Print Page | Close Window

Информатички технологии

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Наука и технологија
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646
Printed Date: 18-May-2022 at 18:25


Topic: Информатички технологии
Posted By: beTon
Subject: Информатички технологии
Date Posted: 29-May-2009 at 16:54
Originally posted by forum_posts.asp?TID=445&PID=35672#35672 - Vladimir P

Дали може и како на linux да инсталирам кирилични фонт на ASUS Eee PC


ова Владимир асусот треба да е мислам најефтион и најлесниот лаптоп во светот во моментов дали?

сега асус затеруваат практична десктоп копија на комодоре, добро иако комодоре се вратија, оваа новина на асус бар заради беклајт тастатурата (сигурно и цената) повеќе ми фаќа око.

Еее-тастатура на „Асус“

По огромниот комерцијален успех на ултраевтиниот преносен компјутер „Асус Еее“, тајванската компанија ја збогати палетата производи и со тастатурата „Еее“.

Според специјализираните магазини, компјутерот спакуван во тастатура е одговор на економската криза и обид за задржување на потрошувачите. Моделите се тешки помалку од еден килограм, опремени се со интел-процесор од 1,6 мегахерц, 1 гигабајт РАМ-меморија, петинчен ЛЦД-екран, ССД-диск, а поддржуваат блутут и безжично поврзување со интернет.Новиот модел од линијата „Еее“ на светскиот пазар ќе биде достапен веќе од наредниот месец. Цената засега не е позната.

Подготвил Владимир Лочев
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=044DCED24EFA0F4DA09F8D1546CC87EB&arc=1 - www.dnevnik.com.mk/?itemID=044DCED24EFA0F4DA09F8D1546CC87EB&arc=1
Replies:
Posted By: Max
Date Posted: 12-Oct-2009 at 18:02

панкс кажи ми што мислиш дали ова е попрактична платформа од флешот http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight - http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight  добив инспирација и за веб она флешот е ептен аматерски, а за профи да се посветам немам време, па ова ми изгледа како некое компромисно решение!? сигурно и екстра подршка има, а и вака на клипов како делува ептен ветува, бар за оние кои се повеќе дизајнерски него програмерски расположени!? според клиповиве излегува дека далеку поинтуитивно решение е од флеш платформата! иако на шала на смеја колку поинтуитивна алатка толку поголема воља за работа и главење [ https://www.youtube.com/watch?v=GoAB9EVXgBM - 1 ]

[tube]NE_N2RWbJ64[/tube]

[tube]dFTUDcmdRYQ[/tube]

[tube]1WPB84_9NF0[/tube]


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2009 at 18:21
Да ти дадам некоја конкретна препорака за жал неможам бидејќи не сум некој познавач ниту на едната ниту на другата технологија. Едно знам, дека кога Microsoft се фаќаат за нешто, тоа повеќе од веројатно има иднина. Подршка и те како ќе имаш, Silverlight е веќе и те како етаблиран. И верувам дека е ужасно лесен за користење на што всушност Микрософт секогаш целеле, нивните продукти да бидат лесни за разбирање за луѓе кои немаат информатички бекграунд ниту сакаат да се замараат многу со техникалии. 


Posted By: Max
Date Posted: 12-Oct-2009 at 18:37
добра сугестија, а таман собрав материјал за флешот и дримвиверот да ги учам, и ете се сопнав од ова SL2кава! во секој случај после ова клипчињава, далеку почисто и поинтерактивно ми делува силверлајт него флеш! 


Posted By: Max
Date Posted: 12-Oct-2009 at 18:56

слична алатка ко флешот но далеку по чиста, ем текстот го индексира на гугл http://www.microsoft.com/silverlight/overview/top-features/default.aspx - http://www.microsoft.com/silverlight/overview/top-features/default.aspx  

ова фактички треба да го комбинирам Microsoft Expression Studio + Silverlight, нешто како дримвиверот и флешот

[tube]wWDywCwhE5M[/tube]

малку ме разочара бидејќи не ми го подржува прелистувачот, но се надевам дека ова брзо ќе биде надминато!Posted By: Max
Date Posted: 27-Oct-2009 at 02:22

http://www.smashingmagazine.com/2009/05/09/flash-vs-silverlight-what-suits-your-needs-best - http://www.smashingmagazine.com/2009/05/09/flash-vs-silverlight-what-suits-your-needs-best /

тапа се и флешот и силверлајтот и двата сеуште неможат да манипулираат директно со 3д објекти туку само со 2д планови во виртуелен 3д простор... навистина очекував нешто повеќе, а ако му се замарам тоа и нависитна да донесе уникатни резултати, не дека и сега со овие опции не може да се добие нешто топ, но далеку пооригинални нешта ќе се случуваа доколку можеше да се внесат и манипулираат obj фајлови... 

http://forums.silverlight.net/forums/p/95440/218611.aspx#4.2_H - http://forums.silverlight.net/forums/p/95440/218611.aspx#4.2_H

http://www.actionscript.org/forums/showpost.php3?s=4216b64f885870c819e9ab55135cef39&p=806230&postcount=3 - http://www.actionscript.org/forums/showpost.php3?s=4216b64f885870c819e9ab55135cef39&p=806230&postcount=3
Posted By: Max
Date Posted: 27-Oct-2009 at 02:32

[tube]mnmBz-kI-vI[/tube]

[tube]sOJYhgYA_Gc[/tube]

http://en.wikibooks.org/wiki/Cyberbotics_Robot_Curriculum/What_is_Artificial_Intelligence%3F - http://en.wikibooks.org/wiki/Cyberbotics'_Robot_Curriculum/What_is_Artificial_Intelligence%3F
Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Nov-2009 at 17:34
Microsoft Secret Tablet... poglednete, vredi...

[tube]UmIgNfp-MdI[/tube]


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 28-Nov-2009 at 22:45
From now on, only Content Distribution torrents are allowed
 
Нема више пиратерија, штета


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Nov-2009 at 02:52
Какви џубриња се значи.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Nov-2009 at 05:01
Pirate Bay!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 29-Nov-2009 at 11:14

Ќе менуваме меѓу себе кој што успеал да симне Big%20smile

Опссс, извинете и тоа е пиратерија Roll%20eyes


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Nov-2009 at 11:23
Среќа пред неколку дена го симнав филмот Sin City кој за 2-3 дена го 'downloadirav'.


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Nov-2009 at 11:44
Mininova kje ja snema, kje se pojavi drug servis... Ustvari vekje ima eden kup drugi servisi... Jas barem ne sum zagrizen


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Nov-2009 at 11:53
Drugarmi koristi http://www.torrentbytes.net/ - torrentbytes ama treba da se registrirash.


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Nov-2009 at 11:59
Pirate bay ti e super kako sto kaza LSL... Mene Mininova sekogas mi bila opcija br. 2.

Iako i Pirate Bay imase nekoi problemi godinava nisto cudno i niv da gi skinat.


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Nov-2009 at 12:04
Drugarmi kazuva deka so torrentbytes, koga simnuvas bilo sto, ti ja koristi maksimalnata brzina na internetot. Ama na mene nikogas ne mi treba nesto itno, taka da pirate bay ke me sluzi odlicno cim ne treba da se registriras fala lslcrew.


Posted By: Max
Date Posted: 06-Dec-2009 at 07:11

туку да ја вратам на силверлајтот, излезе како најдобра предност во однос на флешот што може да се работи со кој било од нет јазиците додека ова флешот е заглавен само на actionscript...

Silverlight developers have more options when it comes to programming applications, they can use any .NET language such as C#, Visual Basic, and infact, it is even possible to use Python or Ruby with the open source IronPython and IronRuby. 
http://www.thinkdigit.com/Features/Flash-vs-Silverlight-Episode-2-Attack-of_3573.html - http://www.thinkdigit.com/Features/Flash-vs-Silverlight-Episode-2-Attack-of_3573.html
Silverlight is like flash. With the exception that Flash is written in mainly Javascript and is designed in Coldfusion Markup Language and Flash Markup Language I think. Silverlight is powered by any objec oriented language but mainly C#, but you could use PHP, Visual Basic, Python, Javascript, etc. Also, Silverlight is designed using XAML. http://www.youtube.com/watch?v=kfi1rloeE8w - http://www.youtube.com/watch?v=kfi1rloeE8w

[tube]AfkX9BAWtiQ[/tube]

еве и нешто ситно туторијали 

  http://silverlight.net/learn/videos/all/ - http://silverlight.net/learn/videos/all/

  http://idealprogrammer.com/videos/silverlight-3-four-hours-of-free-video-tutorials-by-microsoft-experts/ - http://idealprogrammer.com/videos/silverlight-3-four-hours-of-free-video-tutorials-by-microsoft-experts/
Posted By: Max
Date Posted: 06-Dec-2009 at 13:51

она со рубито е ветувачки, се оштрам да се нафатам да го поднаучам руби, добро ќе ми легне за повеќе муабети како плагини за скечап и нормално тимарење на силверлајт!? панкс лсл некој сугестија!?

http://www.mybestratedwebhosting.com/best-web-hosting-tips/scripting-language-comparison-chart.html - http://www.mybestratedwebhosting.com/best-web-hosting-tips/scripting-language-comparison-chart.html
Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Dec-2009 at 14:01


Го немам работено рубито за жал. Незнам што да кажам, гледам дека доста е ИН во последно време.


Posted By: Max
Date Posted: 07-Dec-2009 at 13:10

Originally posted by pbanksГо немам работено рубито за жал. Незнам што да кажам, гледам дека доста е ИН во последно време.

1. Ruby is used by people that don’t have a personal life and spend the weekend developing stuff 

2. C# is used by people that develop only on their 9-5, Mon-Fri job

http://spreadsheets.google.com/pub?key=p7efJLoHuYE-iw6JxBmpSQg&hl=en - http://spreadsheets.google.com/pub?key=p7efJLoHuYE-iw6JxBmpSQg&hl=en

а која е разликата во потребното ниво на познавање помеѓу скриптинг и програмирање, колку што разбрав за програмирање треба бајаѓи замарање, додека за ова веб муабетов и со малку се може!? значи во случај на ситна посветеностт плагини за скечап отпаѓаат како опција во догледно време!? во тој случај претпоставувам C# е подобра алтернатива!?

панкс?Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Dec-2009 at 13:21


Разликата е повеќе во позадина отколку што тебе ти менува доколку сакаш да создадеш некоја алатка/програм. Скриптата се интерпретира секој пат кога се повикува додека програмот е компајлиран (во exe, dll итн...) Компајлирање преку "јаки" програмски јазици е обременето со попрецизни правила, додека при скриптирањето некои правила може да бидат поопуштени (на пример начинот на декларирање на варијабли и начинот на кој тие понатаму се третираат од системот).

Веројатно онаму каде треба да целиш за твоиве потреби е користење на готови платформи, плагини, виџети итн, кои се лесно прилагодливи со мало познавање на јазиците во кои се правени (на пример, порталот го градиме на база на Wordpress и со елементарно познавање на PHP човек може да ја користи платформата на многу флексибилен начин и да врши мали модификации по потреба).


Posted By: Max
Date Posted: 07-Dec-2009 at 13:48

сакаш да кажеш дека воопшто не ми треба скриптинг јазик туку само готови темплејти да работам, со како што кажа ситни познавања за манипулација на ситни муабети!?

