build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 110111112113114 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2221 Posted: 12-Feb-2012 at 23:28
Originally posted by kultuzin

Ме интересира вака колку што може пообјкетивно да искоментираме конкретно за Портата како уметничко дело без разлика на нејзината положба, финансиска, историска, временска или политичка оправданост.
Според мене се работи за едно прекрасно уметничко дело. Многу елегантно и ненатрупано решена со убави но ненаметливи детали. Освен тоа опфатен е голем дел од нашата историја. А како што гледаме и на фотографијата самата порта е одлични кадар за фотографирање.
Јас мислам дека заедно со споменикот на Александар Македонски се најфотографираните објекти од целиот проект Скопје 2014.
портата е баш најслаба како уметничко дело, едноставно не е дефинирана како идеја и што таа сака да прикаже
натрупани се сосема рандом елементни од македонската култура и историја, тотално неповрзани тематски композициски меѓу себе, и плус тоа, прикажани како некој да правел стрип, а не споменик... самата порта како објект нема усогласени детали и елементи и се што е на неа или е предимензионирано или е мало
не можеш на еден споменик да залепиш комити, партизани, фаланга, детали од култура, ослободителни борби, битки, личности, објекти, национални симболи и што се не друго... како прво, тоа е тешко, треба да се посвети огромно внимание на хронолошкиот распоред,  приказот на елементите, темата на целината и посебните теми на елементите и т.н., се друго би било една огромна неорганизирана сакам кажам незнам речам турлитава...
на водич би му бил потребен еден саат да ја протолкува целата содржина на посетителот, а да не збориме колкава е дозата на збунетост кај некој што би се обедел да разбере или да научи нешто од портава самостојно

и тоа колку бил фотографиран еден објект не е никакво мерило, па и да имаш статистички податоци за тоа... а објект станува иконичен онолку колку што се пропагира во јавноста, без разлика колку е тој оправдан, промислен или општо вреден...
од тој аспект може и јас да ставам компирче од стоилко на сред плоштад, и тоа да биде десет пати повеќе фотографирано од било што друго во градов... иако такво нешто нема смисла или поента
а ако целта ни е да бидеме фотографирани по секоја цена, можам да тврдам дека патиме од комплекси...


Edited by zabegan - 12-Feb-2012 at 23:51
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2222 Posted: 12-Feb-2012 at 23:46
ama zabegan ete nekoi mislat deka portata e vrv,nesto naj,kaj sea ti najde da zborues deka ne cinela onoa ovoa daj ostai gi lugeto da si uzivaat vo portata i vo ace. Smile
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2223 Posted: 13-Feb-2012 at 19:46


од Никола од skyscrapercity.com
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2224 Posted: 14-Feb-2012 at 00:54





Edited by HugoGoulding - 14-Feb-2012 at 01:03
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2225 Posted: 20-Feb-2012 at 19:08

Не знам за вас, ама мене Скопје у задњи 5 дена ми изгледа фрапантно гадно, гнасно, екстремно прљаво, мизерно, сиво, налик транзициско Скопје, термин кои некои љубат да го потенцираат. Намерно го пишувам ова во оваа нишка, со оглед на тоа дека овој проект наводно ќе го направи Скопје "поубаво", дел од европските метрополи. Иако географски е метропола, денешно Скопје, само по прљавоста и хигиената не е ни блиску до метрополи како Софија и Загреб, а камоли да е у редот на Талин, Рига, Љубљана и сл. 

Дајте бре земете ичистете го Скопје, ако барем малку го сакате овој град, џаба згради коа веќе у 5 дена 5 пути патиките темелно ги чистам од калови и ситни камења испопаѓани од коли и камиони. Вчера идејќи на гробиштата у Бутел, бев шокиран каква мизерија е Скопје штом падне снег или дожд, на линија НУБ-УКИМ до крајот на Шутка. Не дека не знам колку е одвратно и коа е сосема суво. Такво нешто нема ниту една гореспомената метропола.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2226 Posted: 20-Feb-2012 at 19:22
Originally posted by N23

Не знам за вас, ама мене Скопје у задњи 5 дена ми изгледа фрапантно гадно, гнасно, екстремно прљаво, мизерно, сиво, налик транзициско Скопје, термин кои некои љубат да го потенцираат. Намерно го пишувам ова во оваа нишка, со оглед на тоа дека овој проект наводно ќе го направи Скопје "поубаво", дел од европските метрополи. Иако географски е метропола, денешно Скопје, само по прљавоста и хигиената не е ни блиску до метрополи како Софија и Загреб, а камоли да е у редот на Талин, Рига, Љубљана и сл. 

