build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Jun-2020 at 14:21
Грешката што се случи во Маџир Маало е тоа што и со претходниов и со овој детален што ќе го направатт откако ќе заврши мораториумот ќе имаме 50-тина ситни маркици П+5+Пк и ќе си продолжи традицијата на редење Астери и згради како онаа зад НБРМ.Требаше да одат на варијанта да се направи некаков комплекс со поголеми маркици од кои дел би биле хотели или за деловна намена но таа прилика е испуштена.
Е сега Ново Маало и Крњево сеуште не им се чепнати ама имаат тенденција да станат Маџир Маало или Дебар Маало(мислам на Крњево каде планираат да наредат многу згради од по 7 ката).Плус тоа бидејќи имам роднини кои живеат во Ново Маало па во врска со инвеститориве досега се преговара само со некои помали фирмички кои имаат капацитет да изградат нешто (под)просечно и освен Луна која прави десеткатница другото мириса на катастрофа.Незнам зошто ГА,Адора,Аттика Капитол,Хелена Мојсиќ не пројавија интерес за овој дел...?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Aug-2020 at 15:51
Маалската чешма...

...
место на ул.Светозар Марковиќ каде во вечерните часови има дружбаhttps://www.facebook.com/Здружение-Градот-Убав
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2021 at 10:09
Од 5:14 до крај Ново Маало претходно Маџир Маало

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Apr-2021 at 12:21
НОВО НОВО МААЛОНово Маало јасно претставува вонвременски фрагмент од ткивото на град Скопје. Покрај тоа што во современата ситуација се работи за маргинално подрачје сепак е дел од архитектурата на градот. Морфолошката конфигурација на ова маало произлегува од урбаниот слој од периодот на преминот од XIX кон XX век. После толку години, вредноста на Ново Маало почнува да расте на историско ниво. Тоа во современиот свет е временска секвенца која пружи увид во тоа како некогаш изгледале маалата во градот Скопје. Иако објектите не вредат во однос на својата појавност, тие зачувани како групација од карактеристично поставени ниски објекти на неправилна катастарска мрежа го чуваат духот на Ново Маало од периодот кога Скопје бил град-мозаик од урбани супкултури.

Нивото на социјална меѓузависност на семејството и соседството е истражено со анкетирање на неколку жители од маалото. Четирите интервјуа беа извршени во два периоди, април 2019 година и август 2019 година.

Пред се овој труд има алтернативен пристап на решавање на проблемиот со кои се соочува оваа локација денес, и еден во низата мисловни експеримент на темата за урбана транформација

повеќе на

https://marh.mk/novo-novo-maalo-petrova/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Aug-2021 at 16:52
Ново маало по карта од 1988 год(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.