build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aмбалажа, складирање и транспорт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 07-Dec-2013 at 13:51


 

параноја или реална гачка во системот и не е толку битно, се додека преку истата се одвратиме од пластичниот живот и навики, ко таква веќе е закачена во контекст на пост #49 а со оглед дека е изигнорирана масовно делува ко да е патка на стаклената индустрија и индиректно да се намали употребата на пластика, но дури и да е така, кој ке запре да пакува храна во пластика, ем од инает ем заради економска логика народ и понатака ке си купува течости во пластични шишиња, бар нека го прави тоа свесно!

04.12.2013 - Can't shake those migraines? Swop that plastic for glass… - http://fsphealth.co.za/articles/latest-news/cant-shake-those-migraines-swop-that-plastic-for-glass-2940.html

2011 - Plastic water bottles - Dr. Marianne Marchese - http://www.youtube.com/watch?v=Uigu7y8DLvs

2009 - Dr. Frederick vom Saal - Bisphenol A (BPA) Contaminating Our Food - http://www.youtube.com/watch?v=N3_cYZKksvI

20.08.2007 - Can Plastic Bottles Cause Diabetes and Obesity? - http://voices.yahoo.com/can-plastic-bottles-cause-diabetes-obesity-494046.html

03.08.2007 - Did Your Plastic Water Bottle Give You Diabetes? - http://diabetesupdate.blogspot.com/2007/08/did-your-plastic-water-bottle-give-you.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 16-Jan-2014 at 22:33


колку недоносени се новитетиве тоа е просто запрепастувачки, а особено кога станува збор за неопходни производи ко што е храната

сакајки да го спасат односно проолжат профитот, врз сеуште неутврдени стандарди протуркуваат новитети, кои сакале ние тоа или не, веќе ни ги продаваат на големо ко облоги по тетрапак пакувањата

да не е без ич ова е корисна па и револуционерна новина во однос на телефоните, па и компјутерите и се што секојдневно го користиме [1] но кога веќе станува збор за храна тоа е веќе повеќе од ризично

Migration of antimicrobial silver from composites of polylactide with silver zeolites.

Silver ion migration and antimicrobial activity of PLA (polylactic acid-polylactide)/silver zeolite composites were investigated. Films prepared by solution-casting/solvent evaporation, or by melt-mixing/compression molding were compared. Silver migration to food simulants and TSB (tryptone soy broth) was quantified at different temperatures. Antimicrobial activity against Staphylococcus aureus and Escherichia coli was measured following the Japanese Industrial Standard JIS Z 2801. All types of PLA/silver zeolite composites released Ag(+) ions. A more intense ionic exchange with the zeolites and a significant, but low, antimicrobial activity in solution were found in cast films. To attain antimicrobial effects, however, migrated ions ought to be in the range of the legal limit of 0.05 mg Ag(+)/kg food stated by the European Food Safety Agency (EFSA). Silver migration and antimicrobial activity were sensitive to the methodology chosen to process the PLA films, the ionic strength of the medium, and the ion motility in the polymer matrix.

PRACTICAL APPLICATION: 

Silver exchanged zeolites incorporated in food contact polymers are gaining importance as antimicrobial agents. Migration of silver ions from polymer matrices, however, is legally restricted. Therefore a compromise between silver migration and antimicrobial activity needs to be critically analyzed to validate novel materials in food packaging applications.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20492293 [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 16-Jan-2014 at 22:48


да не расфрлам страв наоколу, но треба време за да чоек посребри 

предавањето од второто видео [1][2]

http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Silver_as_an_Antimicrobial_Agent#Ionized_silver

http://www.info-archive.com/colsil_inf2.htm [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 23-Jan-2014 at 21:33European Union Approves Replacing Sticky Labels on Fruits with Laser Tattoos

The sticky labels produce companies put on fruits can be annoying. They easily fall off, making life for cashiers harder than it already is. The European Union approved in a new ruling the use of chemicals applied with a laser to fresh produce. The chemicals are iron oxides and hydroxides which are put on the skin of the fruit, making the label more visible. The process doesn't penetrate the peel, so there isn't a concern about ruining the fruit.

The tattoos would include information about company branding and geographical origin. It could also include barcodes for cashiers and QR codes that allow customers to scan the fruit to find out more information about what they are consuming. It could open many doors in the future, revolutionizing the way everyone buys food.

