build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од регионот и од светот
    Posted: 11-Sep-2011 at 21:21
Малце репортажи и во тоа раздел од близко странство.

Почнуваме со обновата на паркчето помегу улиците Гурко и Раковски во центарот на Софиjа

Извор: bulvita(SSC)
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Sep-2011 at 21:38
Малце слики од обновениот преди 2-3 месеца западен влез во Jужниот парк во СофиjаИзвор: http://foto.stroitelstvo.info/


Моментално се работи по обновата на главниот, северен влез во парка.

Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Sep-2011 at 11:21
Една по-долга репортажа односно целсното реновиране на пешачките зони, тротоарите и парковите во еден от поголемите градове во Бугариjа - Бургас. Сето тоа се прави со пари по европски програми.

Извор: burgas1.org
Edited by pavche - 12-Sep-2011 at 11:25
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Sep-2011 at 11:38
И сега делот од истата репортажа односно главниот парк во Бургас  - Морската градина.Извор: burgas1.org
Edited by pavche - 12-Sep-2011 at 11:41
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Sep-2011 at 12:07
Браво супер изгледа!!!

Него, нема ли некоја европска програма за обнова на фасади? Новите објекти во БГ изгледаат супер, ама има премногу стари згради и куќи со очајни фасади, и тоа честопати во централни подрачја? Мислам дека ако се поработи на ова малце, ќе се добие еден сосема поинаков впечаток за БГ.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Sep-2011 at 22:10
Originally posted by krale

Браво супер изгледа!!!

Него, нема ли некоја европска програма за обнова на фасади? Новите објекти во БГ изгледаат супер, ама има премногу стари згради и куќи со очајни фасади, и тоа честопати во централни подрачја? Мислам дека ако се поработи на ова малце, ќе се добие еден сосема поинаков впечаток за БГ.

Во този програмен период нема точно ваква програма,но има пилотна програма,коja се изпитува и во наредниот програмен период(2014-2020) се предпоставува,дека ке се фрлат многу пари тамо.
Проблемот иде от фактот што има многу комплекси от блокови, во кои лугето имат различни финансиски можности,а лугето мора да кофинансират определен дел.
Програмите не дават 100% от целиот проект. Фондовите дават 50%,а 50% мора да се финансира от газдата на обекта или во кеш или како кредит от банка.
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3548551
Според проценките на министерството за икономика,енергетика и туризам са потребни 2,5 милиарда евра за да се санират сите панелни блокови. Тук не станува прашане само за фасада,а целостна енергоефективност.
http://www.economynews.bg/25-%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D1%81%D0%B0-%D0%BD%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-news5340.html

Лично jaс не верувам во можноста да се санират големите комплекси во големите градови,заштото има апартмани каде живеjaт дваjца пензионери,кои имат вкупно пензии 200 евра. Како тиja можат да земат кредит 2500 евра или повеке за да направат саниране?! Абсурд полен.


Edited by ink - 13-Sep-2011 at 22:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Mar-2015 at 05:15

повеќе од сигурен сум дека има промена на софиското лице во овој правец, но дали е тоа случај и со останатите градови, колку се користат еу фондовите во овој правец

конечно дали воопшто е некој посреќен ако фасадите се средени а економијата е во аут, слична аналогија би била и со Ск'14 кај нас, само во Бугарија би било побетер со оглед дека наводно е пенетрирана во рајските европски буџети та и фрустрациите се поголеми

~

нејсе дали има некој фонд за пејсажна архитектура во еу, кофинансира ли еу кај вас паркови


Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Mar-2015 at 10:55
Originally posted by beTon


повеќе од сигурен сум дека има промена на софиското лице во овој правец, но дали е тоа случај и со останатите градови, колку се користат еу фондовите во овој правец

конечно дали воопшто е некој посреќен ако фасадите се средени а економијата е во аут, слична аналогија би била и со Ск'14 кај нас, само во Бугарија би било побетер со оглед дека наводно е пенетрирана во рајските европски буџети та и фрустрациите се поголеми

~

нејсе дали има некој фонд за пејсажна архитектура во еу, кофинансира ли еу кај вас парковиВо помалите областни градови многу полесно се забележува ефектот от фондовите на ЕУ,зашто немат толкова големи проблеми и не им требат толкова многу пари.
Софиja е многу,многу потежко поради многу причини. Бугариja има административни 28 области со 27 областни градови.
-прво реално икономиката на Софиja област произведува едно 40% от БВП на Бугариja.
-второ Софиja вештачки е била држана на 800 000 - 1 милион жители долго време.

ЕУ не финансира фасади просто вака, финансира се ако фасадата например е паметник на културата или от големо значане,иначе ЕУ финансира енергетска ефективност,кое е преко поврзано со фасада на обштествените сгради,а веке самата Бугариja изработи програма за саниране на жилиштните комплекси во големите градови. Станува збор за 100% покриеност на трошоците за полна енергетска ефективност на блокови со повеке от 35 станови,коja стартира 2015 година. Очекува се програмата да продолжи и во иднина,но се уште немаме првиот наполно саниран блок за да можеме да кажеме што се дешава и како ке оди. Интересот е голем, но за 2015 година парите са само 500 милиона евро.
Като цело блоковите кои са градени во Бугариja са неколко вида како категориja и сега се прават различни проекти,как да изгледат после обновуването. Со сигурност нема да са еднакви,но еве неколко предлози,кои ако бидат изполнение по мое мислене,ке биде добре.Паркови и пешачки зони се финансират, но делумно по програма околна среда.

