build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - Брутализам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Jan-2018 at 21:31
камо и Скопје да беше чисто, ко што било некогаш пред земјотресот, или веднаш понего ...

~

надополнување на сето ова би било Сајмиште ... чие дело е? ќе го срушат ли овој брутал-експонат на нашата младост [1] од сите постојни единствено тој МНТ и МКЦ беа најексплоатирани од обичниот човек, евентуално МСУ и Муз.Мак. но тие ко отсечени и ретко кога свртилиште на музички перформанси и баш не беа сеопшто експлоатирани како зданија, се сеќавам единствено на две контра приредби Кирил во ММ, а ОПА во МСУ, иако Оркестарот Пеце Атанасовски тоа го беше напраил од немукает, веројатно за да укаже на кое дереџе ни е изворноста, или можеби на која висина треба да е инсталирана, додека на Кирил изгледа премалу му беше во Куршумлијан а прешироко на Кале та истера свирка ниваму нитаму, којзнае ...

него лифтот од палата на Ристе може ли да се смета како локален предвесник на модерната ако не брутализмот, може нема да биде лошо да го сместат во мсу

http://www.kultura.mk/2017/10/chie-delo-se-10-te-najpoznati-zgradi-vo-skopje/
Originally posted by Max

http://www.scribd.com/doc/80081756/Sovremena-Arhitektura-Makedonija

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Jan-2018 at 16:30
Првпат ја гледам скицава/цртежов (што и да е)

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-Sep-2018 at 18:07
ко таков бил дел од изложба во мома

интересна е позадината зад предниот Цртеж, дали и тоа е топтан Цртеж како визија на Јанко во однос Визурата на Пошта, или пак сето е графички колаж од негови Цртежи срочен за Насловна на Каталог за изложбата!?

Originally posted by Џоле

Првпат ја гледам скицава/цртежов (што и да е)


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 02-Nov-2018 at 19:13

порано на мајтап, ми остана по вијуг а по сугестија на архитект, дека симболиката за Ротондата на Пошта е бруталистичка Чушка Афион, но сега кога ќе се видат скиците јасно е дека идејата воопшто не била таква, дури и куполата дошла дополнително на место на шилестата спирала

патем изгледа фоткава е после пожарот фатена, вака видено ко закашкан кров ни за петпарачки видиковец не ја бива градбава, камо да беа паметни да направеа од неа некаква галерија, таман во прилог муралите можат и постојан Музеј на Остен идеално за од карши патинираната ЦеКа

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 05-Nov-2018 at 05:55

колку што гледам време ет Пошта да ја кречат, ко што верглав и порано во пост #41 од нишкава, дека не значи брутализам - кубизам до фаза на шалување,
за ова споревме и во нишката СкПЗ #142 прост пример Бразилија [1][2] а таман ќе легне убо и во однос неокласичното белило во околина ...
само би можеле да одат со бела боја дали пластифицирана за да имѐт поголем отсјај, или пак со керамички бои [3] зa дa лесно се перат капаици ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=303&PID=214119#214119

http://www.balkaninsight.com/en/blog/memory-loss-in-macedonian-city-that-rose-from-rubble-06-27-2016-3

по реконструкцијата на кровототкако го опожарија објектот ...ретуширан фото-фрагмент когa Шалтерницата на Пошта би билa однадвор исцело бела ...каков само вишок е ова упадот од рефлекторче алијас транзиционо осветлување, може ќе остане експонат ...
земено современо токму на сиот скопски брутализам ко обелен ќе легне то лајтшоуто на Ск'14 ...
а за да се истакне ко засебен навечер, комотно можат да го осветлуваат еднобојно како архи-стил ...
таму пак би требало само две бои навечер бела или жолта евентуално црвен филтер тук таму празнично ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 05-Nov-2018 at 21:14

111-та минута од излагањето во видеото на крајот од следниот линк се надоврзува фино во однос шалитрата кај брутализмот, се чудам само како не им текна личари да ги офарбаат ако не државата, макар и со графити ...

https://meleemskopje.com/stefano-perego/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 30-Dec-2018 at 13:19


цела епизода е поучна, но од аспект на брутализам и ремек дела кои не преживеале е чудно колку ете во ОК немаат осет за бруталистичка оставштина наспроти градежен бум ... да не ти се верува дека на шоу ко скрапкигс завршил мубетот ... но од аспект на колективен коцкарски храм и баш не ми пречи зошто сотреле вакви хексаграми, но сепак греота, она кај нас маскембалот со МЕПСО од овој аспект е ситница дали ...

2013 - https://www.blackpoolgazette.co.uk/news/historic-blackpool-landmark-set-for-demolition-1-6326904

2018 - https://www.blackpoolgazette.co.uk/news/blackpool-s-second-tower-to-be-blown-up-on-sunday-1-8407318Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 07-Jul-2020 at 22:44
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 08-Jul-2020 at 00:40


Последната слика ти е од една поплава во ГТЦ после пороен дожд.