според она што го приметив познавањето на на одреден јазик прилично ги одврзува рацете кога станува збор за креирање аплиација или веб страница во силверлајт, може да се користат урнеци, но колку што разбрав потребно е и добро познавање на скрипнг јазикот кој би го користел... всушност прашање е само колку треба да му влезам т.е. на кое ниво требам да имам познавање од руби за да можам скриптирањето да го завозам ко песна, додека програмирањето јасно ќе ми остане вишак со оглед дека и тоа бар сега не ме интересира, како велат за дунстери телевизор, за аматери малски кош, а за професионалци спортска сала, иако има некој преферира и наопаку да ја тера

 во секој случај скрипниг јазиците и не се баш толку опасни колку што звучат http://home.pacbell.net/ouster/scripting.html - http://home.pacbell.net/ouster/scripting.html
Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Dec-2009 at 17:06
sto povekje znaes eden jazik polesno kje se snaogjas vo site jazici....deklariranje promenlivi, uslovi, loop-ovi.... gi ima sekade... no vo sekoj slucaj nekoja gotova platforma mnogu kje ti ja olesni rabotata, bidejki ako ne mislis da stanuvas makar programer-hobist, kje si imas golemi maki ako programiras od 0. 


Posted By: Max
Date Posted: 07-Dec-2009 at 18:07

па не да програмрам од нула, како што вели последниот линк да можам да составувам готови плагини и енџини и врз цел тој процес на сложување да имам целосна контрола, она заради куршлуси но и надградувања во иднина (на апликацијата или веб страната) 

е сега силверлајтот воопшто како опција сеуште не е масоно завозена, но сигурно брзо и тоа ќе се случи, засега од кориснички аспект јава и флеш се главни, но сепак од визуелен аспект, силверлајтот е поезија во движење, особено за нешта каде се бара поинтуитивна навигација или поглоси 3д ефекти, кои за жал сеуште не се буквално 3д како што напоменувам во првите постови погоре, но сигурно и тоа чудо ќе го видиме набрзо сепак 3 серија им е за сега апликацијава, претпоставувам додека дојде до 10 на она ниво на кое е сега флеш како едиција сигурно ќе прави функционално-визуелни чуда, она што вели типчето на последниов клип сакавме околу роботот да изротира одредено мени и така да се долови нешто спектакуларно, но каква фора со самата таа изјава за она пробувавме да видиме до кај се можеме да одиме со сл3 дефакто укажува дека сеуште е целосно недоквакан муабетов иако како појава е нешто што екстра...

патем фала на упатста!Posted By: Max
Date Posted: 21-Dec-2009 at 15:39

пред некој ден заглавив со изгорен хардиск и ко за среќа налетав на две уникатни лабаратории, доколку се најдете во слична ситуација слободно свратете до нив, ќе ви заштедат и на време и на пари за да опоравите битни податоци, особено доколку станува збор за службени! првата е со лаб тука(нас.аеродром) додека втората е филијала на хрватска компанија која ги препраќа во загреб дисковите заради што и се зголемува цената заради препорачан дхл транспорт

http://datarecovery.mk - datarecovery.mk (руска опрема) http://www.datarecovery.rs - datarecovery.rs  

http://inteclab.com.mk/ - inteclab.com.mk (на референтна листа го имаат пола балкан) http://www.inet.hr/~infolab/eng.htm - inet.hr/~infolab/eng.htm

За прв пат во Македонија нудиме услуга на потполно спасување на податоци (DATA RECOVERY), со користење на професионално опремена лабораторија. На располагање ни се сите познати технологии, од DATASHIFTER II процесорски апарат па се до професионален MF микроскоп. Вршиме интервенции врз сите видови на магнетски медиуми: хард дискови (IDE, EIDE, UDMA, MFM, RLL, CSI, SCSI2, Ultra SCSI2 WideSCSI3, SCSI160, USB, FireWire, SerialATA), RAID дисковни полиња (тип 0, 1, 0/1, 5, 10), floppy, MO диск, Syquest, Jaz, ZIP, LS120, DAT, DLT, сите FLASH мемории (compact, smartmedia, memorystick, FD, USB stick) итн.

Ги спасуваме Вашите податоци од:

- оштетени дискови (bad blocks, head crash, итн…)
- избришани податоци поради делување на вирус
- податоци изгубени поради настанат прекин на електрична енергија или преголем напон
- ненамерно избришани фајлови (ненамерна грешка)
- дискови форматирани по грешка
- партиционирани дискови со ф-диск или друг програм
- оштетени податоци поради делување на други апликации

Нашите уреди ги поддржуваат следниве формати на запис:

- FAT12,
- FAT16,
- FAT32,
- NTFS,
- NTFS5,
- NTFS(xp),
- HFS, HFS+,
- Novell,
- ext2,
- ext3,
- raiser(Linux),
- UFS,
- JFS,
- HP-UX,
- RAID 0, 1, 0+1, 5, 10 , и сите останати формати.

Важно: Во случај на несакано губење на податоците, многу е важно да се придржувате до некои основни правила, кои можат да бидат пресудни во спасувањето на истите:

- дискот на кој се изгубени податоците ДА НЕ СЕ КОРИСТИ повеќе и истиот да се извади од куќиштето. Ако податоците се само избришани или е форматиран дискот, податоците со сигурност ќе бидат вратени.
- Еден погрешен чекор во критичен момент, може трајно да Ве лиши од Вашите податоци.
- Досегашното наше искуство покажува висок степен на успешни спасувања и враќање на оштетените и изгубените податоци.

Data Recovery -процесот на спасување на податоци континуирано се развива, го следи постојаниот развој на нови дискови и медиуми. Во овој процес користиме најнови технолошки достигнувања и знаење кои наложуваат професионален пристап кон целиот процес, како и константно големо вложување во опрема.

Во согласност со предходно наведеното, Ви советуваме:

- Да не се пристапува на оштетениот диск, со цел да вршите интервенции врз истиот.
- Да не се користат “диск доктори”, “undelete” програми и слично. Најголем број на неповратно изгубени податоци настануваат по извршени обиди за аматерско “спасување”.
- Се работи за Вашите вредни податоци и во тие моменти размислете што би значело целосно губење на истите?
- Доколку е дискот намокрен со вода, киселина, или пена за гасење, не сушете го, туку веднаш ставете го во сад со дестилирана вода и оставете го во таа состојба, се додека не дојде стручно лице,
- Во најкраток можен рок контактирајте не за сите видови на совет, препорака и договор ( за итни интервенции 24/7).

Практични совети во случај на губење на податоците:

1. Да не се прави паника (не е се изгубено)
2. Исклучете го компјутерот (не влошувајте ја настанатата ситуација)
3. Не го рестартирајте системот (да се спречат понатамошни оштетувања)
4. Не инсталирајте друг софтвер (не правете нови грешки)
5. Не отварајте го хард дискот (не си играјте хирург - аматер)
6. Не се обидувајте аматерски да ги спасите податоците
7. Проценете ја ситуацијата и важноста на податоците
8. Пристапете на www.inteclab.com.mk за сите информации, совет и помош

http://inteclab.com.mk/mk/html/more.html - http://inteclab.com.mk/mk/html/more.html

[tube]HUF8YGBoFZ4[/tube]Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Dec-2009 at 01:19

Ако „симнувате“ филмови во последно време, бидете претпазливи со пораките што ќе ги добиете откако ке пробате да го пуштите филмот

Како:
X3 Player - Codec
3w Player
Dom Player
Divo Codec ...

Сите тие се ТРОЈАНЦИ (Trojan horses)

Повеќе на http://en.wikipedia.org/wiki/3wPlayer - http://en.wikipedia.org/wiki/3wPlayer-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Max
Date Posted: 05-Oct-2011 at 19:50

[tube]In9VQyd-gac[/tube]

има на линков поефтина опција како да се блокира и преку домакинскиот фајл во S32 http://www.mondo.rs/sk217337/Facebook%20blokator%20preuzet%20200.000%20puta.html - http://www.mondo.rs/sk217337/Facebook%20blokator%20preuzet%20200.000%20puta.html  

[tube]Hjq4Yjr90BY[/tube]Posted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Oct-2011 at 18:13
Хакери се подготвуваат да го избришат Волстрит !?

[tube]lsLuYnEyFLw[/tube]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Oct-2011 at 20:25
во чест на основачот на јаболкото,некој студент го фотошопирал заштитниот симбол со ликот на Стив Џобс
http://www.tocka.com.mk/index6.php?ID=51567 - http://www.tocka.com.mk/index6.php?ID=51567


Posted By: mitatos
Date Posted: 23-Oct-2011 at 18:29
http://www.youtube.com/watch?v=nOQkPhZSO1U - http://www.youtube.com/watch?v=nOQkPhZSO1U
Дали сте го виделе ова, прв пат гледам на Youtube Iphone5 so Hologram.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: gjoko
Date Posted: 23-Oct-2011 at 18:39
со други уреди имало,ама со ајфон не сум видел,светот си оди напред,за жал без нас


Posted By: mitatos
Date Posted: 23-Oct-2011 at 18:54
Па види на видеото се рекламира iPhone5-ka со Hologram. Ипак пишува Feautures.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Oct-2011 at 20:50
Холограмот може да се проектира само во кутијата во која се наоѓа iPhone-то (или во друга кутија со слични специфики).

Значи сам по себе, iPhone-от не може да проектира холограм.


Posted By: Max
Date Posted: 25-Jan-2012 at 20:14

[tube]wZAHG3COYYA[/tube]

HP Labs find memristors can compute - http://www.physorg.com/news190016024.html - http://www.physorg.com/news190016024.html

[tube]WP7lkQ66X_g[/tube]


Posted By: Max
Date Posted: 03-Feb-2012 at 02:23
на мајтап на шала, кузнај што се има по то фармите на орвел, веќе одамна се наоштрени како да почнат силиконските келии да ги заменуваат со мозочни клетки кои имаат 100.000 пати поголем капацитет за складирање информации него првиве, а главен проблем до сега беа разбирањето и користењето на хемиски реакции како би се решил транспортот, складиштењето и користењето на информации во мозокот, та полесно да ги вмрежуваат заспаните, или преку усб порт во мал мозок или преку порт преку папок, ве поздрави http://www.youtube.com/watch?v=HAdbdUt_h9M - eXistenZ

туку капата и јавно покажуваат дека ја кројат, иако одамна е скроена, само што за тоа немаме абер живеејќи си во http://www.youtube.com/watch?v=GPvJW1aC0ic - својот мал свет ...[tube]R0tr2T7NAIQ[/tube]

Towards All-Soft Matter Circuits - http://www.physorg.com/news/2011-07-memristors-quasi-liquid-soft-foreshadows-biocompatible.html - http://www.physorg.com/news/2011-07-memristors-quasi-liquid-soft-foreshadows-biocompatible.html
Conventional electronics are typically made of rigid, brittle materials and don't function well in a wet environment. "Our memory device is soft and pliable, and functions extremely well in wet environments -- similar to the human brain,"Neuroscientists Store Information in Isolated Brain Tissue http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091227212312.htm - http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091227212312.htm
"It took us four years to be able to reproducibly store two bits of information for 10 seconds" says Larimer. "Our findings should progress faster now that we know what to look for and have found the brain circuit that actually holds the memory."


Posted By: Max
Date Posted: 28-Mar-2012 at 22:20


транзиција, инаку за ова друг би требало да пишува а пола билдери би биле членови на здружениево http://etai.feit.ukim.edu.mk/mk - http://etai.feit.ukim.edu.mk/mk , дури и пола администрација! баш ме интересира кој е соодветен форум за вакво здружение можеби http://elektronika-mk.net/forum - http://elektronika-mk.net/forum    и сродното списание http://www.emiter.com.mk/ - http://www.emiter.com.mk/ но овие освен автоматика и баш не ги покриваат останатите науки од нишкава, имаме ли форум за информатичари?

