build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 13-Dec-2012 at 00:48
На бул. Климент Охридски гледам 2 згради кои што фасадите им се средуваат нешто, една кај театарот, друга спроти Мамас. Дали се дел од „акцијава“ или спонтано е?
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 13-Dec-2012 at 14:17
Originally posted by BOJAN


Originally posted by milena

Hahaha A inace sto fasada e pa Barem da ja prisuredat malku ...
Милена, воопшто не се сомневам дека твојот глас ќе стигне до ушите на градските татковци или пак на владата.


Сакав да кажам оваа чукана ризла ( или не знам како уште ја викаат ) не ми делува баш убаво за тој тип на објекти ...
Баш делува транзициски. И во Струмица имаше еден простачки тренд, многу стари и вредни куќи ги направија со чукана ризла! Баш изгледа ужасно изгледа ...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 13-Dec-2012 at 15:06
Originally posted by milena

Originally posted by BOJAN


Originally posted by milena

Hahaha A inace sto fasada e pa Barem da ja prisuredat malku ...
Милена, воопшто не се сомневам дека твојот глас ќе стигне до ушите на градските татковци или пак на владата.


Сакав да кажам оваа чукана ризла ( или не знам како уште ја викаат ) не ми делува баш убаво за тој тип на објекти ...
Баш делува транзициски. И во Струмица имаше еден простачки тренд, многу стари и вредни куќи ги направија со чукана ризла! Баш изгледа ужасно изгледа ...


Се согласувам во потполност. Ќе се потрудам во најскоро време да направам слика од куќата Шкаперда (сегашна италијанска амбасада) и новата зграда до неа, која има ваква фасада со чукана ризла. Веднаш се приметува разлика.

ЕДИТ: ...меѓутоа, би сакал да се дообјаснам: во однос на зградава на УНИ Банка чуканата ризла не е дотолку проблем бидејќи се работи за модерен објект, за разлика од тие стари куќи што ги спомнуваш кај кои морало да се задржи автентичноста.

Edited by alexgizh - 13-Dec-2012 at 15:08
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 13-Dec-2012 at 15:12
Originally posted by milena

Originally posted by BOJAN


Originally posted by milena

Hahaha A inace sto fasada e pa Barem da ja prisuredat malku ...
Милена, воопшто не се сомневам дека твојот глас ќе стигне до ушите на градските татковци или пак на владата.


Сакав да кажам оваа чукана ризла ( или не знам како уште ја викаат ) не ми делува баш убаво за тој тип на објекти ...
Баш делува транзициски. И во Струмица имаше еден простачки тренд, многу стари и вредни куќи ги направија со чукана ризла! Баш изгледа ужасно изгледа ...


voopsto ne e bitno dali tebe ti pravi merak cukana rizla, se raboti za (uste edno) narusuvanje na avtorskite prava.

inaku, mene pa ne mi se svigaat ogromni eftini bilbordi obeseni vrz cela fasada.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 20-Dec-2012 at 20:26

пред и потоа

 

  


Edited by +Protagorist - 20-Dec-2012 at 20:36
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 21-Dec-2012 at 16:18

http://www.build.mk/?p=12950 добро нели мепсо прави една целина со пошта,па ако мепсо го патинираат на што ќе личи таа спојка од двете згради?

инаку што можат на ваквата стаклена фасада од мепсо да интервенираат освен столбоите да ги канелираат и на симсот да му фрлат неколку слоја парапет наоколу!

можеби требаше врз него да го стават панорамското трколо
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 21-Dec-2012 at 20:01



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 22-Dec-2012 at 18:16
Одамна копнеев темелно да се преобрази екстериерот на овие пет кули, кои долго време беа најгрда точка во центарот на градот. Навистина се многу грди и многу отскокнуваат од околината и ептен бодат очи. Но од досегашното искуство сите вакви иницијативи на крај ми ги извадија низ нос, па ентузијазмот и очекувањата сега ми се прилично спласнати дури и за овој проект.

Ако згора на се навистина испадне некаков си „барок“, поарно нека не ги чепкаат, посимпатични си се онакви како да се од Припјат и плус накитени со секакви крпеници... јас радо би почекал понормални времиња за да се реши овој сериозен визуелен чир, отколку да се потрошат којзнае колку пари за долгорочно да се зацементира некој друг чир.

И кулите кај ГТЦ ќе добијат барокни фасади?

Кулите%20кај%20ГТЦ

Градот Скопје денеска објави нов Конкурс за избор на идејно решение за реконструкција на фасадите на постоечките објекти во централното градско подрачје долж кејот на реката Вардар. Предмет на огласот се петте кули лоцирани на ул. „Кеј 13 – ти ноември“ кои се ориентирани кон реката Вардар и кон средишниот дел на Градскиот трговски центар (ГТЦ), впечатлив објект од домашната архитектонска историја за кој исто така во моментов се спроведува конкурс што ќе го определи неговиот иден изглед. Инвентивноста во пристапот на обликувањето, изводливоста, одржливоста и економичноста на решението се дел од наведените критериуми врз основа на кои градските власти ќе ги изберат најквалитетните архитектонски трудови за овие станбени згради. За учесниците на конкурсот е предвидена единствено прва награда за победничкиот проект во износ од 90.000 денари. Архитектонските решенија за реконструкција на објектите треба да се достават најдоцна до 11 февруари 2013 година.

