build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 01-Apr-2016 at 09:59
Да се разбереме со оглед на околината ова е веројатно и најдобриот објект. Не е лош. Но многу се нервирам кога нешто отстапува од првобитната архитектонска замисла и инвеститорот глуми архитект.

Овој кров со ребраст лим изгледа многу ефтино, како диво изградено поткровје. Требаше тука да се примени стаклен кров како на куполата на собранието. Но очигледно таа идеја е напуштена од финансиски причини, а и вака ми изгледа доста скап.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 01-Apr-2016 at 10:54
i jas ocekuvav poubavo da izleze, ama sepak otskoknuva od drugite objekti od sk 2014 vo pozitivna smisla
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 03-Apr-2016 at 20:18
Од вест од сајтов се сликите


Каков аматеризам:


http://www.build.mk/docs/blog/Skopje/objekt%20Makedonska%20filharmonija/filharmonija-7.jpg


Објектов барем има разумна маркица, инаку ова е второ место после АЕК по аматеризам и грозотија според мене.
За греота е објектов.

Треба да се отвори тема во која ќе се наредат објектите во Скопје со кои може да се пофали градот. Да се од А-Ш професионално изработени.

Edited by Bojan10 - 03-Apr-2016 at 20:20
Од чаламот си патиме!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 03-Apr-2016 at 20:49
Neznam sto tolku se cudite. Tolku ni e obrazovanieto i momentalnite moznosti vo gradeznistvoto. Vo Makedonija osven KOCKA dosega se nema gradeno drugo oblik. Kolku i da zvuci tragicno i pokraj toa sto se CATALIME so naseto gradeznistvo mnogu zaostanuvame vo toj del. Tocno e deka se gradi mnogu no nacinot na gradba vo Makedonija zaostaniva najmalku 30 godini zad porazvienite zemji a isto e i so obrazovanieto. Patem jas uste pred da pocne da se gradi a uste poveke koga se postavuvaa skelinjata rekov deka objektot ke bide cista imporvizacija, a toa i go pisav ovde na forumot.

Edited by kultuzin - 03-Apr-2016 at 20:51
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 04-Apr-2016 at 20:52
Originally posted by kultuzin

Neznam sto tolku se cudite. Tolku ni e obrazovanieto i momentalnite moznosti vo gradeznistvoto. Vo Makedonija osven KOCKA dosega se nema gradeno drugo oblik. Kolku i da zvuci tragicno i pokraj toa sto se CATALIME so naseto gradeznistvo mnogu zaostanuvame vo toj del. Tocno e deka se gradi mnogu no nacinot na gradba vo Makedonija zaostaniva najmalku 30 godini zad porazvienite zemji a isto e i so obrazovanieto. Patem jas uste pred da pocne da se gradi a uste poveke koga se postavuvaa skelinjata rekov deka objektot ke bide cista imporvizacija, a toa i go pisav ovde na forumot.
затоа постои можност да се состават тимови од поквалитетни архитекти инжињери и општо изведувачи... од сите домашни производи кои можеме да ги конзумираме, ние избравме тоа да бидат градежните фирми и архитектите... поголема грешка, здравје...
требаше малце време и еволуција да поминеме за да може да почнеме да креираме нешто свое, со наши луѓе и фирми


и викајте ме параноичен дека сум, ама буквално се сомневам во цврстината и истрајноста на еден куп објекти во Скопје и се прашувам колкава би била штетата од еден посилен земјотрес, кога сме виделе фасади и кровови да се уништуваат од еден малку посилен ветер

Edited by zabegan - 04-Apr-2016 at 22:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 05-Apr-2016 at 06:11
Да не пропаднеа австријците, сигурен сум дека изведбата ќе беше далеку послична со рендерот.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 06-Apr-2016 at 22:59
Се работи и внатре.


Си пишува убаво, алубонд.

Од чаламот си патиме!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 07-Apr-2016 at 03:49
Originally posted by kultuzin

Neznam sto tolku se cudite. Tolku ni e obrazovanieto i momentalnite moznosti vo gradeznistvoto. Vo Makedonija osven KOCKA dosega se nema gradeno drugo oblik. Kolku i da zvuci tragicno i pokraj toa sto se CATALIME so naseto gradeznistvo mnogu zaostanuvame vo toj del. Tocno e deka se gradi mnogu no nacinot na gradba vo Makedonija zaostaniva najmalku 30 godini zad porazvienite zemji a isto e i so obrazovanieto. Patem jas uste pred da pocne da se gradi a uste poveke koga se postavuvaa skelinjata rekov deka objektot ke bide cista imporvizacija, a toa i go pisav ovde na forumot.

