build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2861 Posted: 28-Nov-2012 at 00:45

Таму кај што најдов да, барем кај што е чисто... за таму кај што не најдов не... 

А кај пелистер сега ќе поправам...

Давајте вака забелешки да ја направиме листава попрецизна... Зашто сам и не можам баш... не се малку... 

Туку Кловер... пишав во нишката за Карпошово востание еден пост... ако сакаш префрли го тука... и ако знаеш и можеш помогни ми... 



Edited by FoSsiL - 28-Nov-2012 at 00:47
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2862 Posted: 28-Nov-2012 at 01:04

Сепак излажав...

Не... има некои објекти каде што ја немам пресметано вредноста на откупениот труд од авторите... треба да направам ревизија... но добро... во секој случај ќе ја има и на ‘‘крај‘‘ на оформувањето... крај... ако ова воопшто ќе има некогаш крај... 

Па така испаѓа дека со се откупот на трудот... Пелистер кошта 351 500 евра... Иако тоа е и незначителна разлика... но кога целиме на прецизност нека биде....

Туку Кловер... имам уште едно прашање...

Филхармонијата... и таа ми прави проблеми... знам дека првичниот проект е 6 милиони па после се накачи па незнам акустика... па по медиуми прочитав сума и од 10 милиони... и изгубен сум малку... Да не знаеш нешто прецизно? Иако не верувам дека завршиле со качување на цената... но тоа што досега го имаме... најточно што е...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2863 Posted: 28-Nov-2012 at 01:23
Originally posted by FoSsiL

Туку Кловер... имам уште едно прашање...

Филхармонијата... и таа ми прави проблеми... знам дека првичниот проект е 6 милиони па после се накачи па незнам акустика... па по медиуми прочитав сума и од 10 милиони... и изгубен сум малку... Да не знаеш нешто прецизно? Иако не верувам дека завршиле со качување на цената... но тоа што досега го имаме... најточно што е...

Немам поим, ниту можам да имам... тој податок веројатно го знае само многу тесен круг на луѓе. Но кога-тогаш ќе излезе на виделина.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2864 Posted: 28-Nov-2012 at 01:29

А за Карпошово знаеш нешто... ова се однесува и на другите...

Исто така... барелјефите на Пресвета Богородица...

и скулптурите на Мост на Уметноста.... 

А мене ова нешто не ми е јасно... Како е можно Мостот на Уметноста (да не речам скоро монтанжен мост) да биде поскап од Мостот Око... 

1 Мост Око 1670000

2 Мост на уметноста (без скулптурите) 2500000

или пак реконструкцијата на мостот Слобода да биде поскапа исто од мостот Око... 

1 850 000 евра наспрема 1 670 000 евра

Нешто пропуштам....

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2865 Posted: 28-Nov-2012 at 01:34
Filharmonijata kolku sto znam ne e del od Skopje-2014. Inaku ako ako filharmonijata ja napravat za 10 milioni treba da im se dade nobelova nagrada. Ako sepak ova e tocna suma, sto mene ne mi se veruva, togas mozam da si predstavam kakov fuslerajski obekt ke im podarat na filharmonicarite!?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2866 Posted: 28-Nov-2012 at 01:39

Еј... не е дел од Скопје 2014.... Како не е... Се‘ што се гради/прави на територија на општина Центар со државни пари е Скопје 2014... Тоа што многу работи немаше на клипот... тоа е друга работа... дури и приватни инвестиции се дел од Скопје 2014 или го следат истиот... 

Скопје 2014 не е клип... Скопје 2014 е што е можно повеќе да се транформира (да не речам унакази) градот до 2014... ако не го продолжат до 2015, 2016...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2867 Posted: 28-Nov-2012 at 01:43
Toa ne e ni bitno, dali e e del od SK-2014 ili ne. Bitno e toa sto za tolku malku pari ne se gradi solidna sala.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2868 Posted: 28-Nov-2012 at 01:46
Па да... И мене ми е чудно... ама...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2869 Posted: 28-Nov-2012 at 02:04
Originally posted by FoSsiL

Еј... не е дел од Скопје 2014.... Како не е... Се‘ што се гради/прави на територија на општина Центар со државни пари е Скопје 2014... Тоа што многу работи немаше на клипот... тоа е друга работа... дури и приватни инвестиции се дел од Скопје 2014 или го следат истиот... 

Скопје 2014 не е клип... Скопје 2014 е што е можно повеќе да се транформира (да не речам унакази) градот до 2014... ако не го продолжат до 2015, 2016...

