекори во елитниот светски туризам.

http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=987:2010-03-01-20-29-08&catid=37:2009-02-10-04-21-41&Itemid=112 - http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=987:2010-03-01-20-29-08&catid=37:2009-02-10-04-21-41&Itemid=112Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 09:45
@lsl
 
Од лично искуство можам да ви кажам дека и претходната и сегашната власт се трудат да ги избркаат инвеститорите наместо да ги донесат. Работам со фирми кои 3-4 години чекаат да добијат градежни дозволи, за земјиште во Валандово или Прилеп кое го платиле како во Нов Белград. Згора на тоа дојде и  кризата па веќе 2 години финансирањата од банкоите се речиси замрзнати или многу неповолни. Затоа впрочем и ТАВ 2 години го чекавме да почне. Верувам дека причините се повеќе, но во секој случај ЛСЛ, верувај дека е мнхогу непопуларна мерка тужба за неиспочитуван договор, па веднаш инквизициска политичка пресуда. Баш ти е добар примерот со ЕВН, со тоа што ЕВН е огромна Австриска компанија која имаше навистина стратешки интерес да остане во Македонија, па подвитка кичма. За жал 90% од инвеститорите, на кои трошиме десетици милиони евра годишно да ги прелажеме да дојдат и инвестираат во Македонија не им се витка кичмата.
Можеби тука лежи одговорот зашто иако се ширеше лажна еуфорија дека наводно во Бунарџик ќе немало слободни парцели, останавме на 2 инвестиции, или 15% искористеност на зоната. А ни не губевме време па отворивме уште 4-5 такви зони, сите ќе сме ги наполнеле. Тоа е се политички маркетинг и кампања, за реално носење на инвеститори треба многу многу повеќе, а мислам и дека власта тоа го разбра па се сврте на проекти како Скопје 2014 и Црква на Плоштад.
 
Но да не тераме превише политика. Јас предвидувам за жал песимистичка разрешница на спорот, наместо Самак како министер кој треба да донесе странски инвестиции, да отиде во Португалија и да види кај заглавила работава, ние сега ќе слушаме типично балкански расправии кој бил крив. На крај, дури вината и да е кај Португалците, ќе си ги соберат парталите, а ние ќе успееме уште еден инвеститор да избркаме. Па види ти кој повеќе ќе изгуби.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Mar-2010 at 12:42
Па немора толку црно бела да биде сликата, ако си отидат песимистичка разрешница, ако останат оптимистичка. Постои голема заднинска игра што укажува дека всушност инвестицијава е таква од сам старт, а не е од сега. Така да ваква инвестиција за секогаш може да остане килава и да биде предмет на судири, а потенцијално и на судски спорови. Подобро сега да видиме до каде е, одколку да ни ја вадат после да ја слушаме секој втор ден како рамстор.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 13:19
@lsl
 
Во бизнисот или си успешен или не. Затоа не гледам за каква сива зона зборуваш. Значи или ќе се оствари инвестицијата, или инвеститорот ќе се повлече, и погоди кој повторно ќе биде губитникот? Вторно, не гледам никакви паралели со Рамстор, повеќе гледам паралели со пропаднатиот Сончев Град, поништената и пропаднатата продажба на ТЕЦ Неготино, спорото ширење на Туш, невлегувањето на Меркатор и еден тон други. Зарем немаат сите овие пропаднати инвестиции нешто заедничко? Или можеби сите тие се лоши инвеститори?
 
На денес најзапуштеното езеро во Македонија, некогаш стариот „лош“ систем
изградил прекрасни капацитети кои денес пропаѓаат. Каков Рамстор, не се работи за центар на Скопје, каде што има конкуренција за изградба на трговски центри, нити се работи за Монако или Дубровник, каде што крца од туристи и хотели, па прашање е кој повеќе ќе понуди. 
 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Mar-2010 at 13:32
Со рамстор ја повлеков аналогијата зашто после првата смена на власт на виделина излезе цената по која е продадено. Така и овдека кога едната власт ги тужи значи дека предходно постои сомневање дека искокетирале со некоја друга власт. Кога влегле во политичка игра, ќе ја играат до крај. Исто како некогаш во иднина со истата работа ќе се соочи и хотелот позади рамстор. Во Македонија за жал сеуште постои голема сива зона и тоа огромна.

А за стариот систем  јас ќе поставам обратно прашање. До каде сега ќе беше Преспа да не беше тој стариот систем. Ќе имаше многу многу повеќе одколку што сега е изградено. Селата покрај езерото ќе беа живи населени места. Па да речеме дека ќе беше слично како што сега е од другата страна на границата во Грција, па дури и многу поживо. Да ставиме на кантар да имавме тука пола век капитализам наспроти пола век тоа што го имавме.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 15:13
Не ми беше поентата да ги споредувам двата система, но крјаот околу Преспанските села не е толку исселен како што ти го прикажуваш. Од друга страна сум одел во 80тите на летување покрај Преспа и можам да ти кажам дека турбо работеа сите хотели, одмаралишта и кампови. Хотелот Европа беше меѓу најмодерните во СФРЈ, и беше преполн со гости од Србија, Холандија, Германија. Дури со моите одвеме редовно и за 11 Октомври, кога целиот крај и тоа како масовно беше ангажиран на јаболкобер, вклучувајќи и доста туристи кои што доаѓаа да бидат дел од манифестациите. Вавко нешто грчкиот ден на Преспа,  нити доживеал нити имал.
 
За цената, не ми е позната, но обврска на една влада е да ги испочитува одлуките на нивните претходници. За жал до сега ни едните ни другите не покажале ни елементарно ниво на демократија, па кој како дојде на власт ги шиканира инвеститорите кои претходниот ги донел. Знаеш на чива штета? Така што не гледам зашто под дифолт браниш вакви чекори кои се се, само не добри за подигање на странските инвестиции во МК.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 02-Mar-2010 at 15:42
mnogu ste ja razvlekle diskusijava

Ako gi vidime faktite,mnogu simptomaticno e kako toa portugalcive si kutele 3 godini deka imaat problemi so obstinata,pa otkako dobijaa tuzba im tekna na toa.

Jas veruvam deka po sudski pat bi se resilo koj lazi

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Max
Date Posted: 02-Mar-2010 at 17:42

прилично површно изанализиравте, никој никого не брка, туку инвеститорите сакаат преку леб погача, а и власта прилично им ветува без разлика од која страна е!

и за сончев град и за аквапура никогаш не беа проблем урбанизмот и мтв, иако наводно превземените обврски државата не си ги исполнила, како носење инфраструктура итн. НО пред се компанииве ја заглавија со еден куп ситни наследници на земјиштето кои по денационализацијата како печурки по дожд се појавија и лупнаа екстра побарувања за своите ситни парцелички од пола декар! тука ја заглавија сите, па и тав па и меркатор дури и делта, кои несакајќи да се замараат со правни процедури а пикирајќи одредено место пробаа и со подмитување како што и претходно ја договарале но од постојнава власт добија шут заради таквиот пристап...

кај нас ете го средија колку толку конечно и катастарот, но секојдневно може да се појави некој кој судски си повратил право врз некое земјиште кое сеуште е во владение на државата или пак инвеститорите не сакаат да се расфрлаат со пари за покривање нечии парцели... врти сучи пак ќе излезе крива во тој случај државата бидејќи кога ги канела инвеститорите им ветувала чисти позиции на терен, а сетне статива! 

сметам дека оваа инвестиција ќе ја биде, но мора да се врши и притисок онаму каде инвеститорите ја заглавиле, истото е и со сончев град, истото е и со аквапура, и не за да се избркаат инвеститорите туку истите да си ги отворат картите и да почнат да си ја бркаат работата, а не заради својата неликвидност да се вадат на мала врата како тоа некој ги опструирал! ако се решени да инвестираат нема што нема да неможа да го истуркаат, особено треба да им биде лезет бидејќи земјиштето го добиле за бадијала (сончев град и аквапура) а треба да доплатат нешто ситно за нечија нивичка! несериозно е да сака некој да инвестира а во исто време со години да ескивира! истото е и со ТАВ ако имаат нека почнат, а не чекаат на кредит од ебор а во меѓувреме ни мачкаат очи со споредни муабети, те ова те она, но ТАВ е стратешки инвеститор за особено битна инвестиција па во ред е и да му се прогледа низ прсти, бар приближно во ист распон како тоа што беше со израелците и португалциве чии инвестиции не се воопшто до толку стратешки а добија приоритет и фор небаре тие ќе ја раздвижат економијата!Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 19:19
Max, ми личи дека ти површно ги анализираш работите.
 
