build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Античка технологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Античка технологија
    Posted: 27-Sep-2012 at 10:24


не треба особен вовед, би ја нагласил само улогата и заслугата на александриските научници  што е и нормално имајќи предвид каде било истоварено  цело знаење на стариот свет, почнувајќи од неолитскитo тркало, преку разбојот од бронзено време, па се до појавата на воденицата која се смета дека баш таму е патентирана  http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_technology#Ancient_technology

истата таа воденица во доцна антика кога рим бил во небрано од опсадата на готите добила и своја пловна варијанта, што денес и мене ме импресионира та ете ме потикна и да ја поздравам, потсетувајќи се дека понекогаш најбрзо чоек наоѓа чаре ако јако удри на контра, впрочем ако инаетот е магарешки и мајмунот ќе остане забезекнат! среден век сигурно млиноиве пловеле и по балкан, но за ова инфо само ѓорѓи колозов може да извади!

http://en.wikipedia.org/wiki/Ship_mill#History

http://www.lowtechmagazine.com/2010/11/boat-mills-bridge-mills-and-hanging-mills.html
Edited by Max - 06-Oct-2012 at 17:03
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Sep-2012 at 23:33


ако размислам подобро најстара технологија би била топењето и користењето руда, почнувајќи од бакарот,  а Печката како  направија  била најстара  машина која се користела најпрво за спремање сомуни, потем за тули, а дур на крај за тенекиња! но тоа значи дека не е античка ами неолитска технолија http://seco.glendale.edu/~rkibler/kilns.html 

така да најстара фурна за храна се смета за сега дека е моравската палеолитска печка(+-29k BC) - http://en.wikipedia.org/wiki/Oven#History [1] иако  и за глината е истиот случај  односно од истиот локалитет но ете варираат  векоите (+-21k BC) - http://www.ehow.com/about_6555058_history-kilns.html  [1]

http://www.antiquitas.pl/Antiquitas_terra_sigillata_firing_eng.html [1][2][3

но во антика го усовршуваат процесот на печење, преку усовршување на самите печки, а  кој како таков се користи  и во среден век 1][2][3] истото важи и за вар-та/креч-от кој наголемо се користел и во антиката [1][2][3] а истото важи и за производството на јаглен [1][2], а што е до металите се смета дека најсовршени антички печки за железо имале кинезите http://en.wikipedia.org/wiki/Blast_furnace#China 


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Sep-2012 at 23:41
се смета дека најстара грнчарија имаат Сумерите,иако на Балканот се пронајдени артефакти постари од тие на Сумерите,но како целина балканците се слаби да го промовираат тоа
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Sep-2012 at 15:05


добро имаме неолитска грнчарија, па и енеолитска ако се земат предвид фигурините или печатот од говрлево, но како што може да се види во чешка ете уште во палеолитот печеле фигурини а зошто не и садови!? значи сумерите ни од блиску не постоеле тогаш ете имаме ние и постари палеолитски наоѓалишта ко пешна на козјак но дали пред 40-50k BC печеле глина тоа незнам за 1-2 милениума многу работи се менуваат но дури и тогаш имале техника на украсување орудија односно најстара појава после касапите се уметниците во палеолитот [1] значи настрана теориите за писменост дури гледани само како артхефакти ваквите ајде орнаменти доволно укажуваат на тоа дека ум-етно-ста уште во најрани времиња била појава, та остај друго имале и хирурзи колку и тоа лудо да звучи [1]

но да се вратиме на антиката чие златно доба е т.н. елинизам, процвет кој е во зенитот на македонското царство, а кога всушност на кратко се обединува стариот свет и како комуникација и како наука, ајде прв сестран светски поредок... за миг  (2-3 века) почнало да течат реки знаења, кои заради строгиот робовладетелски ситем во рим подоцна биле или запрени или запоставени, со оглед дека знаењето носи слободоумност, моќ, независнот итн. не дека апла се сотреле напротив има особен напред и за време рим и во византија [1] но на почетокот цело знаеење што е вон контрола во најдобар случај го сторнирале што допринело за стагнација, слично ко денес што не се дозволува процут на нови технологии иако во изобилство ги има, а не па тогаш кога со едно палење на библиотека од типот ко александриска многу работи одат во неповрат, сепак се' не можеле да спалат, та доста нешта и биле сочувани, знаења кои потоа арапите ги реоткриваат, работат на нив и ги распространуваат [1] особено брзо напреднале со оглед дека општо слаб бил развратот по народот во исламскиот свет заради што цело слободно време и вишак енергија се посветувала на уметноста и науката што придонело за доцно-античка ренесанса која е предвесник подоцна на европската 

http://en.wikipedia.org/wiki/Transmission_of_the_Classics#Two_periods_of_translation