тука си грешка, филхармонијата започна да се гради далеку пред сета таа манија од споменици и бароци... Скопје 2014 никогаш не било конкретен проект, туку нафрлање на ствари насекаде по урбанистички план... за жал тоа дава многу простор да се прават илузии дека некои проекти кои се коректни, дека се дел од проектот Ск2014 само за да му се додава на вредност и да се наоѓаат изговори... некои луѓе со цел памет во Ск2014 го сметаат и поплочувањето и асфалтирањето на улици и двокатните автобуси на пример...
Ск2014 никогаш не било јасно и транспарентно, за на нас денес да ни биде јасно што е, како е и колку чини, дури и ние тука на форумов што ги следиме тие работи сме полни со конфузии


Edited by zabegan - 28-Nov-2012 at 02:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2870 Posted: 28-Nov-2012 at 02:09
Za mala komparacija ke ja spomnam novata filharmonisja sala vo Hamburg, koja e vo izgradba. Gradeznite raboti zapocnaa 2007, a proektot bese procenet na 77 milioni erva. So tekot na gradenjeto sumata rastese vrtoglavo za da minatata godina konecno kazat deka kompletnata suma (vklucitelno i trosocite za precekoruvanjeto na krajniot rok za kompletna izgradba) iznesuva neverojatni 476 milioni evra.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2871 Posted: 28-Nov-2012 at 02:26

 

Originally posted by zabegan

[тука си грешка, филхармонијата започна да се гради далеку пред сета таа манија од споменици и бароци...

Иако започна да се гради порано од презентацијата на СК2014, и иако не се сместува во таа мешаница од стилови кои го следат СК2014.... филхармонијата беше презентирана во видео-презентацијата и самата власт ја има сместено како дел од проектот, особено кога стануваше збор за пренаменување на средства...

Таа е дел од СК2014 исто како што е и театарот... кој е исто така почнат порано да се гради... а мислам дека тоа е ако не се лажам и случај со Музејот на ВМРО и македонската борба...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2872 Posted: 28-Nov-2012 at 10:37
Originally posted by FoSsiL

Тука може да го следите развојот на листата ---> Трошоци при реализација на проектот Скопје 2014 (до Ноември 2012)



Од мене еден совет,за подобра прегледност и орентација , секако и можност за што поточна пресметка, корекција и контрола ти препорачувам да внесеш една колона во кој ќе го наведеш изворот на конкретната сума а може и да направиш hyperlink кој ќе води кон посочениот извор.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2873 Posted: 28-Nov-2012 at 16:55
ФОТО: Со ваков пајтон скопјани ќе се возат за Нова година
Среда, 28 Ноември 2012 11:52

За Нова година скопјани ќе имаат можност да се возат со пајтон.

Изгледот на пајтонот со кој ќе се возат граѓаните

Пајтонот што ќе сообраќа низ Скопје ќе пристигне пред Нова година. Во моментов се работи на неговото производство во фирмата „Којалтикс“ од Полска, а за едне месец ќе биде испорачан кај нас.

Деновиве треба да биде готова и коњушницата што ја градеше Градот, каде што ќе бидат сместени коњите.

Откако ќе бидат добиени сите дозволи од соодветните институции, ќе биде објавен и тендерот за набавка на коњи. Коњите ќе се чуваат во Зоолошката градина и за нив ќе се грижат надворешни лица кои ќе ги обучуваат и вработените.

Овој проект е идеја на градскиот татко Коце Трајановски. Според него пајтонот ќе биде успешна туристичка атракција.

Фирмата „Технометал Вардар“ е избрана како најповолен понудувач за набавка на кочијата, за која се издвоени 14.000 евра, додека целиот проект, односно набавката на коњите и на пајтонот, е субвенционирана од Град Скопје со 40.000 евра.
http://kurir.mk/republika/skopje/93627-FOTO-So-vakov-pajton-skopjani-ke-se-vozat-za-Nova-godina
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2874 Posted: 28-Nov-2012 at 17:07
anketava za poddrska na skopje(kade 53% se za) da bi se napravila sega sigurno ne bi imal ni pola poddska od ova. tolku go deformiraa celiot proekt sto veke na site im e dosta
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2875 Posted: 28-Nov-2012 at 19:51
Originally posted by FoSsiL

 

Originally posted by zabegan

[тука си грешка, филхармонијата започна да се гради далеку пред сета таа манија од споменици и бароци...

Иако започна да се гради порано од презентацијата на СК2014, и иако не се сместува во таа мешаница од стилови кои го следат СК2014.... филхармонијата беше презентирана во видео-презентацијата и самата власт ја има сместено како дел од проектот, особено кога стануваше збор за пренаменување на средства...

Таа е дел од СК2014 исто како што е и театарот... кој е исто така почнат порано да се гради... а мислам дека тоа е ако не се лажам и случај со Музејот на ВМРО и македонската борба...

и театарот и музејот не се дел од „проектот“ кој кога се презентираше беа со половично изградени карабини... не значи дека ако ги имало во клипот дека треба да ги ставаме во ист кош
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2876 Posted: 28-Nov-2012 at 20:40

Does it matter...?