Инаку, саемот не спаѓа во брутализам, повеќе во соц-модернизам.

Не е урната, но зградата на сегашен МЕПСО претрпе измена на фасадата:

Во меѓувреме, се распаѓа при секој посилен ветер (ова е слика од внатрешниот двор):Страшен криминал што помина неказнето, за жал, како и многу други злодела против овој град.

Edited by Џоле - 08-Jul-2020 at 00:42
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 08-Jul-2020 at 02:01

ова се демаскира лесно, што пак како ефтино е крпено ет и неопходно за МЕПСО, но Саем враќање нема, а дека е Брутализам тоа е повеќе од точно, комотно можеш сиот таков во Македонија да гледаш како Социјалистичка Модерна бидејќи Саемот е кренат 1972-ра, а еве и еден од најдобрите македонски архитекти ЃорѓиК (на стр. 199 од книгава т.е. стр. 100 од пдф-то) го наведува во контекст остнатите бруталистички егземплари ...

https://seriousinterestsagency.files.wordpress.com/2014/03/download-a-book-from-the-exhibition.pdf


ако репер е пал строго масивен бетон за бруталистички градби, и него го имаш одоколу, а само кровот е метална конструкција типична за објекти од ваков тип во тој период, слична појава се Олимписки Базен или оној во Карпош, обично саемските павињони се правеле и порано ко фабричка хала додека ова и те како е масивно склепано ем естетски скулптурално исфурано ...

инаку последната фотка воошто не е вишок, а се однесува на пуштањето вода од страна на шарените во однос засегнатоста апропо Ск’14 при што паничеа за затнати визури, додека во однос Саем кој подолго беше во најава дека ќе се руши не гукнаа ни за миг, просто се испостави дека не се ништо друго туку ботови на sds кои капак ги злоупотребија и тујашните членои за подршка во однос партиски протест на Плоштад своевремено, но не е муабетов за тука, колку што поентата е дека Саем замина во заборав без членовите да го примат траорно тоа овде на форумов а знаејќи колку како Млади тоа ни беше статусен симбол во градот за концертни настани ... Та Бар тоа кровната конструкција да ја префрлеа некаде како Скулптура или Летниковец та и некако, ова како излезе само од дрско подрско ставија печат дека Урбаната Мафија е без преседан во континуитет на власт во земјава, ко да им се може и цел Град да го срушат бидејќи Народ занемел, им се плаши, им пуши, им лиже од рака како пак и пак си ги гласа нивните удбалитичарско-удбашки пиони! Аирлија не ни заслужил поарно чим ни на форумов не се дрзнува да дебатира за таквата појава!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 16-Jul-2020 at 12:56

Саемски Некролог фали уште Епитаф

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2919&PID=242905#242905

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 07-Oct-2021 at 17:51


https://www.zupagrafika.com/shop/brutal-east-volume-two

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 27-Dec-2021 at 01:00
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 27-Dec-2021 at 08:31

Колкав психопат треба да си брутализам да ти причинвит задоволство....одговор на то можит да се најди веројатно само на психијатар.
Емисијава како нарачана за то време ко се "буташе режим",тогај и ја снимиле а 2016-17 Ако било толку модерно оти Хрватите не си изградиле сред центар на Загреб исто ѕидој и неуспени нуклеарни централи ? Или е појако да гледаш одстрана и да се ситиш како некој го заебале за цел живот додека тебе зградите на главниот плоштад ти изгледаат како во Австрија.

Нит го бранам скопје нити пак фалш барокот на мочлено збегано ама иритира то шо сите главни градој во регионо напредуваат и се модернизираат,а на скопјани му романтизираат умрен режимски хорор,и му викат ту штета уште некој ѕид шо не изградивте.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 27-Dec-2021 at 10:19
Originally posted by Vire


Колкав психопат треба да си брутализам да ти причинвит задоволство....одговор на то можит да се најди веројатно само на психијатар.
Емисијава како нарачана за то време ко се "буташе режим",тогај и ја снимиле а 2016-17 Ако било толку модерно оти Хрватите не си изградиле сред центар на Загреб исто ѕидој и неуспени нуклеарни централи ? Или е појако да гледаш одстрана и да се ситиш како некој го заебале за цел живот додека тебе зградите на главниот плоштад ти изгледаат како во Австрија.

Нит го бранам скопје нити пак фалш барокот на мочлено збегано ама иритира то шо сите главни градој во регионо напредуваат и се модернизираат,а на скопјани му романтизираат умрен режимски хорор,и му викат ту штета уште некој ѕид шо не изградивте.


