build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 07-Apr-2017 at 19:26
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 09-Apr-2017 at 23:33
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 28-May-2017 at 18:38

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 28-May-2017 at 18:58
По „Мериот“, Телеком... трета надоградба на плоштад. Некој ќе рече дека се обновува Офицерски дом, епа изгледа дека не се движиме во тој правец.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 04-Aug-2017 at 15:35
nishto ne otide vo toj pravec od prvicnata vizuelizacija ili prezentacijata sto ja vidovme za sk 2014

PS site zgradi na toa video se so po 6 kata a otidoa sitena 9+ taka da
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 11-Aug-2017 at 15:44
Pa eden kat za mene, eden za tebe, eden za cico, drug za bate... itn... se redat...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 03-Sep-2017 at 18:17
Vidov vo instagramm deka zgradata odnazad e kompletirana. Moze nekoj da pravi fotki?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 05-Sep-2017 at 18:52


Не е воопшто завршена, вака изгледа (денешни фотки):За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 29-Oct-2017 at 19:51

ми закржлавил процесорот за СК'14 и не сум ја начекал променава да екс-Офицерски нема да биде Градска Куќа [1] тро надреално, но нека оди овој коментар кој ко таков е срочен во однос првичната намена на Офицерскиот Дом ... дали мубетот со Матично си остана или и него го прошетаа под Кале, а ако е така зошто да не биде истиот и баш на Кале, но доволно би било и само лифт до горе [1] колку да се има простор и за екстра свадбарски кадри веднаш по судбинското ДА ...

нејсе

ова градска го прочитав ко Грешна Куќа, а како проект апропо матично, и да сакаат и да нејќат, при толку бела чума, грото млади не е чудо да ги потсеќа дека сред кариеризмот за брак простор нема, недостасува само поубава конеција до театарот за да си доречат бракот денеска навистина е театар, та чуму и негово официјализирање, ем ни помалку нит повеќе на плоштад Македонија ... можеби матично и навистина корисно би било да остане во Парк само да го префрлат отаде кај постојното седиште на Градот, таман и опуштен паркинг за свадбарите, евентуално да направат и еден сообраќаен влез пред градските бараки за да протокот на возила биде што полесен ... но то би знале потреба и од еден подземен или надземен пешачки премин, кој и без тоа уште сега е неопходен, само нели и тука без елеватори за да народ размислува што поспортски, мислам поефтино решение него она идејата за денивелација на бул. Илинден ...

да беа паметни на Град Скопје да му го дадеа постојното Собрание, а да направеа некој нов Парламент кај Ново Маало до паркингот на ГТЦ кој би бил и инфраструктурно растеретен, норма,но доколку таму стават клучка кај НБРМ ... во тој случај би се отворило простор во оваа зграда да бидат сместени Матично и пример куд ко Танец ...

... пред некое време думав со Стојанче кавалџијата, зошто не најдоа за сходно да го сместат Танец во некој ваков објект в строгиот центар, наместо постојната надградена и проширена зградичка в Мичурин, и така веќе егејци тнко во Мичурин та да е неопходно Танец да биде некому таму некаква мотивација ... иако тука в Градскѐва Куќа би можеле да им дадат простор на сите КУД-ови да имаат своја канцеларија а за сметка на тоа секоја недела подмладоклт на рљзличен КУД да има своја промоција на плоштад во форма на изворен флеш моб ... додека за Танец мислам најадекватно би било да се отстапи Дом на АРМевентуално да се направи и еден отворен амфитеатар, корисно и неопходно решение за институција како Танец, а и така има одреден број традиционални точки во близина како Црквата Свети Константин И Елена, но и Спомен омот на Мзјка Тереза, бреј од ваков аспект дури и апсолутно корисно за нацијата, односно симболично би упатувало здраво на тоа како земен идеал изворната музика и ора ни се единствената вистинска одбрана на себството ...

~

ко идеја Ск'14 излезе навистина најфрактална појава посреди скопскиот урбанизам низ вековите, проект кој почна без јасен концепт, се прошири заради недостаток од други идеи а заради макроекономски есап ко домашна вакцина за градежнот сектор, а се дополни вака со ротација на институции од една на друга парцела, дали можеби ова се должи на недоволна транспаретност на институциите, илити опробувале јавно мнение преку новинарски патки, наместо да беа направиле широка јавна дебата за она што каде и каако треба ...Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 08-Feb-2018 at 22:39
Има нешто ново во градбата? Може некој слики да постира?
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 09-Feb-2018 at 10:14
Стопирани се работите.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 09-Feb-2018 at 13:58
Зошто?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 10-Feb-2018 at 11:31
Не знам, веројатно некаква ревизија е во прашање.
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 13-May-2018 at 03:03
До кога ќе биде стопирана работата овде, има ли некакви најави кога би продолжиле активностите? Некако многу се развлечка тука а исто е и со хотелот до домот...
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 17-May-2018 at 10:04
Originally posted by mr bombastic

До кога ќе биде стопирана работата овде, има ли некакви најави кога би продолжиле активностите? Некако многу се развлечка тука а исто е и со хотелот до домот...


Двата објекта се на Сергеј Самсоненко. Со оглед дека сам признава дека има проблеми во исплаќање на спортските екипи последниве две години, може има финансиски проблеми човекот и затоа споро се градат објектите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 03-Jul-2019 at 16:17
https://sdk.mk/index.php/makedonija/beton-shtip-vo-stechaj-prestana-gradbata-na-ofitserski-dom-i-hotelot-na-ploshtad-i-finki/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 09-Aug-2019 at 10:00
фоткава е од Слободен Печат, ми личи како да продолжуваат градежните работи на Офицерскиот дом...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 09-Sep-2019 at 13:40

Можеби само монтирале скеле и ништо повеќе еве денешни на официрски може да се види едно скеле поставено на предниот заоблен дел,а кај хотелот нема ништо ново....

Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 09-Sep-2019 at 14:00
Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 09-Sep-2019 at 15:04
Originally posted by Enzo

Апсолутно никаква активност нема на објектов,ни на хотелот што се гради до него,а сигурен сум дека комплексите на Петре нема ни да дозволат да се довршат објектите на плоштад.

Објасни те молам, каква врска има петре и како ја запрел изградбата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.238 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.