build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3981 Posted: 29-Nov-2017 at 17:08

Аирлија! Што повеќе византиски амблеми толку поарно за сите нас, можеби така од Охридска Архиепископија ќе дотераме и до Јустинијана Прима ... Дај Боже ...

се додека не разбереме дека имаме заедничка историја се до тогаш ќе се ќлофтаме за глупости ... лично подостоинствен симбол и за македонците освен албанците во моментов е двоглавиот орел него тоа вентилаторот на Грчев!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3982 Posted: 29-Nov-2017 at 21:29
Сакав да искоментирам за споменикот уште вчера, па се премислив, ама пак ќе си кажам - до неодамна во центарот на Тетово имаше депонија, а воедно гласи за град со најзагаден воздух, иако се наоѓа под Шар Планина. Овој споменик нема да промени ништо во врска со тоа. Мислам дека се претера и со двоглавите орли. Навистина треба да се постават приоритетите во државава, додека уште има луѓе во неа.

Edited by Џоле - 29-Nov-2017 at 21:30
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3848
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3983 Posted: 29-Nov-2017 at 21:55
Странецот што го носев секаде сака да дојде само во тетово не. Тешка траума има
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3984 Posted: 29-Nov-2017 at 23:00

после Ск'14 изгледа ништо не ги плени странците од локален бутализам и транзициона архитектура носи ги друг пат прво директ на Шапка па здравје ако се може со жичница назад до Тетово па и нема толку да го једе ...

Edited by Zelenikovo - 29-Nov-2017 at 23:00
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3848
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3985 Posted: 30-Nov-2017 at 00:09
Originally posted by Zelenikovo


после Ск'14 изгледа ништо не ги плени странците од локален бутализам и транзициона архитектура носи ги друг пат прво директ на Шапка па здравје ако се може со жичница назад до Тетово па и нема толку да го једе ...


Нема со тетово Ск 2014 сепак почисто за млад странец баш убаво. Му реков забрането е да се чепкат зградите, имав страв да не крши несакајќи стиропор, рече што правиш во швајцарија богаташи сте и кога влегов позади пластичарската улица аууу што видов.. авганистан или индија.
Демек ромска околина било и не коорперираат

Edited by my Macedonia - 30-Nov-2017 at 00:13
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3986 Posted: 30-Nov-2017 at 16:23
Originally posted by Zelenikovo


Аирлија! Што повеќе византиски амблеми толку поарно за сите нас, можеби така од Охридска Архиепископија ќе дотераме и до Јустинијана Прима ... Дај Боже ...

се додека не разбереме дека имаме заедничка историја се до тогаш ќе се ќлофтаме за глупости ... лично подостоинствен симбол и за македонците освен албанците во моментов е двоглавиот орел него тоа вентилаторот на Грчев!


Нгардмау


http://www.ngardmau.com/index.php?section=ngardmau


Edited by phenomenon - 30-Nov-2017 at 16:24
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3987 Posted: 30-Nov-2017 at 16:55

баш ... ако и тоа поарно, него петокраката титоистичка, иако во сличен стил ко со орденот грчев го нацртал, а на крај не го ни потпиша .. демек од народ за народ било претпоставувам гр гр уште немам чуено од него изјава каде и зошто му скубнал потписот ..

ако веќе менувавме, требаше да одиме со некоја реплика на Сонце од по нашите Фрески Икони или Царски Двери та ето наместо античко средновековно Сонце да имаме како симбол за да направиме спој некаков со нашата историја ... вака сега имаме футурама пристап, кој освен со далечни земји, со ништо друго не не конектира, после се чудиме зошто други не гледаат како новокомпонирани наместо изворни, а всушност сами тоа си го дозволуваме и тоа по сите страни и на сите нивоа ..

вака земено албанскиот орел е далеку поавтохтон и немам ништо против да го има по знамиња насекаде развиорен а не па ко скулптури истурен, сепак тој е визнтиски симбол та и да не е Ѓорѓи ко мијак посреди како спојка меѓу нашите етникуми доволно е ко византиски да ни биде заедничка нишка, а ние абдали наместо да бараме заеднички интереси се ќљофтаме преку истите како да се од други светои, хм да бевме паметни та за грб да стаевме и Крилат Лав како ва заедничка основа на која заедно ќе се надградуваме, но ние лавот го резервиравме партиски, а доколку е крилат ќе веруваме дека тоа ќе бил политички компромис, а всушност Крилатиот Лав е пред се апостолски симбол за Свети Апостол Марко кој ко таков пред се ние треба да си го разбереме, а дури после како компромис за со албанците да бидеме рамноправни, конечно тие се македонски албанци та истиот вака предочен и самите ќе го истакнуваат како посебност меѓу своите роднини, ко што ние ко таков ќе го истакнеме пред нашите оние полево од нас ако на светов гледаме превртено впрочем во овој универзум никој со сигурност не знае што е горе или доле но некому тоа му одговарало така та и мапите си ги срочил така ... ајде и ова е сајнс шикшн за многумина, но кога можеа вентилаторот да си го дозволат што па НЕШТО ЛОГИЧНО И ПОТРЕБНО ...

