build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 08-Sep-2014 at 14:29


Разновидноста на Македонија во геологијата, пејзажите, климатските типови и почвите, и нејзинатапозиција на Балканскиот Полуостров, создава услови за развој на многу различни биодиверзитети.

Топлата континентална област ги зафаќа долните делови надолините помеѓу 600 и 900 m надморска височина. Во оваа климатско зонска област доминантно растение е заедницата на италијанска и турска дабова шумска заедница (Quercetum frainetto-cerris macedonicum Oberd.Emend. ХТ). Во западниот дел на Македонија, континенталната суб-медитеранска област се шири во текот наклисурите на реката Црн Дрим. Климатските зонска заедница во оваа област е шумата од источниот габар инежен даб (Querco-Carpinetum orientalis macedonicum RUD. Apud ХТ). Овие две зони се поклопуваат со биом насуб-медитеранска, претежно листопадни шуми и грмушки.

Студената континентална област ги зафаќа повисоките делови на планините, над топлоконтиненталната област, меѓу 900 и 1.100 метри надморска височина. Климатските зонски заедница се дабовишуми (Orno-Quercetum petraeae Ем). Оваа зона се преклопува со биом на Југоисточна Европа, претежнолистопадни шуми. Вегетацијата се движи од топла преку широколисните листопадни (дабови и букови) изимзелени шуми ("Молика" бор) до суви под-алпски пасишта, како и крајбрежни тревести заедници и водниживеалишта. [1]


http://earthobservatory.nasa.gov/Experiments/Biome/

http://www.thewildclassroom.com/biomes/In agricultural land, by far most of the carbon is stored below ground (see Table 1-1). Losses of carbon from terrestrial systems during the past 200 years, particularly until the middle of the 20th century, were mostly the result of the establishment of agriculture on grassland and land that was previously covered by forests. Regular plowing, planting, and harvesting led to enhanced oxidation of organic matter in the soils, which has been emitted into the atmosphere as carbon dioxide. Today, agricultural lands are major sources of CO2 in many countries as a result of past land-use changes
http://www.ipcc.ch/ipccreports/sres/land_use/index.php?idp=25HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 03-Nov-2014 at 21:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-Nov-2014 at 22:35

до сега не ми се укажа прилика за Сибир но чисто заради виза а сега бидејки имам право на годишна почнав и да прибирам дестинации јасно Омск е неодминлива иако скоро на ИГП читнав за Томск па посекако би скокнал и до таму иако едно 700 км се разлика но битно да има манастири ил каучук-сурфери во околина (варм'шоверс тнко) та да не се арчи екстра камен по хостели и ето добро патешествие, е сега прашање е дали зима или лето е таман тура, иако најверојатно пролет е најидеално со оглед дека сеупте е се снежно и заледено но сепак температурно поподносливо, но едно е есапот пред комп а сосем инаков на пат, неретко во од се менуваат комбинации кога се тера во приватна режија, лани пример имав тргнато во еден правец односно со цел да втасам до Бајкал а завршив на Ладога, просто еден нов миграциски закон и ето калабалак со оглед дека пролетна тура долж Русија со тромесечна виза ни со воз не се врви [1] а не па авантуристички, добро карикирам но не е битно само да се пројде патот ами и да се ужива успат во секое место каде може да се потскитне лево десно, идеално доколку се тера со точак па со возоите се префрлува чоек од точка А до точка Б додека потем врти на вертикални дијагонали околу трансибирската железница, иако претпоставувам најлезет е во лето да се турира опуштено бицклистички по тајгата, сепак со тој памет до камчатка за три години

Томск - http://www.igeografija.mk/Portal/?p=5245 а еве и плус мотив за ергени [1]

Ultimate Challenge - http://www.bikemap.net/en/route/2532635-siberia/

Felt Mountain Bike by the Tomsk River Bridge, Siberia - [1]
Edited by Max - 26-Nov-2014 at 22:38
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 26-Nov-2014 at 23:56

да не излезе ко песна муабетов, но не си прајте леснобајрам на памет кога е во прашање туринг по азија макар тоа било во полициски скоцкана земја ко Русија иако и таму заради екстра присутната корупција може да се вртите у круг пр. ако останете попат без пасош ил слично, просто од старт набавете си заверена фотокопија од истиот, потем имајте на ум резерва кредитна по сендвичи и сл., настрана што корисно е да знаете колку толку руски бар да разбирате ако не можете да вратите, иако тоа цс-сурферите се екстра помош за локална навигација капак речиси ситезнаат англиски од младите во најмала рака доволно за да се обезбеди човек со инфо каде се не смее да стапне, вклучително и хостели бреј какви се ги нема, затоа најбезбедни преноќишта или дестинации се манастирите в Русија јасно зависно од манастирот та најчесто оние во европскиот дел се туристички расположени со оглед дека од цела земја им гостуваат поклоници...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=110733#110733

