build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Jan-2017 at 22:46
====>>>>>>

Бургас

следва.....

Edited by Galileo - 16-Jan-2017 at 22:48
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Jan-2017 at 14:08

многу ми се допаѓа решението за климите на вториот објект, не само што ги крие климите, туку и прави еден досаден комиблок да има повеќе стил и карактер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 17-Jan-2017 at 18:29
И јас сакав да искоментирам за клима-уредите - гледам дека има некои креативни решенија за нивно затскривање, но исто така може да се види дека и обновена зграда може да биде упропастена со хаотично поставените климатизери. Како и да е, ова што се прави со старите станбени згради во Бугарија е за поздрав.
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Jan-2017 at 19:45
Продължение на репортажа от реновирането на старите блокове.

Гълабово
Сопот


===== >>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Jan-2017 at 19:54
======>>>>>

София
Варнаследва......
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Jan-2017 at 22:04
Стара Загора
Русе
=====>>>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Jan-2017 at 22:13
СевлиевоПазарджик


Back to Top
Prilep View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-May-2016
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Prilep Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-Jan-2017 at 22:53
Многу сакам Бугарија! Блоковите во Бургас се прекрасни! Честитки браќа Бугари!
Еве уште слики од еден друг форум
фотограф: EmBu321Edited by Prilep - 19-Jan-2017 at 22:56
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Feb-2017 at 13:59
И ако Бугариja има многу стамбени сгради от този тип и ке треба една децениja минимум за да се сложат во ред големиот дел от нив, процесот започна и се повеке луге аплицират за саниране на стамбените им сгради. Стаса се до положение преди Нова Година парите по програмата да завршат и владата да треба да изгласа нови 1 милиард лева (500 милиона евра) от вишокот во буджетот за продолжуване на програмата.
Ке видиме до кога и како ке е 100% безплатна.

Целостното саниране има неколко ползи - обновуване на средината, проверуване на устоjчивоста на сградите и ако е потребно нивно закрепване, изолациja и намалуване на трошоците за струjа со намалуване на потрошувачката, което ке остави простор на националната енергетска компаниja за поголем извоз и поголем профит.

Edited by ink - 15-Feb-2017 at 14:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Feb-2017 at 21:50
дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Feb-2017 at 13:02
Originally posted by zabegan

дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?

Като цело се прашат да се вземе решение,дали ке се оди ком заградени тераси или не. Тоа е решение на станарите. Оттамо веке се гледа максимано унифициране доколкото тоа е можно.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Feb-2017 at 10:06
Интересно е дека Благоевград веке е со 85% санирани блокови или се работи на нив.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Feb-2017 at 12:23
Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Feb-2017 at 18:54
Originally posted by hcitrS

Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.
а кај нас кога имало сериозна диктатура посветена на воспоставување на правила, ред и мир?
не дека Бугарите се нешто поцивилизирани од нас, едноставно си имаат школа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Feb-2020 at 10:03
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Mar-2020 at 23:32wow и таму глобалисти vs патриоти имаат сичен штимунг ко тука, само тука тро откачено та ако не целосно бар напола требаше да форсираат Византиска Архитектура која чинам и покреативно можеше да се вклопи со брутализмот пример ако каменот беше бел мермер а само керамопластиката керпич црвена портокалова или пак сивкаста камена ... за жал кај нас бидејќи ем покондурени ем сиромашни ем во мал-ринг се’ настегано та есктра какафонично делува Ск’14 од аспект на визура на која и треба побајаѓи пејсажна креативност за да се стори некаков претопо со брутализмот натака! ако и кога воопшто би имале натака средства за таква оштроумност, та малку од малку да се оправи севкупниот впечаток! и така хилта-пристапот заврши неславно агитпроповски како предизборен памфлет за лапање гласои кој ко за беља сигурно зајковци и понатака ќе им го верглаат на Модернисти како држејќи ги во Надеж за хилтарлук пак и пак би им лапарсан гласои по избори, мислам мозок трпи све па и јавен молерај, само незнам зошто сето тоа потрешено во празно време не е фокусирано бар привремено кон пеглање на визурите како и понатака не би биле трн во око на Народ како сега се несиметрични невзаемни нелогични некомпатибилни нездушени та и нефункционални, Јас ќе разберам и рушење и фрустрации и што се’ не Но за такво нешто ако груевци не дадоа референдум зајковци треба иако без поширока јавна дебата повторно елитна исклучивост ќе дрма агитпроповски по сите страни, наместо најнапред да се види дали е возможно брзо и едноставно преку фрактален пристап визурите да се оправат ... пр. > Ск14-[1][1][1] > ТРК-[2][2][2][2] > ПА-[3][3][3][3] > ГТЦ-[4][4]