Во меѓувреме, градските власти одбраа уште 12 архитектонски труда за промена на надворешниот изглед на зданијата што се лоцирани на ул. „Македонија“ (бр. 6, 12, 16, 35, 37, 39 и бб.001) и на ул. „Димитрие Чуповски“ (бр. 32, 40, 43, 45, 47). Архитектите Жарко Чаушевски и Звонко Ставревски, кои и се познати на македонската јавност по изработката на дел од зданијата од проектот „Скопје 2014“, победија на двата распишани конкурси. За разлика од управата на ГТЦ која го одби футуристичкото решение за надградба на трговскиот центар, на Градот Скопје при избор на новите фасади за постоечките објекти во строгиот центар не му пречеше тоа што на еден од двата конкурса беше пријавен само еден учесник. Како награда за победничките трудови на архитектот Чаушевски ќе му се исплатат 720.000 денари, додека неговиот колега Ставревски ќе добие 200.000 денари.

Градските власти веќе избраа идејни архитектонски решенија за реконструкција на десетици објекти лоцирани на плоштадот „Македонија“, ул. „11 октомври“, ул. „Никола Вапцаров“, ул. „Македонија“ и ул. „Димитрие Чуповски“. За дел од нив веќе се подготвени основни проекти за промена на сегашниот изглед и се чека единствено на публикување оглас за избор на градежна компанија за извршување на градежните работи. Санацијата на зградата „Пелистер“ и на објектот над кафулето „Тренд“ веќе се завршени, а во моментов се одвиваат изведбените активности на зданието на ул. „11 октомври“ бр. 2. Во градскиот буџет за наредната година се предвидени 115 милиони денари или речиси 2 милиони евра за промена на постоечките фасади на градбите лоцирани во централното градско подрачје на Скопје.

 

#

Објавено на 21.12.2012 во категорија Вести.

Тагови: ГТЦ, Деловни, Конкурси, Мал Ринг, Скопје, Скопје 2014, Станбени, Фасади

http://www.build.mk/?p=21267

Edited by Cloverstack - 22-Dec-2012 at 18:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 22-Dec-2012 at 19:03
кулите треба први да се префасадираат без оглед на стилот.после тоа нека ставаат фасади кај што сакаат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 22-Dec-2012 at 19:14
Originally posted by gjoko

кулите треба први да се префасадираат без оглед на стилот.после тоа нека ставаат фасади кај што сакаат
Каков е овој критериум (поточно недостаток на било каков критериум)? До таму ли сме паднале веќе?


Edited by Cloverstack - 22-Dec-2012 at 19:16
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 22-Dec-2012 at 19:23
Мислам дека за таму идеален стил е оној што го застапува Stone Design или сличен на него... со можни елементи од стакло и/или вегетација... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 22-Dec-2012 at 20:40
Кловер,мислев со тоа да кажам дека мене најмногу ми смета да ги гледам оние грди балкони.Несакав да бидам сватен дека навивам за барок.Муабетот ми е и да стават само нов слој на фин малтер и да ги потседат балконите за мене доаѓа во предвид.Немора да се тураат големи пари.За све сум поборник да се направи со помалку пари следствено на тоа колку ни е богата државата.

не треба штедење кај автопати,електрани,железница итн,за фасади дефинитивно сум за заштедување.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 24-Dec-2012 at 11:38
jas mislam da pocnat eden po eden da gi apsat lugeto sto setaat u centar, da gi odnesat u stanica, da si preoblecat vo barokni fustani i da gi vratat nazad
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 24-Dec-2012 at 12:33
Originally posted by FoSsiL

Мислам дека за таму идеален стил е оној што го застапува Stone Design или сличен на него... со можни елементи од стакло и/или вегетација... 

Тоа би било многу добро. Особено за високи зданија како нив, тоа би било исклучително фино.
А „барокни“ дека ќе ги прават, тоа воопшто не ми се верува.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 24-Dec-2012 at 17:59
максимум по мое милсење е префасадирање на кутите и ете ако се мора терасите со естетски столбчина не се направат.ако се ставаат столбови како на МНР залепени на фасадата,грешка ќе се направи
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 25-Dec-2012 at 17:34
Originally posted by FoSsiL



Мислам дека за таму идеален стил е оној што го застапува Stone Design или сличен на него... со можни елементи од стакло и/или вегетација... 


Потполно се сложувам.

Само што премиерот и градоначалникот си имаат испланирано ,
и какви ќе бидат и колку ќе коштаат . . .
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 26-Dec-2012 at 03:06
Да ви кажам кој ќе победи на конкурсов за куливе?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 26-Dec-2012 at 10:45
abe eden konkurs ne sprovedoa kako sto treba. i posle sakaat poddrska od narodot??? i od arhitektite?? pa se znae kako se pravi konkurs i kako se odbira najdobro resenie..
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 26-Dec-2012 at 13:15
Originally posted by fichot

Да ви кажам кој ќе победи на конкурсов за куливе?

Жарко Чаушеску?  Big%20smile Big%20smile Big%20smile
Ај да не нагаѓаме кажи ако имаш информација Big%20smile
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 26-Dec-2012 at 14:04
Многу добра идеја е со каменот за кулите. Само не знам колку тоа би чинело.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.616 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.