и настрана сите ризици и екстреми, Русија за нас е идеална авантуристичка дестинација, и не само заради кирилицата туку бидејќи не е толку густо населена, капак кога ќе ве видат на точак локалци за нив сте како вонземјанин нели та неретко и ќе завршите каде и најмалку сте очекувале, но сето тоа е дел од вожња без страв од смрт та и компас просто за тоа доказ е Дејан

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 28-Nov-2014 at 19:57

интересно е што денес со ова gps навигацијава и на сон да замине чоек негде лесно ќе се ориентира, единствено што е проблем е струја а доколку човек скита подолго в природа, та корисно е да има или динамо чарџер на точак или евентуално соларен, таман додека да извадат во малопродажба тоа новите пиезоелктрични и ова е повеќе од доволно...

него беше фора кога ми замрзна телефонот лани, та не чарџер та не карти, просто вожња во празно со оглед дека крстосници и рачви по регионалните патишта скоро на секои 10-15 км та оди избери кој пат да го фатиш, за среќа освен еднаш другиот дел од рутата тој ден не го промашив...

затоа секогаш оставете луфта околу роковите и договорите заради непредвидени ситуации...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Dec-2014 at 02:10

кога можат елегатно пополнети невести да турираат по азија зошто не и било koj друг!? само треба добра организација, и подготвеност за импровизација, но најголем ризик имаат луѓе кои скитнуаат вон патните коридори а сакајќи да истражат локални крстосници - е тука е весело~

доколку за континентални трипои немате волја, бар локално градски ил планински турирајте

cycle geography
http://www.newgeography.com/content/002879-how-to-build-a-culture-bike-safety

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=105977#105977
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=105793#105793

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=144195#144195


~

за локален туринг еве и добра рурална мотивација

http://pathlesspedaled.com/2011/08/economics-of-bike-touring/

http://bikeportland.org/2011/08/08/guest-infographic-how-bike-touring-could-save-rural-economies-57428

Edited by Max - 17-Dec-2014 at 09:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 31-Dec-2014 at 23:02

ako turing mi e best of opcija za site vreminja, najshkart pojava od druga strana mi e festivalsko slavenje nova godina, iako si priznavam deka ni na svadba taka ne sum otkacil ko za vreme dadeni proslavi na ng, bitno ova vecer nije moj den no dokolku coek neznae za drugo slavje poarno i ova neka si go tera samo da ima pricina za veseli sretenija... so bliski ubavi ili mili lugje, dali!?

me chudi ako bolshevicite bile do koska originalni zoshto gi prifatile nasledenite internacionalni kodeksi vkluchitelno i gregorijanskiot kalendar, da e pocudno NG im bila eden od pospektakularnite praznici

http://www.npr.org/blogs/thesalt/2011/12/27/144326826/for-russians-new-years-eve-remains-the-super-holidayhttp://siberiantimes.com/other/others/features/f0038-s-novym-godom-in-pictures-how-the-ussr-marked-the-happy-times-at-new-year/

~

http://www.cafepress.co.uk/+soviet-propaganda+bumper-stickers
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 25-Jun-2015 at 11:41
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3189&PID=197057#197057

+ добра комбинација за пензионери

http://www.bicyclekingdom.com/tours/index_hike.html
Edited by Max - 27-Jun-2015 at 14:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 27-Jun-2015 at 14:08
за оние кои им е далеку Кина на располагање ја имаат секогаш Словенија

[1] http://www.geopedia.si/#T1044_x499072_y112072_s9_b4

http://www.bicikel.com/forum/?forum_id=20Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 27-Aug-2015 at 19:57

слична на природата во Словенија од екс-ју е природата на Киргистан во однос на екс-ссср, а идентична е онаа кавкаската Осетија, Чеченија ил Дагестан итн. но тука не секој се одважува на туринг, евентуално Краснодар или Ставропол ко попитома замена [1]

http://travellingtwo.com/resources/kyrgyzstan [1]

http://www.ecotour.kg/Mountain_bike_tour  [1]Edited by Max - 02-Oct-2015 at 22:26
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 28-Aug-2015 at 11:00