~

тука америте, биз-бес-контра работава ...

https://www.architecturalrecord.com/articles/14466-will-the-white-house-order-new-federal-architecture-to-be-classical

National Civic Art Society, which is devoted to furthering classical architecture. Its website contends that “contemporary architecture is by and large a failure,”


https://www.civicart.org/contemporary-architecture

всушност дуелот официјално во сАд почнат ет 2012-та со ајзенхауровиот парк-споменик [1] подѕирнете го видеото и во следниот линк и тукашното, бреј на фора ги реметат модернистите ставајќи главен контра-акцент дека експериментите им се небезбедни а не дека не им се по мерак естетски на NACAS ... нека им го кажат тоа за стиропорт тука исто на локалните патриоти кои воопшто не контале дека ко што вели првиот линк горе мора The Government should be willing to pay some additional cost to avoid excessive uniformity in design of Federal buildings за да монументалноста и безбедноста се загарантирани што кај нас ако беше случај едвај дали и една зграда ќе кренеа! мислам баш им дреме кога си принтаат долариќи ко во фотокопирница по тоа фед-от, но кај нас кој со кои фиктивни пари би финансирал монументалност па макар и модернистички, поарно да се оди на некој амалгами него да глумиме елитизам, но кои не би биле толку фантазмагорични ко Домот на Мајка Тереза туку нешто попрефинето налик мискање стили но со што почисти форми и претопи, речиси ко новата Зграда на Јав.Обв. но поетерично него одкрај докрај мермерно фасадирано, така речи експерименти за кои импровизација ќе има само во однос волјата проектите да се штимаат од поголема група на архитекти а главниот акцент да е на безбедноста функционалноста и визуелната вклопливост во опкружувањето ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1343&PID=170384#170384


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Mar-2020 at 04:40ех ќе видиме ли некогаш кај нас ваква елаборација!? не дали држи или не него имаш поплака, имаш и право на чешлање! хм, имаме и ние може сличен урбанистички пристап во однос ДУП-овите она кога при М.З.-ци дават општината при промена на ДУП еден ден термин за поплаки, но далеку од Експертски Мегдан каде не само локалците туку и фелата би излегла на Мегдан ем тоа некое независно тело да го Оценува! еве инерција како да стигнеме до ова, најнапред некое Урбано-НВО да земе да организира Трибини ако не дебати на свој еФорум а потоа да се стори одредена Урбана Реформа од која сите освен елитите ќе имаат Аир! дури и да не станува збор за елити стануе збор за технократи кои се заглавени ко што вели НикВ на следното видео во однос процесот на имплементирање отколку исходот од истото! вистина кој можеше да претпостави како ќе излезат инситу балустрите, бреј галиматијас, ноу, касапана подобна евентуално за во Градски Парк или можеби некаде во Парк Шумата Водно [1][2] или онаа на Га.Ба. [1] но не и за сред Центар на Скопје! не чакајте ова локалните или централните власти да ви го понудат, ќе се изначекате! просто сторете преку невладините притисок ~ Just Do It In A RUB~A~DUB Style


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Mar-2020 at 22:45зошто Ова е Неопходно!? еве земете го за пример Воки-Токи-Oблакодеро во Лондон, за кој иако се натфрлени милиони фунти, сепак на крај лондонерс добија тежок галиматијас, а за што архитектите ги криват денес консултантите, смешно, Но да им беше проект на ачик сигурно некој оштроумен сограѓанин ќе ги предупредеше бар со едно Ало, Лондон не е експериментален архи граунд, но ето лабосот си тера како тера та извадиле конкавен-стакларник кој пржи све наоколу, ем крева микролокациски ураган, ем шрафоите попуштале па требало да ги менваат сите одред, чинам за истата зграда беше ова со шрафоите, го имате аберот скоцкан оригинално во документарец во 4-тата епизода на Инкредибл Инџинеринг Бландерс [1] значи кога ова во финансискиот центар на светот се случва што пак тука! но да е само ова нужно во оваа област арно, туку боилинг-поинт е речиси во сите, Зато Берете Памет, та бар Институционални еФоруми сторете ги за реални каде Експертски во својта Фела би се помагала на сите нивоа ... а убо би било ним официјално да им потпомогне и Народ индиректно преку еФоруми по Гра.Зду. чија улога би била бар биг-? шчо мисли Народ за дадена ситуација позиција ојава како и таквиот параметар експертите би го зеле кко официјален пример по кои Здруженија би се правеле Полови т.е. Граѓански Референдуми за дадена тема налик денешните онлајн петиции но во далеку понапредна форма бидејќи би имале избор од три опции за гласање на дадено прашање, а такви полови ко што има по форумов во главните теми би можело да се искористат и во самите институционални еФоруми на кои би можеле да гласаат и нивните колеги кои заминале понадвор!