Kapa dole Gradski Dzid go pravi Skopje da lici na provinciski grad od ruska tundra... Posle Vtora svetska vojna mnogu zapadni gradovi bile razurnati kako i Skopje vo 63ta pa ne se drznale obnovata da ja pretvorat vo brutalizacija i izgradba na sosem drug grad vo za dotogas eksperimentalen i po mene ekstremno grd betonski stil... Inace nikoj na go brani sk2014 imase mn mani osobeno vo netransparantnosta i kvalitetot na izvedda.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 27-Dec-2021 at 13:39
Брутализмот бара одржување а не бел лим да му ставиш горе на кровот како на УКИМ што направија. Секако тоа е нешто за што ние не сме способни, како и за се друго. Вчера шетав странец нис Скопје, и сѐ се распаѓа и старо и „ново“.
Сегрегацискиот плоштад на малцинството кој ти дава чуство ко да си во некоја мини Тирана од 91-ва, запуштен, нечист и врз тоа мозаиците карши дуќаните и кебабџилниците се распукале.
Пред Министерството за транспорт си стои земја и камења долж плоштадот а пак кај Народен Театар само што не паднала оградата.
Исто и со новиот пешачки мост кој го отворија пред некој месец, не успеале да го направат исто ниво со другиот дел па замачкале со бетон
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 09-Jan-2022 at 01:58
Originally posted by Vire


Колкав психопат треба да си брутализам да ти причинвит задоволство....одговор на то можит да се најди веројатно само на психијатар.
Емисијава како нарачана за то време ко се "буташе режим",тогај и ја снимиле а 2016-17 Ако било толку модерно оти Хрватите не си изградиле сред центар на Загреб исто ѕидој и неуспени нуклеарни централи ? Или е појако да гледаш одстрана и да се ситиш како некој го заебале за цел живот додека тебе зградите на главниот плоштад ти изгледаат како во Австрија.

Нит го бранам скопје нити пак фалш барокот на мочлено збегано ама иритира то шо сите главни градој во регионо напредуваат и се модернизираат,а на скопјани му романтизираат умрен режимски хорор,и му викат ту штета уште некој ѕид шо не изградивте.
кога фрустрациите не би ги лечеле на архитектонските стилови, туку на политиките, економииите и општествата во кои се градат, светов би бил многу подобро место
ова не е проблем само кај нас, туу сегде низ светот за жал
и бутализмот од свое време, и СК2014 и општо све друго што е направено низ историјата, со себе повлекуваат урбанистички хаос, непрофесионалност и неквалитет и нефункционалност на објектите, па на крај и визуелно незадоволство повлечено од сето тоа
дури и видеово може несакајќи, ама прикажува колку објектите и комплексите не се правени според концептот, колку промени се направени и колку сето тоа е забаталено и доупропастено после тоа
нема ништо лошо во брутализмот, или неокласицизмот или било која друга форма на архитектурата, туку во цреповите што ги градат, упропастуаат и забатлуваат

пошироката јавност одбива да ги гледа тие последици и дискусијата најчесто се развива во најбанална насока на кафански муабети, поделби и препуцавање додека во архитекутрата и урбанизмот одново и одново се повторуваат истите катастрофи

Edited by zabegan - 09-Jan-2022 at 02:00
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 10-Jan-2022 at 09:54
Па големи се фрустрациите брат ми,посебно во ваква полу-држава во која немат иднина и секој ден е се полошо и полошо.
Можи си во право дека немат ништо лошо(можи не) во брутализам,нео-класицизам итн итн ама кај нас на сета немаштија и крадење од политичарите,секогаш служиме за експерименти и изживување. Брутализмо ти е точно то,режимски експеримент,и сеа шо ќе му прајш ? Ќе го рушиш,ќе го фарбаш,ќе му наставаш панели ? Како ќе очоечиш стил познат низ професијата ко UN-HUMAN/НЕЧОЕЧКИ ? Ги прашал некој некоаш скопјани дали сакет ѕидој,онаква пошта,онакви факултети,онаков трговски ....итн итн.. ? Жими ашима ги прашал,не викам можи и во Лондон и Париз имат неколку такви згради,ама не му се средишното јадро на градо,туку километри надвор.И во Солун имало катастрофален земјотрес тие години па никој не се дрзнал цел град да го сјеби ради своите хирови и посрана идеологија,туку го изградиле европски да личи,оти за таму ги планирале грците. Нас за нигде не не планирет а уште се крстиме во брутализми и чкарт барок.
Е то е поенетата,шо градо ви е неуспешен експеримент,се живо и диво измешано,ова социјалките на шилегов на место кај што не смејш да помислиш станбени згради да градиш посебно не ниски и селски се само јагодка на шлаго.Цела Македонија е заложник на тој посран грд град,бар да личеше на нешто !
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 10-Jan-2022 at 10:32
Да, да, се е сатанистичка завера против Македонците.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 11-Jan-2022 at 01:39
Писано е.

Edited by hcitrS - 11-Jan-2022 at 01:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.