build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парк „Лисиче“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Парк „Лисиче“
    Posted: 13-Jan-2012 at 16:19
Нов парк во Лисиче

Општина Аеродром распиша тендер за изградба на нов голем модерен парк во населбата Лисиче, како комбинација на уредени зелени и водени површини со спортско-рекреативни терени и детски игралишта.Ова го соопшти градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, кој денеска, 14.1.2012 година, заедно со претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камилоски, одржа прес-конференција покрај булеварот „Србија“ (пред бензинксата пумпа на „Макпетрол“) во населбата Лисиче, на местото кадешто ќе се гради новиот парк.

„Граѓаните ќе добијат уште едно прекрасно зелено катче за одмор и рекреација, со што ќе се збогати и ќе се облагороди просторот, со очекување тој да стане „магнет“ за масовна посета на граѓаните“, изјави градоначалникот Коневски.Претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камилоски, ја поздрави изградбата на паркот и изрази увереност дека овој проект ќе придонесе за прочистување на скопскиот воздух.

Станува збор за парк што ќе се простира на површина од околу 5 илјади квадратни метри, а ќе содржи песочник со трибини, детско игралиште со модерна урбана опрема, асфалтирано игралиште за кошарка, кое ќе биде оградено со метална мрежа и со поставени реквизити.Исто така, во паркот се предвидува да има и водени површини, поточно ќе се изградат фонтани, водоскоци, како и езерце со мост како продолжение на патеката што ќе минува преку езерцето. Водата за езерцето ќе се обезбедува од артериски бунар, кој ќе биде лоциран во паркот. Водата освен што ќе се користи за полнење на езерцето, ќе се користи и за полевање на зелените површини. Покрај езерцето, паркот ќе содржи и простор за одмор, поточно чешма со гарнитури за седење.

Новиот модерен парк, кој ќе биде целосно осветлен, ќе има пешачки патеки поплочени со гранитни плочки, фонтана за пиење вода, клупи за седење, канти за отпадоци и друга урбана опрема, а секако и богато хортикултурно уредување во комбинација со ниско, средно и високо зеленило.http://kurir.mk/republika/skopje/56991-FOTO-Nov-moderen-park-vo-Lisice

Edited by OCB - 14-Jan-2012 at 17:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jan-2012 at 19:33

Како ни тргна со парковиве  

Инаку убаво мало (па и не е толку мало) паркче.

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Feb-2012 at 14:23

ФОТО: Ликот на паркот „Лисиче“, кој ќе се гради од утре

Жителите на општина Аеродром ќе добијат уште едно зелено катче за рекреација.

park-aero500

Покрај булеварот „Србија“ во населба Лисиче, пред бензинската пумпа „Макпетрол“, утре официјално ќе започне со изградба нов голем и модерен парк, комбинација на уредени зелени и водени површини со спортско-рекреативни терени и детски игралишта.

park-lisice500

Градоначалникот Ивица Коневски кој утре ќе го означи почетокот на изградбата, очекува паркот да стане „магнет“ за масовна посета на граѓаните.

Новиот парк ќе се простира на површина од околу 5 илјади квадратни метри, а ќе содржи песочник со трибини, детско игралиште со модерна урбана опрема, асфалтирано игралиште за кошарка, кое ќе биде оградено со метална мрежа и со поставени реквизити.

park-lisice-1-500

Исто така, во паркот ќе се изградат фонтани, водоскоци, како и езерце со мост како продолжение на патеката што ќе минува преку езерцето.

Покрај езерцето, паркот ќе содржи и простор за одмор, поточно чешма со гарнитури за седење.

park-lisice-2-500

Новиот модерен парк, кој ќе биде целосно осветлен, ќе има пешачки патеки поплочени со гранитни плочки, фонтана за пиење вода, клупи за седење, канти за отпадоци и друга урбана опрема, а секако и богато хортикултурно уредување во комбинација со ниско, средно и високо зеленило.

http://kurir.mk/republika/skopje/62469-FOTO-Likot-na-parkot-Lisice-koj-ke-se-gradi-od-utre

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.