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3848
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3988 Posted: 30-Nov-2017 at 21:04
Wow, добар пост!! освен тоа со вентилаторот.. Државата станува поинтересна а и нешто заедничко зошто да не. Неписмени сме затоа така си тераме како сега. Колку ми е криво што не сме како во швајцарија, кога стават француски споменик швајцарците најмногу се гордееат а секој сака или повеќе да знае или пак да раскаже нешто. Има споменици од личности што лом правеле но тоа е минато ама горда историја каде стигнале. Звучи скандалозно ама дојдете и видите!!!
Кај нас бил терорист или бугар или што знам. Ни треба време, се ќе си дојде а ако не тогаш државата ќе ни отиде. Пак ќе кажам, не сме луѓе ние!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #3989 Posted: 01-Dec-2017 at 12:56
Сум поживеал во Швајцарија и се слагам дека добар им е моделот, но граден е многу долго, кај нас само што почнуваме. Но од друга страна, мора да признаам, дека не е возможно да се постигни тоа ниво доколку не се покаже дух за компромис од двете страни. Тука мислам на реториката на албанските партии, која нема ни намера да се сврти кон градење на еден локален албански идентитет, како албанци кои не се од Албанија, туку се од тука, од Македонија. Ми се чини дека со текот на времето се повеќе се трудат да го отуѓат народот од неговото историско тло, неговата вистинска татковина, ами константно се тера со истакнување на врска со Албанија наместо со Македонија. Едноставно не гледам на повидок едно движење или концепт кое реално се залага за Албанците во Македонија, туку се тера цело време на единство со народот кој живее надвор од границите на Македонија, а кохезијата со сограѓаните останува само формална клаузура во говори кои се држат пред меѓународна публика. Можда не сум во право, ама ете посочи ми некој пример каде што некој тера по искрена стратегија за градење на заеднички идентитет внатре во Македонија.

Во Швајцарија на пример, франкофоните не се осеќаат како Французи, ами како Швајцарци што зборуваат француски. Исто и германофоните се осеќаат како Швајцарци кои зборуваат германски, и дури постои и благо нетрпение кон Германците од Германија кои работат во Швајцарија, кои се „туѓиници кои ни ги крадат работните места“. Не би рекол дека станува збор за истото во Македонија. Ама ете би сакал да знам, бидејќи не познавам многу луѓе од Тетово, каков би бил односот кон еден Косовар кој работи во Тетово?

Edited by hcitrS - 01-Dec-2017 at 12:57
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3990 Posted: 22-Feb-2018 at 09:57
Отстранет споменикот на Ќосето. Остануваат уште неколку спорни споменици, меѓу кои и тој на УЧК во Топанско Поле кој е поставен незаконски.За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3991 Posted: 22-Feb-2018 at 10:11
Остануваат уште едно 230 споменици на УЧК и разноразни орли. А и баш вмровски го срушија, сред ноќ. Sad.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3992 Posted: 22-Feb-2018 at 11:12
Споменикот на ВМРО е срушен во вистинското време, на вистинскиот начин, со легална процедура, со решение од Општина Центар и Град Скопје. За сите споменици на УЧК во Чаир, процедурата си ја носи Општина Чаир. Ако таа се ангажира во рушење на нелегално подигнат орел, јас нема апсолутно ништо против да се сруши.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12473
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3993 Posted: 22-Feb-2018 at 11:32
Да, само што никогаш нема да го видиме тоа. Мислам дека на сите ни е јасно.
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3994 Posted: 22-Feb-2018 at 12:52
Originally posted by BOJAN

Споменикот на ВМРО е срушен во вистинското време, на вистинскиот начин, со легална процедура, со решение од Општина Центар и Град Скопје. За сите споменици на УЧК во Чаир, процедурата си ја носи Општина Чаир. Ако таа се ангажира во рушење на нелегално подигнат орел, јас нема апсолутно ништо против да се сруши.

