build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 28-Dec-2011 at 16:07
Bravo be covece BRAVOCheersCheersCheers
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 28-Dec-2011 at 16:20
super, bravo, megutoa mislam deka taa ideja so spojkata so metropol i pasazot polesno ke pomine(iako ovaa e poizdrzana i poubava)samo poradi pogolemata kvadratura na markicata(a znaeme deka alcnosta za profit e sekogas na prvo mesto)
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 28-Dec-2011 at 16:29
Нема простор да не биде прифатено. Логично, издржано, се на место.

Like
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 28-Dec-2011 at 16:31
Ви благодарам на поддршката! Ќе го досредам инфографикот денес, најкасно утре. Потоа зависи од сите Вас, да го share-уваме инфографикот за да ја подигнеме јавната свест!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 28-Dec-2011 at 16:34
Moze i na facebook da go stavis a nie kje podelime I toa bi bilo nesto..
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 28-Dec-2011 at 16:46
Originally posted by my Macedonia

Moze i na facebook da go stavis a nie kje podelime I toa bi bilo nesto..


Токму затоа одбрав медиумот да биде обична jpg слика (инфографик), а не сајт или памфлет.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 715
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 28-Dec-2011 at 18:21
Супер, одлично направено. Освен на страна на ФБ, ова треба и да се прати до сите медиуми, како и до општина Центар, Град Скопје и Влада.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 28-Dec-2011 at 19:44
единствено што не било потребно е да го внесуваш изгледот на фасадата на објектот, бидејќи предлогот најмногу ти е ориентиран кон вклопеноста на формата и димензиите на објектот
познавајќи го нашево општество, кое си обожава фасади, доколку ваквиот предлог би се пробил кај некој орган, ќе се инсистира правење на копија на тоа што си го предложил како фасада, иако претпоставувам поентата е сосема друга
а и препоставувам дека тоа на предлогот е веќе постоечки објект кој си го земал како пример со иста форма и приближна претстава за стилот на фасадата кој го предлагаш, а не за самиот изглед на фасадата, затоа и ми е страв от такви ствари...

покрај ова, браво за сработеното, па да се надеваме дека овие идеи ќе ги пробиваме поактивно кон градските и повисоките власти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 28-Dec-2011 at 21:10
Originally posted by zabegan

единствено што не било потребно е да го внесуваш изгледот на фасадата на објектот, бидејќи предлогот најмногу ти е ориентиран кон вклопеноста на формата и димензиите на објектот
познавајќи го нашево општество, кое си обожава фасади, доколку ваквиот предлог би се пробил кај некој орган, ќе се инсистира правење на копија на тоа што си го предложил како фасада, иако претпоставувам поентата е сосема друга
а и препоставувам дека тоа на предлогот е веќе постоечки објект кој си го земал како пример со иста форма и приближна претстава за стилот на фасадата кој го предлагаш, а не за самиот изглед на фасадата, затоа и ми е страв от такви ствари...

покрај ова, браво за сработеното, па да се надеваме дека овие идеи ќе ги пробиваме поактивно кон градските и повисоките власти


Прво, фала за поддршката!

Второ, ако не ставев некаква фасада, има помали шанси да биде визуелно разбрано, и со тоа помали шанси да „упали“.

Трето, објектот е моја креација, не е земен како копија, иако делови од него (текстури) се земени од постоечки објект во Ајова, САД. И ако сакаат да ја направат зградата по мојава идеја, зошто да не?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 29-Dec-2011 at 11:36
mislam deka e bas dobra ideja sto se predlozuva fasadata, za na sekoj od niv da im stane jasno deka ova ne e nekakva formacija protiv skopje 2014, tuku bas naprotiv, saka da go zastiti(koga veke go ima)... mislam deka mnogu poveke sansi ima da upali vaka...edinstvena zabeleska spored mene e sto vo vizualizaciite ne e pretstaven drvoredot, da se potencira idejata deka ova e pesacka ulica so jasno definirani granici, istiot princip kako ul. makedonija( tamu granicite se stara zeleznicka-fontana, tuka porta mkd-fontana).. mozebi treba i nekakva ulistracija na ova, sporedba na ovie dve ulici, sepak poveke pali koga ke se komparira so nesto postoecko


Edited by xnx - 29-Dec-2011 at 11:40
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 29-Dec-2011 at 15:03
Originally posted by xnx

mislam deka e bas dobra ideja sto se predlozuva fasadata, za na sekoj od niv da im stane jasno deka ova ne e nekakva formacija protiv skopje 2014, tuku bas naprotiv, saka da go zastiti(koga veke go ima)... mislam deka mnogu poveke sansi ima da upali vaka...edinstvena zabeleska spored mene e sto vo vizualizaciite ne e pretstaven drvoredot, da se potencira idejata deka ova e pesacka ulica so jasno definirani granici, istiot princip kako ul. makedonija( tamu granicite se stara zeleznicka-fontana, tuka porta mkd-fontana).. mozebi treba i nekakva ulistracija na ova, sporedba na ovie dve ulici, sepak poveke pali koga ke se komparira so nesto postoecko


Ја прифаќам забелешката во потполност.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 29-Dec-2011 at 15:16
Јас веќе ја ставив идејата на Facebook! Одлична работа alexgizh!!!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 29-Dec-2011 at 15:27
Originally posted by tiberix

Јас веќе ја ставив идејата на Facebook! Одлична работа alexgizh!!!