Дајте бре земете ичистете го Скопје, ако барем малку го сакате овој град, џаба згради коа веќе у 5 дена 5 пути патиките темелно ги чистам од калови и ситни камења испопаѓани од коли и камиони. Вчера идејќи на гробиштата у Бутел, бев шокиран каква мизерија е Скопје штом падне снег или дожд, на линија НУБ-УКИМ до крајот на Шутка. Не дека не знам колку е одвратно и коа е сосема суво. Такво нешто нема ниту една гореспомената метропола.

па не е ни толку до самата чистота на градот, колку што е целосното неодржување и нереновирање
градов ако погледнеш, е многу почист од претходно, тука нема дискусија, единствен проблем ни се прашината, калта и воздушното загадување кои ги имаме во огромна мера по улиците и мора да се среди тоа

а Скопје скоро никогаш не било сиво поради сопствената архитектура, туку баш поради пропаднатоста и тоа што е оставен на забот на времето, како да е напуштен град во кој нема цивилизација... одамна зборам дека ако збориме за убавина на просторот, таа се состои во неговата уредност и снабденост со урбана опрема и зеленило, а не во објектите, нако и како и да е, секој ќе им суди по личен вкус, но просторот ќе остане пријатен за секој минувач без разлика на објектите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #2227 Posted: 20-Feb-2012 at 20:00
Originally posted by zabegan


Originally posted by N23

Не знам за вас, ама мене Скопје у задњи 5 дена ми изгледа фрапантно гадно, гнасно, екстремно прљаво, мизерно, сиво, налик транзициско Скопје, термин кои некои љубат да го потенцираат. Намерно го пишувам ова во оваа нишка, со оглед на тоа дека овој проект наводно ќе го направи Скопје "поубаво", дел од европските метрополи. Иако географски е метропола, денешно Скопје, само по прљавоста и хигиената не е ни блиску до метрополи како Софија и Загреб, а камоли да е у редот на Талин, Рига, Љубљана и сл. 

Дајте бре земете ичистете го Скопје, ако барем малку го сакате овој град, џаба згради коа веќе у 5 дена 5 пути патиките темелно ги чистам од калови и ситни камења испопаѓани од коли и камиони. Вчера идејќи на гробиштата у Бутел, бев шокиран каква мизерија е Скопје штом падне снег или дожд, на линија НУБ-УКИМ до крајот на Шутка. Не дека не знам колку е одвратно и коа е сосема суво. Такво нешто нема ниту една гореспомената метропола.

па не е ни толку до самата чистота на градот, колку што е целосното неодржување и нереновирањеградов ако погледнеш, е многу почист од претходно, тука нема дискусија, единствен проблем ни се прашината, калта и воздушното загадување кои ги имаме во огромна мера по улиците и мора да се среди тоаа Скопје скоро никогаш не било сиво поради сопствената архитектура, туку баш поради пропаднатоста и тоа што е оставен на забот на времето, како да е напуштен град во кој нема цивилизација... одамна зборам дека ако збориме за убавина на просторот, таа се состои во неговата уредност и снабденост со урбана опрема и зеленило, а не во објектите, нако и како и да е, секој ќе им суди по личен вкус, но просторот ќе остане пријатен за секој минувач без разлика на објектите
   
jaki metropoli na broja sofija, ili ljubljana i talinn so po 300.000 ziteli. Se soglasuvam so rabotite sto gi pisuvas ama sporedbite ne ti se na mesto.

