build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов Клинички центар кај Бардовци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Nov-2018 at 22:40
Бардовци според мене е најдобра локација, подеднакво пристапна од било каде и со најдобар потенцијал за развој на сообраќајната инфраструктура на Скопје како и потенцијал за изградба на нова станбена населба.
Штета ако се смести на некој крај од градот...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Dec-2018 at 19:50
Предлог локација за изградба на новиот Универзитетски Клинички Кампус (има видео на линкот).

Мене ми изгледа преамбициозно. На рендер изгледа убаво, но што ќе добиеме во реалноста е сосем друго прашање.

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/videos/307481263310678/UzpfSTEwMDAwMDQ4NzQ1Mjk1NzoyODgyNDE5NjgxNzg0MjUy/
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 74
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Dec-2018 at 21:33
Следниот пат Агим Красниќи од Кондово нема да се двоуми многу, многу. Ќе има гулаб на дланка да го пука,
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 74
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Dec-2018 at 21:35
Најдобра локација за новиот клинички, кој можда ќе се изгради 2055 година е клучката кај Хиподром.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Dec-2018 at 09:27
Originally posted by Џоле

Предлог локација за изградба на новиот Универзитетски Клинички Кампус (има видео на линкот).

Мене ми изгледа преамбициозно. На рендер изгледа убаво, но што ќе добиеме во реалноста е сосем друго прашање.

https://www.facebook.com/AleksandarNaumoskizaGorce/videos/307481263310678/UzpfSTEwMDAwMDQ4NzQ1Mjk1NzoyODgyNDE5NjgxNzg0MjUy/


Фино изгледа но според мене локацијата е утка. Инаку имам неофицијално инфо дека најверојатно ќе биде таа локација. Хиподром исто така не се сложувам а првенствената во Бардовци мислам дека е нај ок затоа што е средишно за било кого од каде и да доаѓа.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Dec-2018 at 09:49
Идејното решение изгледа убаво, но кога ќе направат проект и ќе увидат дека вредноста на вакво нешто е милијарда евра ќе ја почнат одново процедурата (како и многупати досега) Crazy
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Dec-2018 at 12:12
Не заборавајте дека освен пристапен пат (обиколница), до новата локација за Универзитетски клинички центар МОРА да задоволува барем уште два други услови. Прво, мора да има локален пат по кој ќе се движат автобусите од јавниот градски превоз на Скопје, бидејќи во моментов автобусите на ЈСП по закон не смеат да се движат на автопат, што значи не и на скопската обиколница. Како второ, мора да биде локацијата во близина на пруга од скопскиот железнички чвор, за во иднина овој здравствен комплекс да се поврзе со градско-приградска железница.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Dec-2018 at 19:12
Без гајле дечки, локацијава ќе ја бараме уште некои 2-3 години, па после ќе правиме идеен проект, па ќе сфатиме дека многу кошта тоа, па ќе бараме нешто друго, па ќе ставиме камен-темелник, па ќе се смени власта, па ќе го откажеме претходново, па пак ќе бараме локација, па пак ќе правиме проект, и така. Да се случува нешто
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Dec-2018 at 09:24
По она јас што го имам како инфо многу брзо ќе се започне.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Dec-2018 at 19:15
Јас викам да му платиме на косово 300 милиони за во иднина што и да градат да ни дозволат пристап до услугите по косовски цени, така барем некакви изгледи има дека некогаш ќе имаме пристап до болница.

За проект од милјарда евра главен услов е земјиштето да било државно оти мн скапо ќе ги фатело... а бе домаќинлук невиден, алал да им е! Само напред!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Jun-2020 at 22:07

да не беше така ни грувеци немаше да го тераат тргни застани! туку рендери од новиот кај Бардовци имет ли, ова ново-старата верзија што ја думаа за на Водно некако ептен чудно-терсене естетски за во овој век, навидум модерно, но и поисплатливо би било да оделе со коцка, ем и внатре ќе добиеле Атриум, онака да може Персонал Пациенти и Народ да подизлезат одма на Тераса, евентуално да се пуштат и топли мостови за брза интерклиничка соработка, но потенцијално корисни и како помошни пожарни излези така т.е. да се има повеќе опции за евакуација итн. инт.

