build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 155156157158159 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3121 Posted: 03-Feb-2013 at 01:16
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Cloverstack

Луѓе баталете историја и геополитика, сериозно.

Па реално... тоа е невозможно... 

Бидејќи, за жал, дел од основата/суштината на СК2014 е баш тоа... покрај идеологијата, комплексите и нечиите погрешни замисли за тоа како треба да се ‘‘среди‘‘ еден град...



Edited by FoSsiL - 03-Feb-2013 at 01:16
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3122 Posted: 03-Feb-2013 at 01:21

Фосил искрено не те разбирам што ти пречи . Воопшто не си конкретен. Ти пречат историските личности, ти пречи архитектурата, ти пречи збиеноста на објектите, ти пречи нетематската распореденост на спомениците, нешто сосема 10 или СЕ ти пречи?


П.С. Не си единствен со вакви хаотични ставови но како форумаш со кого мислам дека вреди да се дискутира навистина ме интересира твојот поконкретен став кон оваа тема 

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3123 Posted: 03-Feb-2013 at 01:32

Култузин...

Личностите како личности генерално не ми пречат. Но, се‘ останато ми пречи. Па ако ме прашуваш дали ми пречат сите овие споменици, притоа земајќи ги во предвид личностите кои се претставени, да, ми сметаат.

Секако, постои и сомнежот околу ‘‘вистинската‘‘ смисла, причина, цел, улога на нивното поставување и сега веќе постоење.  



Edited by FoSsiL - 03-Feb-2013 at 01:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3124 Posted: 03-Feb-2013 at 01:35
Originally posted by FoSsiL

Култузин...

Личностите како личности генерално не ми пречат. Но, се‘ останато ми пречи. Па ако ме прашуваш дали ми пречат сите овие споменици, притоа земајќи ги во предвид личностите кои се претставени, да, ми сметаат.

Секако, постои и сомнежот околу вистинската смисла, цел, улога на нивното поставување и сега веќе постоење. 


Фосил да не ја тупиме темата ама пак не те разбрав.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3125 Posted: 03-Feb-2013 at 01:40

аман

Личностите како личности од историјата ми се блиски и не ми сметаат... ако се сомневаш околу тоа... 

НО, споменициве... кои ги претставуваат овие личности... Ми сметаат... Бидејќи... има многу причини... од кои најмногу се технички....

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #3126 Posted: 03-Feb-2013 at 01:44
Originally posted by FoSsiL


@Hugo


Се викаме Македонци (и државата Р. Македонија) затоа што живееме на територија на регионот Македонија, кој за жал денес е нецелосен. 

Но тоа не значи дека сме директно и екслузивно поврзани со Александар или тогашните Македонци... 




Споменик од Александар Македонски има во 10 држави во Европа, дури и во САД има а и во Азија мислам. Сакаш ти и останатите како тебе што го делат ова "(не)мислење" да ми кажат дека овие држави имаат право на споменици од Александар Македонски, а ние како единствена држава која се вика Македонија и единствен народ кој се вика Македонци немаме?! Ало.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3127 Posted: 03-Feb-2013 at 01:46

Ај нека е така... 

Само, сепак имам едно прашање за тебе...

Кажи ми... Што, освен празен тревен круг на плоштад, ти менува тебе споменикот на Александар Македонски?

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3128 Posted: 03-Feb-2013 at 01:47
така е бе кензо доколку едни се трудат да истоварат национална гордост (може сакале тоа да биде и достоинствено ама на тендер немоит да помине истото бар не денеска) ти би друже да истовариме разврат,ок немам против ако милиш дека тоа е куртул од мамонизам само што тоа напрoтив него и го трасира а ќе куртулат само дилерите и макроата!
 
инаку и ти и повеќето имате интересна но нафурана естетско-еколошка парадигма ова е кич и тоа е тоа,евала има ли денес нешто оригинално за ефтини пари,може еклерите во шекерезада!
 
и доколку е возможно да се апстрахирам брзо од темава а без да треба егото да си го гланцам кршејки клечки за естетика,само би додал дури и во најлошо сценарио ставен проектов ако ништо друго бар пробува да ги размрда вијугите на сите умислени а заспани креативци со македонски пасош,бидејќи нели сега заради проектов ќе се селат небаре претходно седеа и уживаа во тоа искршените плочници и фасади,па би заклучил еве нека е тотално промашување со што и тук таму се сложувам,еве нека е и пералница на пари,а нека биде и луна парк за возрасни,скопје ќе станува магнет за секого за едни реален а за други надреален,уште фали некој и на едните и на другите да им објасни дека сиов живот е ехо од веќе предетерминиран матрикс,во кој некој ќе сече вени по симболика друг по формализам а трет па доволно му е шпанска серија да си изгледа за мирно животот да си го доотспие! конечно на секого му треба маска доколку станал наказа па макар истата била и кловновска,иако и таа знае да натежни доколку е единствено што во нашиов случај и баш не е така!
 