ЕТАИ Друштво за електроника, телекомуникации, автоматика и информатика

Членство 
Секој државјанин на Република Македонија, кој работи во некое од професионалните полиња на инженерството, науките и технологиите ЕТАИ како дипломиран инженер едукатор, изведувач, иноватор, истражувач, научник, конструктор и проектант и автор на инженерски и научни дела може да стане член на Здружението за ЕТАИ ако искаже желба за тоа (во писмена форма). Со овој чин, преку Здружението, тој наедно е и член на Инженерската институција на Македонија (ИМИ).
Покрај државјаните на РМ, членови на Здружението од предходниот став, а со тоа и на Институцијата ИМИ, но под истите наведени услови, може да стане и странски државјанин кој професионално е ангажиран во некое од полињата ЕТАИ на инженерските науки, струки и технологии.
Индивидуалното членство може да биде во еден од следниве статуси:
член - инженер;
член - дипломиран инженер;
овластен самостоен инженер.

Во Здружението за ЕТАИ, како и во Институцијата ИМИ, се препознатливи и следниве посебни статуси:
истакнат член
заслужен член;
почесен член.
http://etai09.feit.ukim.edu.mk/mk/index/societymk/module - http://etai09.feit.ukim.edu.mk/mk/index/societymk/module

ЕТАИ 2007 е осма од серијата конференции организирани од Здружението за ЕТАИ на Република Македонија. Претходните ги вклучуваат ЕТАИ '82, '85, '89, '93, 2000, 2003 и 2005. Традиционално, конференцијата се одржува во амбиентот на богатата реткост на природата и културата на Охридското крајбрежје, заштитетно од УНЕСКО.
Намената на конференцијата, сообразно со нејзиниот заемно-дисциплинарен карактер, е изучување и експанзија на теориските и апликативните аспекти во електрониката, телекомуникациите, автоматиката и информатиката.
Целта на конференцијата е да обезбеди форум за презентација и дискусија на состојбата и развојните правци на областите што ги покрива ЕТАИ во Република Македонија и пошироко. Се очекува да се развие дискусија за различните концепти, методи и технологии и да се разменат погледи од експерти од различни профили од земјата и странство.
http://www.etai.org.mk/etai2007/mk/nameni_i_celi.html - http://www.etai.org.mk/etai2007/mk/nameni_i_celi.html

Од 16-ти до 20-ти септември 2011 година во Охрид со голем успех беше одржана 10-тата меѓународна конференција ЕТАИ и COSY 2011.
На конференцијата ЕТАИ земаа учество голем број на домашни и меѓународни професионалци и научни работници од областите на електрониката, телекомуникациите, автоматиката и информатиката. Исто така, многупосетени пленарни предавања одржаа проф. д-р Кевин Ворвик (Kevin Warwick) од Универзитетот во Рединг (University of Reading), Англија, на темата “The Cyborg Experiments”, како и проф. д-р Андреј Богданов од Кинескиот универзитет на Хонг Конг (The Chinese University of Hong Kong) на темата "Parallel Cryptography".
http://feit.ukim.edu.mk/novosti/ietai-2011 - http://feit.ukim.edu.mk/novosti/ietai-2011Posted By: Max
Date Posted: 26-Apr-2012 at 16:57


- Computer Science: studies and builds artificial systems. It includes both computational theory and software engineering.
- Artificial Intelligence: emulates intelligence in artificial systems.
- Cognitive Science: studies natural systems from a computational viewpoint. [ http://vimeo.com/10870918 - 1 ][ http://www.scribd.com/doc/16188822/Cognitive-Science - 2 ][ http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_science#Computational_modeling - 3 ]

http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=28965#28965 - 1 ][ http://www.youtube.com/watch?v=an6eBP5O2wc - 2 ][ http://www.scribd.com/doc/78648632/5/Принципи-изведени-из-когнитивне-теорије-учења - 3 ]

како предмет Когнитивистика има и на информатичкиот универзитет во Охрид http://uistmoodle.servehttp.com/ - http://uistmoodle.servehttp.com/ иако не е наведено кој е предавачPosted By: Max
Date Posted: 02-Jul-2012 at 13:14

[tube]Zib3nrADOyw[/tube]

http://en.wikipedia.org/wiki/Flame_%28malware%29 - http://en.wikipedia.org/wiki/Flame_(malware)

http://it.slashdot.org/story/12/06/05/1638228/flame-malware-hijacks-windows-update - http://it.slashdot.org/story/12/06/05/1638228/flame-malware-hijacks-windows-update[tube]L2ZURpSKPWw[/tube]


Posted By: Max
Date Posted: 23-Jul-2012 at 20:41

[tube]vRMhu9Umnmk[/tube]

сепак - Are "Good" Computer Viruses Still a Bad Idea? - http://www.people.frisk-software.com/~bontchev/papers/goodvir.html - http://www.people.frisk-software.com/~bontchev/papers/goodvir.html

но - Computers and Epidemiology - http://www.research.ibm.com/antivirus/SciPapers/Kephart/Spectrum/Spectrum.html - http://www.research.ibm.com/antivirus/SciPapers/Kephart/Spectrum/Spectrum.html  
...

COMMON DEFENSES. The anti-virus technologies differ in their effects on viral birth and death rates.

The virus scanner, the most common, works by examining stored programs for infection with one of a set of known viruses. Scanners often also detect slight variants of know viruses. Some even incorporate a heuristic function, which allows them to detect some brand-new viruses by guessing at the function of the code.

Scanners excel at raising the virus death rate. Someone who installs a scanner and uses it at regular intervals -- say, once a week -- increases the death rate from nearly zero to at least, in this case, once a week. A resident scanner, which is always active in the system examining all programs that are loaded, pushes the death rate even higher, since the virus is detected (an presumably removed) as soon as it is loaded.
Scanners can also act as filters to decrease the viral birth rate. For example, if all new programs arriving at a machine are scanned as they arrive, the effective birth rate of the machine's neighbors will be lower.

Traditional access control systems are a second kind of anti-virus technology. By preventing unauthorized programs from altering other programs, they can decrease the viral birth rate. Networked systems lacking access control could be swamped by a virus within an hour or two. In his early experiments, however, Cohen showed that even when access controls are in place, viruses can spread quickly and widely without violating those controls.

A third anti-virus technology, sometimes called integrity management, lies somewhere between scanners and access control systems. Its strategy is to detect and prevent virus spread by noticing or preventing the changes viruses make to parts of the computer system. An integrity management system can increase the viral death rate if it notices an anomaly due to a virus and alerts the user. Conversely, the system may note but not warn the user of a change (perhaps because the virus has noticed the protection and has not tried to spread), in which case it is limiting the birth rate.

While scanners work best against known viruses, integrity management systems can guard against larger classes of viruses. Because they look for general methods that viruses use to spread, not for the bit patterns that make up the virus code, they can be more effective on newly devised infectors. Their disadvantage is that they also flag or prevent legitimate activity, and so can disrupt normal work or lead the user to ignore their warnings altogether.
...Posted By: Max
Date Posted: 02-Sep-2012 at 16:37

најизвикани малвер скенери се http://www.neowin.net/forum/topic/1071317-superantispyware-vs-spybot-search-and-destroy/ - SB или MB иако и емисофт се во моментов предничат http://www.anti-malware-reviews.com/ - http://www.anti-malware-reviews.com/ а и имаат пакет ко fw+am http://www.emsisoft.com/en/software/internetsecurity/ - OAP чисто и корисно ем помалку процеси во позадина а сепак добра заштита!

The cost of this application (Online Armor++) is ridiculous [ http://www.youtube.com/watch?v=w7VoR3bBo8w - 1 ]


hi. do i still need an anti-virus/internet security software when im using this or other anti-malware software like this one or malwarebytes? thanks.
Reply
You need one if you are using malwarebytes.If you are using emsisoft anti malware you should be fine though but if you want you could get a firewall. [ http://www.youtube.com/watch?v=XSwxuzJulBA - 1 ]
Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Sep-2012 at 19:27
Макс,каков е овој антивирус Emsisoft Anti-Malware 6.5? и дали има безплатна опција,пошто јас се служам со есенцијалот од Мајкрософт ,бидејќи XP-то ми е `оригинално` па го користам легално.Дали се исплати да го инсталирам безплатниот ЕАМ наместо фул верзијата на мајкрософт


Posted By: Max
Date Posted: 02-Sep-2012 at 20:18

да бесплатна порција имаш на пиратбеј :ok е сега дали ова или она што знам ако немаш битно нешто у комп ич не му се секирај само по некое време удри му формат за да отресеш се што си закачил по две-три години сурфање, она колку даската да се светне и лизга

ако ти е за фирма купи си или http://www.eset.com.mt/download.html - nod32 или ова http://www.emsisoft.com/en/software/internetsecurity/ - Emsisoft Internet Security Pack

но имал или не лиценциран софтвер битно да имаш некаква заштита, која во секој случај не се мери со бекап опции од типот помошен хард или стик, тоа е твој избор сепак trial наспроти full логично само за по сајтои ко википедија имаш доста хакирани муабети кои се строго за евалуација а вклучително сите опции на програмот, и зависи како гледаш на оваа проблематика дали е кражба нешто што всушност само дополнително те заробува тебе дома но ајт ако знаеш како и ти да делиш на оние кои немаат - лесно се компензираат ваквите позајмици, бар еднаш неделно да одиш во Црква или на пазар да не земаш ситен кусур назад итн. ако ништо друго бар совеста да ти е мирна


Posted By: Max
Date Posted: 02-Sep-2012 at 20:35
туку од програми што едно десетина години ги користам за расчистување пред ил по антивирус чек се

- RWC http://www.r-wipe.com/ - http://www.r-wipe.com/

- JDR http://www.jgoodies.com/freeware/jdiskreport/ - http://www.jgoodies.com/freeware/jdiskreport/

сепак начини има ама баш секогаш чоек да се стабилизира http://howto.wired.com/wiki/Build_your_own_botnet_with_open_source_software - http://howto.wired.com/wiki/Build_your_own_botnet_with_open_source_software

може има некој абер да препорача софтвер за вадење од бунило избришани фајлои она data recovery prog, имам пробано повеќе досега но неможам да кажам дека некој и навистина е корисен


Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Sep-2012 at 21:14
Макс,дали Disk Cleaning and Internet Privacy е брка истата работа како Tune Up utilities 2012,што ја имам јас и ја користам,секако ми е оригинална верзија `купена` преку торенти.задоволен сум,ја забрзува работата на компјутерот,а едно време поради `оригиналноста` имав проблеми со апдејти,но го средив и тоа.

патем, никогаш го немам форматирано компјутерот,а го користам 2-3 години,а засега немам проблеми.редовно го чистам со Malwarebytes Anti-Malware,пазам каде сурфам,редовна дефрагментација и нема проблем


Posted By: Max
Date Posted: 02-Sep-2012 at 21:44

TuneUp е извондредна алатка со оглед дека е доста интуитивна

а disk clean јасно брка работа но не целосно пример RWC има сосем друг пристап иако особено не го олеснува компјутерот колку што целосно ги брише трагите од фајловите кои ги бришеш, додека со класичното delete или clean од нив сеуште остануваат траги та утре можат да се реконструираат преку data recovery, така да она што мислам скроз да го нема во мојот систем го бришам со RWC

за форматирање се шалам иако после добар вирус или калабалак по регистри ова е единствено чаре а да се врати брзината во нормала, не дека неможе сето тоа да се оправи и пешки, но кој има време да му се замара е прашањеPosted By: gjoko
Date Posted: 02-Sep-2012 at 22:10
дали се исплати да го `купам` со торенти RWC,t.e. дали е нешто што вреди да се инсталира со оглед дека го имам Tune Up?


