build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 18-Jul-2015 at 18:17
Прилеп


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 18-Jul-2015 at 18:26
Чекај ова гори а овие снимаат или?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 18-Jul-2015 at 19:11
па... мора сиромашната програма да ја збогатат некако.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 558
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 18-Jul-2015 at 20:34
Уште еден доказ колку внатрешноста на Македонија е зачмаена.
Епа така е кога се инвестира само во Скопје.
Мислев дека кога видов деца од Штип кои беа на екскурзија во Скопје како се одушевуваат од движечките скали во ГТЦ...ама ова е врвот.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 18-Jul-2015 at 21:02
Не, него ова се посебни палми... со светлечки ефекти...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 20-Jul-2015 at 16:52
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 20-Jul-2015 at 21:25
Веројатно повторно се работи за некое љубопитно прилепчанче.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 21-Jul-2015 at 14:16
Читав пред некој ден ќе се откупат три плаца со вкупна површина од некој си 1500 метри квадратни за да може парк шумата Гази Баба да се прогласи за заштитено подрачје. Кога тоа ќе се случи градот треба да го уреди и пред се огради овој парк. Ова ќе биде одлично за Скопје ако се реализира како што треба.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 21-Jul-2015 at 14:36
Мислам дека и телекомуникациската кула требаше да биде таму, но сега е веќе касно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 22-Jul-2015 at 16:31
http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/secheni-i-korneti-pisma-na-chitateli
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 13-Aug-2015 at 14:19
нас. Кисела Вода утринава (преземено од твитер профилот на @TatjanaJonSnow)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 04-Sep-2015 at 11:57
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 04-Sep-2015 at 20:18
Originally posted by Џоле

На четирите слики има 5 исушени палми на брегот на Охрид. Тоа се 2.500 евра фрлени (читај: испрани, т.е. украдени) пари. На здравје нека ни е.

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlf1/v/t1.0-9/11953161_10207448785199485_6719967790092446092_n.jpg?oh=e8dfefe3b217bad75aacfd12f224f411&oe=56708527

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10403609_10207448789999605_327125588805306693_n.jpg?oh=57ce606b8c35cb493386b0dc348c2a8d&oe=56AADAED

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/11953121_10207448796319763_1037590400173659184_n.jpg?oh=d18f2d38d56bcd0c8a5e2503ea250e14&oe=567AFCEF

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/11987135_10207448799959854_362417682314065471_n.jpg?oh=d776894e37fb44df38da01285533e7c4&oe=5674CBDA

преземено од фејсбук профилот на Володимѣръ Свѧтославичь


Ако јас гледам како и ти, палмите не се исушени, туку дел од листовите се исушени, видливо е дека нови листови имаат истерано палмите. Секоја билка има период на адаптација, посебно се подложни на шок дрвата кои се транспортираат или се садат на високи температури. Идната пролет ќе се знае колку дрва останале живи. Не постои ни теорија да се прифатат 100% од садници, од било кој тип да се. Дури и најиздржливи типови на садници како багрем имаат % загуби. Знаши твојата политичка пропаганда не држи во случајов. Од една страна плачете за секое исечено дрво, а од друга се радувате на секоја исушена палма.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 04-Sep-2015 at 21:46
Бидејќи си живеам во држава со палми на секој чекор, јас ќе ти кажам од лично искуство дека палмиве на сликите се исушени и нема враќање, само сечење. А дека останатите можеби ќе се адаптираат, во право си.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 04-Sep-2015 at 22:56
тие што имаат нови лисја како палмата на сл.4 сигурно ќе опстанат. јас чувам палми многу долго време и знам што зборувам.

секој нов лист предизвикува сушење на еден стар. палмите така функционираат.

А во Албанија се продаваат многу поголеми палми него овие и нема никаков проблем со пресадување. Ги чуваат во саксии а стеблата им се во пречник поголеми од половина метар. Џинови према овие нашиве

И нема никаков проблем со пресадувањето
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 05-Sep-2015 at 13:21
Originally posted by KingАко јас гледам како и ти, палмите не се исушени, туку дел од листовите се исушени, видливо е дека нови листови имаат истерано палмите. Секоја билка има период на адаптација, посебно се подложни на шок дрвата кои се транспортираат или се садат на високи температури. Идната пролет ќе се знае колку дрва останале живи. Не постои ни теорија да се прифатат 100% од садници, од било кој тип да се. Дури и најиздржливи типови на садници како багрем имаат % загуби. Знаши твојата политичка пропаганда не држи во случајов. Од една страна плачете за секое исечено дрво, а од друга се радувате на секоја исушена палма.


Овој дел посебно ми се допаѓа. Наоѓање неправилности и детектирање криминал е политичка пропаганда. МВРО се гордее со тебе. Ти го штипнаа ли обравчето?

Edited by Џоле - 05-Sep-2015 at 13:22
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 05-Sep-2015 at 15:32
Палмите јали биле живи јали мртви исто ти се фаќа.. со тие три ливчиња не оти прат нешто корисно, што не може да се рече за нормално дрво.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 20-Sep-2015 at 12:17
Козле утрово


2


3

facebook
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 21-Sep-2015 at 00:14
ех, го памтам ова дрво, беше огромно уште дете ко бев (~80ти).
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 22-Sep-2015 at 15:05
Стигнаа и во Кисела Вода

Кисела Вода се разубавува со палми

На неколку локации низ метрополата со нови палми се заменува зеленилото.Деновиве во општина Кисела Вода беа засадени неколку од овие егзотични дрвја.http://www.skopjeinfo.mk/opstini/1267282849/kisela-boda-se-razubavuva-so-palmi-foto-
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.