беа думале за нов клинички на истата локација но никаде абер за катна гаража ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Jun-2020 at 09:16

еве новиов имет интересни атриуми, но погрешно разгранет комплексот, ќе речеш работа на вкус, но најмалку што им треба на болните скоцкуење, си земаш бројче и бараш комплексот, мислам ќе разберев со ваков проект да одат во густо населена локација ама да се фрлат милијарда евра а од тоа да се добие просечна лего разиграност тоа е мислам греота, не сум паметен дали и колку вака развиен проектот е ергономски, но знам дека овалноста смирува а неа ја има само во приемниот централен дел, претпоставувам и административна зграда, додека пациентите реди ги скоцкано, бреј дури ни Клинички постојно не е толку скоцкан, иако за таа локација и во тоа време кога е кренат токму лего требит, па пак не ет доколку се види поубо како се е расфрлано, ова баш ко во фабрика да треба да одиш, функционалност подобна за бројлерлук, ајт може само така ми се чини!?можеби паметно е, а во костец најавите за мега светска рецесија наскоро, да се дума Новиот Клинички во добар дел да се склепа по примерот на оној во Вухан т.е. да биде Модуларен, а врзнего само да се лепне некоја фенси цнц-фасада која пример би ја штанцала од Микросам купена машина, а потоа комотно сонеа и другите клиники низ земјава соодветно нека ги освежуваат, така потенцијално би се добило и вентилирачка фасада ... не дека не треба да има Цврсти Сегменти како Операциони Сали Интензивна и сл. кои и при земјотреС и при нуклеарнА катастрофа би биле топтан во функција, но Страничните Крила каде престојуваат Пациенти за Скрининг или пак на подолга рехабилитација тие комотно мжат да ги склепаат модуларно, та и со можност за брза дислокација ...

еве подоле примери каде може да се забележи дека сега кај новите универзитетски клинички центри Овалноста во некаква мера е присутна, просто смирува, не дека тоа треба да биде меур до меур, логично се што е премногу како крајност е напорно, но мислам на ваков буџет комотно може да се испроектира нешто уникатно а тоа да е лесно-смирувачки, доволно и во планот заоблени да се блоковите, на некој начин така да се бара нзс во однос дневното осветлување, конекциите во однос функцијата и формата, а таквата скулптуралност да не е ниту пренатрупана ниту одбивна, можеби терасесто разиграна со зелени кровои за да и Пациентите и Докторите не излегуваат од објектот а да се опуштат сред паркче, со еден збор треба да се дума кон Пејсажен Урбанизам во кој фракталноста не е апстрактна туку строго предетерминирана за да се постигне што попријатна атмосфера за прстој и работа, дури и кога тоа е минималистички истерано а осигурано преку овалноста ... Докторе Помогај, а како кога првио чекор на работа му ет скоцкан, ем за да се олабаи на 5 минути мора да оди 10 минути на задна врата до парко ... ех, некои Архитекти и пред векои думале оригинално, а ние и ден денес тераме просечно!

https://pgpneuromarketing.wordpress.com/sabia-que/smart-buildings-architects-using-brain-science-for-design-guidance/

не дека денес архитектите се вишок, туку елитите терсене
може и тие да имаа овални канцеларии поинаку ќе думаа
веројатно се тешат со тркалата по службените аутадруга битна работа е што нашио нов логично УКЦ е тргнат од брза конекција до факултето, та прашање е колку ќе им биде подобен на студентите за Практична Настава ... евентуално да врви таму кај Бардовци Брз ЛРТ натака но тоа тешко веројатно, та може ако навистина ет зацртан кај касарната Илинден да бидне за Сите поатрактивен, мислам на Скопјани и Студенти пред се’, а во однос другите би рекол не се опуштајте, што мислат нашиве долгорочно во Косово нема ли да никне Современ Клинички Центар, илити тука ќе запре налетот на приватните Болници, конечно што помасивен објект толку и поскап за одржување, а со пола од тие пари за изградабата комотно можат да инвестираат во нова медицинска апаратура и за другите Градои, што е побитно шминката или функцијата!? А Ако Веќе Одат Шминкерски Тоа Нека Го Сторат Докрај Футуристички, но пак поефективно и за одржување ќе биде идејата за вентилирачка цнц-фасада, комотно истата по потреба да се извади и од неа да се склепа брзо и нов привремен прифатен центар ако натака гргнуваат економски мигранти кај нас, демек нив нема да ги лечиме оперираме или сервисираме, просто ако веќе се фрлаат големи пари тоа нека е обмислено Оштроумно!

sds ветуваа дебати по сите страни, за отворено општество не говореа, но гледаме тоа било само шминка, та повторно во недоглед куршлу до куршлус, битно ќе си поделат тендерите на потпросечни изведувачи, а на крај оди бркај вештерки зошто осветлувањто потфрлило! можам да замислам тоа ако уште сега проектно е затворен муабетов колку повеќе изведбено, камо некој да го извадеше до сега на астал топтан концептот ако не проектот, камо архитекти да думаат јавно понего. нели се бунеа за Ск’14 Плоштад Слобода нека им се с’снат и сега на властите со време да им прават пр. за ова притисок, или пак закаснето илити ретроактивно ќе пееме жалопојки!? зар Студентскиот Сојуз при Градежен во недоглед ќе останува нем!? зар ААМ неможат да огранизираат Трибини ако не еФорум за Народ да ги чуе нивните експертски мислења!?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.