Posted By: Max
Date Posted: 02-Sep-2012 at 22:32
да со оглед дека во персоналното мени покрај дилит ќе имаш и опција delete and wipe што значи буквално wipe - чистка, особено корисно за вируси и малвери кои не се даваат никако или евентуално ако се работи за конспиративни фајлои кои можат да ти разнишат авторитет покуќи http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=187560 - http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=187560

туку добро што спомна дефрагмент, малку малку па ќе заборавам и со месеци да зачистам тенекето а постојано пиши бриши симнувам а капак со ќеиф си го користам PD8 она колку да си изметам се расфрлано иако не е единствено чаре во својата категорија http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=150981 - http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=150981 [ http://www.wilderssecurity.com/search.php?searchid=4764781 - 1 ]


Posted By: Max
Date Posted: 05-Sep-2012 at 08:36

кога би постоела АКТА http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3140&PID=185400#185400 - ни инфографик немаше да има човек при ракане е технлогија ама ја засега цела информатичка - Goodbye ACTA! * EU Parliament votes against ratification of ACTA! - http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20120703IPR48247/html/European-Parliament-rejects-ACTA - http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20120703IPR48247/html/European-Parliament-rejects-ACTA

[tube]0Aoy8k0qC6s[/tube]


Posted By: Max
Date Posted: 21-Sep-2012 at 18:00

http://crisisboom.com/2012/09/14/intels-new-technology-to-replace-passwords-with-wave-of-hand/ - http://crisisboom.com/2012/09/14/intels-new-technology-to-replace-passwords-with-wave-of-hand/

http://www.fujitsu.com/global/news/pr/archives/month/2012/20120501-01.html - Fujitsu Develops World's Smallest and Slimmest Palm Vein Biometric Authentication Sensor

[tube]xrnun_hUDyE[/tube]


Posted By: Max
Date Posted: 26-Sep-2012 at 09:24

денес електрони утре фотони зад'утре неутрина 

http://en.wikipedia.org/wiki/Qubit#Bit_versus_qubit - http://en.wikipedia.org/wiki/Qubit#Bit_versus_qubit

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature11449.html - http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature11449.html

“The next natural step is to demonstrate a 2-qubit logic gate, by placing two such atoms close to each other,” says Morello. “We are already working on this project; prototype 2-qubit devices are being fabricated as we speak.”

As you add more qubits, the capacity of the computers to perform operations increases exponentially. In fact, with just 300 qubits it is possible to store as many different numbers as there are atoms in the universe.

https://newsroom.unsw.edu.au/quantumbreakthrough - https://newsroom.unsw.edu.au/quantumbreakthrough

this type of computing, Quantum Computing, will allow for robotics to happen and perform faster than any human being.
 

[tube]veDS0D8lEoM[/tube]

Quantum computers—as opposed to the computers we use daily—rely on the laws of quantum mechanics to speed up calculations. They could theoretically process complex calculations in a fraction of the time conventional computers require. Quantum computers are thought to be ideally suited to data-intensive problems, such as cracking modern ciphers, needle-in-a-haystack searches of huge databases, and modeling biological molecules and drugs.

 However, it is extremely difficult for a quantum computer to hold information for long periods of time, as quantum systems tend to become unstable and “decohere,” losing data when they interact with their environments.
Posted By: Max
Date Posted: 26-Sep-2012 at 14:38

од тука натака би требало да превземат останатите, имајќи предвид колку слабо стојат ози-те   на ИТ пазарот, иако ова не е некој фактор, но споредено пример со јапонија засега се упола на сите научни полиња, ако индексов е точен http://www.globalinnovationindex.org/gii/main/analysis/spiderchart.cfm - http://www.globalinnovationindex.org/gii/main/analysis/spiderchart.cfm

ме чуди што прават јапонците, едно време беа неприкосновени во иновациите, а сега ја тераат строго конзумеристички, најверојатно изумреа  познаитите јапонски работни навики кај младиве, та сега освен забавна индустрија и услужни дејности друго не ги интересира, ајде бар рекламиве им се пери-носи!

[tube]o-Uv5ZNk0RE[/tube]   [tube]qrke-jENePI[/tube]Posted By: +Protagorist
Date Posted: 07-Nov-2012 at 22:06
Originally posted by Max


- Computer Science: studies and builds artificial systems. It includes both computational theory and software engineering.
- Artificial Intelligence: emulates intelligence in artificial systems.
- Cognitive Science: studies natural systems from a computational viewpoint. [ http://vimeo.com/10870918 - 1 ][ http://www.scribd.com/doc/16188822/Cognitive-Science - 2 ][ http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_science#Computational_modeling - 3 ]

http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - http://www.cognitivedesignsolutions.com/ELearning/E-Learning1.htm - [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=28965#28965 - 1 ][ http://www.youtube.com/watch?v=an6eBP5O2wc - 2 ][ http://www.scribd.com/doc/78648632/5/Принципи-изведени-из-когнитивне-теорије-учења - 3 ]

како предмет Когнитивистика има и на информатичкиот универзитет во Охрид http://uistmoodle.servehttp.com/ - http://uistmoodle.servehttp.com/ иако не е наведено кој е предавач


[tube]dk60sYrU2RU[/tube]


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Nov-2012 at 11:17
знае ли некој да каже како стојат работите со проектот компјутер за секое дете кај нас,има ли ефект од таквата кампања и дали сите предмети се сега во електронска форма?!

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Nov-2012 at 14:38

незнаев дека и во ова имале вмешано прсти америте,таман да пратат како и што си ја учиме младината,та во случај да влета нешто послободоумен материјал по учебниците за тоа да имаат претстава како полесно би ги активирале ботовите кои ги имаат на располагање од соросоиди преку мцмсоиди па до интегративци,простете за ненамернава параноја која може нема врска со реалноста но има со еугениката и нејзините експериментални пипци ширум светот! ко куриозитет и во југославија имаше експериментални училишта кои тераа по посебни програми ко 11.10 во скопје,додекаа сега нема време за такви егзибиции па одма однсно во од се експериментира со во случајов современава технологија,а утре во случај и ова да потфрли најверојанто ќе одат со директни субвенции за учениците [ http://blogatash.wordpress.com/2010/01/08/♦-сто-милиони-евра-за-учениците/ - 1 ]

Центарот за техничка поддршка за компјутерите во основното образование со кој раководеше Проектот на УСАИД за основно образование (PEP) од денеска преминува во надлежност на Министерството за информатичко општество и администрација.

Станува збор за портал кој помага при решавањето на техничките проблеми со кои се соочуваат наставниците во користењето на хардверот во нивните училишта.

За таа цел во просториите на Канцеларијата на УСАИД во Скопје беше потпишан Меморандум за пренесување на надлежностите од страна на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и директорот на Проектот на УСАИД за основно образование Небојша Мојсоски.

- Со овој центар кој денеска го преземаме, а е направен со висок квалитет и професионалност, ќе можеме во секој момент да ги следиме проблемите коишто ги имаат наставниците, односно училиштата со компјутерската опрема. Со овој центар може да се најдат најчесто поставуваните прашања и проблеми со кои се соочуваат училиштата и врз основа на анализите што ќе ги добиваме од него ќе може да ги креираме новите политики и стратегии за модернизација и инвестирање во образованието, рече министерот Ивановски по потпишувањето на меморандумот.

Во однос на изработката на електронските содржини на наставни предмети, Ивановски информира дека е изработена стратегија во која точно е наведено секоја година кои предмети ќе бидат направени во електронска форма.

- Македонија е една од лидерите во регионот која има толку многу инвестирано во образованието. Но, нема да застанеме тука. Ќе продолжиме да инвестираме и за кратко време заедно со Министерството за образование и наука ќе бидат распишани и јавните повици за изработка на електронски содржини по географија, математика, англиски јазик, македонски јазик...., рече Ивановски.

Според директорот на Проектот на УСАИД за основно образование, бројката од над 90 илјади посетители досега на кол центарот покажува дека е направен вистинскиот чекор.

Кол центарот е основан во октомври 2010 година. Дневно се регистрираат околу 20 нови посетители.
http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/17895/centarot_za_tehnichka_poddrshka_na_kompjuterite_vo_osnovnoto_obrazovanie___.aspx - http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/17895/centarot_za_tehnichka_poddrshka_na_kompjuterite_vo_osnovnoto_obrazovanie___.aspx-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Nov-2012 at 14:56
во контекст експериментите нека оди и ова ко интересен офтопик,само не ми е јасно дали ова ќе доведе утре квалитет или просечност имајќи предвид дека западниот свет кај основците не стимулира ниво на знаење како кај нас што беше случај тоа досега,каде веќе во 5-то оделение кај нас децата веќе се спремен ко за осмо кај нив,претерав но во најмала рака квантитетот и ритамот на усвојување на знаење кај нашиве деца (бар до сега беше тоа така) е бар два пати поголем неко на тамошните,но мислам откако станаа интернетот и компјутерите достапни насекаде ваквиот јаз и да нејќеме сам ќе се избалансира дали бидејќи нашиве ќе имаат прилика за повеќе да се опуштат или нивните за повеќе да се информираат,како и да е во најмала рака не смееме да си дозволиме јавен и целосен плагијат,но чим можеме да џиткаме неокласични копии во урбанизмот зошто па да не џитнеме и англосаксонска наставна програма во образованието

Груевски: Основците ќе учат од преведени британски учебници

Учебници за основно образование ќе се преведуваат од Велика Британија зашто, според анализите, тие во целина се најдобри во Европа за преземање и нивно користење од македонските ученици, иако одделно има квалитетни учебници и во скандинавските земји.

Премиерот Никола Груевски рече дека ќе бидат преземени учебниците од кои може да се пресликаат сите најдобри практики и искуства кои во нив ги вложила Велика Британија и меѓународно докажани стручни лица. Најпрво од областа на техничките науки, а во втора фаза и за општествените науки зашто предметите за национална историја, географија и мајчин јазик содржат специфики за државата.

- Ќе побараме дозвола од авторите и ќе ги откупиме правата. Правиме добар чекор, тоа ќе биде квалитетно подобрување на македонските учебници и нашите деца ќе може да учат од најдобро подготвени учебници во Европа, изјави Груевски во Куманово, по почетокот на градежните работи за ревитализација на пругите од Коридорот 10.


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: Dexter26
Date Posted: 12-Nov-2012 at 15:44
Previous
 
Македонските ученици ќе учат од британски учебници ?
 
Богами, многу ќе научат, особено ако се земе во предвид фактот дека поради бришењето на Винстон Черчил од некои нови британски учебници по историја, денешната британска младина повеќе верува дека Винстон Черчил е измислен лик, а Шерлок Холмс навистина постоел.
 
Кој не си ја учи историјата, осуден е истата да му се повтори !!!
 
Ако Македонците не го научија тоа во изминативе 21 година независност, тогаш Бог нека ни е на помош, бидејќи историјата, порано или подоцна ќе им се повтори на тие кои не ја научиле.


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Nov-2012 at 18:36
ако размислиш подобро или видиш поубаво,се ни е експериментално,од името на државата преку урбанизмов во метрополава па се до јавниот транспорт во истата,а зошто и образовната настава би била исклучок?! подржувам експерименти,но како што кажа вакви колку и да изгледаат корисно не би ги зел ни предвид,а не па да ги прифатам ко авторски!

има нешто друго посреди а што е тоа може само да нагаѓаме,само да не излезат утре од него мутанти со калосани дисаѓи,како велат патот до рерната е поплочен со најдобри намери,дали?! а може искалкулирала тајфата на Грујо со новио им супер-компјутер како најбрзо да напраиме европеи од идните генерации,а пошто неговите компоненти се произведени во првата им кралска провинција ондак резултатот ендек
Македонија станува регионален лидер во ИТ-индустријата

Со промоцијата пред пошироката јавност на т.н. суперкомпјутер што го набави државата, интересот за него веќе почнува да расте и да се прават планови за искористување на неговите капацитети и можности во повеќе насоки. Дознаваме дека една домашна компанија што се занимава со 3Д-анимации веќе го употребила компјутерот за креирање свој производ, што се покажало како врвно успешно и екстремно брзо.