дел од документарецот за керамиката - http://www.youtube.com/watch?v=AQnnmZ4FHmQ


но она што збунува не е зошто науката се зауздала туку зошто размената на знаеење станала посесивна појава, налик подоцна во време на цутот на индустриската револуција сите биле отворени и споделувале знаење за да веднаш потоа банкарите на ова стават параф и почнат се да условуваат со патенти, сопственост, кратко речено скржавост и алчност 

Edited by Max - 14-Sep-2013 at 22:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Sep-2012 at 17:44


интересна појава за тоа време е и парната технолоогија која сепак останала на ниво на идеа во антиката а со која само експериментирале, а кој знае може и доста работи криеле налик тајни знаења заради што не дочекале истите масовна промоција, јасно зависи кој од какви побуди пристапувал на иновациите, и денес имаш луѓе со материјалистички а имаш и со филантропски мотиви, што не значи дека се успешни изумители, а капак и да немаат по сите страни интернет,библотеки,струја и сл. дефинитивно ја заглавија [1

како и да е, да се вратам на пареата, значи  античката играчка на феноменот Херон Александриски е повод за индустриската револуција во романтизмот

"steam engine was probably influenced by HERON'S device." - стр.11

"expansive force of steam was first used by HERON, "merely in an ineffectual toy.'' - стр.12

"it is generally held that the actual development of the steam turbine was based on experimental work with the principles embodied in Hero of Alexandria's reaction sphere.'' - стр.13

"the construction of the steam engine had to wait until it was possible to make iron pipes and put them together with screws [he means threaded joints]' - стр.14'

http://www.nd.edu/~powers/ame.20231/keyser1990.pdf

Heron's autokinetic sphere. It is a counterexample, or a clever crucial experiment, which served to prove the possibility of motion... [1]

Alexandria - Silicon-Valley der Antike - http://www.youtube.com/watch?v=Yjs2YE50NMM


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Oct-2012 at 01:53


http://en.wikipedia.org/wiki/Antikythera_mechanism#Speculation_about_the_mechanism.27s_purpose [1]

Though it is over two thousand years old, it represents a level which our technology did not reach until the eighteenth century…If the insight of the Egeyan had matched their ingenuity, the industrial revolution might have begun a thousand years before Columbus. By this time we would not merely be pottering around on the Moon, we would have reached the nearer stars. http://betterthanufos.blogspot.com/2012/01/antikythera-device.html

цел документарец - http://archive.org/details/2000YearOldComputer

едит: добра забелешка - Timeline of Systematic Data and the Development of Computable Knowledge - http://liveweb.archive.org/http://www.wolframalpha.com/docs/timeline/

 Edited by Max - 10-Oct-2015 at 12:07
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Oct-2012 at 10:41


после "компјутеро" би требало да се спомне  и за багдатската батерија, но повторно како и со механизмов и таа влегува во сверата на изуми наместо практични направии или нешта што античкиот чоек ги користел, во оваа свера влегува картографијата односно морепловството а имајќи предвид што вели науката за двете  на изненадување на сите се јавуваат аномалии како мапата на Пири Реис  "мистерија" која е тема во приложениов документарец...

официјално мапава е компилација од португалско-шпански мапи со лоша претстава на антартик http://xoomer.virgilio.it/dicuoghi/Piri_Reis/PiriReis_eng.htm сепак држат и поентите на хенкук дека е преслика и од антички мапи до кои арпскиот свет дошол преку птоломејските абери... 

Hadji Muhiyyddin Piri Ibn Hadji Mehmed, or Piri Reis (d1555) was a naval captain who made important contributions to geography. He drew a map based on his experiences as a sailor. He wrote a book Kitab al-Bahriyya (book of navigation) which he presented to the Sultan in 1525. It gives detailed information on navigation, nautical astronomy and accurate charts describing the important ports and cities of the Mediterranean Sea. He gained fame as a cartographer when a small part of his first world map was discovered in 1929 at Topkapi Palace. It was drawn in 1513 without lines of latitude or longitude. It was drawn on gazelle skin, detailing the western coast of Africa and the eastern coast of South America. His map was the earliest to include the Americas, and perhaps the first to include Antarctica. It was the oldest map in existence and considered the most accurate in the 16th century. As the original map of Columbus was lost, and Piri Reis map was based on his, this map had historical value. In 1528 he presented his second map to Sultan Suleyman the Magnificent (1495- 1566). In a poem of 10 couplets Dar Biyane Pusula, he described the compass... http://islamquranscience.org/learning-in-ottoman-sultanate/ 

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Oct-2012 at 21:22


мегалитски и антички камени зданија - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=137537#137537

доцно-античкa камена ренесанса - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=121019#121019
Edited by Max - 14-Sep-2013 at 21:44
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Sep-2013 at 21:28


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Sep-2013 at 13:51


она што е интересно за античката технологија е нејзиното потекло односно не ми се верува дека толку брзо во рок од 5 века процветал научно стариот свет!