Не е само Чаир, пола Македонија е. И не работата дали имаш нешто против, туку дали како жител на градов и државава си заинтересиран за нивно рушење, исто како за Ќосето. А Чаир ако не постапува по закони, треба да се одземат ингеренции и да руши Владата. Едноставно е, се останато е селективна примена на закони.

Да не навлегувам во тоа колку не е ова вистинско време. Вистинско време можеби за задоволување на хард-кор гласачи, considering секојдневниве скандали.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #3995 Posted: 22-Feb-2018 at 14:10
Originally posted by BOJAN

Споменикот на ВМРО е срушен во вистинското време, на вистинскиот начин, со легална процедура, со решение од Општина Центар и Град Скопје. За сите споменици на УЧК во Чаир, процедурата си ја носи Општина Чаир. Ако таа се ангажира во рушење на нелегално подигнат орел, јас нема апсолутно ништо против да се сруши.

 
Единствено се согласувам околу коментарот дека споменикот е отстранет на вистински начин, а би се согласил и со коментарот дека споменикот е отстранет во вистинско време, доколку под "вистинско време" конкретно мислиш на временскиот период од деноноќието.
 
Ова отстранување на споменик е најобично подмачкување очи, продавање на ветер во магла и ништо друго, бидејќи ако на споменикот на Андон Лазов Јанев "Ќосето" не му било местото на раскрсницата кај судскиот комплекс, тогаш има и безброј други споменици и дивоградби кои чекаат отстранување и од другата страна на булевар Гоце Делчев, а и северно од булевар Никола Карев.
 
Но таму од поодамна е "дојден" поинаков "живот" од овој кој "дојде" од оваа страна на булевар Гоце Делчев.
 
И те молам немој да браниш отстранување на еден споменик наспроти безброј други дивоградби - вклучувајќи и споменици со злосторнички и терористички мотиви - кои со години чекаат отстранување, со оправданието дека тоа е работа на конкретната општина, бидејќи повеќе од очигледно е дека одредени општини не работат во корист на сите граѓани, туку само во корист на поединечни етнички и/или религиозни заедници.
 
За таквите општини треба да интервенира централната власт, односно владата, исто како што интервенираше во периодот помеѓу 2006 и 2009 година со одземање на ингеренциите на општина Центар - без разлика колку и какви задни намери имаше тогашната влада, сепак останува фактот дека можеше да интервенира и интервенираше.
 
Истото важи и за актуелната влада, ако навистина актуелната влада верува дека нема правда = нема мир, тогаш останува морална и законска обврска на актуелната влада да им ги одземе ингеренциите на одредени општини кои не работат во корист на сите граѓани и да демонстрира на дело како се спроведуваат законите за сите, а не само со отстранување на еден споменик пред раскрсницата кај судскиот комплекс.
 
Ако овие претходниве од 2006 до 2017 година си тераа свои криминални бизниси, а во замена за тоа дозволуваа законите да останат неспроведувани, тоа не им дава ама баш никакво оправдание на овие сегашниве од 2017 до 2020 (???) година да го продолжат делото на нивните претходници, и жал ми е ако те разочарам со мојот став, но вака делуваат како воопшто да не отстапуваат од истата пракса на нивните претходници, со исклучок на меѓународната дипломатија, каде што се однесуваат како Македонија да е протекторат или провинција, а не независна, суверена и самостојна држава.


Edited by Dexter26 - 22-Feb-2018 at 14:17
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3996 Posted: 22-Feb-2018 at 14:31
Видете вака, јас не планирам да ги бранам УЧК. Само ќе споменам дека кој-год да помине низ косовските и македонските градови, а е странец и е со мене, се смее/исмева на кичот што го прикажуваат овие споменици на УЧК. Можам да го кажам примерот на Призрен, каде во центарот на стариот град е поставена статуа на УЧК војник со шмајзер. Мене лично не ми пречи, доколку мнозинското население смета дека тоа е врвна уметност и нешто што треба да се прикаже пред странски гости.

Апропо на ова, ние треба да сфатиме дека „спомениците“ се нашиот репрезент пред светот. Кога ќе застанам на моите пријатели, па и да се од самава земја и се недоволно запознати со политика, пред некогашниот споменик на Ќосето и ќе им ја раскажам неговата историја, мене би ме фатило срам од тоталитаристичкото лудило.