дел од географија е антропологија а дел од оваа е етнологија (културна антропологија) но со оглед дека ритуалите ретко кого го пленат односно етното најчесто фаќа прашина по музеите, или што побрзо се заобиколува во својата природна средина, претпоставувам останува само физичката антропологија ко интересна за нишкава особено феминистичката [1]

http://top-antropos.com/rating/item/339-samye-krasivye-kirgizki

локален етно анти-феминизам
Norwegian Helsinki Committee found Kyrgyzstan has the highest rate of teen pregnancy in Central Asia, and the fifth highest in the 35 countries of Eurasia [1]

"I really don't want to be kidnapped. I don't want to get married," she said she screamed at them. "Please let me go," she begged.
     They didn't. Few men here take a woman's pleading seriously because girls playing hard-to-get is par-for-the-course during the ritual of bride kidnapping in Kyrgyzstan
...
Approximately one third of Kyrgyz women marry by means of non-consensual kidnapping [1]Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 29-May-2016 at 11:55


ето откраднаа и 360 атмосфера од азиските висои 

http://project360.mammut.ch/#route/mount-everest/south-route/1/details

https://gearjunkie.com/explore-mount-everest-360-degree-view

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 02-Jun-2016 at 10:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 08-Jun-2016 at 09:55


мислам дека во светов има само неколку места ко Хималаите кои како недопирливи ја поместуваат мислата вонвременски, а меѓу нив посекако предничи Антартикот, нашиот јужен камп за геолошки, географски и гравитациски мистерии

http://www.livescience.com/48099-antarctica-melting-earth-gravity-changes.html

~

http://blog.therainforestsite.com/antarctica-ocean-currents/место кое сред глобалното загревање елиптично ќе се наврати на своето шумовито минато, прашање е само дали во некое слично империјалистичката свита [1][2] ќе преживее правовремено

http://www.bbc.com/news/science-environment-12378934

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 26-Sep-2016 at 06:09
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 26-Sep-2016 at 07:30
Сепак, нема боље од ArcGIS
ಠ_ಠ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-Oct-2017 at 13:31

веројатно и вакви варијабили можат да се протнат емпириски по гис-оиве, што би рекле технократски секој научен метод подлежи на проверка особено ако на дофат ви се интерактивни да неречам вр симулации со оглед дека со супер-компјутерите нема која претпоставка немиже да се испегла, проблем е само што истите Животот неможат да го дофатат сеопфатно однсно потака од овоземното, сепак може да предложуваат која сијалица поарно би светела на овој или оној плафон во колективниов стан наречан Земја, но и како претпоставка интересно звучи теоријава иако и фали натака здрава споредба пример со онаа дека како битија најдобро функционираме во заедница со 160 лица ... [1][2][3]

исто прашање е дали ваква варијабила е логична ако не одржлива да постои како теорија во однос следните колапси посреди кашатализмов, од екологија преку економија до декаденција!? односно дали навистина е корисно се да се сведе на математички рационализам, хм дури ни кинезите не би се дрзнале на ова ...

[1] BBC Two - The Code

Physicist discovers that the reason we all live in cities is... 1.15

There is much wrong with urban life – pollution, congestion, the sheer lack of space – yet more and more people across the globe are embracing it.

For the first time in history, more than half the world’s population can be found in cities.

Why do people want to live in the Big Smoke? It turns out that mathematics has the answer.

I have just made a BBC2 series, The Code, in which I explore how numbers can explain everything around us.Despite the huge cultural differences between, say, Rio de Janeiro and Guangzhou, there is a mathematical pattern that connects all cities across the world, transcending political and geographical boundaries.

And it can be understood by a single magic number: 1.15. Each time the population of a city increases by 100 per cent (in other words doubles) the social and economic factors scale up by 115 per cent.

So, if you compare a city with a population of one million people to a city of two million, then instead of the larger city having twice as many restaurants, concert halls, libraries and schools, you find instead an extra 15 per cent on top of what you’d expect.

Even salaries are affected by this curious ratio. Take two employees doing exactly the same job but in different-sized cities, then the employee living in the city with a population of two million will on average have a salary 1.15 times the salary of the employee in the city with one million inhabitants.Double the city size again to four million and the salary gets increased by another factor of 1.15. The bigger the city the more you’ll get paid for doing exactly the same job.

This universal scaling was discovered by Geoffrey West, a British-born theoretical physicist now working in New Mexico. He used the mathematical analysis normally applied in the search for fundamental laws of the universe to see if there are also universal characteristics to the cities that span the globe.

It is not hard to believe that maths can explain gravity or electricity. But a city? Can numbers define a mass of people with their own motivations and desires, all going about the business of their lives?