може аналогијата камен-бакар-железо и навистина е незаменлива како етикета за познатата за нас историја но што ако истата е спакувана така да колективно живееме во самоизмама Question односно што ако и навистина имало понапредни земјани а кои функционирале на далеку пософтициран начин него што тоа нам ни е јасно ил воопшто познато а кои фрагменти од своја ука расфрлале од немукает

ваквата научна мистика се пројавува во континуитет како митолошка низ неколку периода

1. АТЛАНТИ - [1]

+ нешто измеѓу на исток и нешто измеѓу на запад

2. ЕСЕНИ - [1][2][3]

+ нешто помеѓу

3. ИЛУМИНАТИ - [1]

последните два култа се дуалистички потпирајки се и на егејските мистерии како орфичкиот ил самотрачкиот култ односно аркана знаење во кое како такво во своето владеење го адаптирале и војсководачи како Александар,Наполеон,Хитлер,па и Тито иако од среден век навака ретко да се најде адепт со чисто срце,како и да е нивната цел била и сеуште е манипулација на СИЛИ односно кој знае како со Сонцето тој ги контролира и ветровите,гравитацијата,плимата,магнетизмот,електрицитетот итн. иако сега веќе трката е како да се изведе вештачко сонце а со тоа да се добие и перпетумобиле под рака 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Jan-2014 at 03:11


по се изгледа она што во православната мистика се нарекуваат Митарства [1] во ведската мистика е Brahmanda [2] античка космологија со ист именител [3] но во различни калапи и дропки праксирана, иако ова е повеќе аналогија отколку запазена опсервација, која сепак не е далеку од симетрично равенство а во најмала рака е циклус од кој се стремиме да скубнеме [4] иако попат има многу што каде можеме да се сопнеме, заглавиме и најлошото очајуваме   

едно е јасно, поголема стапица од технократскиот мозок здравје дека некој ќе најде денеска
Edited by +Protagorist - 01-Jan-2014 at 03:13
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Jan-2014 at 16:03


http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_timekeeping_devices#Timekeeping_devices_of_early_civilizations

http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Jazari#Clocks [1]

http://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_clock#Su_Sung.27s_Cosmic_Engine

http://www.dailymotion.com/video/x1igopj_forbidden-knowledge-machines-of-the-ancient-orient-documentary_tech
Edited by +Protagorist - 10-Oct-2015 at 12:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Mar-2014 at 20:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Jul-2014 at 14:17

vo kontekst postovite [1] za tovarna kolichka vo ZRZ

http://www.lowtechmagazine.com/2011/12/the-chinese-wheelbarrow.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Jul-2014 at 18:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Jul-2014 at 19:18

ako chovek bara nzs za egipetskiot razvoj toa posekako se Jazinjata od halfa, koja e tipicna bilka za egipet i denes, interesno e deka na postilka od halfa sedel i Buda koga se prosvetlil [1]

prosto bez jazinjata nit brodoi kje imale, a so toa nit zdrava trgovija, a ne pa krevanje kolosalni zdanija so lezet, iako terale i potaka od toa [2]

http://community.plu.edu/~ryandp/tech.html/url">

http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/trades/rope.htm

http://www.pbs.org/wgbh/nova/pharaoh/expl-nf.html

Edited by +Protagorist - 10-Oct-2015 at 11:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Aug-2014 at 18:48


moze najinteresno poglavje vo nishkava bi bilo okolu platnata i tkaenjeto niz vekovite, mozebi bi potiknale nekogo od muzeite da stokmi soodvetna lokalna postavka bar za ova imame eksponati na pretek, verojatno za lokacija nasoodvetni bi bile lokalnite dolini kade najmnogu se odgleduvalo konop, len i pamuk, a ne bi bilo loso da srochemi i nekoja virtuelna ako ne realna turistichka ruta [1][2]  
Textiles have been an integral part of human daily life for thousands of years, with the first use of textiles, most likely felt, dates back to the late Stone Age, roughly 100,000 years ago. However, the earliest instances of cotton, silk and linen being to appear around 5,000 BC in India, Egypt and China. The ancient methods of manufacturing textiles, namely plain weave, satin weave and twill, have changed very little over the centuries. Modern manufacturing speed and capacity, however, have increased the rate of production to levels unthinkable even 200 years ago.

http://nyfashioncenterfabrics.com/pages/history-of-fabric-and-textiles
Loom: from 6000 BC

The earliest known evidence of a loom comes from Egypt in about 4400 BC, but some method of supporting the warp exists from the beginning of weaving. The threads must either be suspended (and held taut by a weight at the bottom) or else must be stretched in the rigid frame of a conventional loom.
      