„Неоком“ ја заврши работата

Комплетната изведба, инсталација и пуштање во употреба на целиот ултрабрз и моќен систем ги изведе домашната компанија „Неоком“, од каде што велат дека овој проект претставува круна на повеќе од 22-годишното систем-интеграторско искуство на компанијата. Тоа е реализирано во соработка со стручниот тим на „Хјулит Пакард“ од развојниот центар за пресметување со високи перформанси во Гренобл, Франција. Целиот процес од добивањето на тендерот на „Неоком“ што нашата влада го распиша до неговото инсталирање во Македонија траеше околу две години. Тоа дополнително говори за комплексноста на целата операција и големината на инвестицијата, од една страна, и за одговорноста и тежината на зададената задача, од друга страна, што ја направија од „Неоком“.

- Самиот транспорт на целиот систем беше специфичен и со зголемен надзор. Претходно системот хардверски се интегрира во Шкотска, а софтверски во Гренобл, Франција. Комплетното склопување беше направено од нас, за што странците беа вчудовидени - ни изјави Горан Кубелка, извршен директор за услуги во „Неоком“.

Според Кубелка, овој систем со 1.008 јадра е погоден за истражувања во пресметковната хемија, физиката, сеизмологијата, метеорологијата, геологијата, биомедицината и сите области каде што е потребна голема процесирачка моќ. Може да се користи, на пример, при симулации на судир на возила, што помага во понатамошна изработка на нивниот структурален дизајн, молекуларни интеракции при дизајн на нови лекови, симулација на воздушен проток кај автомобили, возови и авиони и слично.Вложувањето ќе се исплати

Покрај примената во научните истражувања, системот овозможува и негова индустриска примена.
Ваквите и слични системи во Европа се користат најчесто во финансиските сервиси, нафтената индустрија, дистрибутивните синџири. Постојат примери и на користење на ваквите системи за поддршка на сервисите на државата, пред сѐ во делот на управување со кризи, урбано планирање, па и во системите за разузнавање, дешифрирање пораки, полиција и војска. Компјутерот може да им се нуди и на соседните земји што немаат ваков современ систем. Македонија е единствена држава со ваков вид компјутер на просторот на поранешна СФРЈ. Словенија е една од земјите која има нешто слично, но е далеку послаб и веќе застарен.

- Досега како држава, но и како бизнис-сектор бевме хендикепирани немајќи ваков систем. Сите потребни нешта што се работеа се правеа на многу послаби системи за што требаше, сликовито кажано, цела вечност. Сега брзината ќе биде неспоредлива - ни изјави Славко Костадиновски, извршен директор за продажба во „Неоком“.

Пресметувањето со високи перформанси сè повеќе станува движечка сила не само на современиот научен развој и истражување туку и на економијата во целост, велат од „Неоком“. Денес, покрај различните економски параметри, степенот на развој на една земја се мери и во користењето и бенефициите од пресметувањето со високи перформанси. Сите најзначајни светски економии, како што се САД, Јапонија, Европската Унија и други, во своите краткорочни и среднорочни стратегиски цели, на висока позиција го поставуваат користењето на пресметувањето со високи перформанси. Компјутерот се наоѓа на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), каде што стручен тим ќе го управува овој систем, а ќе го користат сите институции и поединци што имаат потреба од пресметки со високи перформанси.
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11912168166&id=10&prilog=0&setIzdanie=22726 - http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11912168166&id=10&prilog=0&setIzdanie=22726


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Nov-2012 at 19:13
после ваквиот локализам следен чекор би бил да размислуваме и делуваме глобално,за почеток јавно да се подразмисли нешто од нешто,само без непотребно губење време на дичење и бичење промо за сопствената компанија(или партија) може предлогот на Неоно Блогатиот погоре да биде повеќе од неопходен но наместо директни субвенции за учениците тоа да биде субвенционирање на релокација на трудот,односно државата на големо да инвестира во развој на претприемаштвото на клеточно ниво или ко што вели англичанецов хај-тек екологија а го дополнува германецот која мора да биде напумпана здраво со субвенции и почетни инвестиции

[tube]lz27FUQlTrs[/tube]

ех да ја стрефеше југославија вакво време кузнај што ќе беше мада повеќе од јасно дека загреб и белград ќе ни измолзеја се што е квалитетно,но и вака и така ко Македонци сме дезорганизирани,белки почнаа да работат аналитички политичариве иако сеуште со методите на чика глиша кои евентуално то супер-компјутерот ќе ги надмине,но чим аниматорска компанија прва ги искористи негоите услуги најверојатно истиот претежно ќе има забавна функција во иднина,јасно додека да проработат тоа флоресцентните сијалици во пмф,мф,гф итн.-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 14-Nov-2012 at 09:43


a real-time world map which visualizes cyberattacks captured by honeypots of the http://www.honeynet.org/node/960 - Honeynet Project

http://map.honeycloud.net/ - http://map.honeycloud.net/-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Nov-2012 at 20:36
дали знае некој колку е ограничувањето на youtube во МБ,еден од авторите на емисијата за Кокино ми поклони Цд работено во соработка со една локална телевизија,па сакам да го поставам видеото.

патем дали има топик на оваа тема,се утепав од барање ненајдов(не ми е првпат)


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 22-Nov-2012 at 21:36
има ограничување на времетраењето,ако си нов или имаш лошостоечки копирајт статус неможеш да качуваш видеа подолги од 15мин,што порано луѓе го решаваа со цепкање на материјалот во делови,или тоа направи го тоа со некое програмче ко ова http://download.cnet.com/Youtube-Video-Splitter-Uploader/3000-2194_4-75000404.html - http://download.cnet.com/Youtube-Video-Splitter-Uploader/3000-2194_4-75000404.html или најди некој што има дозвола за аплоуд над 15мин и качи го во едно парче цел абер преку неговата сметка

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Nov-2012 at 22:39
фала за насоките,спуштив неколку од програмчината па да ги испитам малу


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 23-Nov-2012 at 01:44
Ѓоко тоа програмот чисто го фрлив ко абер дека има такво нешто инаку сега читнав тоа коментарите,велат дебакл,така да расчитај се чоек пред да изгубиш бадијала времето во инсталирање,обработка и аплодирање,за на крај се да е изместено ко немал број пати што имам сретнато на јутјуб,

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: gjoko
Date Posted: 23-Nov-2012 at 17:27
ОК,фала за насоките


Posted By: gjoko
Date Posted: 21-Feb-2013 at 21:31
ФХ3Х РАБОТЕШE НА ТРИ ОД ПЕТТЕ НОМИНИРАНИ ФИЛМА ЗА ОСКАР ЗА ВИЗУЕЛНИ ЕФЕКТИ


Македонската компанија за визуелни ефекти и анимација ФХ3Х соработуваше во три од пет филма кои годинава се номинирани за Оскарот во категоријата на визуелни ефекти.
Станува збор за успешната соработка со тимот на Industrial Lights & Magic на третиот најпрофитабилен филм на сите времиња, „Marvels The Avengers” и на MPC Technicolor од Лондон, на филмовите „Prometheus” и „Life of Pi”.

Tиe соработuvaa и нa проектот „Les Miserables” со Mill Film од Лондон - мјузикл, кој е номиниран за најдобар филм заедно со „Life of Pi”.

“Ни претставува двојно задоволство што бевме дел од проектите кои се номинирани, но филмовите како што се „Одмаздници" и „Животот на Пи" го подигаат нивото на целата индуструја. Горди сме на секој проект, овие номинации се дел од највисоката валоризација на нашата работа во нашата индустрија“, вели Кристијан Даниловски, ко-основач на ФХ3Х

Во изминативе три години преку 90% од нивната работа е ориентирана кон големите светски студија, каде што соработуваат со најголемите светски артисти од оваа област, на што се должи усовршувањето и порастот на компанијата.

Тимот на компанијата ќе се зголеми сто нови вработувања во следните три години заради зголемениот обем на работа. Во моментов ја работат постпродукцијата на новиот филм на Столе Попов „До Балчак“, а биле ангажирани и на „Трето полувреме“ од Дарко Митревски и на „Балканот не е мртов“ од Алексдандар Поповски. Посакуваат во блиска иднина да излезат и со свој филмски продукт.

Инаку, 85-то доделување на оскарите за 2013 година ќе се случи в недела на полноќ во Лос Анџелес во театарот „Долби“. Тимот на ФХ3Х работеше на „Ранго“, кој во 2012 година освои оскар во категоријата на долгометражен анимиран филм.

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/93019/fh3h_raboteshe_na_tri_od_pette_nominirani_filma_za_oskar_za_vizuelni_efekti.aspx - http://www.kapital.mk/mk/makedonija/93019/fh3h_raboteshe_na_tri_od_pette_nominirani_filma_za_oskar_za_vizuelni_efekti.aspx


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 06-Mar-2013 at 19:30
Луѓе што интернет користите? Кој е најдобар и најбрз интернет провајдер во Македонија и во Скопје, според вас?


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Mar-2013 at 20:06
T-Home и немам никаков проблем со конекција.Еднаш рутерот ми правеше проблем(сецкаше понекогаш) ама имам другари во фирмата и ми го заменија `на лепе очи`.Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Mar-2013 at 20:26
Т-Хоме доме, Неотел и близу на работа.

За домашна употреба сум про Т-Хоме а мислам дека и цените им дојдоа полека во некои разумни рамки.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Mar-2013 at 20:53
оптичкиот им е 50-60 Мbps...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: daci92
Date Posted: 06-Mar-2013 at 22:13
Ај вака јас некое време сум во дилема:
-Имам од Оне ДуоЕкстрим веќе долги години(уште од првиот ден кога го пушти оннет во употреба) и веќе ми се чини многу скап
-Се мислам да го сменам и изборот беше Близу Премиум пакет со брзини 50/1 но не сум сигурен колку е стабилен

Може ли некој да ми каже колку е стабилен интернетот од близу да не се зафркнам со договор од 2 години па после да се скубам (народно речено)


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 03-Sep-2013 at 01:50


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=140021#140021 - интерактивност ок , но каква и зошто!? 

[tube]075aWDdZUlM[/tube]-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 24-Sep-2013 at 16:44


[tube]nTFEUsudhfs[/tube]

learning by examples - youtube free example archive - tv example monopole

[tube]qb_M4IEQo94[/tube]
-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 24-Oct-2013 at 13:30

ја хакирале страната на Свети Ѓорѓи од Старо Нагоричане http://www.cdnh.edu.mk/frame.aspx?ProektID=28 - http://www.cdnh.edu.mk/frame.aspx?ProektID=28

дали може индиректно хакот да се отсрани без да се контактира администраторот на страната, колку е тешко хакер да хакира хакер, попрво неко од нас ќе се нафати на ова него што цднх ќе интервеира, не сум сигурен но мислам од поодамна стои вака хаков

едит

уствари цела страна е хакирана т.е. сите подтеми во сите региони http://www.cdnh.edu.mk/Proekti.aspx?region=2 - http://www.cdnh.edu.mk/Proekti.aspx?region=2


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Oct-2013 at 13:35

Се што треба е нивниот админ повторно да ја стави оригиналната содржина на сајтот. Секако пожелно би било и да се затвори дупката од каде што влегол хакеров.

-------------
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו


Posted By: daci92
Date Posted: 24-Oct-2013 at 14:26
Многу страни во Македонија се лесно пробивливи, а тоа е затоа што многу институции користат ВЕБ ЦМС (односно веб системи) и тоа најчесто ги немаат последните закрпи ,имаат лесно пристапливи бази и незаштитени ,обично администраторот не ја заштитува базата оделно и прави нередовен Бак уп (односно копија од моментална состојба) и потоа е тешко да се врати во првобитна состојба ,бидејќи хакерите секогаш си отвораат нова патека која доколку не се смени целата содржина на сајтот и сите лозинки повторно ќе им овозможи лесен пристап.
Ова предупредување со години го даваме на одредени луѓе и страни ,професионалната заедница е запозната со овој проблем и се труди се повеќе да ги отстранува грешките и проблемите ,но има „професионалци“ како овие дечки кој го работеле сајтот по предмет тимска работа на факултет и воопшто не воделе грижа на тие делови.