Edited by anti-modernista1 - 20-Feb-2012 at 20:01
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2228 Posted: 20-Feb-2012 at 20:17
Сами сме виновни за ова, Скопје 80-90 години беше во една експлозија кој се стремеше да биде стварно метропола, а сега што од експлозија правиме имплозија, збиваме се живо и диво во градов, па дури и горди сме што Скопје прима и прима нови жители што се доселуваат, и со тоа очигледно правиме држава Скопје- мислим не политички, али демографски. Ќе го парафразирам професорот по урбана антропологија што ми предава, кажуваше за Кензо Танге и неговиот план, скопје според Кензо не треба да надминува бројка од 500.000 жители, и треба да биде затворен град од сите бивши ЈУ републики главните градови го имаа тој проблем, освен Љубјана, која јасно се гледа градот дека е во форма на еден прстен и не може да се шири .
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2229 Posted: 20-Feb-2012 at 20:36
 
Originally posted by anti-modernista1

  

jaki metropoli na broja sofija, ili ljubljana i talinn so po 300.000 ziteli. Se soglasuvam so rabotite sto gi pisuvas ama sporedbite ne ti se na mesto.

Муабетот ми беше дека по чистота не можеме да бидеме блиску ниту до тие градови. Не говорам колкави се, де факто се метрополи, Талин е и голем финансиски и бизнис центар, иако ти изгледа мал, додека Љубљана е град од кој сите треба да учат за хигиена. Реално Љубљана има многу повеќе од 300 000 во текот на една учебна година. Па и Софија, ако ништо друго централниот дел, е многу почист од центарот на Скопје. Загреб единствена голема предност во однос на Скопје има токму на ова поле. А други поголеми метрополи не земам во предвив, сепак не можеме да се мериме со Будимпешта или Виена. Можеме евентуално со Минск или Рига, ама и тие се посредени.

Кој беше на средбата во петокот, можеше да забележи колку вода имаше насобрано околу самиот плоштад, тотално недозволиво во 21-ви век, кога има секаков начин за излевање на вода од улици и патеки во канализација.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2230 Posted: 21-Feb-2012 at 16:17
Originally posted by anti-modernista1

Originally posted by zabegan


Originally posted by N23

Не знам за вас, ама мене Скопје у задњи 5 дена ми изгледа фрапантно гадно, гнасно, екстремно прљаво, мизерно, сиво, налик транзициско Скопје, термин кои некои љубат да го потенцираат. Намерно го пишувам ова во оваа нишка, со оглед на тоа дека овој проект наводно ќе го направи Скопје "поубаво", дел од европските метрополи. Иако географски е метропола, денешно Скопје, само по прљавоста и хигиената не е ни блиску до метрополи како Софија и Загреб, а камоли да е у редот на Талин, Рига, Љубљана и сл. 

Дајте бре земете ичистете го Скопје, ако барем малку го сакате овој град, џаба згради коа веќе у 5 дена 5 пути патиките темелно ги чистам од калови и ситни камења испопаѓани од коли и камиони. Вчера идејќи на гробиштата у Бутел, бев шокиран каква мизерија е Скопје штом падне снег или дожд, на линија НУБ-УКИМ до крајот на Шутка. Не дека не знам колку е одвратно и коа е сосема суво. Такво нешто нема ниту една гореспомената метропола.

па не е ни толку до самата чистота на градот, колку што е целосното неодржување и нереновирањеградов ако погледнеш, е многу почист од претходно, тука нема дискусија, единствен проблем ни се прашината, калта и воздушното загадување кои ги имаме во огромна мера по улиците и мора да се среди тоаа Скопје скоро никогаш не било сиво поради сопствената архитектура, туку баш поради пропаднатоста и тоа што е оставен на забот на времето, како да е напуштен град во кој нема цивилизација... одамна зборам дека ако збориме за убавина на просторот, таа се состои во неговата уредност и снабденост со урбана опрема и зеленило, а не во објектите, нако и како и да е, секој ќе им суди по личен вкус, но просторот ќе остане пријатен за секој минувач без разлика на објектите
   
jaki metropoli na broja sofija, ili ljubljana i talinn so po 300.000 ziteli. Se soglasuvam so rabotite sto gi pisuvas ama sporedbite ne ti se na mesto.
Па ако за тебе метропола значи само голем град од типот на Њу Јорк тогаш твој проблем.За мене метропола е среден функционален град,без разлика на големината.Љубљана е метропола.Скопје не.
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #2231 Posted: 21-Feb-2012 at 16:24
Originally posted by MGS

Originally posted by anti-modernista1

Originally posted by zabegan


Originally posted by N23

Не знам за вас, ама мене Скопје у задњи 5 дена ми изгледа фрапантно гадно, гнасно, екстремно прљаво, мизерно, сиво, налик транзициско Скопје, термин кои некои љубат да го потенцираат. Намерно го пишувам ова во оваа нишка, со оглед на тоа дека овој проект наводно ќе го направи Скопје "поубаво", дел од европските метрополи. Иако географски е метропола, денешно Скопје, само по прљавоста и хигиената не е ни блиску до метрополи како Софија и Загреб, а камоли да е у редот на Талин, Рига, Љубљана и сл. 