Edited by ink - 29-Mar-2015 at 11:15
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Jul-2015 at 10:33
Тече обновата на Северниот парк во Софиja. Еве неколко силики.
Езерото се полни

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jul-2015 at 19:27
СолунBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Sep-2015 at 07:53
41 amazing public space transformations captured by Google Street View

извор: http://www.urb-i.com/#!en/cn5o

Noordwal, The Hague, The NetherlandsKlyde Warren Park, Dallas, TX, USAPlaza de la Encarnación, Seville, SpainTimes Square, New York City, NY, USAGwangjingyo, Seoul, South KoreaFerenciek tere, Budapest, HungaryMuscat Street, Singapore


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Sep-2015 at 07:55
Griffith Park Boulevard, Los Angeles, CA, USAAmsterdamstraat, Antwerp, BelgiumBree Street, Cape Town, South AfricaYoung Street, Southport, AustraliaBroadway and East 17th Street, New York City, NY, USAGosford Street, Coventry, UKPlace des Jacobins, Lyon, France

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Sep-2015 at 07:56
Rue Garibaldi, Lyon, FranceChateau d'Eau, Bordeux, FranceAtwater Street, Detroit, MI, USARue du Général Mouton-Duvernet, Lyon, FranceHauser Plads, Copenhagen, DenmarkDe La República, Mexico City, MexicoCsarnok tér, Budapest, Hungary

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Sep-2015 at 07:58
Rue St. Hubert, Montreal, CanadaVester Voldgade, Copenhagen, DenmarkGranary Square, London, UK6 Sierpnia, Łódź, PolandAnam-ro / Seognbukcheon, Seoul, South KoreaVia Miguel Cervantes de Saavedra, Napoli, ItalyRegnbuepladsen, Copenhagen, Denmark45th Avenue, New York City, NY, USALougheed Highway, Burnaby, Canada

За сè има вторпат
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Sep-2015 at 00:15
хехее одлично!! али ова со ридчињата ми се свиѓа ептен, треба кај нас некое да напраат

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Jun-2017 at 09:52
Плоштадот Скендербег во Тирана е завршен и е пуштен во употреба по обновата:И тука има „подна“ фонтана:

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1376
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Nov-2017 at 22:00


https://www.london.gov.uk/what-we-do/environment/parks-green-spaces-and-biodiversity/all-london-green-grid

http://thames-landscape-strategy.org.uk/what-we-do/projects/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=197374#197374

say do Skopje has any strategy if not plans and programs, no no, Skopje has imposible patern of local city mayors fantasies, even more, an election good will hunting for votes ...

http://www.newlondonlandscape.org/project_detail_COM2.php?p=193но Лондон и останатите европејски престолнини на ова дереџе не се случајно, кај ним не катедра ами факултети фрштат за пејсажна архитектура и урбанизам [1] а ако немаме акал не е срамота да побараме помош и како образование и како градска администрација, можеби скрининг и еваулација ако не препораки, искуства, арна пракса итн. з'ш дојдено е нож до коска, а Скопје склет колку еден кварт од англиската престолнина ... битно гуд фелоус на претек ...

https://www.doaks.org/research/garden-landscape/fellows
Edited by Zelenikovo - 13-Nov-2017 at 22:06
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1376
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Nov-2017 at 00:55за волја на вистината, може сме светлосни години од светските метрополи, но воедно на поарно сме една две од транзиционо Скопје, кога и она малку што ни остана од титоизмот успеавме да го деградираме, а дури после доаѓањето на дпмне-реформска no.I почнавме од место да мрднуваме и бар пешачките коридори да ги потсредуваме, дури и маде-ин-мкд вело-патеки добивме, но ќe треба натака и нови реформски пориви кај сите идни власти за да дојдеме до европски паркови и пешачки коридори ...

ако е некаква утеха и во центрифугите на екс-ју ружи не им цветаат ... иако имаат далеку подобра пејсажна основа од нас ко некогаш збратимени ...

http://hdka.hr/wordpress/wp-content/uploads/2014/06/UPAS_D.Vujicic_Praksa-pejzaznog-projekt..pdf

http://hdka.hr/wordpress/wp-content/uploads/2014/06/DKAS_I.R.Fattori_Vzdrzevanje-prostora-u-Sloveniji.pdf

http://www.croenergo.eu/Krajobrazni-arhitekti-u-velikom-problemu-26796.aspxEdited by Zelenikovo - 14-Nov-2017 at 00:57
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 563
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Apr-2020 at 17:16
Русе - реконструкция на кеят на река Дунав.


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.