Како прво, ни Аквапура ни Сончев Град не заглавија поради пречки со ситни парцели вратени поради денационализација. Сончев град заглави поради грешка во плановите. Значи државата продала поголема парцела отколку што е реалната на теренот. Со други зборови продала Х хектари на на терен имало 0,8*Х (Фигуративно кажано, незнам точно колку % било помала реалната парцела). Значи тука грешката е само во државата и нејзините неспособни апарати. Пред повикување на така голем инвеститор (меѓу 5те најбогати израелци, споственик на најстариот и најголемиот дневен весник во Израел Једиот Ахронот) пред се требало да се пратат геодети на терен да ја проверат веродостоноста на катастарските податоци. Кај аквапура, очигледно проблемот е од друга природа, но со сигурност можам да ви тврдам дека повеќето странски инвеститори се заглавени низ административните лавиринти и шеткарања кога се во прашање градежните дозволи.
 
И каде те молам Мах ти тука гледаш барање на инвенститорот преку леб погача? Затоа што платил нешто а добил помалку? Се работи за класична измама, а нашава држава по којзнае кој пат не превзема никаква одговорност да ја разреши состојбата. Несакам да продолжувам натака, ќе звучи политички инспирирано, но индикиативно е дека многу големи светски корпорации бегаат од Македонија.
 
ЕДИТ: Катастарот едвај малку го потсредија, тука се согласувам, но за жал таа институција сеуште робува на нестручниот кадар и преамбициозните реформи за кои тие не се способни.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Mar-2010 at 19:31
Не очекувам од ниедна влада да почитува одлуки на свои предходници во случаи ако евидентна е штетноста по државата, или па во случај ако инвеститори добивале политичка закрила на работ на законот па и од таа страна. Напротив се очекува грешките во колкава мера да може да се санираат. Меѓу другото заглавен проект спаѓа во категорија грешка и повеќе од потребно е раздвижување. Дополнително има еден многу битен факт во целава приказна, односно потеклото на фирмата.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 19:47

Епа лсл можеш да провериш и за која фирма и од каде е на странава:

http://www.aquapurahotels.com - http://www.aquapurahotels.com
 
Не би навлегувал понатаму, ваквите размислувања имаат познат епилог. Речиси нула странски инвестиции во Македонија.


Posted By: Max
Date Posted: 02-Mar-2010 at 20:40

Урбан институциите онакви какви што се повторно им излегле максимално во пресрет на инвеститорите, а штом нешто се јави како куршлус без разлика што произлегол од некоја институција, со мала компензација брзо и лесно ќе го затвореле од страна на инвеститорите доколку тоа и го сакале! во случајов нечија парцела која тој некој ја имал во владение...  

смешно е неликвидноста инвеститорите да си ја правдаат со некакви системски пречки, абе ајде вложуваат милиони, та нешто им застанало напат, не тоа е тоа сакаат и да земат но и да се распостелат кога ним им се сака! тоа така не ја бива!

еве за инфо за парцелите со кои ја развлекоа, кај израелците ете не по нивна вина, но очигледно со нивни благослов, а кај португалциве не по нивна вина ама ете банката не ги благословила навреме да си ги завршат обврските... 

Originally posted by http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=43&PID=28942#28942 - La Linea

]„АКВАПУРА“ ПРОЕКТ ЗА ЕВРОПСКА ПРЕСПА...
 Треба да докупат уште еден хектар земјиште од познати сопственици - приватници и со тоа се' ќе биде подготвено за почеток. Во првата фаза веќе е определен буџет од 34,9 милиони евра, а со градежните работи ќе се започне штом ќе се заврши со целосната документација.

~

Originally posted by http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=43&PID=47173#47173 - Max

]без разлика на партиската рокада во Ресен, португалците се во лер заради светската економска криза, ова јасно може да се прочита од дописов на аквапурци...
...
Како што знаете, моменталната економска ситуација не им оди во прилог на ниту една компанија со стратешки и значајни инвестиции, но се надеваме дека ќе отпочнеме со базата на проектот во текот на оваа година. Политичката и економската стабилност на регионот и на целата земја ќе биде критична за оваа, како и за сите други инвестиции кои и се потребни на земјата за влез во ЕУ. 
Со почит,
Miguel Simoes de Almeida
Администратор /Менаџмент директор

http://mk-mk.facebook.com/topic.php?uid=48358729382&topic=9177 - http://mk-mk.facebook.com/topic.php?uid=48358729382&topic=9177

~

Originally posted by http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=60&PID=48086#48086 - Max

]
Министерот Јанакиески рече дека записот на земјиштето за „Сончев град“ се искомплицирал и е во судски лавиринти каде што Министерството нема влијание.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9259944385&id=9&prilog=0&setIzdanie=21796 - www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9259944385&id=9&prilog=0&setIzdanie=21796

колку сакаат нека глумат жртви овие инвеститори иако озбилни гледаат што подолго да ја развлечат тука за да изманеврираат квалитетно онаму каде неможат и несмејат! затоа и потребно е притисок од државата чисто за да ете се решат да седнат на маса и инвестициите да отпочнат, или пријатно ниту ќе бидат први ниту единствени кои за бадијала би добиле атрактивни локации! да е уште посмешно сончев град кој е така речи во забитачина чини 100 милиони евра, а ова на најатрактивниот дел од преспанското езеро и воопшто поатрактивното слободно туристичко место во мкд, со екстра опции и за летен и за зимски и за рурален туризам, ќе го лапнат португалциве за инвестиција од 50 милиони евра... 

инвеститорите како што кажува алмеида во писмото понапред очекувајќи подобри економско-политички шпекулации за регионов, тактизираат наголемо, но тоа незначи дека ако некоја интеграција е одложена а тие влетале со инвестиција, дека таа инвестиција можат да си ја тераат како нив им се сонило! имаме јасни прописи и освен ако навистина не станува збор за нешто стратешко воопшто не треба да се тера со молење, а особено не доколку и самите тие инвеститори недвосмислено укажуваат дека ја заглавиле како во случајов со португалците!Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Mar-2010 at 22:22
@max
 
Нити јас, нити инвеститорите се убедени дека институциите им излегле максимално во пресрет. Па дали ти воопшто читаш што погоре напишав. Какво излегување во пресрет е да ти продадат парцела која е помала од онаа што си ја платил? Какво излегување во пресрет е 4 години чекање за градежна дозвола, ангажман на тимови адвокати? Дај ти се молам, залажувај се себеси дека се е во ред, но фактите поинаку зборуваат. Нема потреба сега ние тука да се убедуваме, факт е дека за ТАВ државата можше да чека да се консолидира финансиски додека за Аквапура, инвестиција политички донесена од претходната гарнитура, не важат истите услови.
 
Додека нема да можеме самите да си погледнеме и да си ги признаеме грешките, само сомнителни инвеститори ќе доаѓаат без никакви резултати. Само напред со тие прикаски за мали деца.


Posted By: Max
Date Posted: 02-Mar-2010 at 22:44

јас не ја правдам државата во смисла дека таа е целосно чиста, туку дека посекако може да им излезе во пресрет на инвеститорите, кои заради свои калкулации користат даден институционален зицер за да ја одолговлечат инвестицијата, а особено бидејќи ги стрефи во сред светска еконсмка криза, кога банките и баш не одобруваат со лезет кредитирање на зелени инвестиции и особено тешко за на балкан! фактички се најдоа во небрано а својата ликвидност најдоа да си ја оправдуваат со институционални бариери, абе ајде кој луд не би сакал прилив на зелени инвестиции, но сепак не е во ред на здрав ум некој да те прави мутав, бар да бидат искрени и некако но да глумат лудило тоа не ја бива!

навистина е наивно да веруваш дека некој што е спремен да инвестира 100 или 50 милиони евра дека проблем му се 1 милион евра за нешто што им застанало напат набрзина да се среди! и повторно не велам дека државата треба да тера инает туку напротив да им удри заушка на заспаните инвеститори!
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Mar-2010 at 02:38


Да потсетам од каде тргна муабетов:

Originally posted by Cloverstack


Хмммм интересно... некој очигледно лаже, а можеби и двете страни!

Во секој случај, симптоматично е како тоа секој втор инвеститор во Македонија испаѓа дека е лош инвеститор. Не може сите да не чинат, да не е случајно до нас а?


И после толку многу постови и изнапишани редови и барање на оправдувања за нас самите, се уште не слушнав како е можно оваа Македонија да е магнет само за лоши инвеститори. Всушност дури и да е навистина така, сепак треба да си го побараме проблемот во себе, затоа што магнет за лоши инвеститори не се станува случајно. Крајниот заклучок е секако ист - вака веќе не оди. Некои работи мора темелно да ги смениме.