Парите се тие... државни пари... треба да се забележат...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2877 Posted: 07-Dec-2012 at 20:14
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2878 Posted: 07-Dec-2012 at 22:44
Prenatrupano...!
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #2879 Posted: 08-Dec-2012 at 01:52
Ја си мисла неколку зелени површини би го разделиле просторот малку. Според мени засадување на трева на некои делови на покривот на МОБ и на околните згради ако има доволно место на покривите ако не и мали промени на истите не би наштетиле.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #2880 Posted: 08-Dec-2012 at 11:34
Само од туристичка такса ќе заработиме 170.000 евра

Бројот на туристи во главниот град е во континуиран пораст во последниот период, при што за гостите особено се атрактивни големиот број градби од проектот „Скопје 2014“

Над 260 илјади ноќевања, од кои градот ќе заработи над 170 илјади евра само од туристичка такса, се предвидуваат за наредната година. Во програмата за развој и за промоција на туризмот во Скопје, која денес ќе се најде на дневен ред пред советниците, градските власти предвидуваат реализација на неколку проекти. Велосипедски патеки на Водно, автобуски тури, поставување мултимедијални информативни системи на допир преку кои туристите ќе можат да се информираат за градот се само дел од нив. Бројот на туристи во главниот град е во континуиран пораст во последниот период, при што за гостите особено се атрактивни големиот број градби од проектот „Скопје 2014“.

Велосипедизам на падините на Водно

За реализација на активностите предвидени во програмата ќе бидат издвоени 61.463 евра. Во неа се предвидува и организација на автобуски тури низ градот, порибување на езерото Матка, организирање семинари и конференции, како и обновување и одржување на 3Д-туристичките портали и плексиглас. Пари во градскиот буџет ќе има и за изработка на туристички пропаганден материјал.

- Финансирањето на програмата за туризам ќе се реализира со парите што туристите ќе ги даваат за привремен престој. За наредната година се очекува да има околу 260 илјади ноќевања, а од нив да се заработат нешто повеќе од 170 илјади евра. Реализирањето на програмата ќе зависи од динамиката на приливот на средствата по оваа основа - пишува во програмата.

Според Татјана Перовиќ Митрова од Стопанската комора за туризам, велосипедизмот на Водно, етно-село и другите нови објекти ја збогатиле туристичката понуда на градот. Таа додава и дека туристичката понуда, за разлика од порано, е многу поголема, па затоа има и поголем број туристи. Порано во пешачката тура од Камени мост до Спомен-домот на Мајка Тереза немало ништо, а сега има многу повеќе објекти што посетителите сакаат да ги видат.

Турците со најголем интерес за Скопје

- Моментално нема туристичка понуда за Македонија што не вклучува барем едно ноќевање во Скопје, но таков е интересот. За разлика од порано, сите доаѓаа на прошетка во главниот град, но ноќеваа на друго место - вели Перовиќ.

Според неа, бројката од 260 илјади ноќевања за идната година е реална, бидејќи до септември оваа година имало околу 230 или 240 илјади ноќевања. Таа вели дека Скопје е на прав пат за да има уште повеќе туристи, но мора да се продолжи со збогатување на туристичката тура.

Изминативе неколку години градот интензивно работеше на подобрување на туристичката понуда. И статистичките податоци покажуваат дека бројот на туристите во Скопје е поголем од Охрид.

- Бројот на туристите во Скопје секогаш бил поголем од оној во Охрид, затоа што сезоната во Охрид трае само шест месеци, додека пак во главниот град туристи има преку цела година - смета Дончо Танески, претседател на Хотелската асоцијација на Македонија.

Изминатата година во Скопје најмногу туристи имало од Турција.

Турците со најголем интерес за Скопје

- Моментално нема туристичка понуда за Македонија што не вклучува барем едно ноќевање во Скопје, но таков е интересот. За разлика од порано, сите доаѓаа на прошетка во главниот град, но ноќеваа на друго место - вели Перовиќ.

Според неа, бројката од 260 илјади ноќевања за идната година е реална, бидејќи до септември оваа година имало околу 230 или 240 илјади ноќевања. Таа вели дека Скопје е на прав пат за да има уште повеќе туристи, но мора да се продолжи со збогатување на туристичката тура.

Изминативе неколку години градот интензивно работеше на подобрување на туристичката понуда. И статистичките податоци покажуваат дека бројот на туристите во Скопје е поголем од Охрид.

- Бројот на туристите во Скопје секогаш бил поголем од оној во Охрид, затоа што сезоната во Охрид трае само шест месеци, додека пак во главниот град туристи има преку цела година - смета Дончо Танески, претседател на Хотелската асоцијација на Македонија.

Изминатата година во Скопје најмногу туристи имало од Турција.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11291293152&id=14&prilog=0&setIzdanie=22742
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 142143144145146 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.971 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.