Те молам тргни ја, ќе направам рафинирана верзија, која ќе ја споделуваме. За неколку часа ќе биде готова, затоа не би сакал да кружат повеќе верзии... те молам.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 29-Dec-2011 at 15:29
Originally posted by alexgizh

Originally posted by xnx

mislam deka e bas dobra ideja sto se predlozuva fasadata, za na sekoj od niv da im stane jasno deka ova ne e nekakva formacija protiv skopje 2014, tuku bas naprotiv, saka da go zastiti(koga veke go ima)... mislam deka mnogu poveke sansi ima da upali vaka...edinstvena zabeleska spored mene e sto vo vizualizaciite ne e pretstaven drvoredot, da se potencira idejata deka ova e pesacka ulica so jasno definirani granici, istiot princip kako ul. makedonija( tamu granicite se stara zeleznicka-fontana, tuka porta mkd-fontana).. mozebi treba i nekakva ulistracija na ova, sporedba na ovie dve ulici, sepak poveke pali koga ke se komparira so nesto postoecko


Ја прифаќам забелешката во потполност.


kamo tie sto treba vaka dobronamerno da prifakaa zabeleski)
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 29-Dec-2011 at 20:29
Да! Јасно е! Многу е (не)извесно каква судбина ќе доживее иницијативата на Александар Гижаровски. Но, едно е сигурно - тој е првата, виситинска, урбана икона на Билд. Затоа што Алекс храбро и искрено "се ракуваше" со суштината на постоењето на оваа социјална интернет страница.
Почитување!
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 29-Dec-2011 at 20:31
Originally posted by OKA

Да! Јасно е! Многу е (не)извесно каква судбина ќе доживее иницијативата на Александар Гижаровски. Но, едно е сигурно - тој е првата, виситинска, урбана икона на Билд. Затоа што Алекс храбро и искрено "се ракуваше" со суштината на постоењето на оваа социјална интернет страница.
Почитување!


Така е! Cheers
Затоа во следниов период мислам поактивно да се уклучам во спроведувањето на целата инициатива!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 30-Dec-2011 at 00:07
Originally posted by OKA

Да! Јасно е! Многу е (не)извесно каква судбина ќе доживее иницијативата на Александар Гижаровски. Но, едно е сигурно - тој е првата, виситинска, урбана икона на Билд. Затоа што Алекс храбро и искрено "се ракуваше" со суштината на постоењето на оваа социјална интернет страница.
Почитување!


Дај бе немојте вака, се усрамувам Clown

Најсреќен сум поради тоа што сите застанавте зад оваа иницијатива. Некој поради пешачкиот коридор, некој поради погледот. Битно за првпат сме заедно позади едно нешто!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 30-Dec-2011 at 00:25
Морам да признаам дека се работи за зрела иницијатива на Гиж која заслужува да се промовира на целата јавност, а не единствено на форумов. Би било подобро за неа да дознаат што е можно повеќе луѓе за да ја согледаат суштинската разлика.

Според моето мислење, ќе преовладува разумот и ќе се согледа пропустот направен со првичната замисла во ДУП-от. Вакви акции му даваат „тежина“ на форумов.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 30-Dec-2011 at 09:37

градската власт не е запознаена со решенијата во планот, бидејќи планот допрва го чекаат на увид, по што ќе го дадат својот став околу ова прашање

Градската власт с` уште не е запознаена со новите урбанистички решенија во нацрт-планот „Мал ринг“, изјави вчера градоначалникот Kоце Трајановски на седница на Советот на Град Скопје, запрашан за неговиот став околу изградбата на улица на дел од Kејот 13 Ноември. Сообразно на тоа, тој не коментираше ништо, ни дали се сложува, а ни дали го поддржува ова урбанистичко решение на центарци со кое ќе се уништи половина од Kејот, кој пак е во надлежност на градската власт.

- Новиот план с` уште не е дојден во Градот и сме немале можност да се произнесеме за него. По јавната расправа, очекуваме да ни биде доставен и тогаш ќе видиме дали е во согласност со Генералниот план на Скопје. Тогаш и ќе го дадеме нашето мислење - изјави градоначалникот.

Јавната расправа за граѓаните околу овој план заврши вчера, па изјаснувањето на градската власт околу ова прашање се очекува по Нова година.

Доброупатени извори, запознаени со решенијата во ГУП, коментираат дека нацртите во „Мал ринг“ мора повторно да се вратат на старо, пред Нацрт-планот да биде ставен на дневен ред на Советот во Центар како предлог-план. Односно, осмислената надземна сообраќајница повторно да понира под земја. Само така планот нема да биде незаконски и спротивен на ГУП.

Kако што е познато, се работи за пристапна сообраќајница што ќе служи за потребите на новиот објект што се гради на местото на поранешната Народна банка на плоштадот Македонија. При добивањето на градежната дозвола за оваа зграда, подземната улица, како што беше кажано, е обврска на инвеститорот. Градбата почна, па оваа обврска беше изменета. Беше кажано дека фирмата неа ќе ја оформи, ама по завршувањето на објектот. Сега, пак, со новите измени на „Мал ринг“ тунелската улица е избришана, со што му е заштедено на инвеститорот. Се води како надземна, која најверојатно ќе ја гради Општина Центар. (Ј.И.)
Зарем не треба градската власт да биде запознаена со планот ПРЕД да оди тој на јавна анкета?

Извор: http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=AF05CEDB5A24B644B4653BDDF284FA21


Edited by alexgizh - 30-Dec-2011 at 09:37
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 30-Dec-2011 at 09:44
Важи Алекс... тргнувам, кога ќе си готов со рафинираната верзија - одиме во офанзива!!! 

Edited by tiberix - 30-Dec-2011 at 09:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.