Споменикот на Ќосето е налик на спомен на еден Феликс Дзержински во Полска од минатото. За мене, овој споменик беше симбил на окупацијата на судството, окупација на просторот на една тоталитарна идеологија. Тој беше само една „мала“ визуелна интервенција за да се покаже/вроди страв на секого дека ВМРО го контролира судството и дека модерниот Ќосе е судијата којшто ќе ти пресуди во една нерамноправна судска постапка. Од таа причина беше ставен Ќосето на таа локација.

ДРАГО МИ е што е тргнат, и ОЧЕКУВАМ други споменици да паднат. Пак ќе кажам, немам проблем и да бидат оние на УЧК.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #3997 Posted: 22-Feb-2018 at 14:44
Previous
 
Убаво ако ти е драго бидејќи споменикот на Андон Лазов Јанев "Ќосето" е отстранет, и убаво што очекуваш и други споменици да "паднат".
 
Но жал ми е да те информирам дека не го делам твојот ентузијазам и оптимизам не само за спомениците, туку и за дивоградбите од другата страна на булевар Гоце Делчев, како и за спомениците и за дивоградбите северно од булевар Никола Карев, кои случајно или не, за Македонците ја имаат кристално истата симболика која би ја имал и споменик на Феликс Џержински во Полска.


Edited by Dexter26 - 22-Feb-2018 at 14:45
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 553
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3998 Posted: 22-Feb-2018 at 15:00
Originally posted by BOJAN

Видете вака, јас не планирам да ги бранам УЧК. Само ќе споменам дека кој-год да помине низ косовските и македонските градови, а е странец и е со мене, се смее/исмева на кичот што го прикажуваат овие споменици на УЧК. Можам да го кажам примерот на Призрен, каде во центарот на стариот град е поставена статуа на УЧК војник со шмајзер. Мене лично не ми пречи, доколку мнозинското население смета дека тоа е врвна уметност и нешто што треба да се прикаже пред странски гости.

Мнозинското население? Локалното? Тоа значи дека секое маало треба своја политика за споменици да си тера? Ало, си има закони што мора да се почитуваат, ирелевантно е дали тебе или мене ми пречи Ќосето или некој орел. Но имам проблем со селективност.

Originally posted by BOJAN


Апропо на ова, ние треба да сфатиме дека „спомениците“ се нашиот репрезент пред светот. Кога ќе застанам на моите пријатели, па и да се од самава земја и се недоволно запознати со политика, пред некогашниот споменик на Ќосето и ќе им ја раскажам неговата историја, мене би ме фатило срам од тоталитаристичкото лудило.

Споменикот на Ќосето е налик на спомен на еден Феликс Дзержински во Полска од минатото. За мене, овој споменик беше симбил на окупацијата на судството, окупација на просторот на една тоталитарна идеологија. Тој беше само една „мала“ визуелна интервенција за да се покаже/вроди страв на секого дека ВМРО го контролира судството и дека модерниот Ќосе е судијата којшто ќе ти пресуди во една нерамноправна судска постапка. Од таа причина беше ставен Ќосето на таа локација.

Одлично, твојата желба е задоволена. А не ќе беше подобро историчари да се произнесеа, некоја јавна расправа? Или ајде, брендиран е Ќосето како дел од режимот, па што ни е гајле за некој што извршувал наредби од Гоце и Даме како ќе заврши. Еден тоталитаризам заменивме со друг, што ми заличува на оние што не сакаат неисламска историја на Блискиот исток.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3999 Posted: 22-Feb-2018 at 16:00
Видете пријатели, кога двајца од вашите колеги со кои сте студирале новинарство ќе ви завршат на клиника претепани од заурлавени вмровци, потплатени за тоа да го направат, е кога тоа ќе ви се случи на ваши колеги, од сегашнава власт, е тогаш можете да велите дека и оваа власт е тоталитарна.

Ве молам да не се расфрламе со зборови кои суштински го немаат своето значење.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #4000 Posted: 22-Feb-2018 at 16:10
Previous
 
Види пријателе, жал ми е за твоите колеги со кои си студирал новинарство, но јас никогаш не спомнав дека актуелната влада на Македонија е тоталитарна, туку спомнав дека продолжува по истите корумпирани и криминални стапки на претходната влада.
 
Кога ќе видиме споменици и дивоградби од другата страна на булевар Гоце Делчев и северно од булевар Никола Карев да бидат отстранувани, тогаш и јас ќе го повлечам моето лично мислење дека и актуелната влада на Македонија е корумпирана и криминална.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 198199200201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.