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 03:36

на пример конечно бирање страна односно или запад и промена на името или исток и зачувување на името! секој вакум колку и да изгледа привлечно сепак е вакум! без силна гравитација нормално е да имаме само пишман инвестиции или ситни поткусурувања кои би не држеле кон овој или оној правец! дури смешна ми е и инвестицијата на тав од тој аспект, но ете мора да прифатиме дека морковите се за јадење!

сепак, трпение-спасение! ех зошто ваков бисер од атракција да се даде за бедни 50 милиони нечија инвестиција, за волку мал залак државата тука комотно може да истера елитен комплекс со сови средства а истиот сетне да биде приступачен за сите во недоглед! сепак се продава прилично атактивно место во државава! и иако аквапура е бренд, во светов има еден куп брендови, а зошто да не извадиме и домашен бренд!? сепак ова е завршена работа само што треба тактизирањето на инвеститорите да го осуетиме и да им дадеме до знаење дека сепак ова е правна држава!Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Mar-2010 at 03:48
Max, продолжуваш со бизарни оправдувања за нашите неуспеси во привлекување на инвеститори и за односот кон тие што дошле... Во секој случај, со првиот дел од муабетот те молам оди на некој друг форум. 


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 04:07

хе хе не е до толку баук шпекулација, јасно е како ден дека сме во вакум! бар дпдека имаше надеж дека ќе влеземе во отан имаше и најави за инвестиции сега ама нема ни И од нив иако многу веруваат дека тоа е последица на светската економска криза, иако и јас како "реална" причина ја наведувам погоре оваа приказна!

нема такво нешто како неспособна администрација! кажи зошто тогаш србија пример е преполна инвестиции, а ниту законодавство им е наштимано, катастар и да не говорам, организиран криминал на сите нивоа, па ете пак имаат милијарда годишно!?! и тие би можело да се рече дека се во вакум само што нивниот е натежнат на друга страна, додека нашиов е ја тера в лево! 

како и да е овие смешни оправдувања на инвеститорите дека административно ја заглавиле се во најмала рака несериозни, а реално земено се терање мајтап при здрав памет! штета не ги зачував кај мене на сметка тоа договорот што беше објавен на маклајф од зоран, може ќе извлечевме некоја точка од контекст доколку таква и постоела! му го скинаа сајтот на чоекот, па и ето договорот испари од нет!

абе ако не превземат нешто поскоро ќе се кајат португалците што ќе им скубне ваква прилика од рака, но и навистина би ми било жал отешево заедно со добар дел од галичица да се фрли во неповрат на некој кој ем ќе акне астрономски цени за смештај ем ќе го окупира поубавиот дел од северозападниот дел од планината и крајбрежјето на езерото!Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Mar-2010 at 08:37
AquaPura е португалска, односно европска компанија, поточно ЕУ компанија. Ваквите компании во Македонија почнаа да добиваат во последно време "специфичен" третман и им се праќа пораката ако планираат да го фаќаат овој двомилионски пазар каков таков, нека го фаќаат. Ако не, нека не не матљаат веќе со приказни како не сме биделе те безбедносно те политички сигурна држава. Државата ја заложувавме во интерес да што повеќе европски компании го завземат пазарот, што сега не се почитува. Ете затоа се и украински и кинески автобуси, турски аеродроми, израелски трговски, затоа беше најавата за зона за исклучиво кинески компании, затоа беше затворен клириншки долг со Русија и слично. Затоа е овој спор, делумно затоа беше и со евн, макар што тамо многу посуштински проблемот па ионака ќе се јавеа спорови. Е сега ако треба да прогласиме дебакл по политички прашања во интерес на инвестциско пакетче, тогаш дијаметрално се разликуваме во приоритети и ставови. Сепак и проблемот не е толку во фирмите пошто они работат според препораки на домашните влади, може би повеќе од невнимание, него ли од мотиви да тераат политика, но од наш аспект тоа изгледа така и имаме слободно право да го перцепираме како такво. Многу е полесно да си организиран во рамки на сопствениот континет и јас сум повеќе за тоа, ама сега кога таква е ситуацијата, светот е малку поширок. Затоа од овој судски спор не гледам начин да излеземе во загуба. Или ќе има инвестиција, или ќе ја нема, ама ќе остане простор за друга. Вака со вакво статус кво, ништо не добиваме, мора да се реагира.


Posted By: nenad
Date Posted: 03-Mar-2010 at 13:06
Originally posted by Max

  

нема такво нешто како неспособна администрација! кажи зошто тогаш србија пример е преполна инвестиции, а ниту законодавство им е наштимано, катастар и да не говорам, организиран криминал на сите нивоа, па ете пак имаат милијарда годишно!?! и тие би можело да се рече дека се во вакум само што нивниот е натежнат на друга страна, додека нашиов е ја тера в лево! 


Да не ја земаме Србија како пример. Им заршија нив инвестициите, какви милијарди какви бакрачи, во поголема наволја е од нас. Помина низ државата некој шпекулативен капитал кој направи повеке штета одколку корист, дури сега ги гледаат последиците. Не можат да ги приватизираат големите компании кои останаа, а агенцијата за приватизација почна да ги врака веке приватизираните комапнии во сопственост на државата затоа што новите сопственици не ги исполнуваат своите обврски. Им останува само коридор 10 тука несто ке добијат но со многу поголем мониторинг, работите ги добиваат странски фирми а домашните се само подизведувачи и се бедно платени.

Неспособната администрација е голем фактор, ако таа не знае или не може да управува ефикасно со државата никој нема да инвестира во неа. АКВАПУРА е добар пример за тоа, не верувам дека тој проект ке се реализираPosted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 14:14

непобитен факт е дека имаа, имаат и ќе имаат инвестиции, доволно е дека берзата им е тсабилна, а тоа дека имаат екстра трошоци тоа е сосем друга работа која се должи токму на закржлавеното законодавство и јаловото судство т.е. елитниот криминал! 

ако бегаат инвеститорите од нив зошто токму сега фијат отвара погон!?! ако е за бегање ќе избегаа први итаљаниве! се е до лобирање и бркање врски, ложи, пријатели итн. еве сега нивни милијардер ќе го спасува јат, речиси сите европски банки влегоа на нивниот пазар иако сеуште ништо не е чисто во банкарскиот сектор... 

кај нас дополнителен фактор е што сме мал пазар и плус со струен кадар веќе почнуваме да потфрлуваме наголемо особено во техничките науки! затоа и повеќе од потребно е вртење кон туризмот и земјоделието, она буквално културен и рурален туризам и органско земјоделство! а за ова добредојдени се неколку инвестиции како аквапура, но и тие треба да се свесни што добиле на тацна и да не глумат лудило туку да земат да инвестираат! администрација е проблем само ако си сиромав, та сетне кога ќе се појави некој со тапија наму каде си се намерачил да инвестираш да ја заглавиш околу измените на дупоите, но да имаш милионска инвестиција и истата да ја ставиш во лер бидејќи од принцип несакаш да платиш промена на дуп по итна постапка, што и не е толку скапо ниту пак е нешто особено проблематично, тоа е дефинитивно инвестициски башибозук!Posted By: nenad
Date Posted: 03-Mar-2010 at 14:52

Не се согласувам со тебе и со твоите размислувања. Како македонец кој моментално живее во Србија избегавам да правам споредби бидејки не е благодарно а и се разлкуваме како земји. Србија е поголема и е на подобра географска положба, но има катастрофално управување со државата.

За инвестициите, имаа, тоа е точно но ке видиме дали ке имаат и во иднина. Понаа да ги одбегнуваат, имаат стабилна берза но нестабилна валута, странските банки не инвестираат во економијата туку шпекулираат со своите лласмани, тоа со ЈАТ е шарена лажа шо викаат овде, тешко дека ке го продадат, тој милијардер е сомнителен тип. Фијат е светла точка, но и тој договор не е до крај јасен, изгледа дека ке работи како лон компанија со многу малку корист за државата.. русите доста инвестираат во енергетскиот сектор, но.... 

Но тоа се нивни проблеми, ние не можеме да си дозволиме нефункционална администрација, баш затоа шо сме малечки мора да бидеме ефикасни. Тоа со земјоделиет е извикано, не сум експерт, но јас мислам дека теба да се бараат инвестиции во индустријата и услужниот сектор, земјоделството и туризмот не можат да кренат многу. 

