build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Заштитна опрема и ЗПР

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Mar-2012 at 17:35

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=485&PID=21826#21826

~

наместо правило - исклучок, но за пофалба

ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НОВ СИСТЕМ ЗА КЛИМАТИЗАЦИЈА „Монт“ вградува европски стандарди за безбедност и здравје при работа - https://vecer.mk/node/183983

но и за чудење
Орка“ преку фирмата „Монт“ ги поседувала машините во фабриката вредни 420.000 евра, додека преку „Кара“ била сопственик на погоните и на земјиштето чија вредност била милион и 430.000 евра. Овие две фирми на Камчев фабриката ја ставиле под нова компанија со имиџот на најавуваниот турскиот инвеститор – „Веибо Гармент продакшн“.

Само дваесетина дена откако ја формирале „Веибо Гармент продакшн“, „Кара“ и „Монт“ ја продале фабриката на фирмата „Веибо груп Маседонија“, чиј директор е газдата на турската „Веибо груп“, Селчук Алперен, која најави дека ќе инвестира во зоната во Ранковце. „Монт“ својот дел го продала за 420.000 евра, додека „Кара“ за еден милион и 730 илјади, што значи дека Турците станале газди на фабриката преку „Веибо груп Маседонија“ за два милиони и 150 илјади евра“, се вели во сторијата за инвестицијата.

https://www.dw.com/mk/веибо-ништо-од-ветувања-за-инвестициски-бум/a-41809791Edited by Max - 15-Jul-2020 at 20:03
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Mar-2012 at 20:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 02-Apr-2012 at 23:43
Задолжителниот систематски преглед, вработените го прават на секои 18 месеци. [1], но и кај нас ситуацијата како во србија [2] иако преку донации следиме и трендови [3] кои може ќе станат секојдневие ако на работникот се гледа како на жив човек, а не само ко на потрошен материјал чие сервисирање е неопходно само во нужда, но ни мобилни а ни фабрички амбуланти нема да го решат пример животниот стил, за тоа би требало и нутриционисти во кујна и бонови за здрава храна...     

Институтот за медицина на трудот доби „мобилна клиника“

Возилото е донација од Финскиот институт за медицина на трудот и е опремено со рендген кабинет со комора за развивање филмови, аудиометар, апарат за мерење бучава, ЕКГ апарат, спирометар, окулотест, хематолошка лабораторија и други тестови и има потрошен материјал за околу 200 испитаници. Мобилната клиника ќе биде ставена во функција во понеделник и тоа во општина Илинден каде ќе бидат вршени превентивни прегледи на земјоделците од оваа општина.

- Ставањето во функција на оваа мобилна клиника змачително ќе ја подобри достапноста на превентивните услуги и прегледи што ги има Институтот и во рамките на програмите на Министерството за здравство. Наместо вработените да одат кај институтот, институтот ќе оди кај нив. Тоа значително ќе влијае на опфатноста со превентивни прегледи, но воопшто европските стандарди во делот на безбедноста при работа и превентивните прегледи ќе се постигнат, изјави министерот Бујар Османи.

Османи истакна дека со оваа мобилна клиника, која всушност е адаптиран автобус, може да се стигне и до руралните и најодалечените средини каде што нема здравствени установи.

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/7614-Institutot-za-medicina-na-trudot-dobi-mobilna-klinika

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Apr-2012 at 04:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Apr-2012 at 01:46
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Apr-2012 at 21:22

од нашиот полуостров во МКД и БИХ има постдипломски студии т.е. интердисциплинарни  студии за заштита на работа, и во двата случаи при машинските факултети, додека факултети има во Ниш, Загреб-Сплит и Риека за сите останати инфо на http://www.enetosh.net/webcom/show_article.php/_c-133/_nr-1/_lkm-141/i.html сепак заштитари кај нас на прсти се бројат, а логично е' секоја компанија да има по еден заштитар, и' иако е тоа додатен издаток, подобро внатрешен човек кој ќе ги надгледува ризиците и процесите него надворешен консултант кој одвреме-навреме ќе продефилира наоколу, но без исклучок секоја компанија со над 250 вработени треба да има заштитарски сектор... сето ова во еу е покриено со стандарди кои во нeјзиниот источен дел ќе се применуваат повеќе на хартија него во пракса, додека поединечно работодавачите не ги поминат на своја рака лекциите http://osha.europa.eu/en/legislation/directives