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 17-Nov-2013 at 14:37

Руските ученици создадоа уникатен дигитален медиум

Група ученици од Нижни Новгород (Поволжје) измислија нов дигитален медиум, кој според начинот на работа е единствен во светот. Изумот на тројцата ученици од математичката гимназија влезе во финалето на натпреварот Google Science Fair 2013.Принципот на работа на овој уред се засновува на интеракцијата на ласерската светлина со органско стакло. Момчињата најдоа мошне интересна примена на овој процес, вели професорката по физика на младите пронаоѓачи од нижнегородската гимназија, Наталија Варгина.
Денес постојат низа изуми кои по експериментален пат ја откриле природата на интеракцијата на ласерската светлина со органско стакло. Момчињата решиле да ги искористат резултатите од овој експеримент. Експериментот докажува дека на органското стакло можат да се прават дупки. Нивна идеја, пак, е да се искористи ова својство за зачувување оптички податоци. Момчињата сами пронашле начин како да ја кодираат информацијата, и сега продолжуваат да работат на тоа, го усовршуваат начинот, прават пресметки и лабораториски мерења.

Медиумот што го предложија учениците по големината може да се спореди со лист хартија со формат А4 и дебелина од 1 милиметар.

Медиумот што го предложија овие ученици по големината може да се спореди со лист хартија со формат А4 и дебелина од 1 милиметар. На ваков лист можат да се запишат 28 терабајти информација – 14 пати повеќе отколку на стандарден хард-диск. Носачот има низа важни предности, вели еден од пронаоѓачите Никита Черњадев.
Првенствено, тоа е количество информации кое се евидентира на единица површина. Таа се зголемува со зголемување на густината на записот. Втората работа е сигурноста. Тоа се двете најважни предности пред постоечките аналози.
Момчињата работеле шест месеци на својот пронајдок, а веќе три години се занимаваат со информациските технологии. „Сè започна одамна, уште во седмо одделение, кога започнавме да правиме проекти на училиште“, вели 16-годишниот Никита, за кого неколку години е навистина долг период.

Новиот медиум нема да биде наменет за обичните корисници, туку за големите корпорации кои работат со големи количества информации.

„Својот проект ќе го претставиме на конференцијата 'Отворени иновации' во Москва. Би сакале да земем учество и во 'Рост' (Русија – Одговорност – Стратегија – Технологија) во Нижни Новгород. 'Рост' би ни овозможил потоа да заминеме на натпреварот за научни и инженерски проекти Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) во Соединетите Американски Држави.“
За проектот на учениците од Нижни Новгород се заинтересира и Руската академија на науките, експериментално беше тестиран и на Институтот за применета физика на Руската академија на науките. Сега овие момчиња работат на модел на уредот. Како што велат имаат рок од „две до три недели“. Новиот медиум, како што велат тие, нема да биде наменет за обичните корисници, туку за големите корпорации кои работат со големи количества информации.

http://ruskarec.mk/science/2013/10/28/ruskite_ucenici_sozdadoa_unikaten_digitalen_medium_27679.html - http://ruskarec.mk/science/2013/10/28/ruskite_ucenici_sozdadoa_unikaten_digitalen_medium_27679.html


http://blog.legoeducation.us/2013/06/11/ninety-ideas-to-change-the-world-announcing-the-regional-finalists-for-the-2013-google-science-fair/ - http://blog.legoeducation.us/2013/06/11/ninety-ideas-to-change-the-world-announcing-the-regional-finalists-for-the-2013-google-science-fair/

http://www.kp.ru/daily/26103.4/2999486/ - http://www.kp.ru/daily/26103.4/2999486/

[tube]5PPICNMRp6U[/tube]


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 03-Feb-2014 at 11:43
Дечки, ми тгреба мала помош. Не знам дали има некаде таква нишка, па ајде овде да замолам. МИ треба туторијал (на англиски, српско-хрватски, македонски, видео или текстуален сеедно) за инсталација на МySQL. Би замолил само да е што понов, на гоогле се некои од пред 2-3 години, не ми бркаат работа. Фала однапред


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Feb-2014 at 09:36
Можеш ли да ни дадеш повеќе инфо, на што ќе го инсталираш (Windows или Linux). Не работам особено со open source, но колку што се сеќавам инсталацијата е прилично лесна преку волшебник, веројатно било кој youtube туторијал ќе ти помогне.


Posted By: nenad
Date Posted: 04-Feb-2014 at 14:32
На Windows XP. Па прегледав доста туторијали, нешто не најдов многу корисни. И јас не сум се среќавал со ваков тип на работа, па сум во конфузија. Дали на пример треба да инсталирам локален Wamp сервер за да можам да користам MySQL и слично. Верувам некој се занимава со оваа пробламатика ќе може да ми помогне


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Feb-2014 at 15:04
Од моето скромно искуство со open source, WAMP сервер ти е супер решение бидејќи во пакет ќе ти дојде и phpmyadmin преку кој ќе може да ги менаџираш MySQL базите. phpmyadmin е веб апликација и WAMPот и е потребен за да може да работи.

Доколку имаш потреба да правиш покомплексни операции во MySQL, database програмирање итн, веројатно ќе ти треба нешто налик на SQL Server Management Studio, но не би знаел кој програм да ти го препорачам. Памтам дека имаше Toad верзија за MySQL.

Доколку само ти е потребен MySQL за да хостираш некоја апликација на локалниот ПЦ (која работи со MySQL), WAMPот сигурно ќе ти заврши работа.Posted By: daci92
Date Posted: 04-Feb-2014 at 21:11
За лаици и нови корисници најлесно решение е WAMP или XAMPP, двата се доста user-friendly и ќе ти бркаат работа освен навистина ако не сакаш нешто комплексно (но мислам дека и за тоа не би било тешко со нив да се работи).Posted By: nenad
Date Posted: 09-Feb-2014 at 21:31
dali nekoj ima iskustva so pisuvanje Ceptcha kodovi na internet? Mi ponudija takva rabota, no ne znam dali e toa legalno. mada i ne nudat mn ogu pari, a toa mi deluva dosadno


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-Mar-2014 at 07:04
МАКЕДОНИЈА НА ИНТЕРНЕТ СО КИРИЛИЧЕН ДОМЕН .МКДРепублика Македонија доби свој национален кириличен домен .мкд, со кој ќе се претставува во меѓународниот интернет-простор. Избран е од граѓаните преку интернет-анкета што ја спроведе Македонската академска истражувачка мрежа МАРНЕТ, а одобрен од Интерент корпорацијата за доделување имиња и броеви (ICANN).

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски денеска оцени дека со кириличниот домен ќе се отвори нов простор за промоција на Република Македонија. Ќе се креираат повеќе македонски содржини на кирилично писмо, фактор што го следат многу глобални институции за развој на информатичкото општество. Ќе може да се регистрираат веб-страници на кирилично писмо. Ќе се регистрираат домени со наши карактеристични букви од нашата азбука како што се: љ, њ, ѓ, ж, џ, ч, ш, како на пример Ченто.мкд, Чаир.мкд, Љубаниште.мкд, Жабени.мкд и други.

- Со воспоставувањето на националниот кириличен домен во интернет-просторот направивме уште еден чекор во зацврстувањето на нашиот јазик и писмо што претставува само продолжување на големите дела на Македонците низ минатото, рече на прес-конференција во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисироков“ министерот Ивановски.

Добивањето на националниот домен, додаде, претставува и голем чекор напред во битката на Македонија и на македонскиот народ да се избори со наметнатите неправди од страна на дел од нашите соседи кои постојано го игнорираат, омаловажуваат и не признаваат постоењето на македонскиот јазик.

Големо достигнување за нас, посочи министерот, е што успеавме да извојуваме уште една и правна и политичка битка на меѓународен план, но за тоа требаше многу трпение, лобирање и напорна работа од сите субјекти вклучени во овој процес.

Македонскиот е петти регистриран кириличен домен во светот. Со кирилична верзија на домен на интернет, покрај Македонија се присутни Русија, Србија, Казахстан и Монголија. Гласањето за доменот заврши во јануари минатата година, а во избор беа предлозите: мкд, мак, рм, македонија, рмак и рмкд. За кириличниот домен .мкд гласаа 73 проценти од учесниците во анкетата. Процесот за добивање на кириличниот домен почна со поставување барање до Интернет-корпорацијата за доделување имиња и броеви (ИЦАНН).

Министерот Ивановски очекува надлежните меѓународни организации што поскоро да го внесат .мкд доменот во системот со оглед дека процедурата е во тек. Со тоа македонските граѓани ќе можат наскоро да ги регистрираат домените.

Гоце Цветановски од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ нагласи дека со добивањето на кириличниот домен е значајно за промоцијата и позиционирањето на кирилицата.

- Во рамки на јазичната политика и планирање многу често се земаат предвид пазарната вредност на јазикот и субјективната оценка, односно јазичните и културните придобивки од користењето на ваквите домени. Токму затоа ние на овој македонски простор бидејќи доменот во суштина не означува ништо друго освен простор, од ова место, од Институтот за македонски јазик како овластен субјект за заштита на македонскиот јазик, ги покануваме сите граѓани на РМ да почнат да го користат доменот .мкд. Искрено се надевам дека Институтот ќе биде меѓу првите што ќе се регистрира со овој домен, рече Цветановски.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=89EE5B73E2C3784387F9EF275D4356C1 - http://www.utrinski.mk/?ItemID=89EE5B73E2C3784387F9EF275D4356C1

-------------
За сè има вторпат


Posted By: nenad
Date Posted: 28-Mar-2014 at 13:55
дали постојат директоријуми на линкови на македонски јазик?


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 09-Sep-2014 at 13:08

мислиш кирилична синтакса

http://www.w3.org/International/articles/idn-and-iri/ - http://www.w3.org/International/articles/idn-and-iri/

http://www.isoosi.com/computers/software/globalization/character-encoding/cyrillic-directory.html - http://www.isoosi.com/computers/software/globalization/character-encoding/cyrillic-directory.html

http://thechinesedoctor.typepad.com/blog/2011/07/subject-cyrillic.html - http://thechinesedoctor.typepad.com/blog/2011/07/subject-cyrillic.html

http://ckeditor.com/forums/Support/File-and-folder-names-with-cyrillic-letters-and-URL-problem-in-CKFinder - http://ckeditor.com/forums/Support/File-and-folder-names-with-cyrillic-letters-and-URL-problem-in-CKFinder


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 09-Sep-2014 at 13:30


интересна блогерска дума за блогерите и блогирањето, на истата би додал заклучок дека блогерајот е налик галактички его-карамбол за кој немаат јасна транспортна идеја ни неговите wp-вајари [ https://www.youtube.com/watch?v=UYd2V0IQdts - 1 ] иако социјалките се дамбетер

http://www.web-strategist.com/blog/2008/01/28/understanding-the-difference-between-forums-blogs-and-social-networks/ - http://www.web-strategist.com/blog/2008/01/28/understanding-the-difference-between-forums-blogs-and-social-networks/ [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215032#215032">1[url">">https://blog.bufferapp.com/the-ideal-length-of-everything-online-according-to-science">https://blog.bufferapp.com/the-ideal-length-of-everything-online-according-to-science [ https://plus.google.com/+SandyFischler/posts - 1 ]

[ http://mashable.com/2012/06/07/facebook-marketing-mistakes/ - 1 ] http://www.pcworld.com/article/2043643/review-socialsafe-keeps-your-social-data-safe.html - http://www.pcworld.com/article/2043643/review-socialsafe-keeps-your-social-data-safe.html

Blogging

Blogging is like renting. It’s a missed investment. Might as well toss hard-earned currency to a lord of the land who holds no stock in your trade.