Не е до тоа колку ни е образованието и моменталните можности, туку колку пари инвеститорот е спремен да инвестира. Ако оди со поквалитетна и поиновативна варијанта тогаш ќе треба да плати многу повеќе, а да заработи многу помалку.

Не се нашите архитекти толку дудук колку што тоа им се наложува од страна на инвеститорите да излезе што поевтино и далеку од првобитната замислена идеја.

Таков ни е системот на вредности - перверзно корумпиран.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 07-Apr-2016 at 14:48

тука е и самата градежна компанија, која нема соодветна опрема и соодветно обучени и искусни вработени за да си ја заврши задачата што и ја наложуват
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradeznik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Mar-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gradeznik Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 07-Apr-2016 at 20:19
Objektot e izveden po proekt izraboten od kompanijata - Makedonija proekt. Mene licno mi se svigja, izvledot ne e losh a i kvalitetot na gradbata e super. A toa sto proektot ne lici na renderot - toa e prasanje na proektantska umesnost i finansii koi e spremen investitorot da gi potrosi za da napravi namenski objekt. Makedonija proekt od damna ne postoi , a i koga postoese proektantite bea postari od 55 godini . Kvalitetni , no vremeto vo koe trebalo da napravat nesto inovativno ne go pogodile bash. Taka da toa e toa. Komentari deka nasite izveduvaci ne znaele nesto vakvo da izgradat i deka avstricite ako ostanele ke sme dobile objekt kako od renderot se gluposti. Ne mi e jasno kako na odredeni licnosti koi davaat komentari vo toj kontekst , ne im e jasno deka vo denesno vreme na besprekorna komunikacija i uvid vo site pori nasekade niz svetot mislat deka iskusna gradezna firma ne moze da kupi iskustva i angazira strucnjaci za nesto da izvede kako sto nalaga odreden proekt. Ne e do gradeznicite nasi, verubajte. Do parite e i do iskustvoto na proektantite koi vo makedonija se na nivo na koe sto se - za zal.
Nista ne umire, samo se menja !
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 07-Apr-2016 at 20:46
Originally posted by Gradeznik

Objektot e izveden po proekt izraboten od kompanijata - Makedonija proekt. Mene licno mi se svigja, izvledot ne e losh a i kvalitetot na gradbata e super. A toa sto proektot ne lici na renderot - toa e prasanje na proektantska umesnost i finansii koi e spremen investitorot da gi potrosi za da napravi namenski objekt. Makedonija proekt od damna ne postoi , a i koga postoese proektantite bea postari od 55 godini . Kvalitetni , no vremeto vo koe trebalo da napravat nesto inovativno ne go pogodile bash. Taka da toa e toa. Komentari deka nasite izveduvaci ne znaele nesto vakvo da izgradat i deka avstricite ako ostanele ke sme dobile objekt kako od renderot se gluposti. Ne mi e jasno kako na odredeni licnosti koi davaat komentari vo toj kontekst , ne im e jasno deka vo denesno vreme na besprekorna komunikacija i uvid vo site pori nasekade niz svetot mislat deka iskusna gradezna firma ne moze da kupi iskustva i angazira strucnjaci za nesto da izvede kako sto nalaga odreden proekt. Ne e do gradeznicite nasi, verubajte. Do parite e i do iskustvoto na proektantite koi vo makedonija se na nivo na koe sto se - za zal.
Луѓето што даваат свое ,,професионално'' видување за градежништвото и архитектурата на форумов се по професија се освен архитекти, градежници и остало. Тие што навистина се занимаваат со истата проблематика од друга страна се газат од смеење
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 876
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 07-Apr-2016 at 21:16
Па објектов реално е ок изведен, е сега грдо изгледа бидејќи го обложиле со лим, што не е кривица на градежниците.
Јас типувам дека проектот се извлечка најмногу од сите други баш поради неговата современост, а со тоа и наложена „вистинитост“. Со вакви форми едноставно не можеа да дооперат доволно пари, како што можат на стиропорот. Арно ама најдоа чаре делумно ќар да излезат, па лупосаја контејнер лим... градежниците само си ја извршија работата со тоа што го добија.