https://www.iph.mk/dejnosti/sektor-za-zdravstvena-ekologija/oddelenie-za-medicina-na-trud-i-procenka-na-zdravstveni-rizici/

https://www.iph.mk/uslugi/medicina-na-trud/


15.03.2010, Скопје. Општествената одговорност претставува една од водечките вредности на Цементарница УСЈЕ АД Скопје и Групацијата Титан и тоа со особена посветеност кон областите: здравје и заштита при работа, животна средина и образование.Во таа насока, Цементарница УСЈЕ АД Скопје и оваа година доделува 3 стипендии за МБА постдипломски студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје и една за Факултетот за постдипломски бизнис студии АЛБА во Атина, Грција. Целта на компанијата е да даде придонес кон зајакнувањето на академскитe и професионалнитe перспективи на македонските дипломирани млади кадри.http://www.usje.com.mk/Default14ec.html?Lan=MK&mid=73&eid=93


Edited by Max - 15-Jul-2020 at 20:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-Apr-2012 at 22:23


ако некогаш пак се побратими народ во акција, Ratko Spaić - Zaštita na radu učesnika radnih akcija - https://skydrive.live.com/?cid=c8a4475f8e193ba9&id=C8A4475F8E193BA9%216751

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Apr-2012 at 21:30

Emergency management is the generic name of an interdisciplinary field dealing with the strategic organizational management processes used to protect critical assets of an organization from hazard risks that can cause events like disasters or catastrophes and to ensure the continuance of the organization within their planned lifetime... http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_management


Здравствениот систем при вонредни/кризни состојби http://www.toplotnibranovi.mk/downloads/Krizni_sostojbi_MAK.pdf [1]Edited by Max - 29-Apr-2012 at 21:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-May-2012 at 20:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-May-2012 at 22:13

Општи препораки за заштита од топлотен бран - http://www.dit.mk/actuelnofull.php?NEWS_ID=50

http://www.toplotnibranovi.mk/mk_preporaki_rabotnici.asp
Edited by Max - 15-Jul-2020 at 19:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-May-2012 at 22:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-May-2012 at 23:25
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Jul-2012 at 22:25малку замина нано технологијава, ајт електроника или градежништво и сл. ама уште одма се искомерцијализира по хигиена, гардероба, здравје...


Edited by Max - 15-Jul-2020 at 19:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Jul-2012 at 15:29

летна инспирација за зимски денои, освен ако не сте по портабл опциите [1]2]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=228936#228936

Edited by Max - 15-Jul-2020 at 19:07
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-Aug-2012 at 06:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Oct-2012 at 09:21


Electrical wave 'blaster' could provide new way to extinguish fires

Scientists today described a discovery that could underpin a new genre of fire-fighting devices, including sprinkler systems that suppress fires not with water, but with zaps of electric current, without soaking and irreparably damaging the contents of a home, business, or other structure.
...
http://phys.org/news/2011-03-flame-electrical-blaster-extinguish.html

Taming the flame - http://www.ustream.tv/recorded/13606208

The research is in its early stages, and so the wands are still several years away from mass production. Even then, fire hoses would not be made redundant as the electrical technique is expected to work best in enclosed spaces. Traditional techniques would still be preferred for forest fires and other large blazes.


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Oct-2012 at 15:01


со оган мајтап нема [1] та освен јунацу треба и здрава опрема за нив, белки и кај нас ќе извадиме некогаш домашен бренд, неможам да најдам што опрема се користела низ годините тука, евентуално во југославија, но се наоѓа нешто за по европа и америка

The European style of helmet has its advantages — it also has virtually no chance of widespread acceptance in the U.S. - http://firechief.com/training/apparel/us-vs-european-helmets-201103 

 Edited by Max - 09-Oct-2012 at 15:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Oct-2012 at 18:12


Michael Steadman, President of ConvaTec Wound Therapeutics

When he was 18 years old, Michael Steadman was a firefighter in the suburbs of Chicago. It was during these early years of adulthood that an interest in wound care was established. “I saw plenty of burns as well as trauma-related wounds—that was my foundation,” he says.

...

We’ve also launched a brand new campaign for Versiva® XC® the Hydrofiber cover dressing that you can expect more from — ie, more exudate control, more contouring, and most importantly, more healing. What you will see from us in the future is more utilization of Hydrofiber® Technology in an expanded portfolio of products developed for even more diverse wound management needs.