 


Edited by +Protagorist - 03-Feb-2013 at 01:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3129 Posted: 03-Feb-2013 at 02:06
А најмногу ми смета ова... 31 милион евра само за споменици кои се поставени до сега... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3130 Posted: 03-Feb-2013 at 02:22
штом се заплетка и идеологија на темава,да се потсетиме дека одлука за правење на споменик за Александар,Самоил,Скендер бег и компанија донесе поранешната владеачка гарнитура која сега го критикува поставувањето на истите.

Редењето на споменици во централни градски подрачја им одговара на сите влади во светот,и сите тоа го прават,така и на оваа и на поранешната гарнитура
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3131 Posted: 03-Feb-2013 at 02:27

е ако де... тоа не значи дека ги оправдува... 

Јас сепак мислам дека кикснавме многу со споменициве... без оглед што некој сака да мисли дека тоа е правилно 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3132 Posted: 03-Feb-2013 at 03:30
што се многу се премногу,и се многу начичкани,од тоа не се бега,тоа е факт,а филоз(с)офски за факти не се расправа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3133 Posted: 03-Feb-2013 at 17:55
тоа што онаму каде што треба да го има стручниот и крајно сериозен пристап, каде што се разгледуваат потребите и нивните решенија, ние како приоритет ја ставаме и мешаме националноста, националната гордост и национализмот, навистина е нешто страшно и крајно несовремено и нецивилизирано
фактот дека на нас побитно е да се пофалиме со Александар и да бидеме познати во светот, наместо нормално да ни функционира земјата и просторот во кој живееме и се движиме, е навистина жалосен, и не укажува на ништо друго освен дека сме една неверојатно искомплексирана нација


инаку, Хуго, срамота е да говориш за национална гордост со Александар, тема што е најчесто политички изманипулирана од барем неколку нации и која никој досега не ја погледнал како археолог, туку како простор за лични фантазии и филозофии, и истовремено да ја ругаш Мајка Тереза на пример, што е светски позната и многу подобро документирана личност од помодерното доба, и на која никој никогаш не и го спомнува родното место, за кое сме стопроцентно сигурни, наспроти сите приказни за античкото доба...

инаку да не ме разбере некој погрешно, не се обидувам да давам некакви историски убедувања и дебати, само смешно ми е да се гордееш со нешто многу слабо документирано, за кое што ќе ти верува само 1% од светов, а се фрла на страна она што со сигурност може да го потврдиме и да го ставиме на пиедестал како нешто наше, локално или национално, сеедно



Edited by zabegan - 03-Feb-2013 at 18:22
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3134 Posted: 03-Feb-2013 at 18:06

така

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #3135 Posted: 03-Feb-2013 at 20:40
Originally posted by HugoGoulding


Да, само разликата е во тоа што оваа книга што се отвара ја знаат само Туркменистанците таму какво значење има и што е. Александар го знаат и марсовците на Марс, а по некоја "случајност" ние сме единствени кои после 2500 години го носиме името на таа древна цивилизација.

Реков еднаш - ти си опасен логичар. Мислам, опасен како биохазард. Поентата не е во тоа кој ја знае книгата него во кич изведбата на споменикот, неговата бизарност и начинот на кој тамошните жители му се восхитуваат како лоботомирани.

Пошто не располагам со податоци за живот на Марс не би можел да потврдам дека Марсовците го знаат Александар, но знам дека повеќето Земјани од различни меридијани со кои сум остварил блиски средби имаат "нешто" поинаква слика за него од таа која ни се сервира во последно време. Патем, нивното знаење за темата е стекнато на школо, не во доцновечерни забавни емисии кои се бават со теории на заговор како на пр. таа дека човекот не стапнал на Месечината.

Само не знам зошто зборуваме за Александар Македонски кога споменик со такво име во Скопје не постои. 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #3136 Posted: 03-Feb-2013 at 20:42
Originally posted by +Protagorist

едни се трудат да истоварат национална гордост
 
Чега се паметан стиди тиме се будала поноси.
Originally posted by +Protagorist

инаку и ти и повеќето имате интересна но нафурана естетско-еколошка парадигма ова е кич и тоа е тоа,евала има ли денес нешто оригинално за ефтини пари,може еклерите во шекерезада!
 