Дајте бре земете ичистете го Скопје, ако барем малку го сакате овој град, џаба згради коа веќе у 5 дена 5 пути патиките темелно ги чистам од калови и ситни камења испопаѓани од коли и камиони. Вчера идејќи на гробиштата у Бутел, бев шокиран каква мизерија е Скопје штом падне снег или дожд, на линија НУБ-УКИМ до крајот на Шутка. Не дека не знам колку е одвратно и коа е сосема суво. Такво нешто нема ниту една гореспомената метропола.

па не е ни толку до самата чистота на градот, колку што е целосното неодржување и нереновирањеградов ако погледнеш, е многу почист од претходно, тука нема дискусија, единствен проблем ни се прашината, калта и воздушното загадување кои ги имаме во огромна мера по улиците и мора да се среди тоаа Скопје скоро никогаш не било сиво поради сопствената архитектура, туку баш поради пропаднатоста и тоа што е оставен на забот на времето, како да е напуштен град во кој нема цивилизација... одамна зборам дека ако збориме за убавина на просторот, таа се состои во неговата уредност и снабденост со урбана опрема и зеленило, а не во објектите, нако и како и да е, секој ќе им суди по личен вкус, но просторот ќе остане пријатен за секој минувач без разлика на објектите
   
jaki metropoli na broja sofija, ili ljubljana i talinn so po 300.000 ziteli. Se soglasuvam so rabotite sto gi pisuvas ama sporedbite ne ti se na mesto.
Па ако за тебе метропола значи само голем град од типот на Њу Јорк тогаш твој проблем.За мене метропола е среден функционален град,без разлика на големината.Љубљана е метропола.Скопје не.
Vo sekoj slucaj ova tie smesen argument. Znaci togas gradovi od tipot na Rio De Janeiro ili Mexico City ne se metropoli zosto ne se sredeni funkcionalni gradovi?


Edited by anti-modernista1 - 21-Feb-2012 at 16:24
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2232 Posted: 21-Feb-2012 at 17:05
Не знам колку се средени Рио и Мексико Сити,само ти кажав мое сваќање за метропола.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2233 Posted: 21-Feb-2012 at 21:12
е дајте немојте со чаршискиве муабети за метропола, си има дефиниции за тоа што е метропола и Скопје според нив Е метропола, му се допаѓало тоа на некого или не
дали градот е уреден, чист и реновиран нема апсолутно никаква врска со тоа дали е метропола
патем ако го мрзи некој да прочита, метропола се дефинира според површината, бројот на население и урбаниот состав, како и тоа каков центар е за регионот во кој се наоѓа
крај на дискусијата...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2234 Posted: 21-Feb-2012 at 21:26

Previous

Кога го пишував мојот прв пост знаев дека ова ќе го напишеш, што е метропола. Поентата е тука дека Скопје по хигиена и среденост не може да личи на западно-европска метропола. Тоа е главна поента. Па и Техеран, Анкара и сл градови се метрополи па тоа не ги прави нешто поише. Постовите погоре се контра она што некои сакаат да ни го продадат преку СК 2014.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2235 Posted: 21-Feb-2012 at 22:08
Originally posted by zabegan

е дајте немојте со чаршискиве муабети за метропола, си има дефиниции за тоа што е метропола и Скопје според нив Е метропола, му се допаѓало тоа на некого или недали градот е уреден, чист и реновиран нема апсолутно никаква врска со тоа дали е метрополапатем ако го мрзи некој да прочита, метропола се дефинира според површината, бројот на население и урбаниот состав, како и тоа каков центар е за регионот во кој се наоѓакрај на дискусијата...