That timestamp is an expiration date. Ideas serve sentences in solitary confinement. Only memes go viral.

Need a metaphor for pissing in the ocean?

Pundits are paid to absorb bandwidth. Inbound anchors, traffic and interactivity rank. Comments are character assassination.

Narrow minds are decorated with names, dates and places. One’s two cents are pennies laid upon that subject’s closed eyes. Any present emotional impetus is a future logical hindrance.

Is there an air hotter than virtual flatulence?

More effort, care and craft are applied to wholly unmarketable considerations. Even aiming for the slush-pile requires scoping the range and focusing the sight. Yet one doesn’t need to submit.

That’s the event horizon. It defines the point. Singularity shapes obscurity.

Buried treasure is still treasure.

How, exactly, is a trinket made chest-worthy? Is cold-fusion alchemy? It’s about finding-out.

The value of labor undermines it’s worth. Trackers jones for click-thrus. Networking is that double-talk which pro-creates con-jobs.

Think of dead links.

Stick figure cartoon, a seminar on blogging.
Blah blah blog

Just how long can Amazon’s partnership program last? How is reblogging not copyright infringement? SEO extensions are blood doping.

Synergy is a serial killer.

Metabolism, time, motivation, thought and threshold convert calories to joules. This energy electrifies chemical messengers into synaptic clefts. Reuptake equals results.

The rate of wisdom’s acquisition is a metric waiting to be discovered. Multiply energy by the cyber-space-time transferred per joule/second into Google Analytics. Divide this product by the lack of infusing that effort into Confucius’ Analects.

Now realize the plot.

Facebook is neither. The same for WordPress, Instagram and YouTube. Weblog, however, is both…depending.

http://ywoodmanbrown.wordpress.com/2012/10/24/blogging/ - http://ywoodmanbrown.wordpress.com/2012/10/24/blogging/
-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Sep-2014 at 02:43

waiting line web app analyses
[tube]3el0GtkSS98[/tube]

[tube]mbk09Pxr-QU[/tube]


cinema lobby web app analyses
[tube]oG3ZsA4Vs3g[/tube]


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Sep-2014 at 08:45http://www.designzzz.com/developers-html5-cheat-sheets-free-ebooks/ - http://www.designzzz.com/developers-html5-cheat-sheets-free-ebooks/

http://c.kat.pe/learn-html5-before-you-learn-rails - http://c.kat.pe/learn-html5-before-you-learn-rails

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=52659#52659 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=52659#52659

http://www.smashingmagazine.com/2009/08/04/designing-a-html-5-layout-from-scratch/ - http://www.smashingmagazine.com/2009/08/04/designing-a-html-5-layout-from-scratch/

http://www.rubyonrails.co.in/the-rule-of-three-2/ - http://www.rubyonrails.co.in/the-rule-of-three-2/
Sass: The Future of Stylesheets
Let's face it. CSS is dumb. There is no such thing as a DRY CSS file and stylesheets are often the biggest blemish in an otherwise beautifully coded app. Sass is the future of stylesheets. Rails 3.1 includes it by default and the W3C is adding concepts from Sass to CSS itself. This talk will cover the rationale behind Sass, the language features it provides, and best practices you can apply to start untangling your stylesheets. Chris Eppstein, the creator of Compass and Sass core team member will present. [ https://www.youtube.com/watch?v=HHT18IwUlQk - 1 ]

[tube]BmIeLSE42xo[/tube]

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Sep-2014 at 09:20

http://www.w3.org/People/howcome/

2011 - 10?4HWL - http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2395359,00.asp - http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2395359,00.asp

2007 - standards support
[tube]_bmQ7IZiaYo[/tube]

1999 - Cascading Style Sheets: Designing for the Web by Håkon Wium Lie and Bert Bos (Addison-Wesley, $30) was written by the developers of this important advance in Web page design.

Both authors are with the World Wide Web Consortium. The book begins with an overview of HTML and then jumps right into cascading style sheets (or CSS, for short). You will find that style sheets are more complex to program than straight HTML but will give you infinitely greater control in designing your Web pages. This book will teach you all there is to know on the subject in a clearly written, logical progression of ideas. Among the things covered are fonts, structures, space, images, and colors. The authors also cover management of large numbers of Web pages, and details of cascading and inheritance for the technically inclined. To get an idea of just what CSS can do for you, check out the book’s home page with Netscape Navigator 3 (which doesn’t support CSS) and Microsoft Internet Explorer (which does). Go do it!
http://wwwiz.com/issue12/wiz_d02.html - http://wwwiz.com/issue12/wiz_d02.html


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Sep-2014 at 23:24

креативноста на оператериве навистина изненадува
Cultural notes

The ECMAScript engines used with Opera have been named after ancient and traditional writing scripts, including ancient Greek Linear A and Linear B, Runic Futhark, and Javanese Carakan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Presto_%28layout_engine%29#Cultural_notes - http://en.wikipedia.org/wiki/Presto_(layout_engine)#Cultural_notes


патем оваа гачка за некоперативност која ја наведува Хакон во 2007 и 2011 веројатно се должела на многу непреспани ноќи бркајки шорткат новитети, наместо киснење по семинари и вебинари

~

инаку чим викерите [ http://www.mediawiki.org/wiki/HTML5 - 1 ] ќе тераат на html5 што па останатите, просто пополека сите ќе легнат на брашното, а веројатно и гуглерите и операторите ќе склепаат некој заеднички хтмл10

http://www.smashingmagazine.com/2013/04/26/css3-transitions-thank-god-specification/#a10 - http://www.smashingmagazine.com/2013/04/26/css3-transitions-thank-god-specification/#a10

[tube]q_O9_C2ZjoA[/tube]-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 11-Sep-2014 at 18:45

http://www.evolutionoftheweb.com - http://www.evolutionoftheweb.com

~

pak se zadumav dali hand-codding ili WYSIWYG da teram do kraj, patem ova http://www.smashingmagazine.com/2009/03/05/10-things-to-consider-when-choosing-the-perfect-cms/ - cms 'oite ko drupal, joomla il wordpress[ https://www.udemy.com/blog/drupal-vs-joomla-vs-wordpress/ - 1 ] konechno i gi otpishav, iako so niv bi proshol najednostavno ko web'dizajner pochetnik
moram da priznaam deka kolku i da mi e jasno kako stojat rabotite, do sega osven za http://www.sitepoint.com/design-landing-page-mockup-photoshop/ - LP i http://learnsvg.com - SVG design, seushte nit za web'dizajn najdov vreme a ushte pomalku za programiranje, shto se veli dervishki ne sum imal mukaet a izgleda ni kabaet, em se dodeka mozheshe samo od umetnost da se zivee povekje i ne mi beshe potrebno, no sega vekje umetnosta ni vo muzej ne ja beri
inaku da ne e bez ich, edno 10tina godini se kanam za webiranje nalik pochni batali, a konechno izgleda i kje se nafatam zanatliski da se namakam vo nekoj web-editor

do sega najchesto bev fokusiran na drimviverot, a sega nehsto mi fakja oko da preshaltam na web+X7, verojatno posle vakov majstorlak ko web'dizajner em prethodno marketing ilustrator,fotograf,montazer kje doteram i do http://www.uzabee.com/wp-content/uploads/2012/11/how-to-become-ux-designer.gif - UX'dizajner sadejki kompiri i krastavici sred slednata svetska ekonomska kriza, ajt bar bavchata kje seti shto e kreativna volja... sepak ova preshaltuvanjevo na WPX od Dreamweaver mi e somnitelno ta neli edno e volja za uka a sosem drugo nauka, em adobe ima ogromna korisnichka zaednica a so toa i daskali i pouki, zgora na toa Adobe-DW sigurno vadi i pochisto kodiranje nego Serif-WPX chiј UI velat e nalik dtp-program [ http://www.thesitewizard.com/gettingstarted/difference-cms-site-builder.shtml - - 2 ] iako mene viverot mi lichi ko za takov, no WPX ushte od lani mi ima ostanato v glava ko alternativa bev naletal na ova dichenjevo koe mi se vide ko zdravo [ http://forums.serif.com/showthread.php?t=112905 - 3 ] a koe pretpostavuvam vo sedmicata e ushte pozhilavo [ http://www.serif.com/webplus/x7/in-depth/ - 4 ] plus ko html5 editor bi mozel utre da go koristam i poopushteno [ http://radar.oreilly.com/2013/09/html5-is-the-future-of-book-authorship.html - 5 ]

na kraj se nadevam deka nema da zavrsham na plagerski muabeti [ http://forums.serif.com/showthread.php?p=568581#post568581 - 6 ][ http://wpvicomeditor.com - 7 ] tuku od html da prefrlam na jQuery akrobacii [ http://www.sitepoint.com/an-introduction-to-jquery-for-designers/ - 8 ] a verojatno teshko deka kje dobacam nekogash do toa ruby-to osven ako daskalot mi e izmekjar pokukji, http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=162314#162314 - taman nauchna fantastika ...
iako stoi i onaa pogovorkata deka "ne e vazno imeto ami kakov e 'chovekot" zad tastaturata [ http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=48237#48237 - 9 ][ https://web.archive.org/web/20140906214044/http://www.1stwebdesigner.com/design/worldwide-graphic-design-2/ - 10 ] a za kraj kje ostane neli ona po makedonskiot kolektiven UX-recept (seZnamSeMozam / samSvojAgaSamSvojPasha) da se pogrizam i za indeksiranjeto soodvetno, iako ko shto skontav do sega so ShkLj-kod od html-editor ova e mislovna imenka, velat search endzinite ne se mirisale so razgalameni kodoi dali http://www.optimizacijasajta.org - http://www.optimizacijasajta.org

~

ako ima nekoj korisen sovet za web dizajn ne e losho da zavrshi vo nishkava, verojatno ima i dosta korisni alatki ko ovaa http://www.colorcombos.com/color-schemes/2030/popular-new-trends-in-color-schemes-for-websites-article.html - http://www.colorcombos.com/color-schemes/2030/popular-new-trends-in-color-schemes-for-websites-article.html

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 11-Sep-2014 at 19:15

http://blog.codinghorror.com/please-dont-learn-to-code/ - http://blog.codinghorror.com/please-dont-learn-to-code/ [ http://www.youtube.com/watch?v=UScm9avQM1Y - 1 ] [ http://www.youtube.com/watch?v=aeoGGabJhAQ - 2 ] [ http://www.youtube.com/watch?v=RD29TSMk6Tc - 3 ]

[tube]m3TOWanwuO8[/tube]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=137666#137666 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=137666#137666

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 12-Sep-2014 at 14:26

update

http://googleresearch.blogspot.co.uk/2014/09/ucsb-partners-with-google-on-hardware.html - http://googleresearch.blogspot.co.uk/2014/09/ucsb-partners-with-google-on-hardware.html

http://www.naturalnews.com/040859_skynet_quantum_computing_d-wave_systems.html# - http://www.naturalnews.com/040859_skynet_quantum_computing_d-wave_systems.html#

http://spectrum.ieee.org/semiconductors/materials/will-silicon-save-quantum-computing - http://spectrum.ieee.org/semiconductors/materials/will-silicon-save-quantum-computing

[tube]HQmFEt6l6Tw[/tube]

-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 30-Sep-2014 at 00:33

http://en.wikipedia.org/wiki/Titan_%28supercomputer%29 - http://en.wikipedia.org/wiki/Titan_(supercomputer)

Quantum Computing Goes Commercial; Cray Unveils GPU Super - http://www.hpcwire.com/soundbite/podcast_quantum_computing_goes_commercial_cray_unveils_gpu_super/ - http://www.hpcwire.com/soundbite/podcast_quantum_computing_goes_commercial_cray_unveils_gpu_super/

15.02.2009 - Quantum GPU Supercomputing

Nature has an article entitled Tunable delay of Einstein–Podolsky–Rosen entanglement. (Unfortunately, a subscription is required to go any deeper than the summary). Now, before your eyes roll completely into the back of your head, I’ll try and summarize what this is, and why this could be important. “Entanglement” is the weird quantum property that when one of two “entangled” particles are observed, both particles reveal their observed property. It doesn’t matter if the two particles are separated by light-years or a nanometer. This begets the whole “quantum teleportation” idea, where information instantly, at faster than light speed, “jumps” from one place to another. There are many different ways to entangle particles so that useful computations can be performed with them, and this constitutes part of the emerging field of Quantum Computers. The paper describes a complex way of tuning temporal delays into already-entangled light, which can be used to assist the processing of images.