Лошата Администрација е секогаш проблем и не можеме да се извлећеме од сиромаштијата ако таа не е средена. ако веке треба да бараме примери, тогаш подобро да се угледаме на Словачка или Естонија....Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-Mar-2010 at 15:04
Originally posted by Max

непобитен факт е дека имаа, имаат и ќе имаат инвестиции, доволно е дека берзата им е тсабилна, а тоа дека имаат екстра трошоци тоа е сосем друга работа која се должи токму на закржлавеното законодавство и јаловото судство т.е. елитниот криминал! 

 
Берзата не им е ништо постабилна отколку нашата.  Впорочем Македонската берза го имаше најголемиот раст до крајот на Октомври 2010 кога беше речиси 4,000, па сега со корекција се врати на 2.700. Споредено со истиов период лани кога беше околу 1,800 тоа е раст за околу 50%. Белградската берза пак почна со 416 индексни поени за да го достигне врвот исто така во Октомври со вредност од 896 за сега да застане на 700. Значи раст од 68% од лани. И двете берзи стануваат поликвидни во овој период.
 
 
ако бегаат инвеститорите од нив зошто токму сега фијат отвара погон!?! ако е за бегање ќе избегаа први итаљаниве! се е до лобирање и бркање врски, ложи, пријатели итн. еве сега нивни милијардер ќе го спасува јат, речиси сите европски банки влегоа на нивниот пазар иако сеуште ништо не е чисто во банкарскиот сектор... 

кај нас дополнителен фактор е што сме мал пазар и плус со струен кадар веќе почнуваме да потфрлуваме наголемо особено во техничките науки! затоа и повеќе од потребно е вртење кон туризмот и земјоделието, она буквално културен и рурален туризам и органско земјоделство! а за ова добредојдени се неколку инвестиции како аквапура, но и тие треба да се свесни што добиле на тацна и да не глумат лудило туку да земат да инвестираат! администрација е проблем само ако си сиромав, та сетне кога ќе се појави некој со тапија наму каде си се намерачил да инвестираш да ја заглавиш околу измените на дупоите, но да имаш милионска инвестиција и истата да ја ставиш во лер бидејќи од принцип несакаш да платиш промена на дуп по итна постапка, што и не е толку скапо ниту пак е нешто особено проблематично, тоа е дефинитивно инвестициски башибозук!

Се сложувам горе долу со констатацијата дека има далеку подобри инвестиции во Србија, но немој да заборавиш дека нивната државна администрација па и Катастар ако сакаш е далеку далеку подобра од нашата. Имав прилика да држам обука на службениците од македоснките и од српските Катастри преку една шведкса комапнија, и можам да ти кажам дека има ОГРОМНИ разлики во стручноста, организираноста и ефикасноста. Да не заборавиме до пред 10тина години немавме ни фактултет за Геодезија, па целиот геодетски кадар ни е дипломиран во Србија, Хрватска или Бугарија.
 
А за болдираниот дел, сосема си конфузен и далеку од реалноста. Израелците се пред откажување од инвестицијата Сончев град, а верувај се работи за 3 тиот најбогат Израелец поради тромоста и непрецизноста на нашата администарција. Токму добивањето градежни дозволи беше една од главната причина зошто до денес има само 3 Туш Маркети во Македонија наместо 16, колку што се отворија во Босна во истиов период. Само за потсетување, сопственикот на Туш, Мирко Туш е најбогатиот Словенец и еден од најбогатите луѓе во Југоисточна Европа.


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 15:45

да не е развлекуваме премногу нашата берза тресна од земја и никако да се крене, со исклучок на банките и уште две три компании се друго е во аут и нема изгледи дека ќе се оправи набрзо! катастарот поприлично ни е среден но проблем е пеглањето на пописниот и премерниот катастар http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=433&PID=45766#45766 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=433&PID=45766#45766 проблем кој го имаат сите на балканов, а особено грците и хрватите пред кои сме светлосни години понапред! србите може се стручни тоа не е спорно но ситуацијата на терен воопшто не им е чиста!

~

инаку јасно е дека се јавил некаде некако административен проблем, но сега со регулаторната гилотина за истиот бар брзо се добива одговор, а оној кој сака да инвестира не верувам дека нешто ќе му застане напат! такви смешни оправдувања како власта ме блокира се далеку од ум за секој кој сака да влезе на некој пазар! како што спомнав вложува 100 милиони па нешто му запнало за врата или се некој друг му е крив! а за туш и сите останати кои се попишманија пред се фактор е слабиот и мал пазар а не бирократски бариери смешно но вистинито освен во скопје каде и да плукнеш друга трговска инвестиција тоа е во најмала рака ризична инвестиција а реално промашена проекција!

еве да ги ставиме настрана геополитиката и светската еконосмка криза, во тој случај да и навистина би барал проблем само кај администрација но во случајов денес има толку фактори кои одат контра тоа, да навистина е патетично да говориме дека кај нас инвестициите заглавуваат заради бирократски опструкции, да тоа беше до пред некое време реалност, но сега сметам дека веќе не е до толку килава работата, напротив и таква каква што е администрацијата, поприлично е стегната во однос на тоа каква распашана команда беше! јасно е дека може постојано да се подобруваат условите но никако тоа не е фактор за некој инвеститор да се распостели тука! па ако сега нема отворен простор за брзо ревидирање на дуп незнам кога имало!?! еве јас за моја маркица со слични проблеми за нецел месец се си средив иако ме уверуваа дека ќе ја заглавам! но пак ќе потенцирам оној кој сака да ескивира ќе си најде начин и оправдување за тоа, па макар имал цела империја, капак и секој нема исти мотиви кога инвестира неможе се да се гледа од призма на гол профит! сепак во случајов со аквапура и да е тоа случај посекако ете во писмото алмеида јасно укажува дека ја заглавиле економски во кризава со нивните проекции, и сега кога некој им закачи заушка оп  институционално ги кочел некој...Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-Mar-2010 at 15:55
Originally posted by Max

да не е развлекуваме премногу нашата берза тресна од земја и никако да се крене, со исклучок на банките и уште две три компании се друго е во аут и нема изгледи дека ќе се оправи набрзо! катастарот поприлично ни е среден но проблем е пеглањето на пописниот и премерниот катастар http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=433&PID=45766#45766 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=433&PID=45766#45766 проблем кој го имаат сите на балканов, а особено грците и хрватите пред кои сме светлосни години понапред! србите може се стручни тоа не е спорно но ситуацијата на терен воопшто не им е чиста!

 
Сите светски и регионални берзи треснаа после септември 2008, нашата дури и помалку отколку многу други, вклучувајќи ја и српската. Те молам немоја вака паушално да ги оценуваш работите. ЈАс пробав и графикон да ти прикажам да ти покажам дека воопшто не ни е понестабилна берзата од српската, а ти со неаргументирани муабети пробуваш да докажеш нешто.
 
Исто и за катастарот, незнам какви ти се тие пописен и премерен катастар? Те убедувам дека такво нешто не постои. Постојат Катастар на недвижнини кој како доказ на сопственост издава имотен лист и постои пописен лист, кои важеше за катастарот на земјиште, нешто како Имотен лист, но со недифинирани права на сопственост. Премер пак е нешто сосем друго. Расчисти со терминологијата и не се расфрлај кога не ти е позната.
 
~

инаку јасно е дека се јавил некаде некако административен проблем, но сега со регулаторната гилотина за истиот бар брзо се добива одговор, а оној кој сака да инвестира не верувам дека нешто ќе му застане напат! такви смешни оправдувања како власта ме блокира се далеку од ум за секој кој сака да влезе на некој пазар! како што спомнав вложува 100 милиони па нешто му запнало за врата или се некој друг му е крив! а за туш и сите останати кои се попишманија пред се фактор е слабиот и мал пазар а не бирократски бариери смешно но вистинито освен во скопје каде и да плукнеш друга трговска инвестиција тоа е во најмала рака ризична инвестиција а реално промашена проекција!

еве да ги ставиме настрана геополитиката и светската еконосмка криза, во тој случај да и навистина би барал проблем само кај администрација но во случајов денес има толку фактори кои одат контра тоа, да навистина е патетично да говориме дека кај нас инвестициите заглавуваат заради бирократски опструкции, да тоа беше до пред некое време реалност, но сега сметам дека веќе не е до толку килава работата, напротив и таква каква што е администрацијата, поприлично е стегната во однос на тоа каква распашана команда беше! јасно е дека може постојано да се подобруваат условите но никако тоа не е фактор за некој инвеститор да се распостели тука! па ако сега нема отворен простор за брзо ревидирање на дуп незнам кога имало!?! еве јас за моја маркица со слични проблеми за нецел месец се си средив иако ме уверуваа дека ќе ја заглавам! но пак ќе потенцирам оној кој сака да ескивира ќе си најде начин и оправдување за тоа, па макар имал цела империја, капак и секој нема исти мотиви кога инвестира неможе се да се гледа од призма на гол профит! сепак во случајов со аквапура и да е тоа случај посекако ете во писмото алмеида јасно укажува дека ја заглавиле економски во кризава со нивните проекции, и сега кога некој им закачи заушка оп  институционално ги кочел некој...

