build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Традиционална архитектура во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Sep-2016 at 14:48

во однос последниот пост за селски туризам во нишката ЗРЖ еве за кои и какви куќи говорам дека би требало да се национализираат како културно наследство (оние кои немаат решена сопственост и нема изгледи да се реши) а ко такви и државата да ги обнови индиректно [1] можеби доволно како емотивна компензација за семејствата на кои ќе им се конфискува дадена куќа да им се даде право еднаш годишно да имаат бесплатен престој таму пр, месец дена туристички престој, така и волкот сит и овците на број, а потенцијално бар 10% од традиционалната архитектура по селата обновена и впрегната во рурален туризам, запчаник кој потака може да повлече и социјални спони, а потенцијално и самоодржливи комуни

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=216075#216075

аберов од линкуваниов пост разберете го како револуционерна можност за ослободување на градски заробените сограѓани, чии стремежи за слобода заглавиле пред тв или комп, на страна што нема ни кој да ги организира, да не звучам ко Пере Тошев но дефинитивно е време да се формира бар ~ организација за ослободување ~ [1][2][3] иако не мора востанието да е урането [1][2][3] колку да се фрли чалам ко во случајот со етно селото

~

во следните неколку поста еве примери од полураспаднати куќи во едно исто маало од едно подпелистерско село, бар оние куќи кои не беа толку зажбунети и можев да ги фотнам, вакви ги има на илијадници ширум земјава, навистина жално и греота сето ова да се поштомдоса!

предниот дел од третиот спрат на куќава го ѕидале со тули, а денес потенцијално може да се обнови со балирана слама [1][2][3] реално за целосна автентична обнова нема ни простор ни време во ваков случај, а евентуални компромиси заради ипард се дозволиви само како природен материјал а во костец асеизмичка интервенција ~ сламените бали гарантираат лесна конструкција ем здрава изолација, идеален компромис за секоја селска куќа      

фактички бидејќи е на рид куќата е скалесто исправена со визба до патот приземје над патот, а спратот над тумба


Edited by +Protagorist - 14-Nov-2017 at 03:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Sep-2016 at 14:58

оваа е гро план од куќата горе десно во продолжение на горната фотка


~

и не мора да се напола распаднати за да се отуѓат, што ако не се направи бидејќи не се безбедни или пак заради културно наследство, да се национализираат заради небрежност, та штета е и за оние кои се колку толку во добра состојба да се запуштат, и под итно да им се наложи на сопствениците, или итно да мора да ги обноват во своја режија, или тоа да го направат во сослух со државата, а за сметка на таквата помош да мораат куќата да ја стават туристички на располагање на општината ... но само комуналии да почнат да наплаќаат општините, мислам дека и самите сопственици ова ќе го бараат доброволно како компромис, со оглед дека најголемиот дел немаат регулирано сопственички права, па како повеќе деленици на една куќа ова и за нив би било повеќе од прифатливо ...... пр. следнава куќа е сопственост на поранешен македонски владика во бугарската егзархија, и ај што истиот сигурно нема свои наследници ами и подалечните роднини посекако нит ќе ја наследат нит пак би плаќале за неа комуналии
Edited by +Protagorist - 14-Nov-2017 at 04:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Sep-2016 at 21:00

интересна појава ова малиот отвор под кушакот, сигурно нешто како испустен канал, но бидејки е мал ем ниско на метар висина, веројатно бил за вода, но ако е тоа случај на тој дел фасадата би била замината, можеби простор каде бил заглавен држач за ограда некогаш, друг чуден момент е што нема ни оџак, хм мистична куќа и ко род и ко архитектура ...

~

од спротива под неа уште една полураспадната грамада, а на која и паднал токму предниот јужен дел кој бил од плитар, додека како кај куќата од првиот пост погоре сите останати од трите страни сеуште стојат, ваквата состојба колку што се сеќавам е можеби две децении, а за да се ревитализирапосекако ќе треба и некој цирклаж, иако со пола метар камен ѕид макар само и тространо врзан ни тоа не требаинтересно дека ни последните земјотерси не успеаја да ги сотраEdited by +Protagorist - 29-Sep-2016 at 21:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Sep-2016 at 07:07


може кога би немале разгалени имиња кај револуционерите ко Гоце Пере Даме може во овој случај би успеале народ да ослободиме, но уште на Никола да гледаат како Николче и ето шанса за дефокусирање, а после ќе исполнуваме футуристички хирови ко разводнети етно села или меани меѓу пицерии, нели се во име на профитот наместо животот, та зар не стремиме кон изботирана иднина [1]


~

еве сличен пример како погоре каде исто предниот дел од горниот спрат е со керпич, но не настрадал толку ко останативе, можеби бидејки лицето не му е на југ туку на запад, но за ова фактор може не е само сонцето туку и локално ветерот за во комбинација со дожд така да влијаел на срозување на фасадите ... инаку куќиве се кренати пред околу еден век, повеќето печалбарски, а има и братски а такви ко цели касарни, но бидејќи беа фрактално камуфлирани од зеленило та ги заобиколив, здравје во друга прилика

кај овој пример интересно е дека не само предниот дел од фасадата него сите освен задниот кон плевната е малтарен со украсна фасада, што за двоспратна куќа дефинитивно укажува дека домакините биле печалбари, а според стилот куќата е крената некаде околу балканските војни, интересно кај нас ќе да нема никој некаква студија за фасадна орнаментика од 19-ти и 2о-ти век

Edited by +Protagorist - 26-Feb-2017 at 01:04
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Oct-2016 at 08:08

кадар на маалото каде се фотнати куќитеEdited by +Protagorist - 14-Nov-2017 at 04:07
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Dec-2018 at 18:44
пред некоја минута само што потфатив на МРТВ изворна песна во интерпретација на Васка Илиева ... поточно крајот ... вели

КУЌА ЧАРДАКЛИЈА со ДУШЕМЕ ЈАЈЛИЈА ем ПЕНЏЕРЕ ЌОШЛИЈА та и ТАВАН АМАЈЛИЈА

првиот и третиот епитет разбирливи, но вториот и четвртиот не ми се познати, има ли некој абер на што се однесуваат овие два епитети Под Јајлија и Плафон Амајлија, поледново претпоставувам се однесува за Таваница т.е. Плафон а не за Таван под Кров ... можеби амајлија е формата или пак резбани орнаменти на Таваницата!?

Јајлија како збор е вбројан под Предмети со одредени надворешни карактеристики, a како турцизам - стр.59 од Филолошкиов Зборник, логично форма на Јајце но немам сртенатот таков Под т.е. Душеме, Патос ... можеби Лакиран Под е во прашање да свети ко Погача премачкана со Јајце ...

има ли некој Етнолог на форумов!?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.