Ти и понатаму мислиш дека овие гигантски “еклери од  Шехерезада“ што ги изградивме од гипс-картон се баш, она, ефтини? 
Originally posted by +Protagorist

дури и во најлошо сценарио ставен проектов ако ништо друго бар пробува да ги размрда вијугите на сите умислени а заспани креативци со македонски пасош,бидејќи нели сега заради проектов ќе се селат небаре претходно седеа и уживаа во тоа искршените плочници и фасади 
па би заклучил еве нека е тотално промашување со што и тук таму се сложувам,еве нека е и пералница на пари,а нека биде и луна парк за возрасни,скопје ќе станува магнет за секого за едни реален а за други надреален,уште фали некој и на едните и на другите да им објасни дека сиов живот е ехо од веќе предетерминиран матрикс,во кој некој ќе сече вени по симболика друг по формализам а трет па доволно му е шпанска серија да си изгледа за мирно животот да си го доотспие! конечно на секого му треба маска доколку станал наказа па макар истата била и кловновска,иако и таа знае да натежни доколку е единствено што во нашиов случај и баш не е така!
Имам впечаток дека ти не си во/од Скопје, барем не од секогаш и следствено ниту градот е дел од тебе, па ако е така разбирлива е леснотијата со која од далеку теоретизираш за работи кои не ги чувствуваш. Дури сосема е возможно да од истите причини всушност го мразиш и уживаш во трагедијата која му се случува. 
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3137 Posted: 04-Feb-2013 at 01:25
Originally posted by HugoGoulding



Без навреда, но какво плитко размислување од твоја страна. Александар е само ЕДЕН споменик од проектот. Во овој проект има и дваесетина други споменици или колку и да се.. Што е со Гоце, Даме, Ченто, Гемиџиите, Климент Охридски, Карев, Чуповски, Карпош итн..?! И со нив ли пробуваме да го постигнеме тоа што пробуваме да го постигнеме со Александар?! Невероватно плитко и кусогледо.


Останатиот дел од твојот пост ќе го искоментирам во друга прилика кога ќе имам повеќе време.
да не се лажеме тука, Александар го доби најексклузивниот простор во целиот град, на кој што што веќе му се дадоа национални особини (кои за воља на вистината, никогаш не мораше, па може и не требаше да станат национални), и притоа неговиот споменик се гледа дури од марс... ко да беше малку тоа, го жртвуваа името на Карпош (за кој точно ги пресметаа координатите на неговото бесење), за да се постави огромен споменик на Филип од карши...
истовремено, спомениците на остатокот од личностите кои наводно сме ги испочитувале, беа произволно нафрлани насекаде и целосно исштанцани, само колку да постојат како скулпури (бидејќи нели на Скопје му „фалеа“ споменици)
а што се однесува историскиве дебати, ако идолизација и политички национализам (вечното тепање на балканците за одредени сегменти и личности од историјата, над кој никој нема ексклузивно право на присвојување) за вас е правилен однос кон целовкупните културно-историски врености на денешните народи, и одбивате да прифатите било какво друго мислење, тогаш немам што повеќе да кажам
едноставно кај нас нормално е сите да се понашаат како да не постои регионална или локална историја, постои само историја која се толкува во име на нацијата и која што мора секогаш  да се искористи во политички цели, така?

во името на тие национални цели, и величање на неосновани нации и нивните верзии на историјата, народите на балканот изгубија секаков осет за стручност, приземност и
прогресивност во било која област на денешното постоење и функционирање...

меѓудругото, со вакви дискусии си погазуваме било какви издржани дискусии во областа на архитектурата и урбанизмот... ако некој целосниот концепт на своите мислења, го базира ексклузивно врз политичко-историски идеологии (без разлика на која страна), тогаш поубаво да не дискутираме воопшто, барем не на форумов


Edited by zabegan - 09-Feb-2013 at 14:56
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3138 Posted: 05-Feb-2013 at 00:37
Историската дебата комплет е префрлена во офтопик нишката
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3139 Posted: 05-Feb-2013 at 04:09
Originally posted by +Protagorist

инаку и ти и повеќето имате интересна но нафурана естетско-еколошка парадигма ова е кич и тоа е тоа,евала има ли денес нешто оригинално за ефтини пари


Има има (иако ова кај нас е се само не ефтино), само во градов има барем 20-тина примери на за 100 класи посимпатични, покреативни и поинтелегентни решенија, а да не одиме подалеку, ама еве еден пример што деновиве ми привлече окоЧ Hekla urban quarter во Стокхолм некаде. Не можев да најдам есап, ама не ми изгледа дека кошта многу.



Edited by fichot - 05-Feb-2013 at 04:10
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3140 Posted: 05-Feb-2013 at 23:17
Некој подобро би било да објасни зошто првата реченица започнува вака: Skopje 2014 is a project financed mostly by the ruling party of the Republic of Macedonia...(понтаму следува името на партијата итн.)

Скопје 2014 е проект финансиран од владеачката партија?!?!?!

(едит: коментарот се однесува на постот на Вики за СК014. беше надоврзан на пост на Хуго, ама тој коментар е избришан, па ова колку да нема нејаснотии.)

Edited by fichot - 05-Feb-2013 at 23:20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 155156157158159 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.230 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.