Another area of wound care that drives ConvaTec to be the best in the market is negative pressure. Michael explained that research has indicated that the company’s current system, Engenex, is successfully healing wounds. “Our focus is on becoming a leading innovator of negative pressure products with our Engenex® NPWT system. The system utilizes low pressure and EasyRelease™ dressings incorporating Bio-Dome™ Interface Technology.

...

http://www.o-wm.com/content/michael-steadman-president-convtec-wound-therapeutics&hl=mk&client=opera&prmd=imvns&strip=1

-  http://www.woundsuk.co.uk/pdf/content_9516.pdf [1]

-  http://www.hydrofiber.co.nz/ennz/hynz-products/ [1

 Edited by Max - 12-Oct-2012 at 18:13
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-Nov-2012 at 20:26

May 23, 2012 - http://www.ibtimes.co.uk/articles/344343/20120523/nasa-plans-plasma-technology-infectious-bacteria-hospitals.htm

MAY 20, 2010 - Medical hygiene gets overhauled by plasma technology

Hospital hygiene may undergo a revolution with the potential introduction of plasma-based hand sanitizers. Or at the very least for medical care practitioners who tire of washing their hands dozens of times a day. Dr Gregor Morfill, of the Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics in Germany, has developed a number of prototypes which would be very useful to hospital staff, restaurant workers, school children and the occasional obsessive compulsive.

The plasma sanitizer is a small box which one can stick a hand into, thus bathing them in room temperature plasma gas (similar to those found in fluorescent lights or television sets). The plasma then kills germs instantly (including difficult “super-germs” like MRSA) and after a few seconds you can remove your perfectly sanitary hand again. This technology would be a major help to hospital workers who have to wash their hands constantly (often with powerful agents) and which suffer harm to their skin as a result.

https://www.patientsafetyusa.com/resources/brochure/american-dryer-cold-plasma-clean-hand-dryer-learn-more

Though the box is very cheap to manufacture (possibly around $100) it is unfortunately still in the prototype phase. But production is inevitable, especially considering the other benefits of the device. For one, it can also nullify fungi and viruses, curing conditions like “athlete’s foot” and it can also work through material (like socks). Professor Gerrit Kroesen of the Eindhoven University of Technology in the Netherlands is directing this technology on the treatment of burn wounds, as it has been found that plasma stimulates tissue regeneration. Director of the Philadelphia’s Drexel Plasma Institute, Alexander Fridman also envisions a host of applications for healing plasma, saying that: “Hand sanitizers are the low-hanging fruit here.”

http://www.nytimes.com/2010/02/14/business/14novel.html

http://trendsupdates.com/plasma-hand-sanitizer-kills-fungi-and-bacteria/

http://www.crunchgear.com/2010/02/15/this-hand-sanitzer-uses-plasma-for-cleaning/

http://corporatevision.wordpress.com/2010/05/20/medical-hygiene-gets-overhauled-by-plasma%C2%A0technology/

Edited by +Protagorist - 15-Jul-2020 at 18:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Nov-2012 at 09:43

ова е идеално решение доколку е безбедно и го направат комерцијално достапно,а знаејќи дека uvc неонките не се баш најсоодветна заштита - веќе наведено во пост #29,иако во моментов се најизводлива алтернатива http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=124615#124615

а и uvc неонките делуваат само површински,што пак во одредени случаи е и потребно
Plasma could be used to disinfect toothbrushes and razors instead of UV light, which only sanitises the surfaces it shines on... http://www.technology-forum.com/index.php?id=95&tx_wfqbe_pi1%5Buid%5D=40


сепак uvc неонките се ефтин избор ем имаат екстра работна температура,иако ефектот варира http://iuva.org/uv-faqs
Operating Temperature Max: +50°C
Operating Temperature Min: -25°C
http://www.farnell.com/datasheets/9636.pdf


~

во однос на уве дезифенкцијата уште една корисна појава се UV-A неонките но кои се идеални за детекција на бактерии а ги сметаат и за безопасни иако тоа боксовите за кварцање односно подолга изложеност предизвикува меланом

Ultraviolet (UV-A) light showing bacteria on a person's hands. The hands have had a gel applied to them and then been washed. When viewed under UV light the gel fluoresces to show areas that have not been adequately cleaned. This illustrates the importance of thorough hand washing to remove bacteria and prevent the harmful effects of cross-contamination.

~

edit:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=202358#202358Edited by +Protagorist - 06-Nov-2015 at 18:32
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.