п.с. Z|evzek, сфативме дека си архитект, супер. Познато ни е тоа веќе одредено време.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 08-Apr-2016 at 02:59
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by Gradeznik

Objektot e izveden po proekt izraboten od kompanijata - Makedonija proekt. Mene licno mi se svigja, izvledot ne e losh a i kvalitetot na gradbata e super. A toa sto proektot ne lici na renderot - toa e prasanje na proektantska umesnost i finansii koi e spremen investitorot da gi potrosi za da napravi namenski objekt. Makedonija proekt od damna ne postoi , a i koga postoese proektantite bea postari od 55 godini . Kvalitetni , no vremeto vo koe trebalo da napravat nesto inovativno ne go pogodile bash. Taka da toa e toa. Komentari deka nasite izveduvaci ne znaele nesto vakvo da izgradat i deka avstricite ako ostanele ke sme dobile objekt kako od renderot se gluposti. Ne mi e jasno kako na odredeni licnosti koi davaat komentari vo toj kontekst , ne im e jasno deka vo denesno vreme na besprekorna komunikacija i uvid vo site pori nasekade niz svetot mislat deka iskusna gradezna firma ne moze da kupi iskustva i angazira strucnjaci za nesto da izvede kako sto nalaga odreden proekt. Ne e do gradeznicite nasi, verubajte. Do parite e i do iskustvoto na proektantite koi vo makedonija se na nivo na koe sto se - za zal.
Луѓето што даваат свое ,,професионално'' видување за градежништвото и архитектурата на форумов се по професија се освен архитекти, градежници и остало. Тие што навистина се занимаваат со истата проблематика од друга страна се газат од смеење
тоа што аматери кои не се занимаваат со градежништо и архитектура увидуваат очигледни грешки, треба да ги засрами тие кои ги прават тие грешки, а за тоа имаат завршено соодветно образование и се платени да си ја извршат работата... не е за смеење, за плачење е
тоа рендер да е различен не е мала работа... проектот за објектов е неколку пати сменет, долго време се заглавуваше на проблеми со структурата и накрај завршивме со плукнат и залепен објект, кој наместо да е една светла современа точка во црната чума од градежништво што го има зафатено градов, сега ќе биде еден обичен хангар
тоа кој е крив... еве не осудувам, си знаат оне што учествувале во проектот... уствљари мене и не ми е битно кој е крив... битно ради Џ причини ние вечно во градов нема да видиме ништо подобро од обични кокошарници, лименки и хангари
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 08-Apr-2016 at 08:40
Мене лично не ми смета лимениот кров но можеби некако поарно ќе се склопеше со околинта ако се одлучиа со бела лимена варианта немосто со темно сива-црна боја, но сепак добар е. Според мене специфичната шема и форма на лимот може да овозможи добар начин за ресајклување на дождовната вода.

п.с Тие коцките се малку , но несе толкав многу голем проблем да се изведат малку по креативно понатка

Edited by shyes - 08-Apr-2016 at 08:44
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 08-Apr-2016 at 12:37
Има некаков интересен контраст со МОБ. Бел со остри линии наспроти црн заоблен.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 08-Apr-2016 at 13:57
steta sto gi pokrija so ona kolonadana jeziva i AEK i MNR. bas ke dojdea do izraz
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 08-Apr-2016 at 16:08
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Originally posted by Gradeznik