Ако викаш така, целиот свет е крив, ние сме правите. Незнам кога си побарал помош од регулаторната гиљотина, но таа освен убав проект на хартија остана заглавена токму во државната администрација. Значи одговорот и за тебе е повторно: НЕМА ИНВЕСТИТОРИ И АКО ПРОДОЛЖИМЕ ВАКА НЕМА НИ ДА ГИ ИМА!


Posted By: nenad
Date Posted: 03-Mar-2010 at 15:56
Originally posted by Max

 еве јас за моја маркица со слични проблеми за нецел месец се си средив иако ме уверуваа дека ќе ја заглавам! 


Kako uspea, jas sum zaglaven tri godini/ Ocigledno za ist problem ima razliciti resenija za razlicni luge.

za mene nasata administracija e katastrofa, ne pametam nekogas da bila polosa (a nitu podobra)Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Mar-2010 at 16:18
Мах линкот што го посочи до статијата од вест всушност е грешка во самата вест. Не се работи за пописен, туку описен!


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 16:45

пописен, описен, земјишна книга како сакате кажете го, јас ја цитирав информацијата од нет, и тоа е факт дека во секое време може да ти излезе некој со постара тапија, иако во меѓувреме државата него не го внела во катастарска евиденција! затоа постои суд ќе си покренеш барање сетне во зависност од пресудата или државата те обештетува со обврзници доколку во меѓувреме земјата веќе државата ја продала некому или бараш друга обештета доколку не си задоволен... 

~

а за берзата урбан да не ја влечеме тука продолжи ја во економски вести, мислам ти укажав дека не сме исправени сеуште, ти не го гледај мби10 во глобала (кај нас банките се најстабилни затоа не даваат ни кредити) но и таму ете зик не се оправи откако тресна, другите берзи треснаа но се исправија! кај нас и градежниот сектор такаречи рикна! единствено банките, алкалоид и топлификација се одржаа колку толку сите други иако со пораст во нето добивката од 2008 наваму постајоно се во опаѓање на вредноста на акциите! 

~

а за светот не тој воопшто не е крив што ни е сакаме да се напоиме а да не се наквасиме! кажав погоре кога ќе се одлучиме да го промениме името и влеземе во отан и еу, тогаш ќе потече од кај нив мед и млеко! ова да го направивме уште на почеток и го изменаџиравме во пакет со знамето и уставот или пак тие адути тогаш да не ги продадовме брзо ќе ја завршевме работата и без промена на името, но сега веќе доколку сакаме да останеме свои на своето, во тој случај мора да свртиме друга страна од каде и ќе потечат инвестиции!

како што кажав администрацијата секогаш може да се подобрува, а што е за регулаторна гилотина бар јас врз основа на тоа завршив се брзо и педантно, но мораш истото и да го нагласиш и истата гилотина важи за одговор на недоумица, додека за промена на дуп законскиот рок во кој мораат да ти одговорат на доставеното барање за промената(во кое барање и ќе си поднесеш и проект од архитект) е месец дена, во меѓувреме доколку нешто е спорно те повикуваат на корекции и доработка и тоа е тоа! а кој сака да глуми жртва секогаш има телевизии кои се жедни за сензации! исто имајте наум дека доста глават кога се обраќаат кај архитекти кои немаат увид во подземниот катастар, та обично вцртуваат во барањето промени на дуп кои нема да поминат, затоа обраќајте се кај урбанистички студија како ИНПУМА и ич глава да не ве боли! администрацијата била лоша, не и народот е неписмен или и инвеститорите си бараат причина да ескивираат!Posted By: nenad
Date Posted: 03-Mar-2010 at 17:37
Ne deka sakam da glumam zrtva, no so nasata administracija maka macam. POsebno katastarot e ocaj. A seriozni investitori ne doagaat ako postoi haos vo drzavata. Kako sto veli Max nie sme mal pazar i nasa mozebi edinstvena konparativna prednost treba da bide dobra i efikasna administracija. Si imal sreka sto brzo ti  bil resen predmett, no site sto gi znam maka si macat, pa mislis deka nekoj portugalec ili bilo koj bi sakal so toa da gubi vreme. Ne e vazno tolku8 toa sto sme mali, tuku pogolem problem prestavuva partizirana, korumpirana, nepismena administracija. Edinstvena zemja koja moze da si dozvoli korupcija i pak da napreduva e mozebi Kina, no toa e druga prikazna. 


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-Mar-2010 at 19:07
Originally posted by nenad

Ne deka sakam da glumam zrtva, no so nasata administracija maka macam. POsebno katastarot e ocaj. A seriozni investitori ne doagaat ako postoi haos vo drzavata. Kako sto veli Max nie sme mal pazar i nasa mozebi edinstvena konparativna prednost treba da bide dobra i efikasna administracija. Si imal sreka sto brzo ti  bil resen predmett, no site sto gi znam maka si macat, pa mislis deka nekoj portugalec ili bilo koj bi sakal so toa da gubi vreme. Ne e vazno tolku8 toa sto sme mali, tuku pogolem problem prestavuva partizirana, korumpirana, nepismena administracija. Edinstvena zemja koja moze da si dozvoli korupcija i pak da napreduva e mozebi Kina, no toa e druga prikazna. 
Многу добро си го лоцирал проблемот Ненад. Впрочем и поголемиот дел на странски бизнисмени го констатираат истото, па сега да не навлегваме понатаму, што побрзо излеземе од сонот дека имаме брза и ефикасна администрација и ја плаќаме 3 пати повеќе отколку што заслужува, толку побрзо ќе ја извадиме државата од криза. А геополитичитемоменти кои Мах ги нагаси, се важни но не и пресудни кога се во прашање истите. Мислам дека кај нас се изговор, за нерешавање на главниот проблем, кој еве повеќето го лоцираме.


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 19:08

абе кој хаос сте пробале ли да градите надвор па вака да споредувате!? дури и америка па неоди се ко песна! инвеститорот си отишол оти не добил градежна дозвола, тоа ни во цртан филм не може да помине, јасно дека секаде има мрзливи, подмитливи, заспани... административци, но ако имам милионска инвестиција без проблем се се завршува, која е таа општина што не би сакала да лапне комуналии во изобилие!?! 

а дека во општина некој глави, да, сегде ќе ја заглавиш доколку чекаш тие да ти објаснат кој пат да го фатиш! за тоа укажав тука е урбанистичко студио кое за совет не наплаќа, но за проектот ќе си наплати, проблем е кога човек сака се сам да збрка а ниту закони знае ниту пак реално е кадарен за повеќе од поднесување молби и прашалници! незнам кај си ја заглавил со општината ненад, но сметам дека ако се е законски чисто нема што да те глават! патем после недобиен одговор во рок од 5 дена (значи одговор на прашање) имаш право да се обратиш до министерство! 

~

како и да е аквапура ја заглавија по нивна вина, тоа и го истакнуваат во дописот до ресенчани и отворено, а заради што и им закачи власта заушка за да стават до знаење на што се' и до каде се! за сончев град незнам дали и колку државата ќе бара ревидирање или раскин на договорот, тоа не ми се верува особено не бидејќи сепак куршлузот е буквално системски! па најверојатно бидејќи ете не се синхронизирани меѓусебно судовите, катастарот и следствено и министерството, може да се случи и ние да плаќаме за тоа пенали, иако лично и тоа би го прифатил бидејќи сред запуштено место ќе никне убава населба!
Posted By: nenad
Date Posted: 03-Mar-2010 at 19:27

Za tvojata prva konstatacija bas bi sakal da slusnam sogleduvanje na nekoj sto zivee vo stranstvo, dali i tamu se srekavaat so slicni problemi. samo da ne e od Balkanot. Ne sakam sporeduvanje so polosi od nas, nie mroa da odime napred.

Tokade sum zaglavil e mnogu kompleksna  rabota ne sakam da go davam forumot so toa, go iznesov poveke kako primer. Generalna moja ocenka e deka Makedonja strada od loso upravuvanje na site nivoa. Ne smeeme nikogas kako gragani da se opustime, i mora sekogas da vrsime pritisok kon birokratite podobro da rabotat. Mislis na nekoj cinovnik mu e gajle dali ke ima investicija ili ne? Toj si ja ceka platata na prvi i po nekoe mito ako padne. Uste poveke ke dava otpor kon nea zatoa sto poveke ke treba da raboti. Zatoa (i ne samo zatoa) kaj nas tesko se voveduvaat novini.