https://en.wikipedia.org/wiki/20_Fenchurch_Street

Walkie Talkie architect blames consultants for building's failures

The problem with the skyscraper wind effecthttps://www.citylab.com/design/2015/09/londons-worst-building/403684/

"We made a lot of mistakes" says Walkie Scorchie architect

https://amp.businessinsider.com/the-vdara-death-ray-hotel-is-still-burning-people-in-las-vegas-2016-6
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Jun-2020 at 00:12
обично ќе речеш градоите, општините, урбанистите, јавните служби, законите се она што го прави секое едно урбано јадро токму и потокму, сепак еве она што го прави Лондон функционален денес на многу нивоа е вклучувањето на Граѓаните во локалните планирња аполитики кампањи и нормално флексибилност на системот локално за амортизирање потреби на заедницата но во консултација со нив а не низ чаламџиски-сачекуши, посекако имаат основни стратегии и агенди, но кои постојано се прилагодуваат на околностите, нормал граѓанските здруженија дрмаат здраво т.е. се озбилно ујдисани со советите, а на сето тоа капак е непосредноста да низ оштроумни кампањи се решаваат дури и најтерсене навики или склети околности, кога oGov концептот би се применил и само на локално ниво, та многу што и ќе си дојде на свое место, но зар некој е доволно учтив од удбалитичари освен реформи и буџет заедно да штима со граѓаните, нормално дека има совет кој гласа за тоа, но не е нормално што никому ниту тие ниту градоначалниците полагаат граѓански сметка за своите кренати раце освен на своите партиски кланои, што ни за централната власт не ми оди во глава а не пак за локалната во систем во кој Уставотворен Елемент Е Народ а не тие како служби, точно за да Царо не се замара си нашол сервисери, ама да го прават тие при Очи улав и да не му полагаат никаква сметка, тоа е мислам ту-мач, не да извадат транспарентно програмата статистиката средствата организацијата (иако и тоа закаснете за моделирање) туку да мораат да се отворени за 24/7 Дебата дури и директно со граѓаните ако не индиректно преку нво-ата, вадејќи ги на маса не само готови проекти пред реализирање туку идејните решенија да гледа Народ како ги разработуваат и по потреба притрчува потскукнува им се фрла сред работа за да ги помогне запре или предупреди бар за евентуални ризици, нешто што ние тука го чиниме на Билд но во празно, онака налик ко ентузијазмот да ти е само вишок слободно време од немајкаде со себе, греота ама ај и ова е нешто, може ќе им дојде памет некогаш и ним, ако не на нивните гласачи што им дозволуваат такви ги работат ко бавча!


https://www.london.gov.uk/talk-london/Future City Streets Programme

The City Corporation is developing a Future City Streets Programme to help us prepare for and respond to innovations in transport technologies and services. The Programme comprises three workstreams: policy research, trials and partnerships.

If you or your organisation is interested in keeping up to date with or participating in the Programme, please join our mailing list

https://www.cityoflondon.gov.uk/services/transport-and-streets/Pages/transport-strategy.aspxhttps://futurecities.catapult.org.uk/project/future-of-planning/

https://www.cityoflondon.gov.uk/services/environment-and-planning/planning/planning-policy/Pages/default.aspx

https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan

https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan/new-london-plan/consultation-responses-draft-new-london-plan/london-plan-consultation-responses-campaign-groups


Open to all Brent residents, you and your neighbours can close your road for three hours as often as once a month, to allow all the children in your area to get some fresh air and play safely outside.

https://www.brent.gov.uk/council-news/may-2017/turn-your-street-into-a-playground-this-summer/~


за да вакви иновативни Рекреација За Сите Кампањи се туркаат и кај нас регуларно освен спорадично, треба НВО-ата да се свесни дека можат да бараат спонзорства на ангро низ фондои во еу [1] но и техничка или ноу-хау подршка од разни светски иницијатива како TAFISA [2]
Edited by Zelenikovo - 06-Jun-2020 at 00:43
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Dec-2020 at 16:12
"Сграда на годината 2020 г". ГРАДСКА СРЕДА И КУЛТУРА

АРТ ХОТЕЛ ГАЛЕРИЯ 37 ***** - Пловдив.

=======>>>>>>>
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.