Objektot e izveden po proekt izraboten od kompanijata - Makedonija proekt. Mene licno mi se svigja, izvledot ne e losh a i kvalitetot na gradbata e super. A toa sto proektot ne lici na renderot - toa e prasanje na proektantska umesnost i finansii koi e spremen investitorot da gi potrosi za da napravi namenski objekt. Makedonija proekt od damna ne postoi , a i koga postoese proektantite bea postari od 55 godini . Kvalitetni , no vremeto vo koe trebalo da napravat nesto inovativno ne go pogodile bash. Taka da toa e toa. Komentari deka nasite izveduvaci ne znaele nesto vakvo da izgradat i deka avstricite ako ostanele ke sme dobile objekt kako od renderot se gluposti. Ne mi e jasno kako na odredeni licnosti koi davaat komentari vo toj kontekst , ne im e jasno deka vo denesno vreme na besprekorna komunikacija i uvid vo site pori nasekade niz svetot mislat deka iskusna gradezna firma ne moze da kupi iskustva i angazira strucnjaci za nesto da izvede kako sto nalaga odreden proekt. Ne e do gradeznicite nasi, verubajte. Do parite e i do iskustvoto na proektantite koi vo makedonija se na nivo na koe sto se - za zal.
Луѓето што даваат свое ,,професионално'' видување за градежништвото и архитектурата на форумов се по професија се освен архитекти, градежници и остало. Тие што навистина се занимаваат со истата проблематика од друга страна се газат од смеење
тоа што аматери кои не се занимаваат со градежништо и архитектура увидуваат очигледни грешки, треба да ги засрами тие кои ги прават тие грешки, а за тоа имаат завршено соодветно образование и се платени да си ја извршат работата... не е за смеење, за плачење е
тоа рендер да е различен не е мала работа... проектот за објектов е неколку пати сменет, долго време се заглавуваше на проблеми со структурата и накрај завршивме со плукнат и залепен објект, кој наместо да е една светла современа точка во црната чума од градежништво што го има зафатено градов, сега ќе биде еден обичен хангар
тоа кој е крив... еве не осудувам, си знаат оне што учествувале во проектот... уствљари мене и не ми е битно кој е крив... битно ради Џ причини ние вечно во градов нема да видиме ништо подобро од обични кокошарници, лименки и хангари
Браво за увидената грешка zabegan Мислам дека нема потреба да се дускиутира со тебе на оваа тема повеќе
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 08-Apr-2016 at 16:31
Има луѓе на кои диплома од беднорангирани факултети им служи како дозвола за ароганција. Не дека стекнале знаење да направат нешто со што ќе може да се натпреваруваат со колеги од цел свет, туку мислат дека мизерната диплома сама по себе ги издига на повисоко ниво.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 08-Apr-2016 at 22:30
Originally posted by Bojan10

Има луѓе на кои диплома од беднорангирани факултети им служи како дозвола за ароганција. Не дека стекнале знаење да направат нешто со што ќе може да се натпреваруваат со колеги од цел свет, туку мислат дека мизерната диплома сама по себе ги издига на повисоко ниво.
а ти па греота му поверува дека е некој дипломиран архитект...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 08-Apr-2016 at 23:19
Originally posted by hcitrS

Па објектов реално е ок изведен, е сега грдо изгледа бидејќи го обложиле со лим, што не е кривица на градежниците.
Јас типувам дека проектот се извлечка најмногу од сите други баш поради неговата современост, а со тоа и наложена „вистинитост“. Со вакви форми едноставно не можеа да дооперат доволно пари, како што можат на стиропорот. Арно ама најдоа чаре делумно ќар да излезат, па лупосаја контејнер лим... градежниците само си ја извршија работата со тоа што го добија.

п.с. Z|evzek, сфативме дека си архитект, супер. Познато ни е тоа веќе одредено време.
Епа супер чим сите знаете што сум, отворете добро очите и можда ќе поднаучите нешто од следново што ќе го напишам. Тебе ти е грдо изведен оти бил обложен со лим. Добро бе брат а со што да се обложи ? (не сериозен сум кажи со што)
Е сега металите како челикот, алуминиумот, лимот, титаниумот и се остало се сметаат за материјали од архитектурата на 21 век. Доста се скапи, квалитетни, чисти и се сон на секои архитект денес. НО имаш една заебанција. Многу вештачки делуваат на околината и како што плукачите на форумов го опишуваат тој ефект наречен ЛИМЕНКА. Ефектот на лименка се среќава во објектите на ТЦ Рамстор, Лумикс, City Mall, новата сала во Кисела Вода, Телеком и други слични градби во Скопје. Сите овие објекти се во стилот на 21 вековна архитектура. Интересно што доста се омразени на форумов како и во јавноста. Да дадеме заклучок, доколку немавме ефект на стиропор, ќе имавме ефект на лименка

На zabegan не му било по кејф оти не било како на рендерот, а пази притоа наведува дека гоооолема ствар било ако не е како на рендерот. Ова не е аргумент, ова е за гревота. Најпрво рендерот служи за да го излажеш клиентот и е алатка на капиталистичкиот архитект. На било кој од архитектонските факултети да однесеш рендер на професор, најпрво ќе ти го фрли компјутерот од прозор, а пота ќе ти каже да му направиш МАЌЕТА.

Објекто на филхармонија е солидно изведен. И архитектонси и по изборот на материјали. Ако мислевте дека ќе има стаклен кров, ќе ви кажам дека тоа е прилично невозможно (како од акустички, безбедносни и финансиски причини)

п.с: hcitrS сеуште не знам што си по професија, а не ме ни интересира. Пиши кога ќе дојдеш во Скопје да пиеме кафе

Edited by Z|evzek - 08-Apr-2016 at 23:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.527 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.