Steta sto ova vaka se zarsi so Akvapura, naselenieto od Prespa dosta ocekuvase od taa investicja, mozebi ke zaziveese toj kraj, koj sekako ima izvonredni priodni potencijali no nema covecki resursi.Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 20:15

значи и на запад ако ти фали едно ливче ама буквално банално ливче ти неможеш да извадиш градежна дозвола! смешно ми е некој кога ќе почне да објаснува како тоа тука имало бирократија а таму немало, не секаде ја има истата во изобилие, поентата е таму што има голема конкуренција па сите евентуални фалинки се пеглаат како шала! 

а за твојта мака доколку имаш некаде нешто заглавено, пушти абер во нишката прописи во подфорум ентериери, и доколку се може ќе се најде чаре!

инаку за администрација тоа јасно е дека секогаш може се' да се поедноставува и упростува, па и експедитивноста да се крене на повисоко ниво, што и се случува бар законски во последно време, но и институционално бар за оној кој си ги знае правата! не е до толку арпаџик како што беше, последниве години прилично работи се упростија и сменија на подобро, истите јасно постојано треба да се брка за да се спроведуваат целосно, но тоа не значи дека сеуште сме заглавени во кал до гуша, до колена да, но затоа секогаш тука се на располагање правни поуки и притисоци!

~

аквапура верувам сеуште не завршила како инвестиција туку допрва ќе се забрза доколку навистина инвеститориве имаат интерес да градат отешево, во спротивно доколку лесно кренат раце и не се спогодат со државата, ќе биде јасно дека само тактизирале со својата проекција за преспански спа центар!

мислам дека дополнително се попишманија кога видоа дека и водата во езерото обемно се намалува за што како обврска пак власта презеде иницијатива за хидросистем под Бигла кој ќе го полни преспанско, но од друга страна треба да се затне во понорите и Галичица, баш денес слушав еде охриѓанец кажваше дека според гермаскиот проект констатирано е дека ако порано водата од преспанско во охридско патувала за 3 дена сега патува за 16 часа, значи понорите се проширени затоа и сега волку ненадејно вода во охридско... јапонците знам предлагале затворање на понорите со масивни балони, но мислам други имаа констатирано дека во тој случај би се загрозила планината доколку се отворат други понори... имаше неколку истражувачки проекти за понирањето на преспанско во охридско, но немам налетано на ниееден извештај освен новински и локални муабети!Posted By: axel
Date Posted: 03-Mar-2010 at 20:18
abe sekade ima problemi ne da ne ama kaj nas retko koj investitor ne naiduva na precki.kolku samo investitori bea izbrkani od mkd a imaa golemi planovi za investiranje vo mkd znaci do nas e problemot.dzabe ni se milioni za kampanji i ekonomski forumi koga veke site ne naucija.ima poveke slucai drzavata se tuzi so investitori kazuva koj e los a koj dobar investitor.koj normalen bi sakal da investira golemi pari vo vakva drzava so se vika ni kriv ni dolzen ke zavrsi na sud ili kje potrosi dosta pari kje mu propadne investicijata poradi birokratija a vo mnogu slucai ako ne dade mito nema da go reckaat ni 2 % site go znaeme toa.


Posted By: Max
Date Posted: 03-Mar-2010 at 20:24
епа може ако подмачкале прво кај бузле нешто што им било ветено на жими мајка, а сега истото да неможат да го добијат како што градоначалнико им ветил, нели, имаше мислам нешто околу тоа за музеи под отворено и слично, се е можно! сепак далеку од памет е дека посреди е административна неажурност! допрва ќе дознаеме каде лежи зајакот, но да оди државата на суд без за тоа да има три чисти тоа не ми се верува! тие и со евн се фатија загуша но чисто за да стават до знаење дека мора да се изигра се како што е договорено! затоа и поназад повторувам дека станува збор за заушка која треба да ги опомени инвеститорите да не се мајтапат доколку навистина имаат намера да инвестираат веднаш! 


Posted By: axel
Date Posted: 03-Mar-2010 at 20:36
eve sega citav na kanal 5 samo ne mozam da ja postiram vesta.buzleski tvrdi deka uste 2007 e pocnato so promena na urbanisticki plan no istiot bil zaglaven vo ministerstvoto za transport.od opstina resen bile zavrseni site raboti sto e do niv.izleguva deka koci mtc a od niv ne stignal nikakov demant ni potvrda.sekoj izleguva so svoja verzija..kje mora da pocekame vremeto da pokaze koj e vo pravo.se nadevam deka ke pomine se vo najdobar red i ke se realizira investicijata koja znaci mnogu za prespa za celiot toj kraj


Posted By: nenad
Date Posted: 04-Mar-2010 at 09:19

Ne znam dali ova e za ovaa niska, no vcera polemizirav so Max za povrzanosta na efikasnosta na drzavnata administracija so stranskite investicii. Evo eden tekst za problemite na Srbija vo vrska so toa. 


http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Investitori-vracaju-placeve.sr.htmlPosted By: Max
Date Posted: 05-Mar-2010 at 06:19

значи се потврдува она што го велам дека економски ја глават, ниедна банка веќе не финансира нешто вонсериско, а особено не доколку тоа нешто е на балкан!

значи сите упатуваат на тоа дека економски потфрлиле во кризата, но ете за да не е до толку дека се утепани развојно во своите планови, успеваат некако како оправдување да нафрлат дека и урбанизмот им е сопка...

а ко за иронија, ако некаде се глави во урбанизам тоа е на запад! таму нема простор за компромиси како што е тоа случај кај нас, со смешна и споредна тужба доколку имаш основа можеш да им блокираш цел проект, како тоа и што се случува по свет, сетне истите пеглаат, подмачкуваа, раздаваат итн. се само да тргне процесот и никој и ништо да не им стои на пат, а тука ги кочел те овој те оној, доколку сакаа сите пречки како од шала ќе ги одминеја!Posted By: axel
Date Posted: 11-Jul-2010 at 18:14

Проект Аквапура, спас за Преспа: Ресен чека одговор од Португалија за големиот проект

Изградбата на туристичкиот летен центар „Аквапура“ на брегот на Преспанското Езеро е активен проект за општина Ресен и се очекува одговор од португалскиот инвеститор, изјави денеска градоначалникот на Ресен, Михаил Волкановски.

- Како локална самоуправа, пред еден месец, писмено се обративме до сопствениците во Португалија. Ги поканивме да им бидеме домаќини и да разговараме за надминување на проблемите и за почнување со работа на овој важен проект.

Локацијата во Отешево, каде што треба да се гради „Аквапура“ денеска е запуштена, обрасната со трева, нема никакви активности, како да нема свој газда, рече Волкановски.
Од општина Ресен најавуваат дека по завршувањето на големата акција за уредување на плажите на брегот на Преспанското Езеро, ќе почнат да ги издаваат под концесија, за што ќе изработат посебен правилник.
11.07.2010, 18:54
http://www.time.mk/read/NONE/aa0252ca66/index.html


Posted By: Swimmer
Date Posted: 12-Aug-2010 at 12:52

ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ, АМБАСАДОР И СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ, ОБВИНУВА:

Владата ја кочи Аквапура во Отешево

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен одговараат дека вината што повеќе од пет години не се реализира проектот за ексклузивниот ресорт крај Преспанското Езеро е кај португалскиот инвеститор кој сe уште не ги доставил сите документи

Изградбата на ексклузивниот ресорт "Аквапура" на Преспанското Езеро, што пред точно пет години ја најави португалскиот инвеститор, е блокирана од државата, тврди Јордан Плевнеш, дипломатски координатор на проектот кој во времето на потпишувањето на договорот за оваа португалска инвестиција, беше амбасадор на Македонија во Франција и ги покриваше и Португалија и Шпанија, а сега е советник во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов.
Според Плевнеш, Министерството за транспорт и врски веќе неколку години го одолговлекува издавањето дозвола за градба, иако португалската компанија платила над 5 милиони евра за локацијата и изготвила урбанистички план којшто бил на јавна расправа и е усвоен од советниците на Општина Ресен.
"Аквапура беше тема на разговорите и пролетва кога Луис Сампајо, португалскиот амбасадор за Македонија со седиште во Белград, официјално ја посети Македонија. За проектот зборуваше и со вицепремиерот за економска политика Владимир Пешевски и со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Пешевски тогаш изјави дека Аквапура е извонредно значаен проект за државава, а на претседателот Иванов му пренесе дека само што ќе се добие одобрението за градба, во Македонија лично ќе допатува португалскиот претседател, па претседателите на двете земји заедно ќе ја стартуваат изградбата на Аквапура", вели Плевнеш.