The answer is yes. Mathematics is the code that controls not only our world and everything in it, but even us, a jumble of millions of individuals.
West and his team amassed data for thousands of cities across the world.

They collected everything from the total amount of electrical wire in Frankfurt to the number of college graduates in Boise, Idaho. They recorded statistics on petrol stations, personal income, flu outbreaks, homicides, coffee shops and even the walking speed of pedestrians.

When they started to analyse the figures, the hidden code emerged.

Regardless of where in the world a city might be, a doubling in population brings with it a scaling up of social and economic factors by the magic number of 1.15.
And this is the key to why cities are so attractive: individual citizens appear to get more out of them. If a person moves to a city that’s twice as big, then all of a sudden they’ll get 1.15 more facilities.

The cost of providing all these extra services is also affected by this scaling, but in the opposite direction. The costs diminish. The cost per person of copper wire, tarmac and sewage pipes, for example, goes down by 15 per cent. Contrary to popular belief, this implies that your personal carbon footprint is smaller, the larger the city in which you live.

It is not only benefits that increase by the magic ratio, however. Crime, disease and traffic, or even the number of AIDS cases, are all scaled up by 1.15, too.

This is the beauty of mathematics: to see the simple structures that are at the heart of our complicated environment and the people in it.

Unimaginable as it may seem, we appear to have no choice over what effects we have en masse.

The scope of this sort of research is immense. We are even starting to unlock the human brain by viewing the neurons and synapses as points and connections in another mathematical network. It is possible that one of the deepest questions in science and philosophy – consciousness; what is it that gives me the feeling of an ‘I’ inside my head – could be the result of mathematical properties of the way our brains are wired.

No doubt it seems reductionist to reduce the buzz of New York or the sophistication of Paris to a single number. But, if nothing else, it proves that the world we live in can ultimately be explained by numbers.

Marcus du Sautoy is Professor of Mathematics at the University of Oxford. His TV series The Code is on BBC2 at 9pm on Wednesdays.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2020527/Physicist-Geoffrey-West-discovers-reason-live-cities-1-15.html


Edited by Zelenikovo - 21-Oct-2017 at 13:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 22-Nov-2017 at 15:55

економскиот калабалак е неминовен, а не пак еколошкиот импакт заради него, та не се лутете ако утре животот ви испари заради загаденост отколку сиромаштво, иако потем доколку не сте рурално осигурани и тоа ќе ви биде норма посреди испарувањето ако не лично фамилијарно ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=196562#196562

https://www.slideshare.net/AmandaShort2/mediterranean-ecological-footprint-report-2015

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=197464#197464


Edited by Zelenikovo - 22-Nov-2017 at 15:56
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 25-Jul-2018 at 10:11

може средоземците во енеолит немале голем еко-футпринт своевремено, но ако имале оружја за масовно истребување и тоавлијаело на менување на биодиверзитетот, дали тие шпекулации се точни пр. во однос Атлантида и Мохенџодаро можеби Гоблекитепе или пак Мемфис - незнам, интересно некој велат Мемфис бил атлантидска провинција итн.

нејсе, повод за думањево е видео анимавијава за меинстрим разбирањата околу човековата популација, кои не се поклопуваат ни од блиску со претпоставките за популацијата на Атлантида а посекако ако постоела ваква вооружена енеолитска цивилизација сигурно имала и антипод со слична популација, но додека меинстромерите не ви пишат дека е така и на видеово нема да биде така, иако е убаво срочено, чиниш дефинитвно од Африка тргнале во поход хоминидите, а што ако е од Азија [1] можам да замислам за каква научна пропаганда би го сметале во иднина видеово доколку се испостави дека нечиј исклучив научен детерминизам бидејќи имал свои мецени во универзитетските кругови без простор за никаква скепса си наметнал своите разбирања на сите како конечни!

http://atlantipedia.ie/samples/population-of-atlantis/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 25-Jul-2018 at 13:29

еве интересна анимација која од прилика претпоставува колку население имало одредена империја, вели македонската во својот максимум ~20 милиони жители, додека римската ~50, а византиската слично ко и македонската потем ~17 ... по оваа логика слична популација имале и персијците, а сигруно и месопотамците, за конечно одејќи потака наназад и атлантиѓаните, проблемот е само то нема доволно опипливи докази каде се и колку се биле распротранети, бидејќи мегалитни објекти и опсерватории или пак потонати пирамиди има од Азија преку Европа и Африка па се до Америка, иако јасно е дека атлантида била некаде в среде, многу веројатно Средоземното Море ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_demography


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.