There are a couple of ways this blows my mind, but here’s the punchline, in short:

“The ability to delay entangled images makes it possible to extend the intrinsic parallelism of image processing to the quantum regime.”

So we’re basically talking about “Quantum GPU computing”– three words I thought I would never string together in reaction to an article for another 20 years. What sort of image processing applications could use the benefit of quantum calculations?   Quite a few, as it turns out — but that will be subject of another post.

http://opticalflow.wordpress.com/2009/02/15/quantum-gpu-supercomputing/ - http://opticalflow.wordpress.com/2009/02/15/quantum-gpu-supercomputing/
-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 05-Oct-2014 at 21:51

ова постов колку да ја промовирам вебопедиа, патем може да се каже дека ова квантниве компјутери се налик cidr закрпа за класичните, дури неретко се претставени и ко тринарни наспроти постоечките бинарни компјутери [ http://www.dailytech.com/ternary+computing+might+make+its+big+debut+with+quantum+computing/article11387.htm - 1 ] иако ова сеуште не е издржано со оглед непостојаноста на qubit-от [ http://physics.about.com/od/quantumphysics/f/quantumcomp.htm - 2 ] односно ко што сугерираат во првиов линк qutrit

http://www.webopedia.com/TERM/C/CIDR.html - http://www.webopedia.com/TERM/C/CIDR.html [ http://www.techrepublic.com/article/expand-your-network-by-supernetting-ip-addresses/ - 1 ][ http://linux4dummy.blogspot.com/2012/07/the-supernetting-cidr-chart.html - 2 ][ http://ohnet.ofokngo.org/group/networkersoftomorrowclub/forum/topics/supernetting-in-depth-analysis - 3 ]

[tube]Q1U9wVXRuHA[/tube]


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 06-Oct-2014 at 02:30

1...It is interesting to see that the IPv6 Privacy Problem has still not been addressed, with people being encouraged to put their hardware serial numbers ("mac address") in their packet's address fields.

...

3. IPv8 and IPv16 addresses are encoded in the **right-most 64-bits** of the 128-bit DNS. The left-most 64-bits are used for transition mechanisms.
Currently the 2002:<IPv4>:: style of addressing found in modern versions of Windows allows for one IPv4 address to be used as a site-id to help transition to the IPv8 Address Space.
That is a more stable transition mechanism because people remain connected via the legacy (aging) IPv4 Internet as they evolve to a larger address space. Estimates show that there are still plenty of IPv4 addresses, and the 11 bits added via IPv8, increases the existing Internet by a factor of 2,048. In other words, a new Internet, the size of the entire IPv4 Internet could be added each year for the next 2,048 years. That is just for the added IPv8 bits which can be carefully stuffed inside of existing IPv4 headers. IPv16 increases the address space for 4,096 years. That can all happen now, and people do not have to wait. It is not a scace resource, control policy, as found in all I* society approaches to allocations.
http://www.afnog.org/archives/archives/msg01304.html - http://www.afnog.org/archives/archives/msg01304.html


http://stackoverflow.com/questions/4982701/best-way-to-store-ip-in-database - http://stackoverflow.com/questions/4982701/best-way-to-store-ip-in-database

build.mk

http://myip.ms/info/whois/72.167.183.137/k/3079448627/website/build.mk - http://myip.ms/info/whois/72.167.183.137/k/3079448627/website/build.mk

hosting cidr:   72.167.0.0/16

IP Address:     72.167.183.137

subnet Websites on this IP Now:

http://myip.ms/browse/sites/1/ipID/72.167.183.137/ipIDii/72.167.183.137 - http://myip.ms/browse/sites/1/ipID/72.167.183.137/ipIDii/72.167.183.137

Is Your Site Safe From Hacking On A Shared Hosting Server? - http://www.hostingkingdom.com/blog/is-your-site-safe-from-hacking-on-a-shared-hosting-server/ - http://www.hostingkingdom.com/blog/is-your-site-safe-from-hacking-on-a-shared-hosting-server/

...

Pros and Cons of Shared Hosting

Pros of shared hosting

1.The main advantage of shared hosting is that its price are cheap when compared to VPS and dedicated hosting which any one can afford it. All the resources in this server are shared to many users and that’s why it comes at low price. If you are a small business or finding a hosting for your personal website then this would be the right pick.

2. The next big great advantage with shared hosting is that you don’t need to worry about any technical problems with the server. All the administration and maintenances will take cared by the hosting provider which gives you a big relief.

3.The third advantage will be you don’t need any knowledge to maintain this server. Also to host your site you don’t need to administer and don’t need any knowledge with Linux.

4.Shared web hosting is user friendly in which you will get cPanel which is easy to manage your website. But not all hosting providers will serve you with cPanel.

5.It is shared sever, but you can have your email address at your own domain as well as multiple emails. Also you can have more than one database and also it will have MySQL and PHP support.

Cons of shared hosting

Shared hosting has some good advantages, now let’s see some disadvantages of shared hosting.

1.The biggest and main disadvantage of shared hosting is that you don’t have security. Since their prices are low you will have only limited features.

2.Usually site hosted with shared servers will get more problems with hacks.
Since most of the sites are in one single server some malicious activity will happen and there are chance to affect your site.

3.The third disadvantage of shared hosting is that you cannot run any other software and utilities other than provided by hosting company.

4.Since several sites are hosted in one server your site may get slow. Also a server can get overloaded and stops.

5.Moreover you cannot expect best customer support with shared hosting when compared with dedicated hosting. However all the hosting companies we listed provides 24X7 support.

...

http://blogtimenow.com/hosting/pros-cons-shared-hosting-dedicated-hosting/ - http://blogtimenow.com/hosting/pros-cons-shared-hosting-dedicated-hosting/-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 07-Oct-2014 at 07:43

[tube]Fpuzl9lvOSM[/tube]

http://www.ietf.org/ - The Internet Engineering Task Force (IETF®)

http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Engineering_Task_Force#Meetings - http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Engineering_Task_Force#Meetings

http://www.iab.org/about/history/ - http://www.iab.org/about/history/

https://tools.ietf.org/html/rfc1802 - https://tools.ietf.org/html/rfc1802

IPv4, IPv8 and IPv16 are being developed to work together.
This requires architecture. A "flat-network" view of the world,
such as IPv6, does not require any architecture. That makes
life simple, and allows the IETF to avoid the hard problems,
which eventually have to be solved. In my opinion, the IETF
is largely the equivalent of a "street-gang" of technical "thugs"
who think they control the playground. Fortunately, more and
more people are seeing what they are all about, and just route
around them to and from other more interesting activities. I
suggest that people just route around the IETF...and maybe
they will all end up on Mars...those of us on planet Earth still
have a lot of work to do...and are not distracted by the noise
from Mars...or other parts of the IETF outerspace...
http://www.ietf.org/mail-archive/web/ietf/current/msg09776.html - http://www.ietf.org/mail-archive/web/ietf/current/msg09776.html


[tube]9hIQjrMHTv4[/tube]


-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 07-Oct-2014 at 20:09

http://en.wikipedia.org/wiki/WebSocket - http://en.wikipedia.org/wiki/WebSocket

http://www.websocket.org/quantum.html - http://www.websocket.org/quantum.html[tube]z-CYO1ABCp4[/tube]


HTML5 “WebSockets” changing into a security threat

Hyper text markup computer programming language with the newly released “Websocket API” enables users to have two-way communications. Developing these sockets from a new range of specifications, there is a great advantage in the emerging use of faster communications rather than the traditional TCP or Transmission Control Protocol. Reports citing about the news also suggest of a greater security threat that is part of the HTML5 websockets. These new devices or sockets could be easily exploited by hackers and intruders.

Common Usage

Websocket API is being used around the world for better implemented applications use and by websites. Different browsers integrate the application in a number of ways and more differently than others, but from the development basis this need not be included in a single webpage. Thus the websocket application specification indicates that a single websocket can be used at any given time for a connected state. For browsers like Chrome and Safari the webkit has only a little drawback and that is from the underlying engine that forms the basis for powering the application browser.
Specifications for the webkits connections form the message for one open new connection, before the next is issued for opening. This immediately resolves the problem for a server that does not accept connections faster, preventing the issue of DoS (Denial of Server attacks). Firefox browser does not apply the webkit specifications and utilizes at least 200 connections.
Security Issues

Malware delivery from the websockets is even more easier as the given firewall and IDS (Intrusion Detection System) do not observe on what is being delivered. Websockets API can issue a quicker and convenient look into website traffic with the unmasking of data. Even then the enhanced security is not a given assurance of performance for these sockets. Undeniably, the security hacks are finding an easy way to build their homes inside these sockets allowing (XSS) cross site scripting and man in the middle (MitMs) attacks. Many of the firewall and IPS network security devices are not informed about the websocket technology. An attacker can have access to content for websockets connections and easily initiate attacks leading to the connection becoming more vulnerable.

Websocket Protocol

Websockets API includes a two way communication between client running untrusted codes from a controlled environment to remote host from opt-in communications from the code. These follow from a set of instructions called the websocket protocol. The origin based security model is the one used by most browsers. This new protocol includes an opening handshake through basic message framing layered over the TCP. The technology achieves mechanism for browser based applications for a two way communication with servers not easily relying upon the multiple HTTP connections. The applications of this technology include games, multi-user applications with simultaneous editing, user interface that exposes server side services.

Websockets API and the protocol designed for superseding existing technologies using HTTP as a transport layer such that the existing infrastructure can gain. This technology was an initial launch to be implemented for trade-offs between efficiency and reliability since HTTP was not the supposed technology for the two-way communications.

Conclusion

The new websocket API build using HTML5 is integrated with HTTP technologies to work well with all HTTP ports 80 and 443 as well as proxies and intermediaries. The HTTP technology applies a simpler handshake over a dedicated port. The traffic patterns of the messaging closely match HTTP traffic and can induce unusual loads in some components.

Using websocket APIs for new gaming applications and instant messaging however has following important issues. Wire protocol has a high overhead and with the client side scripting having to maintain mapping for outgoing to incoming connection to track all replies. Also server needs to have different underlying TCP connections to each client. The Websocket API is a new design technology including good application use while the security becomes fairly weak. Utilizing the websocket protocol is the necessity for better development and design coding standards.

http://www.xhtmljunction.com/blog/html5-websockets-changing-into-a-security-threat/ - http://www.xhtmljunction.com/blog/html5-websockets-changing-into-a-security-threat/-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 07-Oct-2014 at 20:50

http://en.wikipedia.org/wiki/Push_technology#Long_polling - http://en.wikipedia.org/wiki/Push_technology#Long_polling

http://shaneburgess.wordpress.com/2014/08/13/polling-vs-websockets-1-thing-to-consider/ - http://shaneburgess.wordpress.com/2014/08/13/polling-vs-websockets-1-thing-to-consider/

Facebook uses long polling

[tube]eogEc0JWtJQ[/tube]
-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoвPrint Page | Close Window