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен објаснуваат дека пречката што проектот Аквапура скоро 6 години се одолговлекува не е ниту во локалната власт ниту во Владата, туку во компанијата инвеститор.
"Португалците сe уште ги немаат доставено сите документи и согласности до Општина Ресен, а нацрт-планот е стигнат до јавна анкета. Откако тие ќе ја обезбедат целата потребна документација и ќе заврши јавната анкета, Советот ќе треба да го усвои предлог- планот, по што Министерството за транспорт и врски, ако е сe во ред, треба да издаде одобрение за градба", велат од Секторот за урбанизам на Општината.
Министерството за транспорт и врски пак вчера објасни дека целата работа е заглавена во Општина Ресен.
Оттаму велат дека Урбанистичкиот план вон населено место за туристичка населба на брегот на Преспанското Езеро на потегот Царина - Отешево во Општина Ресен, од страна на Министерството за транспорт и врски е вратен во Општината со забелешки за постапување по иститот. До денеска, велат од Министерството за транспорт и врски, од страна на Општина Ресен немаме повторно барање за добивање согласност за овој план. (И.С.)

Државата ги тужи оти не почнале со градба

Министерството за транспорт и врски преку подрачната единица ја тужи Аквапура во битолскиот суд, поради тоа што сè уште нема почнато со градба на елитниот ресорт на Преспанскиот Брег. Од тимот на Аквапура велат дека тужбата за која ќе се одржи рочиште на 28 септември годинава во Битола е невиден апсурд, бидејќи тие како инвеститор не можеле да почнат да градат без претходно одобрение од државата.

Португалците треба да вложат 70 милиони евра

Португалскиот инвеститор планира да вложи 70 милиони евра во елитен туристички комплекс на брегот на Преспанското Езеро. Комплексот што е предвидено да се гради на 400.000 квадратни метри освен хотели со спа центри треба да има и резиденцијална населба со елитни вили кои ќе се понудат на продажба на светски познати личности. Локацијата за изградба која се наоѓа на самиот брег на Преспанското Езеро беше продадена на португалската компанија во време кога Димитар Бузлевски од СДСМ беше градоначалник на Општина Ресен.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=ABD8BB4B6BE59E4CB93A646A31A310CC&arc=1 - http://www.vest.com.mk/?ItemID=ABD8BB4B6BE59E4CB93A646A31A310CC&arc=1


-------------


Posted By: Superman
Date Posted: 16-Aug-2010 at 19:03
Додека се чека на инвестицијата на Аквапура, еве што се случува со некогаш најексклузивниот хотел во Македонија - Европа во Отешево... Жално.

Последиците од пожарот пред неколку години и обидот за реконструкција на покривот...Некогашната тераса со поглед на цело Преспанско Езеро...Според мене, најубавата панорамаА еве и зошто - сега од ваков балкон може да уживате во неа...Главниот ресторан...Помошниот ресторан...Некогашната куглана...Како што може да се види, однесено е се што може да се однесе - штекери, рамки за прозорци, лавабоа, WC школки, за другата опрема да не ни зборувам... Тажно, најтажно...

PS

Ептен се изнамачив со upload-ов, ама конечно сфатив Очекувајте повеќе photo updates од мене во иднина


-------------
The One Whose Name Cannot Be Spoken...


Posted By: gorco
Date Posted: 17-Aug-2010 at 12:21
незнам за кај да го ставам ова ... но еве го тука, ако некој знае каде треба да е, нека го премести слободно.

Од пред некое време ја имам оваа идеја. Брат ми нон стоп оди во Белград, за ова http://www.aquaski.rs/galerija.php - http://www.aquaski.rs/galerija.php

Имајки во предвид дека Охрид е доста длабок за вакво задоволство, сметам дека ПРЕСПА е одлична, бидејки длабочината ми се чини дека покрај брегот не е толкава колку што достигнува во Охридското езеро.

А со изградбата на овој тип на забава и рекреација, сигурен сум дека сама по себе ќе влече егзибиционисти, не само од Македонија туку и од, Албанија и Егејскиот дел на Македонија.


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Aug-2010 at 00:31
Superman, навистина многу тажна слика кај хотелот Европа, а од аквапура уште нема абер 

А тоа внатре испокрадено е или демонтирано од газдите? Ме буни и уништената куглана, ваљда таа опрема можела да се дислоцира и да служи на друго место, наместо да се демолира.


Posted By: Superman
Date Posted: 21-Aug-2010 at 18:15
Originally posted by Cloverstack

Superman, навистина многу тажна слика кај хотелот Европа, а од аквапура уште нема абер 
А тоа внатре испокрадено е или демонтирано од газдите? Ме буни и уништената куглана, ваљда таа опрема можела да се дислоцира и да служи на друго место, наместо да се демолира.


Најголемиот дел е демонтиран од сопствениците, а она што е останато е испокрадено. Дури и штекерите од ѕидовите се извадени и санитариите од WC-ата. Има еден чувар за цел комплекс, а како што дознав во договор со него мештаните крадат се што може да се однесе.

-------------
The One Whose Name Cannot Be Spoken...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Oct-2010 at 15:22

ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ, АМБАСАДОР И СОВЕТНИК НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ, ОБВИНУВА:

Владата ја кочи Аквапура во Отешево

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен одговараат дека вината што повеќе од пет години не се реализира проектот за ексклузивниот ресорт крај Преспанското Езеро е кај португалскиот инвеститор кој сe уште не ги доставил сите документи

Изградбата на ексклузивниот ресорт "Аквапура" на Преспанското Езеро, што пред точно пет години ја најави португалскиот инвеститор, е блокирана од државата, тврди Јордан Плевнеш, дипломатски координатор на проектот кој во времето на потпишувањето на договорот за оваа португалска инвестиција, беше амбасадор на Македонија во Франција и ги покриваше и Португалија и Шпанија, а сега е советник во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов.
Според Плевнеш, Министерството за транспорт и врски веќе неколку години го одолговлекува издавањето дозвола за градба, иако португалската компанија платила над 5 милиони евра за локацијата и изготвила урбанистички план којшто бил на јавна расправа и е усвоен од советниците на Општина Ресен.
"Аквапура беше тема на разговорите и пролетва кога Луис Сампајо, португалскиот амбасадор за Македонија со седиште во Белград, официјално ја посети Македонија. За проектот зборуваше и со вицепремиерот за економска политика Владимир Пешевски и со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Пешевски тогаш изјави дека Аквапура е извонредно значаен проект за државава, а на претседателот Иванов му пренесе дека само што ќе се добие одобрението за градба, во Македонија лично ќе допатува португалскиот претседател, па претседателите на двете земји заедно ќе ја стартуваат изградбата на Аквапура", вели Плевнеш.

Од Секторот за урбанизам на Општина Ресен објаснуваат дека пречката што проектот Аквапура скоро 6 години се одолговлекува не е ниту во локалната власт ниту во Владата, туку во компанијата инвеститор.
"Португалците сe уште ги немаат доставено сите документи и согласности до Општина Ресен, а нацрт-планот е стигнат до јавна анкета. Откако тие ќе ја обезбедат целата потребна документација и ќе заврши јавната анкета, Советот ќе треба да го усвои предлог- планот, по што Министерството за транспорт и врски, ако е сe во ред, треба да издаде одобрение за градба", велат од Секторот за урбанизам на Општината.
Министерството за транспорт и врски пак вчера објасни дека целата работа е заглавена во Општина Ресен.
Оттаму велат дека Урбанистичкиот план вон населено место за туристичка населба на брегот на Преспанското Езеро на потегот Царина - Отешево во Општина Ресен, од страна на Министерството за транспорт и врски е вратен во Општината со забелешки за постапување по иститот. До денеска, велат од Министерството за транспорт и врски, од страна на Општина Ресен немаме повторно барање за добивање согласност за овој план. (И.С.)

Државата ги тужи оти не почнале со градба

Министерството за транспорт и врски преку подрачната единица ја тужи Аквапура во битолскиот суд, поради тоа што сè уште нема почнато со градба на елитниот ресорт на Преспанскиот Брег. Од тимот на Аквапура велат дека тужбата за која ќе се одржи рочиште на 28 септември годинава во Битола е невиден апсурд, бидејќи тие како инвеститор не можеле да почнат да градат без претходно одобрение од државата.