Weaving: from 6000 BC

Until recently the earliest known scraps of cloth are woven from wool; dating from about 5800 BC, they come from Catal Huyuk in Anatolia. Similarly the first known example of linen has been from about 5000 BC in Egypt, where flax (an indigenous wild plant in the Mediterranean region) is cultivated. But a small woven fragment discovered in 1993 near the upper reaches of the Tigris probably pushes back the available evidence. It appears to be linen and has been dated to about 7000 BC.

Cotton is grown in both Eurasia and America; woven cotton survives from about 2500 BC in the Indus valley and slightly later in Peru. The most precisely localized source of any major fabric is China, where pieces of woven silk are known from about 2850 BC.


http://www.historyworld.net/wrldhis/PlainTextHistories.asp?historyid=ab11#1459


https://archive.org/stream/in.ernet.dli.2015.69404/2015.69404.Ancient-Egyptian-Materials-And-Industries_djvu.txt

http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/timelines/topics/flax.htm

http://www.weavingartmuseum.org/ex1_main.htm
Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 03:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Feb-2016 at 19:00


незнам како им успевало во антика да врзат греди со леснотија, но во среден век сигурно се снаоѓале полесно [1] веројатно бркале и алхемиско чаре од тип - Ako ekser kucate u drvo, može se desiti da se drvo raspukne, а To možete izbeći ako ekser premažete sapunom [2]  

уствари воведов беше ради сапунот, односно после античкиот текстил логично би било да има пост и за антички детергент, сигурно придавале особено значење на фини платна дал за тоги или килими, па логично имале и мал милион марифети за нивно тимарење

From ancient times, chemical additives were used to facilitate the mechanical washing of clothing with water. The Italians used a mix of sulfur and water with charcoal to clean cloth. Egyptians added ashes and silicates to soften water. Soaps were the first detergents. A variety of agents were used in ancient times, and even (putrescent) urine for certain applications as well as saponins and ox bile [1]

http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Soaps_and_Detergents#History

http://spadet.com/soap-making-history-and-techniques/

http://www.soaphistory.net/

http://www.cleaninginstitute.org/clean_living/soaps__detergent_history.aspx

и ајде технички туку сигурно најголемиот култ кон сапунот бил заради негова дерматолошка употреба, ем тогаш а посекако и денес органик сапун е чиста поезија за сите сетила, плус минус филозофски мелем ко катализатор за убавина односно чистота, макар што сапун ко сапун денес се перцепира ко напаст за кожа заради неговата алкалност - You should avoid cleansing skin with soap. This is because skin is slightly acidic and soap is alkaline. This disrupts the skins naturally acidic protective film. Oil based cleansers are suitable for all skin types. [1]

Did You Know: 

The Bible mentions that the body of Christ was anointed with Aloe Vera & Myrrh after it was removed from the cross. (John 19:39)

According to legend, Alexander the Great was persuaded by his teacher Aristotle to capture the island of Socotra as it had a rich supply of Aloe Vera plants. These plants were used by Alexander's soldiers to heal their wounds!

http://www.swatisoaps.com/transparent-glycerin-soaps-838466.html
Edited by Max - 13-Feb-2016 at 21:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Feb-2016 at 13:32


pretpostavuvam starite civilizacii gledale na sapunot posushtno nego nie denska, koi ziveejki vo izobilstvo zaboravame da mu pridademe iskreno znacenje  na ona shto i navistina ni e bitno, normalno ima eden kup sporedni raboti koi i aktivno ne defokusiraat, pa i dosta indirekten s'klet posredi  [1]  taka da porano Sapun sigurno bil i mistichna rabota na nivo na temjanot, najchesto neophoden posle motika a pred molitva  :] so ogled deka duhovniot svet im bil imperativ na antichkite i neolitskite narodi, mislam deka vo sreden vek ziveele neshto po prljavo, iako bi  chinam toa bilo sluchaj poveke so evropa nego istokot

 

http://www.motika.com.mk/10-neshta-koi-drevnite-kulturi-gi-pravele-podobro-od-nas/
 

ova so kamenot  ima interesna pretpostavka deka moze go timarele so bilki [1] ili pak vo egipet so frekvencii [2]

vo nishkava pretezno se preturaat zemni dostreli od minatoto, a i na toa neka ostane, oti za duhovnite bi trebalo cel eden forum melenje dumi  od paganizam  i paganski monoteizam,  preku monoteizam, pa se do srednovekoven spiritualizam, a realno nam ni tehnichkite podvizi ne ni se celosno razbirlivi, a ne pak duhovnite koi ko tehnokratski klonovi ni od blisku ne mozeme da gi razbereme a ne pak nekako i da gi pozajmime, eventualno na plejbek dal ceremonijalno ili umetnichki...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jun-2016 at 13:41
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.