Spanish company Laser Food has developed a system that places the tattoos on the fruit, as many as 54,000 pieces per hour. They claim the tattoos are much more environmentally friendly because it saves paper, plastic, and glue. They also say there are benefits of disclosing to customers all the details about the produce they are buying. We'll see when the law takes effect June 23.

http://www.complex.com/art-design/2013/06/european-union-fruits-laser-tattoosHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Mar-2014 at 20:19

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Mar-2014 at 00:01

hrvatite go obezbedija so ladilnici strumicko, rusite povardarieto, a arapive prespansko [1] ostanaa uste pelagonija i polog so kusi rakai, dokolku ovcepolieto bidne osigurano od indijcite, moze zk-bt da se seti da gi pokroe bitolsko i tetovsk
o no samo ako pak bidne zik t.e. i industriski i od surovina prejde bar na poluproizvodi preku konzervnata

nesakam da gledam na ovie pojavi samo ko na otkupni punktovi iako toa e realno taka t.e. koja fora bi bila vakva investicija ako profitot ne e inspiracija, no ova e dinamika koja ke go zagarantira bar plasmanot i ke nema nit vishoci nit kaliranje na rodot, dopolnitelno se otvora posiguren pat i za brendiranje na nacionalni etiketi

sega ni vlasta ni zemjodelcite ke nemaat pravo na greski i neodgovornost ko dosega a ke treba i ponataka da rabotat na sebepromocija

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 23-May-2014 at 16:45

http://www.thesurvivaldoctor.com/2012/06/19/insulin-storage/

interesni predlozi na sajtov no konechno idejava za laktofrizer kje go reshi chareto i za chuvanje insulin, a dolgorochno bi go zamenila i freonot po friziderite doma~

http://refrigerators.reviewed.com/news/sure-chill-fridge-works-for-10-days-without-power?utm_source=taboola&utm_medium=USAT%20Recirc#comment-1370091930

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=177759#177759

~ЕПП

еве интересен абер, вели тек кога опаковката ќе се спакува дури тогаш се активира рфид-тагот налик 3д клуч испринтан во самата амбалажа [1][2] веројатно корисно за уникатни или опасни производи ко хемикалии, но ова отвора простор и за автоматизација на сообраќај па и домување а не само амбалажа, налик функциите на системот се активираат само во случај правилните движења односно состави се активираат

донекаде муабетов делува ко рфид генетика, односно конзумеристички истата ја ветува, а која посекако ќе го зароби чоека земено општествено, та фалсификатите се потешкото ќе се прават односно луѓето се повеќе ќе зависат од корпорациите


~

a после рфид ете и днк-тагови, следно веројатно е комбинација од двете технологии 

http://www.tagsmart.com/

http://blog.theotherartfair.com/article/tagsmart     
Edited by +Protagorist - 29-May-2016 at 12:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Jun-2014 at 17:24

pretpostavuvam osven ova hi-tec laktofrizerov, alternativa za skladiranje mleko e vakumiranjena istoto vo tegli

http://www.dairygoatinfo.com/f19/vacuum-sealing-milk-jars-32458/

iako potencijalno problem e rizikot od botulizam

http://www.dairyscience.info/forum/vacuum-packing-and-shelflife_topic332.html

plus ko opcija za svezo mleko ne se naveduva za podobna od proizvoditelite na masini za vakumiranje hrana

http://fantes.com/vacuum-packaging.html#shelfHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 05-Jul-2014 at 18:46
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 11-Aug-2014 at 12:08

http://www.ehow.com/how_5578968_freeze-vegetable-seeds-storage.html

http://www.seedsanctuary.com/articles/seedsaving.cfm [1]

...

Tips for Storing Seeds

There are two main considerations for long term seed storage:

a) Seeds should be kept cool. Seeds should be stored at less than 50 degrees Fahrenheit. A refrigerator is one option, a root cellar is another.

b) Seeds should be kept dry. Seeds should be stored at less than 50% humidity. It helps to keep a few desiccant packets along with the seeds. Some seed collections come in foil bags with strong plastic containers that can be buried for years.