Така е по дефиниција.Точно.По таа дефиниција Скопје е метропола само во рамки на Македонија.Во Балкански услови(за европски да не правиме муабет) не е метропола.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2652
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2236 Posted: 21-Feb-2012 at 22:10
Прошетај накај хотелот Stone Bridge, па да видиш што е метропола со кал до колена.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2237 Posted: 21-Feb-2012 at 23:18
ама не постои такво нешто како лик на метропола бе луѓе, тоа ви го кажувам Doh
уште помалку пак постои лик на западно европска метропола...

а во светски рамки Скопје не може да се рамни со многу градови, не заради изгледот и чистотата, туку поради општествената важност и големина
а урбаните средини во светот општо, се грижат за својата уредност, без разлика дали се тоа градчиња и селца или метрополи, сеедно е, воопшто нема употреба тој збор во овој контекс

центарот на дискусија не треба да е дали скопје било Метропола или не, и доколку не е, дали требало да се стреми да стане метропола, туку да е ориентирана кон тоа колку Скопје е неуреден и хаотичен град и како треба да се поправи тоа, па макар Скопје и да било на рангот на селата...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2238 Posted: 22-Feb-2012 at 01:51
Ама Забеган бегаш од поентата. Никој не спори дали Скопје географски и де факто е метропола, да има статус на метропола, али факт е дека и Шефилд, кој не е главен град, во рамки на Англија има статус на метропола. Овде се говори како иницијаторите на овој проект упорно туркаат дека Скопје заличил на европска метропола и ја се обидов преку конкретни факти да докажам дека Скопје не личи на европска метропола. Сето тоа е жаргонски. Увек некако сакаш водата накај теоријата да ја однесеш, ама не за џабе народски Брисел е ЕУ метропола. Де јуре ниту де факто не е ЕУ метропола, ама прашај било кој ќе ти каже дека е така. Си постои терминологија западноевропски метрополи, источноевропски метрополи и тоа е факт. И постои лик на западноевропска метропола, а тој е преточен во вид на среден и функционален град, финансиски развиен, со развиени пешачки и сообраќајни коридори, чист, со висок квалитет на живот и сл. Можда теоријата нема таква поделба, ама со народски жаргон кажано има. И јас се обидов да аргументирам дека Скопје иако е метропола, не може да се израмнува со  други метрополи. Иако не постои термин, Скопје слободно спаѓа во типот на селски метрополи, како Тирана, Приштина, Техеран и низа други афрички и азиски градови. И убеден сум дека сфаќаш што погоре збориме, али се обидуваш во друг колосек да ја одведеш дискусијата. Како што постои обичај на западноевропска демократија, така постои обичај и на западноевропска цивилизација и метрополи. Тоа постои, за тоа се пишуваат трудови, книги и сл, така да тоа влегува во севкупната меморија. Во една реченица кажано, Скопје теоретски е метропола, ама практично е паланка.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2239 Posted: 22-Feb-2012 at 02:47
не бегам од темата, баш напротив, посочувам дека не треба да паѓаме на форите со метрополи, бидејќи секоја дискусија што се покренува со овој збор е невидена глупост
и пак ќе ти посочам, западноевропска метропола не постои (освен по географска спецификација), ниту пак постои такво нешто како европски и западноевропски лик, ниту пак постои лик на метропола
такви „западни“ изрази ни се останати од времето на блоковската поделба, и немаат врска со било каква реалност, туку служат како ориентација во муабет
секој град си е приказна за себе, тоа е се... метропола или не, градовите се онакви какви што се и секој град е различен од другиот, меѓудругото тоа и ја сочинува културата на градот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2652
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2240 Posted: 22-Feb-2012 at 17:55
Би сакал да знам дали постои некоја регулатива во нашата држава која наложува две повеќекатници колку треба да се оддалечени една од друга, во поглед на минималното растојание измеѓу нив. Или е препорачливо по една од страните на две соседни згради да има "слепи" прозорци, како што е случајот со новата зграда од мега-проектот Скопје 2014 што се наоѓа јужно од дирекцијата на Комерцијална Банка. Истиот случај и со зградата меѓу ГТЦ и Вардар, од другата страна. На сето ова кога ќе се изгради зградата на Главниот Плоштад, помеѓу Воинот на коњ и Камени Мост, што да кажам друго освен "милина". А дали е доволно за да проектираш вакви недоделкани проекти да си комплетен аналфабет. Или сепак за такво нешто треба да си морон со тапија?!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 110111112113114 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.820 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.