Португалците треба да вложат 70 милиони евра

Португалскиот инвеститор планира да вложи 70 милиони евра во елитен туристички комплекс на брегот на Преспанското Езеро. Комплексот што е предвидено да се гради на 400.000 квадратни метри освен хотели со спа центри треба да има и резиденцијална населба со елитни вили кои ќе се понудат на продажба на светски познати личности. Локацијата за изградба која се наоѓа на самиот брег на Преспанското Езеро беше продадена на португалската компанија во време кога Димитар Бузлевски од СДСМ беше градоначалник на Општина Ресен.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=0372B787DF14204B8D9710EF7692B6DE


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Dec-2010 at 01:30
СУДОТ ДЕЛУМНО ПРЕСУДИ ВО КОРИСТ НА ДРЖАВАТА
Португалците загубија дел од „Аквапура“

Сања Момировска

Португалскиот инвеститор „Аквапура“, кој пред четири години од претходната власт купи земјиште на Преспанско Езеро за изградба на елитен туристички комплекс, познат како проект „Аквапура“, со одлука на Основниот суд во Битола го загуби делот наречен Царина. Судот одлучи овој дел од Отешево да биде вратен во сопственост на државата со што само делумно ја прифати тужбата на Министерството за транспорт и врски за целосно поништување на зделката. Владата тужеше по две основи: дека Португалците не инвестирале како што се обврзале во договорот и дека не била запазена законската регулатива при самото склучување на зделката. Во државна сопственост практично се враќаат повеќе од 100.000 квадратни метри од купените 400.000 од „Аквапура“. Земјиштето во туристичката населба Царина во моментов го користи Министерството за труд и социјална политика, каде што се сместени бегалци од Албанија. Со судската одлука не се задоволни ниту од државното правобранителство, ниту од „Аквапура“. И двете страни најавуваат жалби до повисоките судски инстанци. Во пресудата до која дојде „Време“ стои дека причината за одземање на земјиштето е што за него никогаш не постоел урбанистички план, што е спротивно на Законот за градежно земјиште, кој предвидува дека едно земјиште може да се отуѓи само ако има план за градење. Останатите парцели на „Аквапура“ се сметаат за законски продадени бидејќи за нив постоел план, кој датира од 1948 година. - Тужбата делумно е уважена и ние не се откажуваме, планираме да поднесеме жалба до Апелацискиот суд - вели државната правобранителка Оливера Китановска Португалците најавија коментар за судската одлука откако детално ќе ја разгледале. Министерството за транспорт и врски на суд бараше отштета од 400.000 евра и поништување на купопродажниот договор со Португалците. Во однос на реализираните инвестиции, судот не утврдил основа за раскинување на договорот. Во пресудата стои дека вештаците утврдиле оти се преземени активности за реализација на инвестицијата, но органите на Министерството за транспорт не дале мислење за урбанистичкиот план на општината Ресен. Проектот „Аквапура“, чијашто вредност се проценува на 50 милиони евра, е од времето на поранешниот градоначалник на Ресен, Димитар Бузлевски. Околу 40 хектари земјиште Португалците го платија по 62 денар за квадратен метар. За четири години откако е потпишан договорот, на терен не се гради, купени се само неколку од постојните хотели. Изградбата на „Аквапура“ се најавуваше како ренесанса на Преспа ставајќи ја на врвот на светскиот елитен туризам. Проектот предвидуваше изградба на хотел од највисока категорија, 50 вили, спа-центар на 2.000 квадратни метри, бизнис-центри и ловен резерват на Галичица.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=153107&EditionID=2191


Posted By: Plugger
Date Posted: 15-Dec-2010 at 07:20

Znaci nisto od ovoj proekt.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Dec-2010 at 02:36
ПОРТУГАЛСКИОТ ИНВЕСТИТОР ИРИТИРАН ОД ТРЕТМАНОТ
„Аквапура“ ќе си ги бара парите назад

Португалскиот инвеститор „Аквапура“, кој завчера ја доби пресудата од Основниот суд Битола според која делумно беше поништен договорот за земјиштето покрај Преспанско Езеро ќе ја обжали одлуката пред апелацискиот суд. Според информации на „Време“, сопственикот Диего Васгедес бил сериозно загрижен од третманот што го добивал како странски инвеститор во нашата земја. Поради тоа, од „Аквапура“ најавуваат дека до крајот на годинава ќе се обратат до јавноста со коминике во кое ќе ги објават проблемите со кои се соочуваат на терен. Битолскиот суд донесе одлука поради непостоење урбанистички план, 100.000 квадратни метри од земјиштето на потегот Царина - Отешево што беше дел од „Аквапура“, да се врати во сопственост на државата. Земјиштето во Отешево Португалците го купија по цена од едно евро за еден квадратен метар. Од компанијата очекуваат сега, откако дел од договорот е ништовен, и државата да им ги врати парите што ги уплатиле за парцелата. Во овој случај, државата треба на „Аквапура“ да и исплати 100.000 евра. Од Министерството за транспорт и за врски, кое во пресудата беше посочено дека ја сопира реализацијата на инвестицијата бидејќи не го одобрува урбанистичкиот план, одговорноста ја префрлаат на Општина Ресен. - Урбанистичкиот план на потегот Царина - Отешево од страна на Министерството на 21 јануари 2010 година е вратен во општината со забелешки за постапување по испитот затоа што е утврдено дека во изработката има неусогласености со Законот за просторно урбанистичко планирање. До денес од страна на општина Ресен до нас не е поднесено повторно барање за добивање согласност за истиот урбанистички план - вели портпаролот на Министерството, Драган Симоновски. Договорот со „Аквапура“ е склучен во времето на претходната власт, а тужбата е од сегашната. Португалците обвинуваа дека власта ги опструира бидејќи не донесува урбанистички план без кој не може да градат, државата ги тужи поради тоа што не ја реализирале инвестицијата. Во меѓувреме, место луксузни хотели, игралишта и бањи, Отешево е обвиено во троскот, а туристи нема. 

С.М.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=2192&ArticleID=153167


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 16-Dec-2010 at 10:19
Незнам веќе што треба да помислиме после вакви поразителни вести.
- Инвеститорот не бил сериозен, па сега во време на криза одлчно му доаѓа ова алиби со ДУП. Да бидеме реални, добиле земјиште по 1 евро квадрад, па во Чад да беше сред пустина повеќе ќе чинеше. Сериозен инвеститор со добар тим на правници и лобисти до сега 10 пати ќе го истуркаше проектов дурии со нашаов бирократски мастодон.
- Властиве (претходна и сегашна како локална така и централна) уште една покажува колку се неспособни да истуркаат било што повеќе од Дилајла проекти. Ако во еден Ресен неможеле ДУП да донесат 4-5 години за ваков битен за регионот проект, што треба понатака. Ако бил дури и 10% сериозен инвеститор Аквапура, требале експресно да најдат начин да го истуркаат ДУП-от само да не го изгубат  инвеститорот.
- Ваквото префрлање на топка Опшштина-Министерсто-Суд па се од почеток е само многу лоша реклама која што ни уште 20 нови Инвест кампањи на Си-Ен-Ен да направат нема да ја исправат работата.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 16-Dec-2010 at 11:07
Originally posted by UrbanFreak

Сериозен инвеститор со добар тим на правници и лобисти до сега 10 пати ќе го истуркаше проектов дурии со нашаов бирократски мастодон.


Некои фирми имаат такви етички норми (или подобро кажано, знаат сериозно да се заинаетат) што не би дале ни евро за подмитување, особено во вакви случаи. Веројатно затоа и заглавиле низ „бирократските ходници“. Впрочем, за тој моментално мртов регион треба да платиме некому за да инвестира, а не некои службеници да бараат луди пари во форма на мито за да биде дозволена градба. Нема да биде прв случај на незадоволен инвеститор поради мито. Некогаш повеќе им се бара за подмитување, отколку што чини цел проект. Не дека е исклучена можноста и Аквапура да се заебанти. Ама првото е поверојатно.

Ај да видиме дали ќе бидам (оп)тужен за клеветење

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 16-Dec-2010 at 11:47
Previous
Има разлика помеѓу добар тим правници и лобист до давање мито гитар.
 
Во секој случај никаде на тацна не ти даваат ништо. Секаде треба да засукаш раце и да одработиш за градежни дозволи, прилагодување на дупови, лобирање со локални политичари и сл. Не велам дека Аквапура тоа не го направила, но мислам дека од самиот почеток сме им биле премногу ниско на листата приоритети. Иначе верувај, од аспект на корумпираност Португалија  е една од полошите држави во ЕУ. Не им е така несвојствено, и далеку од тоа дека немаат механизам да го истуркаат тоа до крај.Print Page | Close Window