Your local farmers market will often provide a good sample of the produce that grows well in your area, along with growing tips and even live plants. Many groups trade seed for seed. Start building your own Heirloom seed collection today!

http://www.naturalnews.com/026109_seeds_life_family.html##ixzz3A4zCdmTL


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 16-Aug-2014 at 18:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 27-Feb-2016 at 10:26да не е без ич, еве и историски времеплов за амбалажата за јајца [1][2][3] а многу веројатно и претходно имало некој антички марифет во овој контекст, и за миг ко таков делуваат тоа фаберзеовите јајца, но тие се пред се декоративни имитации и ништо друго [1][2][3]

~

инаку во однос најсеснционалниот ембрин во исхраната на човекот, освен пакувањето битно е и складирањето кое до сега одеше архаично [1][2]-[3][3] а натака сигурно би добило и некоја футуристичка форма пр. нано-филм за одржување идеална температура, и се е ок доколку остане на тоа а јајцата и понатака природно си излегваат од кокошка [1] бидејки на повидок се фантазмагории ко тоа сф-репликаторите за храна [2]


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 07-Mar-2016 at 14:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 11-Mar-2016 at 01:10


 

http://www.thedieline.com/blog/2014/8/18/opinion-10-food-packaging-innovations

од секогаш ме чудело зошто индустријата не се фокусира кон поинвентивни пакувања,  а кои би се искористиле дополнително,  со ред на исклучоци пр. кај нас тоа скорешните алу-кутии за чоколино, но еве не е умно се да се чува

repurposing - [1] http://www.networx.com/article/the-risks-of-repurposing-egg-cartons

ваков табиет конечно би довел до rugged consumerism но тоа за сега до некоја следна економска криза е далеку од идеја а не пак тренд 

skilled laborers who confront the disappearance of manufacturing jobs during the late twentieth and early twenty-first centuries and the accompanying sense of labor’s marginality in American society, although they are alienated from sites of industrial productivity, rugged consumers find alternative means of practicing their skills by creatively misusing, repairing, and repurposing the commodities in their environments [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 15-Jul-2016 at 10:01

http://www.sourcetagging.com/

но зар има нешто безбедно http://easjammers.com/

http://www.eassecuritytags.com/securitytags/list_1_2.html

бар ризикот е сведен на прифатливо ниво

http://www.sensormatic.com/cp/eas_rfid.aspx

http://www.innovativeretailtechnologies.com/doc/the-roadmap-to-source-tagging-for-retailers-0001Edited by beTon - 15-Jul-2016 at 10:03
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 19-Sep-2016 at 19:37
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 19-Sep-2016 at 19:39
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 13-Nov-2018 at 05:25

уште за ова немав чуено или пак сум заборавил, а ако и ова предизвикува рак ајт наздравје, бреј за бисфенолот знаев само дека лачи екстра естроген, а еве сега некоја за мене сеуште шпекулација која ако не друго е добра мотивација за да се брка бпа пластика, доколку французите вовеле таква стандардизација заради естрогенот, веројатно премногу нежен јазик имаат та уште екстра нежност да ги дрма дополнително и ето ти гумена бомбона од нација

https://www.b92.net/bbc/komentari.php?nav_id=1386346#k26933805

~

конечно да налетам на корисен абер и од +i а за микропастиката во однос канцерогеност наспроти бисфенолот мислам шансите се далеку поголеми

https://www.weforum.org/agenda/2018/06/microplastic-pollution-in-air-pollutes-our-lungs/

https://www.healthline.com/nutrition/microplastics#bottom-line
ах каде се оние времиња кога сокоите беа во винско шише, или водата во стакленка иако само газирана, единствено јогуртот и киселото млеко беа во плаатични канчиња првиот и во најлонски кеси, но коллу и ова да звучи хипохондрички сепак е озбилен гајрет за градскиот чоњвњк кој е супер натоварен од пах-честички [1] само рурален Чоек денес може да си дозволи здрав Живот и тоа доколку тера етно бренд при туриатичка Фарма та да мора да припази сите садови шишиња и амбалажа на истата да му се од природни материјали ...

https://plusinfo.mk/многу-поопасно-е-да-пиете-вода-од-пласт/

https://edition.cnn.com/2018/10/23/health/microplastics-human-stool-pollution-intl/index.html

FIND THE GLASS CONTAINER THAT U LOVE

http://www.oberk.com/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 15-Jul-2020 at 18:38

ако го цртаа сеуште Џетсон Фемили
ќе ставаа по Даски и Пијачки во Меани вакви поклопци

Better Than UV-C Desinfection

https://ieeexplore.ieee.org/document/7179953

https://en.wikipedia.org/wiki/Nonthermal_plasma#ApplicationsСтерилна Утопија би било ваков леер да имаат Скафандери

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.